leldhaftig gedrag van Jostduitse oetballers Kroon stopt Russen: 4-4 Gooigeenk.uJiv. naar de scheidsrechter! 7eel mede-hotelgasten uit brand gered Tototips Roger van Hamburg blijft Nederlander OENSDAG 29 SEPTEMBER 1971 PAGINA 21 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever) EINDHOVEN Chemie Halle rouwt om Wolfgang offmann. De 21-jarige middenvelder, reserve voor het ipduel met PSV, kwam om bij de felle brand in het Eind- jvense hotel 't Silveren Seepaerd, toen hij in paniek te- igholde naar zijn kamer om zijn koffer te halen. Wolfgang Hoffmann student in de wiskunde, enigl™1™"' nd deelde de kamer met Klaus Urbanczyk, één van de wïTtL.-.. fee zwaargewonden in de Oostduitse selectie. Gezamen-1 sportartikelen, k vluchtten zij van de vierde naar de tweede etage. Plot- ling draaide Hoffmann zich om en rende weer de trap op. ikele medespelers poogden hem te achtervolgen, maar irden door de vlammen teruggedrongen. Hoffmann is op gang vóór zijn kamer in de rook gestikt. ander boven wonder telde de rtbalclub uit Halle niet meer chtoffers. Het gezelschap (vijf- spelers, vijf officials, twee irnalisten) was verspreid over de eede, derde en vierde verdieping n groot gedeelte volgde kok Hor- i, die op de hoogte was van de isnappingsmogelijkheden. Ande- wekten eerst hotelgasten, ichtten hen tot bedaren te bren- hielpen hen zich uit de urzee te redden. Vooral aan het elbloedige ingrijpen van Urbanc- de reserve-doelman Volkert en Novotny dankten velen leven. Novotny onderscheidde h door een Amerikaans meisje doodsnood uit een raam te du- Beneden werd zij opgevangen Uit het raam alle Oostduitsers waren ge- ïongen uit het raam te springen merendeel brak daarbij de val en laag dak van het belendende Utrecht-Feijenoord Telstar-MVV Volendam-Go Ahead Den Bosch-DWS Ajax-NEC Twente-PSV Jen Haag-NAC Vitesse-Excelsior ('SC-Volewijckers Cambuur-Heerenv- HVC-SVV 1 fortuna VI.-Heracles PEC-Veendam i en schonk de overige bij de brand verloren Adidas verschafte hen Later verhuisden Groot talent1 Oostduitser; De jeugdige middenvelder van Chemie Halle. Wolfgang Hofmann, die bij de brand in Eindhoven om het leven kwam. Verbijstering in Oost-Duitsland DRESDEN Felle veront waardiging en diepe verslagen heid gingen in Oost-Duitsland hand in hand, toen daar moei de sombere berichten over Eindhovens verwoeste hotel 't Silveren Seepaerd en de dood Chemie Halle's Wolfgang Hoffmann waren doorgesijpeld. De slag, die Chemie Halle trof en die vanaf gistermiddag half als belangrijkste nieuws elk uur op de radio werd her haald. wekte verbijstering. Want hoe, vroegen de Oostduitse voet balleiders zich af, kan.' een mo dern en zichzelf respecterend hotel zo slordig met zijn veilig heidsmaatregelen zijn geweest, dat brandtrappen, zoals hier werd gesuggereerd, helemaal niet aanwezig waren en dat ïoduitgangen waren versperd Zo verklaarde de bedrijfsleider m Dresdens Interhotel Newa, aar Ajax is gehuisvest, dat een dergelijk drama daar onmoge lijk was. „Al onze etages zijn af zonderlijk beveiligd. En niet al leen met brandtrappen en nood uitgangen. Door een eenvoudige iruk op de knop kunnen wij bo vendien op elke etage een regen gordijn neerlaten. Ik begrijp niet, dat zulke voorschriften in Nederland niet bestaan". Het verdriet in de voetbalkrin- ;n van Halle was groot, omdat e vernietigende brand juist het jonge talent Wolfgang Hoff mann (21) als slachtoffer eiste. Hoffmann was nog niet eerder het buitenland geweest en hij gold als een belofte voor Chemie Halle en het Oostduitse voetbal. Of zoals Wolfgang Hah- president van Dynamo iet voor de radio noemde: „Chemie Halle is een waardig vertegenwoordiger van het Oostduitse voetbal. Dat Juist die club dit noodlot moest tref