In Londen verliefd over gelop en op Rus Engels meisje Groep van tien komt met plan Reeds honderden lastige" Russen in inrichtingen Bresjnew onverwacht naar Sofia en Boekares Nummer twee van Moskou 's Europese spionage Israel verwerpt resolutie van de VN Gaddafi zwaar gewond? TITO NAAR MOSKOU Noordierse minister treedt af TIJDELIJKE OPLOSSING VAN MONETAIRE CRISIS Winst gaull^ bij verkiezii J Franse sei PAGINA 12 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 27 SEPTEMBE t 99 LUXEMBURG (Reuter) Het aantal politieke andersdenkenden dat in Sowjetrussische psychiatrische in richtingen is geplaatst, is de laatste twee jaar drastisch gestegen Die heeft de Britse afgevaardigde Peter Reddaway zondag een werkgroep van de negende wereldconferentie van ae organisatie „Amnesty Internationa! in Luxemburg meegedeeld. Reddaway lector politieke weten schappen aan de Londense econo mische hogeschool, vertelde dat het aantal dissidenten van wie bekend is dat ze opgenomen zyn, nu bijna 40 bedraagt maar dat het werkelijke cijfers waarschijnlijk dichter in de buurt van de 200 ligt. In 1969 waren NEW YORK (APP, Reuter, AP) De Veiligheidsraad heeft zaterdag avond met veertien stemmen voor bij één onthouding een door Somalië in gediende resolutie aangenomen waarin Israël wordt gevraagd alle maatregelen die in het bezette deel van Jeruzalem zijn getroffen, die zouden kunnen leiden tot een veran dering in de status van de stad, on gedaan te maken. De secretarisgenraal van de VN, Oe Thant, zal binnen zestig dagen verslag uitbrengen over het uitvoe ren van de resolutie en een vertegen woordiger of een missie naar Jeruza lem zenden om na te gaan of de resolutie wordt nageleefd. In de resolutie, die is aangenomen na een debat van drie dagen, wordt betreurd dat Israël niet heeft gerea geerd op alle vorige verzoeken van de Veiligheidsraad, de status en het ka rakter van de stad onaangetast te laten. Alle juridische en administratieve maatregelen van Israël, zoals onteigenen van grond en eigendom men, het verplaatsen van mensen en de wetgeving inzake de inlijving van het bezette stadsgedeelte, zijn volgens de Veiligheidsraad in het geheel niet rechtsgeldig en kunnnen de status van de stad niet veranderen. Van stemming onthield zich Syrië, dat bepaalde delen van de resolutie krachtiger wilde hebben. De Israëlische regering heeft de resolutie over Jeruzalem met grote nadruk verworpen. Dit blijkt uit een gisteren in Jeruzalem na afloop van een kabinetsvergadering uitgegeven communiqué. nog maar een of twee van zulke gevallen bekend. „De meeste van deze mensen zijn gearresteerd voor politieke delicten zoals het versprei den van pamfletten of het organise ren van protesten tegen politieke processen, en alle inlichtingen waar over wij beschikken wijzen erop dat zü niet ziek zijn", aldus Reddaway. Volg.ens Reddaway vrezen de dis sidenten de internering in een psy chiatrische inrichting veel meer dan in een dwangarbeiderskamp, om dat ze tussen mensen worden ge- tst die in ernstige mate geeste lijk gestoord zijn. Vaak ook krijgen ze strafbehandelingen. Hij wist van een man diie in hongerstaking was gegaan en toen een zeer sterk ver dovend middel toegediend had ge kregen dat hem in een „catastro fale dichaamsconditie" deed belan den. Sneeuwstorm Tot dusverre zijn zes doden en 500 gevallen van be vriezing geteld na de verschrikkin gen, die 30.000 mensen zaterdag na een feestelijke herdenking van de Mexicaan Vicente Herrero op de hellingen van de 5.400 meter hoge vulkaan Popocatepetl moesten door staan. Na de herdenking begon het te sneeuwen en daalde het kwik snej tot 20 graden onder nul.. De 30.000 aanwezigen konden niet naar bene den gaan, omdat de autobussen waarmede zij de tocht hadden ge maakt vast kwamen te zitten op de bergweg, die reeds moeilijk begaan- baai- was ten gevolge van de zware regenval van de laatste tijd. Kernontploffing