gQptimisme bij Ajax en bezorgdheid bij Sparta WACHTEN OP HET EERSTE DOELPUNT Dick van Dijk kent Olympique Marseille goed as Koerstips Lugdunum LOTING ZATERDAG 2 OKTOBER 1971 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM/ROTTERDAM Ajax ziet de wed- rijden tegen de Franse kampioen Olympique Marseille et optimisme tegemoet. Voorzitter Jaap van Praag: 'rankrijk ligt ons wel. Het succes in het stadion van Pa- s (de beslissingswedstrijd tegen Benfica) is nog lang et vergeten Optimisme ook bij Feijenoord, dat in de tweede ronde an de Europacup 1 Dynamo Boekarest lootte. Trainer rnst Happel: „Het is voor ons een uitstekende gelegen- -id om revanche te nemen voor de uitschakeling door Ut rad, vorig jaar. Dynamo Boekarest zullen wij beslist niet nderschatten. Het is de mooiste prikkel die wij ons had- in kunnen wensen Heel wat somberder stonden de gezichten van de Spar- nen. De naam van Rode Ster Belgrado, Sparta's volgende genstander in het toernooi om de Europacup 2, deed lek Schwartz verbleken. „Mijne heren, ik zeg weer het- :lfde: vijftig-vijftig J, klonk het geforceerd optimistisch t zijn mond. Sparta's trainer herinnerde zich maar al te bed dat Rode Ster vorig seizoen de halve finalies van het Jgrote Europacup-toernooi haalde en daarin verrassend uitgeschakeld door Panathinaikos. Van de Ajacieden beat Dick van stander, maar is ook van mening dat abjfjk de meeste kennis van Olympique het allemaal veel ongunstiger had (jKjfarseille. Voor hij van PC Twente gekund. Voorzitter Jaap van Praag Amsterdam kwam heeft hij vond het frappant dat het uitgere- intacten gehad met de Franse club. iteindelyk bleek de aanbieding van jax betei-, zekerder ook. Dick van i ijk kon de namen van een aantal lelers uit zijn hoofd opnoemen, zo- Is die van de Zuidslaviër Skoblar, ie in de Duitse Bundesliga heeft ge peeld, de Franse internationale oelman Carnus, die aan het einde an het seizoen is overgekomen van laint Etienne, de Zweedse vleugel- i peler Magnusson en de Fransman ïress. die ook in de Bundesliga bij (ituttgart heeft gespeeld. Van Dijk idt Olympique een sterke tegen- kend Olympique Marseille is geweest, dat Ajax voor het begin van de com petitie heeft uitgenodigd tot het spe len van een vriendschappelijke wed strijd. Ook van Praag vindt dat Ajax niet mag klagen want in de tweede ronde van een Europacuptoernooi zitten over het algemeen geen zwak ke ploegen. „Horst Blankenburg, die Skoblar kent uit het Duitse voetbal zei: „Het is een goede voetballer, geloof me. In Duitsland heeft hij ook veel doel punten gemaakt. Maar het lot had „schlimmer" kunnen zijn. We hebben een kans". Overigens zal Ajax op 6 oktober in Parijs Skoblar ontmoeten als hem daar de gouden voetbal schoen voor de Europese topscorer wordt uitgereikt. Een afvaardiging van de Amsterdamse clubs reist dan naar de Franse hoofdstad omdat het Franse sportdagblad l'Equipe Ajax en Arsenal beschouwt als de Europese ploegen, die het vorige seizoen de beste resultaten hebben bereikt, een onderscheiding die wordt beloond met een gouden beeld. Als een boer die op de markt een prijskoe heeft gekocht laat Rinus Israël zien wat er in Bel grado voor Feijenoord uit de 'bus' is gekomen L IEREVELD, 3 OKTOBER 1.30 u. Rt Bergen op Zoomprys: Jellina P, ay Lee, Jolly Flight, Joyce Hollan- jjjia - Boxmeerprys, 1ste afd.: Janny aij-, Irona, Ivonne O, Immigrant - rï^-HertogenboschprijsIsac Cavaljos, icobus van A, Jackie Moore, Joyce Tom Schreurs Memoriaal: Janky uitenzorg, Jonker Volann, Josje W, - Grote Beneluxprijs: ®°funnar Dear, Felix, Flamingo Six •eneraal Padua B - Bredaprijs: ®Sia van Hovi, Hea Alkestis VE, Gra- j70jt Hollandia, Galatea - Merevelds JïfbelheidsprijsHoot Song, Edward CH v. Rood en Noot, Higgins - yapozendaalprysImmer Treu, Iva- ilmDvna