Dok vriendin van overloper asiel verleend in Engeland Amnestie in Spanje Franco blijft nog Weekend retour Kiest de CDU de verkeerde? beeldschone blondine was secretaresse bij Russen IS-Minitrips neigen land NS-Minitrips naar het buitenland in vogelvlucht in vogelvlucht uxe nflEOjre £QxüED»amaBr BATERDAG 2 OKTOBER 1971 LEEDSCH DAGBLAD PAGINA 9 )rieduizend gevangenen op vrije voeten f r M3RID (Reuter) Generaal raio heeft gisteren bij de 35-ste irj;rdag van zijn machtsoverne- Injeen amnestie afgekondigd, die 0 fvangenen meteen op vrije voe- a rengt en waardoor de straffen li 500 anderen, die in voorlopige [Jhid zijn, worden kwijtgeschol- n tort na de publikatie van deze ue.tie in het Spaanse staatsblad t.Franco zich op het balkon van tkoninklijk paleis in Madrid toe- Laen door een enorme menigte, ïns sommige schattingen van 'n Den Spanjaarden. toespraak tot de menigte ode de 78-jarige generaal af met [eruchten, dat hij op het punt plaats te maken voor de door als toekomstige koning van ïje aangewezen Prins Juan Car die naast hem op het balkon [d. „Franco, Franco", zo klonk ïassaal toen hij verklaarde: „Ik nogmaals de verzekering geven, Ik, zolang God mij leven en ver- d laat, aan het roer van het van staat blijf". amnestie is de ingrijpendste 1958, maar maakt een uitzon- g voor ter dood veroordeelden straf gewijzigd is. Dit betekent Hneman: oogoperatie De fiduitse president Heinemann is la-en met spoed geopereerd we ft het loslaten van een netvlies, dal drie weken in een ziekenhuis llonn moeten blijven, waardoor La. niet naar Perzië zal kunnen a voor de plechtigheden ter her- eing van het feit dat het Perzi- Clrijk 2.500 Jaar geleden werd ge- tit. Ook zal hij niet aanwezig ij als Keizer Hirohito Bonn be- ADVERTENTIE 'olledig verzorgd, dus iel. reis van ieder tation, logies en ïaaltijden: dagen Amsterdam f 39.- dagen Zuid-Limburg f 48.- dagen Twente f 49.- dagen Montferland f 49.- dagen Bergen N.H. f 49.- dagen Drente f 53.- dagen Friesland f 64.- dagen Brabant f 66.- dagen Terschelling f85.- dagen Ameland f 89.- ertrek dagelijks van oktober 1971 tot mei 1972. 11e informatie in de S-reiskrant op de nations. voordelig uit met NS In Madrid had zich gisteren 'n enorme menigte verzameld om generaal Franco toe te juichen ter gelegenheid van zijn 35-ste regeringsjaar. dat de zes Baskische nationalisten die in december van het vorig jaar in Burgos ter dood waren veroor deeld maar wier straf in dertig Jaar werd omgezet nadat Franco hun gratie had verleend, er buiten val len. In de Baskische provincies werd dan ook met teleurstelling van het amnestiebesluit kennis genomen. Er zullen toch maar weinig van de 125 Basken die op het ogenblik in de ge vangenis zitten, van profiteren, - zo zeiden voormalige advocaten van Basken, die veroordeeld zijn wegens medewerking aan de separatistische ETA of andere verboden groepen. De meerderheid wordlt volgens hen uit gezonderd door een clausule die be paalt dat gedetineerden die zich in de gevangenis hebben misdra gen, niet voor bekorting van straf in aanmerking komen. Veel Baski sche gevangenen gingen tijdens het militaire proces in Burgos in hon gerstaking. ADVERTENTIE Zaterdag heen, zondag terug. Extra voordelig. dagretour f 1.- x voordelig "V uit met NS (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Op dezelfde dag, dat de KGB-man Oleg Lyalin in Engeland asiel vroeg, deed zijn vroegere secretaresse, de 31-jarige mevrouw Irena Tepliakowa, hetzelfde. Ook haar verzoek werd ingewilligd. Zij was eens secretaresse van de Sowjetrussische handelsdelegatie in Londen. Men weet niet of haar echtgenoot nog in Londen is. Mevrouw Tepliakowa was een vriendin van Lyalin, met wie ze vaak samen op partijtjes werd gezien. Ze wordt beschreven als een beeldschone blon dine. z.g. „early warning system" (sys teem van zeer snelle waarschuwing) voor nucleaire aanvallen. De plan nen waren niet alleen bestemd om in geval