In het seismo logisch instituut van de universiteit van Uppsala is vanochtend een zeer zware ondergrondse kernontploffing op het Russische eiland Nova Zem- bla geregistreerd. De explosie moet ongeveer even hevig zijn geweest als de ontploffing van 14 oktober vorig jaar op Nova Zembla, die gold als de zwaarste kernontploffing ooit tol stand gebracht. Een foto uit de Noorse hoofd stad OsloKroonprins Har aid en zijn echtgenote Kroonprinses Sonja, met hun pasgeboren doch tertje Martha Louise. Tegenstanders Thioe verenigen zich in comité SAIGON (AFP) Op een bijeen komst in Saigon is zaterdag een „coördinatiecomité tegen de dictatuur van president Thioe" opgericht Dit heeft het Franse persbureau AFP uit goedingelichte bron in de Zuidviet- namese hoofdstad De oprichtingsvergadering werd onder meer bijgewoond door vice- president Ngoejen Cao-ky. de ex- kandidaat voor het presidentschap Doeong Van-minh en vertegenwoor digers van de An Qoeang-boeddhis- ten, de religieuze groeperingen Cao Dai en Hoa Hao, katholieken, stu denten en arbeiders. De samenstelling van het comité en zijn actieprogramma zullen de ko mende dagen bekend worden ge maakt. In Saigon de Zuidvietnamese hoofd stad werden zaterdagochtend felle betogingen gehouden, waarbij twee Amerikaanse voertuigen werden brand en leden van de Amerikaanse militaire politie met stenen werden bekogeld. Kort tevoren had president Ngoe jen Van-Thioe de bevolking opge roepen kalm te blijven en niet aan demonstraties deel te nemen. Communistische guerrillastrijders hebben gisteren in de Cambodjaanse hoofdstad Phonm Penh handgrana ten en kneedbommen geworpen naar Amerikaans ambassadepersoneel dat een partijtje honkbal speelde. Twee ambassadefunctionarissen werden gedood en er vielen ruim tien ge wonden, onder wie gezinsleden van de Amerikanen. De aanslagplegers gingen er op motorfietsen vandoor. De Amerikanen speelden honkbal op een terrein bij de rivier de Ba- op 200 meter afstand van de ambts woning van de Amerikaanse ambas sadeur Emory Swank. Black overleden De Ameri kaanse ex-opperrechter Hugo Blacx, die vorige week zijn ontslag indiendp, is zaterdag in een ziekenhuis in New York aan een hartaanval over leden. Hij was 85 jaar. Black werd door Franklin Roosevelt benoemd tot opperrechter en maakte 34 jaar deel uit van het Opperste Gerechtshof. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De overgelopen functionaris van de Sowjetrussische geheime dienst in Engeland blijkt plaatsver vangend hoofd van die dienst te zijn geweest en nummer twee in de Europese spionage van de Sow jet-Unie. Hij was generaal met één ster. Thans bevindt hij zich in een van de buitenver blijven van de Britse contra-spionage in Sussex. Als reden voor zijn overlopen wordt genoemd, dat hij verliefd zou zijn ge worden op een Engels meisje, dat hem had aangemoedigd zijn post te verlaten. roeping van dat besluit geëist. „An ders staat ons niets anders te doen dan passende tegenmaatregelen te treffen", zo werd gister aan de Brit se ambassadeur in Moskou, Sir John Killick, meegedeeld, die op het Sow jetrussische ministerie van Buiten landse Zaken was ontboden. De Russische regering verwierp de spionagebeschuldigingen volledig. Die waren „ongefundeerd en verzonnen met kennelijk provocerende oogmer ken". De „ongehoorde maatregelen" van Engeland zouden de Brits-Rus sische betrekkingen bemoeilijken. Het Sowjetrussische partijblad „Prawda" sprak zondag van „een nieuwe explosie van spionage-manie tegen de Sow jet-Unie". Het blad be stempelde de Britse conservatieven als „volijverige NAVO-pleiters aanstichters van anti-Russische c pagnes". Ook de recente bijeenkomst van het Noordatlantisch genoot schap in Londen met zijn „sabelge- kletter" toonde aan dat Engeland nog altijd „fungeert als voornaamste centrum voor de verbreiding van koude-oorlogideeën". De Britse con servatieven willen kennelijk „tegen de