LEIDSCH DAGBLAD SPORT Veel (9) Ajacieden Oranje- selecties FC Utrecht 'temt' Feijenoord AJAX NOG MOE Scorebord Voor wedstrijden tegen Oostduitsers Slechts 14 goals in de eredivisie LD-treffers van sportweekeinde Topscorers SPORTTOTO JJJi LOTTO Sparta speelt eerst thuis DEN HAAG Bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc heeft in zijn selectiegroepen voor het Nederlands elftal en Jong Oranje, die in het komende weekeinde tegen de vertegen woordigende elftallen van Oost-Duitsland spelen, in totaal negen Ajacieden gekozen. Vijf spelers (Hulshoff, Gerrit Mühren, Ke.zer, Cruijff en Van Dijk) zijn bij het zes tiental waaruit het elftal wordt gekozen dat zondag in Rotterdam tegen Oost-Duitsland speelt. In de kerngroep voor Jong Oranje (zaterdag in Tilburg tegen Oost-Duitsland onder 23) zitten Kror, Neeskens, Haan en Rep. Aan het totaal van 32 spelers dragen ook Feijenoord en FC Twente belangrijk bij. Beide verenigingen zijn met vier man in de a-selectie en met twee man bij de jeugd aanwezig. AMSTERDAM NEC heeft bij Ajax zijn hoge functie in de ere divisie gerechtvaardigd. Tot voor zondag volgde het als vierde Feijenoord, Ajax en Sparta. Gis teren capituleerde het slechts met 1o in Amsterdam. Hoewel ook Excelsior dat bewerkstelligde, merkte Kovacs terecht op: „NEC bleek de beste tegenstander, die we tot nog toe hier hebben ge had". i De Ajax-coach zei meer: "NEC was intelligent. Ofschoon wij dat in de hand werkten". Ajax gedroeg zich inderdaad opnieuw één helft als topclub. Voor rust verviel het in de Door Lex Muller oude fout van lange ballen als een eenvoudig te lokaliseren bombarde ment op de NEC-veste. Waarbij méér misging, als bijvoorbeeld het aansluiten van de linies en het te veel samendrommen in en rond het strafschopgebied. De Nljmegenaren pareerden die naiëve tactiek superieur. Met Kronshorst als vrije verdediger, dreigde er slechts éénmaal onheil voor dat blok. Een voorzet van Krol zeilde over De Bree heen naar Van Dijk, die te hoog kopte; tot mach teloze woede van Swart, die achter hem op scherp was afgesteld. Naast dat veelvuldig afslaan van Ajax, counterde NEC kloek en gevaarlijk Maar het miste de intentie om meer dan een gelijkspel weg te roven. Die droom klapte toch ook, toen Ajax in de tweede helft verstandi ger opereerde. Kovacs nadien: "De ploeg was psychisch nog moe van Dresden". Om die reden was Haan rust gegund, maar hij moest uit het trainingspak om de geblesseerde Schilcher op te volgen. Na 91 minu ten verdrong Rep de onrustige Arnold Mühren, wat Ajax reorganiseerde. Met Swart als rechtsback en Haan op het middenveld was er ineens meer samenhang in de ploeg. Voor het eerst ook loerde de twee de lijn op De Bree, die knap een schot van Krol uit de hoek bokste. Hij verroerde zich echter niet, toen Van Dijk in de 23ste minuut de bal uit de lucht naar het net "hoekte". NEC-trainer C oer ver: "Waarom houdt hij die losse flodder nou niet? Bovendien was de goal ook nog een misser van De Jong". Het ver weer van De Bree: "Ik zag de bal te- laat uit de kluwen komen". Kovacs: "Dat was nou de ech te Dikkie (Van Dijk), zoals alleen hij maar schiet". Bondscoach Fadr honc was dat evenmin ontgaan, en selecteerde prompt de AJax-schut- ter, die zijn ouderwetse flair heeft teruggevonden. (Van onze sportredactie) De achtste ronde in de eredi visie heeft dit weekeinde een dieptepunt wat betreft het aan- ta doelpunten opgeleverd. In de negen wedstrijden werd slechts veertien maal gescoord, waarvan bijna de helft bij FC Gronin genSparta (33). In het verleden zijn overigens nog tweemaal nóg minder goals gescoord: in 1965 en in 1967 hadden de mannen aan de sco reborden een nog rustiger mid dag (12 doelpunten). Ajax NEC 1—0, 70 Van Dijk 10. Scheidsrechter Brouwer. Toeschouwers 22.500 FC UtrechtFeijenoord 00. Scheidsrechter Van Ravens. Toeschouwers 25.000. FC Twente—PSV 2—0, 22 De Vries 1—0, 82 W. v. d. Kerkhof 20. Scheidsrechter Pijper. Toeschouwers 17.000,,, Den HaagNAC 21, 5 Rog geveen 10, 82 Roggeveen 20. Scheidrechter Van Ge- mert. Toeschouwers 10.000. Völendam Go Ahead E. 00. Scheidsrechter Hoppen brouwer. Toeschouwers 5000. SpartaFC Groningen 33, 38 Hijlkema 01, 58 Kowalik 11, 59 Koeman (strafschop) 1—2, 62 Hijlkema 1—3, 68 Koudijzer 23. 78 v. d. Sluis' 33. Scheidsrechter Beek. Toeschouwers 8000. VitesseExcelsior 10. 60 Stovers 10. Scheidsrechter Boosten. Toeschouwers 10.000. Telstar—MW 1—0, 23 An dre 10. Scheidsrechter Ver voort. Toeschouwers 7000. FC Den Bosch—DWS O—0. Scheidrechter Karver. Toe schouwers 8000. De selectie van dr Fadrhonc voor het Nederlands elftal is: doel: Van Beveren (PSV) en Schrijvers (FC Twente)., Middenveld en aanval: Jansen, Van Hanegem en Wery (Feijenoord), Gerrit Mühren, Cruijff Keizer en Van Dijk (Ajax), Pahl- platz en Jeuring (FC Twente). Jong Oranje: doel: Van der Pluym (FC Den Bosch) en Schellekens, (NEC)., aohter: Schneider (Feije noord), Ki A en Neeskens (Ajax), Van Vliet (FC Den Haag-ADO) en Krijgh (Den Bosch)., middenveld en aanval: Boskamp (Feijenoord), Haan en Rep (Ajax), Notten en Re- né van de Kerkhof (FC Twente), Thijssen (NEC), Geels en Van Mar wijk (Go Ahead Eagles) en Hoek em a (PSV). Voor het Nederlands elftal had de coach niet de beschikking over Suur- bier, die zaterdag weer voor het eerst in het b-elftal van Ajax speelde en Klijnjan, die ook hinder van een blessure heeft. De zestien geselecteerden zullen woensdag in het sportcentrum van de KNVB te Zeist bijeen komen, en daar tot zondag blijven. Voor Jong Oranje waren vier spe lers niet "verkiesbaar". Mulders, van PSV viel af door een blessure, en Schoenmaker (Feijenoord) om dat hij deze week in het huwelijk treedt. Doelman Lokken (Veendam) en Geijsselaars (Fortuna SC) konden niet worden uitgenodigd, aangezien zij in het komende weekeinde wed strijden met hun olubs in de eerste divisie moeten spelen. Golf De Haagse golf- en coun tryclub heeft gistermiddag in Hilver sum het Nederlands clubkampioen schap behaald door in de finale met 5-4 te winnen van de Kennemer golf- en countryclub. Drie Oranje-kandidaten in actie bij FC TwentePSV (20 Twente-doelman Piet Schrijvers slaat de bal weg voordat PSV-aan- valler Oeki Hoekema (8) gevaarlijk