IINDSZENTY IN ROME am am 5% sm 6m belang bij duidelijke gesprekspunten 6196 796 Geen oplossing voor Ulster [INDER TROEPEN IN CENTRAAL-EUROPA (R EN SLOT) Rentewijziging ENSDAG 29 SEPTEMBER 1971 ^tymbool van oude oorlog 12 BKOTOH DAOBLAD trdinaal Mindszenty (links) begroet door Paus Paulus. geweest 175 attractieve stands rachtig antiek speelgoed dagelijks 5 modeshows I0UTRUST DEN HAAG van de regering om de invoerbe perking van buitenlands vlees af te schaffen. Om de aandacht te vestigen op het eigen produkt, voornamelijk van de vijf staten van het midden-westen, hebben deze gezamenlijk een reclame actie op touw gezet. Vijftig be woners van de vlees-produceren de gebieden organiseerden op Broadway en Wall Street in New York ,,'s werelds grootste barbe cue". Hier een fotoo van mej. De- lite Phelps uit Gundarson in Co lorado, die een hooivork gebruikte om de stukken vlees in een enorme pan in beiveging te hou den. Het vlees iverd in kleine por ties aan de omstanders uitge deeld. Op de achtergrond een huifkar van het type, waarmee de voorouders van de huidige de monstranten destijds naar het westen Drokken. ROME De 79-jarige kardinaal Joseph Mindszenty heeft gisterochtend Hongarije verlaten. Bij een tussenlanding in Wenen werd hij ondermeer opgewacht door kardinaal König, die de laatste jaren een belangrijke tussenpersoon is geweest tussen het VatiCaan en de kardinaal in zijn toevluchtsoord in het Amerikaanse gezantschap in Boedapest. de opstand van 1966. Hij kwam toen In het middelpunt van de beroerin gen te staan, maar moest na de on derdrukking van het verzet zijn toe vlucht zoeken in het Amerikaanse ge zantschap. Rond vier uur gistermiddag kwam de primaat op het vliegveld van Ro- aan. Bij het afdalen van de vliegtuigtrap wankelde de kardi naal op zijn benen en moest hij wor den ondersteund. Hij werd direct door Paus Paulus in privé-audiëntie ontvangen. Door Rudolph Bakker De overkomst van kardinaal Mindszenty betekent voor de Vati caanse buitenlandse politiek een be langrijke overwinning in haar stre ven een opening in de richting van het Oostblok te bewerkstelligen. De Hongaren bleven eisen dat de door hen zo mishandelde kardinaal zijn functie zou neerleggen en 't land zou verlaten. Voor dit gebeurd was zou den met Boedapest geen wezenlijke zaken kunnen worden gedaan. Voorgoed Mindszenty is overigens een zeer oud man, die niet veel meer zal kunnen doen dan zijn laatste dagen in het Vaticaan in rust doorbrengen. Een korte verklaring van de zijde van de Hongaarse regering houdt in dat „na overeenstemming tussen de regering van de Volksrepubliek Hon garije en het Vaticaan kardinaal Mindszenty voor eeuwig het Hon gaarse grondgebied verlaten heeft in de richting Rome". De term "voor eeuwig" komt in een soortge lijke verklaring van het Vaticaan niet voor. In Osservatore Romano is een ver klaring afgedrukt van kardinaal Mindszenty zelf. Hierin staat te le zen: "Nadat ik in het diepst van mijn geweten de plichten overwogen heb die samenhangen met mijn waardig heid van bisschop en van kardinaal, heb ik besloten ook als bewijs van mijn eindeloze liefde voor de kerk om de zetel van de dip' matieke vertegenwoordigers van de Verenigde Staten te verlaten Gaarne had ik de rest van mijn le ven doorgebracht in Hongarije, te midden van mijn volk dat ik zo lief heb, zonder mij te bekommeren o; omstandigheden van buitenaf die op mij wachtten". Sinds 4 november 1956 bevond kar dinaal Mindszenty zich als vluchte ling in de diplomatieke vertegen woordiging van de Verenigde Sta ten in Boedapest. In februari 1949 had een Hongaars tribunaal een ge vangenisstraf tegen hem uitgevaar digd, die de kardinaal