Sombere wolken boven het overleg van Bonn met DDR LONDEN WEIGERT CONTACT MET IRA Spanning Athene-Ankara over Cyprus Vrijspraak voor kapitein Medina Oostduitsers kwamen terug op gegeven woord 9 Niet toegeven Grivas9 ontsnapping gevaarlijker voor Makarios dan voor de Turkscyprioten DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1971 LE1DSCH DAGBLAD (Van onze correspondent) BONN (GPD) Het verdere verloop van de onderhandelin- en tussen de Westduitse bondsrepubliek en Oost-Duitsland gtin het duister. Voor de vierde achtereenvolgende keer heeft taatssecretaris Bahr gisteren een ontmoeting met zijn ooste- jjke collega Kohl al snel afgebroken (zij waren deze keer 25 linuten in Oost-Berlijn bijeen) omdat de DDR nog altijd een wijkende tekst van de overeenkomst der Grote Vier over er lijn hanteert. de Vier-mogendhedenovereen- komst „voorziet nergens in een erkenning door de drie Westelijke geallieerden van de soevereiniteit van Oost-Duitsland, noCh in feite, noch op enige andere wijze"; het afsluiten van de Berlijn-over- eenkomst betekent niet dat de Verenigde Staten hun troepen uit Europa kunnen terugtrekken. „Ik kan u de verzekering geven dat niets verder bezijden de waarheid zou zijnEen krachtige de fensie zal zelfs meer nodig zijn in deze periode van veranderingen dan in de tijd van slechte be trekkingen die aan deze periode voorafging"; „wij hebben van de Russen de duidelijke belofte gekregen dat zij het ongehinderde burger-verkeer naar en van Berlijn in stand zul len houden". Rush sprak echter ook van de zogenaamde „mis- bruik-clausule" die de Oostduit sers het recht geeft om niet-ver- zegelde voertuigen te doorzoeken naar illegale goederen of perso- is een wonderlijke situatie ont- aan. De Amerikaanse ambassadeur Bonn Kenneth Rush verklaarde, eneens gisteren, dat hij er op re nt voor het einde van dit jaar het atste deel van de Berlyn-overeen- oist samen met zyn Britse, Franse Sowjetrussische collega's te kun- n ondertekenen. Voordien moeten hter beide Duitslanden het over de- van de overeenkomst (vooral het verkeer tussen de Bondsre- ibliek en West-Berlyn) eens zijn rorden. En Bonn noch Oost-Ber- denkt aan toegeven. Duielyk is dat de regering in Bonn te gemakkelijk heeft ge- aakt met een Duitse vertaling van overeenkomst. Die vertaling was •liswaar door Oost- en Westduitsers men gemaakt en bovendien onder toeziend oog van Amerikaanse en iwjetrussische diplomaten, maar hteraf moet worden erkend dat de deze Duitse tekst bij hun dertekening van de overeenkomst 3 september, niet officieel hebben nvaard. De DDR acht zich nu aan gemeenschappelijk werkstuk niet bonden en heeft een eigen inter state, die op essentiële punten af inmiddels is gisteren, na de vierde isiukte aanloop, door beide onder- ndelaars verklaard, dat zij zo spoe- mogelijk tot zaken willen komen, iü legde daarbij opnieuw de na ak op een algemeen verkeersver- Bonn en Oost-Berlyn, arvan hij het ontwerp kant en op tafel heeft gelegd. Bonn is et tegen het sluiten van zo'n ver- ag, waarin de bepalingen der Ber- n-overeenkomst moeten worden rwerkt, maar wenst te beginnen een akkoord over de tekst, zodat door de Grote Vier erkende band sen West-Berhjn en de Bondsre- bliek ook door de DDR wordt aan- ard. Tot zover onze correspondent Bonn. Verklaring-Rush Wat de uitlatingen van Rush be dt, deze uitte kritiek op de Oost- ;e terughoudendheid in de be- rekingen met West-Duitsland en laarde dat „het een slecht en ig belovend begin is als in een Verhandeling één van de partijen rugkomt op het gegeven woord". verder: „Er was op de atend van de derde september een htse tekst waarmee de twee Duitse rtyen