kan worden. Op de achtergrond Epi Drost. Autosport De Westduitser Die- wedstrijd ter Glemser is gisteren op het circuit algemene van Jarama bij Madrid Europees kampioen toerwagens geworden. Hij won met zijn Ford Capri 2,9 liter de klasse boven 2000 cc van een de achtste en laatste x>r t kampioenschap. Die overwinning in de vier »n Jarama was voor de Duits-Britse combinatie Jochen Mass John Fitzpatrick met een Ford Es cort RS. Toine Hezemans werd met de Italiaan Facchetti in een Alfa Ro meo Gtam tweede. Topamusement in kolkend Galgewaardalleen doelpunten bleven uit (0-0) UTRECHT Feijenoord is zijn ongenaakbare honderd-pro cent-score kwijt. Op zich beslist geen reden voor een roodwit klaaglied. Het eerste verliespunt móést immers eens komen. Wanneer dat dan wordt toegebracht in een kolkende Galge waard toch al een strijdperk waar Feijenoord het niet zo op heeft door een onstuimig en voor zijn doen erg sterk draaiend FC Utrecht en via een wedstrijd die de laaiend en thousiaste toeschouwers topamusement bood; wel, dan zou je (naïef) veronderstellen dat de Happel-elf zich voor deze ene keer zonder morren bij de gelijkspel-premie zou ne Tóch was dit niet het geval. Inte gendeel. Want ook deze keer meen de de lijstaanvoerder honderd pro cent recht te hebben op de volle winst en niets minder. Dus stapten na de 00 enigszins geïrriteerde Feijenoorders naar de kleedkamer. Woordvoerder Ernst Happel: „Zon der meer hadden we moeten win nen. We hebben er trouwens opge legde kansen voor gehad". Om daarna reëel te stellen: „Maar Ja, als Je ze er niet in trapt, je mag uiteindelijk nóg blij zijn als het ge lijk blijft". Ernst Happel en trouwens de meeste van zijn pupillen ging er overigens nonchalant aan voorbij dat tijdens het boeiende spektakel stuk in de afgeladen Galgenwaard ook FC Utrecht enkele malen dichtbij een treffer was geweest. Met name spits Groenendijk, die dit MAANDAG 4 OKTOBER Feijenoord werd getemd door fel FC Utrecht, NEC rechtvaardigde zijn hoge positie bij Ajax OP DEZE PAGINA De hutspot viel alleen Lugdunum te zwaar PAGINA keer doorgaans op rechts bij Theo van Duivenbode opereerde Overigens was het gedeeltelijk ver klaarbaar dat de Utrechtse kansen (te) rap uit het Feijenoordgeheugen verdwenen waren. Ten eerste waren zij inderdaad niet zo opgelegd ge weest als bijvoorbeeld Schneider. Hasil en vooral Boskamp hadden gehad. Door Rob Vente Bovendien lagen de mogelijkheden voor de dappere Jacobs-elf over de eerste helft en de eerste periode na de rust verspreid, terwijl Feijenoord daarentegen juist in het laatste kwartier toen moegestreden Utrecht naar het einde snakte oppermachtig was en kansen creëerde. Bij voetbal is het immers doorgaans zo, 'dat de laatste feiten het best en het langst in de herin nering blijven. Alleen Bert Jacobs ja, wat wil je? realiseerde zich nog uitste kend hoe zijn équipe minuten had gestreden. De trainer: „We speelden sterk. Niet om de nul te houden, maar om te winnen. Dus vielen we steeds aan". Waarna hij tevreden stelde: „Vandaag speelden twee ge lijkwaardige ploegen tegen elkaar". Overigens