weedaags Ulster-debat in onden: een trieste indruk Parlementair duel in Bonn Washington tracht het plan Pirelli van Rogers door te drukken lieeft '1('1 Heen een wonder kan Noord-Ierland nog redden ER DODEN BELFAST Thans twee vacatures Opperste Gerechtshof in Verenigde Staten Belgische regering- Eyskens maakt een moeilijke tijd door SPECULATIE OP BASIS VAN IMF-RAPPORT REVALUATIE moeilijk iG 24 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent) (DEN (GPD) De conclusie van twee dagen diepgaand huis- en Hogerhuisdebat over Noord-Ierland kan nauwe- oders zijn dan dat alleen nog een wonder Ulster van jrond waarlangs het wankelt, zal kunnen redden. Lord am, de lord-kanselier, lid van de regering en hoogste maris in het land, zei dat een nieuw politiek initiatief om een burgeroorlog te vermijden. unatisch een dramatisch ogenblik vroegere Labour-minister nenlandse Zaken James Cal- (die algemeen wordt gepre- de wijze waarop hij in 1969 crisis in Noord-Ierland wist te bedwingen) zich tot itt, de sociaaldemocratische [leider van het parlement die tevens lid is van het agerhuis, richtte met de de in hoofdzaak rooms-ka- Noordierse oppositie bereid door de Britse regering elde rondetafelconferentie Meel aan de regering deel te wanneer er een bevredigen- sing voor de internerings- ian worden gevonden. Cal- iei zich opgelucht te voelen antwoordde, dat in dat ge- ppositie gesprekspartner wil men weet heeft de Noord- positie het Noordierse Stor- rlement) de rug toege- et een doel een alternatief parlement te vormen dat Sober a.s. voor het eerst in trry zal bijeenkomen en dat hoopt wellicht 50 parle- rs uit het Noordierse Lager- Senaat zal omvatten, aakte later duidelijk, dat de tholieke minderheid in rland pas zal meedoen aan en naar een oplossing van liet indien de internering een kamp opgesloten wordt opgeheven. Dit zou dat alleen diegenen zou den vastgehouden tegen wie lacht zal worden ingediend. Internering toe heeft de Noordierse re- >zegd, dat internering nodig iat getuigen door het IRA worden geïntimideerd, dat ale loop van de Justitie on- wordt gemaakt. Maar zelfs Internering zal worden on- emaakt waarschijnlijk, want in het s waarschuwde de regering internering die het gevolg één enkele razzia op 8 mogelijk zal worden uitge- m is er een andere bran- nog onbeantwoorde vraag, of de Unionistische partij de slagschaduw van eigen n opereert, bereid is, tholieke oppositieleden tot ig toe te laten. ibere indruk van het debat het gepraat van de politi- andag begint de topconfe- Dublin. Belfast en Londen tfficiële landgoed Chequers, olgd door een ronde-tafel- ie van Noordierse politieke lijke leiders bijeengeroepen Idling, de Britse minister lenlandse Zaken waar- niet meer zal helpen om- srroristen zoals zo vaak in koloniale historie het ge feest (zie Palestina en Cy- ST (Reuter) In de hoofdstad Belfast zijn bij een ontploffing in een i r.k. wijk Falls Road twee üensen, een man en om het leven gekomen, werd vrijwel totaal ver- Igens de politie is er hoogst Dlljk een voorraad geligniet ftrd. Er zijn nu sinds het de Jongste reeks onlusten zes weken geleden. 44 do- Hen Toen na de explosie ptairen arriveerden, wer- een vijandige menigte te len. en ambulancewagen. 