stroom van de geschiedenis en de natuurlijke loop der gebeurtenis sen in Europa, dromend van stabiele vrede en veiligheid, in zwemmen des te erger voor henzelf". Het be leid van premier Heath steeks on gunstig af bij dat van de Westduitse bondskanselier Brandt, aldus de Prawda. Vandaag zou de kwestie zonder twijfel in New York ter sprake ko men bij de ontmoeting tussen de Britse en Russische ministère van Buitenlandse Zaken Sir Alec Dou glas-Home en Gromiko, die beiden de zitting van de Algemene Vergadering bijwonen. Plotseling besluit De overgelopen Rus was werkzaam op de handelsafdeling van de Sow jetrussische ambassade. Volgens de Britse journalist Dickinson, die vrij dag in de London Evening News het overlopen van de Rus onthulde, is de desertie, die reeds drie maanden ge leden plaatsvond, als volgt in haar werk gedaan. „Het verhaal gaat", aldus Dickin son. „dat hij op het ene ogenblik nog normale omgang had met zijn colle ga's, toen plotseling alle tassen en papieren van hen weggriste waarop hij beslag kon leggen, ze achterin een auto wierp en op volle snelheid naar het hoofdkwartier van de Brit se inlichtingendienst reed". Collega's van de overloper meld den dat de auto gestolen was, maar toen de gealarmeerde politie arri veerde. stond de auto alweer voor de handelsmissie. Vanzelfsprekend wa ren de KGB-generaal, de tassen en de papieren niet teruggekomen. Twee jaar geleden deed zich in Londen het geval voor van de daar werkende Russische functionaris van de Verenigde Naties Nadeinski die in december 1969 naar Engeland overliep na een romance met zijn secretaresse, mejuffrouw Monica Gi- blin. Nadeinski had een gezin in Rusland en besloot daarheen terug te keren nadat zijn dochter die uit Moskou was overgekomen hem daar toe had bewogen. De Britse regering heeft na de „vangst" van deze KGB-man andere bevriende regeringen op de hoogte gebracht van diens informaties, zo dat zij eventueel ook maatregelen kunnen nemen tegen ongewenste Russen in hun midden. Waarschijn lijk zal de Britse controle op de am bassades van alle Oosteuropese lan den in Londen nog worden ver scherpt. Er is alle reden om aan te nemen dat de KGB zal proberen die am bassades voor spionnenwerk in te schakelen, nu het voor de Russen zelf te heet is geworden. De afgelo pen jaren hebben de Britten de am bassades van Tsjecho-Slowakije, Po len, Irak en Egypte van spionage - activiteit beschuldigd. Geschat wordt dat de KGB meer dan 50 ambtena ren en diplomaten van sympathise rende ambassades kan aanwerven. Moskou dreigt Intussen heeft de Sowjet-Unie een „krachtig protest" bij Engeland in gediend tegen de uitwijzing van 105 Russische functionarissen, en her- CAIRO (DPA) De voor morgen vastgestelde bijeenkomst van de drie leiders van de nieuwe Arabische fe deratie waarin Egypte, Syrië en Lybië zijn verenigd, is volgens het semi-of- ficiële Egyptische blad Al Ach ram en zal nu waarschijnlijk in de eerste week van oktober worden gehouden. De presidenten Sadat. Assad en Gaddafi zouden op deze bijeenkomst de eed op de federale grondwet af leggen. Het uitstel blies geruchten nieuw leven in volgens welke het Li bische staatshoofd Gaddafi kortgele den bij een ernstig auto-ongeluk be trokken is geweest. De geruchten zijn in Tripoli oficieel tegengesproken, maar 'n feit is dat Gaddafi al enkele dagen niet meer in het openbaar is verschenen. Lid Baader/ Meinhof-groep verwondt twee politiemannen FREIBURG (DPA, Reuter) Op een parkeerterrein langs de autoweg bij het Westduitse Bremgarten zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee politiemannen door een auto mobilist neeigeschoten. Eén van hen is er ernstig aan toe, de ander raakte slechts aan de rechterhand gewond. De dader vluchtte met een 23-jarige vrouw, die in een andere auto had gezeten. De bossen langs de grens met Frankrijk in. De schutter zou blijkens gevonden autopapieren de 30-jarige