het eens waren en die ge- seerd was op de tekst die ik later dag heb ondertekend. Ik ben van faing dat deze Duitse tekst moet irden aangehouden en gebruikt als de interduitse onder indelingen", aldus Rush. De Sowj et-Russische onderbande- het overleg, ambassadeur (die inmiddels is be- :emd tot ambassadeur van de Sow- ■Unie in Parijs) heeft echter na de Vertekening van het Vier-mogens- denakkoord gezegd dat de Grote niets te maken hebben met de ïise vertaling. legde in zyn hierboven ge iende verklaring de nadruk op de ide punten: overeenkomst is van betrekking geheel Berlijn en niet slechts op West-Berlijn, zoals de commu nisten beweren. „De bewoording er geen twijfel over bestaan Oost-Berlijn niet wordt be schouwd als onderdeel van Oost- Duitsland en ondersteunt zo de legale Westerse interpretatie dat geheel Berlijn een gebied is dat deel uitmaakt van Oost-Duits land", aldus Rush; Beroepingswerk Geref. Kerk Aangenomen naar Meppel de be aming tot ziekenhuispredikant „Reggersoord" A. F. Goedendorp Maastricht. Geref. Kerk (vrijgemaakt) Beroepen te Alkmaar-Broek op «Dgendijk D. Berhuis te Breda. Geref. Kerk (vrijgemaakt buiten verband) Bedankt voor Amsterdam J. H. 'Sfkind te Krommenie Chr. Geref. Kerk Beroepen te Wildervank-Veendam van Dalen te Steenwijk Geref. Gemeenten Bedankt voor Nieuwerkerk en G. Schipaanboord te Rotter- •im. Vrij evang. Gemeenten Beroepen te Apeldoorn S. Zuidema todidaat te Utrecht Baptistengemeenten Ogenomen naar Delfzijl W. Kos LONDEN (DPA) De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Maudling, heft gisteren in het La gerhuis verklaard, dat er geen on derhandelingen met het Ira (het ver boden Ierse Republikeinse Leger), zullen worden gevoerd over het con flict in Noord-Ierland. Maudling zei dit bij de aanvang van een buiten gewoon debat van twee dagen over Ulster. „Geweld moet neergeslagen worden, emt het IRA kan geen schikking getroffen worden", al dus Maudling. De minister verklaarde voorts, dat de Britse troepen in Noord-Ierland zullen blijven, zolang zij daar ter handhaving van orde en gezag gebruikt worden. Hun tegenstanders zijn „mannen, die in het donker schieten, die soldaten vermoorden en die hun bommen lukraak naar mannen, vrouwen en kinderen gooien". Maudling verdedigde voorts de interneringsmaatregelen van de Noordierse regering en herinnerde eraan, dat het IRA de laatste tijd de terreuracties buitengewoon ver- ADVERTENTIE scherpt heeft. Het doel van het IRA is volgens Maudling de ineenstorting van gezag en orde te bewerkstelli- De Ierse minister van Buitenland se Zaken, Hillery heeft gisteren na mens zijn regering een dringend beroep gedaan op Engeland een nieuwe politieke regeling te vinden van het vraagstuk-Ulster. Voor journlaisten in Londen zei Hillery voorts, dat de Ierse regering ervan overtuigd blijft, dat hereniging van Ierland de enige duurzame rege ling is. De minister herhaalde het voorstel tot het zenden van een poli tiemacht van de Verenigde Naties naar Ulster, ter handhaving van de rust. De Ierse minister sprak zich uit voor geleidelijke terugtrekking, van de Britse troepen uit Noord-Ier land, maar eerst zouden de extre misten in Noord-Ierland ontwapend moeten worden. Acht miljoen Oostpakistaanse vluchtelingen in tweehonderd kampen verkeren in India nog in erbarmelijke omstandigheden. Is het leven in dergelijke kampen reeds verre van aantrekkelijk, daorbij komt, dat verscheidene van deze centra nog zijn gedu peerd door overstromingen. Foto: vluchtelingen gebruiken bamboe- bruggen om zich in hun kamp te kunnen verplaatsen. Intussen is niet alleen de toe stand in de vluchtelingenkampen in India ellendig, maar