FC Den morst met kansen: Haag 2-1 Ovatie voor FC Twente Sparta: toch met 3-3 blij Roggeveen scoort tweemaal tegen NAC RCL HAALT PUNT WEG IN IJMUIDEN QUICK BOYS VIA STRAFSCHOPPEN NAAR 3-1 ZEGE Batavieren nog heel wat mans MAANDAG 4 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD 5 min.: Bakker verzuimt als sluit post van de Bredase buitenspelvai te fungeren. Roggeveen kan alleen doorgaan en scoort: 10. 15 min.: na vijf achtereenvolgende hoekschoppen, waarbij de bal niet uit het Bredase strafschopgebied komt, mist Couperus pal voor De Jong een schitterende kans. 41 min.: vlak voor de doellijn redt Van den Burg koppend een schot van Bouwmeester, waar Thie niet bij kan. 75 min.: Pogrzeba raakt de lat, de terugspringende bal wordt door Bish ingekopt, maar weer werkt Van den Burg het leer koppend buiten de palen. 81 min.: een vrije schop van Mans veld wordt afgeslagen, Berg bereikte de vrijstaande Roggeveen, die scoort: 20. 86 min.: Thle kan niet bij een voorzet van Vermeulen en Blsh kopt in: 2—1. huid iiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiir DEN HAAG Vooral Wiötse Couperus morste erg met de kansen, die de FC Den Haag zich voor rust in ruime mate schiep en dat heeft de ploeg van Jezek tot diep in de tweede helft moeten betreuren. NAC raakte snel aangeslagen door een treffer van Roggeveen en het duurde veel te lang voordat de ploeg, die door trainer Ben Peeters hardnekkig ten onrechte „onervaren" wordt genoemd, bemerkte dat het Haagse geweld voornamelijk met los kruit werd bewerkstelligd. De Bredase oefenmeester had wél gelijk, toen hij stelde: „Als je al zo snel met 10 achterkomt, dan kun je vanaf dat moment toch veel rustiger gaan voetballen? Wel, dat gebeurde bij ons niet". Maar goed voor de FC Den Haag dat NAC pas kort voor het einde van de eerste helft wat zelfverzekerder ging spelen, want an ders zou het ernstige gevolgen hebben gekregen dat de goal van Roggeveen niet door meer treffers was gevolgd. De gelegenheid daartoe was ruim schoots aanwezig, want voor rust verdedigde NAC uitermate slordig met vooral veel te veel risico bij in dividuele acties en dat leverde de Haagse aanvallers voldoende moge lijkheden op. Die niet werden benut, zodat NAC in de rust gelegenheid kreeg de rug te rechten en boorde vol initiatief te hervatten. ROTTERDAM - Sparta koesterde het halve deel als royale buit, hoewel de FC Groningen toch eigenlijk op het Kasteel ingepakt had moeten wor den. Maar Sparta strompelde zijn partner traag en moeizaam tege moet, liet het op essentiële onderde- Door Ger Bestebreurtje len volkomen afweten en schrok pas wakker toen het falen werd be straft met een achterstand van 3-1. De Rotterdammers nivelleerden in een sensationeel scoreverloop, met enig geluk, dat verschil. Zodat uit eindelijk iedereen (óók FC Gro ningen) tevreden was en Sparta's povere prestatie, voor de pauze, voor het snel vergetende publiek werd ge camoufleerd. Toch moest Elek Schwartz beken nen, dat het een teleurstellende wed strijd was en dat er taktische fouten waren gemaakt. En Nol Heijerman (na rust ingeruild voor Arie van der Sluis) en de nog geblesseerde Jan Kijnjan merkten terecht op. dat de tegenstander wederom (net als Ex celsior) was onderschat. Wat vooral tot uiting kwam in he! lage tempo, waarmee Sparta her e fensief ingesteld Groningen bestreed en de tijdrovende combinaties, vooraf gingen aan de uiterst simpele aanvallen. Sparta's grootste gebrek lag echter aan de linkerkant. Jörgen Kristensen werd goed afge stopt door Jan Schipper, een van de betere rechtsbacks in Nederland en verzuimde mee terug te gaan als de FC in bezit van de bal was. Char ley Bosveld („Ik kon niet veel, want ik ben nog steeds geblesseerd") deed dat evenmin, zodat Dries Visser het bijzonder