fen, stemt tot diepe verslagen heid". Dynamo Dresden en Ajax herdenken vanavond in één mi nuut stilte voor de wedstrijd de ramp in Eindhoven. Zondag had Chemie Halle voor de competitie tegen Dynamo Dresden moeten spelen, maar ook die wedstrijd werd, evenals het Europa Cup- ?ebeuren, voorlopig afgelast. hotel Schimmelpenninck. Klaus Ur banczyk (31) en Erhard Mosert (20) bleven het langst op de tweede eta ge om andere gasten de goede weg te wijzen. Beiden stortten zich pas, toen het vuur hen dreigde in tf sluiten, naar beneden. Daarbij raakten zij ernstig gewond. Indien PSV—Chemie Halle nooit meer doorgaat, zal de Eindho- vense club de twee volgende thuis wedstrijden (voor welke Europacup ook) in Den Bosch moeten spelen De UEFA had PSV. naar aanleiding van het bierblik-incident, een stra opgelegd van twee duels op neu traal terrein^, UIII!lllllil!llllliilll!ll!ll!l!lll!illllHIIIII||M Klaus Urbanczyk centrale verde diger, eenenvijftig interlands liep slagaderlijke bloedingen op bij het inslaan van een ruit. Bij zijn va) op de binnenplaats van de distil leerderij, achter het hotel, brak h beide benen. Mosert. die ook op de vaten en flessen neerkwam, werd het een dubbele kuitbeen- en scheen beenfractuur naar het Binnenzie- kenhuis overgebracht. Later op de dag onderging Urbanczyk een ope ratie aan het gezicht, dat was gete kend door brand- en snij wonden, i Naast deze twee, die voorlopig niet naar Oost-Duitsland mogen worden vervoerd, ligt masseur Rolf Schüttig met een koolmonoxydevergiftigin in het St. Jozefziekenhuis. De overi ge gewonden van Chemie Halle, de speler Riedl (handen en voeten licht verbrand, kneuzingen in he been), clubarts Anger en tweede trainer Hoffmann, mochten gisteren na behandeling terug naar de groep. Chemie Halle werd opgevangen in het Philips-centrum Voorbeek in Aalst. Daar stak V&D allen in dat onmiddelijk kamers hac" 4 aangeboden. Chemie Halle blijft, het Eindhovense hotel Cocag- volgens het aanvankelijke reissche ma, tot donderdagmiddag in Neder- .and Voorzitter Hans Schr.i (brandwonden aan de rechter hand): „Om enigszins op verhaal t komen". Het tragische omkomen van Wolf gang Hoffmann bleek de groep zeer te hebben aangegrepen. Schmidt ..Hij was een groot talent". De aan geslagen president roemde voor het bewonderenswaardige gedrag van een aantal spelers, dat op al. bfj de brand betrokkenen diepe in druk heeft gemaakt. De return tegen PSV in Den Bosch voor vanavond waren al 25.00C van de 30.000 kaarten verkocht zal vermoedelijk wel nooit plaats hebben. PSV-manager Ben van helder, die zich direct om zes r naar de brand spoedde, lichtte ogenblikkelijk de UEFA in. Het UEFA-cup-treffen werd, na rugge spraak met KNVB's (naar Eindho ven gesnelde) secretaris-penning meester Burgwal, voor onbepaai tijd uitgesteld. Van Gelder slaagde er nog in de Oostenrijkse scheids rechter Erich Linnemayer in Wenen thuis te houden. Vrijdag 1 oktober, bü de lotingsce remonie voor de drie EC-toernooie in Belgrado, vernemen hij en de twee clubs wat er met het opge schorte duel gebeurt. Maar voorzit ter Schmidt suggereerde gister dat Chamie Halle zich naar alle waarschijnlijkheid zal terugtrekken Voorschoten I favoriet in LSB-competitie LEIDEN Het uit de KNSB ge degradeerde Voorschoten I maakt 'n goede kans om kampioen te worden in de eerste klasse van de LSB- sohaakcompctitie, die volgende wees van start gaat. Leiderdorp I en Phi- lidor IV zijn met het wat verzwakte. LSG III. op papier de grootste con currenten. De strijd om de degrada tieplaatsen zal waarschijnlijk gaan tussen Voorschoten n, Sassenheim I en Leithen I. In de tweede klasse A kan Kat wijk, na altijd als tweede te zijn ge ëindigd, dit jaar het felbegeerde kampioenschap en