'Mg oponthoud doorgelaten, in Belfast werd later in $n bom geworpen naar een die vervolgens ook werd Daarbij vielen geenslacht- n zuiden van Lisburn liep dr voertuig op een mijn, werd niet ernstig bescha- inzittenden bleven on to Coalisland verdreven or- een groep Jongeren die een feu belegerde, terwijl in het huis van een bankdi- K>r een explosie werd ver bas niemand thuis zijn meer dan 2.0000 ge- de Noordierse hoofdstad de ken verhuisd naar veiliger de stad, aldus een rap ten regeringsinstantie, dat to is gepubliceerd. prus) in feite de zaak in handen hebben genomen. Voorts is er het feit dat een groot deel van de rooms-katholieke minderheid als on derdeel van de burgerlijke ongehoor zaamheidscampagne weigert om ge meentelijke huren en belastingen te betalen (men is de overheid reeds 200.000 pond, 1,7 miljoen gulden, schuldig) met als doel het Noordier se regeringssysteem ten val te bren gen, terwijl het IRA (het illegale on dergrondse guerrillaleger) de Britse strijdmacht tracht te verjagen in de hoop dat de daaropvolgende chaos tot herstel van de Ierse eenheid zal leiden. Devlin en Paisley De bleke 23-jarige Bernadette Devlin, Jongste Lagerhuis-afgevaardigde, kon niet anders dan de kamer door haar heldere indringende spreek trant opnieuw fascineren, ook omdat men wel intuïtief moest beseffen, dat zij een stuk Noordierse realiteit vertegenwoordigt die buitenstaan ders nauwelijks kunnen benaderen. Daarom luisterde het Lagerhuis met groter aandacht dan ooit, zowel naar haar als naar een ditmaal tamelijk gematigde dominee Paisley, die ver klaarde tegen geweld van welke zij de ook te zijn en in beginsel tegen in ternering, die averechtse gevolgen heeft gehad en een maatregel is, die misschien wel aan het begin van een ernstige situatie kan helpen, maar zeker niet wanneer deze zich, zoals thans, te ver heeft ontwikkeld. De ongehoorzaamheidscampagne is, zei Paisley, bezig wat bommen en moorden niet kunnen doen, namelijk het Noordierse staatsbestel ten i gronde te richten. Ook Paisley, die de exponent is van degenen die wil- len dat Ulster een onverbreekbaar j onderdeel van het Verenigd Konink rijk blijft, wenst dat de Ierse verde- ling in de komende besprekingen j aan de orde zal worden gesteld, j omdat men zich anders zelf voor de j gek houdt. Paisley bereed natuurlijk j zijn stokpaardje, dat alleen herstel van de bewapening van de politie j en de herleving van de hulppolitie, j de B-specials, de terroristen zullen kunnen verslaan omdat het Britse leger totaal ongeschikt is voor deze taak en eenvoudig niets van Ulster begrijpt. Heath aan het woord Premier Heath, die het debat besloot, verdedigde de internering Hij zei, dat de kern van de kwes tie is, hoeveel macht er aan het Stormont (Ulsterse parlement) moet worden gelaten. Deze opmerking be tekent, dat evenals fractieleider Wil son, ook Heath ervan overtuigd is dat het Britse parlement zich ster ker in Ulster, waarvoor het de dui delijke verantwoordelijkheid draagt, moet laten gelden, zodat in elk ge val de hervormingen beter dan tot nu toe tot hun recht zullen kunnen komen, hoewel hiervoor in werke lijkheid een verandering in geestes gesteldheid nodig is, waarmee mis schien wel een generatie of langer zal zijn gemoeid. Hoewel de officiële Labour-opposi- tie tegen het beleid van de regering is, wilde zij na afloop van het de- i bat geen stemming, omdat anders het IRA erdoor zou worden aange moedigd. Bovendien wilde men de komende besprekingen van de drie premiers ontzien. Desondanks drong j de linkervleugel, gesteund door en- j kele anderen, toch een stemming af. I De Engelse industrie is ver gevorderd met de ontwikkeling van een vliegtuig, dat loodrecht kan opstijgen en landen. Gisteren werd op de Theems hij Green wich een demonstratie gegeven met een Harrier-gevechtstoestel, een produkt van Hawker Sidde- ley. dat recht op