V Holland in Vught fet buiten de prijzen De avondmavo's en de 37 uur: een schnabbellesje Spartaan-dames goed op dreef (LE ATLETIEKCOMPETITIE EERSTE KLASSE Zeiltitels voor Klein en Douze Atletiekfinales hoofdklasse STAK MAN ECHTGENOTE IN BRAND? 1* ja „Niet meer afdingen op inflatie correctie" Boten gezonken in Oosterschelde PAGINA U IDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD s dl Kat |T De herenploeg van het Leidse AV Holland ren in Vught tijdens de eerste klasse-finale van ikcompetitie in eerste instantie niet in geslaagd 'laatsen voor de promotiewedstrijden naar de ise. Hoewel de Leidenaars meer punten verzamel- ■ooit tevoren (21.034) leverde dit 'slechts' een ats op achter Prins Hendrik Vught (21.899), jmegen (21.447) en Trias Heiloo (21.388). kans aanwezig dat Hol- promotiewedstrijden zal Enkele clubs (waaronder enden namelijk een pro- n Trias omdat deze ver een ongerechtigde atleet (gekomen. Deze atleet, n. die heel wat punten op de horden en pols in de voorgaande compe- len iut voor de vereni- nd. En volgens het com- lent mag een atleet in niet voor twee verschil- uitkomen. ryd in Vught had een pannend verloop. De zes tven elkaar, met uitzon- ?an Prins Hendrik, bitter lol land ging nogal matig 110 m horden (Bert in Mark van Vliet 16.9), ;en (Rob Pommee 11.54 auenfelder 11.30) en het (Alfred Verhoef 6.49 en 6.48) waren niet dende- imbergen bracht met een -overwinning op de 800 2 minuten de stemming injebroeken weer in. op de 100 m waar Eddy Alfréd Verhoef met elk 1 wat punten op de con- ugwonnen. Dat bleek ook waar Cor Kanbier (50.6) lijlstra (519) alleen op verloren. In die wed- ;ek toen al duidelijk dat liddag niet van de titel worden afgehouden maar >m de begerenswaardige ïrde plaats was nog vol- j.. Rene van de Water ip hoogspringen met elk ~o» I verdienstelijk maar de b an Van de Water was HV neden de maat (42.54). Harry Frauenfelder beperkte met zijn 58.54 m de schade op dit nummer Bij het discuswerpen, bepaald geen sterk onderdeel van Holland, kwa men Gert jan Roosing en Gerrit Zijl stra tot resp. 34.18 m en 31.98 m. Ook een ander technisch nummer, het polsstokhoogspringen, viel ditmaal wat uit de toon. Mark van Vliet had een off-day (3.40 mi maar coach Rob Pommee verraste daarentegen met een prima 3.60 m. De loopnummers brachten wel veel. maai- niet voldoende oompensatie Gé Mulders liep op de zware baan een uitgekiende 1500 m '4.04.6) ter wijl de jonge Martien van de Hoorn naar een serie-zege in 4.10.2 draaide. Bert Paauw toonde zyn aanleg voor de 400 m horden met een fraaie tijd van 56.4 maar Dré de Wit verspeelde helaas terrein met zijn 62.9. De 5 km bracht opnieuw Gé Mulders in de baan die. met een 1500 m nog in de benen, naar een bekwame 16.04.0 draaide. Cor Kleyne, die elke wed strijd beter gaat lopen, kwam uit op 16.51.6. De estafettes leverden Holland, zo als gewoonlijk, een ..berg" punten op. De 4x100 m reserve-ploeg Rob Buining. Frank Mingelen. Ralph Sloos en Rob de Roo gaf een supe rieure zege in 44.5 al een voorproefje waarna de eerste ploeg Gerrit Zijl stra. Eddy Monsels. Cor Kanbier en Alfred Verhoef tot 42.3 sec. kwam waarbij het Leidse kwartet er echter niet in slaagde nationaal kampioen Sparta (42.0) te kloppen. De 4x400 m estafette werd voor Holland het onbetwiste hoogtepunt, van de mid dag. Bert Paauw. Frank