eningen over de abortus lopen zeer sterk uiteen solf °p komst In de herfst begint het in de „Bredase Koepel" te rommelen Record aantal klachten in de Rijnmond Echtscheidings- „Gebruik luchtruim betalen' Waar blijft begroting Verkeer en Waterstaat? >NDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S i J ADVERTENTIE (Vervolg van pagina 1 ROTTERDAM De meld- en regelkamer van het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft giste ren een record aantal klachten tegen de vuile lucht geregis treerd. Tegen middernacht wa ren er meer dan duizend tele foontjes binnengekomen. De Vlaardingse gemeenteraad heeft gisteravond tijdens een spoedvergadering drie moties aangenomen waarin maatrege len worden gevraagd tegen de luchtverontreiniging en de ge volgen daarvan. Rijnmond heeft woensdag de hele dag alarmfase drie gehand haafd. Deze blijft ook voor van daag nog gelden. Gistermorgen klaagden vele mensen uit Vlaardingen en Schiedam en la ter ook uit Rijswijk en Delft over prikkelende lucht. Aan vankelijk viel het mee. omdat er een laaghangende mist was. La ter od de ochtend, toen de zon doorkwam, regende het klach ten over misselijkheid en aan doeningen van keel, neus en ogen als gevolg van de smog- vorming. De klachtenstroom ging in de loop van de middag over op meldingen van een penetrante geur. De onaangename reuk was vooral in Rotterdam-zuid en later ook in het centrum van de stad duidelijk waar neembaar. De industrie in het Rijnmondgebied bleek echter niet schuldig aan deze lucht, die afkomstig bleek van de Roo- de Vaart in west-Brabant, waar in enkele fabrieken lozen. In verband met de ernstige smog-overlast verzochten de raadsfracties van de Vlaarding se raad gistermiddag om een spoedvergadering. Voor deze bijeenkomst waren onder meer uitgenodigd de minister van Volksgezondheid en Milieuhy giëne en de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. Bei den lieten evenwel weten ver hinderd te zijn. De raadsleden van D'66, PvdA, en CPN wensten geen ge hoor te geven aan de uitnodi ging van de minister om don derdag in Den Haag met de be windsman te komen praten. Men verklaarde geen heil te zien in een gesprek in de vertrouwelijke sfeer. Andere raadsleden gaven zich wel op om vandaag met B. en W. naar Den Haag te gaan. Over de ingediende moties bleek meer eenstemmigheid te bestaan. In een motie van het raadslid F. J. Kerkhoven (PvdA) wordt het college van B. en W. gevraagd de artsen in Vlaardin gen te waarschuwen wanneer de luchtverontreiniging een bepaal de norm overschrijdt, zodat bij zondere aandacht kan worden gegeven aan patiënten die daar gevoelig voor zijn. Ook zou on derzocht moeten worden op wel ke wijze inwoners van Vlaardin gen. die bU smog-situaties op medische gronden de stad willen verlaten, medewerking kan wor den verleend. In een tweede motie van het raadslid D. de Lange <D'66> verlangt de raad dat bij het be reiken van een bepaalde om vang van luchtvervuiling reeds nu zal worden overgegaan tot het sluiten van- fabrieken die stoffen uitstoten, die een bijdra ge leveren aan de zogenaamde foto-chemische smog. Het be drijfsleven in Rijnmond, zo stelt de motie verder, moet op korte termijn worden voorgeschreven een reeks maatregelen te ne men tot beperking van de lucht verontreiniging. De raad steunde ook de VVD- er J. Madern, die in een motie de minister van Volksgezond heid en Milieuhygiëne vraagt om een blijvende financiële bij drage voor het districfcsconsul- tatiebureau voor cara-ziekten. Daarmee zou dan personeel- aangetrokken kunnen worden voor het instellen van een on derzoek naar het verband tus sen luchtverontreiniging en ademhalingsstoornissen. jmes W? sinds 1920 tentoonstelling voor het moderne gezin 24 september tot en met 5 oktober behalve 's zondags HOI/TRUST DEN HAAG 175 