en neer" op steeg van en weer landde op het dek van een hulpschip van de ma rine. de ..Green Rover". Op de achtergrond een schip met be langstellende en deskundige toe schouwers van Britse en buiten landse nationaliteit. WASHINGTON (Reuter» Het Wïtte Huis heeft gisteren bekendge maakt. dat de 72-jarige rechter John Harlan zich om gezondheidsredenen uit het Opperste Gerechtshof terug trekt. Dit is binnen een week de tweede rechter die zijn zetel beschik baar stelt. Harlan wordt sinds half augustus in een ziekenhuis behandeld voor een ruskwaal. De andere afgetreden op perrechter is de 85-jarige Hugo Black, wiens toestand kritiek is als gevolg van een beroerte. Terwijl Black veelal werd be schouwd als de leider van de libera len in het negen rechters tellende Opperste Gerechtshof, werd Harlan algemeen gezien als een voorvechter van een conservatieve koers. Zijn zorgvuldig geformuleerde uitspraken hebben in de jaren '50 en '60 de ac tiviteit van het gerechtshof in veel opzichten afgeremd. Harlan was in 1955 door president Eisenhower tot opperrechter benoemd. Hoewel het bekend was dat hij ziek was. kwam de mededeling over zijn aftreden toch als een verrassing. Het Opperste Gerechtshof zal. als het maandag over een week voor zyn herfstzitting bijeenkomt, dus slechts zeven leden tellen. Over het bezetten van de open plaatsen zei woordvoerder Ziegler van het Witte Huis alleen, dat president Nixon overleg zal plegen om de ge schiktste opvolgers te vinden. De be noemingen moeten door de Senaat i worden bekrachtigd. In het verleden j heeft Nixon tweemaal een door hem voorgedragen kandidaat zien afwij- zen. Herhaaldelijk heeft de president j er vóór gepleit, dat de conservatieven j ruimer worden vertegenwoordigd in het Opperste Gerechtshof. Geheim programma van bezoek Banda aan Mozambique BLANTYRE (Reuter, ANPi Uit veiligheidsoverwegingen is er geen programma gepubliceerd voor het staatsbezoex van presdient Banda van Malawi aan de Portugese kolo nie Mozambique, aldus een bericht uit Blantyre, de hoofdstad van Ma lawi. Verwacht wordt dat het be zoek, dat vandaag is begonnen, drie dagen zal duren. Onlangs hebben zich incidenten voorgedaan om de voornaamste ver bindingsweg tussen Malawi en Mo zambique, waarbij auto's op mijnen liepen en een man om het leven kwam. In Lantyre werd dit uitgelegd als een protestactie van het Fre- limo („Front voor de bevrijding ven Mozambique") tegen het bezoek van Banda. De bevrijdingsbewegingen en de meeste zwart-Afrikaanse staten zijn tegen officiële contacten met Portu gal, zolang ait land zijn drie Afri kaanse provincies geen onafhankp- lijkheid wil verlenen. Waarschijnlijk zal Banda een be zoek brengen aan Cabora Bassi waar een gigantische dam wordt ge bouwd Tegen dit project bestaat veel Afrikaans verzet, onder meer omdat Portugal er een nederzetting van een miljoen blanke kolonisten wil vestigen. Malawi hoopt van de Cabora Bassa-dam elektriciteit te kunnen betrekken voor de ontgin ning van zyn bauxietertsen. Vijf weken geleden was Banda de eerste leider van een zwart-Afrikaans land. die een bezoek aan Zuid- Afrika bracht. BRUSSEL (ANP) —De politieke spanning is gisteravond in België zo hoog opgelopen dat er vrees bestond dat het kabinet-Eyskens het niet lang meer zou maken. Dat gebeur de toen topoverleg tussen de regering en de partijen waarop die regering steunt (socialisten en christen-demo craten) volledig de mist in ging. Dit topoverleg had Juist moeten dienen om de politieke verhoudingen die de laatste dagen drastisch ver slechterd