VIJFTIG JAAR GELEDEN... WEET JE NOG WEL? 'LEIDSENHAGE' VANDAAGOPEN Monster zaalvoetbaltoernooi BALLY DAF-DAG 125jaarjï) tuinartikélen JER DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD Oud-Leiden herleeft in feestwijzer van 3 oktober 1921 Nu de affiches voor de a.s. 3-oktober-viering weer versche nen zijn, waarmede wordt aangekondigd, dat de optocht zal zijn gewijd aan beelden uit onze kinderjaren, ben ik eens in mijn archief gedoken. Ik heb nu voor me liggen de „Feest wijzer voor de 32ste feestviering op maandag 3 October 1921". Thans 50 jaar geleden door Eduard Ydo uitgegeven; een lijvig boekwerk van 44 pagina's en 30 bladzijden advertenties, dat yoor 25 cents te koop is geweest. Wanneer je niet gespeend bent van gevoelens van humor en als je iets voelt voor het verleden van je stad, dan is zo'n boekje uit 1921, een veelvoud ij van de oorspronkelijke kostprijs waard. nr1 A ri l De titel van de a.s. optocht "Weet nog wel? Beelden uit mijn kin- jerjaren" gaat, tijdens het lezen van He; dit machtige Stads-epos voor Je le- Je ziet het goede, oude Leiden toor Je opdoemen en namen van personen, firma's, alsmede toestan den, prijzen en mode, stormen op taf. Laten we een paar grepen doen uit ie rijke, leerzame inhoud. Van het toenmalige Bestuur van de 3-Octo- ker-Vereeniging (de oude spelling, woorden wijzen er even ijntjes, op, dat de vereniging niet in vandaag of gisteren is, doch •1 -an 1886, dus thans 85 Jaar oud) 11 «eft alleen nog de heer N. G. Spaar- Hpren, destijds secretaris, misschien J sok nog de heer W. F. H. van Nie- relt, die toen als praeses van het :idsch Studenten-Corps voor een Jaar deel uitmaakte van het Bestuur (maar of deze nog in leven is, weet niet zeker). De anderen zijn over- niotLden; bekende Leijenaren, zoals: stat urgemeester De Gijselaar (Ere- d ffl loorzitter), Felix Driessen (Erelid) de 1 fan Rossum du Chattel, Van der aan. Boot, De Wilde, Van Deven- lat 11 er, Levie, Van Hoolwerff, De Ko- oing, Wichers Rollandet. Trapman. Diner ene gulden We bekijken eens een paar adver- enties. Het Valutahuis (denkt U er alleen Breestraat 175 en Haar- emmerstraat 36!) geeft iedere koper een bedrag boven de 50 cent. 10 •all Mallcigaretten CADEAU. Deze reldoener raadt het Leidse mensdom rom aan en ook omdat hij imerkelijk goedkoper is "ner- s anders GELD TE VERSPILLEN it wie bij hem koopt doet zijn ilicht en rookt goedkoop". Beuzemaiker en Co.. Breestraat nr scho (3. noemt zich specialist in tricot- hui foederen en'cor setten (alleen ver koop erj>f Ier bekende merken Royal-Worces- J1} er en Bonton), terwijl "A la Corse- öère Ramondt". Breestraat 34, in gewrongen Frans meldt, dat '^pen daar terecht kan voor "corsets ir mesure d'hygiène et beauté". De bekende W. Matveld, Prinsesse- ide 2, prijst zijn dozen Post, pak- ;es Post en Enveloppen aan. Bij de reduwe Corn's Dieben, 1ste Binnen- restgracht 14 kon je, als je dat nou beslist 's wilde in een overmoedige scha bui, rijtuigen en automobielen huren, dansacademie van S. P. Wielin- [a, Nieuwe Rijn 28. bestaat nog steeds: die van H. J. van Leeuwen, ingebrug 75, is reeds lang ter Zie- In lunchroom Selecta, Kort Ra- ja penburg 10, kon je voor 75 ets. de Êf< lunch gebruiken en voor ene gulden Ij. dineren. P. J. v. d. Zanden, toen nog in de Lange Diefsteeg 17 vestigt de aandacht op "prima reine wollen iraagpantoffels", kennelijk van Duitse makelij en blijkbaar zeer iroper. Bij J. H. Philipsen, Kort Rapenburg 4. kostte een broodje net pekelvlees slechts 40 ets. V. en D. was toen gevestigd Aalmarkt 26- en nog niet in de Breestraat. Luxor- en Rejo-theater (resp.