promotie in de wacht slepen. Boskoop I zal zich echter niet zonder meer van het bord laten vegen. In afdeling B zal de be slissing reeds grotendeels vallen op 18 oktober, wanneer Philidor V en Noordwijk I elkaar ontmoeten SYDNEY (ANP) Roger van Hamburg, de pupil van For bes Carlisle, die twee Jaar ge leden vanuit Australië naar Ne derland overkwam en toen de nationale zwemwereld ver baasde met een reeks inmid dels weer verbeterde nationa le records inclusief twee Euro pese jeugdkampioenschappen, zal het komende Jaar voor Ne derland beschikbaar blijven. Toen Roger verleden jaar met zijn ouders naar Australië te rugkeerde was er sprake van dat de familie Van Hamburg de Australische nationaliteit zou aannemen. De Australische zwembond heeft echter te ken nen gegeven dat Roger in dat geval niet voor het Australische Olympische team voor Mün- chen in aanmerking kan ko men. omdat men volgens de reglementen drie Jaar Austra lisch staatsburger moet zijn. Roger's vader dacht dat deze periode slechts een half Jaar bedroeg. De zeventienjarige Roger, die zes en een half jaar onder Car lisle heeft getraind, zal thans proberen zijn ideaal deel te nemen aan de Olympische Spe len proberen te verwezenlij ken als lid van de Nederlandse zwemploeg. De afgelopen Jaren is het contact tussen hem en de sportcommissie van de KNZB steeds behouden gebleven. Ge zien zijn meest recente presta- Roger v. Hamburg ties: tijden van dik onder de twee minuten op de tweehon derd meter vrije slag en van 4.45.0 op de 400 meter wissel slag is Roger van Hamburg dui delijk kandidaat voor een plaats in de Nederlandse Olympische zweméquipe. Na het bekend worden van de definitieve Olympische limiettij den in de loop van de komen de maand zal contact worden opgenomen met de familie Van Hamburg over de wijze waarop Roger aan deze kwalificatie-eis zal dienen te voldoen. •ér Schaken In de 10de ronde van het internationale Duitse schaakkam pioenschap in Berlijn heeft Donner remise gespeeld tegen de Duitser Hecht. De Nederlander bezet thans met 6'2 pnt. de tweede plaats achter de Zuidslaviër Gligoric. Deze is door een remise tegen Gerusel (W-Dld) op 7 punten gekomen. De tweede trainer van Che- Volleybal De Nederlandse heren mie Halle. Günter Hoffman, die i hebben gisteravond van Italië verlo- aan handen en voeten geicond ren met 3—1 (15-7,15-9.11-15,15-13). raakte, strompelt de trap af van De dames daarentegen versloegen de het opvangcentrum Huize Voor- Zwitserse ploeg met 3—0 (15-3, 15-3, beek. 115-11). Eén oplossing prijsvraag Leidato-schaak LEIDEN Onder de vele Ui zendingen van de Leidato- schaakprijsvraag bevond zich slechts één goede oplossing. Die was van de heer H. J. W Ele- mans (Rijnkade ld, Leiden). Hij koos als prijs f 25.—l De oplossing van het pro bleem luidt vanuit de volgende stand Wit: Kbl. Dd3. Tg6, Ldl, Pe2 en fl, pionnen a3, b2, d4. g2 en h5 Zwart: Kc6, Dh7, Te8 en ffi. LbS Pa6, pionnen a5. b', d5, e€. h6. Er werd de winstvoortzetting in zes zetten gevraagd. Het gaat aldus: 1. Dd3xb5+Ü, Kc6xb5. Indien 1Kc7, dan 2. Dxe8. Txfl 3 Dxe6!, Txdlt. 4. Kc2 en wi' wint. 2. Ldl-a4t! Kb5-c4. Sneller gaat het na 2Kxa4. 3. Pc3t. Kb3 4. Pd2 mat. 3. b2-b3+, Kc4-d3. 4. La4-b5t, Kd3-e4. 5. Tg6-g4t, Tf6-f4. Of 5 Kf5, 6. Pe3 mat. 6. Tg4-f4 mat! EUROPA CUP WEDSTRIJDEN GLASGOW Glasgow Rangers heeft gisteravond de tweede ronde van het toernooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars bereikt. De Schotten versloegen in de return Rennes (Frankrijk) met 10. nadat de eerste ontmoeting in een gelijk spel (1—1) was geëindigd. Er waren 40.000 toeschouwers. De resultaten van de gisteravond gespeelde wedstrijden in het toer nooi om de UEFA-Cup zijn: Tottenham Hotspur (Eng.)— Kcflavik lIJsl.) 