bij „Twee op de Wip" door een elektrische storing geveld Voordwijkse middenstand niet gelukkig met winkelplannen Werkloosheid is in september sterk gestegen Chaos Parijs ij Congres Jehova sr| Getuigen POPPENSPEL FESTIVAL Ravage op Europaweg Chef toneelproduktie Van den Ende: Alphen heeft een waardeloze toneelaccommodatie" De Kneep VRIJDAG 8 OKTOBER 1971 LEiDSCU DAGBLAD PAGINA 11 MOORD WIJK De Noordwijk- middenstand ls bepaald niet ikkig met de wijze, waarop leentebestuur en gedeputeer- itaten menen de belangen van groepering in de gemeen- ,p te moeten behartigen. Ze ►ben geen goed woord over de gemaakte plannen. In door de raad aanvaarde be- ïmingsplan waren drie win- [centra opgenomen: één voor irdwijk aan Zee, één voor irdwijk-Binnen en één voor irdwijks middengebied, dus het Jl nog braak liggende stuk grond \fcsen beide dorpskernen. m fooral tegen dat laatste wer- 1 i overwegende bezwaren geop- Jl rd, hoewel men het eveneens X eens was met de „afbake- *ig" van de gebieden in het e- en Binnendorp. G.S. hebben protesterende middenstanders t dat middengebied betreft in gelijk gesteld. Daar mag nu jn winkelcentrum komen, om men dat wel wat al te gortig ld voor een wooncentrum met ar nauwelijks vijfhonderd wo lgen. Toch zit het de middenstanders t lekker, dat gedeputeerde staten bestemmingsplan voor Noordwijk Zee en Noordwijk-Binnen wel >ben goedgekeurd. Dit houdt in wat voor Binnen betreft alleen Kerkstraat en één zijde l de Van Limburg Stirumstraat, de pastorie en voor Zee alleen Hoofdstraat zijn aangewezen tot ►led voor het creëren van i winkelcentrum. Dat is voor de ddenstanders, die voor Noordwijk- inen zijn verenigd in de K.IN. Coopt in Noordwijk") en voor ordwijk aan Zee in N.A. („Noord- k Aktief"), aanleiding geweest ssaal in beroep te gaan bij de oon tegen de besluiten van de ld en gedeputeerde staten. Bezwaren luim honderd bezwaarschrif- i zijn aan de Kroon verzonden, [arin de Noordwijkse middenstand zijn totaliteit aandacht vraagt or de zeer moeilijke problematiek, arvoor men zich gesteld ziet. Er srst tussen KIN (waarvan H. spers de energieke voorzitter is) eh A. (bekwaam geleid door Jan ak) een grote mate van eensge- dheid over de problemen, die zijn tstaan door de besluiten van de id en gedeputeerde staten. Zij ei- dezelfde rechten, namelijk om te nnen groeien en bloeien en ook i eventueel te verdwijnen. De jordwijkse middenstanders hebben i hun raadsman mr. V. C. Groe- bdijk wethouder in Warmond I een warm pleitbezorger. Mede in zijn doortastendheid is het te inken, dat het plan voor een win- [lcentrum in Noordwtijks midden- )ied thans van de baan is. at zijn nu de hoofd-bezwaren? •voorzitter Caspers geëmotio- „.d: „Wij vinden het als Noord- jkse middenstand in zijn totaliteit ernstige zaak, dat in Binnen al- ,j maar de Kerkstraat en één zij- van de Van Limburg Stirumstraat aan de pastorie tot winkelgebied hn gepromoveerd en in Zee uit- I- SIDEN Uit de Haarlemmer- _r en de Rijn- en Bollenstreek ko len vandaag honderden Jehova Ge- ligen naar de Leidse Groenoordhal h daar een driedaags congres j te wonen, dat in het teken staat "Blijft het in vollediger mate Via toespraken en aanschouwelijk iderwijs zullen de aanwezigen en verwacht er circa 2000 >lpen worden het christen zijn be- r te beleven. Het onderwerp voor .terdagavond is "Wat is er bij onze diening betrokken?" Hierin zullen diverse facetten van het onder ijzen van Gods Woord worden be- cht. Hoewel er de afgelopen we en reeds veel werk is verricht in ut' persoonlijk uitnodigen van de nwoners van Leiden en omgeving Ivfoor deze bijeenkomst, zal er tijdens eze dagen ook nog tijd besteed 'orden aan het van huis-tot-huis- mferk, om het publiek aan te moedi- Jgen het antwoord te vernemen op de [estelde vraag: „Kunt u eeuwig le- iC en? Zult u eeuwig leven?" Deze oespraak zal zondagmiddag om 3 ,iur worden gehouden in de Groen- °pordhal. Om de kosten te dekken zullen de Setuigen in de hal een cafetaria op- |9| ietten waar zowel brood- als warme altijden, en fruit, koffie en fris- aiken verstrekt zullen worden. sluitend