- .tionsweg en Haarlemmerstraat) je 's avonds al de film van tn Grooten Optocht", die 's mid- ',s was opgenomen, zien, met va- ivoorstelling voor een gulden kon Je op alle rangen zitten. Ook tan Geytenbeek, fotograaf, Bree- ,t 79, wilde wel een vorkje mee- :ken van de, zoals hij het noemde imantieke Optocht"; met het oog op de enorme drukte is vooruit be stellen voor het laten fotograferen, zeer gewenscht". De voorzitter van de Raad van Arbeid, de Heer T. S. Goslinga bericht ons, dat de Span jolen in 1574 werden verjaagd en ge ruild voor haring, wittebrood en huts pot, doch dat een vrijwillige Ouder - domsverzekering ontbrak. Hij rekent het Van der Werf c.s. niet openlijk aan, maar constateert, daf deze na latigheid thans, na 345 jaren, is op geheven. Voor 39 centen per week verzekeren personen van 35-65 Jaar zich van een weekrente van f3. van af de 65-jarige leeftijd en bij over lijden een uitkering van f 100,- Maar stel dit verscheiden asjeblieft uit tot na 3 jaar verzekerd te zijn, anders grijpen je erfgenamen er naast. De 3-October-Vereeniging zelve gaat zich ook aan een advertentie te buiten. Zij schrijft, dat ieder goed Leidenaar lid is van deze vereniging tegen een contributie van f 1.50. Dat was en is niet geheel waar. Toen en nu nog is het aantal leden veel te gering, als men bedenkt, dat zij een gigantisch feest voor allen bouwt en helaas velen voor het lidmaatschap verstek laten gaan. Maar nu genoeg over de adverten ties; we gaan nu het feest bestu deren van 1921. Het begint om 8 uur 's morgens met de Koraaimuziek, onder leiding van de heer C. B. Duyster, in de tuin van het Labora torium tegenover het Park. De zang wordt begeleid door het Stedelijk Muziekkorps, doch de naam van de dirigent wordt niet vermeld. Glaasje op Om 9 uur vindt de feestelijke in tocht der Geuzenvloot plaats, onder bevel van de Zeeuwse admiraal Louis de Boisot, door de rasechte Leienaars steevast Biezjot genaamd. De vloot bestaat uit 3 platboomde schuiten en wordt geconvoyeerd door 4 gewapende sloepen voorafge gaan door een schuit met muziek (Pijpers en Houten Instrumenten). De muziekschuit is, uit historisch oogpunt bekeken, niet verantwoord in het geheel te plaatsen, ondanks de hoofdletters van de Houten In strumenten, maar wie daarop let is een kniesoor. Het voedsel wordt vóór de Waag vanaf de schepen uitge deeld aan 2450 klanten. Een ontroer de toeschouwer sprong vanaf de Hoogstraat in het water. Later bleek ADVERTENTIE Weekend koopjes COSTORICO VERMOUTH 3,95 NU 3,50 COGNAC „SICARD" 14.50 NU 13.95 VIN ROSÉ 3.25 NU 2,75 2 famiiieflessen SINAS 0,98 Gratis thuisbezorgd. zijn ontroering haar oorsprong te vinden in Schiedam's beroemd geest rijk vocht. Natuurlijk bespeelde de Heer van Leeuwen, de stadsbeiaardier, van 10 tot 11% het carillon van het Stad huis en kon men intussen genieten van het springen der Fontein op de Vischmarkt. Ook kon men reeds de volksvermaikelijkheden op het feest terrein „Schuttersland", vrij toegan kelijk voor iedereen aan de Rijns- burgersingel, met een bezoekje ver eren. Belangrijke Mededeling: iedere Tenthouder op het feestterrein is verplicht zijn tarieven op DUI- DELYK ZICHTBARE PLAATS op te hangen, zodat iedere bezoeker zich tevoren kan overtuigen, wat te betalen is. Daarop lette men in eigen belangt en kunnen reclames achter wege blijven; aldus onze goede, zorg zame, ouwe Feestwijzer in heerlijke Tante-Betje-stijl. Om één uur start de „GROTE ROMANTIEKE OPTOCHT", voor stellende groepen uit de Meesterwer ken der Wereldlitteratuur. Er komen Door Han .de Wilde STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611 700 personen, 200 paarden en 6 mu ziekkorpsen aan te pas; het muziek korps van het 3de regiment huza ren te paard en dat van het 2de regiment veldartillerie te paard, als ook dat van „T&D" en