van oorlog te worden uitge voerd, maar ook ingeval de Russen los daarvan Engeland zouden willen uitschakelen. De Amerikanen heb ben kort geleden een nieuwe instal latie aan de Engelse oostkust ge bouwd. Ook deze installatie werd in de plannen genoemd. De zenuwoorlog over de spionage- affaire duurt Intussen onver minderd voort. Kim Philby, eens een belangrijke functionaris van Bui tenlandse Zaken, die twintig jaar lang de rol van Britse dubbelspion heeft gespeeld, heeft in Moskou een reeks van namen van Britse spion nen genoemd, die werkzaam zouden zijn of waren in het Midden-Oosten. Aangezien Philby tenslotte naar de Sow jet-Unie moest uitwijken hij was betrokken bij de spionage van de hoge ambtenaren van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, Burgess en Maclean, die hij op het laatste nippertje waarschuw de, zodat zij konden ontkomen en zich daar al jarenlang bevindt, moe ten deze namen de Russen reeds lang bekend zijn. Op Philby's lijstje staan zelfs Britse ambassadeurs en ook journalisten, maar deze beschul diging neemt men in Londen niet ernstig. Lang uitstel Lyalin zou zich op het ogenblik verscholen houden op een boerderij ergens in het graafschap Surrey. Mo'gelijk is mevrouw Tepliakowa bij hem. Sir Alec Douglas-Home, de Britse minister van Buitenlandse Za ken, die in New York is voor de ver gadering van de Verenigde Naties, heeft gisteren nog eens duidelijk ge maakt dat hij de actie tegen de Rus sische spionnen ongeveer acht maanden heeft uitgesteld, namelijk nadat het eerste gedeelte van de Berlijnse overeenkomst zou zijn goedgekeurd. Hij deed dit om er niet te kunnen worden beschuldigd dat de Britse regering de ontspan ning tussen Oost en West wilde tor pederen, hetgeen thans toch is ge beurd. Al een jaar geleden heeft Sir Alec over de spionage geklaagd tegenover zijn Sowjet-russische-collega Gro- miko, gevolgd door schriftelijke klachten, die echter nooit werden be antwoord. Uit het feit dat Sir Alec Gromiko in New York op het ogenblik vrolijk met elkaar omgaan wordt afgeleid dat zij beiden van mening zijn dat de spionagekwestie de grote politieke lijn niet mag be ïnvloeden en ook dat Gromiko per soonlijk machteloos staat tegenover de invloed van de KGB en er dus eigenlijk niets aan kan doen dat er op grote schaal wordt gespioneerd. Sir Alec heeft in een gesprek met president Nixon de aard van de Rus sische sabotagedreigingen onthuld. Deze waren o.a. gericht tegen het Straffen op Taiwan Op Taiwan Formosa) is een drughandelaar ter dood veroordeeld. Vier personen kre gen wegens drughandel levenslang zeventien zijn tot gevangenisstraf tussen drie en 16 Jaar veroordeeld wegens het gebruik van verdovende middelen. Tupamaros gearresteerd De po litie van Montevideo lUrugay) heeft gisteren zeven Tupamaro-guerilla- strijders gearresteerd toen bij een razzia een schuilplaats van de ter roristen werd ontdekt, waar bom men en raketten werden gemaakt. Hoesak in Polen Hoesak, de lei der van de Tsjechoslowaakse com munistische partij, is gisteren in Warschau aangekomen voor een of ficieel bezoek aan Polen op uitnodi ging van de Poolse partijleider Ed ward Gierek. ADVERTENTIE 2 dagen Brussel f 49.» 3 dagen Hamburg f 89.- 4 dagen Gotenburg f 130.-* 4 dagen Londen f 135.- 5 dagen Parijs f 132.- *Van 6 november t/m 11 december 1971 en van 8 januari tlm 4 maart 1972 geldt een minimumprijs van f 100,- Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. V»»w^ voordelig V C7 uit met NS De massale vlucht van Oostpaki- stanen naar India en hun eis tot vorming van een onafhankelijk ge bied (Bangla Desj) trekt al geruime tijd weinig meer de aandacht. Dat betekent allerminst, dat de nood van de vluchtelingen voorbij is. Integen deel, naarmate de tijd vordert, ver minderen de beschikbare fondsen en dreigt de misère weer toe te nemen. Het is echter een gunstig teken, dat de onderlinge spanning tussen India en Pakistan is verminderd