Vermeers doek beschadigd c Hoeeetu dekaasuit't huisje? Albert Milhado stopt nu echt nog niet vandaag... ...en a/stererT] r/HXmgrnmma] Tijl van Limburg snel ontmaskerd Piano akkoord W bender Na 25 jaar gesproken brieven I aa-sr js^s^si- TV morgen] DONDERDAG 7 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD NEDERLAND I (Van onze oorrespondent) BRUSSEL Vermeers schilderij ,de liefdesbrief" (in de nacht van 13 op 24 september gestolen uit iet Paleis voor Schone Kunsten li de Belgische hoofdstad) is te recht. Het werd zwaar bescha- |igd gevonden onder het bed ran een 21-jarige leerling-kelner, |tario Roymans, in een hotel in lolde r, waar hij sedert acht da ten werkte. Roymans, die onder de schuilnaam rryi van Iimburg" probeerde in ruil foor het schilderij miljoenen guldens bs te krijgen voor hulp aan Oost- pakistan, werd woensdagmiddag na ien lange achtervolging in de koeie- Ital van een abdij overmeesterd. Tijdens de verhoren heeft hy hard- aekkig ontkend de diefstal zelf te lebben gepleegd. Slechts zijn rol als moderne Uilenspiegel geeft hij toe. Een langdurig telefoongesprek dat bij rond één uur in de middag voerde liet de radio-nieuwsdienst van de BRT is Mario tenslotte noodlottig ge- Horden. Hy was op een geleende bromfiets en met een geleend jasje aan op weg jegaan naar zijn grootmoeder inHas- lelt, toen hij omstreeks kwart voor lén afstapte bij een pompstation in Kuringen (gemeente Zolder) om de BRT te gaan bellen. Door Henk Kolb Hij verzocht de vrouw van de eige- jaar van het pompstation, die aan Ie kassa zat, alleen in het kantoortje |e mogen telefoneren, aangezien hij ertrouwelyk met zijn verloofde wilde (preken. Maar buiten had toen al een pompbediende argwaan gekregen, |aar hij op de bagagedrager van de )romfiets enkele exemplaren van het Brusselse dagblad 'Le Soir' ont haarde en bovendien een fietsvlag- jetje zag waarop hij het woord Tijl beende te herkennen. I De vrouw van de uisterde het gesprek (vist toen zeker dat de rijkswacht noest worden gewaarschuwd. Onder mest en stro De rijkswacht sloeg na een achter volging pijlsnel toe. Zij omsingelde /liet alleen ^e abdij, waarheen Marco jevlucht was, maar zond, geleid door |apieren uit het geleende jasje, een letachement naar een hotel in Zol- ler om daar de onschuldige eigenaar lan de brommer onverhoeds te arres- ieren. In de koeienstal van de abdij fond men, verstopt onder stro en best 'Tijl". En toen was alles voorbij. Uit Brus- »el spoedde zich de Nederlandse am bassadeur Van Schelle naar Hasselt, fergezeld van twee zenuwachtige mu le um-directeuren. Tijl Uilenspiegel van Limburg of te Hel Mario Roymans: een eenzame |ongeman kennelijk. Zijn vader ver- Set de echtelijke woning toen hy drie Has en vertrok naar Spanje. Zijn moeder stierf zes jaar geleden. Bij lijn inmiddels getrouwde zuster kon bi) in huis niet aarden. De enige die Üoh werkelijk om hem bekommerde kas zijn grootmoeder, sedert acht da ten zielsblij dat Mario in een hotel fo goed was terechtgekomen. Voor dien werkte hy in de bouw. maar het peen en weer reizen naar zyn werk, (iet zelf eten koken en zyn bedoe- hlnkje redderen werd hem te veel. Op 30 september mocht hy komen waardering voor kunst slecht behan deld. Het schilderij was verkeerd op gerold, met de verf naar binnen en gevouwen. Er ontbreken aan de be trekkelijk onbelangryke rechterkant grote brokken verf op het linnen en langs de randen waar Roymans in het halve duister van de nachtelyke museumzalen haastig het mes door het linnen scheurde, zyn overal schil fers weggespat. Nee, de Vermeer maakt het slecht. Het zal nooit meer kunnen worden teruggebracht tot zyn oorspronkelyke