Knelpunten rond priesterschap Engeland jaagt op Bi itse Vanguard hij Mensheid wordt met Gent verongelukt degeneratie bedreigd President Thioe herkozen: 91% verdachte figuren Loena om de maan „Technici uit V.S. in Israel" WIE M PROEFT, SCHAT M DUURDER! $v. PAGINA 8 LEÏDSCH DAGBLAD MAANDAG 4 OKTOBER 1971 Kardinaal Alfrink: „Er heeft een evolutie plaatsgevondenContfcl-Spioilclge in (Van onze correspondent) ROME (GPD) De derde bisschoppensynode in Rome be leefde vrijdag en zaterdag zijn eerste krachtproef met een on stuitbare rij sprekers, die gebonden waren aan de tijdslimiet van acht minuten. Na aanvankelijke schermutselingen, waarbij men man en paard nog niet noemde, kwam zaterdag al meer uit de verf, hoe de lijnen zouden gaan verlopen. Eigenlijk onverwacht stelde zich aan het hoofd van de opposanten tegen het officiële schema van de kerk de bisschop van Metz. mgr. Schmitt. Uit naam van het Franse episcopaat verwierp Schmitt het door het Vaticaan opgestelde document, dat als discussiebasis dient. Hij deed dit op grond van de overweging, dat het naar zijn mening geen vooruit gang betekende op de verworvenhe den van het tweede Vaticaans con cilie. Met deze mening stelde bisschop Schmitt zich vierkant tegenover de Duitse kardinaal Höffner. die in een algemene inleiding nog eens als zijn mening had onderstreept, dat er aan de conventionele opvattingen over het priesterschap niet te tornen viel. Mgr. Schmitt liet in de acht minuten, die hem waren gegeven weten, dat het totaal onmogelijk zou zijn, om binnen de maand, die het concilie gegeven is, de situatie van de pries ter op het ogenblik helemaal te de finiëren. Hü stelde daarom voor, om meteen maar vast te stellen en te erkennen, wat de knelpunten waren om daarover overleg te plegen. Kardinaal Alfrink Deze houding werd overgenomen door de Nederlandse kardinaal Al frink. Deze hield een kernachtig be toog, dat door de Italiaanse pers werd omschreven als „uiterlijk waar dig en kalm maar innerlijk geladen". Kardinaal Alfrink bevond zich van zelfsprekend in hetzelfde kamp als zijn collega Suenens van België. Alfrink verklaarde dat het door het Vaticaan verspreide werkdocument over de situatie van de priesters be slist niet zo maar van de tafel kon worden geveegd. Maar de term, die hij daarvoor in het Italiaans ge bruikte („Non e spregevole") heeft de ondertoon van een zekere gering schatting. Kardinaal Alfrink ver klaarde in zijn korte toespraak tot de kerkvaders: „Het synodale docu ment schijnt vergeten te hebben welke evolutie er heeft plaatsgehad sinds het tweede Vaticaanse conci lie". Opzienbarend Een opzienbarend geluid werd gehoord uit de mond van de in het Frans sprekende patriarch van Antiochië, Hakim VHij ver dedigde het standpunt, dat in principe de priester ongetrouwd dient te zijn. Aan de andere kant verklaarde hij, dat er in zijn ambtsgebied heel wat gevallen waren, waar priesters in alle eer en deugd getrouwd konden zijn en hun ambtsplichten toch kon den vervullen. De prelaat van Polen Wyszynski, die door Paus Paulus in privé- audiëntie was ontvangen, had kenne lijk zijn lesje goed geleerd. De Pool se prelaat geconformeerd aan het nationale regime waarschuwde zijn broeders in het geloof ervoor, dat ze hard bezig waren „de onge zonde gewoontes van het democrati sche parlement" in hun midden toe te laten. Ook ging Wyszynski als goede discipel van de journalisten- zoon Paus Montini fel tekeer tegen de „Journalisten, die verslagen maken, zo monstrueus, dat het dui delijk is dat ze er zelf niet in ge loven". Voor het compromisloze behoud van het celibataire priesterschap heeft zich in deze discussie ook al een duidelijk front afgetekend. Het wordt kennelijk gevormd door de Ieren, de Zwitsers, de Polen er Afro-Aziaten. Een Britse prelaat vertelde zijn gehoor, dat de massamedia gefasci neerd zijn in sex, en daarom het ce- libaatprobleem steeds weer aan orde stellen. Laten we liever o gaan tot serieuzere zaken, aldus de prelaat, en over de sociale gerech tigheid gaan praten. (Dat is het tweede grote thema van deze sy node). De eveneens Britse kardinaal Heenan merkte op: „Rusteloosheid onder de priesters is niet zo belang rijk als het over de hele wereld ge spreide probleem van de armoede. Huwelijksontrouw en kerkelijke on trouw zijn weliswaar aantrekkelijke