ïirohito's ol blijft wijfelachtig Bezoeken moeten nu anders zijn KEIZER: EENZAAM EN ALLEEN Zoutarm c ISJciffi -nAt iieet? ïidiniiui NA SOEHARTO, DE KEIZER ff van L rDAG 8 OKTOBER 1971 ~^a>SCH dagblad PAGINA 38 Vandaag; is keizer Hirohito in ons land. Vooral sinds Wim Kans ritiek op het bezoek is de discussie over het leed van vroeger in olie gang. Gedacht wordt aan waardige demonstraties zoals vlag en halfstok. Een van hen die er zo over denkt is de Oegstgeester gychiater P. Eijgenstein. Hij heeft niet zelf in een Japans kamp ezeten. Maar zijn praktijk heeft hem geleerd dat er naast een post- oncentratiekamp-syndroom ook zoiets bestaat als een syndroom an bet Jappenkamp. HU zegt: „Vergeten en vergeven, dat is ethi- cbe onzin. Voor mensen die in het kamp hebben gezeten, is ver eten eenvoudig onmogelU'k. Op deze pagina een belichting van facetten rond het bezoek. JS ■f fjt s mensen als Richard Story in zijn boek JAPAN, DE OP- T VAN EEN WERELD- tKT (Prisma 1971) in het ge- iet op uit is de keizer in een daglicht te stellen, moet toe dat Hirohito het agressieve len van het Japanse leger in waarmee de tweede wereld- in de Stille Oceaan feitelijk tenminste achteraf goedkeur- H. Jansen eel heeft prof. Röling, een van chters van het tribunaal dat panse oorlogsmisdadigers heeft it, gelijk, als hij stelt dat Hi- een constitutioneel monarch n als zodanig niet bij machte ten te nemen zonder goedkeu van het parlement. Maar de iren hadden in de jaren der- t land feitelijk in hun macht, ing en parlement, zo hebben instaande Japanners toegege- verden van het begin tot het „grotelijks belazerd" door het Afbreuk eou de keizer dan nog als een' werktuig kunnen zien van tremistische krachten binnen iger, maar ook aan dat beeld nu duidelijk afbreuk gedaan, jarige Amerikaan David Berg- heeft in zijn opzienbarende JAPANS KEIZERLIJKE SA- WERING (New York 1971) hand van o.a. dagboeken en ews gemeend te kunnen aan- dat de keizer wel degelijk de militaire operaties stond, it in zijn paleis het keizerlijke cwartier vestigen, zodat hij in was de strijd persoonlijk te Hier werden de plannen de verovering van de halve U opgesteld. Hier werkten de- j die later als oorlogsmisdadi- luden worden veroordeeld. De zou volgens de na de oorlog ide mythe zich telkens slechts oetend achter de plannen militairen hebben geschaard, Bergamini toont aan dat dat minst twijfelachtig is. De Iers van de besluiten van de :e generale staf werden voor hun optreden beloond, nu de massamoord op Chi- lurgers en militairen in Nan- of de veldtochten in Mands- betrof. De veroveraar van Sjoerije maakte Hirohito tot persoonlijk adjudant. Quari 1941 dus elf maanden de aanval op Pearl Harbour lirohito hiervoor persoonlijk en opstellen. Volgens de be- igen van het internationale laai in Tokio was geen der- liren" vóór augustus 1941 van plannen op de hoogte en gene- 'ojo, de premier van het oor- binet die gebrandmerkt is als lornaamste aanstichter van de met de Verenigde Staten, zou pas in november met de plan- iekend zijn geraakt, mini verzet zich tegen de be- dat de keizer vermoord zou als hij niet gehoorzaamd had de wil van de militairen. Hij op de goddelijke verering die izer genoot en meent dat de J, die niet tot de vereerders end kunnen worden, de ban en diplomaten waren, die zich uist tegen de oorlog hebben van Japans monarchie ongemoeid te laten" (Richard Storry). En zo dachten de geallieerden er ook over. Sir William Flood Webb, president van het internationale tribunaal, zegt in zijn voorwoord tot het boek van Bergamini dat de bewijzen, die gedurende het proces tegen 25 Ja panse oorlogsmisdadigers naar vo ren kwamen, zijn vroegere bevin dingen bevestigden en aan het licht brachten dat de keizer de oorlog officieel had gekeurd en er dus ver antwoordelijk voor was, maar de beoordeling van 's keizers schuld of onschuld lag buiten de competentie van het tribunaal. Dat was een beslissing die op hoog politiek niveau door