zwaar had. DÉi&r namelijk bevond zich het sterkste deel van Groningen: Piet Fransen. Wim van der Heide en de snelle Gerard Hijlkema, die steeds ge lanceerd werd en attent reageerde, waardoor Sparta's buitenspelvai en kele malen te laat dichtklapte. Gevaarlijk Hijlkema, vroegere hockey-tulent. kan eigenlijk niet zo goed voetbal len, maar was voor de Rotterdamse verdedigers levensgevaarlijk. Hij scoorde twee van de drie doelpun ten en had een groot aandeel in het derde, dat uit een penalty ont stond, nadat Walbeek de Groninger spits had geveld. De komst van Arend Koudijzer, die Eijkenbroek (schouder uit de kom) verving, en de wetenschap, dat die achterstand van 3-1 een blamage was. gaven Sparta nieuwe impulsen Toch waren er defensiefouten voor nodig om de Rotterdammers naast de noordelijken te brengen. Zelfs in die laatste fase kreeg de ploeg van Ron Groenewoud nog en kele fraaie mogelijkheden op méér. Want Sparta bleef traag in zijn ac ties en verzuimde nog steeds de Groningers afdoende af te remmen. Er zal de komende dagen heel wat gepraat worden op het Kasteel. 37. Wim van der Heide wacht be heerst tot Eimers „teruggekomen" is uit buitenspelpositie, tikt dan lis tig naar de vleugelspeler die goed voorzet, waarna de toegestormde Hijlkema de bal ineens doorschiet: 0—1. 58. Van der Sluis kopt de bal uit een corner door naarKowallk, die Nord- ström passeert: 1-1. 60. De doorgebroken Hijlkema wordt door Walbeek onderuitgehaald, Koe man benut de strafschop: 1-2. 62. Schipper rukt op, bedient Hijlkema op maat. De spits draait zich om en haalt verrassend uit: 1-3 69. Koudijzer kopt raak uit een voor zet van Bosveld2-3. 79. Van der Sluis straft een serie misverstanden in de Groninger de fensie af: 3-3. HVL MIST DICIPLINE BIJ DYNAMO ROTTERDAM H.V.L. heeft de derde nederlaag in successie gele den. In Rotterdam won Dynamo met 10-5 na een ruststand van 7-1 De derde nederlaag op ril is na he voortreffelijke begin met overwin ning op tegenstanders als Hellas 2 er Animo een reden voor ernstige be zinning in de roodwitte gelederen Vooral omdat Dynamo bepaald niet één van de topploegen in de regio nale derde klasse is. Wat de gasthe ren wel, in pijnlijk duidelijke tegen stelling met H.VL., lieten zien discipline in het spel. Zowel ir defensie als in de achterhoede werd er als team gewerkt. In de werke lljke betekenis van het woord, ge werkt. Bij H.V.L. geschiedde het o nemen van aanvallers door de' de fensie zonder meer slecht. Doelman Swinkels deelde in de malaise hem en reageerde in de eerste helft van de wedstrijd zeker drie maal te laat op een hard maar niet onhoud baar afstandsschot. De H.V.L. -aan val volhardde in het solistische patroon. Knarsetandend zagen o. a aanvoerder Kees Lucas en de regel matig snel opkomende verdediger Ruud van Zijp herhaaldelijk grote gaten voor zich vallen in de Dyna mo-achterhoede waarvan door het te ver doorvoeren van de solistische ac ties niet kon worden geprofiteerd. En als er dan al geschoten werd, ge beurde dat zeer slecht. Dat gevoegd bij het goede kee perswerk van de Dynamo-doelman verklaart het verschil van 5 treffers in de totaal-score. Van de 4 toege kende strafworpen konden de rood- witten er maar één benutten. De doelpunten kwamen van Hans Kagle, 3, George Tiesema en Piet Hies tand. De dames van H.V.L. 1 boekten hun vierde zege in successie. In Den Haag klopten Wil van der Drift cs. de reserves van Kwiek Sport met 4-2. De H.V.L.