was dit niet helemaal Juist. Jacobs' elftal was technisch beslist zwakker; draaide nerveuzer; kende niet die imponerende rust punten als bijvoorbeeld Israel en Van Hanegem bij Feijenoord waren. Maar via een onblusbaar enthou siasme en de positieve opvatting om constant op de aanva lte spelen, nivelleerde FV Utrecht deze onvolkomenheden. Daardoor ont stond een vrijwel gelijkopgaande strijd tussen twee formaties die niet gelijkwaardig waren. FC Utrecht startte zoals Happel EREDIVISIE FC UtrechtFeUenoord9—0 TelstarMW 1—0 VolendamGo Ahead 00 FC Den Bosch—DWS 9—0 Ajax—NEC 1—0 FC Twente—PSV 2—0 FC Den Haag—NAC 2—1 SpartaFC Groningen 33 VitesseExcelsior 10 Feijenoord 8 7 1 0 15 162 Ajax 8 5 3 0 13 12— 2 Sparta 8 4 3 1 11 22— 8 Twente 8 4 3 1 11 8— 4 D. Haag 8 5 1 2 11 13— 9 NEC 8 5 0 3 10 10— 7 DWS 8 4 2 2 10 8— 8 Telstar 8 3 3 2 9 7—10 Utrecht 8 3 2 3 8 9—9 PSV 8 3 1 4 7 14— 7 MW 8 3 1 4 7 7—8 NAC 8 2 3 3 7 7—12 Go Ahead 8 2 2 4 6 14—12 Groningen 8 0 5 3 5 812 Volendam 8 1 3 4 5 4—12 Excelsior 8 0 3 5 3 07 D. Bosch 8 0 3 5 3 2—15 Vitesse 8 1 1 6 3 2—19 EERSTE DIVISIE EindhovenDe Graafschap 20 Fortuna SCDe Volewjjckers 40 SC CambuurHeerenveen 12 Blauw WitRoda JC21 DFCWageningen 03 HVCSW 3—2 Haarlem—FC VVV 1—0 Fortuna VI.Heracles 01 Helmond SportWillem 2 21 PEC ZwolleVeendam 01 Haarlem 9 7 1 1 15 14— 5 Eindhov. 10 6 3 1 15 12— 5 Heerenv. 10 5 4 1 14 13— 5 Wagen. 10 6 1 3 13 14— 7 BI. Wit 10 5 2 3 12 11—10 VolewUck. 9 3 5 1 11 9—9 VVV 10 4 3 3 11 14—10 Heracles 9 4 2 3 10 14—11 AZ '67 9 3 4 2 10 8— 6 Veendam 9 3 4 2 10 13—14 SVV 10 4 2 4 10 15—16 Roda JC 10 4 2 4 10 9—14 HVC 9 3 3 3 9 12—11 Fort. SC 10 3 3 4 9 13—10 Cambuur 9 3 1 5 7 14—14 Willem 2 9 2 3 4 7 10—12 Graaf sch. 9 2 3 4 7 7—10 Fort. VI. 10 2 2 6 6 6—10 PEC Zw. 10 1 4 5 6 11—19 Helm. Sp. 10 1 3 6 5 7—16 DFC 9 0 3 6 3 4—15 1. Kowalik (Sparta) 9; 2/3 Geels (Go Ahead Eagles) en Schoenmaker (FeUenoord) beiden 8; 4. Devrindt (PSV) 7; 5. Van DUk (Ajax) 6; 6. Bosveld (Sparta) 5; 7. Berg (FC Don Haag) 4. Utrecht-Fejjenoord Talstar-MW Volendam-Go Ahead Den Bosch-DWS Ajax-NEC Den Haag-NAC Vitesse-Excelsior FSC-V olew ijekers Cambuur-Heerenv- verwacht had via een fanatiek offensief. En aangezien de lange Van Veen aanvankelijk in de lucht Laseroms de baas bleef later wa ren de rollen omgekeerd ontston den er voor Treytel een paar lastige situaties. Maar omdat vooral Groenendijk bU een reëele mogelykheid niet toe hapte, kwam Feijenoord ongeschon den de beginperiode door. Groenen dijk kreeg vlak voor rust nóg een prachtige kans. Maar zijn van dichtbij afgevuurde kopbal maakte Treytel via een snelle reactie on schadelijk. Wat deed Feijenoord in de eerste helft aanvallend? Niet zo erg veel. Want Moulijn had in Hildebrand een (te) zware tegenstander en Lex Schoenmaker, die zich vaak te makkelijk van de bal liet dringen, kon ook niet imponeren. Veruit de gevaarlijkste aanvaller was Henk Wery, die overtuigend bewees rijp te zijn voor de Fahdronc-groep. Het moeilijkste moment dat Van Ledden in de eerste helft meemaak te was toen Dick Schneider (in de 31ste minuut) vtIJ op hem afstorm