Gestraften in Peeldorp bouwden voor kinderen een fijne speeltuin oorzaak gas De kolenboer is gestorven: Natrinon! Vu in le patat naar: Zoutarm dieet? Hoopvol experiment in De Corridor fRLTDAG 34 SEPTEMBER 1S71 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 21 Inde gekomen. ia, de honderd Jaar hebben we net t kunnen zingen. We hadden een cdrijf waar je u tegen zei, vier rote filialen in het land. Er liepen I mij zestig kerels onder de balen, eral zag je mijn 7-tonners rijden, p het laatste hadden we 25 van e bakbeesten. De omzet bedroeg ilIIIMIIIIIIIII Ik moest en ik zou die zaak groot maken. Het is me gelukt. Ik werkte me wel het lazerus. Als een ander mij zag werken dan kre gen ze bijna een beroerte, alleen van het zien al. Een jaar of vijf geleden was ik op de top van mijn kolenwetenschap. Ik weet het. het klinkt arrogant, maar toevallig is het waar. Ik wist er alles van. Ik kon gesprekken op niveau voeren, over het gasgehalte hoeveelheid vluchtige stoffen, noem maar op. De hele kolenhandel had voor mij geen enkel geheim, scheepsladingen vol kocht ik op. Het waren gouden tijden. En toen, ineens, was het af gelopen. De klap is hard aangekomen. Jaren had ik me een bult gesjouwd, jaren gestudeerd en in een keer is dat al lemaal waardeloos geworden. Na tuurlijk, het ging niet van de ene op de andere dag. Je wist in feite niet wat je moest doen. al. Maar dat betekent wel dat deze Jongen in het weekend zijn jatten staat te branden aan de patat. Pa tat met. patat zonder, ik word er kinds van. Maar wat wil je? Als de kolenhandel terug kan ko men, al alles weer werd zo als een jaar of zes geleden dan krijg je van mij de hele rotzooi cadeau Dan gaat Oosterveer weer achter Idie vieze kolen aan. Want geloof me, er is geen mooiere handel dan die in de kolen. En als Je een ko lenboer ziet die iets anders beweert dan liegt-ie dat-le barst Waar is hij gebleven, de torzwer- te kolenboer voor wie moeder vroe ger altijd een loper van oude kran ten uitlegde? Waar zit de man die ons, kinderen, altijd zonodig een kusje wilde geven zodat we grieze lend van zijn ravenzwarte toet ach ter moeders rokken kropen? De man onder het mud antraciet is ge storven. Zijn dood was erg pijnlijk, het sterven duurde toch nog lang. Het einde werd veroorzaakt door gas. Bloemen hebben ze niet gekregen de ruim 3500 warmte- en gezellig heidsbrengers. Om de woorden van een ex-kolenboer te gebruiken: „We hebben sinds mensenheugenis Ne derland van warmte voorzien. Toen het aardgas werd ontdekt konden we doodvallen, de mannen van het mi nisterie hebben ons rustig laten af sterven. Er is niemand die zich ons lot heeft aangetrokken". Voordat de bel bij Slochteren haar geheim prijs gaf waren er in ons land ruim 6500 brandstofhandela ren, Nu zijn er nog maar 300 over en hun aantal dunt met de dag uit. De verwachting is dat binnen een Jaar nog slechts 150 kolenmannen over zijn. Over een jaar of twee, drie is er niet een meer. Voor de mannen die denken dat er in de kolen nog best een boterham te verdienen valt wordt het leven steeds moeilijker. Voor een vlerkan te meter terrein van de Spoorwegen betaalde de kolenboer vroeger bij voorbeeld ƒ3,30, nu moet hij voor datzelfde stukje grond al een tien tje betalen. Wat ook bepaald niet kostenbesparend werkt zijn de wij ken waar de brandstof bezorgd dient te worden. Vroeger zat dat wel goed, immers bijna huis aan huis waren kolen nodig. Vandaag rijdt de kolenman, zo hy nog een wijk heeft, van de ene kant van de stad naar de andere. Van het eerste saneringsfonds-be stemd voor mensen tussen de 55 en de 65 Jaar met een inkomen tot 9400 gulden - maakten 900 kolen- mannen gebruik. De Jongere men sen konden aankloppen bij het tweede fonds. Voor hen waren er nog verschillende mogelijkheden over. Veel ervan zijn noodgedwon gen 'n andere branche ingedoken. Zo komt het dat u vandaag een kroket kunt eten. een sauna kunt genieten bij een eigenaar die vroeger gebukt ging onder een zak eierkolen. Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. poedervorm of vloeibaar 9? ZEELAND Moeders met kinderen bleven staan kijken hoe het werk vorderde en de melkboer droeg limonade aan. De jonge werkers kregen een belangstelling die ze niet gewend waren: ze werden niet nagewezen, geen kwaad woord werd er ovr hen gesproken en zelf zeggen ze er van: „Dat was tof, weet je wel, je zag tenminste echt mensen op straat lopen, je kon een praatje maken, echt geschikt en zo, makkelijk dusV In het Brabantse Peeldorpje Zee land nam woensdagmiddag een gro te schare kinderen een fijne speel- door jongens die stuk voor stuk wel eens een inbraakje of een diefstal letje hebben gepleegd' en die deswe ge veroordeeld zijn tot een kort stondige straftijd in het open kamp De Corridor. De feestzaal van een plaatselijk café had voor de winderige inge bruikneming een ongedwongen sfeertje binnen de muren gehad. De jongens van de krant mochten er praten met de jongens van de zelf kant, de jongens die het allemaal gedaan hebben. Die het fijn hebben gevonden om iets nuttigs te doen, naar er moeite mee hebben dat goed onder woorden te brengen en iaarom ook maar wat grinniken als Zeelands burgemeester mr. Frans Verheijen zich weer eens op vader lijke wijze met hen tracht te on derhouden. We willen weten wat er in De Cor ridor precies gebeurt. Het kamp is sinds zes jaar in Zeeland gevestigd. Eigenlijk is De Corridor een peni tentiair trainingskamp, een kamp waar jongens voor straf naar toe gaan maar waar zij beter dan vroe ger worden voorbereid op een te rugkeer naar de geordende samenle ving. Niet iedereen is er voor geschikt. De veroordeelden worden er voor geselecteerd. Gemiddeld verblij' vangeniswezen, zit naast de burge meester. We brengen in het midden dat er toch maar vaak iemand ont snapt, of wegloopt, en soms is zo iemand nog gevaarlijk ook. Maar drs. Alle wijn ziet dat anders: „We moeten wiet kijken naar de enkeleing die mislukt, maar naar de velen die wel gelukken. Dat verge ten de mensen wel eens. En daarom hoop ik op veel publiciteit, want dan kunnen ze ook in andere ge meenten lezen dat ze echt niet bang hoeven te zijn'. We luisteren naar wat burgemeester Verheijen in de afgelopen jaren heeft ervaren: „Ik durf gerust gen dat Zeeland het landelijke cord houdt wat gemeenschapszin betreft. Het is echt geen kuntstje om hier 25 tot 30 procent van ve bevolking ergens voor te interesse ren en daarom durde ik de raad met een gerust hart voor te stellen het kamp binnen onze gemeente te 'halen. Juist door de openheid van de Corridor is er een gemakkelijk kontakt met de bevolking". En tot het verlegen lachende en bier-drinkende groepje voor hem: „Dat mag ik toch wel zeggen, hè jongens?" Honderden kruismeldieven hielpen de afgelopen jaren de gemeente Zeeland in het uitgestrekte loof hout bij het kappen en schillen van bomen, het aanleggen van ruiterpa- en en het schoonhouden van slo ten. Maar dat schijnt niet half de geven van wat de speeltuin vermag te - Eigen speeltuin voor de kinderen van het Brabantse Peeldorpje Zeeland. Zo'n klimrek is toch maar fijn! De Corridor twintig gestraf- ;en. in de leeftijd van achttien totbevrediging tweeëntwintig jaar. Open inrichtin- aanleg van gen als De Corridor wijzen de weg doen. naar een menselijke behandeling We horen van de jongens dat dat van gedetineerden die wij vroeger inderdaad zo is. eigenlijk niet zo menselijk vonden. Burgemeester Verheijen vindt dat Drs. P. Allewijn, hoofd-directeur ge- I het onderhoud van bos minder tast baar is, dat de jongens de zin er van niet zo zien: „Als je een speel tuin maakt, dan heb je zelf meteen het gevoel