90. Eerste wed strijd 61. Tottenham over. Juventus (It.)Mar sa (Malta) b0. Eerste wedstrijd 60. Juventus Eintracht Braunsweich (W.- Dld Glentoran Belfast (N.-Ierl.) 61. Eerste wedstrijd 10. Eintracht FC Köln W.-Dld.)St. Etienne 'Fr.) 21. Eerste wedstrijd 11. FC Köln over. Anderlecht (Belg.)—FC Bologna (It.) 02. Eerste wedstrijd 11. FC Bologna over. Van Lennep in GP Amerika DEIN HAAG De Nederlandse autocoureur Gijs van Lennep zal zondag starten in de Grote Prijs van Amerika, de laatste race van het sei zoen voor het wereldkampioenschap coureurs .n de formule 1. Van Len nep zal op het circuit van Watkins j Glen rijden met een Sur tees Ford TS9, de wagen van de Duitser Rolf Stommelen, die wegens ziekte niet kan uitkomen. Poloteam verrast in Coppa Jadran HVAR (ANP) Alle kenners van het waterpolospel hadden het deze week al zo vaak gezegd: „De Nederlandse ploeg is van hoge kwaliteit". Gisteravond pas is het beste bewijs van die klasse op tafel gelegd. In het toernooi om de Coppa Jadran, dat men wel het officieuze wereldkampioenschap waterpolo noemt, speelde het Nederlandse zevental in een enerverend gevecht gelijk tegen Europees kampioen Rusland: 44. Na afloop in het overdekte zwem bad op het Zuidslavische eiland Hvar rolde het applaus van de dui zend toeschouwers neer op het hoofd van Evert Kroon, de doelman van het Nederlandse team. Hfj was hier. waar de beste spelers zeven dagen lang aan de slag zijn, de eerste die een staande ovatie kreeg. Evert Kroon, de doelman van landskampioen HZC/De Robben uit Hilversum, stak zijn handen in de lucht en lachte. Hij had weer eens bevestigd dat hij niet ten onrechte de beste waterpolo- doelman te wereld wordt genoemd. Nederland was met vrij veel opti misme aan de strijd tegen de Rus sen begonnen. De zege op Italië van een dag tevoren had de ploeg dui delijk goed gedaan. Het zelfvertrouwen werd geïllustreerd door aanvoerder Hans Wouda, die na afloop vertelde: „Ik heb de hele dag gezegd, dat we gelijk zouden spelen en ik geloofde daar echt in". Het Oranjeteam begon met een lichte handicap omdat aanvaller Wim Hermeen wegens een scheurtje in het trommelvlies met een toch wel hinderlijke badmuts op het hoofd moest spelen. Niettemin heeft hij een werkzaam aandeel gehad in het eindresultaat. De grote man achter de schermen was echter coach Harry Vx-iend. die een bijzonder handige taktiek had bedacht om de physiek sterke Russen te pareren. De verde diging sloot voortdurend voortreffe lijk, zodat de Russen alleen van af stand konden schieten. En dat was nu juist een kolfje naar de hand van Evert Kroon, die vele malen hoog uit het water kwam en schoten wist te keren. In de eei-ste periode werd de basis voor het gelijke spel gelegd. De eerste de beste aanval leverde een doelpunt op 'van de sterke schutter Mart Bras. Nadat Wim Hermsen uit het water was gestuurd, zorgde Mschvenieradze voor 11. Het antwoord van Neder land kwam onmiddellijk. Hoogveld kreeg een ruimte en scoorde 21. Toen een Rus uit het water werd ge zonden, kon Mart Bras zelfs voor een 31 voorsprong zorgen. Adamov deed daar in het eerste speldeel nog wel iets aan (32), maar in het tweede part bleef het Oranjeteam betrekkelijk gemakkelijk overeind. Heldenrol Kroon Toen ook begon de heldenrol van Evert Kroon. Hij stopte enkele scho ten magnifiek en redde zelfs bij een kegel van dichtbij. Nederland slaag de er overigens tweemaal niet in een numerieke meerderheid uit te buiten. In het derde part begon Evert Kroon met het stoppen van een uiterst ge vaarlijke „stootbal" van de beste Russische speler Drewal. Een af standschot van Doljoeschin kon hij echter niet bereiken: 33. Nederland zakte daarna iets terug en verspeelde door Tommie Schmidt eenmaal