^adrhonc kijkt over Oost- al naar West-Duitsland „Snel uit de verdediging toeslaan" Venneker Kessler achteraf dankbaar voor overplaatsing kr; Zijl-jeugd kampioen osier VWS: meer begrip door meer contact ONDSCOACH BUSCHNER: „MAAR EEN KANS VOOR OOST-DUITSLAND" Omnium competitie van Swift )erd*G 7 OKTOBER 1971 PAGINA 1£ UIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD offensieve Oranje formatie: Van Beveren, Venneker, Hulshof f, Israel, krikJansen, Van Hanegem, WeryVan Dijk, Cruijff en Keizer Frantisek Fadrhonc kijkt over Oost- naar West- sland. De interland van zondag tegen de DDR ziet hij iet hem Henk Zon's oranjécommissie als een ideale voor- iding op de ontmoetingen op „wereldniveau", die het Ne- inds elftal uiteindelijk in West-Duitsland moeten brengen, blijkt uit de woorden van de bondscoach gistermiddag ieist uitgesproken en uit zijn daden: een zuiver off en- ingestelde orapjeformatie; een opstelling in het, voor som- in al bijna ouderwetse, 4-2-4-systeem. „Want", zegt Fran- Fadrhónc, „aan die aanval moet wat gedaan worden, wil- ire de eindronden van de wereldkampioenschappen in 1974 et betoog dat de bondscoach niddag hield, zou men gemak- kunnen afleiden, dat hij op 5enblik geen al te hoge dunk Ie aanvalskrachit van het Ne- elftal heeft, isek Fadrhonc: „Onze achter- is naar een Europees niveau ild. Ons middenveld, het mid- d van Feijenoord dus, is zelfs wereldklasse. Maar komen we bij het strafschopgebied i tegenpartij die zwaar ver- dan zijn onze hersens op. moeten we echte aanvallers cweken". van de bondscoach wek- IJ sommige van zijn pupillen verwondering. Henk Wery, die van hot ogenblik met een beloond zag: „Maken we n Nederland zo ontstellend doelpunten? Als Je het met vergelijkt, komen we er zelf^ if. Al geef ik toe, we hebbën séér veel moeite met een be- dediging. Maar wat doe Je er- Er zijn ploegen die altijd lun doel blijven plakken. Wat tegen doet". Hanegem, die ook in het 5 elftal de aanvoerders van clubgenoot Rinus Is- eemt: „Dat van dat „aan kweken" snap ik ook niet .oe doe je zoiets? En wat zo'n verdediging betreft, je er gewoon geluk bij hebben. Je er vlug eentje in, dan ben van alle ellende af". Vertaling Cruijff trachtte de emoti- uitgesproken zinnen van Fran- Fadrhonc op een sympathieke ;r te vertalen. De Ajacied: „Je de woorden van Fadhronc interpelleren. Volgens mij be- hij het zo: totnutoe hebben iet het Nederlands elftal aan- id vaak te schuchter gespeeld: ledden we teveel aandacht aan verdediging Maar nu komen us dadelijk in een poule met Wegen, België en IJsland. Te- anders die we normaal gespro- moeten kunnen pakken. Maar ploegen die zich waarschijnlijk de verdediging zullen in. En hoe moeten we daar nu spelen? Net als Ajax en FeiJ- rd het doen. Aanvallend voet- uiteraard en Je hersens erbij liken. Fadrhonc bedoelde geloof Jet,, dat we op het ogenblik aanvallers met hersens bezit- Nee, hij wil zeggen, dat we air op de aanval moeten gaan len en dan onze kop erbij len". Feijenoord-tandem Nederlands elftal waarvoor de Qiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin DEN HAAG De Italiaanse scheidsrechter Lo Bello zal zondag de wedstrijd NederlandOost-Duits- land leiden. Hij wordt geassisteerd door zijn landgenoten Barbareso en Busalacchi. J I II! llüllllllllllllllllllllllllllll interland van zondag in feite een vriendschappelijk partijtje in Euro pees verband is (de DDR daarente gen móét winnen, wil het in de poule nog een kans maken om Joe goslavië van de eerste plaats te ver dringen), dus zondag in de 4-2-4- opstelling. Met de Feijenoord-tan dem op het middenveld. Een duo, dat het ongetwijfeld ontzettend zwaar zal krijgen, wil een