grootte van 44 by 38 en een halve centimeter, ook al is het belangryke middendeel met de twee vrouwen nagenoeg onbeschadigd ge bleven. Het net van de politie was overi gens toch al bezig zich te sluiten rond de verdwaasde Tyi van Limburg, die steeds meer bizarre fantasieën aan elkaar knoopte en dreigde met het stelen van andere Vermeers als het geld niet spoedig loskwam. Zyn sig nalement lag klaar om verspreid te worden toen hy werd gepakt, want, na het gesprek met de BRT had hy nog een krant opgebeld in een café en ook toen waren gespreksflarden tot buitenstaanders doorgedrongen. zyn nachtelyke tocht met een jour nalist van Xe Soir' had al geleid tot de conclusie dat hy het schildery vermoedelyk had laten zien in de Bolderbergse bossen by Zolder om het by het licht van koplampen te laten fotograferen. Het spoor was warm ge worden. Nu pas begrijpt mevrouw Durwael die ook nog een café exploiteert met de naam Uilenspiegel, hoe de behulp zame. yverige Mario Rooymans aan zyn pseudoniem is gekomen. De heer en mevrouw Mommen van het benzinestation, hun bediende rea liseren zich inmiddels dat er een zeer grote beloning is uitgeloofd voor in lichtingen die zouden leiden tot het terugvinden van het schildery. zy zullen dit bedrag als ze het kry- gen onderling verdelen. Zullen zy het dan niet met dezelfde onbaat zuchtigheid als de eenvoudige Roy mans ter beschikking stellen van vluchtelingen uit Oost-Pakistan? „We zullen het wel delen, maar de bediende is een jonge gast, die op trouwen staat", verklaarde mevrouw Mommen. „En als de verzekering zo iets belooft", zegt zy, „dan is het maar beter dat die ook betaalt". ADVERTENTIE ADVERTENTIE „Een piano? Daar ko men wij niet aan toe". MagBender-K&Dvoor- - zichtig veronderstellen dat mensen die zoiets zeggen, de prijs van een piano mis schien een tikje verkeerd taxeren? Voor nog geen 2600 gulden namelijk hebt u al een piano van een kwaliteit waar Bender-K&D volledig achter kan staan. En dan niet van een merk want keus hebt u bij ons in over vloed (wij voeren minstens 11 merken). Het moet dus we! vreemd lopen, wilt u na een rustig en bijzonder infor matief gesprek niet tot een akkoord komen. kettner SC duwaer deskundig in klank Leiden: Hogewoerd 90 iM&v werken en zyn zwarte broek moest hy zelf meebrengen. Hy weerde zich enorm tydens een omvangryke brui- loftsparty en was volgens de gerant de beste leerling die hy ooit heeft ge had. Maar onder het bed van deze jongen die net als iedereen steeds uiterst nieuwsgierig was naar verdere ontwikkelingen in de zaak-Tyl versus het leed in de wereld, lag deeriyk be schadigd de Vermeer, geroofd tydeiyk bezit van iemand die plannen had om een weeshuis op te richten, die zelfs zo idealistisch was dat de kin deren van hoteleigenares Durwael volgens haar zeggen Onthutste museumdirecteu ren (links, dr. Van Schendel van het Rijksmuseumdat De Lief desbrief had uitgeleend) bekijken het ruw uitgesneden doek. Met de restauratie is zeker een half jaar 'n week merkbaar minder zelfzuchtig gingen denken, iemand bezeten een intens medeleven met al wie ïydt op deze aarde. Slecht behandeld Mag kaas uit 't vuistje uit en thuis uit de vuist? Thuis natuurlijk, maar als u uithuizig een portie kaas bestelt - wat dan? Een speurtocht door de sjiekste gelegenheden leert ons: de ware liefhebber wil hetdirektekontakt. 