Heather, Hadewych, Frisco- lenjie Mac - Recreatieprijs: Isolde O raaf Callant, Iliza, Hannie Jud oën W - Boxmeerprijs, 2de afd.: •is Way, Impereur, Jaromir Gre- mnor, Ilona Carbonari, ma am LEIDEN In verband met de ""Vand op het Lugdunum-complex eeft de Afdeling Leiden van de 1NVB alle thuiswedstrijden van de roenwitten voor dit weekeinde van et programma geschrapt. Het be- •eft de seniorenwedstrijden Lugdu- um 3 Altior 3, Lugdunum 6 .lphia 4 en Lugdunum 7 VVOA 3 de jeugdontmoeting Lugdunum a4 /8-Randstad Soprt a4. Irij ?'iBOKSEN Cassius Clay, allias tohammed Ali, heeft gisteren in Jew York een contract getekend een gevecht tegen Buster De party wordt op 17 no- ember in het Astrodome van iouston gehouden en gaat over 12 inden. te Zondag 2.30 uur M U.V.S.-GOUDA Wq Voor Klaus Urbanczyk, de ernstig gewonde, in het Eind- hovense Binnenziekenhuis ach tergebleven Chemie Halle-speler geen hoofdbrekens over nieuwe tegenstanders in het Europacup-voetbal. Maar hij lacht al weer tegen een hem met goede zorgen omringende ver pleegster en dat is toch wel een goed teken dat er vooruitgang in zijn toestand is. Bang Feijenoord-aanvoerder Wim van Hanegem deelde de mening van Ernst Happel. „Ik was bang geweest voor Bcrussia Mönchengladbach, want de Duitsers zyn voor mij toch een van de favorieten. Vorig seizoen hebben wij van Ut Arad een mooie waarschuwing gekregen. Ik ben niet somber. En ik geloof dat wy zeker niet mogen mopperen". Wim Jansen bleek ook nog niet vergeten te zyn dat Feyenoord het vorig jaar moest buigen voor het onbekende Ut Arad. „wy hadden die ploeg toen, zeker thuis, met 50 moeten verslaan. Maar wat wil je, na het veroveren van de Europese beker en de wereld cup denk je dat je alles kan en kwam nu precies niet uit". Rinus Israël: „Het is een aardige tegenstander. Voor Feyenoord is het uitermate gunstig dat het eerst uit speelt. In het jaar dat wy de cup veroverden speelden wy ook iedere keer eerst uit. Met verdedigen kim je de zaak daar regelen en dan thuis toeslaan". Dezelfde tactiek zal Sparta probe ren toe te passen. De Rotterdammers moeten ook eerst op reis als tenmin ste de UEFA de uitslag van de loting, zoals die, gisteren in Belgrado ge schiedde, niet omdraait. Volgens het Europa cup reglement kan Sparta niet op dezelfde avond (8 november) als Feyenoord thuis spelen. Dit is trouwens ook nog onmogelyk. omdat Sparta voor avondwedstryden moet uitwyken naar het Feyenoordstadion. Sparta-bestuurslid Dolf Aarse de kasteelheren waren in Belgrado niet vertegenwoordigd zei daar over: „Wy zullen alles doen om eerst uit te mogen spelen en hopen dan maar dat de UEFA er in toestemt dat de tweede wedstrijd op 27 oktober of 10 november gespeeld wordt". Elek Schwartz ging er in zyn c mentaar maar gemakshalve van dat Sparta inderdaad eerst in Bel grado speelt. „Met stug verdedigen en misschien een verrassend doelpunt zie ik toch wel mogelijkheden cm Rotterdam de kwartfinales te berei ken". John van DijkForeholte VOORHOUT Wat is het voor een ervaring als je als doelpun tenmaker-van-naam (met een batig saldo van 46 doelpunten uit de twee afgelopen seizoenen) plotseling wordt afgeremd in je scoringsdrift. Zó sterk dat je er in drie wedstrijden nog niet één maal in geslaagd bent een doel man in zijn 'achteruit' te zetten. Foreholte's John van Dijk weet er alles van: „Je gaat aan jezelf twyfelen", meldt hij na lang aar zelen. „Je weet niet meer wat je moet gaan doen. Anders was het altijd gelijk „raak", nu ga je lopen den ken w-at zou de beste manier zijn. Dan gaat het meestal mis. Je loopt eigenlijk te wachten tot je het eers te doelpunt een keer maakt: daar mee hoop Je jezelf dan over een drempel te schieten. Want als je een paar seizoenen achter elkaar de doel punten hebt gemaakt (met een ge middelde van „ruim" één per