en dat de nuchtere kijk op de harde feiten bij beide partijen veld wint. Wat India betreft, daar is, na de aanvankelijke emotie over het keiharde optreden van het Westpakistaanse leger in het tot afscheiding geneigde Oost-Paki- stan, langzamerhand het inzicht ge rijpt, dat een oorlog met Pakistan de ellende allerminst zou verhelpen, maar honderdvoudig zou doen toe nemen. En ofschoon India op het ogenblik nog steeds zit opgescheept met een leger van miljoenen vluch telingen, toch is de behoefte om dit gigantische vraagstuk door bespre kingen inplaats van door wapens op te lossen sterk toegenomen. Van in vloed is daarbij, dat India van Mos kou niet die steun heeft ontvangen waarop het had gerekend. Als de re gering van mevrouw Indira Gandhi verwacht heeft dat zij bij een mi litaire botsing met de Pakistanen op krachtige bijstand van het Kremlin kon rekenen, dan heeft zij zich ver gist. Moskou wenst eenvoudig geen oorlog op het Indische schiereiland het wil ten koste van alles voorkomen dat Rood-China een aanleiding vindt om zich in dit gebied te doen gelden. En dat zou het geval zijn aks het Kremlin duidelijk de zijde van India zou kiezen en China vervolgens de Pakistaanse regering zou bijspringen. Moskou is ijverig bezig zoveel mo gelijk conflictstof aan zijn Europese grenzen en in het zuiden van Azië op te ruimen. Vandaar het kalme rende bezoek van partijleider Brezj- new aan president Tito van Joego slavië, vandaar ook de matigende invloed van de Kremlin-leiding op de regering van India, die zich dien tengevolge genoodzaakt heeft gezien haar plannen om steun te verlenen aan een afscheiding van Bangla Desj in de ijskast te stoppen. Er is geen enkele reden om Moskou's houding te idealiseren: wanneer de Sow jet- Unie het evenwicht op het Indische schiereiland poogt te bewaren, vloeit dat voort uit eigenbelang. Hoe dit zij, India heeft begrepen, dat het niet op de Russen kan rekenen. An derzijds begint ook in Pakistan het inzicht door te breken, dat de be staande toestand onhoudbaar is. Hulpverlenende landen hebben het bewind in Islamabad duidelijk ge maakt, dat zij op zeer korte termijn een oplossing voor het probleem „Oost-Pakistan" op tafel moet bren gen, willen de Pakistanen op verdere steun kunnen rekenen. In dit ver band zijn de geruchten buitengewoon interessant, dat sjeik Moedjiboer Rachman, de gevangen genomen leider van de opstandige Oostpaki- stanen, weldra op vrije voeten zal komen en dat hij zelfs zijn parle mentszetel zal mogen behouden. De Oostpakistaanse leider zal dus, mis schien nog dit jaar, zijn oordeel kun nen geven over het ontwerp van de door president Jachja Chan opge stelde grondwet. Die president moet voorts rekening houden met een ze kere mate van verzet van de kant van Bhoetto, die zoals Moedjiboer Rachman en zijn Awami-liga in Oost-Pakistan bij de destijds ge houden verkiezingen in Westt- Paki stan als overwinnaar te voorschijn trad. Bhoetto wenst, dat er een snel einde komt aan het huidige militaire bewind. Allemaal redenen voor India en Pakistan om beiden met kracht te streven naar beëindiging van de huidige conflict-situatie. Bfj de vredesbesprekingen in Parijs tussen de oorlogspartijen in Vietnam heeft de waarnemende onderhande laar van de Vietcong gemeend presi dent Nixon te moeten waarschuwen voor het aan de macht laten van president Thioe in Saigon. „Wie wind zaait, zal storm oogsten", citeerde de Vietcong-man uit het Oude Tes tament. Waarop de Amerikaanse vertegenwoordiger. ambassadeur Porter, de Vietcong en de Noordviet- namezen voorhield, dat zij niet in een positie verkeren om de Amerikaanse regering te waarschuwen of in be dekte vorm vredesvoorwaarden te stellen. U hebt waarschijnlijk over het hoofd gezien, aldus Porter, dat uw militaire positie niet indrukwek kend is. U staat verder van een mi litaire overwinning dan ooit tevoren. Gebruik van gebiedende taal is daar om wel wat pretentieus, al