Langman wil bedrijven niet kunstmatig in stand houden KANSEN VOOR KREISKY BIJ VERKIEZING ZEER GUNSTIG Doden in Ulster Geen AR-steun voor regeringsmotie Staatssecretaris wil norm voor bijstand 75.000 ste op de DAMESBEURS ACTIECOMITÉ WIL MINISTERS VIES WATER LATEN RUIKEN I hoi 'NDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD ("Van onze politieke redactie) DEN HAAG De AR-fractie in Tweede Kamer heeft gisteren lar steun niet gegeven aan een •tie, waarmee afgevaardigden de regeringspartijen hun ver- luwen wilden uitspreken in het leid van de regering-Biesheu- gericht op steun aan het a*den van het land. Daardoor >rd deze motie, ingediend door heren Hermsen (KVP), Joekes rVD). Kikkert (CHU) en S. Keu- ig (DS'70) met 59 tegen 54 men verworpen. .-woordvoerder Schouten >ts tegen de bedoelingen te heb- waarmee de motie was inge- maar hij noemde als argu- it om toch tegen te stemmen: herhaalt alleen maar wat al in regeringsverklaring staat. Daar- hebben wij geen behoefte!" socialist Wierenga interpelleerde lister Langman en zijn ambtge- Boersma (Sociale Zaken) over ;ende bedrijfssluitingen in het orden. Hij vroeg de regering tij- lijk steun te verlenen aan bedrij- die het moeilijk hebben en niet aanmerking komen voor kredieten de Nationale Investeringsbank, deze fase noemde hij bedrijfs- itingen niet aanvaardbaar zolang 3 geen passende, vervangende rkgelegenheid is. Hij diende ^eens een motie in, die echter de steun van PvdA, D'66, PSP, wdF" 011 CPN niet voldoende had. Schaden lister Langman zei, dat de rege- e het niet verantwoord en zeker •t in het belang van het noorden in moeilijkheden verkerende [rijven in dat gebied kunstmatig het leven te houden, zonder dat i redelijke kans op herstel aan lig was. Dat zou concurrentiever- sing in de hand kunnen werken nog meer belangen kunnen Cijf< ers nister Boersma bracht een aantal ter tafel, omdat interpellant erenga volgens hem de negatieve it van de zaak wat al te eenzij - naar voren had gebracht: se- 1966 daalde in Nederland het al industriële arbeidsplaatsen 54.403, dat is ongeveer 4.6 pro- it, terwijl in diezelfde periode het ital industriële arbeidsplaatsen in noorden steeg met 1842, dat is procent. let CPN-Kametlid Fré Meis zag allemaal net even anders: "De ,t ontvangt in 1972 uit de Groning- aardgaspot 141 miljoen meer. Als 50 miljoen aan st-Groningen wordt besteed, zijn gelijk uit de moeilijkheden!" Universitaire examens Aan de Leidse it zijn geslaagd: doet. ex. fiscaal ht R. R. Vrede (Zeist' Iders (Nijmegen)doet. ide W. Viersen (Den Haag), doet. natuurkunde E. D. Henriquez idschendam), doet. ex. biologie J. aeffer (Rotterdam), doet. ex, sikunde A. W. F. vac Alphen iden) en J. A. M. van Boxsel (Lei- doet. ex. farmacie J J. Kigma iden), L. A. M. Plevier (Leiden), •ak (Leiden), R. Y. vin Eybergen iden)Y. A. Hekster (Leiden), J. eng (Leiden). lerlc e heer G. Lodder V Leiden is ge- igin noveerd tot docto.' in de faculteit wiskunde en nrtuurwetenschap- OP 't proefsohrKt „Fotochemische aerisatie en waterstofisotoopuit - seling van enge eenvoudige aro- ische verbindngen". De promotie chiedde curr laude. De promotor prof. dr. E. Havinga. De heer B. Kreun te Leiden is gepro- •rd tot loctor in de faculteit der ^leunde <n natuurwetenschappen 't proefschrift getiteld „stimu- b, cm of delayed fluorescence of aophyl a in spinach choloplasts electrcal potentials and ph gra- its across the phylakoid membra- indiced by salt or acid-base IL isitWn". Het onderzoek stond on- leifing van dr. J. Amesz. De pro- tor was prof. dr. L. N. M. Duysens. zijn: doet. ex. geschiede- J. J. Steur cJ. (Den Haag), V. v. d. Kleij (Hazerswoude). jygjd. ex. geschiedenis J. Th. Hey- Leiden). »t. psychologie: G. M. Rogge- 1-Lambers (IJmuiden), N. E, 6 (Leiden), B. ter Mors (Leiden), HU (an der Toorn (Leiden), L. Th. ebroer (Sassenheim), A. Harkes -den), R. Gobits (Leiden). t. pedagogiek: W. N. Langeveld- Gulik (Zevenaar). ockey Naar eerst