goede doorvoer tussen voor en achter ont staan. Grinnikende Wim van Hane gem: „Ik heb tegen Jansen dan ook gezegd: Wimpie, trek zondag Je werkschoenen maar aan. En voor mij zal al dat lopen helemaal niet meevallen, want ik moet nog een armband ook meetorsen". Waren de uitverkiezingen van Jan sen en Van Hanegem uitermate lo gisch, ook de achterhoede van oranje wekte geen al te grote vei- bazing. Fadrhonc: „Alleen hadden hadden sommigen achter Van Beve ren wellicht een andere doelman verwacht. Maar Piet Schrijvers ik heb het afgelopen zondag zelf gezien is in een uitstekende vorm. Al geef ik toe, Stuy en Does burg zijn dat ook! En dat is pret tig. Nu komt er eindelijk weer eens een flinke concurrentie voor Van Beveren". De bondscoach over de achterste vier: „Strik is sterk in de mandek king. Dat kan goed van pas komen, als Venneker mee in de aanval trekt. En we moeten eigenlijk allemaal aanvallen. Iedereen die de bal heeft en ruimte ziet" Vierde man In de voorhoede waren Wery, Cruijff en Keizer tevoren al prak tisch zeker van een plaats, maar ging het om de vierde man: Jan Jeuring of Dick van Dijk. Fadr honc: „Over Van Dijk heb ik de laatste tijd gunstige berichten ont vangen van Kovacs. Hij is in vorm, dus nam ik hem". En over Jeuring: „Hij is een zeer geschikte reserve. Stel dat bijvoorbeeld Cruijff eens geblesseerd raakt of er is een ge boorte in zijn familie, wel, dan lijkt Jeuring mij de ideale vervan ger". Een publiek geheim was het In Zeist, dat Jeuring zijn intrede deed in de selectiegroep op advies van het kwartet Cruijff-Keizer-Van Ha- negem-Israel, waarmee Fadrhonc vorige week zijn kandidatengroeo besprak. Dick van Dijk, die zijn zevende in terland tegemoet gaat. over zijn verkiezing: „Ach, ik was er niet zo over. Ik draai op het ogenblik weer aardig. Een maand terug ging het niet; was ik uit vorm; speelde ik te statisch. Een logisch verband overigens. Als Je uit vorm bent, spéél je te statisch. LEIDEN Door een 3-1 overwin ning op DZV A is de Zijl A kam pioen geworden van de klasse A2 van de jeugdwaterpolocompetitie. De kampioenen van de A-klasse afdelin gen 1, 2, en 3 zullen een halve com petitie spelen om het kampioen schap van Nederland. De eindstrijd zal plaatsvinden op zaterdag 27 ok tober in het zwembad Rotterdam- West. Zaterdag 2 oktober moest De Zijl ondanks de festiviteiten hier ter ste de naar Delft vertrekken om de laat ste hand te leggen aan het kampioen schap. In deze wedstrijd had De Zijl minder overwicht dan in vorige du els. Het eerste partje werd dan ook met een 0-0 stand afgesloten. In het tweede kwart raakten de jeugdige Leidenaren beter ingespeeld en na men door Jacob Spijker de leiding. De voorsprong werd nog uitgebouwd door Leo Onderwater en Lambert Leenheer: 3-0. In het laatste spelduel probeerden de DZV-ers wel wat te rug te doen, maar verder dan 3-1 lie ten Jacob Spijker c.s. het niet komen. De jeugd van Sleutelstad hield de kans op het kampioenschap in afde ling C 8 in eigen hand. De Leidena ren wonnen in Katwijk met 3-2 van VZV B. Voor Sleutelstad scoorden: Jonie Singeling, Peter Harteveld en Jan de Graaf. Concurrent Katwijk bleef goed bij door dezelfde avond met 8-2 van NJord te winnen. Maar nu gaat het ineens weer lek ker. En als je me vraagt hoe dat komt, kan ik alleen maar antwoor den: ik weet het niet". Forse premies Rest te vermelden, dat het Neder lands elftal zondag bij winst bedol ven wordt onder de premies, waar aan de sponsors dapper hebben meegewerkt. Sponsors, die ook een productief oranje willen en daarom voor élk doelpunt dat het Neder lands elftal méér scoort dan de te genpartij 'n extraatje te verdelen ge ven van 2000 gulden. Alle premies bij elkaar opgesteld (de dagvergoe dingen en waardebonnen inbegre pen) verdient elke oranejspeler zon dag bij een overwinning met één doelpunt verschil een kleine 2300 gulden. „Een goed bedrag", taxeerde Johan Cruijff snel. Op 19 oktober heeft de begelei dingscommissie van het Nederlands elftal in Brussel een gesprek met ADVERTENTIE Weekend keepjes VALPOLICELLA, reuze fles 3,9! SCOTCH WHISKY John Haig, nu 15,9! JAMAICA RUM 9.7£ 3 familieflessen SODAWATER 1,5' Gratis thuisbezorgd. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL. 21611 Twee debutanten en een de butant-reserve voor het Neder lands elftal: v.l.n.r. Jan Jeuring (FC Twente), Barry Hulshof f (Ajax) en Hans Venneker (Spar ta). afgevaardigden van de Noorse, IJslandse en Belgische voetbalbond om te komen tot de data van de wedstrijden in de voorronden van de wereldkampioenschappen. Middenvelder Koos Selier: LEIDEIN Het handjevol supporters-familieleden, dat VWS elke zaterdag volgt in de tocht over de afdelingsvelden, kan een stijgende prestatielijn opmerken. VWS draait aardig, goed zelfs in vergelijking met bijvoorbeeld het vorige seizoen. 'Toen hadden we voor de win terstop nog pas drie punten, nu hebben we er al zes uit vier wedstrijden", meldt middenvel der Koos Selier met gepaste trots. „Dat komt omdat er dit seizoen meer inzet wordt ge toond, meer getraind wordt, en vooral omdat het elftal meer een eenheid is. Er wordt op het ogenblik veel meer gedaan aan het contact met elkaar. En niet alleen door het organiseren van klaverjasavonden. Voor de wed strijd bijvoorbeeld gaan we za terdagsmorgens praten bij de trainer (Paul Chaudron, ex- UVS-er, 2e seizoen bij VWS) thuis. Door dat betere contact is er onderling meer begrip. De jongens hebben in het veld meer voor elkaar over: als er fouten worden gemaakt, vangen anderen ze op. Dat is wel eens anders geweest Hoe anders blijkt uit de plaats op de ranglijst. Vorig seizoen vertoefde VWS constant in de onderste regionen, op het ogenblik draait de Leidse zaterdag afdelings eersteklas ser vrolijk mee in de kopgroep. Vandaar dat het duel met ande re koploper MVKV zaterdag zo belangrijk wordt: Koos Selier: "We kunnen zaterdag bovenaan komen, maar dan moet er wel een mannetje bij Jan Goldsteijn worden neergezet, (de topscorer van MVKV met 7 doelpunten). Daar moet een snelle Jongen bij, dan maken we een kans op de overwinning. Het kan, want VWS gaat dit seizoen hoog ein digen. Ondanks dat de afdeling sterker is geworden met bij voorbeeld WSB" (waarin de topscorer van het afdelings voetbal, ex Noordwij ker Jan van der Lippe rondloopt. Van der Lippe heeft tien doelpunten achter zijn naam). "Wij heb ben alleen nóg een afronder no dig", zegt Koos Selier, die twee weken geleden tegen Alphia ove rigens een minuut voor het ein de met een gescheurde teen het veld moest verlaten, maar al weer van die blessure genezen is. "Nóg een mannetje dat naast Jan Pret en Bert Mon- tagne de kansen kan benutten. Want we missen nog teveel mo gelijkheden. Zo is het trouwens vaak met VWS geweest. Behal ve vorig seizoen, zijn we de laat ste jaren steeds hoog geëindigd. Verder als een tweede of derde plaats kwamen we echter nooit omdat we een "eindstoot" mis sen. Dat moet dit Jaar eens ver anderen..." VWS heeft duide lijk grote plannen. De prognoses van Koos Selier: Eerste klasse zaterdag VWS MVKV 1, WSBHazerswoud- se Boys 1, WoubruggeGWS 3, LeidenKagia 1, Lisser Boys- Valken '68 1. Tweede klasse: LSVV '70 Sleutels 2, SC Lisse—KRV 2, Unitas LSJZ 2, Meerburg Kickers '69 2, St. Bernardus— Stompwijkse Boys 3. Zondag eerste klasse: DOSR Alphense Boys 2. ZEIST bij Sparta veranderde Venneker. De