LEIDSCH DAGBLAD Leiden moet uit schouwburgpot tekort dekken KUNSTROOF IN DORDRECHT 0=0=2) mmrnm- vandaag LEIDSCH DAGBLAD Raadslid boos over blote amazones op Noordwijkse strand Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 5 OKTOBER 1971 No. 33521 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen t 23.05), f 6,95 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055. losse Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 izat. 18 uur) Geen overdekt zwembad Geen experimenteel theater Geen schouwburgrestauratie Geen verbouwing K en O? LEIDEN De kans is groot, dat Leiden z:in „snaar- pot van ruim tien miljoen gulden niet naar eigen goed dunken mag aanwenden, maar de reserve zal moeten be steden aan het dekken van het tekort op de gemeenteliike begroting. Dat zou betekenen: geen restauratie van de Leidse Schouwburg, geen aanleg van een zwembad in één van de wijken van de stad, geen verbouwing voor K. en O evenmin de inrichting van een experimenteel theater in de vroegere remonstrantse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht. Deze teleurstelling hebben B. en W. in Leiden vorige week moeten in- isseren tijdens een gesprek met staatssecretaris Van Stuijvenberg van Binnenlandse Zaken. De staatssecre taris is bij die gelegenheid, zich niet gebonden te voelen aan de toezegging van de vorige minister van Binnen landse Zaken, die Leiden vrij had gelaten in de besteding van het be drag. In deze opvatting werd de mi nister bijgestaan door Gedeputeerde Staten. Gedurende het sprek hebben B. en W de staatssecretaris gewezen op de inhoudbare toestand, die hierdoor >nder meer voor de Leidse Schouw- Is ontstaan. De enige toezegging lie zU kregen was. dat binnen een naand uitsluitsel mag worden ver- racht van het departement. „Wfj ajn, afgaande op onze indrukken, reinig gerust over d inhoud van het intwoord aldus B. en tv. tegenover le gemeenteraad. De raad sprak gisteravond uitvoe- "ig over de kwestie. Van Aken en Dii'ks wilden ondanks de sombere vooruitzichten toch alvast de archi- lect opdracht geven tot het maken van een plan voor de verbouwing en restauratie van de Schouwburg. Zelfs wilden zU wel het risico lopen uit- NACHTVORST De Bilt verwacht van vanavond tot norgenavond: droog en meest zon- lig weer .net weinig wind. Op veel Jlaatsen nachtvorst Minimumtem peraturen om het vriespunt, maar vlak aan zee rond 5 graden. Maxima norgen omstreeks 15 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 6 OKTOBER 5oh op: 06.48 uur; onder: 18.08 uur. Haan op 18.26 uur; onder: 09.48 uur Hoogwater te Katwijk te 03.54 en 16.16 uur; laagwater te 12.16 uur. eindelijk persoonlijk te moeten op draaien voor de financiële conse quenties. als mocht blijken dat deze opdracht onwettig zou zijn verstrekt. In een gecombineerd ontreden zei den beide PvdA-raadsleden: „De schouwburg gaat nu minsteas toch al voor drie seizoenen dicht" Zij vreesden dat als nog langer zou wor den gedraald, het theaterpubliek de gang naar de Oude Vest kwijt is en dat de restauratie alleen maar duur der wordt. Verpest Burgemeester Vis die in Den Haag mede de besprekingen met de staatssecretaris heeft bijgewoond vroeg de raad om nog enkele weken geduld: „Anders wordt de zaak ver pest. Wij hebben op het departement alle argumenten gebruikt en over de onhoudbaarheid van de situatie ge sproken. Dan krijg je het tegenargu ment: als er geen geld is, houdt alles op" Burgemeester Vis zei wel rede nen te hebben om aan te nemen dat de staatssecretaris „niet ongeclausu leerd nee zal zeggen". Voor dit pleidooi zwichtte de raad tenslotte. Op initiatief van de KVP- er Ham werd besloten een afvaardi ging van de gemeenteraad over de kwestie te laten spreken met de daartoe aangewezen commissie van Tweede Kamerleden. Over de samen stelling van deze delegatie wordt één dezer dagen van gedachten gewisseld. MET V.S. MILIEU BESCHERMEN MOSKOU (Reuter) De Sowjet- Unie. die vorige week bekendmaakte te zullen gaan werken voor het be houd van zeldzame dieren en planten bij het Baikal-meer in Siberië, heeft in een artikel in het officiële Sowjet- russische tijdschrift USA belangstel ling geuit voor samenwerking met de VS in de strijd tegen milieuvervui ling. Het tijdschrift zegt dat in deze kwestie meer internationale samen werking nodig is en klaagt dat de in ternationale organisaties dikwijls langs elkaar heen werken. Waarne mers menen dat de Sowjet-Unie graag wil delen in de ervaring die in de VS al opgedaan is. jrA