de. Maar Van Ledden, met midden velder Marco Ca bo de grote Utrechtse uitblinkers, voorkwam Rotterdamse vreugdesprongen, die op dè.t moment ook niet verdiend zouden zijn geweest. In de tweede helft begon Utrecht weer overrompelend. In die beginfa se kreeg Groenendijk, na aangeven van Bonsink, wéér een droomkans, al kleefde er een ontstellend zware buitenspelgeur aan. Maar omdat de overigens voortreffelijk leidende Van Ravens niets bespeurd had, mocht Groenendijk ongehinderd aanleggen. Treytel zorgde er echter voor dat de thuisclub niet via een buitenspel-doelpunt zou winnen. Langzaam maar zeker nam Feijen oord daarna echter het heft in handen. Een Feijenoord, dat Wim van Hanegem om tactische redenen nogal defensief liet spelen hij volbracht zijn taak overigens mag nifiek. Na een passje van strateeg Van Hanegem kwam Boskamp oog- in-oog met de 33-jarige Van Led den. Boskamp die Schoenmaker vervangen had. faalde echter. Zoals alle Feijenoorders het later verkeerd zouden doen bU een riante uitgangs positie. Vooral in de laatste twintig minu ten toen inmiddels Posthumus voor Moulijn opgedraafd was leunde de wereldkampioen hardnek kig tegen een overwinning aan. Maar steeds weer ontbrak het be slissende zetje, terwijl Van Ledden zijn klasse etaleerde bij daverende schoten van Hasil en Jansen. Fortuna Vl.-Heracles Het enige doelpunt in Utrecht, dat echter door scheids rechter Van Ravens (ingevallen PEC-Veendam voor de bedreigde Brouwerwerd afgekeurd: Feijenoord-spits Pos thumus kopt de bal duidelijk in buitenspelpositie langs Van Led den,. Het meest benauwd kreeg de thuis club het in de laatste vijf nlinuten. Hasil, die een zuiver aanvallende taak had, knalde eerst van dichtbij tn: van Ledden redde, maar zag tot zijn schrik de bal richting Boskamp huppelen. Maar weer stond het vi zier van blonde Jan niet op scherp. Toen Van Ledden uiteindelijk wél gepasseerd werd door Posthumus, die een kromme voorzet van Van Hanegem inkopte greep Van Ravens in. Buitenspel, besliste de man die bij het Utrechtse publiek geen kwaad kon doen. Vooral omdat hij tevoren ook „nee" geschud had, toen Feijenoord om een strafschop smeekte, nadat Pos thumus „gegrepen was". Overigens zou een penalty niet he lemaal eerlijk zijn geweest. Nee, Feijenoord had op een normale manier, uit een van de vele kansen, moeten scoren. Het deed dit niet, dus verdiende het geen overwinning. En Utrecht? Het vierde na afloop de 00 alsof de Europa Cup ver overd was. Mogen ze? De winnende getallen in de Duitse Lotto zUn: 1, 7, 20, 22, 32, 37. Re serve getal: 23. Olympianummeri 3675. BELGRADO De wedstrijdcom missie van de Europese voetbalunie heeft met toestemming van de be trokken verenigingen enkele wed strijden voor de tweede ronde van de strijd om de diverse Europese be kers omgezet. Daarbij was één Ne derlandse club betrokken: Sparta, dat nu zijn eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toemoool van de bekerwinnaars tegen Rode Ster Belgrado op 20 oktober in Rotter dam zal spelen en de uitwedstrijd op 3 november.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7