-doelpunten kwamen van Gonnie Erades, Ellen Kneljber, Ger- da Stadt en Carla Kantebeen- Tie- rolf. Fred Racké Aan het licht trad toen. wat Pee ters na afloop ook als een manco in de Bredase aanval kenmerkte: „We hebben geen afmaker. In het cen trum moet bij ons een koele jongen lopen, die kansen kan benutten. Dat is, wat in deze ploeg nog ont breekt. want verder zit er ambitie en opbouw in, dat kon iedereen zien." Een waarwoord: van het overwicht, dat de FC voor rust had, was daar na stukken minder over, de Jonge Bouwmeester slaagde er nu wél in om de opkomende Korevaar vele malen af te stoppen (voor rust was hy te hardnekkig aan de terugge trokken De Zoete blijven kleven) en verder begon de mandekking van de Bredase verdediging hoe langer hoe effectiever te worden. Dat leverde voor Den Haag hoe langer hoe meer moeilijke momen ten op. temeer omdat NAC aanval lend ook al steeds meer overleg door zijn spel mengde. Te weinig Niettemin mag uit deze regelen niet blijken, dat FC Den Haag in de minderheid zou zijn geweest, want in aanleg bleef de ploeg tijdens het gehele duel toch wel wat sterker. Jezek vond dat ook en verontschul digde zich voor het uitblijven van treffers met: „Het weer wat te warm en drukkend om pressie-voet bal te spelen. Dat kostte ons teveel kracht. Toch hadden er na die goal van Roggeveeen twee. drie doelpun ten gemaakt moeten worden. Er werd te lang gewacht met schieten, er was sprake van pech en bij Couperus een gebrek aan zelfver trouwen." De rust in de Haagse gelederen keerde pas weer, toen Roggeveen opnieuw had gescoord, maar na af loop bleef de twijfel in het Zuider park hangen. Toen realiseerde men zich namelijk, dat de tegentreffer, die Bish kort voor tyd produceer de, ook veel eerder had kunnen val len en dan zou het gebrek aan Haagse produktiviteit wel eens schadelijke gevolgen gehad kunnen hebben. Naweeën van de slechte partij, die Den Haag dinsdag in Luxemburg speelde? Jezek: „Ik heb met iedere speler afzon- FC Den Haags aanvoerder Aad Mansveld -plukt juichend het beslissende tweede doelpunt uit het NAC-doel. derlijk een kort gesprek gehad en dat heeft, dacht ik, wel geholpen. Behalve Roggeveen en Van den Burg en wellicht ook met uitzonde ring van Mansveld en Berg had de rest vandaag gewoon geen beste IJMUIDEN Het Leiderdorpse RCL heeft aan de lastige uitwed strijd tegen LJmuiden een verdiens telijk 2-2 gelijkspel overgehou den. Het begon voor de roodwitten allemaal erg voorspoedig toen Ferry Haver de Racing al na enkele mi nuten aan de leiding hielp: 10. IJmuiden kwam echter onmiddeliyk terug en nauwelijks vijf minuten later bracht Verschoot met een af standsschot doelman Wijma ver keek zich er kennelijk op de par tijen weer op gelijke voet. De thuis club ging door en het RCL-doel kwam onder grote druk te staan. Een IJmuiden-doelpunt kon haast niet uitblijven. In de twintigste minuut schoot Spaanse de kustbewo ners naar de verwachte 2-1 voor sprong. Na de hervatting trok RCL fel van leer. De niet zo hechte IJmui- dense verdediging ging op een ge geven ogenblik eein de fout" waar J. Kuik koelbloedig van profiteerde 2—2. RCL rook de winst en steeds on stuimiger werden dan ook de Lei derdorpse aanvallen. Een kwartier voor tijd flitste Ferry Haver door de verdediging van de thuisclub en scoorde 2-3. Jammer genoeg voor de Racing had de scheidsrechter even tevoren een lichte overtreding gecon stateerd zodat het „feest" niet door ging. De „feestvreugde" werd nog meer getemperd door de ernstige enkelblessure die Wally Haver opliep. Het ziet er naar uit dat hij geruime tijd niet meer zal kunnen spelen. Eerste punten rugbyclub DI0K NOORDWIJKERHOUT De nieuwe Leidse rugbyvereniging DIOK heeft zijn eerste competitiepunten binnengehaald. Op het veld van HRC werd van RC Noordwykerhout met 615 gewonnen. DIOK kwam snel op 0—3 via een strafkick van Henk Gordyn. Na veel middenveld spel (16 scrums) brak Hans Görtz door en drukte een trie: 07. Noord wykerhout kwam via 'n strafkick te rug tot 3—7, waarna Steef Abelman met een kick voor 311 zorgde. Weer door een strafkick kwam