de regeringen van de Verenigde Staten en de an- deze geallieerden was genomen. On der de omstandigheden achtte Webb dit juist, hoewel het wel voor hem aanleiding was om te trachten te voorkomen dat de mindere go den, die aan de keizerlijke wil on dergeschikt waren, door het tribu naal ter dood veroordeeld werden. Zeven militaire leiders werden niet temin opgehangen, ten onrechte meent Bergamini, maar zover wil Webb niet gaan. LEIDEN „Ik kan me de reacties van de mensen die zo hebben geleden bij het werken aan de Birma-spoor- weg en die zich dagelijks voor de kei zer van Japan moesten buigen, 1 e- vendig voorstellen. Het zijn begrijpe lijke emotionele reacties, maar naar mijn gevoel berusten ze op een ver keerd begrip van de positie van de keizer". Aldus dé Japan-kenner van Nederland, prof. Frits Vos (52) uit Oegstgeest, die in Leiden hoogleraai is in de Japanologie Geen aanklacht is niet zo, dat Hirohito niet het internationale tribunaal •rdeeld is als oorlogsmisdadiger, t bewezen zou zijn dat hij on- dig, althans niet verantwoorde- ffas. Er is nooit een aanklacht hem ingediend. Dat was een leke beslissing die niets met of rechtvaardigheid te maken Toen de Japanners in augus- 1945 eindelijk bereid waren zich he geallieerden over te geven hun enige eis, dat de monar- gehandhaafd diende te blijven, aloude instituut werd onont- jflt geacht om de orde, gezag echt te handhaven en revolutie oorkomen. „Als het erop aan- to waren de heersers van Japan bevreesd voor revolutie dan een nederlaag. Zij zouden er leven voor willen wagen om tot te komen als de eis tot on- ff aar deli jke overgave maar ge- d kon gaan met de belofte van callieerden het aloude instituut HIROHITO Prof. Frits J os, Japanoloog, over Hirohito Door Henk de Kat „Door de hele Japanse geschiede nis heen. is de keizer altijd gemani- pileerd door belangrijke families en klieken. Je kunt niet zeggen dat de keizer het ooit voor het zeggen heeft gehad. De Meidji-keizer (1868-1912) was tot op zekere hoogte nog een krach tige persoonlijkheid. Maar zijn zoon die van 1912 tot 1926 keizer was. was een ziekelijk man die op het eind zijn leven zelfs geestesziek werd. De huidige keizer Hirohito, die in de troon besteeg, raakte al heel gauw in handen van de militaire kliek die in de jaren dertig in Japan de boventoon ging voeren. We moeten daarbij ook in het oog houden, dat Hirohito in afscheiding van het volk werd opgevoed. Hij leerde een aparte hoftaal, en kende bijvoorbeeld het begrip van geld niet. Het is een man die neiging tot geleerdheid vertoont. Pas is er een boek van zijn hand versche nen: „Schaaldieren in de baai van Sagami". In de Jaren dertig is hij zelfs wel eens op zijn vingers getikt, omdat hij zich te weinig met politiek inliet en zich teveel met biologie be zig hield. Onkundig Uit het feit dat Hirohito naar Euro pa wil komen en heeft verklaard blij te zijn Nederland te kunnen aan doen, blijkt trouwens dat hij weder om onkundig is van de stemming tegen hem onder een deel van het volk. Wat nu het boek van de Ameri kaan Bergamini betreft (die be weert dat Hirohito daadwerkelijk aan de oorlog heeft meegewerkt: in de eerste plaats verbaast het mij dat dit boek eerst nu 26 Jaar na de oorlog verschijnt en dat de publi- katie zo wonderbaarlijk mooi geti med is met het bezoek van de kei zer aan Europa. Maar ik ken Berga mini niet. ik weet niet eens of hij Japans kent. Het heeft er even op geleken dat de keizer van Japan vrijwel zonder incidenten en discussies Nederland zou kun nen bezoeken. Er was door de vorige regering trouwens nauwelijks iets nagelaten om het bezoek zo onopvallend (men zou bijna zeggen „stiekem") mogelijk te doen ver lopen. Waarschijnlijk wilde men in Den Haag pijnlijke toestanden als bij het bezoek van president Soeharto voorkomen, maar hield men er wel enigszins rekening mee. Inmiddels heeft Wim Kan die illusie door broken. Door Joop van den Berg Bij de oordeelsvorming over dit be zoek