wed strijd), ga je jêzelf eisen stellen. Of tenminste, eisenJe gaat van je zelf verwachten dat je weer in de buurt van de twintig doelpunten zal uitkomen. Maax dat wordt elk sei zoen moeilijker". En die laatste uitspraak stoelt niet alleen op het conditietekort dat John van Dijk zegt (nog) te bezit ten „Ik had één training mee gemaakt, toen ik door mijn enkel ging. Daardoor heb ik daarna drie weken lang niet kunnen trainen. En dat merk je" maar ook aan de Jaarlijks repeterende aandacht die aan zijn persoon wordt gewijd in de Leidse pers. „Hoe meer je in de krant komt des te vaker krijg je een mannetje bij je. De clubs uit de om geving gaan je kennen". Vandaar dat het-korte-gesprek voor de chemisch analist op het Academisch Zieken huis helemaal niet zo hoeft. Van daar ook dat de woorden hem nou niet bepaald voortdurend over de lippen rollen. Statisch Van Dijk alleen in achternaam is er overeenkomst met de bekende Dick zegt dan nog wel: „Forehol- EUROPA CUP I Olympique Marseille (Fra)Ajax (Ned); Grasshoppers Zürich <Zwi) Arsenal (Eng); Celtic (Schot)Slie- ma Wanderers (Malta) TSKA Mos kou (Rus)Standaard Luik (Belg); Valencia (Spa)Ujpest Dosza (Hong) Borussia Mönchengladbach (W-Dl) Internazionale Milan (Ita); D-; mo Boekarest (Roem)Feyenoord (Ned): Benfica (Port)CSKA Sofia (Buig). EUROPA CUP 2 Rode Ster (Belgrado)Sparta (Ned)Beerschot (Antw.)Dynamo (O-Berl); Glasgow RangersSpor ting Lissabon: AC Torino (Tur) Austria (Wenen); Eskisehirspor (Is tanbul)Dynamo (Moskou); Steaua (Boekarest)FC Barcelona: Atvida- berg (Zwe)Chelsea (Londen); Li verpoolBayern Münohen) Voor de UEFFA-cup speelt FC Den Haag tegen Wolverhampton Wanderers (eerst thuis) en PSV of Chemie Hallie daarover is nog geen definitieve beslissing genomen tegen Real Madrid. Wedstryddata: 20 oktober en 3 november. te draait op het ogenblik nog niet al te best. De ploeg als geheel voet balt nog te statisch. Te weinig be weging zonder bal. maar dat geldt voor mijzelf evenzeer. Foreholte heeft nog wel hetzelfde elftal als vo rig jaar maar moet nog warm draai- Waarmee theoretisch een vicieuze cirkel geopend zou kunnen worden: als Foreholte beter gaan draaien krijgt John van Dijk meer kansen scoort dan weer doelpunten, krijgt daardoor meer zelfvertrouwen, het geen zich in meer doelpunten uit, waardoor Foreholte als ploeg „zeker der" wordt, beter gaat draaien, en nog meer kansen voor de gevaarlij ke spits kan creëeren enz. „Ach" zegt John van Dijk „ik heb op het ogen blik gewoon pech. Ballen die er vorig jaar ingingen, gaan nu net naast. Dat gaat op een gegeven moment doorwerken. En ik kan niet zoveel meer trainen. Ik volg een cursus in de avonduren en de lessen daarvoor worden in vergelijking met vorig jaar op andere avonden gegeven". Vorig seizoen trainde eenentwintig jarige John van Dyk overigens twee maanden met de selectie van Sparta mee. Een „leuk" avontuur dat op niets isuitgelopen. „Kessler wil de me weieens zien, toen ben ik een paar maanden bij Sparta gaan trai nen. Over een contract is nooit ge sproken. Kessler zei alleen dat hij wel interesse had, maar op een gege ven moment was hij weg: naar An- derlecht. Geeft niet, ik had toch ner gens op gerekend". Dat doet Van Dijk op lager ni veau nu nog niet. Van vierdeklasser Foreholte zegt hij: „Ik dacht dat we biy mochten zyn als we in de mid denmoot eindigen. Van Concordia Hillegom wonnen we vorig Jaar bij voorbeeld met 6-0, zondag mogen we met een kleine zege al tevreden zijn. En ook dat zie ik nog niet zo zitten Prognose» De voorspellingen van John van Dijk: Xerxes— Roodenburg 1, De Mus- schenLugdunum 1, UVSGou da 1. ONA— LFC 3, Spc. Llsse— Laakkwartier 1, Velo— DOCOS 1. Alphen Quick Steps 3, Postdui ven—Leylingen 2, Bodegraven— V.E.P. 2, ForeholteConcoria H 1, Hillegom— Full Speed 1, Van Nis pen—WSB 3, Ryswyk—SJC 1, V.D.O.