Noordwy kerhout wat dichter by: 611, maar Bob Delprado brak vlak voor tyd de spanning door na een doorbraak 6—15 te scoren. LEIDEN Van de zaterdag-top te ams kon alleen Quick Boys tot winst komen. Na een 01 achter stand by de rust, sloeg de formatie van trainer Halkes toe: 31. Ter Leede verloor thuis van debutant Amstelveen met 2—1 en Rijnsburgse Boys, speelde bij Zwaluwen met 11 gelijk. Noordwijk was vrij. Quick Boys—SHO 3—1 (0—1) Quick Boys nam (na de onnodige af gang bij IJsselmeervogels: 40) re vanche op zichzelf en bekroonde daarmee het streven van de ambi tieuze oefenmeester Halkes naar een elftal-van-de-toekomst. Nadat Ree dijk SHO in de eerste helft een 01 voorsprong had gegeven, maakte Wim van der Plas twee minuten na de rust de gelykmaker. "Killer" Leo Pluimgraaff schoot Quick Boys via twee strafschoppen naar de zege: 3—1. Ter LeedeAmstelveen 12 (00) "Dit was puur benenvoet bal". zei Ter Leede's oefenmeester Tjerk Hoogeveen na afloop van de ontmoeting tegen Amstelveen. Waar mee hy duidde op het vry ruwe spel en de vele geblesseerden in deze wedstrijd. In de eerste helft werd er niet gescoord, maar binnen tien mi nuten na de rust zetten Van Laar en Van der Berkel Amstelveen op een 02 voorsprong. Nico van der Fan- ge scoorde uit een strafschop (Nan- ne Sluymer was onderuit gehaald) het enige Sassenheimse doelpunt. O ZwaluwenRijnsb. Boys 11 merkwaardig spelverloop. In de (1—0) Het duel had een bijzonder eerste helft was Zwaluwen opper machtig maar dankzij vooral het goede optreden van doelman Wim van Gerven bleef Rijnsburgse Boys een grote achterstand bespaard. Na de rust deelden de geelzwarten de lakens uit maar ook zij zagen geen kans om, net als de thuisclub, meer dan eenmaal te scoren. Den Heijer bracht met een verrassend af standsschot de Rijnsburgse treffer op zijn naam. Randstad Sport goed op dreef tegen DEVJO VOORSCHOTEN Een sterk spe lend Randstad Sport is er in ge slaagd het Voorburgse DEVJO met 21 te kloppen. M. van Leeuwen be zorgde de Voorschotenaren al na tien minuten met een doelpunt een goede ruggesteun. De Ranstad-aan- vallers kregen hierna nog diverse mogelijkheden de voorsprong te ver groten maar hun vizier bleek niet goed genoeg gericht. Na de rust kwam een fel opzettend DEVJO op gelijke hoogte (11). Randsport Sport liet zich echter niet in de ver dediging drukken maar nam het spel opnieuw in handen. Een kwar tier voor het einde resulteerde dit in de winnende treffer die D. Kooy op zijn naam bracht. Ondanks het uit vallen van de middenvelders Koppen hagen en Van der Geest hielden de Voorschotenaren de volle winst vast. PSV met klasse-voetbal afgeschud: 2-0 ENSCHEDE Terwijl kritische in gezonden brieven en telefoontjes de sportredacties van de Twentse regio nale kranten bereikten en suppor ters schamper opmerkten, dat er maar eens een nieuwe trainer moest komen, die voor FC Twente een „ex tra-dimensie" kon creëeren, bleef coach Kees Rijvers geloven in zijn zaak. Overigens, hij had beroepshal ve ook geen concreet alternatief. Over de morrende aanhang zei hy: „Wat maken die mensen zich toch druk. We gaan steeds beter spelen en scheppen ons ook meer kansen. Die doelpunten komen wel". Na FC Twente-PSV, de boeiende topper, restte de oppositie niets an ders dan Kees Rijvers te complimen teren. Met constructief en offensief voetbal had FC Twente het perio diek opdringende PSV brutaal van zich afgeschud. Dat openbaarde zich in een 2-0 score, die met wat meer concentratievermogen aanmerkeiyk hoger had kunnen uitvallen. Klasse-voetbal Want Twente bood de ruim 20.000 opgewonden toeschouwers klasse- voetbal. De sterk Vries (hij passeer' van René van de Kerkhof in de 22- ste minuut Van Beveren voor de eerste maal) en de driftig passes rondstrooiende Pahlplatz, gesteund