c 'Lonen en prijzen intomen' BEZUINIGING GEVAAR VOOR KWALITEIT ONDERWIJS Felle kritiek van Simavi op Memisa-uitlatingen Pyromaan sticht reeks branden ■rarieven van ziekenhuizen verhogen OPDRACHT VAN REGERING-BIESHEUVEL Regeringwerkgevers en vakbeweging eensgezind: Druk op Molukkers werkt averechts Allemaal werken aan efficiency, of Minister Stuyt op bezoek in Rijnmond VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG Regering, werkgevers en vakbeweging ijn het er over eens: de forse loon- en prijsstijgingen, die foor het komende jaar worden verwacht bij ongewijzigd eleid, moeten worden ingeperkt. Hoe dat moet gebeuren taat nog niet vast. Daarover zullen vakcentrales en werk- eversverbonden eerst in eigen kring praten. Daarna volgt erleg in de Stichting van de Arbeid, topoverlegorgaan ,n werkgevers en werknemers. ADVERTENTIE Als je een set van vier Philips batterijtjes koopt heb je een kwartet muziekmakers van topklasse. at is In grote lijn hetresultaat in een eerste, oriënterend gesprek lyjj issen een kabinetsdelegatie onder invoering van minister Boersma Dciale zaken) en het georganiseer- bedrijfsleven. De gistermiddag naij [wezige premier Biesheuvel heeft t gesprek eerder aangekondigd als reed overleg" en dat bleek het fc te zijn: in totaal honderd man nder wie vijf ministers en twee bj jatssecretarissen) nam eraan deel. Betutteling neni in regeringszijde is werkgevers en kbeweging te verstaan gegeven spaarloon mogelijk een bijdrage n vormen tot het oplossen van de lelijkheden, zo verklaarde minis- Jonrsma na afloop van het en- uren durende beraad. Het ka- oet heeft geen concrete percenta- voor matiging van lonen en ijzen aangegeven. „Dat zou betu- ling zijn" aldus de minister. Hij te verwachten dat in goed over een uitweg uit de moeilijkheden worden gevonden. „Zoals dat in de jaren 1956-1958 is ge- ^etuinrd. ifV-voorzitter Harry ter Heide emde dat even later een weinig slaagde uitspraak. „Aan een be- tdingsbeperking ten koste van de i.-trekkers zoals in die jaren zullen wij niet meewerken" zei hij, „destijds heeft dat het NVV 30.000 leden in een half jaar gekost" Ook de vakbeweging vindt echter dat een matiging tot stand moet komen. Ook de hogere inkomens, die niet onder c.a.o.'s vallen, zullen daarbij moeten worden betrokken. Woningbouw De vakcentrales blijven het bouwen van meer huizen dan de regering heeft voorgesteld in de miljoenen nota een belangrijk punt vinden. „Het moet de mensen wel duideliijk worden waarvoor de matiging dient" aldus de NVV-voorzitter. Het overlegorgaan van de vakcentrales zal dit punt binnenkort bespreken met minister Udink (Volkshuisves ting), die het beraad ook bijwoonde. Volgens werkgeversvoorzitter drs. S. C. Bakkenist gaat het in eerste aanleg om lonen en prijzen. Naar zijn menine is het Centraal Plan bureau met zijn ramingen voor 1972 (loonstijging 10%. prijsstijging 7%v werkloosheid gemiddeld 80.000) nog te optimistisch. Het verwacht wan neer er geen vrijwillige matiging tot stand komt een scherpere stijging van de werkloosheid. „We zullen een formule moeten vinden voor een matigingsbeleid dat grote groe pen van de bevolking aanspreekt" zo concludeerde hij. >ei ADVERTENTIE Een onbekende voetbalclub schijnt laatst alle Philips batterijen opgekocht te hebben. Ze moesten een lichtwedstrijd spelen. UTRECHT Een topfunctionaris van het ministerie van Onderwijs heeft gisteren via een omweg ge zegd, dat die bezuinigingsmaatrege len een nadelige invloed kunnen heb ben op de kwaliteit van het onder wijs ais het