ook die van achtergebleven bewoners van Pakistan, die ernstig door zware hongersnood worden bedreigd. De r.k. hulporganisatie „Caritas In ternationaal" vreest dat 75 mil joen Pakistanen door voedselge brek zullen omkomen als de Ver enigde Naties niet snel en doel treffend hulp bieden. Caritas oe fent verder scherpe kritiek op het feit, dat Oost-Pakistan niet op de agenda van de Algemene Verga dering der Ver. Naties is ge plaatst. Alleen de Ver. Naties zijn in staat een verschrikkelijke ramp in Oost-Pakistan te voorkomen. ADVERTENTIE 605e Staatsloterij 22 september 1971 Eerste klasse Prijzen van f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende opi 71 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 69 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende opt 933 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 825 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende opi 832 f 400 2ijn gevallen op nummers eindigende opt 345 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8905 Een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: 022628 f 2.000 is gevallen op het nummer: 029625 f 2.000 is gevallen op het nummer: 027864 f 2.000 ts gevallen op het nummer: 014919 f 2.000 is gevallen op het nummer: 078124 De prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 020102 f 25.000 is gevallen op het nummer: 041980 Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie F op het nummer: 010085 En een troostprijs van f 1.000 op nummer* 010085 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie A op het nummer: 023912 En een troostprijs van f 1.000 op nummer: 023912 van elk van de andere series. FORT MCPHERSON (DPA, AP) Kapitein Ernest L. Medina, de Amerikaanse infanterie-comman- dant wiens compagnie de aanval op My Lai uitvoerde, is gisteren door de krijgsraad in Fort McPherson (Georgia) vrijgespro ken van de aanklachten wegens de massamoord in genoemde Zuidvietnamese plaats. De 35-ja rige Medina was de zesde officier, die in verband met de aanval op het dorp (op 16 maart 1968) voor de krijgsraad moest verschijnen. Na afloop van de zitting verklaar de Medina tegenover journalisten dat hij nooit werkelijk had verwacht dat hij veroordeeld zou worden. Medina werd ervan beschuldigd een vrouw te hebben vermoord door haar dood te schieten toen zij ge wond in een rijstveld lag even bui ten My Lai. Ook was hij ervan be schuldigd de dood van 100 burgers te hebben veroorzaakt tijdens hwt bloedbad in My Lai. Medina is de vierde militair die is vrijgesproken inzake het optreden van de Amerikaanse militairen in My Lal. Eerder werden vrygeepro- ken sergeant Charles Hutto, ser geant David Mitchell en iapiteia Eugene Kocouc. De enige militair die werd veroordeeld was luitenant William Calley, die onder Medina pelotonscommandant was In My Lai. Calley werd eerder dit Jaar schuldig bevonden aan de moord op tenminste 32 burgers. Later werd de levenslange gevangenisstraf dW tegen hem werd uitgesproken verminderd tot 20 jaar. Een lid van de Jury, kolonel Ro bert Nelson, zei dat het vonAls niet inhoudt dat de jury van meifbig was dat er geen oorlogsmisdaden zijn ge pleegd in My Lai. „Ik ben ervan overtuigd dat dit wèl het geval is", zei de kolonel. „Maar in het geval van kapitein Medina was de jury ervan overtuigd dat hij geen oorlogs misdaden heeft gepleegd". De kolonel werd gevraagd of de jury de awd van de oorlog in Viet nam in aanmerking had genomen. De kolonel antwoordde: „Ik kan niet inzien hoe de oorlog in Vietnam an ders is dan welke andere oorlog dan ook". ISTANBOEL (GPD) De Tur ken hebben in augustus bijzonder veel overwinningen