onderging tot Onvergetelijk In het heetst van de koude oorlog beroerden de martelingen die de kardinaal onder de handen van zijn communistische inquisitoren moest ondergaan, de gemoederen van de hele wereld. Onvergetelijk bleef de foto van de kardinaal in de beklaag denbank, met zijn lijkbleke gezicht De foto werd het symbool van de wanpraktijken die het communisme in die Jaren schaamteloos toepaste. Vanuit zijn toevluchtsoord in het Amerikaanse gezantschap bleef Mindszenty rechten doen gelden op Rijn titel van Hongaars kerkvader. Maar naarmate de jaren verstreken en de verhoudingen met het Oosten aan spanning verloren, werd de held haftige kardinaal steeds meer een koppige sta-in-de-weg voor de politi ci in het Vaticaan. die er in de eer ste plaats voor dienen te zorgen dat de kanalen met de gelovigen in Oost- Europa niet voor eeuwig dichtgevro ren blijven, Kardinaal Agostino Casaroli, de reizende ambassadeur van de paus in Oost-Europa kreeg bij pogingen, ter verbetering van de betrekkingen, in Boedapest steeds weer te horen, dat de voorwaarde voor een nieuwe gedragslijn het vertrek van kardinaal Mindszenty diende te zijn Het Vaticaan ontkende gisteren in de staatscourant met zoveel woorden dat "de positie van de kardinaal door de Heilige Stoel ooit onderge schikt zou zijn gemaakt aan de on derhandelingen die sinds enige jaren met de regering van de Volksrepu bliek Hongarije lopen". De verkla ring gaat verder met te zeggen: ,Een voortzetting echter van de vreemde en in zekere zin abnormale toestand waarin de kardinaal zich bevond, be gon steeds meer bepaalde problemen te accentueren die niet op zijn zen ding, maar wel op zijn persoon be trekking hadden". Deze overweging is echter in te genspraak met wat de kardinaal zelf bij zijn aankomst in Rome verklaar de. Terwijl de kerk van mening zeg te zijn dat het offer van de kardi naal te groot wordt als hij in Boe dapest zou blijven, vertelt Mindszen ty zelf immers dat het grootste offer dat hij nu brengt is dat hij Boeda pest verlaat. ADVERTENTIE Wegens de daling van de rentestand hebben wij, te rekenen vanaf 1 oktober 1971, NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK en spaarboekjes als volgt vastgesteld: spaarrekening of -boekje voor dagelijks opvraagbare tegoeden spaarrekening of -boekje opzegtermijn 3 maanden spaarrekening opzegtermijn 6 maanden spaarrekening opzegtermijn 12 maanden spaarrekening opzegtermijn 24 maanden vaste-termijn spaarrekening vaste termijn 3 jaar vaste-termijn spaarrekening vaste termijn 4 of 5 jaar Roemeense gevlucht Een lange blonde Roemeense volleybalspeelster, de 21-jarige Popa Rodice, heeft om politiek asiel in Italië gevraagd. Mej. Rodice, studente in de filologie aan de universiteit van Timisoara, meld de zich bij het politiebureau in Mi laan en zei dat ze het Roemeense volleybal-team had verlaten en poli tiek asiel wenste. Contact OegandaZuid-Afrika President Amin van Oeganda heeft gisteren aangekondigd dat hij een delegatie van tien personen voor een informatief bezoek naar Zuid-Afrika wil sturen al6 de Zuidafrikaanse au toriteiten daarmee instemmen. Kosigin vraagt Pakistan eind te maken aan de spanning MOSKOU Premier Kosygin van de Sowjet-Unie heeft gisteren de Pa kistaanse regering gevraagd "de meest gepaste maatregelen te nemen om een einde te maken aan de span- ningshaard in Oost-Pakistan". Tijdens een officieel dejeuner ter gelegenheid van het bezoek van pre mier Indira Gandhi van India zei hij voorts dat "de acties van de Pa kistaanse autoriteiten die meer dan acht miljoen hebben genoodzaakt hun vaderland, hun grond, hun goederen te verlaten en in het naburige India hun toevlucht