de Hoofdstraat. Dat is voor ons beslist onaanvaardbaar. Wij ei sen heus geen ongelimiteerde win kelbouw. Dat zou te gek zijn. Wat we wel willen is, dat we onze bedrij ven kunnen laten meegroeien als dat nodig ls. Daarom zou de midden stand graag zien, dat voor Zee het gebied tussen Hoofdstraat en School straat als winkelgebied wordt aange wezen en voor Binnen hebben we het oog laten vallen op het gebied, dat zijn begrenzing vindt tussen de Bronkhorststraat, de Heilige Geest- weg, de Nieuwe Zeeweg en de Van Limburg Stirumstraat". Goed thuis Urenlang kan technisch bureau ei genaar en radiohandelaar Caspers in zijn kantoortje achter zijn winkel aan de Van Limburg Stirumstraat over die bestemmings- en andere plannenmakerij van het gemeentebe stuur en zijn adviseurs praten. Ja ren is men al bezig met het maken van plannen. Enkele keren heeft de raad er zijn oordee> over moeten uitspreken. Wat is er tot nu toe van terecht gekomen? Caspers: ,Er zijn geen woorden voor. Wel kan ik stellen, dat we als middenstanders diep teleurgesteld zijn over de manier, waarop de gemeen te de belangen van de middenstand heeft behartigd bij het opstellen van de plannen. Het heeft, toen het be stemmingsplan door de raad werd aanvaard, geregend van bezwaar schriften. Maar liefst 386, waarvan er een honderd zijn overgebleven en terecht gekomen op de tafels van Zuidhollands gedeputeerden. Dank baar zijn we, dat G.S. hun goed keuring hebben onthouden aan het plan middengebied, maar teleurge steld, dat beide anderen wel hun in stemming kregen. We hebben niets teeen woninebnnw Dat zou onmen selijk zijn. M enmoet echter met het situeren van die woningen ook reke ning houden met de middenstand. Ook nu nog, na alles wat er is ge passeerd, willen we als midden stand graag de deur voor een goed samenspel met de gemeente, wat de ze problematic betreft, open houden". Buiten-gebied Uit wat de heer Caspers vertelt kan men opmaken, dat een behoor lijk gedeelte van de Van Limburg Stirumstraat buiten het vastgestelde winkelcentrum valt. De winkels die in dat buiten-centrum-gebied zitten zouden dus mettertijd moeten ver-1 De Noordwijkse middenstand dwijnen en plaats moeten maken voor j voelt zich "beknot in de kansen het bouwen van woningen. tot 'n behoorlijke groei te komen. Van onze sociale redactie Den Haag De werkloosheid is in september opnieuw groter geworden. Eind van de afgelopen maand om vatte de arbeidsreserve 62.300 man nen en vrouwen: ruim vierduizend méér dan eind augustus. Opmerke lijk is verder de scherpe daling van de vraag naar personeel. Wanneer op papier de invloed van het seizoen wordt uitgeschakeld is het werkloosheidsniveau in de af gelopen maand gestegenvan 70.000 tot 73.200. Het landelijk werkloos heidspercentage klom van 1,4 tot 1,5. Het aantal werkloze mannen was relatief het hoogste in de provincies Drenthe (2,2%), Friesland (2.1%), Groningen (2,6%) en Noord-Brabant (1.8%). In Zuid-Holland liep het percentage op van 1,1% naar 1.2%. Van het aantal! werkloze mannen was 31% jonger dan 25 jaar, 33% was tussen de 25 en 39 Jaar, 15% was tussen de 40 en 49 jaar en 20% was vijftig Jaar of ouder. Langdurig werklozen komen vooral voor in de hogere leeftijdsgroepen. KIN-voorzitter ernstig: „Toen men de golf van bezwaarschriften zag. heeft het gemeentebestuur de win- j keiiers buiten beide centra gelegen heid gegeven hun panden met vijf tig procent te vergroten met een ont heffingsmogelijkheid tot honderd procent. Een nobel gebaar, zou men zo op het eerste oog zeggen. Er werd echter wat bij vastgesteld, namelijk, dat deze uitbreiding alleen zou wor- (Foto Holvast) den toegestaan als men van 6 mei 1970 eigenaar of eigenaresse van de grond was, bestemd voor die eventue le uitbreiding. Kijk en dat is bijna niemand. Gevolg: uitbreiding is een onmogelijke zaak voor de meesten geworden. Die middenstanders uit dat „buitengebied" zitten dus aan alle kanten klem". LEIDEN Als eerste voorstel ling in het poppenspelfestival in het LAK-theater zal Lucas Goudzwaard geassisteerd door Leonora de Jong, een