'Er mag niets staan tussen mij en dat gulle goud', zei een culinaire grootheid en tastte toe met duim en wijsvinger. U hoort 't. Albert Milhado, de man van ,,Hier is Londen tot de volgende week", jubileert. Vandaag is het precies 25 jaar geleden, dat Milhado voor de eerste keer met zijn gesproken brief vanuit Londen voor de AVRO-microfoon kwam. En nu na vijftienhon derd gesproken brieven ziet het er nog niet naar uit dat Mil hado er binnenkort mee zal stoppen. Vijfentwintig jaar geleden woonde Milhado, van origine een rasechte Amsterdammer, in Londen, waar hij vanuit Frankrijk na de Duitse be zetting in Nederland, terecht kwam. Engeland werd zijn tweede vader land. Na de bevrijding reisden veel Nederlanders terug naar Nederland maar voor Milhado was Engeland niet langer een land van balling schap. Hij wilde er blijven. Toen zyn contacten, met de radio, die hij voor 1945 ook al had. weer hersteld waren kwam AVRO-repor- ter Tom Schreurs op het idee van de rubriek „Hier is Londen". In korte tijd werd zijn radiopraatje zo populair dat waar Milhado zijn ge zicht ook vertoonde hij begroet werd met „Hier is Londen". Bron in inspiratie Zyn contact met zoveel verschillen de Britten vormde een bron van in spiratie voor Milhado. Overal zag de rappe prater wel wat in. Hij sprak over een Atheense schoen poetser. over mensen in de Londen- se mist. Alles kwam hem van pas. De inhoud van zijn brieven waren nooit dor maar getuigde van inte resse in de mens. De inhoud was nooit negatief, niet minachtend maar positief en constructief. Luis teraars zagen Albert Milhado als een machtige alomtegenwoordige Nederlander in Londen. Hij gaf veel privé-raadgevingen. bijvoorbeeld aan ouders die hun dochter met veel vrees en beve voor studie naar Lon den stuurden. Als Jongen aarzelde Albert tussen een toekomst als Journalist of als zakenman. Hij slaagde op beide ter reinen. HIJ begon in de sportjour nalistiek. Hij zegt daarvan- „Ik vond de Journalistiek wel leuk maar ik kon me er niet in uitleven." Als twintigjarige werkte hij voor een Historisch Archief, dat hem uitzond naar Zwitserland voor een opdracht. Stok achter de deur was: „binnen zes maanden moet het je lukken anders ga je de laan uit". Het lukte hem. Ook op het gebied van de Journalistiek bleef hij met pen en microfoon actief. Vrij Nederland In de dreigende voorjaarsdagen van 1940 bevond Milhado zich met zijn vrouw voor een kantoorboekenfa- briek in Zuid-Frankrijk. Na de in val van de Duitsers reisde het eoht- paar naar Parijs, waar Milhado on der andere met de schrijver A. den Doolaard voor de microfoon kwam. Via Poitiers en Bordeaux arriveerde hij in Engeland. Hij meldde zich bij het Londense Vrij Nederland Binnen een paar maanden bereikte Milhado daar een toppositie. Als voorzitter van de Nederlandse sportorganisatie in Engeland, die voor sportactiviteiten van de Neder landse strijdkrachten zorgde, orga niseerde hij de traditionele voetbal wedstrijd Nederland-België in het Wembley stadion dat voor Milhado gratis ter beschikking stond. De op brengst was voor het Rode Kruis. Prins Bernhard, ministers, ambassa deurs en gazanten woonden deze wedstrijden regelmatig bij. Milhado was ook, na de oorlog, de initiator van culturele en sportieve uitwisselingen tussen Engelse en Nederlandse steden. Voor deze toe nadering en aanknoping van de vriendschapsbanden tussen Groot- Brittannië en Nederland is hij door Kotningin Juliana onderscheiden met het Ridderkruis in de orde van Oranje Nassau. Toen de vrede was gesloten kon Milhado aan zijn tweede toekomst gaan denken. Hij richtte de Milha- do-organisatie op, vertegenwoordig ster voor kranten en tijdschriften. Hij heeft kantoren in Amsterdam, Antwerpen, Londen, Italië. Japan, Frankrijk, Spanje, Amerika en Zwitserland. Behalve dat heeft Mil hado zitting in besturen van tal van verenigingen en organisaties. In 1960 besloten Milhado en zijn vrouw in Hilversum te gaan wonen. Zijn gesproken brieven kwamen al enige tijd niet meer uit Londen al leen, maar ook uit andere Europese centra, die hij als zakenman be zoekt. De titel van zijn rubriek is nu „De gesproken brief van Albert Milhado", en de „herkenningsmelo die" is het slotakkoord „Tot... de volgende week". 