attractieve stands Met vele NOVITEITEN B KIJKT BW BIT schitterend ANTIEK SPEELGOED dagelijks S MODESHOWS in de Rotonde Tip» voor DOE HET ZELF en HOBBY 50 modelkamers klassiek ea modern Reserveer een middag of een avond! EN HAAG (ANP) Het hoofdbestuur van de Koninklijke itschappij tot Bevordering der Geneeskunst is met zorg ™ld over het werk van de bestaande abortuskünieken. i hebben onze twijfels en hebben de indruk, dat niet overal erkt wordt zoals het zou moeten gebeuren". Aldus heeft nsdagmiddag prof. dr. T. Vossenaar, voorzitter van de tschappij, gezegd tijdens de hoorzitting over abortus pro- ;tus van de bijzondere Tweede Kamercommissie. indruk bestaat, dat de be- rorming in de klinieken i nder haastig gebeurt en elen aan de uitvoering van het laai genomen besluit", zo licht- of. Vossenaar toe. De maat- >pij heeft haar inlichtingen ver- door middel van een enque- de afdelingen, maar ook via len, zijwegen. >f. Vossenaar zei, dat naar zijn ng de abortus door een gynae- g moet worden uitgevoerd, of een arts, die steunt op gynae- Lsche bijstand. Op 'n de^betref- vraag antwoordde de hoogle- dat vooralsnog niet gerekend porden op een min of meer al- >epassing van tabletten, die ersterkte menstruatie opwekken m aborterend werken. Deze ta- n zijn thans nog zeer kostbaar, djn voor d£ farmaceutische in- ie te vergelijken met goud of Ramingen tegenwoordigers van de Ne- adse Vereniging voor Sexuele Mining (NVSH) en de Stichting iche Zwangerschapsonderbre- (Stimezo) stelden zich achter Initiatief-wetsontwerp van de kamerleden Lamberts en Roet- nzake de abortus. Van de kant le NVSH werd uitvoerig cijfer - laal overgelegd. jens voorzichtige ramingen, e frequentie van abortus in Ne- ïd in het gehele Jaar 1971 als 17.000 legale gevallen (9.500 in usklinieken, 1.000 door abortus- 5.000 door individuele me- ,500 uitgevoerd in Engeland) en illegale (uitgevoerd door niet- che aborteurs of via zelfabor- Goedkoop abortus een eenvoudige in- is, dan moet zo'n behandeling vierhonderd gulden kosten, een paar tientjes. Het is ge- onzedelijk als Je er dan meer wu vragen dan voor een andere udige medische behandeling", ocialistische kamerlid dr. Lam- zei dat gisteren tussen de be door in de Kamer. De felle het Regeerakkoord had voor hem al aangetoond dat "het stuk abortus in het Regeerakkoord geen been heeft om op te staan". Maar het voorstel van de heer Lamberts en zijn collega Roethof om de strafbepa ling bij abortus te wijzigen, werd ook niet door iedereeen even enthou siast ontvangen. Dolle Mina vindt, dat in de wet geen enkele regel over abortus mag worden opgenomen. Vertraging Over de wettelijk verplicht gestel de abortusteams, zei dr. Lamberts: "Het is duidelijk dat abortusteams voor vertraging zorgen. Daardoor wordt de sterftekans vergroot, want een uitstel van vier weken is bij abortus ontoelaatbaar en medisch onverantwoord. Een abortusteam, kost soms vier tot acht weken op onthoud". Volgens dr. Lamberts, kan naast de gynaecoloog ook een andere arts abortus verrichten, "als hij maar niet probeert om er finan cieel beter van te worden. Den Haag De rechtbanken Den Haag, Rotterdam en Amster dam hebben de laatste weken een record aantal verzoekschriften ont vangen van mensen die op de val reep nog volgens het oude recht echtscheiding willen: 1 oktober gaat namelijk het nieuwe recht in het voordeel van de oude proce dure ls dat het sneller gaat omdat Nederland: T)T> Geweten „Abortusteams zyn er eigenlijk alleen maar om het ge weten van sommige artsen en be paalde maatschappelijke groeperin gen te sussen maar de vrouw zelf is met het bestaan van dergelijke nissies helemaal niet gebaat". Tot deze conclusie kwam gisteren de Amsterdamse psychiater A. van Dantzig. De Amsterdamse zenuwarts, die in het abortusteam van prof. dr. G. J