waren te verbeteren en om te onderzoeken wat de regerlng-Eys- kens nog zou kunnen verwezenlijken. De bijeenkomst van regering en par tijleiders kon echter geen doorgang vinden omdat de christen-democra ten er wegens een incident weiger den te verschijnen. Socialistenleider Leburton ging namelijk niet in op een eis van de christen-democraten, een „openbare rechtzetting" te ge ven van een vraaggesprek met hem in een weekblad, waaruit kon worden afgelezen dat hij de samenwerking met de christen-democraten wilde opzeggen Toen het topoverleg aldus afketste vergaderden de socialistische (12) en de christendemocratische '17) ministers afzonderlijk. In de opwin ding die in deze situatie ontstond kwamen verklaringen los waarin ge zegd werd dat het wekelijkse vrij dagse kabinetsberaad niet zou door gaan en waarin men liet doorsche meren dat de Belgische premier het ontslag van zijn kabinet zou indie nen. In de loop van de avond legde de Belgische regeringschef de verant woordelijkheid voor de gebeurtenis sen echter volledig bij de par tijen. Hoewel Eyskens als altijd optimistisch verklaarde „dat er wellicht heel wat personen zijn die de vredespijp willen roken", ont kende hij niet dat er nog altijd dui delijk spanning heerst. Overigens zei Eyskens wel dat zijn kabinet van daag toch bijeen zou komen. Eveneens in de loop van de avond hebben zowel socialisten-leider Le burton als christen-democratenlei- der Houben verklaard niet de bedoe ling te hebben een crisis uit te lok ken. Brussel wacht nu nog maar weer even af of deze verklaringen daadwerkelijk zullen uitlopen op het roken van de vredespijp. herwijten over en weer (Van onze correspondent' BONN (GPD) De Westduitse regering en oppositie hebben giste ren in Bonn beurtelings beweerd, dat zij de Westelijke bondgenoten op hun hand hebben. Oppositieleider Barzel, die de regering ervan beschuldigde "zich te richten naar de mogelijkhe den van macht en niet naar de rech ten van de mens", haalde de Frans man Monnet erbij om aan te tonen dat de Duitsers weer een "nationaal egoïsme, zoals men dat in de tijd voor de Tweede Wereldoorlog ken de". wordt aangewreven. Toen mi nister Scheel verdedigend aanvoer de. dat het Westen geheel achter de Westduitse buitenlandse politiek staat, werd dat door Strauss als "di-1 plomatieke kletspraat" van de hand gewezen. Beide partijen, regering en oppositie, verweten elkaar nations- i lisme. Wat een informatie over Brandts I reis naar de Krim door de regering had moeten worden, werd in feite een confrontatie. Oppositieleider Bar- zei vond dat de regering in hoog tem po doet wat Moskou wenst en op zijn minst treuzelt als het gaat om de eenheid in West-Europa Wat de Oost-politiek betreft, stelde hij vast dat het toetreden van de D.D.R. in de Verenigde Naties zal worden ver sneld. "Een communistisch regime op Duitse bodem moet met me dewerking en op wens van een vrij gekozen Duitse Bondsregering in de V.N., ofschoon dit regime met ge weld en tot schieten toe de mensen rechten onderdrukt", aldus Barzel. De regering beriep zich erop. dat haar politiek zich beweegt „in het kader, dat ln de NAVO en in de Westeuropese gemeenschap is af gesproken". Moord bij Beiroet De politie Ln Beiroet (Libanon) heeft in een Pa lestijns vluchtelingenkamp het lijk gevonden van een der leidende figu ren van het Palestijnse bevrijdings leger Baradei. Het lijk vertoonde brandwonden waaruit wordt afge leid dat Baradei door middel van elektrische apparaten was gemarteld. De dode was een van de naaste me dewerkers van de commandant