—Altior 1, VTL—Vredenburch 2, SJZ—Warmunda 3, Rijpwetering ASC 2, Paraat— Alphia 2, Woer denWaddinxveen 1. PAUL DE TOMBE. ADVERTENTIE Je hebt wel eens van die muziek werken die Je als ontvankelijke mu ziekliefhebber de rillingen over de rug doen lopen: een soort huiver van eerbied voor het te horen gebrachte. Iets dergelijks had ik met een boek dat ik onlangs antiquarisch wist te verwerven. Titel: „Athletiek en voet bal". Geschreven door W. Muiier. Ge ïllustreerd door den schrijver. En uit gegeven in 1894. W. Muiier, u had het waarschijn lijk al geraden, is gelijk aan Pim Muiier, de man die zowat alle spor ten in Nederland introduceerde, be halve skelteren en rolhockey. Hij richtte in 1879 HFC op, de eerste Nederlandse voetbalclub (hij was toen zegge en schrijve 14 jaar), hij richtte in 1889 de Nederlandse Voet bal Bond op, in 1890 volbracht hij als eerste de Friese elfstedentocht (en gaf daarmee de stoot tot het organi seren van de Elfstedentocht, in 1908 kwam op zijn initiatief de oprichting van de Nederlandse Bond voor Li chamelijke Opvoeding tot stand, bo vendien legde hij de basis voor de vierdaagse afstandsmarsen, en ook organiseerde hij de eerste atletiek wedstrijden in ons land. Hij was, als burgemeesterszoon uit Witmarsum, van goede familie, en wist de medewerking te verkrijgen van gegoede families uit de omgeving van Haarlem. De eerste atletiekwed strijd vond plaats op de buiten plaats Berkenrode in Heemstede, 'de tweede op het buitengoed Rooswyck, respectievelijk van de families van Wickevoort Crommelin en Del Court van Krimpen. Nomen est Omen. In het tweede geval werd een cross country over ongeveer 2 km, en een 100 meterloop gehouden, die beide door Pim Muiier gewonnen werden. Het is daarbij interessant te be denken, dat hij die eerste atletiek wedstrijden in 1877 organiseerde, toen hij 12 jaar oud was, en het vol gend jaar, in 1878, dus 13 jaar was toen hij beide wedstrijden won. Mu iier liep ook de afstand van Haar lem naar Amsterdam, van poort tot poort, een afstand van 18 kilometer, in minder dan een uur.... Goed, een man, een jongen dus. vol initiatieven. Wat me van dat boek van hem nu zo met bewonde ring vervult is, dat hij ook nog schrijven kon, en bovendien verrekte aardig tekenen. Maar wat me af en toe die huiver bezorgde, was zijn ver pletterende inzicht, in 1894. van een aantal dingen in de sport die nu wel iswaar gemeengoed zijn, maar die hij in 1894, toen de sport nog maar nauwelijks bestond (een onontgon nen gebied was), nog moest uitvin den. Sommige dingen die, naar we dachten, door Joris van den Bergh in zijn boeken „mysterieuze krachten in de sport" en „temidden der kam pioenen" werden geïntroduceerd, had Pim Muiier al veertig jaar eerder in de gaten. Wie herinnert zich niet hoe hem bij het lezen van Joris van den Bergh een licht op ging, als die vertelde over concentratie. Joris van den Bergh haalt in dat verband enkele voorbeelden aan. De gewichtheffer, die heen en weer loopt naar de hal ter, aarzelt: nee.: zich oplaadt, totdat hij voelt dat hij het zal kunnen. De zelfde gewichtheffer, die op het mo ment dat hij de halter zal optillen, helemaal „klaar" voor de prestatie, opeens „leeg" ineenzakte toen ie mand op dat moment supreme iets tegen hem zei. De polsstokhoogsprin ger die onder de lat doorloopt, niet omdat hij zijn aanloop verkeerd be rekend had, maar (schrilft Joris van den Bergh): „dat was het niet, ik miste nog wat. Op het moment dat ik zou afzetten, had ik geen brand stof genoeg. Er was geen vlam ge noeg in me. De tweede keer had ik de overtuiging, dat ik de sprong zou halen". Joris van den Bergh brengt dit voorval dan terug naar het dagelijk se leven: het slootjespringen. Hij verhaalt hoe hij met andere Jongens over een sloot