6.45 6.55 7.05 8.00 (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Star Trek: Trouble with Tribbles. Serie fantastische geschiedenis in de ruimtevaart van de toekomst (VPRO) (Kleur) Journaal (NOS) .21 Berichten uit de samenleving (VPRO) .30 Chaplin op weg naar Charlie. TV-serie uit de periode rond 1915 (VPRO) .40 (Kleur) Het onderwijs in China. Documentaire (VPRO) .30 (Kleur) Magic Box. Zweeds amusements programma (VPRO) .15 Deze week. TV-serie van beroemde jazz- en amu sementsorkesten uit de jaren dertig: Artie Shaw (VPRO) .30 (Kleur) Journaal (NOS) .3511.05 (Kleur) Leerhuis: discussieprogramma (IKOR/CVK) NEDERLAND II (Kleur) De fabeltjes krant (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) Martyntje, het wonderkind. TV-film voor kinderen. (TROS) Zorro. Avonturenfilm (TROS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Mission Impossible. TV-film (TROS) (Kleur) Liedjesprogramma met Wilma Reading (TROS) (Kleur) Liefde op z'n Amerikaans; Twee korte TV-films: 1. Liefde en de veilig getrouwde man; 2. Liefde en de dominee (TROS) (Kleur) Weens Filharmonisch Orkest onder lei ding van Josef Krips. Symfonie nr 8 in b kl. t. (Die Unvollendete) van Schubert (TROS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Ter visie: parlementair en politiek week overzicht (NOS) Een cabaretier in het NOS- journaal en dan nog onbezol digd ook. dat kan bij Kan al leen. Want Kan heeft eigenlijk een vreselijke hekel aan ons net twintigjarige medium; hij is wel eens vanuit zijn oude- jaarspra&tje pardoes op de beeldbuis gestapt, maar dat was meer een visueel slippertje. Wat hij nu vorige week in Achter het Nieuws en gister avond in twee NOS-journaals voor de camera's heeft gelan ceerd, was allerminst een slip pertje. Een dodelijk ernstige Kan, die in zijn scherpe, com pacte formuleringen, de humor toch niet vermag buiten te sluiten, ging met vaste tred op zijn doel af: wat moet die kei zer van Japan hier? Hij blijft het zich, oprecht verontwaar digd afvragen, zeker na het schriftelijk antwoord van de heer Biesheuvel, door de pre mier welwillend ter publikatie vrijgegeven. De beslissing Hirohito binnen onze grens toe te laten, maar er geen officieel bezoek van te maken was al door het vorige kabinet genomen. Die wisten al opperbest hoe gevoelig de zaak is en dat bij ons volk alle mo gelijke nuances liggen, van to tale verwerping tot totale ver geving. Maar, werd nog onder premier De Jong wat moedeloos opge worpen, welke keuze ook ge maakt zou zijn, het was toch nooit goed geweest, altijd zou er wel ergens of bij iemand schade zijn aangericht. Daar verzette Wim Kan zich hevig tegen. Wanneer het vori ge kabinet het bezoek toen al had afgeraden, was er volgens hem niets gebeurd. „De erfenis De Jong is door Biesheuvel overgenomen", zei hij wrang. Het enige dat er nog had kun nen gebeuren is een door vijf tien kamerleden met redenen omkleed voorstel aan voorzitter mr. Van Thlel het bezoek te annuleren, maar daar ls het nu ook te laat voor. Hans van der Werff ontlokte Wim Kan tenslotte de schuchtere verze kering, dat, als de keizer toch komt, hij nog wel een planne tje in petto heeft. „Misschien komt hij niet", zei Kan nog hoopvol. „Een krant schreef dat hij nog aarzelt. Nou, een zetje en hij valt om!. De uitstekende hoofdfilm op het eerste net had gisteravond zware concurrentie op het tweede «volgende week