Ovion 'kraakt' concurrentie KAGIA VOLGENDE WEEK OP NIEUW VELD IN ABBENES Jonge Olifant: de zachtste Ronde van de Toekomst lijkt beslist na ontstellend slechte dag voor Nederland Tweekamp is boom met gouden appeltjes 'Bergkoning' Pustjens Ovion klimt geweldig. 'cM A Varkens ploegden oude veld om JKDERDAO 33 SEPTEMBER 19W PAGINA SS LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD Petrosjan-Fischer BRIANCON De 22-jarige Parijzenaar Reg is Ovion is een waar wereldkampioen. In in overweldigend decor van vier Alpenreuzen onttroonde Ovion op de zevende dag an de Ronde van de Toekomst Fedor den Hertog als leider in het algemeen klassement, let een pure winst van 13 minuten en 50 seconden nam Ovion revanche voor de ne erlaag, die Den Hertog hem zaterdag in de rit van Albi naar Mende had toegebracht. Ivion, wiens faan tot aan de wereldkampioenschappen in Mendrisio nog maar nauwe- iks tot de internationale wielerwereld was doorgedrongen, nam de gele trui van Den «rtog over met een voorsprong van 7 min. en 41 seconden. Het zag er in Brioncon sar uit, dat de Ronde van de Toekomst 1971 zijn definitieve winnaar had gekregen. Joop Middelink mocht dan wel na de finish bemoedigend zeggen, als enige Nederlander en kwam als ,t men niet gek op moet kijken als Fedor den Hertog een van de mende dagen weer als van ouds gaat vlammen, erg overtuigend juk het niet. Middelink immers wist nu, evenals de gehele kara- an wie deze Ovion is. Zijn erelijst van dit seizoen zegt al genoeg: innaar van een tijdrit op de Puy de Dome, winnaar van een berg- jdrit in de Grand Prix Wilhelm Teil in Zwitserland, winnaar van Route de France, winnaar van een etappe in Parijs-Vierzon. Ovion een man, die zich in de bergen goed thuis voelt. En het vervolg de Ronde van de Toekomst kent alleen nog maar bergen. Slecht •land had een ontstel- slechte dag achter de rug. Ook eerste plaats in het algemeen ploe- iklassement was door de Fransen iraakt". Alleen Matthieu Pust- had voor enige genoegdoening, nnen zorgen door op de toppen i de Col de Labouret, de Col de Jean, de Col de Vars en de Col ïoard voorlopig het predikaat sgkoning" te veroveren. BRIANCON Matthieu Pust- ens, beste Nederlander in de zware etappe van Digne naar Briancon en leider in het alge meen bergklassement, sprak na de finish zijn bewondering uit over Regis Ovion. "Die man rijdt geweldig in de bergen. Als wij nog met 17 zaten te fietsen dan reed hij al met 13. Naar mijn mening zou Ovion ook Fe dor, als die er tenslotte nog bij was geweest, op de Col d'Izoard weggereden hebben". Pustjens had overigens niet gedacht, dat deze bergrit zo zwaar zou zijn. "Ik heb me op de derde col een beetje moeten forceren en daarom kwam ik op de Izoard achter". In de afda ling van de Vars had Pustjens zeker een voorsprong van een halve minuut genomen op de andere leden van de kopgroep. Of hij er niet over had gedacht om toen door te gaan? "Nee, het was nog veel te ver naar Briancon, bijna zeventig kilometer". De andere Limbur ger in de ploeg, Jo van Pol, die de dag tevoren de rit naar Dig ne had gewonnen maar nu ver achter raakte, had wat geleerd -weg. "Die hoge bergen zijn niets voo'r mij, tenminste niet zoveel achter elkaar". Voor Frits Sehiir was de rit een marteling geworden. Hij had opnieuw last gekregen van zijn buikpijnen en kwam krim pend over de finish. Dokter Ro zijn liet hem direct per auto naar het hotel brengen. "We zullen wel zien of het verant woord ls om Frits morgen weer te laten vertrekken". Op de eerste drie toppen kwam hij als eerste door. op de Izoard de toe gangspoort tot het door hoog opto- rende Alpenreuzen ingesloten Brian con was hij door Ovion los gereden en werd daar tweede. Voorlopig hoeft Pustjens zich weinig zorgen te ma ken. Zijn voorsprong in het berg klassement is mede dank zij de in eenstorting van de Oostenrijker Mit- tereger, die vlak onder de top van de Izoard van zijn fiets viel en in een ziekenhuis opgenomen moest wor den, groot genoeg