Kloosterman (het eerste in ons land) zitting had, zei dat het on rechtvaardig is om vrouwen die om a hort us vragen aan een psycho logisch onderzoek te onderwerpen. Het blijkt volgens hem steeds weei dat de maatschappij tevoren nooit enige belangstelling heeft gehad ie van dertien organisaties op inzittenden zijn gearresteerd, De Italiaanse politie heeft in de provincie Pordenome bij de Joegosla vische grens vier schilderijen in be slag genomen die vermoedelijk vorige week uit een toonzaal in Zagreb wer den gestolen. De schilderijen werden bij een autocontrole ontdekt. De twee ADVERTENTIE fcurgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ennis, dat zy, in verband met de viering van het 3-oktoberfeest p 1 en 2 oktober a.s. de volgende tijdelijke verkeersmaatregelen jullen treffen: een geslotenverklaring voor alle verkeer in beide richtingen behalve voetgangers van de Haarlemmerweg, voor zover gelegen tussen de Maresingel en de Musschenbroekstraat, op vrijdag 1 oktober a.s. van 9.00 tot 24.00 uur, alsmede op zaterdag 2 ok tober de gehele dag; de Blauwpoortsbrug op vrijdag 1 oktober a.s. van 19.00 - 21.00 uur in de richting van de Steenstraat geopend te houden voor alle verkeer; een geslotenverklaring voor alle verkeer in beide richtingen behalve voetgangers van de Lange Mare, voor zover gele gen tussen de Haarlemmerstraat en de Oude Vest op zaterdag 2 oktober van 0.00 tot 17.00 uur; een geslotenverklaring voor alle verkeer in beide richtingen behalve voetgangers van de Aalmarkt op zaterdag 2 oktober tot 10.00 uur; een geslotenverklaring voor alle verkeer ln belde richtingen behalve voetgangers van de Willem de Zwijgerlaan, voor zover gelegen tussen de Marnixstraat en de Boerhaavelaan. Leiden, 30 september 1971. voor de problemen die bij de vrouw uiteindelijk tot de ongewenste zwan gerschap leidde. Door het artsentekort is het, aldus de heer Van Dantzig eenvoudig on mogelijk om alle geaborteerde vrou wen de gewenste azorg te geven. „Wij bereiken met het inschakelen van teams dus alleen maar dat alle el lende die een vrouw in haar leven heeft doorgemaakt opnieuw wordt opgerakeld en haar gevoelsleven volkomen wordt opengelegd zonder dat wij haar uitzicht op een betere toekomst kunnen geven. Papoea's krijgen kleding Op de „dag van de strijdkrachten", 5 okto ber, begint in West-Irian een cam pagne om de in het oerwoud levende Papoea's te „kleden", aldus het In donesische persbureau Antara. De militaire commandant van West- Irian heeft meegedeeld dat in het kader van de „Operasi Koteka", de uit studenten en plaatselijke leiders bestaande teams het oerwoud zullen intrekken om de Papoea's te overtui gen van de noodzaak een pantalon te In het gebouiü van de Tweede Kamer werd gisteren een open bare hoorzitting gehouden over het abortus-vraagstuk. Tilanus, lid van deze commissie houdt een door „Dolle Mina" uitgegeven af. fiche omhoog. Links de commis sieleden mej. Van Leeuwen en mevr. Veder-Smit. Podgorni naar Hanoi De Sow- jetrussische president Podgomi is vanochtend aan het hoofd van een grote delegatie voor een officieel be zoek naar Noord-Vietnam vertrok ken. Duur edict De gemeenteraad van Brussel heeft ruim 230.000 gulden moeten uittrekken voor vernieuwing van het trottoir rond het stadspark van Brussel, tegenover het koninklijk paleis, omdat de raad gehouden is aan een oud edict. Op 20 juli 1776 bepaalde Keizerin Maria Theresia namelijk dat de bedekking van het voetpad rond het stadspark niet mag bestaan uit gewoon bestratingsmate riaal maar van arduin, een soort na tuursteen, gemaakt moet zyn. Nederlandse immigrant burgemeester in Australië MELBOURNE De Nederlandse immigrant John Merkus, die in 1952 uit Nijmegen naar Australië ver trok, is gekozen tot burgemeester van Sandringham, een voorstad van Melbourne. John