Holger Klaus Meins uit Hamburg zijn, die bij de politie bekend staat als lid van de anarchistische Baader/Meinhof- groep. De verwonde politiemannen waren bezig met een normale ver keerscontrole toen een man met een pistool het vuur op hen opende. Vermoed wordt dat ook het meisje ln het gezelschap van Meins deel uitmaakt van de Ba ader/Meinhof- groep, die een reeks gewelddaden heeft begaan. Meins zou behoren tot de kern van de groep. Meins zou nog vier schoten op één der agenten hebben gelost, toen deze al gewond op de grond lag. In West-Berlijn is zaterdagnacht de 29-jarige Dorothea Ridder gear resteerd, die ervan verdacht wordt de Baader/Meinhof-groep steun te heb ben verleend. Zij zou leden van de groep via een tussenpersoon aan een woning in West-Berlijn hebben ge holpen. In heel West-Duitsland wordt ge zocht naar aanhangers van de groep die om tot een wijziging van de maatschappelijke structuur te komen niet voor gewelddaden zou terug schrikken. fWnwe* V ÖeüïS if) sinds 1920 r tentoonstelling voor het moderne gezin 24 september tot en met 5 oktober behalve 's zondags HOUTRUST DEN HAAG T75 attractieve stands met vele NOVITEITEN U KIJKT UW UIT! schitterend ANTIEK SPEELGOED dagelijks 5 MODESHOWS in de Rotonde Tips voor DOE HET ZELF en HOBBY 50 modelkamers klassiek en modern Reserveer een middag of een avond! BELGRADO (Reuter, AP, AFP) Volkomen onverwacht heeft de Rus sische partijleider Brezjnew het af gelopen weekeinde een bezoek ge bracht aan de buurlanden van Joe- go-Slavië, Hongarije en Bulgarije. Naar men aanneemt wilde Brezjnew z'n Hongaarse en Bulgaarse collega's inlichten over de resultaten van zijn driedaags overleg met president Tito, die een ander karakter zouden heb ben gehad dan verwacht. Opvallend was dat Brezjnew afzag van een be zoek aan Praag en Boekarest. Uit een na afloop gepubliceerd communiqué zou opgemaakt kunnen worden dat Joego-Slavië en de Sow jet-Unie door de ontmoeting van bei der staatshoofden aanzienlijk dich ter bij elkaar zijn gekomen. Het com muniqué dat ondertekend werd door BELFAST (Reuter) De Noord ierse minister voor Gemeenschaps betrekkingen David Bleakley is afge treden uit protest tegen het beleid van de regering-Faulkner. In zijn ontslagbrief aan de premier uit hij vooral bezwaren tegen het recente interneringsbesluit. Hij levert ook kritiek op het één-partijbestuur door de protestantse Unionisten en pleit de vorming van een regering op bredere basis, waarin vertegenwoor digers uit alle lagen van de bevol king, ook rooms-katholieken dus, zijn opgenomen. De 46-jarige Bleakley, die van 1958 tot 1965 als Labour-afgevaardigde zitting had in het Noordierse parle ment, bekleedde zijn ministerspost pas sinds maart j.l. Zijn aftreden is een slag voor premier Faulkner aan de vooravond van diens topconfe rentie met de premiers Heath en Lynch van Groot-Brittannië en de Ierse republiek. Bij zijn ambtsaan vaarding hadden velen Bleakly be stempeld als "symbool van gema tigdheid en hoop". In Belfast is zaterdagochtend een bom ontploft bij een hotel. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar er was veel glasschade. Tezelfdertijd deed zich ook in het centrum van Londen bij een Britse legerkazerne een zware explosie voor waardoor ruiten sneuvelden en ge parkeerde autos werden beschadigd. Volgens een anonieme telefoonmel ding was de ontploffing het werk van het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA). WASHINGTON De ministers van Financiën van de "groep van tien" welvarende landen hebben gis teren hun plaatsvervangers opdracht gegeven een plan op te stellen waar mee een einde mhoet worden ge maakt aan de economisch-monetaire crisis van het ogenblik. De plaats vervangers zullen op 18, 19, en 20 oktober in Parijs bijeenkomen. Uit een communiqué dat gisteren na afloop van de ministers vergade ring van anderhalf uur werd ver strekt, blijkt dat de plaatsvervangers