Je kunt niet de hele tijnmond stilleggen" ITALIAAN (31) VERMOORDDE ZIJN VROUW Oplichter faalde als 'meesterzwendelaar' Recherche lost roofmoord pakt vervalsers en Spanje op in Smeerpijp' zo klein mogelijk ]tuyt optimistisch over terugdringen vuile lucht: art Thiel wil af van pure formaliteit9 Vissterfte n Hoendiep YROMAAN fICHT ZEVEN AAL BRAND Nieuwbouw van Tweede Kamer klaar in '73 Kentekenbewijzen, spaarzegels en girocheques REGERING IN DENEMARKEN BLIJFT NOG EVEN ZITTEN DERDAG 23 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 HAAG "De stank kan erger zijn dan het gevaar voor lisgezondheid!" Met die be- lüjk optimistische woorden de minister van Volksgezond- en Milieugygiëne, dr. L. B. J. gisteren uit een bespreking vaste commissie voor Volks- ihyd van de Tweede Kamer ie luchtverontreiniging in het and-gebied. ier dat de stank-overlast noe- aardig hoeft te verminderen namelijk mogelijk, aldus de er, dat de toxische stoffen in ontreinigde lucht zijn terugge- i het gevaar voor de ezondheid daardoor dus min- xit is geworden. aan dat gevaar tilde dr. Stuyt ms niet al te zwaar. "Als dok hij het heel erg te vinden, insen in een dergelijke atmos- ioeten leven, maar aan een zo luchtverontreiniging in de ad, dat er mensen door zou- erven, gelooft de bewindsman minister heeft hij trouwens og veel meer facetten te ma- Je kunt nu eenmaal moeilijk ele Rijnmond-gebied stilleg- sinister van Volksgezondheid ieuhygiëne, die er naar streeft op de Luchtverontreiniging et einde van het jaar volledig ling te hebben en dan via een Algemene maatregelen van Vrijwillig bestuur de Rijnmond tot sanerings- gebied kan verklaren, ging niet in op het verzoek van enkele leden van de commissie in verband met de acute problemen op dit ogenblik een van de beoogde maatregelen ver vroegd te nemen. Hij wees er echter op, dat op zeer korte termijn een aanzienlijke ver betering van de situatie te verwach ten is „nu de betrokken industrieën er vrijwillig reeds alles aan doen het uitstoten van giftige stoffen tot het uiterste te beperken. Dat een evacu atie van bepaalde gebieden noodza kelijk zou zijn, gelooft de minister dan ook niet. Dr. Stuyt, die over de situatie in het Rijnmond-gebied in nauw over leg staat met zijn ambtgenoot van Economische Zaken, mr. drs. H Langman, zal volgende week een gesprek hebben met mr. J. Klaasesz commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland. Steun De actie op de werf "Gusto" in Schiedam, waar de arbeiders uit protest tegen de luchtverontreini ging in hun gebied het werk een uur hebben neergelegd, zag minister Stuyt wel als een steun voor zijn be leid. "Maar gen goede steun", voeg de hij daar haastig aan toe, "ik ben niet tegen acties, maar dan toch lie ver zonder het werk neer te leggen". Inmiddels hebben de bonden meegedeeld de actie wel sympat hiek te vinden maar niet te steunen. HAAG Tweede-Kamer ier mr. F. J. F. M. van ieeft gisteren kritiek uitgeoe- 'de pure formaliteit", waar- iuiting van de zitting van de ■Generaal op de zaterdag insjesdag is ontaard, toespraak waarmee hij het :erschap aanvaardde, nadat de 123 uitgebrachte stem- iem opnieuw bovenaan de icht aan de Koningin hadden 1st, gaf hij een verslag van de van de zitting van afgelopen "De minister van Binnen zaken begeeft zich naar de de vergadering, een zeer klein leden is dan aanwezig en de plechtigheid duurt slechts 1 Van Thiel kondigde aan de ;e in de Eerste Kamer over trstel van wet tot vervroeging insjesdag met grote belang- zullen volgen. Daarna egt hij contact op te nemen voorzitter van de Eerste Ka de regering om de vraag te :en of de huidige gewoonte ïiten niet moet worden ver- amer koos tot 2e voorzitter dr. Vondeling (PvdA). Tot verde- •n van het