dat je iets nuttigs voor de gemeenschap doet. Had Je niet gedacht, hè jongens, dat jullie zo nuttig waren?" We suggereren dat nog veel meer gevangenenen speeltuinen moeten gaan maken. „Nee, dat kan natuurlijk niet", zegt drs. Allewijn. „een speeltuin bouwen is bijvoorbeeld voor de alcoholist als therapie niet voldoende". „Maar waarom laat u de mensen vier, vijf maanden in voorarrjst zit ten? Dan kunnen ze maar vijf of zes weken naar De Corridor gaan", klinkt daaroverheen een lichtelijk verwijtende stem uit het groepje vrije gevangenen, die nu duidelijk nog vrijer worden. Drs. Allewijn. „Ik? Ik laat niemand I in voorarrest zitten. Maar daar kan je toch ook werk doen? Vrijwillig. Als je niet wilt. hoeft het niet". „Het was wel verplicht. We moesten twaalf telefoons per dag maken. Ja, je kon zeggen: ik doe het niet, maar dan moest Je tussen de oude ren gaan zitten. Wasknijpers ma ken. Doe dat maar eens vijf maan den lang, tussen die ouderen, dat doe je niet". We concluderen dat de jongens De Corridor verkiezen boven het huis van bewaring en één van hen stelt heel duidelijk: „In het huis van be waring zit je in een slecht milieu, maar hier heb je een aangenaam verblijf". „Weglopen doe je niet", zegt een tweede, „want ze pakken je toch weer en dan kom je niet hier terug". Drs. Allewijn: „Maar het is niet zo dat er nooit iemand wegloopt". Gelukkig blijven er in De Corridor genoeg jongens over om voor de ge meente wat karweitjes op te knap pen. „Niet alleen voor de gemeen te", zegt de burgeemeester „er is hier in het gebied een recreatie schap in oprichting waar de Jon gens van De Corridor ook nog wel wat voor kunnen doen. Maar daar gaat het natuurlijk niet om". „Ik wil graag dat de relatie mede mens-medemens in zijn totaliteit beleefd wordt. Ik bedoel dat Je niet het onderscheid moet maken tus sen goeden kwade mensen, maar tus sen gesnapte en niet-gesnapte... Ja, want wie is hier eigenlijk zonder zonden?" Niemand in de feestzaal steekt een vinger op, er wordt evenmin met stenen gegooid. Ruim een maand lang zijn de Jon gens van De Corridor met de boom stammen uit het bos in de weer ge weest voordat zij er onder leiding van ploegleider Kokke een pracht van een speeltuin, compleet met uitkijk-klimtoren en stormbaan van hadden getoverd. Sandra Kokke, dochtertje van de ploegleider, mag een litersfles melk stukslaan tegen de boeg van een groot houten klim- schip. De naam van het schip: „De Vrij heid". Jacques Oosterveer is een verbitterd mens. Zijn oordeel over et ministerie van Economische Zaken is hard. Het vertrouwen ide mensheid is Oosterveer, op zijn vriendelijkst gezegd, wel in beetje kwijt. De keizer van een groot kolenrijk heeft zijn roon verloren. Aan een honderdjarige hiërarchie is een droef Kortom bedrijf waar Je Toen ik de zaak vai jvernam, was het een tirijfje, meer niet. Toevallig ben door de voorzienigheid behept kt een niet te stuiten dadendrang. Personeel ontslaan? Misschien had je die kerels over een week of wat weer hard nodig. Het kon toch best zijn dat de handel maar tijdelijk in zakte? Maar het herstelde zich niet. De mannen die ik vrij had, dat ge beurde in het begin zo'n twee of drie dagen per week, heb ik als vanzelf in gaan zetten voor ander werk. Zo is eigenlijk dat uitzendbureau voor technische- en ongeschoolde mensen als vanzelf geboren. Mijn eigen personeel was de basis. Het loopt nou lekker, daar niet van Maar het is niet was Jacques Oos terveer nou zo erg graag doet. Voor_ mij hoeft het in feite niet. Het lief-' ste zou ik de hele business laten rotten, mijn geld pakken en in Zuid-Amerika een ranch met koeien beginnen. Ik wil een aantal eetwin- keltjes in Den Haag op poten zet ten volgens een principe dat deze stad nog niet kent. De eerste is er

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21