ana vond weer drinkwater acht man ia nood- dding in een huis, dat wordt een bende Landbouwoogst verloopt vlot I ote schade in Alkemade voor zelfkazende boeren DER ZET ÏOOLKLAS STELTEN rOGRAFEN iRNIELEN lLEISTUIN Al GELD VOOR VICTOR III LASTIG PUNT AMBTENAREN LATEN ZICH OMKOPEN Twee broers stalen schapen uit weiland Zeventien man weg bij Estec Valkenburger liet op meisje abortus plegen Goede prijzen bloemen 5AO 29 SEPTEMBER W71 lEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Gastarbeiders in Hazerswoudes Dorpsstraat? 1MADE, LEIMUIDEN, RIJNSATERWOUDE Het ïaar uit dat de bewoners van Alkemade, Leimuiden en rwoude vanavond weer drinkwater uit hun kranen tappen. Met het leggen van een noodwaterleiding over veteringse wetering en het aansluiten van deze leiding iestaande hoofdbuizen was men gisteravond een flink vorderd. Als alles volgens de plannen verloopt, dan drinkwatervoorziening vanavond weer op de „normale" laatsvinden. ;id kon men evenwel nog n, omdat eerst moet wor- rzocht waar de lekkage in de zit. Men vertelde, dat wan- lekkage in het gedeelte oor de Wetering ligt, de el- goed gaat beginnen, het wel eens kunnen gebeu- bij het ontkoppelen van de aan beide zijden van de deze dan gaat dienen als oor het water van het Dat zon dan met volle beide polders kunnen bin- in met alle gevolgen van oer van drinkwater, met be- enorme tankwagens, gaat dag en nacht door. Dit dt bij de watertoren in het -reservoir overgepompt, is de directie van het irbedrijf De Rijnstreek in ele uren per dag toch een tal inwoners van de getrof- HAZERSWOUDE De Dorpsstraat is een vriendelijk, niet al te breed straatje dat door de kern van Hazerswoude/Dorp kronkelt. Veertig bewoners van die straat maakten gisteren nieuws dat de voorpagina haalde. In een brief aan B. en W. en de gemeenteraad van Hazerswoude zeggen zij er tegen gekant te zijn dat in het pand Dorpsstraat 173 een aantal gastarbeiders (naar men had vernomen acht) worden gehuisvest. Dat zou de bedoeling zijn van de nieuwe eigenaar van het huis, de heer A. Pannebakker, directeur van een handelskwekerij. fen dorpen van drinkwater te voor zien. Voor de zelfkazende boeren in de gehele streek betekent deze gang van zaken echter een grote schade. Zij kunnn nu immers geen kaas ma ken en noeten hun melk aan het hek zetten waardoor zij een aan zienlijk mindere opbrengst krijgen, omdat de melkcentrale's aan niet I De noodleiding waardoor de contractanten een lagere prijs voor getroffen dorpen vanaf vanavond de melk betalen dan aan de vaste le- weer drinkwater krijgen. veranciers. (Foto Dijkman) De veertig zeggen in de brief dat de leefbaarheid in de straat er sterk door zou worden verminderd. Zij zouden liever zien dat de buiten landse werknemers bü elkaar blijven. daar geen last van ondervinden". 118, er RDAM Onophoudelijk achtjarig dochtertje Riekie evenoude klasgenootje geslagen en geplaagd en fad vader besloten het recht handen te nemen. Op 24 pa, de 51-Jarige directeur lasbedrijf uit Amsterdam, revolver in de hand de klas itormd. i regelrecht op Johnny af- n had het Joch toegeroepen op zou slaan als het plagen eld. Hij had zich vervolgens id tot de onderwijzer e gezegd: „Ik sta op het punt te schieten". de Amsterdamse politie- i de vader gisteren heel wat it het maar een imitatiewa- geweest. Hij voegde eraan hrikkelijk boos te zijn ge- mdat het onderwijzend per- id geweigerd een einde te n de „pesterijen" van John- tierechter veroordeelde hen. de eis tot een boete van ird gulden. i 53 biertjes [keil gemaakt 1M Voor de Arnhemse stond gisteren een Nijme- srecht die na het nuttigen lazen bier in een auto was terwijl hij bovendien geen bezat. Het gevolg was ge- nij een gevel, een tegenlig- !n geparkeerde auto had ge- s laveloos," zo gaf hij gis- ,maar dat kwam door de enten die ik op doktersad- jeslikt". icier van Justitie eiste we- rijden onder invloed en we- ele inbraken die de man leegd een gevangenisstraf maanden, waarvan drie delijk. 