presidium werden Th. H. Joekes (VVD), oud- ININGEN In het Hoendiep, Groningen en Hoogkerk, zijn i duizenden vissen gedood itervervuiling. De vervuiling is hjjnlijk veroorzaakt door twee ibrieken. uit Hoogkerk ontdekten de ing. Duizenden vissen dreven of dood in het donker ge- water rond. schijn lijk heeft een afsluiter ■t vloedveld van een suikerfa- open gestaan of is een dijk ge- waardoor slikwiater met af- ii van suikerbieten in het ep kon lopen. Het slikwater ïigenlijk door een persleiding ie Waddenzee worden afge- sTERBERG De politie uit 'berg en omstreken zoekt naar Fromaan die gistermiddag op 'erschillende plaatsen een bos sterberg in brand heeft gesto- ïijwillige brandweer behulp van tientallen bur st 'vuur snel te bedwingen, [storen woedde er in hetzelfde al een brand. Brandweer- uit vier plaatsen blusten *t vuur in korte tijd. minister van sociale zaken B. Rool- vink (AR), mej. mr. A. M. Goud smit (D '66) en drs. A. D. W. Tila- nus (CHU). HEEMSKERK De 31-jari- ge Italiaan Mario R. uit Heems kerk wordt ervan verdacht zijn 26- jarige vrouw in hun flat aan de Beethovenstraat in Heemskerk om het leven te hebben gebracht. De man. die na het eerste verhoor in stortte, is opgesloten. Vastgesteld is dat de vrouw gewurgd is. Het echt paar heeft waarschijnlijk ruzie ge kregen waaruit een vechtpartij ont stond. De vrouw had een zware hoofd wond,- die door een val of een klap met een zwaar voorwerp is veroor zaakt. Daarnaast had zij kneuzin gen aan armen en benen. Buren, die door de man werden gewaarschuwd, dat er „iets met zijn vrouw niet in orde was" troffen de vrouw levens loos in de keuken aan. Het lichaam lag in een plas bloed. De Italiaan vertelde aanvankelijk tegen de poli tie dat h yin de voorkamer naar de tv had zitten kijken terwijl zijn vrouw in de keuken bezig was zijn brood klaar te maken. Hij had, zei hij, wel enig geluid in de keuken gehoord maar daar aanvankelijk geen acht op geslagen. Toen hij later ging kijken lag zijn vrouw dood in de keuken. Buren hebben echter verklaard, dat zij geschreeuw hebben gehoord. Het echtpaar had wel vaker ruzie. De twee kinderen zijn ondergebracht bij familie. Een groep kamerleden heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de Bredase koe pelgevangenis. Na afloop van dit bezoek deelden zij mee dat er bij staatssecretaris Grosheide (Justitie) zal wor den aangedrongen op over plaatsing van de langgestraf ten. Volgens de voorzitter van de Kamercommissie voor Jus titie, mr. Geurtsen zouden de gedetineerden kunnen wor den ondergebracht in de Scheveninger strafgevangenis die op het ogenblik wordt uit- De kamerleden spraken in Breda met de directie en en kele gevangenen. De voor naamste grieven van de ge vangenen waren: plaatsing in een straf cel zonder hoor en wederhoor, strenge regeling vo&r bezoek en korte duur van recreatiemogelijkheden. Op de foto: B. de Gaay Fortman, mej. mr. A. Goud- smidt en mr. A. Geurtsen. OVERVALLER IN ARREST ROERMOND De politie in Roer mond heeft een twintigjarige inwo ner uit die stad gearresteerd omdat hü er van wordt verdacht zaterdag een overval te hebben gepleegd op de 64-jarige W. Dedden in de Belgi sche plaats Hamont. De bejaarde man werd mishandeld met een pook en ernstig gewond. Het is nog niet zeker of de oude man beroofd is. Een geldkist waarin een groot bedrag was opgeborgen werd niet gevonden. AMSTERDAM Het was een taiisdadig meesterplan. Tien miljoen valse A en O-spaarze- gels waren al afgeleverd. Hon derd miljoen waren besteld. Als de fraude was doorgegaan zou de kruideniersorganisatie A. en 0. financieel zijn getorpe deerd. De Spar, Vivo, Végé, de Sperwer, Albert Heijn, Simon de Wit en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid stond