lijken drie vragen van be lang: ten eerste: wat is de rol. vooral in Japans oorlogsverleden van de keizer en in hoeverre kan hij (me de) verantwoordelijk worden gesteld voor het leed dat in de eer tijds bezette gebieden door Japan ners is veroorzaakt in zijn naam? ten tweede: bestaat er een politie ke verantwoordelijkheid voor de ontmoeting tussen Hirohito en ko ningin Juliana op Soestdijk en zo ja. bij wie ligt deze dan? ten derde: wat dienen de politieke normen te zijn die worden aange legd voor bezoeken van en aan het Nederlandse staatshoofd? Wat de eerste vraag betreft: door staatshoofd te blijven in de perio de tussen 1931 (inval in Mantsjoe- rije) en 1945 (Japanse capitulatie), zou oppervlakkig gesproken, de Ja panse keizer mede-aansprakelijk gesteld kunnen worden voor alle misdrijven door Japanners in zijn naam oedreven. Naar de opvatting van elke werkelijke kenner van de Japanse historie en politieke struc tuur, miskent men daarmee de be tekenis van het Japanse keizer schap. Historici Verantwoordelijke historici heb ben aangetoond dat voor zover het in 't vermogen van Hirohito heeft gelegen, hij zich tegen de agressi viteit van zijn regering heeft verzet en de vredespartij heeft onder steund. Vandaar dat de nieuwe Japanse re geringen en de Amerikaanse bezet ters de keizer zonder gewetenspro blemen in functie hebben gelateu (overigens garanties treffend voor z'n de-isolatie) en hem evenmin ter j verantwoording hebben geroe pen voor het tribunaal van Tokio de Aziatisch pendant van Neu renberg. Het geslagen Japanse volk kon daaraan het besef ontlenen dat het niet als volk werd veroordeeld en dat hun nationale symboliek en religieuze overtuiging niet hoefden te worden geïdentificeerd met een militair regime, dat er zo'n smerig misbruik van had gemaakt. Vrijwel alles is gedaan om aan de korte visite van de Japanse keizer 'n niet-politiek karakter toe te ken nen. Er vindt geen ontmoeting met de regering plaats en ook niet met andere politieke functionarissen. Er is alleen een „informele maal tijd met vorstelijke vrienden". Tegenover zijn boek zou je ech- :r meteen het werk van Leo nard Mosley kunnen stellen, die vaststelt dat de keizer op de zoge naamde keizerlijke conferenties tij dens de Tweede Wereldoorlog geen mond open deed. Maar toen de le geraanvoerders op 6 september '41 met oorlogsplannen kwamen, heeft de keizer zich volgens Mosley wel degelijk verzet. Mosley heeft dit. uit de verslagen van de keizerlijke con ferenties en vande staatslieden die de keizer destijds omringden. Boven dien kreeg de keizer tijdens die ferenties en van de staatslieden die heden voorgeschoteld, blijkt uit de verslagen'. En in het proefschrift van mej. Doetje van Velden („De Japanse in terneringskampen voor burgers ge durende de Tweede Wereldoorlog") staat op pag. 489: „Uit alles blijkt, PROFESSOR VOS dat de keizer een goede behandeling van de krijgsgevangenen wenste". Rumoer Wat ik in het hele rumoer rond Hirohito's komst mis, is dat om te beginnen generaal MacArthur al gunstig tegenover de keizer stond. Hij heeft ook gezegd, dat de zoge naamde verantwoordelijkheid die de keizer na de oorlog op zich nam, door de feiten werd gelogenstraft. An dere bezettingsautoriteiten dachten er net zo over, evenals het militair tribunaal. Wat ik wel als negatief punt naar voren zou willen brengen, is dat de keizer zich misschien eerder en met meer kracht zou hebben moeten verzetten tegen de hem omringende figuren. Maar nu de keizer eenmaal is vrij gepleit, wat zou Je er dan verder nog aan moeten doen? Leden van het (Foto Holvast) Koninklijk Huis zijn in Japan ont vangen, zou Hirohito dan niet hier heen mogen komen? Misbruik Ik ken ook mensen die er anders over denken dan meneer Kan, men sen die eveneens in krijgsgevangen kampen hebben gezeten Maar zij hebben de kans niet gehad om aan het woord te komen. Ik vind het trouwens betreurenswaardig, dat meneer Kan misbruik maakt van zijn