'ENHAGEN <AP> —De stelling van de persfoto tijdens de wandeling van ipanse vorstenpaar in de an het Deens koninklijk was gisteren zo groot, oning Frederik van Dene- n boos werd en de wande- oor tij dig onderbrak. Er 150 fotografen toegelaten, e de helft Japanners. Hun ig was zo groot, dat men gin Ingrid enkele malen uitroepen: „Wilt u wel Jn bloemen letten?". De minister van Buiten zaken zei: „Wat een van een tuin! Wat er een hoop fotografen tengevolge van Koning ks ingrijpen duurde de fling maar tien minuten. DEN HAAG Het eind van au gustus was gemiddeld wat aan de warme en droge kant, maar daarbij was het te somber. Plaatselijk viel meer dan de normale hoeveelheid regen. September begon droog en zonnig en was weer wat aan de kou de kant. Dit laatste was vooral een gevolg van de lage temperaturen in de nacht. In het zuidwestelijk deel van het land was het meest zonnig, alleen in het noordoosten van het land viel regen van enige betekenis. De oogst verloopt over het alge meen zeer vlot. mede dankzij het prachtige zomerweer ging er niets verloren. Granen en aardappelen zijn nu bijna allemaal geborgen. De suikerbietencampagne komt op gang. De opbrengstverwachting van de afgedorste bruine en witte bonen is matig tot goed. De zaadopbrengst van de zaadbie ten lijkt goed te worden. Van de winterzaadbieten is al flink wat ge oogst. De opbrengst ligt op sommige percelen boven drieduizend kilo per hectare. Tekort aan water heeft dui delijk schade gedaan aan de fa brieksaardappelen Het wortelgewicht van suikerbie ten nam op bepaalde grondsoorten ten gevolge van de grote droogte I niet of nauwelijks meer toe. In Zee- land was de gemiddelde opbrengst zeer goed. m het algemeen was de llix Leidse glas schilder met geldgebrek DEN HAAG „Jullie vertrouw den elkaar niet", zo stelde de pre sident van de Haagse rechtbank vast en die omstandigheid was min of meer de oorzaak geweest van de arrestatie van een 19-jarige glas schilder uit Leiden, die zich voor zijn inbraken en diefstallen een ruim operatiegebied had gesteld. Vanwege het wantrouwen had de koper van een caravan in Bodegra ven de voorwaarde gesteld, dat de betaling van f2700 voor de caravan op hét politiebureau in Bodegraven zcu geschieden, doch daar had ver dachte weinig oren naar. Geen won der. want de caravan was zojuist in Voorschoten gestolen. Dat was niet de enige bezigheid waai*voor de jon geman zich had te verantwoorden. Daar was b.v. de oplichting die hij had gepleegd middels het verhaal, dat hij tegen een gulden per kilo koper kon kopen en op die leugen ontving hij f200 voorschot. Vera er had verdachte het voorzien op tover- bjllenautomaten een lintwormig woord, dat de preside.it telkens met grote voorzichtigheid uitsprak. „Ik had geld nodig", aldus de sim pele verklaring, die verdachte voor ziin daden gaf, doch waarbij de pre sident moest vaststellen, dat dit dan kennelijk chronisch is, gezien de vier veroordelingen, die verdachte reeds terder heeft ondergaan. De officier van Justitie deelde mee, dat eigenlijk niet alle door verdach te gepleegde feiten zijn nagegaan en eiste acht maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaarde lijk emt proeftijd van twee jaar en aftrek van voorarrest. Vonnis over 14 dagen. stand goed te noemen: vergelings- ziekte komt