het stedelijk korps zijn intussen verdwenen. Maar „Werkman's Wilskracht", in 1921 uitgedost in middeleeuws kos- tuurm, bestaat nog altijd en werkt nog steeds aan onze optochten mee. Mocht de lezer mij willen betrappen op een omissie, omdat ik 5 korpsen in plaats van 6 noemde, dan meld ik. dat een Kozakkenmuziekkorps, dat naamloos de historie wenste in te gaan. de groep „oorlog en vrede" voorafging. Wat werd uitgebeeld? Gijsbrecht van Amstel (V. d. Von del). Overwintering op Nova-Zem- bla (Tollens), Saartje Burgerhart (Wolff en Deken), Max Havelaar (Multatuli) het verhaal van kapi tein Pulver (Van Lennep), Tijl Uilenspiegel (De Coster), Jeanne d'Arc (schrijver bleef onvermeld), Don Quichote (Cervantes), Odyssea (Homerus), 5 sprookjes van Andersen, het al genoem de „Oorlog en vrede" (Tolstoi), Ivan- hoe (Scot), Pickwick (Dickens), een strijd om Rome (Dahn), Wilhelm Tell (Von Schiller), Ekkehard (Von Scheffel), AU Baba, Akbar (Van Limburg Brouwer), de negerhut (Beecher Stowe) en tenslotte Pieter Maris (Nieman). De Flintstones en Tom Poes ontbraken bij het appèl; zij moesten destijds nog geboren en geschreven worden. Een vermanend woordje en ver zoek ontbreekt niet; vriendelijk, doch dringend wordt aan alle inwo ners, waar de optocht passeert, ver zocht hun woningen voor de gekos- tumeerden direct open te stellen, in dien onverhoopt, regenval de optocht Drie oktober 1921. Burgemees ter De Gijselaar en echtgenote bij de uitdeling van haring en witte brood. (Foto W. Bleuze) Voor een duppie Als dan de stoet gepasseerd is, tijgt men naar de Schouwburg voor de Bruiloft van Kloris en Roosje, een boertig spel van Dans en Zang. Voor ene harde gulden koopt men een stoeltje in loge, baignoire of parter re; voor de engelenbak is twee kwar tjes voldoende. Een en ander te ver hogen met stedelijke belasting! En voor een duppie besprak je je plaats bij Van Zwicht. Breestraat 126, ter wijl de Schouwburg voor nogmaals een dubbeltje gelegenheid gaf, Je jas (zonder aansprakelijkheid) eigen handig aan een kapstok in de gan gen op te hangen. Vervolgens in gestrekte draf naar het „luisterrijk avondfeest" op het Schuttersland (in de Leidse volks mond steeds ,,'t Feld" geheten), voor het Bal-Champêtre op de dansvloer en het Lunapark. Entree voor heren f 2 voor dames of kinderen f 1. In Zomerzorg zali ger nagedachtenis, is 's avonds half vanaf half acht groot concert., te ge ven door het muziekkorps 2de regi ment Veldartillerie; op het' feestter rein concert door het Stedelijk mu ziekkorps. Om de muziektent uiter aard gelegenheid tot dansen en hos sen. En dan, om half elf, barst het extra Schitterend Vuurwerk, ver vaardigd in onze bloedeigen Ontvoering Tien inwoners van Kongo-Brazzaville en twee Franse- ingenieurs zijn door een militaire patrouille van Kongo-Kinsjasa ont voerd terwijl ze op de grensrivier de Kongo voeren, zo bericht Radio Brazzaville. De radio sprak van „een daad van piraterij, waarmee de gren zen van het toelaatbare zijn over schreden". Vijftig jaar geleden. De Geu zenvloot bij aankomst voor het Waaggebouw. De panden links van de Waag hebben plaats moe ten maken voor de nieuwbouw van V. en D. (Foto W. Bleuze) Leidse Pyrotechnische-Decoratiën- Fabriek van A. J. Kat, voorheen Joh. Loeff, in 12 stukken uiteen. Wat zoudt u denken van zware luchtka- nonnade met gekleurde schitter - lichten (nieuw), zwermfontein en twee wentelaars? Of prefereert U een driedubbele waterval, van grote hoogte enorme vuurmassa's omlaag werpende, overgaande in jasminvu ren, waarin blauwe en witte vlokken, eindigende met zwaar bombarde ment en sterrenregen? En mocht er niets van Uw gading bij zijn, dan heeft Kat nog een mechanisch num mer, een rekwerker, in