de enige matras met de juiste celbalans Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 20 oktober 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen in oper envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. NOORDWIJK Naakte ama zones, die op paarden van een Noordwijkse manegehouder over het strand en in de duinen heb ben gereden, waren gisteravond, tijdens de raadsvergadering in de badplaats, teveel voor de PCP-er Vogelaar Dat het week blad "De Lach" hiervan ook nog een reportage heeft gepubliceerd was de druppel die de emmer voor het raadslid wel goed deed overlopen. De publikatie in het 'sex-blad' was voor de protestants chris telijke fractievoorzitter aanlei ding om burgemeester Bonnike over deze zaak aan de tand te voelen. Hij vroeg hem of een dergelijke naaktmanifestatie in de Noordwijkse duinen niet in strijd met de algemene politie verordening is en of het betref fende artikel niet moet worden gewijzigd. Verder wilde hij weten of de burgemeester bereid is in te grijpen bij een dergelijk voor beeld van zedenverval. Ook in formeerde hij naar het oordeel van het college over het nadeel, dat zo'n reportage zou kunnen toebrengen aan de reputatie van Noordwijk. „Ik ben geen abonnee van het betreffende weekblad", vertelde Vogelaar in zijn toelichting. „Het exemplaar met de omstreden reportage is mij door een vriend ter hand gesteld. Ik geloof, dat het overgrote deel van de Noord wijkse bevolking en haar gasten, niet van een ontkleedpartij is gediend. Tevens betwijfel ik of de reportage in het belang zou zijn van de manegehouder, wien. plannen, om op het golfterrein een nieuwe manege te bouwen, binnenkort in de raad zullen worden behandeld". „Ik geloof niet", zo stelde bur gemeester Bonnike in zijn ant woord, „dat het gebeurde zonde; meer ter beoordeling van de po litie ligt. Ten aanzien van dil punt bestaan wel degelijk richt lijnen. Een zaak als deze komt echter slechts zelden voor. Als ik goed ben geïnformeerd was er bij het maken van de repor tage geen publiek aanwezig. Ook zouden de opnamen voor het artikel zijn genomen zonde: voorkennis of medeweten van de manegehouders, de heren Meeu wenoord". „De politie oefent op het strand en in de duinen een in tensief toezicht op naaktliggerij uit. Maar van deze zaak heeft zij niets geweten en ook niets gezien. Daarbij moet wel worden bedacht, dat zij een kuststrook van dertien kilometer moet be waken en niet overal tegelijk kan zijn". Oostdam <KVP) signaleerde naaktliggerij aan de Langevel- derslag. Hij meende hierin ge- prik te zien van de zijde van de naturisten hoe ver zij op het strand tussen Noordwijk en Zandvoort kunnen gaan. „De politie heeft zeker veertig pro cessen-verbaal opgemaakt Dank zij haar activiteit is de situatie zo. dat de naaktliggers naar an dere plaatsen vluchten", merkte de burgemeester op. Prinses Beatrix en Prins Claus zijn vanochtend begonnen aan een driedaags werkbezoek aan Zuid-Holland. Bij het Provincie huis werden prins en prinses ont vangen door de cojnmissaris der Koningin in Zuid-Holland mr J. Klaasesz en zijn echtgenote. 24 PAGINA'S De biochemicus G. H. van Leeu wen (63) is al ruim drieëntwintig jaar bezig om erkenning te krijgen voor zijn geneeskundige prepara ten in Nederland. Tot dusver zijn de preparaten in Nederland afge keurd in tegenstelling tot vele an dere landen in Europa waar uit stekende resultaten worden be reikt. Zijn omzet bedroeg de afge lopen 23 jaar 85 miljoen ampul len. Vandaag de tweede aflevering van de serie „Vasolastine Ja of Nee" PAGINA 7 Lily Petersen zegt na zoveel jaren „Kleutertje luister": Ik ben kleu terleidster geen radiopresenta trice" PAGINA 5 De Zweden zijn hevig verbitterd over Tsjechoslowaakse kinderroof PAGINA 9 TE GEK Wie de sombere uitspraken hoort, die burgemeester en wet houders doen over de schouw burg-„spaarpot", kan maar één conclusie trekken: dit is te gek. De nieuwe regering wil de voor noodzakelijke culturele en recrea tieve voorzieningen uitgetrokken f 10 miljoen bestemmen om het gat in de gewone begroting te dempen. Waar blijft het bestuur van een stad als Leiden toch al aan alle kanten gehandicapt als wisse ling van regering de hele situatie verandert? Leiden heeft jaren lang het plan gehad een nieuwe schouwburg te bouwen en trok er aanvankelijk zelfs twintig miljoen voor uit. Men is van dit besluit afgestapt en wil tien miljoen be steden. niet aan een nieuwe schouwburg, maar aan noodzake lijke voorzieningen als