„De Horst" is nu begonnen „SMOG" OOK TE RUIKEN AAN KUST Zijn B. en W. liet eens met wethouder De Vos? m R.K. kerk Voorschoten wil IV2 pet. inkomen B. en IV. Oegstgeest: geen verandering in het thc-onderzoek Laatste PAGINA S MAANDAG 4 OKTOIAG 4 School voor kinderen met afwijkend gedragspatroon LEIDEN Vandaag zijn de lessen begonnen aan de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen in het schoolgebouw aan de Hoge Morsweg 15. Deze school, „Oe Horst" genaamd, is een samenwerkingsschool van de gemeente Leiden, de Stich ting Katholiek Onderwijs Leiden en de Stichting Christelijk Orthopedagogisch Instituut voor Leiden en omgeving. Gezamenlijk hebben deze drie eind 1969 een stichting opgericht, die zich ten doel stelt onderwijs te geven aan kinderen, die bij het gewoon la ger onderwijs dreigen vast te lopen. Het gaat vooral om kinderen met een afwijkend gedragspatroon, dat soms tot uitdrukking komt in een te ruggetrokken en gesloten houding en soms in een labiele, impulsieve of agressieve houding. Dit afwijkende gedragspatroon ver hindert hen vaak om, ondanks een normale intelligentie, het gewone la gere onderwijs met vrucht te volgen. Het onderwijs aan "De Horst" zal worden gekenmerkt door een grote mate van individuele zorg voor het kind. De groepen, waarin de kinde ren worden opgenomen, tellen daar om ten hoogste 12 kinderen. Alle kinderen, die voor deze school worden aangemeld, worden geselec teerd door een commissie, waarin naast het hoofd van de school een arts, een psycholoog, een pedagoog, en een jeugdpsychiater zitting heb ben. De aanmeldingen voor "De Horst" geschieden bij het hoofd der school, of bij de Schooladviesdienst. Sta tionsweg 32, Leiden. Dokter Walenkamp neemt afscheid WARMOND Dokter H. A. G M. Walenkamp uit Warmond zal bin nenkort zijn praktijk beëindigen. Om dit gebeuren niet ongemerkt te laten passeren zal er donderdag 7 en vrijdag 8 oktober een inzame ling worden gehouden. De commis sie van voorbereiding die hiertoe in het leven is geroepen stelt zich voor een geschenk aan te bieden dat in het teken zat staan van de vrijetijds besteding. Het geschenk zal op 16 oktober worden aangeboden in 't Tref punt", waarna van half 5 tot 6 ge legenheid zal zijn om persoonlijk af scheid te nemen van dokter Walen kamp. MINl-nieuUD uit l MAXI-Lekfot ml Ze wilden er ook bij zijn. Uit gerekend in de nacht, vooraf gaande aan het grote Leidse feest, ichonk 'n moedereend in de bos jes langs de waterkant van de Rijnsburg er sing el het leven aan dertien „kindertjes". Luid piepend en dartelend rondspringend hup pelden zij het nieuwe leven in. Het fraaie herfstweer gaf een bij zonder reliëf aan deze voor „het gezin" zo vreugdevolle gebeurte nis. (Foto Holvast) Acad. examens LEIDEN Aan de Leidse univer siteit behaalde F. Plat uit Menaldum het doctoraal examen godgeleerd heid. Voor het doctoraal scheikunde slaagden P. G. Dingjan, Rijswijk en M. J. Giphart, Leiden. Fractievoorzitters in Voorschoten over uitlatingen in VVD-vergadering: VOORSCHOTEN De Tractie- voorzitters van de K.V.P., P.v.d.A., en D'66 hebben B. en W. van Voor schoten vragen gesteld naar aanlei ding van de door wethouder van openbare werken De Vos van Steen- wijk, gedane mededelingen over be weerd gebrek aan vergadertechniek en het streven van de raadsleden om elkaar vliegen af te vangen ten gunste van de publieke tribune tij dens de raadsvergaderingen. Zij vragen B. en W. of deze kran- VOORSCHOTEN Gisteren is in de r.k. parochies van Voorschoten een nieuw financieringssysteem aangekondigd. Onder het motto: „Laat ons niet in de kou staan", wordt van iedere rooms-katholiek een vrijwillige bijdrage gevraagd van minimaal VA pet. van het netto- Jaarinkomen. Door het teruglopen van het kerkbezoek zijp de financ- ciën van de Laurentius- en de Moe der