Mingelen. Dre de Wit en Cor Kanbier liepen naar een meer dan uitstekende tijd van 3.25.1. Alleen P.H.. met als laat- j ste man Fred van Herpen, kon de felle Leidenaars achter zich houden I Gé Mulders van Holland], (no. 57) erin de Leidenaar voor maakteop de 1500 meter lange i te blijven. Mulders noteerde tijd het tempo. Uiteindelijk slaag- 4.04.6. Debrouwer 4.04.2. de alleen Debrouwer van PHI MEDEMBLIK Kees Douze en Arie Klein hebben dit weekeinde op het IJsselmeer voor Medem- blik de nationale zeiltitels in de Finn- en Solingklasse veroverd. In het lichte weer passeerde de 32-jarige Douze zijn voornaamste concurrent Kees Kruyer, die na het eerste weekeinde nog de lei ding had. De Europse kampioen Boudewijn Binkhorst ontbeerde de wind tezeer dan dat hij zich in j de strijd om de eerste plaats zou kunnen mengen. Hij eindigde als vierde. In de Soling klasse was sprake van een gelijkopgaande strijd tussen de drie sterkste Nederlandse zeilers Arie Klein, ir G. A. Bakker en Heike Blok. Laatstgenoemde had in feite al afgezien van de titel, omdat hij we gens zakelijke bezigheden bij de eer ste twee wedstrijden van het vorige weekeinde ontbrak. Wel won hy zo wel de laatste als voorlaatste wed strijd van zondag Kampioen werd de oud-ijshockey- international Arie Klein, die zater dag tweemaal zegevierde en zondag dicht in de buurt van Heike Blok bleef. Sv-»en met zijn bemanning Jerry Sc:-"fer '17) en Steef Bakker (22) vormt Arie Klein een sterk team dat stellig een geduchte pogirr zal ondernemen uitgezonden te wor den naar de Olympische Spelen van 1972 voor Kiel De iutslagen: Soling: inhaalwedstrijd; 1. A. J Klein; 2. H. C. Blok; 3. G. Bakker Vierde wedstrijd: 1. A. J. Klein; 2. Howar (W-Dld)3. H. C Blok. Vijf de wedstrijd: 1. H. C. Blok. 2. G Bakker. 3. A J. Klein Zesde wed strijd: 1. H. C Blok. 2. A. J. Klein. 3. G Bakker Eindklassement: 1 en kampioen A. J. Klein, 2. G. Bakker. 3. H. C Blok Finnjollen: vierde wedstrijd: 1. L K Douze. 2. J H Korom. 3. K Kruyer. Vijfde wedstrijd: I E. Boor. 2. B J Wilton. 3 K. Douze. Zesde wedstrijd: 1. K Douze. 2. M Meyer. 3. J. W Ballon Eindklassement: 1. en kampioen K Douze. 2 H. Kruyer. 3. J Krom. fa dPkux2c sq.brfi azdo en LEIDEN Het damesteam van De Spartaan uit Lisse is gis teren, in Amsterdam, tijdens de atletiekclubkampioenschappen van Nederland, uitstekend voor de dag gekomen. De Lisser atletes scoorden 17.423 punten, een totaal dat alleen door ADA A'dam (18.139) en Sagitta A'dam (17.959) werd overtroffen. Bij de heren legde het Amsterdamse AAC met 26.954 punten overtuigend beslag op de titel. AVR R'dam (26.004) en V en L TC Den Haag (25.976) waren de grootste belagers. De naam van Metro, vorig jaar landskampioen bij de heren, maar dit jaar niet eens in de finale, lag op veler lippen. De Rotterdam mers hebben namelijk in het ene jaar dat zij de Prins Hendrik- beker (verbonden aan de titelin hun bezit hadden, deze trofee zoek gemaakt, zodat gisteren niet tot uitreiking aan AAC kon wor den overgegaan. De dames van De Spartaan dank ten hun knappe derde plaats aan de homogeniteit van de ploeg Echte uitsihieters waren er niet. maar over het algemeen werden er wel duide lijk boven de middelmaat uitstekends prestaties geleverd. Zo won Joke van der Stelt de 800 m in 2.09.0 en kwam Carla Grimbergen op dezelfde af stand tot 2.17.4. Horden