weinig voor. het suiker gehalte is hoog. De voederbieten hebben meer van de droogt ete lijden gehad dan de suikerbieten, de snijmaïs rijpte wat te vlug af. Op verschillende percelen werd geconstateerd dat de korrel verder was met het rijpingsproces dan het blad Op veel bedrijven heeft men in de afgelopen maand gras gemaaid voor nakooi en kuilgras. Vanwege de wis selende weersomstandigheden heeft de kwaliteit van het geoogste pro- dukt nogal geleden. Voor een goede grasgroei "iel plaatselijk te weinig regen, in het algemeen is er wel gras genoeg voor het vee. Boze inwoners van enkele Noordhollandse dorpen hebben gisteren als protest tegen de an nexatieplannen van Alkmaar op het Binnenhof gedemonstreerd en na de demonstratie aan ka mervoorzitter Van Thiel een pe titie aangeboden. Gisteravond bleek de actie niet voor niets te zijn geweest. De kamer aan vaardde een motie ivaarin voor gesteld werd het gebied van Oud dorp en gedeelten van St. Pan- cras en Koedijk naar Alkmaar over te hevelen en de resterende delen van deze plaatsjes samen te voegen tot een nieuwe gemeen te. NOORDWIJKERHOUT - Voor het mogelijk is om op de gronden van plan Victor III de zo noodzakelijke woningen, het winkelcentrum en de bejaardenwoningen te bouwen voor de riolering kan worden gelegd, en de bouwstraten klaargemaakt kun- nen worden, voor dat alles moet de grond in eigendom worden verkre- j gen. Maar al zijn gemeente en eigenaren over de overdracht tot overeenstem- j ming gekomen en is de prijs in on- derling overleg bepaald, dan nog kan de centrale financiering een spaak in het wiel steken. De gemeente moet nu eenmaal kunnen aantonen over voldoende vaste geldmiddelen te be schikken voor Gedeputeerde Staten hun goedkeuring aan de transacties mogen hechten. En nu zijn enkele goedkeuringen onthouden op gronden ontleend aan d» eisen van de centrale financiering Hogervorst toonde zich ongerust "Wij hebben maar zes maanden de tijd om de gronden te verwerven" Wethouder P C. Heemskerk <VVD> borg ook de zorg van Hogervorst op zijn brede vug. Gelet op het stadium waarin de besprekingen met de Cen trale Directie oor de Volkshuisves ting verkeren had hij alle hoop. Ja zeifs het volste vertrouwen, dat voor het verloop van de zesmaanden-ter mijn, de vaste financieringsmidde len verkregen zouden zijn En dan is de goedkeuring van Ged Staten nog maar een wassen neus. Eenzelfde optimisme, maar met iets minder grond, koestert wethou der Th. C. de Jong (KVP) over de goede afloop van het raadsbesluit om VVSB en Northa fors te subsidiëren in de kosten van de bouw van het riante clubhuis annex kleedgelegen heden. N Groot 'KVP> benadrukte het deel. dat de sportverenigingen zeli reeds voor het clubhuis bijeenbrach ten en dat zonder twijfel van grote importantie is. Maar, zo veronder stelde burgemeester Bosma. dat kon in ogen van G.S. weieens niet groot genoeg zi.in. Maar ook deze zaak zal met de gruots'e zorgvuldigheid wor den afgewikkeld. APELDOORN Op aanwijzing van de fiscale inlichtingen- en od sporingsdienst heeft de politie een hoofdinspecteur en een inmiddels ge pensioneerde ambtenaar van de Pro vinciale Waterstaat in Gelderland gearresteerd wegens het aannemen van steekpenningen. De mannen zou den rijkelijk zijn beloond voor hun bemiddeling bij de vestiging van een benzinestation van Esso in Warns- veld. De arrestanten zijn de 36-jarige hoofdingenieur P. D, die tien mill' zou hebben opgestreken, en de 66- jarige J. S.. die met zeven mille was beloond voor een transactie in Nij- kerkerveen. De laatste zou later nog eens drie mille hebben gekregen voor medewerking aan een fraudu leuze