van het leger, brigade-generaal Jachja. De moord heeft het geschil tussen generaal Jachja en zijn staf-chef kolonel Haddad fel doen oplaaien Men gelooft dat de moordenaars van Baradei aanhangers van kolonel Haddad waren. LONDEN (Reuter) Gisteren heeft de deviezenhandel in Europa een koortsachtig verloop gekregen, waarbij de belangrijke valuta's een flinke stijging boekten ten opzichte van de dollar. Deviezenhandelaren in Londen maakten melding van een omvang rijke internationale speculatie naar aanleiding van het gerucht dat het Internationale Monetaire Fonds de conclusies van een voor intern ge bruik bestemd rapport van het IMF met aanbevelingen voor mogelyke re valuaties en devaluaties officieel zou hebben overgenomen. Volgens de geruchten zou het In ternationale Monetaire Fonds een're- valuatie van de jen met 15,3 petvan de Duitse mark met 12,3 pet., van de Canadese dollar met 11.2 pet. en van het pond sterling met 7.2 procent hebben voorgesteld met een gelijk tijdige devaluatie van de Amerikaan se dollar met 3 k 5 procent. De tegenstemmen, hoewel schaars, waren bedoeld als blijk van solidari- I teit met de Ulster-minderheid. Schoten bij de muur Oost-Ber- lijnse grenswachten bij de Berlijnse muur hebben gisteravond een tien tal machinegeweerschoten afge- J vuurd blijkbaar om een ontsnap pingspoging over de muur te voor- komen. Volgens ooggetuigen in West- Berlijn werd een man vastgegrepen j nadat de schoten waren gelost. Wervelwind boven Formosa De wervelwind Bess die donderdagoch tend over het noorden van Taiwan i (Formosa) is getrokken, heeft aan i zeker 20 mensen het leven gekost en er zijn tot nog toe 72 gewonden Met I windsnelheden van 190 kilometer per uur Joeg de storm dichte regen over I het land. Zeker 1000 woningen zijn verwoest en 2000 beschadigd Winst voor Labour Een tussen- tijdse verkiezing in de Engelse stad vVidnes voor een parlementszetel heeft een groot succes opgeleverd voor de Labour-oppositie. Deze be zette de zetel al, maar behaalde nu een meerderheid van 12.661 stem men tegen 7.543 vorig Jaar, een ver schuiving van 11.4 procent. Levering van Phantoms aan Israël in het geding (Van onze correspondent) TEL AVIV (GPD) De Ameri kanen willen het plan-Rogers weer nieuw leven inblazen. Dit plan. in houdende een tussenregeling en ope ning van het Suezkanaal leek op een zijspoor gezet na het bezoek van de Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken Sisco aan Israël in juli. Naar het avondblad Maariv meldt heeft een hoge Amerikaanse functionaris Israël nieuwe Phantoms en Skyhawks aangeboden in ruil voor een soepeler Israëlisch stand punt. Dat Juist nu het Amerikaanse plan weer actueel wordt komt door een samenloop van omstandighedenhet neerschieten van een Egyptisch en een Israëlisoh vliegtuig aan het Su- ezfront', dat heeft aangetoond hoe onzeker de betrekkelijke rust is; ver der de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, toch altijd al een bron van diplomatieke activiteit, en het vormen van een nieuwe 'regering in Egypte. Het Amerikaanse plan is van het begin af gebaseerd geweest op de veronderstelling dat de status quo (bestaande toestandi aan het Suez kanaal niet eeuwig kan voortduren, en dat een kleine vonk het vuur kan doen oplaaien. Deze mening wordt door Israël en met name door de mi nister van Defensie Dajan gedeeld, maar Israël wil niet de consequenties aanvaarden die de Amerikanen hier aan verbinden: er in toestemmen zich 40 km van het Suezkanaal te rug te trekken en Egyptische eeen- heden. van welke aard