thans bekend TO worden is in de nacht van zater- op zondag overleden jonkheer L. larles van Ufford. De heer Quar- an Ufford was van 1925 tot 1959 2 o fetitieleider van de Koninklijke i itaris-penningmeester en tevens f erlandse Hockeybond. leer Quarles van Ufford is dins- llll alddag in alle stilte gecremeerd. Oppositie weggespeeld (Van onze correspondent) WENEN Zal de socialist Bruno Kreisky na de verkiezingen op 10 ok- ber a.s. opnieuw Oostenrijks bonds kanselier worden? Zal het de socia listen lukken hun voorsprong op de conservatieve Volkspartij te vergro ten en na 16 maanden socialistische minderheidsregering deze herfst 'n breder platform voor hun nieuwe kabint te vinden? Volgens de opiniepeilers zit dat er allemaal dik in. Kreisky's populari teit in zijn eigen artij en in dip libe rale, intellectuele randgroepen, die vroeger rusteloos tussen de diverse partijen heen en weer plachtten te zwerven, is volgens experts onge broken. De socialistische stemmen winst zal als de berekeningen kloppen of een solide solo-re gering mogelijk maken of althans een coalitie met de kleine Vrijheids partij toelaten, waarover tussen bei de partijen al geheime afspraken schijnen te bestaan. Qoor An Salomonson Valse geruchten Eenendertig r.- katholieken, onder wie een bisschop en twee priesters, zullen in Brazilië terecht staan wegens het verspreiden van valse geruchten. Dit is gisteren door het hoge militaire gerechtshof beslist. De mannen worden beschul digd van het verspreiden van het be richt dat politieke gevangenen in het bisdom waren gefolterd. Een onder zoek door het leger zou hebben uit gewezen dat er geen bewijzen waren dat er iemand gefolterd was. Zakenman vrijgelaten Julio Hirschfeld, directeur van de Mexi caanse, vliegvelden, is woensdagavond per taxi in zijn woning teruggekeerd, bijna drie dagen nadat hij was ont voerd. De 54-jarige Hirschfeld werd maandagochtend ontvoerd, vermoe delijk door linkse stadsguerrillero's die een lesgeld vroegen van meer dan 850.000 gulden. Dwangbevel wegens koe Een Zambiaans hof van beroep heeft een vonnis bevestigd, waarbij een man wegens het stelen van een koe ver oordeeld was tot zeven jaar dwang arbeid en tien stokslagen. De presi dent van het hof noemde het vonnis weliswaar uiterst streng, maar hy zei dat het de minimumstraf voor vee diefstal is, een misdrijf waar de Zambiaanse regering een einde aan wil maken. Kreisky had in ieder geval toen hij op 7 juli het parlement ontbond geen gunstiger ogenblik kunnen uit zoeken om tweeëneenhalf jaar te Vroeg nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Het aanzien van zijn ka binet was in deze korte regeringspe riode nog niet aangetast door het anders onvermijdelijke slijtagepro ces. Het kon zelfs op spectaculaire resultaten bogen: de verkorting van de militaire dienst van negen tot zes maanden: een modernisering van het strafrecht, waardoor onder an dere homosexualiteit ondei> volwas senen voortaan niet meer vervolgd kan worden, en een hervorming van het kiesstelsel, waardoor de kleine partijen voor een zetel in het parle ment voortaan niet meer verhou dingsgewijs meer stemmen nodig zullen hebben dan de grote. Door deze laatste maatregel heeft Kreisky de liberale Vrijheidspartij, die in de afgelopen periode slechts zes van de 165 zetels kon veroveren (de socialisten 81, de conservatieven 78) gegarandeerd aan zich verplicht. Bruno Kreisky Het lukte hem zodoende vorige herfst om de begroting voor 1971 er met behulp van de liberalen door te halen en zich ook verder in het parlement van de benodigde meer derheid te verzekeren. De katholieke Volkspartij werd daardoor in zijn oppositie-taktiek in beslissende mo menten min of meer verlamd. Bovendien waren de conservatie ven nog steeds niet bekomen van de morele schok, die de overwachte ne derlaag in maart 1970 voor hen had betekent. Onder hun nieuwe voor zitter Schleinzer de derde in min der dan anderhalf jaar zijn ze pas net