herdacht. De op een na laatste dag van deze maand was als vanouds aan de „Zafer" (Victorie) die op de Grieken werd behaald in 1922, waarbij dezen de finitief uit Klein-Azië werden ver dreven. Dit is volgend Jaar dus een halve eeuw geleden en zeker zal een serie postzegels uitkomen zoals we ze dit Jaar reeds kregen in april wegens een andere overwin ning in dezelfde oorlog, die van 1921 bij het dorp Inönli waaraan de toen zegevierende generaal, la ter president, zijn achternaam heeft ontleend. (Achternamen werden in Turkije pas in 1934 ingesteld). Door drs. F. G. van Hasselt Fraaie postzegels kregen we in augustus ook wegens de slag bij Manazgirt, een wat oudere over winning op de Grieken, namelijk van 1071. De Grieks-Byzantijnse keizer Romanos verloor bij die ge legenheid zowat heel Anatolië, sa men met zijn eigen vrijheid, aan de Seldjoeken-sultan Arp Arslan. (Leeuw Held), een bijzonder rid derlijke figuur die hem na afloop een vrijgeleide verschafte terug naar Byzantium, niet echter dan na eerst met hem, als na een schaakpartij, doorgenomen te heb ben welke fouten hij tijdens de slag had gemaakt-. President Sunay, de militaire top, premier Erim en vele andere ministers hebben zich naar het verre feest begeven om het feest bij te wonen, waarvan bijzonder veel werk was gemaakt, niet in de laatste plaats om te beklemtonen dat deze gebieden, waarvoor de Turken zo hebben gevochten, nog steeds Turks zijn en bijvoorbeeld niet Koerdisch. De Koerdische ac tiviteit in Oost-Turkije immers is dit jaar weer toegenomen. In het kader van de staait van beleg in de provincie Diyarbakir zijn zeer veel arrestaties verricht. Kreeftengang Om verder in kreeftengang door augustus te gaan woonde ik in Fa- magusta op Cyprus de opening bij van de Feestmaand ter herdenking van de verovering van heel Cyprus door de Turken in 1571. Jongetjes in kleurige gewaadjes van Ottomaan se soldaten liepen in het typerend ritme van de geliefde Mehter-mars: steeds drie passen langs de oude muren, nadat vice-president Klit- 'chtik het terrein waar de zomer kermis zou worden gehouden, had geopend. Tevoren had de andere Turks- Cyprische leider, Denktash, de feestrede gehouden, waarin hij nog eens beklemtoonde dat de ver overing van Cyprus ook voor de Griekse bevolking van het eiland een bevrijding was geweest: zij was immers hierdoor verlost van het rooms-katholieke (Venetiaan- se) juk. Het feest zou dus eigenlijk door de Grieken moeten zijn meegevierd maar dat gebeurde allerminst: (Griekscyprische leiders noemden de pompeuze herdenking van de verovering een "Provocatie" en mi nister van Binnenlandse Zaken Ko- modromos noemde de Turks-cypri- sche minderheid van 120.000 "een onbetekenende minderheid van enkele duizenden", allemaal niet erg bevorderlijk om te komen tot een uiteindelijke oplossing voor het probleem-Cyprus. Intussen is het al verder dan midden september geworden. Het meeste herdenken zit er nu wel op, nu moet er echt gedacht wor den, en misschien zelfs gehandeld, inzake de kwestie-Cyprus. Reeds hi Juni schijnt op de NAVO-confe- rentie in Lissabon door de Griekse en Turkse ministers Palamas en Olcay te zijn afgesproken dat er, als de onderhandelingen tussen de Grieks- en Turkscyprioten in sep tember nog niets zijn opgeschoten tussen Athene en Ankara tweezij dig naar een oplossing zal worden gezocht. De beide bewindslieden zouden elkaar vandaag op 23 sep tember. bij de opening van de VN- Assemblee in New York, weer zien. De Griekscyprioten van rechts tot links zijn daar erg boos over geworden, vooral toen bleek dat Papadopoelos aan president Ma karios alvast aanbevelingen had gedaan voor