lerarenkorps niet mee- Dr. P. J. Gathier, directeur alge meen voortgezet onderwijs van het ministerie, zei namelijk op de verga dering van de Algemene Vereniging van Schoolleiders; 'In de komende maanden zullen we allen staan voor de taak om de effenciency van het onderwijs zo te verbeteren dat de beleidsmaatregelen geen nadelige invloed hebben op de kwaliteit". Hij zei dat maatregelen, zoals de vermindering van het aantal lesuren per klas, uitsluitend worden geno men om financiële redenen. Een van de mogelijkheden ls dat Aparte commissie voor milieuzaken in Tweede Kamer DEN HAAG Op voorstel van mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D '66) heeft de Tweede Kamer be sloten een aparte commissie voor milieuzaken in te stellen. Tegen het voorstel stemden de christelijke fracties van ARP, CHU en KVP. een deel van de fractie van DS '70, en de PvdA-ers dr. J. H. Lamberts en dr. D. Dolman. De tegenstemmers meenden dat de milieuzaken in de bestaande com missie voor de volksgezondheid be handeld konden worden. de vermindering van het aantal les uren gelijkmatig wordt verspreid over alle vakken, aldus dr. Gathier. Dat betekent alles 6 procent minder. Maar de examenprogramma's zul len niet mogen worden gewijzigd Dr. Gathier vindt verder, dat kost bare mogelijkheden en inventarissen tot dusver soms onverantwoord wor den gebruikt. Volgens hem zouden bepaalde lessen, wegens "onbe kwaamheid van de leraren", beter niet dan wel gegeven kunnen wor den. Prins Johan Friso wordt mor gen drie jaar. Ter gelegenheid van deze verjaardag maakte zijn vader, Prins Claus, deze foto. sh ii IEN HAAG "Elke druk op de idmolukkers om nu toch maar de republiek der Zuid-Moluk- te vergeten, zal een averechtse werking hebben". Tot deze conclusie is het hoofd van afdeling Zuidmolukkers van het oisterie van CRM, drs. H. Wagen - 1, gekomen. Hij zegt dit in een ïkel in het Nederlands Tijdschrift »r Criminilogie. is. Wagenleld vindt het standpunt jering aan de Zuidmolukkers een! onhaalbaarheid van een eigen re- bliek moet duidelijk maken, niet fël. Ook bestrijdt hij, dat, met be kking tot de Zuidmolukkers die Nederland willen blijven, een ac- integratiepolitlek moet worden berd. J Het belangrijkste verlangen,, dat Zuidmolukkers hebben is ingroeps- 8H band bij elkaar te kunnen wo- zegt hij, "hiermee moet men Vening houden. Men kan onmoge- een aantal mensen met geweld' de wereld gaan verspreiden", it beleid van het ministerie van LM gaat er van uit, aldus drs. i§enfeld, dat de Zuidmolukkers Nederlandse samenleving eten gaan participeren. "Dat be ent dat zij zich in de Nederland- samenleving als groep en als in- idu moeten kunnen bewegen. En zonder belemmeringen op het )ied van onderwijs, beroepsmo- ijkheden. huisvesting en vrijetijds- teding. Sociale en culturele be roeringen voor het participeren Nederlandse samenle- moeten worden weggenomen" 71&- ADVERTEN TIE Ter kennismaking: het LEIDSCH DAGBLAD 4 weken voor de halve prijs Ik wordt abonnee per 9 oktober 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: Hokje zwart maken, bon invullen in oper envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. UTRECHT (ANP) De vereni ging Simavi is zeer verontwaardigd dat Memisa, blijkens mededelingen van Memisa-penningmeester drs. J. Mikx woensdag in het tv-program- ma "Kenmerk" niet van plan is an dere medische tropeninstanties in spraak te geven over de toewijzing van de 20 miljoen gulden, die de re- oentie tv-aotie van Memisa heeft op gebracht. De heer Mikx zou voorts hebben