hetzelfde lot te wachten. Een stroom van tientallen miljoenen perfect ver valste spaarzegels en vakantie bonnen lag klaar om als een ge niepige lawine over Nederland los te barsten, toen de super fraudeur werd gearresteerd. Door Sybe Stamm De failliete zakenman Cornelis 1. (49) uit Gouda, vele malen veroordeeld wegens oplichting, en vervalsing, was na een leven vol trieste mislukkingen toch nog bijna geslaagd als meester zwendelaar. Maar het mocht niet zo zijn. Het toeval en de politie spanden op een noodlot tige wijze tegen hem samen. De grote triomf werd hem onthou den. Klaagzang Zijn verbittering stak Cor nelis niet onder stoelen of ban ken, gisteren voor de Amster damse rechtbank, waar offi cier van Justitie mr. A. Herstel eiste dat de gesjeesde oplichter ditmaal zou worden veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. Wat Cornelis betreft gelooft mr. Herstel niet meer in herstel. Jammerlijk en verongelijkt presenteerde de ontluisterde falsaris zich gisteren voor zijn rechters met een trieste klaag zang over al het onrecht wat hem in de loop van zijn leven was aangedaan. Zijn mislukte carrière als aannemer, zijn fail lissement, zijn reeks van straf vonnissen. het was alles ander mans schuld geweest. Meneer De twee Belgische drukkers die als getuigen waren gedagvaard, konden hun oren en ogen niet geloven. Want deze weeklagende verdachte leek niets op de zelf verzekerde zakenman die op 16 april in Antwerpen kwam pra ten over de drukorder voor "zijn" levensmiddelencoöpera tie. Een order voor honderd miljoen A en O-spaarzegels, waarvan tien miljoen ten spoe digste moesten worden afgele verd. Meneer had voorbeelden bij Zich. Hij praatte deskundig over druktechnieken. Meneer overhandigde ook zijn visite kaartje: doctorandus A. Reij- nen, Amsterdamsestraatweg 78 te Amstelveen. Geen telefoon nummer. Want meneer wenste niet telefonisch gestoord te wor den. „Was dat niet vreemd", vroeg rechtbankpresident mr. Da Costa. "Ach nee, zoiets hoor Je wel meer van grote zakenlui", vond de drukker. Maar bedrijfsleider Jacobus 't Hoen had toch, wat hij giste ren noemde, "een onbestemd ge voel" gehad. En toen het op zon dag 2 mei zulk mooi weer was, besloot hij met vrouw en kin deren een autotochtje te maken. Naar Amstelveen. Hij wilde de fantastisch mooie bungalow wel eens zien waarover de doctoran dus zo hoog had opgegeven. De Amsterdamsestraatweg bleek niet te bestaan in Amstel veen. Allé zulle, dan zal het de Amsterdamseweg moeten zijn. :Zoiets kan voorkomen, niet waar? Toen nummer 78 ook al niet bestond, ging Jacobus 't Hoen eens informeren bij de po litie. Zijn onbestemde gevoel had plaats gemaakt voor een uitgesproken verdenking dat het met de dootorandue niet goed zat. Fini Toen Cornelis de dinsdag daar op in Antwerpen welgemoed zijn eerste tien miljoen spaar- zegels kwam halen, wachtte hem een erecomité van Belgische en Nederlandse rechercheurs. Het spel met de A en O-zegels was fini. Maar uit zijn kladboekje bleek dat het meesterbrein nog meer had bedacht. Opdrachten voor drukkers in Brussel en Ne derland deels al uitgevoerd hadden de aspirantmiljonair in het bezit moeten brengen van de middelen om vrijwel al le Nederlandse organisaties te gronde te richten die spaarzegels uitgeven. "Zelfs als alleen de tien mil joen zegels in omloop waren ge komen zou dit een financiële ca tastrofe hebben betekend voor onze maatschappij", zei de A en O-directie later aan de poli tie. Klappertanden De tien miljoen zegels verte genwoordigden een waarde van 1.200.000 gulden, dat is de helft van het aandelenkapitaal van de Nederlandse A en O-organisa tie. En de heer Heijn <Albert), zit nog te klappertanden van schrik over een order die Corne ls plaatste