woens dag is het krek eender: Clou zots Les dlaboliques op I, de oer-Hollandse gein van „Kleren maken de man" op II), maar dat was dan ook een unieke uitzending met in tachtig mi nuten meer filmische hoogte punten dan anders in een heel Jaar. Hoogtepunten dan vooral in commercieel opzicht, want het jubilerende Amsterdamse Tu- schinski-theater zou zijn vijftig Jaren anders niet zo doorgeko men zijn vermoedelijk. INVALLER 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) De stereokop. (10.30 tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Actuali teiten; 13.00 Raden maar 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Muzikaal mid dagmagazine (15.30 Nws.) 17.00 (S) Amusementsmuziek. 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nws. 17.32 Actualitei ten. 18.00 (S) Licht ensemble met solisten. 18.10 Uitzending zending. 20,00 Verzoekplatenprogramma. 22.00 (S) Oabaretprogramma. 22.25 Overweging 22.30 Nws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Muzikaal sportprogramma met commentaren, reportages en gekrulde nieuwtjes. 23.55 Nws. HII.V. TL 898 ni. en FM-kanulen 7.00 AVRO. 12.00 NOS. 13.11 VARA. 13.25 NOS. 1455 EO. 16.00 VPRO. 20.25 NOS. 22.55 VARA. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnastiek. I 7.20 Lichte grammofoonmüzlek met reportages en Interviews en om 8.00 I 8.11 Radiojournaal 2 Licht programma. (8.0 15.03 De Jan van Veen Show. 16.00 Nws. 16.03 Top-30. (17.00 Nws.). DRAADOMROEP (Over de 4e lijn). Vrijdag 8 oktober van 1820 uur. Guiseppe Verdi, „Rtgoletto". opora ln Maria S "tol van Vlotor Hugo Giuseppe dl Stefa- k (Hertog van Mantua), Tl to 3ar,ton 'Rlgolette, zijn hof- Maria Callas. sopraan (Gllda dochter van Rlgolette). Gluse Gerbl- no. mezzo-sopraan (Glovanna. ver- Gllda). Nlcola Zaccarla, ni«ri wZ. siuipmoorde- ïïSf)'«Aïtana Lazzarlnl. alt (Madda- ClahftJl e^ocVan//?par,afucllp Pllnl° wniwS. (°raaf Monterone), Hiilil Dickie, bariton (Marullo finnr^'i hovelingRenato Ercolanl' 'Sorsa. vertrouweling van dé h i° Forti, bas (Graaf Ce- praan ,foveln8i' Elvlra Qalassl (Gravin "céprano". Vlttorio Ta- berto Mol») en Orkest te Milaan. Dirigent: Nederland 1 *0-4511.35 Schooltelevl- «L (K' Fabeltjeskrant 2 55 ,K) Journaal TROS: 19 05 (Ki Fabeltje van Jean de la Fontaine LDev^waande kikker. TV-serle 19.20 filmprogramma kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws.) 11.30 Oude muziek. 11.55 Beursberichten. 12 00 Populair pro gramma over ontwikkelingshulp. 12.30 Uitzending voor de landbouw. 12.40 (S) Lichte grammofoonmüzlek 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. 13 11 Actualiteiten. 13.25 Toeristische ziek uit de Bondsrepubliek. 14.55 Ra diomagazine met gewljze muziek, le zingen en een korte overdenking 16.00 Licht muziek met reportages. korte overdenking. ~eportag( berlcht« en telefonische reacties met om 16.00 Nws.. om 17.55 Mededellnge 18.00 Nws 18.20 De Vrije Gedachte Nws. 20.25 (S) Nationaal België en solist. In de orkest pauze: De Nederlandse cultuur als exportartikel, gesprek. 22.55 Medede lingen. 23.00 Nws. 23.10 Actualiteiten. 23.18 (S) Hedendaagse muziek. 23.55 "P" 4VJ.41 I ft. wet c Gat uit: gevarieerd amuse mentsprogramma. NOS: 22.4522 50 (K) Journaal. Nederland II If 45 (K) D® Fabeltjeskrant NOS: 18.55 (K) Journaal. KRO 19.05 (K) Voor een briefkaart op de eerste rang: een programma met veel film en filmkenners. NOS: 20.00 (K) Journ. KRO: 20.21 Brandpunt. 21.10 (K) De zes vrouwen van Hendrik VIII: i Ca- thaiina van Aragon. TV-serle. NOS: 22 40 (K) Journaal. 22 45 Den Haag vandaag. 22.50—23 20 (K) Uit de Kunst, Informatief programma.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5