ook. toestaan het kanaal over te steken De Amerikanen zijn na het dood lopen van hun initiatief druk gaan oefenen op Israël: de levering van Phantoms en andere gevechtsvlieg tuigen werd stopgezet Door de om standigheden achten de Amerika nen nu het ogenblik gunstig om Is raël alsnog tot enige soepelheid te bewegen. Te lang kan Amerika niet wachten, want president Sadat heeft gezegd tot november, dus na de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties, de Amerikaanse di plomatie een kans te willen geven, „Het Jaar 1971 zal het Jaar van de beslissing zijn, hetzij langs de vreed zame weg. hetzij via oorlog," aldus president Sadat. Het aanblijven van Egyptes minis ter van Buitenlandse Zaken Riad in de nieuwe regering duidt er op. dat een omslaan van de Egyptische bui tenlandse politiek ten nadele van Amerika zeer wel mogelijk is. want Riad is een tegenstander van het Amerikaanse initiatief. Daarom heeft Amerika niet veel tijd te verliezen, en alweer wordt Amerika daarin gesteund door Dajan die deze week nog verklaarde „niet verbaasd te zullen zijn als de Egyp- tenaren in november de oorlog zul len hervatten". Het lijkt er daarom op, dat het nogal uitzichtloze touwtrekken om het plan-Rogers opnieuw gaat be ginnen. Uitzichtloos, omdat niet valt te verwachten dat Israël genoeg ver trouwen heeft in Egypte of in Ame rikaanse garanties om er zowel in toe te stemmen zich 40 km terug te trek ken als de Egyptenaren toe te staan het Kanaal over te steken. Maar de Israëliërs hebben volgens de regels van de diplomatie het in formele Amerikaanse voorstel: Phan toms in ruil voor soepelheid, niet verworpen, maar ze hebben „meer de tails gevraagd". Weer het oude spelletje: tijd win nen op het politieke front Het 1« de vraag of Israël uiteindelijk op zal kunnen tegen Amerikaanse druk in de vorm van het stopzetten van de wapenleveranties. Dajan zegt hierover: „Het betekent weliswaar een verslechtering van het machtsevenwicht, maar niet in die mate dat wij een oorlog zullen ver liezenDeze uitlating heeft duide lijk tot doel enerzijds de openbare mening thuis gerust te stellen en an derzijds het buitenland te alarmeren. Maar als graadmeter voor de werke lijke stand van zaken is zon uitla ting waardeloos. Het al of niet toegeven van Is raël aan de Amerikaanse druk in de nabije toekomst, wellicht onder steund door nog een paar inciden ten aan het Suezkanaal te verzorgen door Egypte, zullen ons de waarheid leren omtrent de werkelijke gang van zaken. Geeft Israël toe. dan kan het kennelijk niet meer zonder Phan toms. Zo niet. dan valt het met het verstoren van het machtseven wicht wel mee. MILAAN AP i Aan de muren van de grote bandenfabriek Pirelli in Milaan waren vanochtend bekend makingen bevestigd waarin de direc tie verzoekt 15.000 personeelsleden ontslag te nemen, hetgeen in ver band staat met de enorm gestegen onkosten van het bedryf. Gisteren was bekendgemaakt dat men dit ver zoek ging doen Toen de berichten vandaag te lezen waren nam het personeel dit kalm op. Ei zullen goede regelingen worden getroffen voor degenen die vrijwillig heengaan, maar de vakbonden heb ben hun leden aangeraden er niet op in te gaan Wat de directie van Pirelli gaat doen als het aanbod niet wordt aanvaard moet nog worden afgewacht Pirelli, die 21.000 man in dienst heeft, verkoopt steeds minder De onkosten stijgen voortdurend Da maatschappy, die banden onder houdt met de Britse Dunlop. Is een van de grootste particuliere onder nemingen van Italië.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9