zaken voor pers. radio en televisie, maar de tijden zijn ernstig genoeg. Laten we ons met ernstiger aaken bezig houden". De vergadering zal in principe nog vier weken worden voortgezet, maar het kan ook langer worden. VERKIEZING IN ZUID- VIETNAM SAIGON (Reuter) President Thioe van Zuid-Vietnam is voor een tweede ambtstermijn herko zen. Volgens de vanochtend be kendgemaakte officiële uitslagen heeft hij ruim 91 procent (91.51) van de uitgebrachte stemmen be haald. Zoals bekend was Thioe de enige kandidaat: 5V2 procent van de stemmen waren ongeldig. Van de kiesgerechtigden heeft 87.7 procent aan de verkiezingen deel genomen. Drie procent van de uitgebrachte stemmen is verloren gegaan door het stelen van stembussen, met name in de stembureaus in Da Nang. Een re geringswoordvoerder sp'rak van een „overweldigende overwinning van president Thioe". De verkiezingen in Zuid-Vietnam zijn gisteren verlopen zonder de ver wachte grote ordeverstoringen door de Vietcong en andere oppositiegroe pen. Bij enkele bomaanslagen en raketaanvallen. die gedeeltelijk enige uren voor de opening van de stem lokalen werden uitgevoerd, alsmede bij botsing tussen politie en demon stranten zouden negentien personen zijn gedood en 51 gewond. Bij de meer dan dertigduizend stemlokalen was een zeer strenge bewaking inge steld. In Saigon deden zich slechts weinig incidenten voor. In Da Nang en Hoeé was het echter onrustiger. Militante studenten en leden van boeddhistische gemeenschappen pro beerden de gang van zaken te ver storen. Bij het uitbrengen van zijn stem in Saigon zei president Thioe, dat het pian van de communisten de verkiezingen te verstoren was imslukt. „Zij kunnen helemaal niets uitrichten", zei hij. De Sowjetrussische president Pod- gorni heeft vandaag, enkele uren na zijn aankomst in de Noordvietna- mese hoofdstad Hanoi, opnieuw ver klaard. dat de Sowjet-Unie Noord- Vietnam en de Vietcong blijft steu nen. Podgorni voerde het woord tij dens een ontvangst voor de Russi sche delegatie door de Noordvietna- mese president. Grensincidenten India-Pakistan KARATSJI (AFP) Zevenen twintig dorpelingen zijn omgekomen en meer dan vijftig gewond als ge volg van hevige beschietingen die Indiase artillerie in de afgelopen twee dagen heeft gedaan op zeven tien grensdorpen in Oost-Paklstan, aldus meldde gisteren het Pakis taanse persbureau. Het bureau had uit Dacca verno men dat de Indiërs meer dan twee duizend granaten op deze dorpen hadden afgevuurd, waardoor aanzien lijke schade ontstond. Er was volgens het bureau geen enkele provocatie van Pakistaanse zijde vooraf gegaan De besohietingen zouden zijn uitge voerd met het doel in Bengalen. Oost-Pakistan. te infiltreren. TWEEDODEN IN ULSTER BELFAST AP) In Noord-Ier- land zijn zondag twee mannen ge dood in twee incidenten, waarmee het totaal aantal slachtoffers van de geweldpogingen in het land in de afgelopen twee jaar op 115 komt. Een bom beschadigde een regerings bureau in Lisburn, op 16 kilometer van Belfast, kort na middernacht Een jongeman van 19 jaar werd ge dood. Het tweede slachtoffer werd doodgeschoten in een van de schiet partijen voor het aanbreken van de zondag in de Falls Road-buurt in Belfast. Volgens heit Britse leger wa ren geen militairen bij de schiet partij betrokken. Duizenden militairen en politie agenten waren zaterdag op de been tijdens de begrafenis van twee pro testanten die gedood werden door een bomaanslag De baar met de twee lichamen werd gevolgd door een rouwstoet van 50.000 personen Het verkeer in de binnenstad van Belfast lag voor meer dan een uur stil. Er vonden geen incidenten plaats. MOSKOU (AP) Het op 28 sep tember gelanceerde onbemande Rus sische ruimteschip Loena-19 is gis teren in een cirkelvormige baan om laan gekomen op 140 km hoogte De hoek van de baan met de evenaar bedraagt 40 graden 35 minuten, de omlooptijd 2 uur 1 minuut 45 se conden. De Russen hebben nog steeds niet ondubbelzinnig verklaard dat een zachte landing op de maan in de bedoeling ligt, hoewel de bewoor dingen van het lancerings-bericht er wel op wezen. De Loena-18 veron gelukte op 11 september bij een mis- iukte poging tot een zachte landing Alle 63 inzittenden omgekomen zich terstond na het ongeluk naar de plaats van de ramp. Foto: de ambassadeur bij de droevige res ten van het