doet u dat misschien om uw gebrek aan ge zag en militair succes in Zuid-Viet- nam te verdoezelen, aldus de Ame rikaanse ambassadeur. Porter zette de puntjes dus wel op de i, maar anderzijds zijn de een-mansverkiezin- gen voor het presidentschap op as. zondag waarbij alleen de huidige president Thioe kandidaat zal zijo een allerminst indrukwekkende ver toning. Natuurlek heeft de tegenpar tij geen enkel recht van spreken. Een-mansverkiezlngen zyn In com munistische landen zó vanzelfspre kend, dat het volstrekt belachelijk is als van die zijde kritiek wordt geoe fend. Van Westers-democratisch standpunt gezien is het echter be treurenswaardig, dat Thioe geen te genstander heeft, dat vice-president Ky en generaal Doeong Van-mlnh .Big Minh") zich al geruime tijd geleden hebben teruggetrokken en dat zij sindsdien niets nagelaten heb ben om het verzet tegen Thioe aan te wakkeren. Ook andere groepen hebben hun felle kritiek op de gang van zaken niet onder stoelen en ban ken gestoken. Van zijn kant houdt Thioe vol, dat hij zijn land in de af gelopen vier jaar dichter bij vrede en voorspoed heeft gebracht. Vrijwel de gehele bevolking van ruim zeven tien miljoen Zuidvietnamezen staat thans onder mijn bestuur, aldus Thioe, en slechts vijftig ver verwij derde dorpen van de ruim tiendui zend staan niet onder controle van Saigon. Als het succes van de afge lopen vier jaar dan zo duidelijk is, zal men zeggen, waarom heeft presi dent Thioe dan gemeend de tegen kandidaten van Ky en Minh te moe ten tegenwerken? Het antwoord moet men zoeken in Washingtons politiek. Amerika wil, als het straks zijn troe pen terugtrekt, de zekerheid van een krachtig bestuur in Zuid-Vietnam. Liever een allerminst feilloos bestuur van één man, in casu Thioe, dan onderling geharrewar, waarvan al leen de communisten profijt zullen trekken. Misschien speelt de herin nering aan het uitschakelen van pre sident Djem in 1963 een rol en wenst Washington onder geen beding een herhaling van de janboel, die ten slotte uitliep op steeds verdere in menging van de Amerikaanse mili taire macht. Washington heeft ook nadrukkelijk gewaarschuwd tegen een militaire staatsgreep om Thioe op die manier te doen verdwijnen. Het argument voor Amerika's steun aan de zittende president is ken nelijk: beter een half (dictatoriaaJ) ei dan een lege (democratische) dop. Rl. Bcirzel reitet fiir Deutschland'' BONN Westduitslands Christendemocratische Unie (CDU)lost maandag, op haar partijcongres in Saarbrücken, Kurt Georg Kiesinger af als voorzitter. Twee mannen beve len zichzelf als opvolger aan: Rainer Barzel, leider van de op positie in het parlement en Hel- muth Kohl, minister-president van Rijnland-Palts. In het verleden waren CDU- leiders tegelijkertijd Bondskan selier (Adenauer, Erhard, Kie singer). Barzel wil die traditie in zoverre handhaven dat hij niet alleen de partijleiding, maar ook de kandidatuur voor het kanselierschap voor zich op eist. Naar zijn oordeel zit de CDU dringend verlegen om een onbetwiste leider in wie de kie zers de volgende bondskanselier kunnen zien. Modernisering Kohl kan zulke pretenties (nog) niet hebben. Hij mist de ervaring en de bekendheid om het tegen Brandt te kunnen op nemen. Kohl acht zichzelf, als succesrijk politicus uit de pro vincie, echter heel goed in staat de partij aan te voeren en te vernieuwen. En niemand be strijdt dat een reorganisatie zo mogelijk een modernisering van de grote CDU noodzaak Door Wim Timmers Wat Kohl voor Saarbrücken bepleit, zou al een eerste re organisatie kunnen betekenen: de scheiding van de beide top functies. Hij wenst partijleider te worden en presenteert als zyn favoriet voor de kanselierskan didatuur oud-minister Gerhard Schroder. Barzels conceptie ver werpt hij, omdat de man die zo wel fractieleider als kanseliers kandidaat zou zyn <en, wie weet. eens zelfs bondskanselier) onmogelijk voldoende tijd voor de partij kan