moest springen: „Wij namen een aanloop, maar terwijl wij die namen, kregen wij een gevoel van onzekerheid, zoiets van: Je haalt het niet. En toch sprongen wij, en...midden in de sloot". Later, uit gedaagd door zijn vriendjes, geprik keld, springt hij er royaal over heen. „Wat 'n idioot, zeiden wij tot ons zeiven, je twijfelde aan het welsla gen en je sprong tóch. Je kwam mid den in de sloot terecht. En de tweede keer liep Ie naar die sloot toe met de champagne van de gemoedstoestand in Je lijf en sprong je er een over dadig stuk overheen". En wat schrijft nu Pim Muiier, zo'n veertig jaar eerder? Ik citeer: „wat den hoogtesprong betreft, meer nog dan bij den vertesprong komt het er hier op aan de zenuwen te be dwingen, en ik heb steeds in den cir cusdirecteur Schumann bewonderd, hoe hij een uitmuntend springpaard, dat stilstaande een groot hoog hek moest overspringen, noch met gebaar noch met de zweep, doch slechts met de stem aanmoedigde, totdat het edele dier plotseling op het oogen- blik dat hij gevoelde, dat hij het kon. over het gevaarte heen stoof. Zoo is het ook met den hoogtesprong. Goed het touwtje gemeten, goed de plank of het gras aangekeken en dan ook zonder wijfelen er op los. Een wijfe- ling, zelfs in het begin van den aan loop is reeds noodlottig, men doe het zoo onbekommerd mogelijk, gelijk wijlen koning Remus over z'n broe ders stadsmuur". „De hoogspringer verzorgde zich en vooral zijn onderdanen met groo- te toewijding, want stijfheid neemt alle kans op succes weg. De vooroe fening moet evengoed in hardloopen over 50 meter en in een weinig wer ken met lichte gewichten bestaan, als die van de korte baanloopeï, ook zou ik hem kniebuigingen en het wrijven der knieën en enkels sterk aanraden". „Voor alle dingen echter is er een zaak, die bij de 3 verschillende sprongen van het hoogste gewicht is, n.l. de bedwinging van zenuwen, het oefenen in verschillende omstandig heden en het beslist „willen" op een zeker moment. Uitstekende springers zijn soms geheel in de war, wannneer b.v. even vóór hun aanloop, een ju rylid over de plank loopt, of een man met een rood gezicht en wit vest vlak in de lijn staat, hij oe- fene zich dus op goed gelijk gras, op einders, op steentjes, op grint en leere springen terwijl een vriend halverwege met een zakdoek over zijn baan zwaait, hij vergete niet ook op nat gras, dus in of na den re gen te oefenen en tenslotte neme hij in zijn koffertje de noodige schoenen voor allerlei terrein mede". Is dat niet indrukwekkend, in 1894? Muiier gaat, met zijn man met rood gezicht en wit vest. in feite nog verder dan Van den Bergh bij het aanwijzen van storende, remmende factoren, en hij heeft nog gelijk ook. Ook op voetbalgebied geeft Pim Mu ller blijk van zulk wezenlijk Inzicht. Daar zal ik u de volgende keer op vergasten. In de Observer las ik onlangs dat Engeland elf korfbalclubs heeft, waarvan tien in Londen. Daarmee is Engeland de op twee na grootste korfbalnatie ter wereld. De andere twee zijn ongetwijfeld Nederland en België. Korf ball, wordt erbij gezegd, is een manie in Nederland, en voor de onwetenden wordt ook nog even uitgelegd wat korfball eigenlijk in houdt. Het is een kruising tussen netball en basketball. Nu wilt u natuurlijk graag even weten wat netball dan wel is. Ik dacht het eerst aan volleybal, maar dat is het kennelijk niet. In mijn Engelse woordenboek wordt netball vertaald in: „soort korfbal". Korfball is dus een kruising tussen een soort korfbal en basketball. Als we nu ook nog weten dat„basket" vertaald moet worden als „korf," kan het voor geen enkele Engelsman meer een pro bleem zijn hoe korfbal eigenlijk ge speeld wordt, want het is een krui sing tussen een soort korfbal en korfbal....

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11