Godsparochie niet meer sluitend te krijgen. De voordelen van het nieuwe fi nancieringssysteem zijn: alle paro chianen worden betrokken bij de geldelijke steun; de dienstbaarheid van de kerk komt los te staan van de financiën; in alle parochies zul len nog maar collecten worden ge houden voor een bijzondere bestem ming; het plaatsengeld vervalt en het zgn. stoolrecht (rouw- en trouw - diensten) wordt mogelijk opgeheven. Door het invoeren van de vrijwil lige, maar niet vrijblijvende, bijdra ge worden de pastores ontlast van de financiële zorgen. Een speciale com missie is samengesteld, een groot aantal medewerkers zal alle inge schreven r.k. Voorschotenaren gaan bezoeken. cenberichten Juist zijn en aannemen de dat deze juist zijn en de uitlatin gen van de wethouder gegrond zijn of deze mening van de wethouder De Vos van Steenwijk gedeeld wordt door het voltallige college van B. en W. De fractievoorzitters vragen aan B. en W. of deze kritiek op de ge meenteraad en vooral het door de wethouder geconstateerde gebrek aan vertrouwen niet zó ernstig is, dat zij in de gemeenteraad had moeten worden geleverd en niet tijdens een V.V.D. vergadering, waardoor de raadsleden niet terstond ln het openbaar konden reageren De fractievoorzitters vragen B. en W. of zij bereid zijn met de betrok ken wethouder van openbare werken te overleggen of er geen andere me thoden zijn te bedenken om het ver trouwen van de gemeenteraad te wekken, een vertrouwen waarop de wethouder gezien zijn uitlatingen prijs stelt. OEGSTGEEST In Oegstgeest I Tijdens de behandeling van de ge- zulien voorlopig geen veranderingenmeentebegroting voor 1971 was door worden aangebracht in het bevol-het raadslid J. P. Brouwer de vraag kingsonderzoek naar longtuberculose. gesteld of het niet gewenst was het Aldus verklaren B. en W. in een nota bevolkingsonderzoek af te schaffen en in inter-gemeentelijk verband een jaarlijks onderzoek te organiseren voor mannen boven de 40 jaar en En wat doe je dan als het1' I ber is? Dan wil je ook le nietwaar. Dus kijk je in Dagblad wat voor lekker deze keer weer in staat. N stond er boven en dat. leeï van goed toetje na een feestrrfuizent die hele kilo aardappelen bet moest kwam me wel zwa sinds I maag te liggen ,.K» verder mee als je als chri(je Vei bent met vragen over w<nadel: theologie, bijbel, cultuur, m jn de losofie (neo-marxisme bijvorurn 1 Wie het antwoord op deze weten, moet morgenavond; "tlx maar eens gaan opsteken fn 1 dentensociëteit van de ScLj woerd 108 Drs. H G G docent reformatorische wr? 1- -1, 1 bant houdt daar om negen uur ding over "perspectief en de o; van de christelijke filosofj dat e :n ti ALKEMADE/ LEIDERDORP - De 63-jarige G. F. van der Ploeg uit Alkemade ls om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in Leider dorp. De heer van der Ploeg werd door een personenauto gegrepen en ten val gebracht toen hij plotseling met zijn bromfiets linksaf wilde slaan bij Alberts Corner. De groepscommandant van de rijkspolitie in Leiderdorp verzoekt ge tuigen van het ongeluk op de Per sant Snoepweg zich met hem in ver binding te stellen. Vereniging voor chr. nijverheidsonderwijs j LEIDEN Tijdens de jaarverga- 1 dering van de Vereniging voor Chr. I Nijverheidsonderwijs voor Leiden en j omstreken werd bekend, dat thans in totaal 1 dagopleiding, partime en avondcursus) 1019 leerlingen hei on- j derwijs aan de Chr. lagere techni- I sche school volgen. Aan de Chr. nij- j verheidsschool voor meisjes "Bos- j huizen" volgen in totaal 546 leerlin- j gen een opleiding. I Aan de beurt van aftreding waren de heren P. S. Harmsen, J M v. Weelden, J. C. Mulder en mevrouw drs. D. Woudstra-Bergema, waarvan de eerste twee zich niet herkiesbaar I stelden. In verband met de vele werkzaamheden werd het bestuur j voorts uitgebreid met drie