hebben. Dat klinkt reëel. Wie probeert de kandidaten en hun politiek objectief te vergelijken, zou voor de stemming van maandag trouwens ook om andere redenen moeten wedden op Kohl. Hij is (evenals Schroder) populair, Barzel allerminst. Terwijl Barzel een sluwe tacticus is, die han dig verbergt wat men aan hem heeft, is Kohl een openhartige politicus met een genuanceerd oordeel zelfs over de Ostpoli- tik van de regering-Brandt. Kohl is met zijn 41 jaar slechts zes jaar jonger dan Barzel, maar veel sterker be hoort hij tot de jongeren ln de party. En als de huidige ont- spanningspolitiek doorzet, wat ook in de CDU velen stilzwy- gend hopen, behoort hy tot de politici die zich zonder moeite kunnen aansluiten, terwyl in Barzels geval moet worden ge rekend op diens behendigheid om de koers 180 graden te ver anderen. Barzel is daartoe zeker in staat, maar dat vergroot nog het algemene probleem met deze by de kiezers slecht vallende po liticus: raak hem maar eens kwyt als hy eenmaal alle macht in handen heeft. RAINER BARZEL Oude heren Terwyi dus veel pleit voor Kohl, is het aan de vooravond van het driedaags congres niet temin duideiyk dat alleen een totaal onvoorziene ontwikkeling de verkiezing van Barzel kan verhinderen. Kohl zal het vooral moeten hebben van de steun die oudere heren als Kiesinger, se cretaris-generaal Heek en ook Schroder verlenen. Barzel weet zich nu al gesteund door de meeste party-afdelingen en door zeer invloedryke jongeren als Steltenberg (minister-president van Sleeswyk-Holstein) en Köppler (oppositieleider in Noordrynland-Westfalen) Barzel heeft knap geprofiteerd van de kansen die hem als lei der van de oppositie in het par lement waren geboden. Hy heeft zyn,.huismacht" zeer sterk ge maakt en bovendien vanuit zyn hogepost mannen als Köppler en Stoltenberg door krachtige on dersteuning in hun deelstaten aan zich verplicht. Voorts is hy duideiyk de exponent geworden van de onverzoeniyke oppositie tegen de regering-Brandt, waar toe de CDU samen met de Bei erse zusterparty CSU heeft be sloten. Nu is de CDU in staat zonder CSU haar voorzitter te kiezen, al zal altyd op de reacties van Strauss worden gelet, maar de kandidaat voor het kanselier- schap zal ook de steun van de Christel yk-social en uit Beieren moeten hebben. Dat betekent dus: de steun van Franz-Josef Strauss, die zelf niet zal aarze len kanselier te worden „als de natie hem roept". Op het ogen blik is Barzel degene die op Strauss' steun kan rekenen, hetgeen tegeiykertyd betekent dat via Barzel Straus6 min of meer in toom kan worden ge houden. Dus gaat de CDU maandag vermoedeiyk de man kiezen die ze, om voor de toekomst een goede styi te kunnen ontwikke len, nu net niet moet hebben. Bovendien wordt de man geko zen, wiens komst de regerende SPD luid zal toejuichen omdat de overgrote meerderheid der kiezers niets van hem moet hebben. Maar of er dan werke lijk vol overtuiging wordt ge- Juicht is de vraag. Keihard Het gaat de regering econo misch niet voor de wind en de binnenlandse hervormingen zyn tot dusver geen groot succes. Is het uitgesloten dat Barzel, ge presenteerd als de ook voor zich zelf ongemakkeiyke maar kei harde man, die bovendien in zyn team grootheden heeft als Strauss en Stoltenberg, onder bepaalde omstandigheden toch voor velen de man zal ïyken aan wie Duitsland op dat mo ment behoefte heeft? Als voorts door de erkenning van realitei ten in Europa de reactie in de Bondsrepubliek nog sterker mocht worden, kan de nu zo on verzoeniyke Barzel dan niet in de ogen van te veel kiezers de man zyn die „reitet für Deutsoh- land"? ADVERTENTIE Het embleem van de Apollo 8. Deze week bij elk Shell-station, dat in net teken van de Apollo-actie staat Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe. Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Nu gratis Apollo-stlckers FshiiJ bij Shell,

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9