De 100 m horden bracht goede tijden op de klokken met voor Mieke van Doorn 15.2 en voor Janet Mes kers 16.4. Mieke van Doorn deelde bij het hoogspringen de zege met Atmodes-atlete Annemieke Bouma: elk 1.65 m. Miekes clubgenote Ma rian Langezaal overschreed 1.45 m. Ank van der Berg produceerde voor de zoveelste maal dit seizoen een prima speerworp (35.62), terwijl de worp van Wilma Geerlings (31.20) er ook mocht zijn. Bij het kogelstoten en discuswerpen mochten, gewoontegetrouw, de zusjes Marga en Lia Kortekaas de punten verzamelen Marga kwam met de ko gel tot 13.24 m en met de discus tot 41.00 m Lia liet resp 10 09 m en 37.82 m. opmeten. Op de 100 m on dervonden de loopsters veel last van een harde tegenwind. Vandaar dat de tijden van Marian Langezaal (13.5) en Francien Bakker (13.6) niet zo best waren, terwijl de Lisser dames ook op de 200 m wel eens sneller zyn geweest: nu voor Nanneke Lom- merse 27 3 en voor Lenie v. d. Poel 28.0. Op de 400 m ging het beter met voor Hennie Grimbergen 61.0 en voor Nanneke Lommerse 61.1. Andere vermeldenswaardige pres taties in Amsterdam waren: Heren: 800 m: Scharn (Ciko) 1.53.4 5000 m: Scharn 14.28 0; 400 m horden: Braaksma (Ciko) 1.53 horden: Braaksma (AAC) 53.0; 400 m: Van de Heuvel (AVR) 48.8; Hoog: De Noorlander (AVR) 2.00; Hink- stapsprong: De Kort (Sprint) 14.94; Polshoog: Nusse (AAC) 4.40. Dames: 100 m horden: M. v. Beek (ADA) 14.1; 100 m: W. v. d. Berg (Keien) 12.1: 200 m: W. v. d. Berg 24.5: Kogel: E. v. Noorduyn (Sagitta) 15.13. EINDHOVEN (ANP) De Elnd- hovense politie heeft zondagmiddag de echtgenoot van de 40-Jarige me vrouw J. de B-H aangehouden op de verdenking haar in brand te hebben gestoken tijdens een echtelijke ruzie. De vrouw, moeder van vier kinde ren. verklaarde tegenover de politie, voordat zij met ernstige brandwon den naar het ziekenhuis werd over gebracht dat zij zichzelf met spiritus had besprenkeld en gedreigd had zich in brand te steken. Maar dat haar man dit laatste had gedaan. De echtgenoot ontkent dit. Hij verklaarde tegenover de politie dat de vrouw zichzelf in brand had ge stoken en dat hij onmiddellijk po gingen had gedaan het vuur te do ven. Hij was daar niet in geslaagd. De brandende kleren van de vrouw weren tenslotte door buren gedoofd. De vrouw heeft nog geen nadere verklaring af kunnen leggen. an- Er iS eigenlijk niet leefl veel veranderd want net van Marie Antoinette iders het nog steeds ver in hun kinderen modieus kregen jongetjes matro- tón en meisjes fluwelen 'ir die zijn bij de Am- kinderkledingontwerpster Anne Molenaar voorgoed uit de gratie. In haar boetiek in de Ree straat, niet ver van de Dam, heeft ze voor de kinderen heel wat blue jeans, corduroy ritspakken. over- gooiers en gaucho's in voorraad. Anne, het charmante zusje van couturier Frans Molenaar, werkt nog niet samen met een confectio nair en vandaar dus dat haar wat somber getinte kleuterkleertjes vrij kostbaar zijn. De prijzen variëren n.l. van zo'n vijfentwintig gulden voor een dóódsimpel jurkje tot zo'n tachtig tot honderd gulden voor een Borgbont jas. En voor dat geld had ze echt wel wat meer aandacht aan de afwer- j king mogen besteden. Wiegel (VVD): UTRECHT "Met de VVD valt over inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting niet te marchan deren". De voorzitter van de liberale frac tie in de