te zoeken, onmogelijk kunnen worden gerechtvaardigd." "De uittocht van de Oostpakistaan- se bevolking, dat wil zeggen van de bevolking van een gemiddeld Euro pees land, kan slechts worden ver klaard door het feit dat er ontoelaat bare toestanden heersen". "De Sowjet-Unie zal al het moge lijke doen om de vrede in dat deel van de wereld te handhaven en om het uitbreken van een gewapend con flict tegen te gaan. De Sowjet-Unie en India zetten hun inspanningen voort om dat doel te bereiken". Overleg drie premiers maar een winstpunt.: gezamelijk communiqué LONDEN (AFP, Reuter) De bijeenkomst tussen de eerste ministers van Groot-Brittarmië, de Ierse republiek en Noord- Ierland is gistermiddag in Londen beter geëindigd dan men had durven hopen. Er is een gezame lijk communiqué uitge geven en nieuwe gesprekken zijn in het vooruitzicht gesteld. Maar achter de woorden van verzoening en goede bedoelingen kan het communiqué zeer moeilijk het ontbreken verhullen van enige werkelijke oplossing voor het conflict in Ulster. Voor Jack Lynch, de premier van Ierland, blijft het voornaamste doel de hereniging van het gehele Ierse grondgebied. Zijn collega uit Ulster, Brian Faulkner, daarentegen wil tot elke prijs zijn land bij Groot-Brit- tannië houden. Op dit punt juist zRn de standpunten onverzoenlijk en de drie bewindslieden hebben dan ook niet geprobeerd elkaar te overtuigen. Er bleef niets anders over dan dat punt te vinden waarop ze het wel met elkaar eens konden worden: de terugkeer naar vrede in Noord-Ier- land. Weliswaar zijn ze niet tot de opstelling van een praktisch plan daarvoor gekomen maar er zullen nieuwe gesprekken plaatsvinden en wellicht spruiten er dan enkele con crete maatregelen uit voort als de situatie in Ulster een beetje gerijpt Veroordeling Jack Lynch heeft van zijn collega's Faulkner en Heath een duidelijke veroordeling losgekregen van de in Ulster van kracht zijnde uitzonde ringsmaatregelen en met name van het interneringsbesluit. Men heeft er vaak op gezinspeeld dat Londen en R.USSEL De Noordiatlan- Verdragsorganisatie heeft zo'n drie jaar voorbereid op elijke wederzijdse evenwich- vermindering van strijdkrach- Wederzijds" betekent dat de sen ook iets zullen moeten doen r wat onder "evenwichtig" t worden evrstaan blijft nog onduidelijk. kKolb blauwdrukken en plannen den reeds voorbereid toen er 'tOosten nog geen enkele reactie de NAVO-voornemens merk was. Die zijn inmiddels aan- oeid tot een fikse stapel boek ten en de Westerse experts me- dan ook vol vertrouwen dat zij cte voorbereidingen tot de on- landelingen verder zijn gevor- 1 dan de Russen. Volgens som- ?n zouden die er zelfs nog moeten beginnen. Oost noch t is overigens al toe aan het op rijtje zetten van de harde fei- Hoofdlijnen zijn wel enkele hoofdlijnen her baar: Er wordt gesproken over troe- 'vermindering die aan Wester se kant zowel strijdkrachten van de VS als van de Europese lidstaten zal betreffen; De vermindering van de troe pen moet plaats vinden in Centraal- Europa, een gebied dat in de voor bereidende besprekingen nog niet vast is omlijnd. Het ziet ernaar uit dat het uiteindelijk zowel de wes terse landen die er troepen gesta tioneerd hebben zal omvatten als een, althans in het NAVO-concept zo groot mogelijk gedeelte van het Russische grondgebied; Binnen de NAVO bestaat nog geen overeenstemming over het ge hele project maar voor het explo ratiestadium is er een toereikende gemeenschappelijke basis; "Evenwichtig" betekent in de opvatting van de deskundigen, dat bij het bedenken van de omvang der etrijdkrachtenvermindering de huidige onevenwichtigheid in de berekeningen moet worden betrok ken. De NAVO lijkt niet te vinden voor een vermindering in gelijke ge tallen, wel voor percentages. 