inmiddels naar Anderlecht uitgewe ken ex-bondscoach stuurde spits Hans Venneker (26) naar achteren. Waar hü als reohtervleugelverdedi- ger een herkansning kreeg. „Hier over is geen discussie mogelijk", luid den Kesslers begeleidende woorden. En nimmer roerde hij de verplaat sing met Venneker aan Door Piet Ocks Georg Kesslers komst genoegen met zijn overplaatsing. „Vroeger was het voor een voet baller een degradatie, wanneer je van de voorhoede naar de verdediging moest. Tegenwoordig is een back, zou ik bijna willen zeggen, net zoveel aanvaller als een voorhoedespeler. Het maakt me trouwens ook niets meer uit waar ik loop. Als ik morgen weer in de spits zou moeten staan, zou ik dat ook doen. Voetbal is im mers voetbal, ongeacht op welke plaats je staat". Na zijn NEC-periode, waar hij als de gevierde „viva-Venneker" van Feijenoord werd binnengehaald en in een seizoen 19 treffers bij elkaar knalde, voldeed hij bij Sparta min der als speerpunt. Waardoor de komst van andere spitsen als Koud- ijzer en Kowalik niet kon uitblijven. „De concurrentie voor die plek Het begin van het vorig seizoen was daarom voor Hans Venneker vervelend. „Ik voelde er eerlijk ge zegd niet zoveel voor", bekent hij nu. Wat hü in die tijd weerlegde met: „Je speelt voor het elftal en niet al leen voor jezelf". Niettemin nam hij )OST-BERLIJN Bondscoach Georg Buschner knutselt i zijn Oostduitse elftal. Verjongt het vooral, omdat hij zich or een weinig benijdenswaardige opgave weet geplaatst, ar twee hoogtepunten moet hij de komende jaren toe wer ft. Waarvoor hij twéé elftallen zal moeten formeren. Eén Mor de Olympische Spelen (1972) en een voor de wereldkam- >enschappen in 1974. Wat diverse Oostduitse vakmensen ver- dt tot de üitspraak: „Dat wreekt zich". 'Usohner verweert zich echter „Ik moet zien wat die Jonge Iers in hardere wedstrijden ard zijn". Waarmee hij doelt op telers: de bonkige, snelle htervleugelverdediger Gerd Ki le (19), Joachim Streich (20) htervleugelverdediger en de als enspeler van Cruijff aangewezen nrad Weise (20) van Carl Zeiss ia. „We hebben", zegt Buschner, .onze openheid nooit verloren. Ie- :een wéét immers dat ons ver- igde elftal zich eerst zal moeten wijzen. Daarom is het geen aflei- igsmanoeuvre wanneer ik zeg dat herland favoriet is voor de ko mende interland tegen Oost-Duits land in Rotterdam. Maar voorzich tig, jonge mensen zijn eerzuchtig. En na de kritiek die de spelers van de supporters moesten incasseren, zullen zij zich tot het uiterste ge ven". Buschner ziet dat als een groot pluspunt en stelt: „Ook outsi ders hebben hun kans". Od welke manier dan? „Vanuit een verdedigende opstelling snel probe ren uit te breken en bovendien de spitsen van de tegenstander in een IJzeren greep nemen". Ook voor Buschner het uiteraard geen ge heim dat een aanvallende tegen stander wat gemakkelijker is te verrassen. Nog dit Jaar toonde het Oostduitse elftal dat het weet wat counteren is. Bijvoorbeeld in twee trips door Latijns-Amerika, die in de officiële landenwedstrijden suc ces brachten: 30 winst tegen Uru guay in Montevideo, een 11 ge lijkspel in het tweede duel tegen dezelfde tegenstander en een 10 overwinning tegen Mexico, in Gua- delajara. Daar waren het Ducke, Vogel, Sparwasser, Stein en Franzel die hun bedrevenheid in dat spelle tje toonden. Bekende De Nederlandse kijkers zullen in het Oostduitse elftal een aantal van clubontmoetingen bekende gezichten tegenkomen. Zoals spelers van Carl Zeiss Jena, dat om de Jaarbeursbe ker tegen Ajax speelde en waarvan de stugge Strempel, de jonge Weise. Kurbjuweit, de atletische Stein en de elegante, technisch voortreffelijk geschoolde Irmscher