restauratie van de oude schouwburg en bouw van een overdekt zwembad. De vorige minister van Binnen landse Zaken heeft Leiden vrijge laten in de besteding en nu acht de huidige staatssecretaris zich hieraan niet gebonden. Hoe kan men op deze manier een gemeen telijk beleid voeren op iets langere termijn zonder het toch al lage voorzieningenpeil aan te tasten? Zo wordt het een chaos. PROTEST Het protest van Wim Kan tegen de komst van keizer Hirohito heeft het debat over dit bezoek pas goed losgemaakt. Niemand mag meer de illusie koesteren, dat op dit moment het bezoek nog ongedaan kan worden gemaakt. Het besluit over dit bezoek is door de regering-De Jong genomen en men hoeft niet te verwachten dat premier Biesheuvel zich in de week dat het bezoek valt, aan die verantwoordelijkheid zal en kan onttrekken. Kan heeft gekozen voor het ge weldloze protest. De vele bijvals betuigingen die hij krijgt, wijzen in dezelfde richting. Er is bij ve len een gevoel van ontsteltenis dat dit kan, maar tot nu toe zijn er geen tekenen die wijzen, dat gewelddadige acties hiervan het gevolg zullen zijn. Bij alle opwinding over het be zoek van de keizer aan onze ko ninklijke familie mag één ding niet worden vergeten En dat is het feit dat leden van ons Ko ninklijk Huis in de afgelopen ja ren verschillende malen de gast zijn geweest van de Japanse kei zer. Dat maakt het protesteren op dit moment ook zo moeilijk. Meer Russische divisies in Verre Oosten dan in Europa WASHINGTON (AP - Het Ame rikaanse tijdschrift US News and World Report heeft gezegd dat „De Sowjet-Unie heeft voor de eerste maal meer divisies in het grensge- bied met Rood-China gelegerd dan in Oost-Europa", aldus het Amerikaan se tijdschrift „US News and World Report". „In 1967", aldus het tijdschrift, stonden er buiten de Sowjet-Unie in Oost-Europa 26 Russische divisies, en slechts 15 in het Verre Oosten. Nu staan er 31 Russische divisies in Oost-Europa en 41 in het grensge bied met China". Volgens US News and World Re port hebben de Chinezen tenminste 33 divisies 'angs de grens met de Sowjet-Unie staan. (9ud DORDRECHT - De golf van kunstdiefstallen uit Westeuropese musea heeft zich nu ook uitgebreid tot Nederland. De afgelopen nacht hebben kunstdieven zeven vrij kost bare schilderijen weggehaald uit het Dordrechts Museum in Dordrecht. De waarde van de doeken wordt ge schat op anderhalve ton. Ze zijn niet zoals in België met het schil derij van Vermeer uitgesneden, maar met spieraam en al uit de lijs ten gehaald. Volgens de recherche was het kin derspel om het museum binnen te komen. Er was geen alarminstalla tie en er was zelfs geen nachtwaker. Een binnendeur, die vanuit de ves tibule toegang geeft tot het trap penhuis van het museum bleek van ochtend te zijn opengeramd. De hek ken van de museumtuin waren nor maal gesloten. De zeventiende eeuwse schilderijen die meegenomen werden door de in brekers zijn: „Meisjesportret" van Arnold Houbraken, „Aanbidding der herders", van Benjamin Gerritsz Cuijp, „Herders in de bergen", „Ge zicht op Woudrichem of Gorcum" van Albert Cuijp, „Maanlandschap" van Aert van der Neer, „Rokers in interieur" van Jan Olis en „Keu keninterieur" van Reinier Co- vijn. Vermoedelijk hebben de kunstdie ven niet bijster veel verstand van kunst gehad, want in dezelfde zaal. waar de verdwenen schilderijen hin gen. hing ook een schilderij van Jan van Goyen, dat getaxeerd wordt op een waarde van 200.000 gulden. Van de zeven verdwenen schilderijen zijn er slechts drie van het Dordrechtse Museum zelf. De andere vier waren in bruikleen van de Dienst voor 's Rijksverspreide Kunstvoorwerpen in Den Haag Alleen deze stukken zijn verzekerd. Het eigen bezit van het museum was om financiële re denen niet tegeD diefstal verzekerd. Museumdirecteur P. N J. Domela Nieuwenhuis acht de schilderijen In Nederland onverkoopbaar in ver band met hun grote bekendheid De recherche gelooft dat er verband be staat met de recente kunstdiefstallen in diverse Europese steden. teuws Zondag-ochtend zijn te Amsterdam voor het eerst post-omnibusjes gebruikt die voortaan de brievenbe stellers naar de verschillende kwartieren der stad vervoe- LONDEN. 4 Oct. Volgens de Times zal de banc de Paris vereenigd worden met de banc (les Pays-Bas. Adv. Kuipers knechts ge vraagd Een zestal kuipers bekwaam in het maken van digtwerk kunnen voor vast geplaatst worden op de Kui perij van B. Veth en Co te Delft.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1