10 pet vermindering van strijdkrachten is een cijfer dat dikwijls wordt genoemd vooral omdat de VS hoe dan ook hun troepen met 10 pet. willen verminderen; De Amerikaanse positie is nog volstrekt onduidelijk. Kenners heb ben de indruk dat Laird (minister van Defensie) voorstander is van Ceaoesescoe: toezicht vanuit het Kremlin. een flinke vermindering, terwijl het mipisterie van Buitenlandse Zaken dit verlangen afremt. Verder doen ook nog de CIA, het Bureau voor Toezicht op Bewapening en Ontwapening en de Nationale Vei ligheidsraad aan het beraad mee. Niemand weet wat president Nixon wil. De Amerikanen zijn nog niet zover dat de stukken al iin het Witte Huis liggen; Experts gaan ervan uit, dat van troepenvermindering niet onmiddel- Ujk vermindering van de defensie - lasten is te verwachten. Integen deel zelfs, als de strijdkrachten in getalsterkte teruglopen kunnen de uitgaven voor de verdediging stij gen omdat de veiligheid van het Westen gegarandeerd moet blij ven. De beweeglijkheid van de troepen moet worden verhoogd, er zullen kortom vervangende midde len moeten terugkomen voor ver minderde mankracht. Het alarme ringssysteem zou voor verbetering behoeven door een groter tijdsbe- reik te geven; Het is niet onmogelijk dat met de Russen overeenstemming wordt gezocht over een limiet voor puur verdedigende strijdkrachten. Dit zijn zoals gezegd hoofdlij nen: schaars nog en vaag. Geens zins behoeft dit te verwonderen, want wanneer zich bijvoorbeeld in een groot land als de Westduitse Bonda-Republlek zo'n man of vijf met een probleem van de strijd- krachtenvermindering bezighouden, dan zijn er dat In de Ver enigde Staten al vele honderden. Dit verklaart waarom de Europe se landen doorgaans sneller tot een wel omschreven standpunt kunnen komen terwijl het in de VS soms uitermate lang duurt voordat uit alle opvattingen en mogelijkheden een handelbare synthese is gefor muleerd. De twijfel en de onzekerheid, waarmee de kwestie nog steeds om geven blijft vindt intussen zijn oor sprong niet alleen maar in het Wes ten. Er heerst gerede onzekerheid over de bereidheid van de USSR om een westelijke onderhandelaar in de rol van onderzoeker te ver vangen. De Russen hebben als voor naamste politiek doel een Europe se veiligheidsconferentie voor ogen en zij hebben al verschillende malen te kennen gegeven dat zij het vraagstuk van de verminde ring van strijdkrachten binnen het raam van zo'n veel groter project willen onderbrengen. Het is zonne klaar dat het Westen er echter be lang bij heeft de onderhandelingen zoveel mogelijk te beperken tot be sprekingen over duidelijk gespecifi ceerde onderwerpen omdat dit de Russen minder mogelijkheden biedt tot het toepassen van welbe kende vertragingetaktieken en het uitoefenen van druk op andere De Russische belangstelling voor onderhandelingen wordt mede be paald door de mate waarin zij be reid zouden zijn verminderd recht streeks toezicht op de satellietlan- den te aanvaarden. Westerse ex perts geloven nog steeds dat de mogelijkheid van een Russische tussenkomst in Roemenië niet ge heel mag worden uitgesloten. En zij worden in die mening gesterkt door de omvangrijke oefenpro gramma's die de strijdkrachten van het Warschaupact aan de grenzen van dat land met de regelmaat van de klok afwerken. Ook de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije hebben uitgewezen dat de Russen in hun kamp met veel politieke on zekerheden moeten rekenen maar zij hebben ook gedemonstreerd hoe snel ingrijpen mogelijk is zelfs wanneer zich in dat land geen Rus sische troepen