neergestorte vlieg- LONDEN. MOSKOU (DPA, Reu ter, AFP) Ongeveer tachtig Sow jetrussische functionarissen, die vo rige week door de Britse regering zijn uitgewezen, zijn zondagmiddag aan boord van het naar de Sowjet- Unie vertrekkende passagiersschip „Baitika" gegaan, dat in de Theems ligt. Door het uitwijzingsbevel werden 105 Russische diplomatieke en han delsfunctionarissen getroffen. Van hen moeten er negentig vóór vrijdag het land verlaten hebben. De overige vijftien zijn op het ogenblik niet in Engeland. Zij mogen niet terugkeren. He gezelschap, gevormd door de uitgewezenen met hun familie en personeel, bestond uit ongeveer 200 personen. Kort nadat de Baitika uit Las Palmas, op de Canarische eilanden, was gearriveerd was het een komen en gaan van dienstauto's en verhuis wagens, die de Russen en hun per soonlijke bezittingen aanvoerden. Dit ontlokte een Londense haven arbeider de opmerking: „Ze moeten de hele belastingvrije voorraad van de ambassade hebben meegenomen. Elke hut "ligt vol flessen wodka, an dere dranken en rookwaren". Door deze onverwacht grote aan voer van passagiers en lading moest de kapitein van de Baitika de ha venautoriteiten om verlenging van de oorspronkelijk vastgestelde aan- legtijd van vier uur verzoeken. De zaak van de Russische spionage in Engeland zal overigens de ko mende weken een spectaculair ver volg hebben, zo wordt van zeer be trouwbare zijde in Londen vernomen Dank zij de inlichtingen van Oleg Lialin en zijn vriendin Irina Teplia- kowa heeft de Britse contraspionage een grootscheepse jacht geopend op de contacten van Russische spion nen. Er zijn arrestaties verricht on der Engelsen en buitenlanders. Men fluistert in Londen dat er mogelijk ook Britse politici in moeilijkheden zijn gekomen Sinds Lialin en zijn vriend-in zich begin sepetmber onder bescherming van de Britse contraspionage stelden zijn. zo wordt van betrouwbare zijde meegedeeld, drie personen aangehou den op beschuldiging van schending van de wet op de staatsgeheimen- een Britse marine-officier en twee Cyprische kleermakers. Russische actie Intussen is het sohaduwen vai Britse diplomaten in Moskou de laat ste dagen aanmerkelijk versterkt. Dit heeft een woordvoerder van de Britse ambassade in de Sowjetrussische hoofdstad zaterdag bekendgemaakt. Blijkbaar als gevolg van de uitwij zing van 105 Russen uit Groot-Brit- tannië is ook de bewaking van de Britse ambassade door de Moskouse politie uitgebreid. Volgens de woord voerder moesten Britse moeders die hun kinderen uit de aan de ambas sa de grenzende kindertuin kwamen afhalen de politie-agenten hun pas poort tonen. Vrouwen zonder papie ren werd de toegang geweigerd. Het Sowjetrussische partijblad „Prawda" heeft zich zaterdag bij de campagne in de Russische pers aan gesloten om de Britse veiligheids diensten in diskrediet te brengen. Het blad beweerde dat vertegen woordigers van Britse firma's be trokken zijn geweest bij spionage- activiteiten in de Sowjet-Unie en noemde bedrijven als „English Elec tric". ..British European Airways" en „Stainless Steel Vessels Ltd". Een directeur van het laatstgenoemde bedrijf sprak later de Prawda-be- schuldigingen tegen en zei dat „Stainless Steel Vessels" in het ge heel geen zaken doet met Sowjet- Rusland en dat niemand van de staf ooit in dat land was geweest! CAIRO (AFP) Het Egyptische blad Al Achbar meldde gisteren dat een groot aantal Amerikaanse tech nici en militairen die gespecialiseerd zijn op het gebied van luchtvaart, raketten en organisatie van elektro nische oorlogvoering onlangs in Tel AviV zijn aangekomen om in het Is raëlische leger te dienen. De technici zijn volgens het blad als toeristten of immigranten uit Europa gekomen en hebben meteen de Israëlische nationaliteit gekregen, waarbij zij hun Amerikaanse natio naliteit behouden Vrijdag had het zelfde blad ge schreven dat de zeven bemannings leden van de Israëlische „stratocrui- ser" die twee weken geleden door de Egyptische luchtafweer was neerge schoten. eveneens de dubbele Ame rikaans-Israëlische nationaliteit had den. Ontvoerde consul terug De Ve nezolaanse politie heeft de vermiste Dominicaanse consul mevrouw Th el- ma Frias de Rodriguez gezond en wel teruggevonden, zo heeft de Domini- canase ambassadeur in Venezuela zondag meegedeeld. Zij werdalleen