in Brussel voor het drukken van 120 miljoen AH-ze- geld. "Als Je bij een drukker komt, moet je een gróte order plaat sen om iets gedaan te krijgen!" riep Cornelis gisteren met iets van zijn oude energie. Tot ieders stomme verbazing ontkende hij hardnekkig dat hij een miljoenenfraude in de zin had gehad. "De politie zei op een persconferentie een miljoe- nenzwendel te hebben opgelost. Dat wou ik niet tegenspreken, om de politie niet in haar hemd te zetten", verklaarde Corne lis. Zelfs zijn rechters moesten lachen. Uitspraak 6 oktober. PvdA: Geen speciale bescherming voor bevriend staatshoofd DEN HAAG De grootste frac tie in de Tweede Kamer, die van de PvdA, wil de speciale bepalingen in het Wetboek van Strafrecht over de belediging van het hoofd van een bevriende staat of van diplomatieke vertegenwoordiger-s schrappen. Ook wil de PvdA-fractie de bepalingen laten vervallen inzake de belediging van de koning, de troonopvolger of de regent. De frac tie meent, dat de op dit gebied rij zende problemen „normaal" volgens bepalingen van het Wetboek van Strafrecht inzake eenvoudige bele diging, smaad of laster kunnen wor den geregeld. De PvdA-fractie vraagt zich af of er eigenlijk aan een strafbepaling terzake van eenvoudige belediging nog wel zo'n grote behoefte is. „Schelden doet niet zeer", meent de PvdA. Ernstig bezwaar heeft de fractie er tegen, dat bij officiële bezoeken van leden van bevriende regeringen wel aparte strafbepalingen gelden en bij officieuze bezoeken niet. „Dit betekent", aldus de PvdA-frac tie, „dat vorig Jaar president Soe- harto van Indonesië wel van de spe ciale beschermingsbepalingen heeft genoten en en dat deze bepalingen straks niet gelden bij het bezoek van keizer Hirohito van Japan". DEN HAAG Evenals zijn voor ganger Bakker is ook minister Drees van mening, dat er in het noorden niet kan worden ontkomen aan de aanleg van een „smeerpijp". Hij wil hem echter wel zo klein mogelijk houden. In januari van dit jaar had het Tweede Kamerlid Wierenga (PvdA) schriftelijke vragen aan de minister van verkeer en waterstaat gesteld over de zuivering van industrieel af valwater van de aardappelmeel en strokartonfabriek in Groningen en Drente. Minister Drees heeft daarop nu geantwoord, dat naar het oordeel van de regering uitvoering van de eerste fase van het veenkoloniale af valwaterleidingsplan onvermijdelijk zal zijn. De minister voegt aan zijn antwoord echter toe, dat er naar zal worden gestreefd door de nodi ge voorzieningen bij de industrie de hoeveelheid verontreinigend ma teriaal, die naar de Eems-Dollard zal worden afgevoerd, zo veel mogelijk te beperken. DEN HAAG Er wordt naar ge streefd, dat de nieuwbouw op het Binnenhof, bestemd als uitbreiding van het Tweede Kamer-gebouw in de zomer van 1973 gereed komt. Nadat enkele maanden geleden de behui zing van de nog altijd te krap ge huisveste Kamer al aanzienlijk was verbeterd door het gereed komen van een aantal nieuwe werkkamers in het pand Binnenhof 7, vordert nu de afbraak van de panden 5 en 6 snel. Kamervoorzitter Van Thiel heeft gisteren meegedeeld, dat direct na het puinruimen met de nieuwbouw zal worden begonnen. AMSTERDAM (ANP) Dank zy de activiteiten van de Amsterdamse centrale recherche is een interna tionaal complot aan het licht ge komen om valse Nederlandse en Duitse kentekenbewijzen, spaarze gels van Albert Heijn en de Spar, Duitse groene verzekeringskaarten en Nederlandse postgirocheques in omloop te brengen. De cliché's werden na een maanden lang onderzoek aangetroffen in de kluis van een bank in Andorra, gehuurd door de Andorrese nacht clubeigenaar A. P. Deze bevindt zich inmiddels in arrest, evenals de drukker en twee Duitsers, de 25- jarige etaleur Horst