Tweede Kamer, de heer Hans Wiegel, zei dit zaterdag in een vergadering van de partijraad van de VVD Hij reageerde ermee op een sug gestie van de vakcentrales om de correctie maar voor de helft uit te voeren. De overheid zou dan twee honderd miljoen extra beschikbaar krijgen. De vakcentrales zouden er onder andere de woningbouw mee willen financieren. Het kabinet-Biesheuvel heeft beslo ten de in de wet neergelegde moge lijkheid aan te grijpen om de correc tie maar voor vier-vijfde deel uit te voeren. Volgens VVD-fractieleider Wiegel is de inflatiecorrectie een middel om loonsverhogingen binnen de perken te houden. "Door de correctie stijgt immers het werkelijk besteedbaar inkomen, zonder dat de lonen om hoog gaan", betoogde hij. Wiegel wees erop. dat de vakcen trales van de inflatiecorrectie geen breukpunt hebben gemaakt. "Ook als de regering niet tegemoet komt aan deze wens van de vakcentrales, zullen zij meehelpen de loonstijgin gen te matigen", hield Wiegel de partijraad voor. Jarenlang is de inflatiecorrectie (een aanpassing van de belastingta rieven om te voorkomen dat men meer belasting gaat betalen zonder dat het reële inkomen is gestegen) een verkiezingspunt geweest van de VVD. Het kabinet-De Jong heeft de correctie wettelijk geregeld. In een reactie op het voorstel van NVV-voorzitter drs. H. ter Heide om volgend Jaar alle inkomensmet een gelijk bedrag te verhogen („centen inplaats van procenten") zei Wiegel: "Daar sta ik positief afwachtend te genover". Sommige mensen in het onderwijs denken blijkbaar dat ze de samen leving maar alles kunnen wijsma ken. Neem nu de huidige tam-tam uit de kringen van de mensen die lesgeven aan avond-MAVO's. Met hele grote onderwijskundige woor den en met nog grotere sociale kre ten maken ze stampij over een maatregel van het ministerie van onderwijs. Maar het gaat gewoon en heel ordinair om het feit dat ze wat worden beknot in hun schnab bel-mogelijkheden. Het is een wat ingewikkeld verhaal, maar dat heb Je met onderwijsza ken al gauw. Het draait om de om standigheid dat de avond-MAVO's tegenwoordig door het rijk worden gesubsidieerd. Dat brengt mee dat het rijk voorwaarden kan stellen; voor wat hoort wat. Een voorwaar de die het rijk aan de avondscholen stelt, is dat de hand wordt gehouden aan de klassenorm. het aantal leerlingen dat er per klas mag zijn. Een heel gezond ding want het geeft de leerlingen een kans op wat beter onderwijs door meer aandacht van hun leraar. Ik zeg niet dat het werkelijk beter onderwijs ga randeert. want dat moet Je altijd nog maar afwachten, ook in een wat kleinere klas Maar de kans erop is wel wat groter. 37 uur De klassen van de avondscholen moeten niet bepaald hebben uitge blonken door hun geringe omvang, want nu het rijk recentelijk een andere maatregel afkondigde ging het gelijk mis. Die andere maatre gel is. dat iedere door het rijk be taalde leraar (en dat is eigenlijk elke leraar die werkt aan een door het rijk bekostigde school) per week hooguit 37 lesuren mag maken. Bij het huidige, steeds groter wordende lerarentekort komt menige leraar al een heel eind naar die 37 uren aan de dagschool of -scholen waar hij arbeidt. Zo blijft er voor avond scholen niets «of nauwelijks iets) meer over: veel leraren, althans de leraren die ook nog wel 's avonds willen werken, hebben vaak 37 uren