begonnen hun oppositie „uit gaande van een christelijk mens-en maatschappij beeld" opnieuw te be palen. Op 10 oktober zal dat moeiza me proces naar alle waarschijnlijk heid nog niet zijn afgesloten, wat bij Kreisky's beslissing begin Juli zeker mede een rol heeft gespeeld. Zo staan Kreisky's kaarten deze zomer gunstiger dan ooit. Hij zelf bevindt zich zestig jaar in het zenith van zijn carrière. In zijn eigen par tij heeft hij het bij de dogma tische Austro-marxistische vleugel aanvankelijk heersende wantrou wen jegens zijn liberale opvattingen aardig weten te overwinnen. Naar buiten heeft hij de ingekankerde angst voor een „rood" Oostenrijk door zijn gematigd en conclliante optreden naar het schijnt weggeto verd. Aan riskante economische experimenten, als bijvoorbeeld in de genationaliseerde industrie is hij wijzelijk niet begonnen, gezien zijn wankele parlementaire positie. Kreis ky heeft in de afgelopen maanden voorspoedig op de golven van de hoogconjunctuur en de daarmee ge paard gaande loonsverhogingen kunnen voortzeilen. Het parlement en de openbare mening weet deze geboren politicus met verbazingwek kende slagvaardigheid te bespelen De ambities van deze rijke, maar idealistische bourgois-zoon, reiken evenwel verder dan de maatregelen die voor zijn minderheidsregering haalbaar waren en die hij hoe populair ook toch als lapmiddelen pleegt te zien. De grote Oostenrijkse problemen wachten als voorheen op een oplossing: een reorganisatie van het verouderde en onnoemelijk inge wikkelde belastingsysteem, een alge hele modernisering van het straf recht. dat ten dele nog uit de vorige eeuw dateert, een reductie van de landbouwsubsidies, een reorganisa tie van genoemde nationale indu strieën en een revolutionair project voor een nieuw lager-, middelbaar- en hoger onderwijssysteem. Als de tekenen niet bedriegen zal deze herfst een nieuwe socialistische regering opnieuw met Kreisky als premier haar krachten op deze fun damentele vernieuwingen kunnen beproeven. De vrouw in de motors-port is een dankbaar onderioerp vo&r de Parijse couturiers, die de vr dan ook behalve sportief, elegant gekleed willen zien. In het kader van de Salon de la Boutique pre senteren deze motor duivels: v.l.n.r. Blouson van leer met la- pin, blazer in Schots wollen ruit, blouson van kunstbont, blouson van ivollen Schotse ruit en een linnen met bont gevoerde com binatie. College geïnstalleerd Van c sociale redactie Den Haag Staatssecretaris mevr. Van Veenendaal-Van Meggelen (Maatschappelijk Werk) zal op korte termijn advies van het college alge- bijstandswet vragen over wat precies moet worden verstaan onder de „noodzakelijke kosten van het bestaan": kernbegrip in de algeme- bijstandswet. Doel van deze wet immers iedere Nederlander zo nodig financiële bijstand te geven tot het bedrag van deze kosten. De staatssecretaris heeft dat glste- meegedeeld bij de installatie het college algemene bijstands wet, dat tot taak heeft te adviseren over algemene aspecten van het verlenen van bijstand. Het college staat onder leiding van mr. P. J. Verdam, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Het opstellen van een norm voor de algemene noodzakelijke bestaans kosten zal het adviescollege con fronteren met een reeks problemen op het terrein van de bijstand. Daartoe behoren onder andere de vraag of Pij het verlenen van bij stand onderscheid moet worden ge maakt tussen mensen, die maar tijdelijk op bijstand zijn aange wezen, en degenen, die langdurig bij- I ADVERTENTIE HEDEN de Nieuwe cao voor kosters LEIDEN De afdeling Leiden van de Prot. Chr. Vereniging van Kosters heeft een ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer W. v. d. Werf. Medegedeeld werd, dat de besprekingen die het hoofdbestuur al enige jaren voert met de Geref. Ker ken en de Ned. Herv. Kerk sinds kort zijn afgerond en de nieuwe arbeids overeenkomst nu definitief door alle partijen bekrachtigd is. Verder werd in