R. en de 30-ja- rige koopman Richard B. De Duit sers huurden in geheel Europa ook auto's die zij vermoedelijk door verkochten Het onderzoek bracht ook licht in de verdwijning van de 39-jarige Duit se koopvrouw Ingrid Schmidt uit Beriyn, die sinds eind december 1970 spoorloos was. De vrouw was voor het laatst gezien in Malaga, waar zy haar vakantie doorbracht 'Richard B. heeft bekend de vrouw samen met zyn landgenoot te heb ben vermoord. Hun motief was roof In de loop van het onderzoek wer den ook nog vier Amsterdammers gearresteerd, die contacten met de Duitsers en de nachtclubeigenaar in Andorra onderhielden. Een van hen, de 29-jarige koopman Stan ley E. betaalde aan Horst f20.000 voor de levering van valse A.H.- zegels. Het eerste spoor in de zaak lag ln Amersfoort, waar op 4 mei van dit Jaar twee mannen een Mercedes achterlieten die in Amsterdam bleek te zyn gestolen. Een Amers- foorter zag het tweetal wegryden in een tweede Mercedes, die een Duits kenteken droeg Omdat de man de omstandigheden nogal ver dacht vond waarschuwde hy de politie, die het tweetal de Duit sers R. en B. kon aanhouden. In hun wagen wei-den aangetroffen 20 valse Nederlandse en 176 Duitse kentekenbewyzen, 20 Nederlandse en Duitse paspoorten, eenzelfde aantal groene Duitse verzekering?- bewyzen en kaarten resp. boekjes met echte Spar- en A.H.-zegels Voorts wei-den in de in Essen ver duisterde auto adresboekjes ont dekt met de namen van "crimi nele jongens". Het waren de barkeeper Cor B. (29). diens even oude broer, de sloper R. B., de 25-jarige directeur Peter N. en de 29-jarige koopman Stan ley E„ allen uit Ajnsterdam Op Horst R. werd een in Andorra ge nomen foto gevonden van een groene Mustang, die door de broers B. als gestolen was aangegeven Omdat Cor B. ook op de foto stor.d en deze gemaakt was na de aan gifte werd het tweetal wegens het doen van valse aangifte aange houden In de woning van de sloper kwamen twee valse Nederlandse kenteken bewyzen te voorschyn, terwyl in de voor diens deur staande auto van directeur Peter N 150 blanco Ne derlandse kentekenbewyzen wer den aangetroffen Op grond daar van werd ook N. aangehouden, die evenmin als de overige arrestanten wilde vertellen waar de vervalsin gen vandaan kwamen. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN (GPD) De drie miljoen Denen die dinsdag deelna men aan de parlementsverkiezingen hebben hun sympathie geiyk ver deeld over de drie party en van de ooalitie-regering en de oppositie. Weliswaar verloren de niet-socialis- tische regeringspartyen tien zetels en kreeg de socialistische party er 16 by maar de stand biyft 88 voor de re gering en 87 zetels voor de oppositie. Oppositieleider Krag heeft het ont slag van het huidige kabinet geëist en voorgesteld een minderheidsrege ring in het leven te roepen. Premier Baunsgaard daarentegen verklaarde na een gesprek met Koning Frederik liever- te willen wachten totdat de stemmentelling definitief klaar is voordat hy zyn kabinetsontslag gaat aanbieden. De terugslag voor de huidige rege ring wordt geweten aan de loon- en prijspolitiek en een gebrek aan pro gressiviteit, dat niet in overeenstem ming met de beloften van de verkie zingscampagne in 1968. Tegelijkertijd met de verkiezing werd een referen dum gehouden waarby de kiesge rechtigde leeftyd werd verlaagd van 21 naar 20 jaar, het voorlopig enig zekere resultaat. Verwacht wordt, dat er, indien Denemarken evenals Noor wegen en Zweden een socialistische minderheidsregering krygt, belang- ryke veranderingen op het gebied van de buitenlandse politiek zyn te verwachten, onder meer de diploma tieke erkenning van Noord-Vietnam en Oost-DuiIsland door Denemarken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7