aangetroffen in een woning in een buitenwijk. De politie gelooft dat zij zelf haar ontvoering in scène heeft gezet. Haile Selassie op reis Keizer Haile Selassie van Ethiopië is van- dage een achttien daagse reis naar China. Perzië en Somalië begonnen. Het verblijf van een week in Peking van de keizer trekt extra aandacht omdat hy het eerste staatshoofd is dat China bezoekt sinds de geruch ten over een machtsstrijd in Peking. Geen gesprek Egypte voelt niets voor een onmiddellijk gesprek tus sen de ministers van Buitenlandse Zaken van Egypte en Israël, zoal; minister Eban donderdag in de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties opperde. Dr. A. J. H. Thiadens: -Z AMSTERDAM 1ANP1 De mo- klnot ziin er es te ld Dit. 7.iin: dp mi: (Van onze correspondent) BRUSSEL In Aarsele nabij Gent is zaterdagochtend kort na elf uur een viermotorig Vanguard passagiersvliegtuig van de BEA na een ontploffing in de lucht neerge- i stort. Er zijn 63 doden55 passagiers en acht bemanningsleden. 1 Functionarissen van de Britse luchtvaartmaatschappijen, die ter plaatse het onderzoek verrichten, hebben verklaard dat het toestel al op grote hoogte door een explosie zijn staart verloor. De stuurloze I romp, waarvan later ook nog een j stuk vleugel en een motor afbrok kelden. is volgens ooggetuigen in een lange spiraal naar beneden geko- men. Naast een verkeersweg sloeg het toestel diep in de grond, op en- kele honderden meters afstand slechts van omliggende boerderijen. Over een oppervlakte van om streeks tienduizend vierkante meter kwamen de brokstukken terecht: de j meeste niet groter dan vierkante de- cimeters, sommige brokken enkele I vierkante meters, andere scherp als j spiezen rechtop in het drassige gras- I land gedreven. Het toestel boorde een gat van enkele meters diep in het grasland en moet bij het neerkomen nog over de kop zijn geslagen. De kerosine die uit het wrak stroomde, vloog onmid- delijk in brand. De brandweer was i er snel bij om het vuur te blussen, maar nog urenlang steeg tussen wat geblakerde populieren een door dringende kerosinestank op. strookje papier van de voor bestemde vluchtinforma- tie zou men mogen opmaken, dat het i toestel op ongeveer 5.000 meter hoog- j te koerste toen het ongeluk gebeur de. Na de explosie werd op de Brus- j selse luchthaven nog een noodsein van de piloot opgevangen. De Vanguard, een turboprop toestel, ruim tien Jaar oud en geschikt voor 135 passagiers, zou volgens de BEA binnenkort uit dienst worden geno- I men. Het. toestel was onderweg van i Londen naar Salzburg voor een nor- i I male lijnvlucht. Onder de passagiers j waren 37 Engelsen, acht Oosten- rijkers, zes Amerikanen en vier Ja- j i panners. De laatsten vormden een j gezin, dat, na vijf jaar in Londen j te hebben gewoond, naar zijn vader- j land zou terugkeren. AMSTERDAM (ANP derne ontwikkelingen in de genees kunst zullen tot gevolg hebben, dat op den duur de mensheid degene reert. Erfelijk afwijkingen worden niet; voorkomen, maar het ongemak ervan wordt bestreden door medisch ingrijpen. Via het nageslacht brei den deze erfelijke stoornissen zich als een olievlek uit onder de mens heid. Deze voorspelling deed dr. A. J. H. Thiadens zaterdag op het Neder lands natuur- en geneeskundig con gres. dat was gewijd aan de gevol gen van natuurwetenschappelijke vooruitgang. De mensheid is in een situatie geraakt, aldus dr. Thiadens. dat de biologische krachten die vele m il- joenen jaren 't leven op aarde rich ting hebben gegeven, buiten wer king zijn gesteld. Dit zijn: de tatie, die sterk verhoogd is door stralingsactiviteiten, milieuvervuiling selectie die is opgegeven door hy giëne. preventie en therapie en tot slot isolatie, door verstedelijking van de samenleving. De geneeskunst werkt aan een pro these-mens. In de medisch-biolo- gische ontwikkeling is de dodelijke tendens, dat een stamboekmens zal ontstaan, duidelijk aanwezig. Dat hier zo weinig tegen wordt gepro testeerd. toont aan aldus dr. Thia dens. hoe ernstig ziek de mens al is. Het is volgens hem niet langer mogelijk vrijblijvend te praten. Er zullen principiële beslissingen moe ten worden genomen, onder meer omtrent voortplanting en richting voor het natuurwetenschappelijk on derzoek. ADVERTENTIE iïïïTOTTF

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6