in het plan de volgende vier punten dienen op te nen^en 1. omvang en wijze van aanpas sing der valutapariteiten; 2. de tijdelijke invoering van een grotere marge binnen welke de valu takoersen zich vrij rond de officiële pariteit mogen bewegen; 3. afschaffing van de Amerikaanse invoertoeslag van tien procent; 4. enkele andere maatregelen, bui ten het terrein van de valutakoersen, ter verbetering van de betalings balans der Verenigde Staten. Aanpassing De enige mogelijke aanpassing zo lang de invoertoeslag geldt is die in de vorm van "zwevende" koersen, omdat de invoertoeslag van invloed is op de wisselkoersen. Minister Benson legde er de na druk op dat het plan, dat de "groep van tien" in de komende maanden moet opstellen, alleen ten doel zal hebben een tijdelijke oplossing te bieden voor de crisis van dit ogen blik, en dat het oveleg over een blij vende hervorming van het monetaire bestel als geheel zal worden voort gezet. De Verenigde Staten hebben laten weten dat andere landen hun valu ta's dienen te revalueren, handels belemmeringen uit de weg te ruimen en meer aan defensielasten dienen bij te dragen, wil er op aanvaardbare manier een eind aan de aanhou dende onzekerheid worden gemaakt. Tot de "groep van tien" behoren Nederland, de Verenigde Staten, Ca nada, Groot-Brittannië, West-Duits land, Frankrijk, België (dat tevens Luxemburg vertegenwoordigt)Italië, Japan en Zweden. Zwitserland, dat in tegenstelling tot de andere landen geen lid is van het IMF, is gewoon lijk door waarnemers vertegenwoor digd in vergaderingen van de groep. Brezjnew en Tito zou volgde houd een verlengstuk zijn gelijke Joegoslavisch-Russ kendmakingen van 1955 waarmee destijds wijlen jLc Chroesjtsjow het ijs tus landen aan het dooien bi 10 Moskou, zo blijkt uit de v geeft toe aan de Joegoslav el tot handhaving van de dor de non-interventie, terwijl sterke beloften heeft losge weerwil van de grote id verschillen tussen de twee, zien van politieke, econoi technische samenwerking twee landen en de tweeboi Zowel Moskou als Belgra voortgaan hun eigen coi sche systeem op te bouwen ,e sel „onwrikbaar gebouwd' stellingen van Marx, Lenin. VeL Beide landen beschouwe^, als voorstanders van een vrede en veiligheid op het schiereiland, „waartoe eei rijke bijdrage zou kunnei1 geleverd als de Balkan tot penvrije zone werd verklaj:r Brezjnew heeft Tito ui voor een bezoek aan de Soiei De uitnodiging is door de sche partijleider met genoe vaard. Een tijdstip voor h zal later vastgesteld wordi2 In een korte toespraak b ij' trek van Brezjnew zaterda u vliegveld van Belgrado ke as Tito zijn gesprekken met als „zinvol en van grote voor de toekomstige beti tussen beide landen". Zü v omvattend geweest en in van vriendschap en wederzij gevoerd. „Wy hebben vele 2 gehelderd en de weg van c ontwikkeling onzer betrekki gestippeld", aldus Tito. H )A eraan toe, dat geen verste deze betrekkingen geduld den. PARIJS (AFP, Reuter) gisteren gehouden verkiezii 90 van de 293 zetels van c Senaat hebben de gaullist*! bondgenoten hun positie ro^Ul tels weten te versterken. De voornaamste verliezen in oppositie zünde gemati de zich links van het rent stellende groeperingen. De machtsverhouding in d zal echter geen wezenlijke ring ondergaan. De 90 senatoren zün geko 40.000 kiesmannen, voor hel deel leden van plaatselijke I raden. De belangstelling voor d< 10 zingen in Frankrijk was i bevoegdheden van de FranAs met haar niet-gaullistische i heid zün niet groot. Zün ta b hoofdzaak een toezichthoud Toezegging van Palme Zweede premier Palme belj dag op de slotitaj eenkomst congres van Tanzania's it partü verklaard, dat de „aPC regeringen" van Zuid-Aft Rhodesië en het Portugese lisme de vermindering van ning in de wereld in de we Palme beloofde meer Zweedt voor de bevrijd ingsbewegto 4j Portugals Afrikaanse gebiedt

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 12