door een hechte middenlinie (met de herstelde en excellerende Nottèn voor Van der Vall) drukten de Eind- hovenaren in het defensief. Als PSV, dat zeker niet teleurstel de, eens doorbrak was de superieure doelman Piet Schrijvers paraat. Kurt Linder probeerde met twee mutaties vaart in de ploeg te bren gen. Hij posteerde Van Stippent voor statische Van der Kuijlen achter de voorste drie en liet Van KraaiJ de plaats van Hiddink bezetten. Daar stond tegenover dat collega Rijvers zijn toch al solide afweer- blok- nog eens extra versterkte met Achterberg. De wisselingen beteken den voor PSV geen stimulans. In tegendeel. Het was Willy van de Kerkhof die Twente na een half uur in de tweede helft naar 2-0 schoot. En toen was het kritische publiek sinds lang weer bereid de mannen van Kees Rijvers een spon tane ovatie aan te bieden. Twente-verdediger Benno Huve tikt de bal weg voor de voe ten van Johan Devrindt, terwijl doelman Piet Schrijvers een traaie duik maakt in de doel- mond. PSV's Peter Kemper wacht op de achtergrond gespannen af. AMSTELVEEN Het Nederland* se hockey-elftal (heren) heeft gister middag in het kader van de voorbe reidingen voor het wereldtoernooi, dat van vrijdag 15 tot en met zondag 24 oktober in Barcelona wordt ge houden. in het Wagenerstadion in Amstelveen een wedstrijd gespeeld tegen een ploeg van de Batavieren, waarvan de kern bestond uit spelers van de Olympische ploeg van Mexi co 1968. De nieuwe oranjelichting ze gevierde met 21 na een ruststand van 11. Voor het Nederlandse elftal scoorden André Bolhuis en de kort voor het einde ingezette Wouter Lee- fers. Het openingsdoelpunt van de wedstrijd werd in de 25ste minuut ge» scoord door Edo Buma voor De Bata vieren. De Batavieren, geformeerd uit ge renommeerde en geroutineerde krachten als Jan Piet Fokker, Tip py de Lanoy Meijer, Theo Terlingen Otto ter Haar, John Elffers, Gerard Overdijkink (met zijn 35 Jaar de ve teraan van het gezelschap), Francis van 't Hooft en Joost Boks, hebben de nationale formatie zó goed partij geboden zelfs op 't punt van con ditie gingen zij niet door de knieën dat het een alleszins nuttige oefen partij is geworden. Het feit dat da oranjeploeg pas enkele minuten voor het einde erin kon slagen het win nende doelpunt te scoren Leefers plaatste de bal achter Boks, nadat deze bal in eerste instantie uit een door Nico Spits ingeschoten strafcor- ner had gekeerd wijst reeds op de verbeten tegenstand van de Batavie» LSRG superieur tegen Groningen LEIDEN Zondag is er weer door drie teams van de L.S.R.G. (rugby) aan de landeiyke competitie deelge nomen. Nadat het derde met 203 door Den Haag 3 was teruggewezen, trad het eerste aan tegen Groningen op de velden van het Piet Paalt Jens Pad. Hoewel de ploeg uit het noor den enthousiast begon, bleek al snel, dat zy nog niet in voldoende mate over routine beschikte. Al na tien minuten spelen was de stand 100 in het voordeel van de Leidenaars, door geconverteerde tries van M. van de Graaff en Van Weel. De thuis club gaf het spel verder niet uit handen. Uit een kick wist Groningen nog een trie te drukken, maar de ruststand was toch 204 voor het L.S.R.G. (tries van Hoencamp en Van de Graaff). He spelbeeld in de tweede helft verschilde niet veel van dat in de eerste. Een superieur Leiden bracht vry moeiteloos de eindstand op 40— 8. Byioos wist tweemaal te „druk ken", evenals Ulrich. De conversies werden genomen door R. van de Graaff. Het tweede, dat ook thuis speelde, had het tegen Afcent uit Brunssum minder gemakkeiyk. Fel spelend wis ten de Leidse studenten toch een overwinning te behalen. De eind stand werd bepaald op 16—10. (trlesi Van Leeuwen, Van Lummel en twee kicks van Schiff).

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 12