vergaande concessies aan de Turkscypiroten en had ge dreigd met "maatregelen, hoe bit ter ook" in het nationale belang, als Makarios onwillig bleef. Waardering Vanzelf spreken was er in Turkije wel waardering voor de wijze waarop Papadopoelos de Cyprioti sche potentaat probeerde aan te pakken. Premier Erim loofde In een vraaggesprek met het Atheense (staats-) Persbureau zijn Griekse collega als een man met een brede blik. Maar hij hield vast aan de visie dat Turks-Griekse vriendschap pas kan groeien na een Cyprus-op- lossing, terwijl Papadopoelos ver kondigd had dat zo'n oplos sing Juist uit vriendschap en ver trouwen kan voortkomen. Ook verbitterden de Turkse auto riteiten de Grieken met de sluiting in het kader van hun wetge ving tegen particuliere scholen van het historisch orthodoxe semi narium op het eiland Heybeli voor de kust van Istanboel. In zijn laat ste speech stelde Papadopoelos met droefheid vast. dat Turkije de „uit gestoken hand" niet had gegrepen. Betekent deze bittere passage dat er toch een kink in de kabel is ge komen bij de ontwikkeling die de Griekscyprioten zozeer vrezen: een Grieks-Turkse „oplegging" van een regeling van Cyprus in NAVO- verband? Makarios is dezer dagen uiterlijk zeer tevreden van een be zoek aan Athene teruggekeerd. „.Een dreigende verkilling tussen Nicosia en Athene is vermeden", zo zei hij en: „De ontmoeting van 23 september zal geen bijzondere be tekenis voor Cyprus hebben". Grivas Enkele dagen voor de 23ste sep tember hebben de Griekscypri sche en Turkscyprische onderhan delaars Kliridis en Denktash hun 169ste ontmoeting gehad, die wel eens de laatste zou kunnen blijken aangezien het reeds enige tijd dui delijk is dat deze besprekingen in een impasse verkeren. Maar de si tuatie kan nog onoverzichtelijker worden dan ze nu reeds is, name lijk als generaal Grivas zich weer in het strijdgewoel gaat mengen. Deze heeft vorige week in een van zijn dierbare vermommingen als priester ditmaal Griekenland verlaten. Reeds tweemaal eerder heeft zijn onverwachte komst op zijn geboor te-eiland de zaken aldaar grondig veranderd: in 1954 leidde zij tot het ontbranden van de strijd van de EOKA tegen het Britse bestuur, in 1964 tot het optreden van de Cy prische Nationale Garde waarover Grivas het opperbevel kreeg. Toen hij in december 1967 na een slacht partij in Turkse dorpen door Athe ne werd teruggeroepen, leidde dit tot een periode van rust op het eiland en tot een verbetering van de Grieks-Turkse betrekkingen. Gevaarlijk Wanneer hij nu weer een cam pagne zou beginnen voor "enosis" (aansluiting van Cyprus MJ Orie- kenland), een campagne die des te fanatieker zou zijn omdat de leus op het ogenblik nog maar een klei ne minderheid werkelijk bezielt, dan zou dit heilloze gevolgen kun nen hebben. Wie er het meest schade vain zou den hebben: de Turken. Makarios of het Griekse regime, laat zloh nog niet voorspellen, maar zeker is dat de klok vele Jaren zou kun nen worden teruggezet. De mees te Turken zien in de nieuwste 6tunt van de EOKA-leider een diaboli sche zet van Makarios die de dui vel (Grivas) nodig heeft om Beel zebub (Papadopoelos) te bestrij den. Sinds het bekend worden van de Atheense concessieplannen ls Gri vas minstens even giftig op Pa padopoelos als op Makarios (wie hij evenzeer verraad van de eno- sis-gedachte verwijt). Maar dat wil natuurlijk nog niet zeggen dat de aartsbisschop ditmaal veel ple zier van de generaal zal beleven. Denktash, de Turkscyprische lei der, dacht er dan ook anders over. HIJ noemde Grivas' ontsnapping "gevaarlijker voor Makarios dan voor ons".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9