wit dia- mantvuur verschillende oefeningen aan de rekstok uitvoerende. Als ook dat door U, ondankbare ziel, niet wordt gewaardeerd, dan zult U door het slotnummer toch wel diep ont roerd raken. Al was het alleen maar door het meeslepende proza, waar mede dit pyromaans geweld beschre ven werd. Want deze Slotdecoratie bestond uit: een fraaie krans van groene bladeren, waarin het borst beeld van Burgemeester Van der Werffonder de krans de woorden „13 mei 1886-1921". Het geheel in ge kleurd diamantvuur. geflankeerd door plantons mozaïkvuur, draaiende zonnen, oontrabatterijen, staartpro- jectielen, eindigende met zwaar bombardement en sterrenregens. Ik moet U, nadat ik de 3-oktober- viering van 1921, nu vijftig Jaar geleden, even in Uw herinnering heb teruggeroepen, met Uw eigen beelden uit die tijd alleen laten. We zien elkaar weer op zaterdag 2 oktober as. Tot dan. Ik heb mooi weer besteld! ADVERTENTIE Schoenen k&t K&unerk, A;mclUtejj1__vanDajen_ Donkerstee.** zi Lei.Ue.n- Eerste fase gereed LEIDSCHENDAM Onder luide knallen van vuurwerk is vanmorgen door burgemeester Kolfschoten - het nieuwe winkelcentrum "Leidsenhage" geopend. Het winkel centrum. dat het grootste van Europa zal worden, zal in verscheidene fasen gereedkomen. Elke fase omvat een blok winkels. In totaal zullen er vier blokken verrijzen, met daartussen een centraal plein, waar os. terrassen zullen komen. Vanmorgen werden de winkels van het eerste blok in gebruik genomen: dit omvat 26 zaken, waaronder één Korfbalvereniging (^Noorderkwartier" naar nieuw veld LEIDEN Leidse Korfbalvereni ging „Noorderkwartier" zal zaterdag het veel te kleine veld aan de Burg- gravenlaan ontruimen en verhuizing naar het veld gelegen naast de Groenoordhal, in welke omgeving circa 99 procent van haar leden (Leiden- Noord) woont. In afwachting van de afronding van de bouw van een eigen kleedge legenheid, zal voorlopig gebruik wor den gemaakt van de kleed- en was- accommodatie in de Groenoordhal. Een treffende bijzonderheid is, dat de korfbalvereniging dit veld in ge bruik neemt precies op de dag, dat wethouder mevrouw Den Haan op de speeltuin Noorderkwartier, waaruit de korfbalvereniging is ontstaan, een clubhuis zal openen. Het is Jammer, dat de korfbal vereniging (nog) niet. over een eigen kantine kan beschikken, doch hier aan wordt reeds hard gewerkt. Het bestuur hoopt binnen niet al te lan ge tijd zijn wens ook op dit punt in vervulling te zien gaan. Voorals nog zal, in samenwerking met de Sportstichting naar een nood-oplos sing worden gezocht! Boycot - De delegaties van Noord- Vietnam en van de Vietcong hebben de zitting van vandaag van het Pa- rijse vredesoverleg geboycot uit pro test tegen de grootscheepse Ameri kaanse luchtaanval van afgelopen dinsdag op Noord-Vietnam De boy cot geldt alleen de zitting van deze week. Op 30 september zullen de twee delegaties weer aan het over leg deelnemen. grootwinkelbedrijf, de Hema. Het is de bedoeling, dat in elk blok één grootwinkelbedrijf komt. Het van morgen in gebruik genomen blok telt o.a. enkele kledingzaken, en radio- en tv-winkels, twee schoenen- en leder- warenzaken, een slagerij, een choco laterie, een drogisterij, een juwelier, een koffie- en ijsbar, een slijterij, een filiaal van de Nederlandse Midden standsbond. een reisbureau enz. Voor lopig is er parkeerruimte gedacht voor ongeveer 3500 auto's en 1200 rij wielen. Indien dat nodig is zal echter wor den overgegaan tot het bouwen van parkeergarages. De volgende fase van het project zullen respectievelijk in het voorjaar 1972, in het najaar 1972 en in 1975 gerealiseerd zijn. Er zullen dan vier grootwinkelbedrijven staan (Hema. C A, V D, Bijenkorf) en per blok 25 tot 40 speciaalzaken. Leidsenhage is thans per auto be reikbaar via de rijkswegen 44 en 4 en de provinciale wegen 16; met het openbaar vervoer via lijn 6 van de HTM. Alle lokale en interlokale bus diensten hebben verder haltes ge projecteerd bij het winkelcentrum. ADVERTENTIE in het centrum van'! amstendam nuookin x haarlem Winkelcentrum Schalkwijk amstelveen Winkelcentrum Binnenhof leidsel- J.B. WIJS ZOON Koninklijke Zaadhandel Singel 508-510 Amsterdam te". 