leden. In I de ontstane vacatures en de uitbrei- ding werd voorzien door de verkie- zing van de dames C. A. de Boer- Holster en O. H. Steenstra de Muinck Keizer en de heren ir F. Bleichrodt, 5 mr. B. D. Teunissen, F. H. v.d. Vel- de en C. Keus Leids judoteam LEIDEN Leiden, vertegenwoor digd door een judoteam van Sport school De Vries, heeft in de Zuid hollandse competitie voor B-ploegen een goed figuur geslagen. Na de eer ste ontmoeting staat Leiden, samen met Lugiajen uit Den Haag, op een gedeelde eerste plaats. Beide teams verzamelden zes punten uit vier wedstrijden. De uitslagen waren als volgt: Lei den-Lug ia jen 3-2; Leiden-Centraal Rotterdam 4-1; Leiden-Bontje Den Haag 3-2. Alleen de strijd tegen Rapmund liit Den Haag verloren de Leide- naars, onnodig overigens, met 3-2. De punten voor Lj Vries werden gescoord door: Wouter Zaayer (3); Wout Holwerda 3Ab Rodenburg (10); Jan Onvlee (20); Jan Barends (25) en Piet de Jong (34). De 3 ocktober-optoch viel zoals van ouds tegen. Afgezien van het beken de gedrag van de mensen, waar zelfs de politie niets meer aan schijnt te doen. stonden de muziekkorpsen als zoutzakken, en zo liepen ze ook. Bovendien liepen er nog wat viswij ven in de optocht mee en zo gaan we steeds meer achteruit. boven de 50, met het oog op de longkanker. Dit naar aanleiding van een verslag van de Stichting Massaröntgenonder zoek in Amsterdam. Dit verslag stelt dat net onderzoek naar long-tbc alléén niet meer ver antwoord is, maai- dat men tegen woordig steeds meer belangrijke an dere afwijkingen vindt, met name longkanker. Er bestaan statistische aanwijzingen dat by onderzoek van mannen ouder dan 40 jaair meer suc ces geboekt zal kunnen worden met de behandeling van in een vroeger stadium ontdekte tumoren. Bovendien suggereert het verslag een groot pe riodiek onderzoek van vooral de ou dere bevolking op hart- en vaatziek ten, kanker, asthma, chronische bronchitis etc, B. en W. van Oegstgeest wijzen in de nota op de verschillende experi menten op dit terrein die alom in het land plaatsvinden, en achten het voorlopig ongewenst "op eigen houtje te beginnen". Lezers schrijven Wij hebben er nog steeds geen spijt van dat we de halve dag buiten de I stad zijn geweest en zo zullen er wel I meer over denken. Wat ons betreft, j mag deze 3-octoberviering de laatste zijn geweest Mevr. W. .J RiJnsburger-KeiJ, Leiden BOTSINGEN LEIDERDORP Gisternacht heb ben zich verscheidene aanrijdingen voorgedaan op rijksweg 4 Iemand reed tegen een auto. bestuurd door een inwoner van Wormerveer, en ging er vandoor. De auto's zaten aan elkaar, maar de automobilist wist zich los te schudden. Hij liet de wa gen met draaiende motor achter en ging er vandoor. Hij bleek de auto dezelfde nacht in Den Haag te heb ben gestolen. Hij veroorzaakte aan de wagen uit Wormerveer een schade van f 2000,-. In de mist zicht 25 meter deed zich een kettingbotsing voor, waarbij zes wagens waren betrokken. Vier moesten totaal vernield door een kraan wagen worden weggesleept. Dankzij rijkspolitie uit de hele omge ving, die snel optrad, werd een gro tere botsing voorkomen. Maandag Stadhuis Gemeenteraad 7.30 uur nCreatief Sentrum (Breestraat 66) café-bar 12 uur-1 uur nam. KATWIJK/NOORDWIJK/WAS- SENAAR Het leek gisteren wel een mid-zomerse dag 20 tot 21 graden noteerden de thermome ters in de kuststreek. Toch was het al 3 oktober. Vele duizenden waren naar het strand getrokken. Om te profiteren van de weldadi ge herfstzonnestralen en van de frisse zeelucht. Aan dat laatste Dinsdag Kreatlef Sentrum (Breestraat 66) café-bar 12—1 uur nam., clneclub en Electric Cinema 9 uur nam., div. pro jectgroepen 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel, (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam. Boommarkt 12 Sociëteit voor gehan dicapten 25 uur