deze vergadering de heer J. Onder water met algemene stemmen ge kozen als tweede secretaris. GEERTRUIDENBERG Alle mi nisters krijgen binnenkort een mon ster toegestuurd van het water van de sterk vervuilde Donge, een rivier tje in Noord-Brabant. Afzender is het actiecomité tegen de vervuiling de Donge dat er een verzoek bij doen om de lucht van het water diep op te snuiven. Het actiecomité wil ook een aantal ministers uitnodi gen voor een vaartochtje over d< Donge. Morgen wil het comité aan diverse ministeries en aan Rijkswaterstaat bovendien een petitie met 5.500 handtekeningen sturen met het ver zoek binnen een maand te laten we ten hoe de vervuiling zal worden aangepakt. Als er geen antwoord komt, volgen er harde acties. De ernstige vervuiling van het Dongewater is ontstaan door de af sluiting van het Haringvliet. Voor dien regelden eb en vloed de afvoer het ook toen al vervuilde rivierwater. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor in de Roode Vaart in West-Bra bant, waar door de afsluiting var het Hollaudsch Diep de eb- en vloed beweging tot stilstand kwam. Martin Air voor kwart miljoen de boot in DEN HAAG De charter maatschappij Martin Air heeft gisteren geweigerd 'n gezelschap Duitse toeristen van München naar Nice te vliegen, omdat de opdrachtgever het Nederlandse bedrijf bleek te hebben betaald met ongedekte cheques ter waarde van ongeveer 260.000 gulden. Martin Air had de afgelopen tien dagen zes vluchten uitge voerd op verzoek van de West- duitse luchtvaartmaatschappij Pan Air International. Bij elke vlucht kreeg de gezagvoerder van het Nederlandse toestel een cheque van Pan Air. Kort voor de start van de ze vende vlucht, gisteren, bleken de cheques ongedekt te zijn. Na ne gen uur vertraging besloot Mar tin Air de vlucht niet te laten doorgaan. stand nodig hebben, het probleem of aanwezig vermogen ln aanmerking moet worden genomen of gedeelte lijk moet worden Vrijgelaten, en het vraagstuk van de eigen, bijdrage bij de verlening van bijzondere noodza kelijke kosten. Ook zijn enkele ad viesaanvragen over wijzigingen in groepsregelingen te verwachten. N.II. KERK BESTAAT 400 JAAR DEN HAAG De Ned. Herv. Kerk herdenkt dit jaar het feit, dat 400 jaar geleden in Emden (Duitsland) de eerste synode van de Kerk der hervorming in de Nederlanden werd gehouden. Landelijk krijgt de herdenking ge stalte in een herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk te Groningen op maan dag 4 oktober. De Landeskirchentag van de Evangelisch-Reformierte Klr- che in Noordwest-Duitsland en ande re belangstellenden vanuit Duits land zullen naar Groningen komen. De kerkdienst is tevens het begin van de herdenking te Emden, die enkele dagen duurt en waar o.a. bondspresident Heinemann een le zing zal houden. Ter herdenking van het geboorte- uur van de kerken der hervorming in ons land, komt er een tentoonstel ling in de Grote Kerk te Den Haag van 2 t/m 24 oktober. Op 1 oktober, 's avonds 8 uur, spreken in de Waalse Kerk in Den Haag, prof. dr. F. R. J. Knetsch (Op weg naar Emden), dr. W. Nijenhuis (Emden: het verzamelen van de verstrooiden) en prof. dr. W. van 't Spijker (Ambt en gemeente in en na Emden). Vooral in 1567 (met de komst van Alva) waren vele protestanten naar het buitenland (Engeland, Duits land) uitgeweken, waar protestant se vluchtelingengemeenten ontston den (Londen, Norwich, Keulen. We zel, Emden, Frankenthal. Heidel- berg enz.) Predikanten van deze gemeenten in Duitsland en van de gemeenten onder het kruis (de in het vader land in verdrukking levenden), en enkele ouderlingen kwamen in 1571 te Emden samen en hebben daar een kerkorde opgesteld, die ten grondslag heeft gelegen aan de latere kerkorde van de gereformeerde (her vormde) kerken in ons land en aan enige Duitse (Reformierte) kerkor den. Deze kerkorde draagt een syno- daal-presbyteriaal karakter: geen gemeente heerst over een andere geen ambt over een ander, verte genwoordigers