al zodanig opgedeeld dat er voor de avondscholen slechts restjes over schieten. En daar ligt dan het dilemma van de avond-MAVO's: weinig leraren met weinig uren enerzijds, ander zijds een strikt verbod om de klas sen met leerlingen te overladen. Uit de kringen van de avond-MA VO's wordt prompt geroepen over kortzichtig beleid en halsstarrige maatregelen van de zijde van het ministerie van onderwijs. Er wordt ook geroepen dat het ten koste gaat van zoveel vlijtige werkende Jonge ren die naast hun baantje overdag proberen 's avonds een MAVO-di- ploma te halen. Een wat kinderlijk geloof, dat Je de gemeenschap voor Je karretje kunt spannen als Je maar de geladen term „werkende jongeren" hanteert. Het is natuurlijk precies andersom: voor werkende Jongeren (of voor werkende ouderen, of voor welke leerlingen van die avond-MAVO's ook) is kwalitatief goed-onderwijs door fitte leraren van belang, en anders niets. Over de omvang van de klassen had ik het al; als die omvang wat kleiner is. kan dat bij dragen aan de kwaliteit van het onderwijs. Fitheid En dat het rijk de grens van het aantal wekelijks te geven lesuren legt bij 37 uur. heeft alles te maken met de fitheid van de leraren. Een leraar in een dagschool maakt nor maal ongeveer 30 uren per week. les uren wel te verstaan; als hij een gewetensvol en nauwkeurig man is, besteedt hij daarnaast nog vele uren aan noodzakelijke zaken als het voorbereiden van de lessen, het verwerken van de produktle der leerlingen en het systematisch bij houden van de literatuur over en de ontwikkelingen in zijn vak. Er valt al niet goed in te zien hoe een leraar, die de volle 37 uren opsou peert. aan al die dingen kan toeko men, tenzij hij celibatair is. geen hobby's heeft en als een menselijke machine kan draaien Gesteld dat die man bestaat: ook al niet de ideale figuur als leraar, want ie mand met een beetje contact met de samenleving valt toch wel te prefereren. Die geeft wellicht wat menselijker onderwijs. De pech van de betrokken leraren is natuurlijk dat er. in tegenstelling tot de tijden waarin de avondscho len niet werden gesubsidieerd, geen" ontduiking van de limiet der 37 uren mogelijk is. Alles zit in een en dezelfde computer: de gewone uren en de avonduren worden er netjes samengevat en omgezet in het uit te keren salaris. Schnabbeltoer Het valt te betreuren dat de men sen der avond-MAVO's het op deze toer. zeg maar schnabbeltoer, heb ben gegooid. Als zij hadden aange drongen op structurele, fundamen tele verbetering meer en betere lerarenopleidingen was de sa menleving een dienst bewezen. Het ergste is dat het huidige ge schreeuw helemaal niet klopt met dat andere geschreeuw van we-heb- ben-het-zo-zwaar-op-de-dagschool. zo zwaar dat meedoen aan onder wijsvernieuwing er niet afkan. VLISSINGEN (ANP' In de monding van de Oosterschelde. by het derde werkeiland, het noord- land, zijn een drijvende asfaltfabriek en een zeesleepboot gezonken. Er hebben zich geen persoonlijke onge vallen voorgedaan. Volgens een zegs man van de rijkswaterstaat Ls de schade aanzienlijk. De drijvende asfaltfabriek Jan Heijmanvan de Bitumarin NV te Zaltbominel, die gebruikt wordt bij de afsluiting van de Oosterschelde. bevond zich zondagmorgen zonder verklaarbare oorzaak, in zinkende toestand.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11