grondtransactie in Keppel De twee ambtenaren zijn volgens de Apeldoornse politie omgekocht door de vorige week aangehouden hoofdinspecteur van Esso Nederland H. S. <62) uit Apeldoorn, die ervar wordt verdacht zijn maatschappij voor een kapitaal te hebben bena deeld. Gelijk met hem werden een 42-jarige makelaar uit Warnsveld er een 68-jarige Deventenaar opgepakt. De omkoping van de ingenieur ze vijf jaar geleden zijn gebeurd. De andere ambtenaar zou de vbedragen in 1964 en 1968 hebben ontvangen. Een wat kil bericht, waaruit, laten we zeggen, weinig sympathie en medegevoel voor de gastarbeider spreekt. En nu zullen we het maar niet hebben over met snuifje voor oordeel dat er in opgesloten ligt. Is Hazerswoude Dorp zo anti-gastarbei der? Uit ervaring kan er niets over worden gezegd, want het dorpje heeft nog nooit gastarbeiders gehad. Een serie gesprekken met gezinnen vlak in de buurt van het bewuste pand, leert evenwel dat de pap niet zo heet dient te worden geconsu meerd als zij nu te vuur staat. Het is niet beter of slechter dan elders. Groot aantal Bij navraag blijkt dat de actie niet zozeer gericht is tegen de komst van gastarbeiders op zichzelf, als wel tegen het feit dat er misschien zo'n groot aantal in één huis wordt neer- geplant. Men vreest in de kern van het dorp zo n echt gastarbeidershuis te zullen krijgen: de verhalen daar over uit andere plaatsen zijn maar al te goed bekend. „Als je acht man nen in een huis zet", zo zeggen de bewoners, „cf dat nou gastarbeiders ziin of niet. dan wordt het een troep, een janboel. Dat kunnen we hier nier hebben, daarvoor wonen we ook te dicht op elvaar". Men vraagt zich ook af waarom Pannebakker nu juist de kern van het dorp opzoekt om gastarbeiders te huisvesten, ..waarom gebruikt hij daarvoor niet een stukje van zijn eigen grond". De heer Pannebakker heeft ver klaard dat als er gastarbeiders in het huis komen, dat dit er maar twee zullen zijn In dat geval zouden nog maar weinigen hun bezwaren, neergelegd in de brief, handhaven. Maar de woorden van de heer Pan nebakker zijn lang niet voor allen geruststellend. 'Dat zegt hij omdat hij zijn vergunning nog moet krij gen. Maar als hij die heeft wie ga randeert ons dan dat hij het bh twee laat. Waarom zou hij er geen tien instoppen als hij de kans krijgt? Pannebakker heelt voor dat huis een behoorlijk bedrag moeten betalen. Dat haalt hij er met twee gastarbei ders niet wo vlug uit, met acht of tien wel". Een andere, niet te onderschatten factor bij sommige gezinnen in dit verband is de zorg om de opgroeien de dochteris), „want die gastarbei ders hebben andere opvattingen, ze zijn anders geaard dan wij. Dat kun nen ze niet helpen, maar het ia nu eenmaal zo" Maar onder degenen die vlak bij pand 173 wonen, zijn er ook die van een ander, wat genuanceerder stand punt uitgaan „Iedereen heeft recht op een behoorlijk dak boven zijn hoofd, dus waarom deze mensen niet? Ze doen hier meestal het werk waarvoor je geen Nederlander meer krijgt. Het minste wat we kunnen doen is ze behoorlijk huisvesten Acht man in dat huis zou te veel j zijn, dan zou je ook niet meer kun- I nen spreken van behoorlijk huisves ten. maar vier zou wel gaan" De vraag is waarom de Hazerswoudena - i ren die dit standpunt huldigen toch j de brief hebben getekend. Dat is vlug verklaard„Dit is een kleine gemeenschap, een buurt waar de mensen elkaar goed kennen en elkaar 1 dagelijks zien. Als dan iemand uit ja buurt gevaren ziet in de komst van gastarbeiders en met een lijst rond gaan. dan teken je. Je tekent om degene die met de lijs* komt te hel pen" Hazerswoude Dorp wacht met span ning af wat de raad