van de plaatselij ia kerkeraden vormen een "meerde re" vergadering, de classicale ver gadering, terwijl uit vertegenwoor digers hiervan de synodale vergade ringen worden samengesteld. Flat geplaagd door lawaai: huur mag niet omhoog AMSTERDAM De bewoners van flats aan de Leeuw van Vlaan- derenstraat in Amsterdam-West die worden geplaagd door een hels ver keerslawaai. hoeven geen huurverho ging te betalen. De flatbewoners hebben daarvoor de steun gekregen van de huuradviescommissie. Vlak voor de flats loopt een zes- baans-verkeersweg. Het verkeer daar op produceert zoveel herrie dat de slaapkamers in de flats, aan de voor kant, niet gebruikt kunnen worden. De huuradviescommissie vindt dat een beperking van woongenot, die door de eigenares van de flat had kunnen worden voorkomen omdat het plan voor de weg eerder klaar was dan de flats. BELFAST (AFP, Reuter) Een zware bomontploffing in Belfast heeft gisteravond het 45-ste en 46-ste do delijke slachtoffer geëist sinds de af gelopen zeven weken in Noord-Ier- land. Volgens een woordvoerder van de politie zouden 25 personen met verwondingen in ziekenhuizen zyn opgenomen van wie er tenminste zes ernstig aan toe zyn. De explosie werd veroorzaakt door een gelignietbom van zwaar kaliber die geplaatst was in de hal van een bar in de protestantse wijk Shankill Road. De bar was vol met supporters die de voetbalwedstrijd Linfield Standaard Luik om de Europese be ker voor landskampioenen hadden bijgewoond. De voorgevel van het pand werd door de explosie totaal weggeslagen en een gedeelte van het dak stortte in. Naast politie- en le gereenheden die snel ter plaatse wa ren, verscheen ook ds. Paisley. Hij zei de zaak ter sprake te zullen bren gen in 't Britse parlement. De ont ploffing is vermoedelijk het werk van het verboden Ierse Republiekeinse Leger (IRA), dat kennelijk niet van plan is zich iets aan te trekken van de groep van de premiers van Enge land, Ierland en Ulster om „gebruik van geweld als instrument van poli tieke druk" af te zweren. Gisteren bestond het „antwoord" van het IRA op de oproep van de premiers uit een raketaanslag op een legerpost, beschieting van Britse mi litairen, het opblazen van een bus station en bovengenoemde bomex plosie. 'Hut-Spot* in Micro-theater Ter gelegenheid van de 3 oktober viering herhaalt het Micro-Theater Imperium op veler verzoek de vorig jaar met groot succes opgevoerde col lage HUT-SPOT. Het experimentele karakter van dit zelfbedachte stuk komt het duide lijkst tot uiting in de vormgeving. Hoewel het hele spektakel, datzica afspeelt buiten- de enge begrenzing van het klassieke lijsttoneel, over de Tachtigjarige Oorlog gaat, is er geen sprake van een verhaal in de gebrui kelijke betekenis van het woord. Onze eigen revolutie is meer de kapstok waaraan de creatieve leden van dit enthousiaste gezelschap hun ludieke Ideeën hebben opgehangen HUT SPOT is een ongeordende brei van alles en nog wat. Wat het publiek tij dens de opvoering van dit "en rond" gespeelde stuk totaal theater voorge schoteld krijgt is een mengeling van muziek, toneel, zang en bewe ging. In korte, flitsende scènes, waar van de contrastwerking soms treffend is, worden bepaalde gebeurtenissen uit die tijd verrassend suggestief en met opmerkelijk veel gevoel voor hu mor weergegeven. De onthoofding van de edelen, het tumult van de beeldenstorm, de zelfopoffering van Van der Werff en de oprichting c.q. zelfvoldaanheid van de Verenigde Oostindische Compagnie. Het is een vrijblijvende zaak om pa ralellen te trekken met hedendaagse situaties. Tekstueel en muzikaal bevat het stuk tal van leuke vondsten. Het geheel ademt een geweldige fijne sfeer van speelsheid, onbevangenheid en spontaniteit. Een stuk zoldertheater om op 2 oktober te ondergaan. Aan vang van de voorstellingen in het Mi crotheater (Vestestraat 40) 's mid dags van 4.30 tot 6.30 en 's avonds van 7.300.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11