on nozel de bal bij een numerieke meer derheid. Kateljnikov bracht de Rus sen voor het eind evan dit part zelfs voor het eerst op een voorsprong (34). Harry Vriend zette in het laatste part al zijn wisselspelers in. In de eerste seconde leek hij al succes te hebben met die taktiek want de fris se Harm Drenth ontsnapte aan de greep van de Russische verdedigers. Maar hij werd aan zijn benen terug getrokken, zodat Nederland met een numerieke meerderheid kon gaan spe len. Parrel schoot echter tegen de paal. Toen kort daarna evenwel Ba- ranov uit het water moest zorgde Tommie Schmidt voor de gelijk maker. Het toernooi verloopt tot nu toe bijzonder voorspoedig voor de Zuid- slaviërs, die nog slechts een punt hebben verspeeld. Nederland kan met twee overwinningen in de laatste twee wedstrijden tegen Roemenië en West-Duitsland wellicht nog een vierde plaats bereiken. De Roemenen zijn ernstig gehandicapt omdat twee spelers geblesseerd zijn en niet of nauwelijks meer aan het toernooi kunnen deelnemen. Uitslagen De uitslagen van gisteravond zijn: Zuid-Slavië—West-Duitsland 6—2 <2-0, 1-1, 2-1, 1-0); RoemeniëHon garije 4—6 (2-0, 1-2, 0-3, 1-1); Neder landRusland 44 (3-2, 0-0, 0-2, 1-0); Ver. Staten—Italië 6—7 (2-2, 1-3, 2-1, 1-1). De stand luidt: 1. Zuid-Slavië 5 4 1 0 9 27-16 2. Hongarije 5 4 3 Rusland 4. Roemenië 5 Italië 6. Ver. Staten 7 Nederland W-Duitsland 1 8 28-19 0 7 21-16 1 6 23-21 3 4 20-17 3 3 21-20 3 3 14-20 5 0 10-35 Atletiek De nationale atletiek- kampioenschappen voor dames en heren 1972 zullen worden georgani seerd door Achilles/Top (Kerkrade) op 19 en 20 auggustus Jeugd waterpolo LEIDEN Ook bU het Jeugd- waterpolo wordt de competitie-inde ling gemaakt op basis van de resul taten van het voorgaande seizoen Het gebeurt vaak, dat van een club die het afgelopen seizoen goed mee draaide de sterkste spelrs dit Jaar niet meer mee mogen doen, omdat- zij te oud zijn geworden. Hierdoor kunnen in één afdeling grote krachtsverschillen ontstaan. De Zijl A blijft grote overwinnin gen behalen. Deze keer werd TZV uit Tilburg met 10—3 aan de zege kar gebonden. In Katwijk deden de Leidenaren het zaterdag kalm aan omdat de bekerwedstrijd van het eerste tegen AZC dezelfde avond nog gespeeld moest worden. De goals werden voor De Zijl gescoord door: Leo Onderwater <3x), Jaoob Spijker j <2x), Albert Spijker (2x>. Frits Wel ling <2x) en Lambert Leenheer. AZC kon het in Alphen net niet bolwerken tegen het sterke jeugd- team van het IJ. Uitslag 67. Doelpunten voor de thuisploeg Frank v. d. Akker (3x) en Van Om men (3x). De Zijl B moest zich ook dit keer met de halve winst tevre den stellen. Tegen BZRB werd het 55. De Leidse treffers kwamen van de hand van: Ton v. d. Bos (3x) en Kees Jansen (2x). Fusie Zijl-LGC is een feit LEIDEN Na een proefperiode van 10 maanden is gisteravond tij dens een algemene ledenvergadering de definitieve fusie tussen de Leidse zwemverenigingen De Zijl en de Leidse Golfbrekers tot stand geko men. De nieuwe vereniging zal voor lopig de naam dragen van De Zijl- LGB. In de prettig verlopen verga dering (men had aJ genoeg aan el kaar kunnen wennen) werd het vol gende bestuur geformeerd: W den Hartogh, voorzitter; F. L. J. Toet, secretaris: J. J. Rietveld, penning meester; J. L. M. Plouvier, J. v. d. Moolen, T. Platje, W Bergsma, me vrouw J. M. A. v. d. Beukering- Heemskerk. leden. ADVERTENTIE Het voetbal wordt harder. Toeschouwers koken snel over. Zelfs thuis voor de buis! Er zijn ons gevallen bekend dat men kaas uit 't vuistje wierp bij een arbitrale miskleun. Doe dat toch niet, mensen. Blijf de cupzenuwen de baas met kaas. Laat de vuist zakken en neem een hap bij een natrap.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21