Merkus, vader van drie kinde ren, begon aanvankelijk een eigen zaak. maar trad later in dienst van een groot bedrijf. Drie Jaar geleden werd hij tot gemeenteraadslid geko- DEN HAAG (ANP) Een wets ontwerp. dat het vragen van vergoe dingen voor het gebruik van het Ne derlandse luchtruim mogelyk moet maken is woensdag by de Tweede Kamer ingediend. Nederland heeft tegenstelling tot andere landen tot dusver geen vergoedingen gevraagd. In de toelichting staat dat Neder land zorg draagt voor de veiligheid het luchtruim. Het is daarom re- deiyk de kosten op de gebruikers te verhalen. De tarieven zullen niet afwyken un die van „Eurocontrol". Voor de eerste twee jaar zullen zy samen vyftien procent van de werkelyke kosten moeten opleveren. Vervolgens zullen de tarieven iedere twee jaar opnieuw worden bekeken. Datum van ingang van de regeling ui samenvallen met het invoeren tn de tariefregeling van de Euro- control-organdsatde. het een door de Jaren beproefde manier is. In Amsterdam werden deze week 130 verzoekschriften ontvangen, bij na het dubbele van het normale aantal. In Rotterdam worden mo menteel wekelijks ongeveer 90 re kesten behandeld. Den Haag spant eohter de kroon: 300 verzoekschrif ten deze week in plaats van vijftig, het normale gemiddelde. De verwachting bestaat dat vooral van tafel en bed gescheiden echtge noten na 1 oktober gebruik maken van een nieuwe mogelijkheid tot ontbinding van het huwelijk. De grote drukte, die mogelijk pas komt als onduidelijkheden in de nieuwe prooedure door de praktijk zijn op gelost. wordt door de griffies in de tweede helft van oktober verwacht. Om zoveel mogeiyk bekendheid te geven aan de nieuwe regels voor een echtscheiding gaat het ministe rie van Justitie in samenwerking met de Orde van Advocaten een folder uitgeven, waarin de hoofd punten worden uiteengezet. Onder het nieuwe recht wordt echtscheiding in meer gevallen mogelyk dan onder het oude recht. De Amerikaanse gospel-zangeres Mahalia Jackson lydt aan een hart- aandoenlng en heeft haar Europese toernee moeten afgelasten. Dit heeft het Amerikaanse hospitaal in Mün- chen gisteravond bekendgemaakt Mahalia zal mogelyk voor behande ling naar de Verenigde Staten wor den overgevlogen. De artsen hebben een vernauwing i: de hartkransslagader geconstateerd. Vai politieke redactie Den Haag Het Tweede-Kamerlid mevrouw drs. N. Smit-Kroes (WD) heeft minister Drees van Verkeer en Waterstaat gevraagd, waarom de Kamerleden, de begroting 1972 van zijn departement nog niet hebben gekregen. In schriftelijke vragen heeft zij er de bewindsman op gewezen, dat een aantal andere personen, dat maat schappelijke functies op het gebied van Verkeer en Waterstaat vervult, die begroting daarentegen al wel ln zijn bezit heeft. En dat, aldus me vrouw Smit-Kroes, kan wellicht onbewust een stimulerende in vloed uitoefenen op het ambiëren van nevenfuncties door Kamerleden. BREDA „Elk jaar, als de bladeren vallen, begint het in de Bredase Koepel te rommelen. De gedetineerden worden onrustig, het personeel weet dat. Ik geef toe, dat de spanning tussen per soneel en gevangenen deze keer hoger dan ooit is gelopen. Toch zijn berichten over een explosieve situatie overdreven. De moeilijk heden in de gevangenis van Breda komen voort uit een zwakke beleidsvoering van het departement van Justitie. In alle discussies over de verhou ding tussen gedetineerden en bewa kingspersoneel - ordt de kern niet aangeraakt. Alle betrokkenen lopen voorzichtig om de hete brei heen. Het gaat alleen en uitsluitend om het feit, dat de koepelgevangenis in Breda ten enen male ongeschikt is de zestig gedetineerden met zeer uiteenlopende veroordelingen te huisvesten. Deze koepel ls uit de tijd." Begrip dan dertig Jaar in de Bredase ge vangenis werkt. Hij is onder meer plaatsvervangend