nam. Jeugdhuis (Breestraat 19) Spreekuur Chr. Emigratiecentrale 78 uur nam. Diamantplein 27 Gespreksavond Ba- ha'l 8.15 uur nam. Steenschuur 5 Spreekuur Stich ting huisvesting werkende jongeren 8 8.30 uur nam. Zijlsingel 2 Evangeliecentrum. Spr. evang J. Zijlstra 8 uur nam. Oegstgeest (Lange Voort 12) Jonge rencontact Ver. van Huisvrouwen Spr. mevr. v. d Meijden-Miolee over het werk van de kinderpolitie 8.30 u. nam. Den Burcht (foyer) jaarvergade ring K.V.P. 8 uur nam. Woensdag Oegstgeest (Geversstraat 65) Socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan- deOegstgeest Kennedy laan 11) Infor matie-avond Baha's 8 uur nam. Levendaal 1 Voorlichting sociale wet geving 57 uur nam. Oegstgeest (Julianalaan 1) Volle evan geliegemeente Rijnland 8 uur nam. Stadhuis Spreekuur sociale raads vrouw 46 uur nam. Den Burcht (foyer) Alg. vergadering Ons Grunnegerlaand 8 uur nam. Apotheekdienst De avond-, nacht- en zondagsdienst word) waargenomen door de Zuider apotheek. Lammenschansweg 7, Apo theek Breest Smallenburg. Loevestein 6. Leiderdorp Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. Door Cees Combee mankeerde helaas wel het een en ander. Door het heiige weer was aan zee en in de duinen de ver pestende „smog" uit het Water weggebied te ruiken. Heel duide lijk. Die onwelriekende stank het had er veel van weg of men ettelijke va ten met chloor had leeg laten lo pen w-as zelfs merkbaar in de duinpannen van het fraaie recreatie gebied van de Amsterdamse Water leiding Maatschappij, noordelijk van Langevelderslag. Langs het strand tussen Wassenaar en Noord- wijk was deze beslist niet prettige geur in nog heviger mate waar te nemen. Natuurlijk lang niet zo erg als in Vlaardingen en Maassluis Toch is het opvallend hoe ver die stank kan doordringen. Stank De tienduizenden die op deze zo merse herfstdag op het strand en in de duinen recreatie zochten maak ten zich er wel niet zo heel erg druk over. maar toch kon men dui delijk waarnemen, dat men het er over had. De damp die boven zee hing zal daaraan niet vreemd zijn geweest. Hoewel er landinwaarts volop zon neschijn was, ging aan de kust de zon heel vaak schuil achter een ne vel-sluier. die waarschijnlijk de oor zaak was van die onwelrieken de geur. Toch was de temperatuur zeer behagelijk en noodde het zee water velen tot een verfrissend bad Zicht was er dus niet veel. Aan zee niet en in de duinen niet. Overal langs de kust van Wasse naar tot ver noordelijk van Noord- wijk was het een drukte van belang Noordwijk spande duidelijk de kroon boven Katwijk. De terrassen van de restaurants en hotels op de Koningin Wilhelmina Boulevard zaten stamp vol. Er waren zelfs horeca-eigenaren. die, door de gunstige weersvoor spellingen voor het weekeinde, hun zaken hadden geopend. Ze behoeven er geen spijt van gehad te hebben want er werden flinke zaken ge daan. Aan de zeezijde van de boulevard stonden de auto's bumper aan bum per geparkeerd en ook de parkeer terreinen vlak achter de Noordwijk- se wandelpromenade waren zeer druk bezet. Op het strand en in de dui nen liepen vele duizenden mensen te genieten van deze late zomerse dag in de herfst. Opvallend was ook deze zondag te zien wat voor een goede greep het is geweest een weg van Noord- wijk de Duinweg in noordelijke richting langs de duinenrij naar Noordwijkerhout aan te leggen. Ook daar waren de parkeerterreinen overvol. Er werd dankbaar gebruik gemaakt van de vele wandelmogelijk heden rond het Duindamse- en Lan gevelderslag en in het duingebied van de Amsterdamse Waterleiding Maat schappij. Ook op het strand was het daar druk. Het Wassenaarse Slag was weer bij velen in trek. €n lange files be wogen zich de auto's door Wassenaar naar het grote parkeerterrein aan "het slag". Katwijk telde ook dui zenden duin- en strandwandelaars, maar