020 - 221261 Gratis catalogus op aanvraag. Winst voor Verenigde Kleine Bedrijven LEIDEN Het traditioneel geworden zaalvoetbaltoernooi voor bedrijf steams is gisteravond gewonnen door de Verenigde Kleine Bedrijven. In de finale van het "slopende" monstertoer- nooi (in 3 avonden ruim 150 wedstrijden) moest het favoriete achttal van de N.V. Seriewoningen zich ondanks een 10 voor sprong gewonnen geven: 13. Het bedrijfszaalvoetbaltoernooi, op nieuw bekwaam door de Leidse Sportstichting georganiseerd in sa menwerking met de Afdeling Leiden van de KNVB (en pro-deo gesteund door sportieve EHBO'ers, die geluk kig slechts enkele malen in actie hoefden te komen) heeft gisteravond in de Groenoordhal een spannend slot gekregen. Van de zestien ploe gen, die zich op de voorgaende avon den hadden geplaatst bij de laatste zestien, drongen tenslotte de Ver enigde Kleine Bedrijven, de Leidse Courant. Hanab en de NV Serie woningen tot de halve finales door, In die halve eindstrijd gaf de Ver. Kleine Bedrijven (poule-winnaar via overwinningen van 4-0 op de Sportstichting, 3-1 op de Leidse Ap paraten Fabriek en 3-0 op de IBB) het team van de Leidse Courant geen kans: 3-0. In de andere halve finale bouwde NV Seriewoningen verder aan zijn kandidatuur voor de officeuse titel: na in de poule SLF (1-1, speelde later echter ook gelijk tegen B en T: 0-0). Batteljee en Terpstra (2-0) en het Rijksmuseum voor Volkenkunde (4-1) te hebben uitgeschakeld, werd de Hanab met 1-0 gewipt. In de finale kon NV Seriewonin gen met als kern Cockle van ADVERTENTIE Weerlee (LFC 1) en Jaap Herreur (UVS 1 zat.), aangevuld met Joop van Eek, Koos van Duin, Bertus Vaneveld, Peter Snik. Jan van Hulst, Jan van der Zwan en Wim Azier de overwinning echter niet be halen. Dankzij een fraaie treffer van LFC'er Wim Azier werd wel een 1-0 voorsprong opgebouwd, maar het betere veldspel werd daarna door een gebrek aan geluk en conditie 9 wedstrijden in 2 dagen gaat ook in de benen zitten niet in meer doel punten uitgedrukt. Een strafschop, toegekend door de goedleidende scheidsrechter Van der Raadt, zorgde kort voor de rust voor de ommekeer: Bram de Roode scoor de onhoudbaar de gelijkmaker (1-1) en na de rust drukte het slim van uit de verdediging spelende gele genheidselftal van de Ver. Kleine Bedrijven door. Paul van der Reij- den en Wim Ouwehand zorgden er voor dat de wisselbeker (Mét de bij behorende medailles en overige prij zen uitgereikt door Sportstichting voorzitter Biegstraaten) een jaar in het stam-café zal kunnen pronken. NV Seriewoningen zag het „bouw werk" halverwege de tweede helft voorgoed instorten, toen Jaap van Eek een strafschop tegen de paal knalde. In de strijd om de derde en vier de prijs versloeg het team van de Leidse Courant met 1-0 de (zaali- voetballers van de Hanab Het winnende team. van de Verenigde Kleine Bedrijven. Voor ste rij. v.l.n.r.: Simon Bousie, Sjaak Matters, Peter Kluivers en Paul van der Reijden. Achterste rij, v.l.n.r.: Wim Ouioehand, Bram de Roode, Rob van Vliet, Henk Faber en Schoonderwoerd. (Foto Holvast) IEDERE ZATERDAG bij ons DAF-cenlrum Leiden Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogsrbeetsstraat 6, Telefoon 50330

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3