marionettenvoorstelling bren gen getiteld "Aardige Aardman". De voorstelling is zondag om half drie. Na een jaar deel te hebben uitge maakt van de toneelgroep .Arena" waar zijn marionetten o.a. optreden in "Kabouters geloven niet in men sen", is Goudzwaard zelfstandig met een transportabel theater gaan wer ken. .Aardige Aardman" heeft de in grediënten van een sprookje, maar is eigenlijk een anti-sprookje De aardman beleeft avonturen in een grot met een tovenaar die erg dom is, een koning en een prinses die heel gewone mensen zijn en een lie ve draak. De duur van deze mario nettenvoorstelling is ongeveer 5 kwartier. In vergelijking met een Jaar gele den is de werkloosheid het meert opgelopen in de bouw, de metaal en in de sector van het handels- en kantoorpersoneel. De vraag naar personeel in sep tember daalde verder: het aantal aanvragen voor mannelijk personeel vermindede met 9900 tot 71.500. Voor vrouwelijke arbeidskrachten ia de vraag met 3400 gedaald tot 32.500. Ook wanneer rekening wordt gehouden met het seizoen, is er een flinke daling. Het aantal vacatures voor mannen was eind september bijna dertig pocent lager dan een Jaar geleden. De verminderde vraag komt vooral voor in de bouw, de metaal en in de handels- en kantoorsector. De grootste dalingen in de vraag deden zich voor in de provincies Zuid- Holland (2300 minder) en Noord- Holland (1300 minder). PARIJS (Reuter) In Parijs is vandaag op de vierde dag van de metro-staking een reserve-politie macht in actie gekomen om zoveel mogelijk orde in het verkeer te bren gen. Er zijn forensen, die de stad 's ochtends om 4 uur binnenrijden om de opstoppingen te ontgaan en zeker te zijn van een parkeerplaats. Tegen 7 uur vanochtend stonden er op de drie grote wegen naar Parijs rijen auto's van tien km lang. Ook op de rondweg zat het verkeer vrij wel vast. ^Familie-hereniging De Rode kruisorganisaties van Noord- en puid-Korea zijn het er woensdag over pens geworden beurtelings in Seoel en FJongjang te gaan praten over de [hereniging van verdeelde Koreaanse jfamilies. Het akkoord werd bereikt i°P de derde inleidende bespreking in de grensplaats Panmoendjom. LEIDEN In de dichte mist van morgen zijn er op de Europaweg van 7.15 uur tot 10.15 uur opstoppingen geweest. Dit kwam doordat een trek ker met oplegger, bestuurd door een 42-jarlge inwoner van Tilburg, ko mende van de secundaire weg de Europaweg naar links wilde oprij den maar door zijn lengte de bocht niet haalde, achteruit reed om de bocht opnieuw te nemen en werd aan gereden door 'n vrachtwagen geladen met stenen. Deze vrachtwagen werd bestuurd door een 24-jarige Katwij- ker. Hij raakte de oplegger in de flank, waarbij de voorkant van de vrachtwagen in elkaar werd gedrukt en de chauffeur bekneld raakte tus sen het stuur en de achterkant van de cabine. Hij moest uitgezaagd worden en is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, vermoedelijk met inwendige kneuzingen. Een personenauto, die naast de trekker was gestopt om te assiste ren bij het opnieuw indraaien van de bocht, kreeg de lading betonijzer van de oplegger op zijn dak. Een 51- jarige vrouw die op het moment van de botsing in de personenauto zat liep hierdoor lichte verwondingen op. Door de ravage die door dit alles was de verkeerssituatie chaotisch geworden, wat tot gevolg had dat er twee kettingbotsingen plaatsvonden. Dit leverde de nodige blikschade op. Persoonlijke ongelukken deden zich verder niet voor. ALPHEN AAN DEN RIJN De voorstelling „Twee op de Wip" met in de hoofdrollen Wil- leke Alberti en Jeroen Krabbé moest worden afgelast. Oorzaak was de te lage capaciteit van de elektrische leiding in de Goede Herderkerk in Alphen. Door de lampen-installatie, met een ver- moSen van 20 kilowatt, was de helft van de verlichting in de zaal uitgevallen. Als men de hele lampeninstallatie zou aanzetten, zou waarschijnlijk de elektrische leiding smelten. Voor de toeschouwers en de spe lers was dit natuurlijk een grote te leurstelling. Impulsief heeft Joop van den Ende, de impressario van de produktie (hij heeft ook