de boulevard werd het meest bevolkt door eigen ingezetenen, waarbij vooral tussen de Koningin Wilhelminastraat en de Oude Kerk de Jeugd domineerde, zoals dat iede re zonnige zondag het geval is. Op de terrassen aan de boulevard was het echter bij lange na niet zo druk als in Noordwijk. Dat kwam ook omdat men nu eenmaal weet, dat Katwijk op dat gebied niet zo rijk is bedeeld. Bovendien was één van de zaken met een groot terras wegens vakantie gesloten. Het merendeel van de bezoekers bestond uit "strand- en duinliefheb bers" uit de verre omgeving van de badplaatsen en zelfs uit Utrecht en Rotterdam. Opvallend was echter het aantal geparkeerde auto's met Duitse nummerborden. Vooral in Noordwijk. Daaruit blijkt heel dui delijk, dat de Duitsers er graag eni- Het fraaie herfstweer lokte veel mensen (ook buitenlanders naar strand en duinen. ge honderden kilometers rijden van uit het Roergebied of Rijnland-West- falen voor over hebben om te profi teren van de frisse zeelucht. Met dat „frisse" troffen ze het echter op de ze zondag niet al te best. Door die chloorluchtl wie iets luchcigers wil, mags gen over dit zoekplaatje. Is|§ of is dit Adriaan? De metf getooide Amsterdammers voT clownsduo, dat met veel &i|§| treedt in het Shaffy-theafü dagavond a.s. zijn ze in het||* Sentrum, half negen. Peter HÉ gens de recensies het meesM Adriaan wordt gortdroog enH grappig genoemd. Zaterdfl 16 oktober wordt er in het ater (op de derde verdiepinj Consumarkt 'n spannend te voor jonge kijkers vanaf zesF gevoerd door het theatergfi Wim Zomer. Het stuk heet® speelhuis" en het handelt j groepje jongens dat op slaat, omdat ze geen speelhol bouwen. Er zijn allerlei met een bewoner van eeil planeet die kan hypnotisera de jongens ontvoerd, maar lijk komt alles op zijn pootje® Met een raket belanden de op de pretplaneet Peepee, buiten-aards paradijs blijkt zijn twee voorstellingen v jeugdvoorstellingen: om twe om half vier. Kaartjes kuni den gekocht bij de Leidse Je stadhuis Leiden (telefoon 45 stel 142) Een 70-jarige L( per is zaterdagmiddag in Alp uen Rijn met zijn bromrm sloot lang rijksweg 11 gerec voorbijganger redde de man, al moeite had om aan de; komen. Na doktersonderzoej de Leiderdorper naar huiil zijn brommer ging met dPj mee. Zaterdagochtend om, begint de onderlinge competj jeugdschaakclub „Hak een p op het adres Breestraat 19. f} daar ook een schaakcursus Jonge schakers die aan des teiten mee willen doen, moeti de 8 en 15 jaar zijn. Als u in het nieuwe LAK-theater weest (boven de Consumarl misschien een reden om de erheen te richten: donderdai uur wordt er een tentoonstel opend van foto's die Leidse in de kunstgeschiedenis het collegejaar hebben gemaakt hangen er de hele maand jj| 6 En als u niet voor fotograf™ loopt, dan misschien wel voj| schouwburgtypen. Tot en mei tober is in de foyer van hep theater een tentoonstelling van typen schouwburgen in der eeuwen en in een spec gerichte kiosk de Nederlai neelschr ij f kunst na de Twe© relaoorlog. En op woensdag 20 oktobei studenten dramaturgie een stratie van hun praktijklessen kunde. Tot opvolger var Verlaan is de heer H. A. i aangewezen als student-vi woordiger van de letteren-fac ae zogenaamde rompraad universiteit. Heeft u zich liseerd dat 3 oktober volgei (een schrikkel jaar) op dlnsdl Burgerlijke Star van Leiden GEBOREN Monique Gerdine Johanna. H. J. Croolj en G. A. M. Men Heng, zn. van L. Li en 1 Anna Augustlna. dr. van Fokkelman en M. W. H. Janst ïijtje. dr. van C. van Duijn e: der Marei: Geertje, dr. van Duyn en G. van der Marei; dr. van H J. van der Wijk ei Kannaart; Lucienne. dr man en W, van Klompenburg dr van C. van Duyvenvoorde van der Marei: Jan Willem, zn. F. Guljt en M. Oliemans: Dlrkjj dr. van W. van Duijn en L. S(

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2