bevinden. Het is daarom vooreerst niet goed denk baar dat de USSR bereid zou zijn een groot stuk van het eigen Rus sische moederland te betrekken in de omschrijving van een "Cen- traal-Europa". Wederzijdse evenwichtige ver mindering van strijdkrachten, of zoals het doorgaans wordt aange duid MB FR (volgens de beginlet ters van Mutual Balanced Force Reduction) is een vraagstuk, waarover politici en militairen zich met dikwijls uiteenlopende opvat tingen buigen, achtervolgd door een op ontspanning ingestelde openba re mening die steeds moeilijker bet evenwicht ontdekt tussen de groeiende eigen economische pro blemen en voortdurend stijgende uitgaven voor verdediging t^gen een ogenschijnlijk niet zeer tast bare vijand. Belfast sterke druk op Dublin zou den uitoefenen opdat de Ierse rege ring op haar beurt interneringsmaat regelen van kracht zou verklaren voor verdachte leden van het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA). Het schijnt dat daar echter nieta van is terechtgekomen. Lynch heeft zijn opposanten ei*van overtuigd dat de republikeinse regeling alles doet wat in haar macht ligt om de grens met Ulster zo ondoordringbaar mo gelijk te maken. Hij heeft zijn voor stel hernieuwd voor het stationeren van een vredesmacht van de Ver- enige Naties langs de betrokken grens, maar zowel Heath als Faulk ner hebben dat idee verworpen. Met de gedachte dat de intertn^ een maatregel is die zo spoedig mo gelijk moet worden ingetrokken zijn de beide Ierlanden toch op hun res pectieve standpunten blijven staan. In de ogen van premier Lynch zal intrekking van de interneringsmaat regel een eind aan het geweld maken. Brian Faulkner zegt dat de maatre gel zal worden ingetrokken zodra aan het geweld een eind is gekomen. Er is dus op geen enkel punt werkelijk overeenstemming bereikt, zelfs niet over een tijdschema voor eventuele maatregelen die de instemming heb ben van alle drie partijen. Maar elk van de onderhandelaars heefWtoege- geven dat het de eerste keer sinds vijftig jaar was dat een dergelijke bijeenkomst georganiseerd kon wor den. dat dat op zichzelf al een zeer goed teken is en dat men het de vol gende keer wellicht eens kan worden over de een of ander praktisch be sluit. Paisley De Noordierse militante dominee Ian Paisley lijkt zich weinig van de bijeenkomst in Londen aan te trek ken. Gisteravond kóndigde hij in Belfast de vorming aan van een ge zagsgetrouwe burgerlijke defensie-or ganisatie ter bestrijding van het ver boden Ierse Republikeinse Leger. Hij deed zijn aankondiging ten overstaan van zo'n 5000 juichende aanhangers. „Om te tonen dat de protestantse bevolking van Noord-Ierland er ge noeg van heeft is het noodzakelijk dat we georganiseerd zijn. Binnen de wet kunnen we geen militaire of para-militaire macht hebben maar we kunnen in heel Ulster een burger- lijk verdedigings-korps oprichten", aldus Paisley. En hij vervolgde: „In de komende dagen zult u een aan kondiging in de pers vinden waarin elke man en vrouw wordt opgeroepen zich te laten inschrijven als lid van dit verdedigings-korps". Dominee Paisley b lid van -ie par lementen in Londen en Belfast. De „officiële" tak van de IRA, het verboden Ierse Republikeinse Leger, is niet van plan zijn gewelddadige acties te staken. In een vraaggesprek voor de televisie in Dublin zei Cathal Gouldin, de leider van de IRA, over de conferentie van Heath, Lynch en Faulkner dat de IRA voort zal gaan gewapenderhand de nationalistische zaak in Noord-Irland te verdedigen. Een andere IRA-leider, Sean Mac- Stiofan, voegde hiertoe toe dat de campagne van geweld verhevigd zal worden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9