meegedeeld dat de toewijzing in fei te berust bij een commissie waarin een arts als bestuurslid, directrice mej. A.M. van der Lugt en de heer Mikx zelf zitting hebben. "Bij de erkend grote deskundig heid, die in ons land op het gebied van de tropische gezondheid bestaat, rijst de vraag hoe het in Nederland anno 1971 mogelijk is dat een be drag van 20 miljoen gulden, door het Nederlandse volk spontaan voor de verre naasten in de tropenlanden bijeengebracht, verdeeld blijkt te kunnen worden door een op het ge bied van de tropen niet deskundige arts. een administratieve kracht en een zakenman. Memisa is aan het Nederlandse volk op deze vraag toch wel een antwoord schuldig", zo zegt Simavi. Simavi-voorzitter dr. P. A. de Groot meent dat instanties als de hervormde en gereformeerde medi sche zending en „Medicus Mundi" bij de toewijzing dienen te worden betrokken. De heer Mikx gaf als commen taar dat de door Simavi bedoelde arts de Rotterdamse maag- en darmspecialist dr. J. F. Hansen is, een ex-tropen arts met grote erva ring. Verder deelde hij mee dat alle aanvragen die de commissie binnen krijgt, pas worden toegewezen na goedkeuring van het Memisa-be stuur, waarin "tal van mensen zit ten met een enorme ervaring op tropengebied". Onze organisatie is al 45 Jaar met dit soort werk bezig, aJldus de heer Mikx. ZEIST Dankzij oplettendheid van uitkijkposten zRn dinsdag en woensdag zeker tien bosbranden rond Soesterberg in de kiem ge smoord. Het staat wel vast dat er de laatste dagen in deze omgeving een pyromaan aan het werk is. Gisteren werd er achtmaal brand alarm gegeven, de dag daarvoor twee maal. Er zijn slechts kleine stukjes bos verbrand. De brandweer korpsen van Soest. Soesterberg en Zeist zyn nu dag en nacht paraat In Haarlem heeft de politie een 32-jarige bankwerker gearresteerd die ervan wordt verdacht zijn huis in brand te hebben gestoken. Het huis, dat voor een deel in vlammen opging, was voor 130.000 gulden ver- De brandweer ontdekte op de zol der van het huis twee emmers met benzine, snippers papier en een afge brande kaars. De man zegt niets van brandstichting te weten. Hij zou de benzine op de zolder hebben gezet omdat hij bang was dat zijn dochter tje er mee zou gaan spelen. ADVERTENTIE 'EN HAAG De exploitatiete- ten bij de gemeentelijke zieken en moeten geheel worden wegge- kt. Om dit te bereiken moeten de Pleeg- en andere tarieven omhoog. taatssecretaris mr. A P. J. M. van der Stee (Financiën) heeft gisteren betoogd in de Tweede ®er. Hij zei voorts dat de tekor- in de sectoren openbaar vervoer, ferwijs, sociale zorg en sanering reconstructie van binnensteden in lende Jaren tot redelijke pro moeten worden terugge- ti bracht. Naar de mening van staatssecre taris Van der Stee moeten de be treffende ministeries meewerken aan een oplossing. Hij zou hierover be sprekingen openen. Op vragen uit de Kamer antwoord de mr. Van der Stee, dat hij en staatssecretaris drs. A. J van Stuy- venberg (Binnenlandse Zaken) het overleg met de drie grote gemeenten willen voortzetten over de sanering van de financiën van deze gemeen ten. Vertoornd Mét enkele Kamerleden toonde mr. Van der Stee zich vertoornd over het besluit van de gemeenteraad van Rotterdam om de door het college van B. en W. opgestelde meerjaren planning te verwerpen. „Wij willen met Rotterdam praten, maar dan moet de gemeente ons wel informa ties geven over de te verwachten ont wikkeling", zei hij. Desgevraagd legde hij later uit, dat hij in het gesprek met het ge meentebestuur alsnog wil