Adèle Bloemendaal, Leen Jongewaard en Joop Doderer in zijn theaterpro ducties) het publiek aangeboden om te komen kijken naar het stuk in de Stadsschouwburg in Haarlem. Op Door Peter van Beem Foto Dijkman vertoon van het kaartje van de af gelaste voorstelling verzorgt hij eer- ste-rangs plaatsen f 10,50 en de ver voerskosten van Alphen naar Haar lem en terug. Er worden daarvoor een aantal bussen gehuurd. Onmogelijk Aan het eind van zijn praatje ging plotseling het licht weer branden. Iemand uit het publiek riep: "We kunnen het nu toch zien!" Dit ver oorzaakte grote hilariteit en er volg de een lang applaus. De langzaam maar zeker steeds heviger transpire rende Joop van den Ende verklaar de echter nogmaals, dat het tech nisch onmogelijk was om te spelen. Ter illustratie viel het licht nu ge heel uit en zat iedereen in het don ker. Nadat er weer een beetje licht in de duisternis was gebracht, werd nog meegedeeld dat degenen, die verhinderd mochten zijn, het geld vandaag kunnen terughalen in het gebouw van de Culturele Raad in Al- Jeroen en Willeke achter de schermen in de Goede Herder kerk. (Foto Dijkman) phen. Hierna wilde het publiek Wil leke en Jeroen nog even zien. Ze werden met een donderend applaus door de zaal ontvangen. Willeke zei: "We vinden het hardstikke Jam mer dat we niet kunnen spelen en ik hoop jullie allemaal in Haar lem te zien". De datum, waarop de Alphenaren naar Haarlem kunnen is vastgesteld op maandag 25 oktober. Lief Terwijl het toneel werd afgebro ken zei Willeke: "Ik zat wel even in de zenuwen, hoe het publiek het zou opnemen, maar dat viel alle maal reuze mee". "Ik vond dat het publiek zich geweldig gedroeg", voegde Jeroen hieraan toe. Willeke onderstreepte dit nog eens: "De reactie van de mensen was ontzet tend lief". Joop van den Ende toon de de toestand achter het toneel. "Hier moesten Willeke en Jeroen zich verkleden en van scène wisse len", vertelde hij, wijzend op een geïmproviseerd plateautje van stoe len, kisten en planken. Achter het toneel leek het net of er een paar bergbeklimmers op een smal, en vooral wankel richeltje aan het lopen waren. "Kijk", zei Joop "als Alphen op het gebied van toneel een woord je wil gaan meespreken, moeten ze zo langzamerhand wel eens gaan zorgen voor een behoorlijke accom modatie, want dit is waardeloos." Willy van Hemert voegde hieraan toe: "Ik heb door deze gebrekkige voorzieningen de hele mise- en -scè ne moeten wijzigen". Joop van den Ende: "Een tamelijk grote gemeen te als Alphen moet toch een volwaar dige schouwburg hebben. Als je een beetje bekende artiesten en shows naar Je stad wilt trekken moet je gewoon beschikken over voldoende faciliteiten". Teleurgesteld Toch vinden Willeke en Jeroen het erg Jammer, dat ze niet konden spe len. "Als die nare toestand met de elektriciteit niet gebeurd was, had den we, ondanks de gebrekkige accommodatie, graag gespeeld", ver telde Willeke. "Bovendien is het voor de jongens, die het toneel hebben op gezet niet leuk om de hele zaak nu weer af te breken". Teleurgesteld? Of vind je het onverwachte vrije avondje wel leuk? Willeke: "Na tuurlijk ben ik teleurgesteld. Ik speel graag en Je houdt er eigenlijk helemaal geen rekening mee, dat er iets fout kan gaan en de klap komt dan ineens wel hard aan". LEIDEN De Nieuwe Komedie geeft maandagavond in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest een voorstelling van "De Kneep". Op het thema "hoe versier ik een meisje" heeft Ann Jellicoe een moderne komedie ge schreven. Hiertoe heeft ze in 'n oud huis drie jonge mannen bij elkaar ge bracht. Peter die erg bleu en ver legen is. Stevens die zichzelf ziet als de moderne casanova en Tom die alle situaties met humor en zeer veel fan tasie bekijkt. Anneke, een meisje uit de provincie op zoek naar het cen trum voor alleenstaande Jonge meis jes in de grote stad, komt bij toeval bU hen terecht. Alle pogingen van Steevens om via Anneke Peter "de kneep" van het vak te leren, worden (steeds met woorden) verhinderd door Tom.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11