voorzitter var dienstcommissie, een groep perso neelsleden onder leiding van direc teur de heer Beens en zeer nauw betrokken bij de gang van zaken in de gevangenis. Maandag aanstaande reizen de heer Doornebosch en enkele collega's naar Den Haag om daar te praten met bestuurderen van de vakorgani saties. De personeelsleden van de Koepelgevangenis te Breda (en ook van de overige gevangenissen en huizen van bewaring) zijn aange sloten bij de ARKA, de Algemene Bond van Ambtenaren, en de AGVA, de Algemene Bond van per soneel bij straf- en aanverwante gestichten. „WIJ hopen, dat de bonden na dit gesprek ons standpunt duidelijk naar voren zullen brengen bij Justi tie. We hebben al uitvoerige ge sprekken gehad met de heer Alle- wyn, directeur-generaal voor het gevangeniswezen. Hij had begrip ons standpunt, maar Ja, wie kan zeggen, waartoe dat begrip Het personeel van de strafgevange nis in Breda, vergaarbak van de „zwaarste" en moeilijkste gevallen, die Vrouwe Justitia moest terecht wijzen, is de spanning in het on dankbare werk van alledag beu. Hun kregel brak definitief door na 'n bezoek van de parlementaire dele gatie aan de gevangenis Het gerief de velen van het personeel erg diep, dat slechts gehoor werd gegeven aan klachten, die door de gedeti neerden werden geuit. „De andere kant werd niet belicht. Bovendien wat ziet en hoort zo'n delegatie nu in de twee uurtjes van het bezoek". Klachten Vanmiddag hebben de vaste com missies in de Eerste en Tweede Ka mer overigens met staatssecretaris Grosheide overleg gepleegd over de situatie in de Koepel. Over de gebeurtenissen in de ge vangenis, die onder anderen vijf le venslang gestraften herbergt (de Duitse troïka Aus der Fünten, Fi scher en Kot*Ma, de Berkelse arts O en Hans van Z.) zegt de neer Doornebosch; „In de stroom van publikaties van de laatste week, los gebroken na het bezoek van de par lementariërs, zijn veel zaken over dreven voorgesteld. Natuurlijk is er spanning. Ik ben zo lang als ik hier werk beledigd door gevangenen, maar dat is een normale zaak. Zij zijn ontevreden. Vergeet niet, dat gedetineerden van Breda nu niet bepaald het beste deel van ons volk vormen. Maar hun klachten over maaltijden en recreatie zijn niet te recht. Er is gezegd, dat zy zeer be perkt naar de televisie kunnen kijken. Ik verzeker u dat het meer malen is voorgekomen, dat zy tot in „werktijd" konden kijken. Wat dat eten betreft, het wijd ver breide verhaal over gevangenen, die elkaar met makreel van een -ruiden en een kwartje het stuk bestookten, klopt. Wy zyn nydig omdat er zoveel ruchtbaarheid aan hun grieven en zo weinig aan de onze wordt gege ven. Geld Nu staan er mensen verbaasd, dat er wordt gegokt in de gevangenis dat sommige gedetineerden (Hans van Z. bijvoorbeeld) handel drijven met de buitenwereld, maar dat ge beurt sinds jaar en dag. Overal." Wie zich verliest in deze „openba ringen" gaat voorby aan het werke lijke knelpunt. Nogmaals de heer Doornebosch:" Er moet een duidelijker beleid ko men. Veel bewakers vinden, dat de soepele bepalingen niet altijd voor delig werken. Gevangenen genieten een grote vryheid, die onze dienst wel eens hindert. Re-socialisatie? Reclasseringsactiviteit? Ik heb hier in de koepel nog nooit iets van be geleiding bemerkt. Het beste zou natuurlijk een nieuwe gevangenis zijn. Waarin de verschil lende typen gevangenen onafhanke lijk van elkaar een eigen leven zou den kunnen leiden. Deze koepel is in feite alleen geschikt voor kortbe- straften. Maar die nieuwe gevange nis komt er niet, want het liedje is oud - geld ontbreekt. Dus moeten er andere richtlijpen komen. Vergelijkingen met de Ver enigde Staten, het suggereren van een tweede Attica is absurd: beweren dat het zo niet langer kan, niet.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5