in de nationale selectie vertegenwoordigd zijn. Plus natuurlijk de twee moeilijk te „be spelen" aanvallers Ducke en Vogel. Van Dresden zijn er de lange Sam- mer en de begaafde maar wat luie Kreise, en Rostock is vertegenwoor digd door Kische en Streich, De be kendste speler van 1. FC Leipzig is uiteraard Heinz Franzel, die al 52 maal het Oostduitse shirt droeg en LEIDEN De jeugdrennertjes van Swift hebben gisteren hun om nium-competitie voortgezet. In de A-klasse won L. Janszen, in de B- klasse A. Goossen, in de -C-klasse Robijn. H. Bavelaar en in de D klasse E. Robijn. voor Nederlandse verdedigers uit een wat verder verleden altijd te boek zal staan als de man die in de be ruchte wedstrijd in Leipzig de Oostduitsers via drie doelpunten vanuit een achterstand naar een 4—3 zege tilde. Niet in de laatste plaats moet ook de naam worden genoemd van doelman Croy die men in Cost-Duitsland met Van Beveren tot de wereldélite re kent. Aanvoerder Bernd Bransch excelleert de laatste maanden. Op de plaats die ook in Oost-Duitsland „libero" heet, en hij doet dat met buitengewoon nuchter en effectief spel. Dat Bransch zijn zenuwen goed de baas kan weet men in Oost-Duitsland ook af te leiden uit zijn moedige gedrag tijdens de brand in het Silveren Seëpaerd in Eindhoven. Bransch: „Natuurlijk ben ik nog niet helemaal tot rust gekomen na die vreselijke nacht en kort nadat wij onze speler Hoffmann hebben moeten oegraven. Het is moeilijk om weer terug t« moeten reizen naar een land waar zo'n verschrik kelijk ongeluk gebeurde, maar van daag de dag is er voor sentimenten geen plaats meer. En aan de andere kant wordt mijn terugkomst naar Holland wel verge makkelijkt door de herinneringen aan de ontroerende hulp en onder steuning die wij van veel onbekende Nederlanders hebben gekregen". Ovrigens komt nog een speler van Chemie Halle tot dicht bij de plaats van ramp: In Jong Oost- Duitsland, dat in Tilburg speelt, staat Nowotny opgesteld. Hij was het, die samen met een vrouwelijke Amerikaanse computerdeskundige een sarong naar buiten waagde die hen beiden het leven redde. Ver moedelijke opstelling van het elftal voor Rotterdam: Croy, Bransch, Ki sche, Strempel, Sammer, Kurbju weit, Irmscher, Stein, Streich, P. Ducke, Vogel. Oostduitse Jeugd: Jakubowskl, Egel, Enge, Krebs, Fritsche, Decker, Pom- merenke, Tyll, Nowotny, Richter, Neubert werd enorm groot. Daarom vond lk het niet eens zo erg, dat ik werd te ruggehaald. Achter waren in ieder geval meer mogelijkheden. Toch dacht ik aanvankelijk dat ik niet permanent in de verdediging zou worden opgesteld. Ik kreeg er echter steeds meer zin in en probeerde het iedere keer weer beter te doen. Ik voelde dat ik groeide op die plaats", zegt Hans Venneker, die de beloning zondag ondervindt, als hij voor het eerst zijn hoofd door een Oranje shirt mag steken. Dan zal hij niet denken aan de blessure van Wim Suurbier. die zijn debuut mogelijk maakte. Hoewel hij zich daar nauwe lijks iets van aantrekt. „Het Nederlands elftal dat Fad rhonc heeft gekozen, is het sterkste van dit moment. En toevallig is op dit moment Suurbier geblesseerd", verklaart hij veelzeggend. „Misschien komt Suurbier zelfs nooit meer teurg. Dat kan dan zyn vanwege zijn bles sure, of doordat ik nog beter ben gaan spelen". Niet dat Venneker blij is met Suurbiers blessure. Integendeel. „Maar de kans die ik hierdoor ge kregen heb, moet ik natuurlek aan pakken. En trachten op die manier Suurbier uit de ploeg te houden". Maar tegelijkertijd is hy zich bewust van het zware duel dat op den duur toch onvermydeiyk is. Kessler geen discussie mogelijk

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15