aandrin gen op het opstellen van een meer jarenbegroting. Het commentaar van drs. J. Reehorst, de Rotterdamse Pvd A-wethouder voor financiën, was: „Dat wil ik ook. Laat Van der Stee maar komen". Herverdeling Zonder hoofdelijke stemming nam de Tweede Kamer gisteren een wij ziging aan van de wet die de fi nanciële verhouding regelt tussen rijk en gemeenten. Het betreft hlei een herverdeling van de uitkeringen uit het door rijksbelasting gevoede gemeentefonds. In verhouding heb ben de grotere gemeenten voordee'. van deze herverdeling. Twee gemeenten ondergaan een financiële aderlating, nl. Vlieland en Terschelling. Dit is het gevolg van een andere oppervlak te-bereke ning. De nieuwe regeling laat grote stukken droogvallend wad bulten beschouwing. De staatssecretaris drs. A J. van Stuyvenberg Binnenlandse Zaken) die veel lof oogstte ln de Tweede Kamer voor zijn heldere verdediging, zei dat het erom gaat „een zo recht vaardig mogelijke verdeling te berei ken van de schaarse financiële mid delen". Noch Van Stuyvenberg, noch zijn collega Van der Stee was te vinden voor het denkbeeld een eigen finan cieel statuut in het leven te roepen voor de drie grote gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Zeker niet, nu er een wet op de gewestvorming op stapel staat, waar deze gemeenten ook bij zijn be trokken. VLAARDINGEN Minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygië ne) heeft vandaag een bezoek ge bracht aan het Rijnmondgebied, naar aanleiding van de berichten over smog-alarm. De minister bracht onder meer een bezoek aan de gebouwen van het Openbaar Li chaam Rijnmond, waar de afgelo pen dagen de klachtenstroom werd geregistreerd. Het consultatiebu reau voor chronisch zieken ln Schiedam, dat ook voor Vlaardin- gen werkt, heeft de afgelopen da gen bijzonder veel bezoeken gehad van bronchitus- en astmalijders. De huisartsen en de GG y GD heb ben er weinig van gemerkt. Mevrouw L. van Duijn-Spruijt. de Vlaardingse wethoudsber voor mi lieuzaken, zei dat de meetgegevens aantonen dat de lucht op 12 en 13 oktober '70, de voorlaatste smogpe- riode, driemaal zo vuil was. dan gedurende de afgelopen smogperlo- de. Uit de meetgegevens van TNO- gezondheidstechniek blijkt dat het zwaveldioxydegehalte dinsdag Jl. ln VIaardingen onder de gestelde porm lag. maar dat het gehalte in Delft steeg tot een daggemiddelde, dat maar één dag per Jaar mag voor komen. Ook wat de concentratie stikstof-oxyde (bestanddeel van smog) betreft werd ln Delft op dinsdag de norm overschreden; in Vlaardingen net niet Het ozongehalte in Vlaardingen over schreed van 17 tot en met 20 sep tember de norm met tien tot der tig procent; in Delft werd de norm toen met 20 tot 85 procent over schreden. Dr. Wolfs (GG en GD-di recteur) is van mening dat de normwaarde, 100 microgram ozon per kubieke meter lucht, te hoog is en een gevaar vormt voor de volks gezondheid. B. en W. van Vlaardingen hebben, zo deelde mevrouw Van Duijn- Spruijt mee, ln een telegram aan minister Stuyt gevraagd wanneer de Saneringscommissie Rijnmond gebied de macht en bevoegdheden krijgt om op te treden. B. en W. van Vlaardingen zeggen de volgende maatregelen te hebben ge- nomerf in verband met de smog: meer patrouilles door hinderwet- ambtenaren in het Industriegebied, intensief kontakt met de meldka mer van Rijnmond. TNO, de keu ringsdienst van waren en de indus trie en streng toezicht op de nale ving van het al bestaande verbod om in de haven roet te blazen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7