populariteit om relletjes te for ceren. Het hele misverstand berust hier op. dat de positie van de keizer van Japan onvergelijkbaar is met die van enig westers monarch. Zoals koningin Wilhelmina haar boek heeft geschreven „Eenzaam, maar niet alleen," zo zou Je van de keizer van Japan kunnen zeggen: „Eenzaam en alleen". Verantwoordelijk Kan toch voor zo'n bezoek de vraag naar de politieke aansprakelijkheio worden gesteld? De regering-De Jong vond eigenlijk van niet, die van Biesheuvel geeft wel politieke verantwoordelijkheid toe. Naar de opvattingen van staatsrechte lijke deskundigen heeft pre mier Biesheuvel daarmee gelijk. Immers, de in artikel 55 van de grondwet vastgelegde onschend baarheid van de koning en de daar aan samenhangende ministeriële ver antwoordelijkheid strekt zich niet al leen uit over direct politieke woor den en daden van het staatshoofd, maar ook tot woorden en daden met politieke betekenis. Dat wil tenslotte zeggen dat 't staats hoofd niet iedereen kan ontvangen, die het om persoonlijke redenen graag zou ontvangen. Het staats hoofd kan in ons land ook niet; zonder meer ieder van zijn kinde ren laten huwen met wie die kin deren graag willen trouwen. In de zaak van het huwelijk van prinses Irene is dat duidelijk vastgesteld. Dat betekent dat als de Koningin de keizer van Japan op Soestdijk ont vangt (of dat nu op haar initiatief is of op dat van de keizer) ze daar mee "n daad verricht met politieke betekenis en dat derhalve de rege ring daarvoor in het parlement ter verantwoording kan worden geroe pen. Immers, de schijn van een privé-bezoek kan niet verhullen, dat het nderdaad gaat om een po litiek gebeuren dat beoogt de diplo matieke betrekkingen tussen Ja pan en de bezochte landen te ver sterken en dat bovendien is voorbe reid langs diplomatieke kanalen. De beslissing er geen staatsbezoek van te maken is door de regering geno men en door niemand anders. Het heeft er alles van weg dat de Nederlandse regering door het af wijzen van een officieel staatsbe zoek heeft willen demonstreren, dat ze met de gevoelens van de gewe zen slachtoffers van Japan reke ning heeft willen houden. Normen Daarmee ójn we beland bij de laat ste vraag: die naar de criteria aan te leggen aan staats- en andere be zoeken van en aan het Nederlandse staatshoofd. Daarover is de laatste jaren nogal verschil van mening ge groeid. De achtereenvolgende reg- ringen zijn tot nu toe uitgegaan van de traditionele diplomatieke normen die een oordeel uitsluiten over eventuele verantwoordelijk heid voor welke politieke constel latie dan ook in andere staten. Het principe van 'niet-inmenging' dus Daarnaast groeit echter het aantal van diegenen ook in de politiek die vinden dat men weliswaar niet zonder meer Nederlandse poli tieke normen kan opleggen aan an dere staten, maar wel kan demon streren dat men over elementaire, normen anders denkt dan daar het geval is. Met andere woorden: zij eisen dat het staatshoofd niet mag worden geconfronteerd met (en ge- compromiteerd door) 't gezelschap van diegenen die formeel of mate rieel verantwoordelijkheid dra gen voor 'n politiek die elementai re rechten van de mens zoals vastgelegd in het handvest van de Verenigde Naties met voe ten treedt. De indruk is gewettigd, dat de Ne derlandse regering de laatste Jaren wel geneigd is dit soort normen in de discussie te betrekken, maar dat zij bij de uitwerking ervan weinig consequent te werk gaat. Dat leidt tot een zekere halfslachtigheid van beslissen, die enerzijds aanleiding geeft tot pijnlijke situaties zoals bij het bezoek van de Indonesische president en anderzijds tot nog geëmotioneerder kritiek. Er zou 'n herziening van dit soort maatsta ven moeten plaatsvinden, zoda; pijnlijke discussies als nu weer rond de Japanse keizer kunnen worden vermeden. ADVERTENTIE Ai m Zoutarme melk Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te ■ESflÖ verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23