gaat besluiten GRONINGEN iANP> In het noorden van het land zijn 85 schapen verdwenen. Dit is aan het licht geko men tijdens een onderzoek dat de Rijkspolitie district Groningen in sa menwerking met de marechaussee in vrijwel de gehele provincie Gro ningen en in noord-Drenthe heeft ingesteld. De schapen zijn gestolen door de gebroeders J. G.D.J. 26 jren A.D. A.J. <24i uit Overschild, die zich thans in arrest bevinden. De vader van beide broers, die aanvankelijk ook was gearresteerd, is in vrijheid I gesteld, nadat was gebleken dat hij niet medeschuldig was. I De ene broer J.G.D.J. heeft een volledige bekentenis afgelegd. De andere die door de marechaus see werd gearresteerd in Seedorf waar hij als dienstplichtig militair was gelegerd, is ingesloten in het po litiebureau te Appingedam. Of schoon zijn aandeel volgens de poli tie is komen vast te staan heeft hij niet bekend De diefstallen zijn de laatste maanden in de nachtelijke uren ge pleegd met behulp van een perso nenauto. De schapen werden met een net gevangen en met gebonden poten in de auto overgebracht naar een weiland bij de ouderlijke wo ning. Via de veehandel werden de schapen verkocht. NOORDWIJK Bij het Europese centrum voor ruimte-technologie EIS TEC in Noordwijk hebben de eerste 17 werknemers mededeling gekre gen, dat zij moeten afvloeien in ver band met de voorgenomen reorgani satie van de werkzaamheden. Het zijn voornamelijk technici. Direc teur Hammerström heeft by het be kend maken van deze ontslagen nog maals de geruchten tegengesproken, dat in totaal 150 man op straat zou den worden gezet, maar heeft overi gens geen definitieve aantallen ge noemd. Het personeel heeft zich en bloc aangsloten bij het NVV om daar mee sterker te staan en meer kans te hebben op beter inzicht in de situ atie en eventueel inspraak in de gang van zaken. DEN HAAG/VALKENBURG Een 29-jarige inwoner van Valken burg moest zich voor de Haagse rechtbank verantwoorden, voor het uitlokkeu van abortus-plegen. Ver dachte. die is gehuwd, had omgang met een 18-Jarig meisje, dat een kind van hem verwachtte. De man kwam in contact met een Hagenaar, die reeds eerder werd veroordeeld wegens plegen van abor tus. HU wist de man te bewegen op het meisje abortus te plegen, waar voor hU f 500 betaalde. Na de abortus werd het meisje ernstig ziek en moest ln een zieken huis worden opgenomen. Zij bracht er het leven af Tegen de pleger van de abortus, eiste de officier een Jaar en zes maanden gevangenisstraf. Tegen de uitlokker. die naar de mening van de officier een groot aandeel heeft gehad in de gebeurte nissen, en daardoor een grote ver antwoordelijkheid Jegens het min derjarige meisje op zich laadde, eis te de Officier vijf maanden gevange nisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met proeftijd van 3 Jaar. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. BOSKOOP Mooie Physalis, Pr- racantha en de eerste Calliearpa waren verleden week op de veiling te bewonderen. De prijzen liggen op dit moment goed. vooral wat de bosarti- fcelen betreft. Mooie Phvaalls bracht het tot 26 cent per tak Pernellta- planten brachten f 5.40-5.10 op en per bos werd f 4.50-4,30 neergeteld Calliearpa bracht f 2.30 en f 2 10 per tak op. Pyracantha noteerde rui mtwee gulden. Chrysanten in re genboogkleuren kwamen tot een gul den per bos. Grootbloemige chry santen liepen van 22 tot 30 cent per stuk. Ook de asters en de dahlias wei den goed betaald. De rozenprijs steeg eveneens. White Butterfly koet 17 cent, Esther Ofarim 16-17 cent. Ju nior Miss 14 cent en de Poliantha 36 oent.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13