om het leven vol te houden: Pustjens 89 pnt., Ovion 72 pnt. De Fransman heeft boven dien wel andere zorgen aan zijn hoofd van het bergklassement, dat zal voor hem wel bijzaak zijn. Nog een leidende positie bleef in het bezit van een Nederlander na melijk die in het sprintklassement. De witte trui van Jo van Pol kwam niet in gevaar omdat zijn concurrenten niet in de beslissende ontsnapping zaten en bovendien om dat Pustjens zo vriendelijk was die spurt van de zevende dag even te winnen. Mineur Voor het overige w<as het een en al mineur aan de finish in Briancon, waar een kille wind de toch al door de ontberingen geteisterde coureurs eens te meer deed huiveren. Er wa ren er maar een paar, die er wei nig last van hadden. Het minst van allen Regis Ovion. Fedor den Hertog, die twee nach ten last had gehad van koorts, be kende: „Ik zat onderweg kapot als een emmer. Zelden heb ik het in mijn wielerloopbaan zo moeilijk ge had". Volgens zijn zeggen had Den Hertog het vooral in het begin van de rit, waarin het onmiddellijk na de start in Digne omhoog ging, zeer moeilijk gehad. „Ook al omdat ik 'n beetje force had gedaan, een paar gaten dicht had gereden". Toen had Fedor de beslissende ontwikke ling gemist. In de klim naar de voor de tweede categorie meetellende maar weinig imponerende Col Dulabouret had hij de demarrage van zijn grootste concurrent niet kunnen be antwoorden. Pustjens die deze dag vrij mocht koersen, had nog tegen Den Her tog gezegd, dat deze aan zijn wiel moest meegaan toen Ovion, zijn landgenoten Duchemin en Bois- hardy, de Oostenrijkers Steinmayer en Mitteregger en de Spanjaard An- drade demarreerden. Maar Fedor kon niet. „Ik dronk steeds maar wat en dan ging het weer even. Maar mee< gaan met Pustjens? Dat was mi teveel". De Limburger, die zich pas goed thuis voelt als de weg stijgt, sprong eerste over de top. In de afdaling, voegden Ovion, Duchemin, Boishar- dy, Steinmayer en Mitteregger zich bij hem en de slag was gevallen. Nie mand kon dit zestal meer achterha len. Integendeel. Het verschil met de rest van het veld werd steeds gro ter. Op de col St Jean (54 km) was het al bijna drie minuten op het peloton. Na 76 km al 4,5 minuut, bij de ravitaillering in Jauziers na ruim 100 km zelfs 6 minuten 10 sec. Even liep de winst door toedoen van Den Hertog en de eveneens ver raste Spanjaarden terug tot 5.30, mar in de klim van de Vars werd dui delijk, dat Den Hertog zijn trui zou gaan verliezen. Op de top (116 km) kwam Pustjens voor de derde keer als eerste door gevolgd door zijn vluchtmakkers. Een groep met Den Hertog, Van Dongen en Kuiper lag op 7.15, het peloton op 7.35. Nog één keer verzette Den Hertog zich te gen de komende nederlaag in de af daling. Hij draaide zijn grootste ver zet en kwam terug tot op 5.25. In de lange klim van de Izoard tenslotte sloeg Ovion zijn slag. Ze was nauwelijks begonnen toen de Frans man alleen verder ging. In een stijl zoals de Franse wielerwereld sinds de grote dagen van Jacques Anquetil niet meer heeft gezien, begon Ovion aan de slachting van de concurren tie. Duchemin probeerde te vol gen, Mitteregger wierp zich in zijn spoor, Pustjens droeg zijn voor een klimmer wel wat vele kilo's manhaf tig mee. Ovion was weg en was on bereikbaar. Boven, temidden van een steen woestenij, werd pas duidelijk hoe de Fransman huis had gehouden. Pustjens kwam door het wegvallen van Mitteregger (in de karavaan dacht men al aan een nieuwe af faire „Simpson") op 4.30 als tweede door, daarna Duchemin en Boishar- dy op 6.10, vervolgens Steinmayer, Andrade, Hubschmidt, Hava en de meegesprongen Cees van Dongen op 8.10 en pas na 12 minuten en 20 se conden kwam de gele trui van Den Hertog in zicht. dor is normaal geklopt. Maar ik vind wel, dat hij in het begin niet heeft opgelet. Hij had Ovion, die overi gens geweldig heeft gereden, hooit mogen laten weggaan". Toen Mid delink er op werd gewezen dat Fedor volgens eigen zeggen niet had kunnen meegaan, haalde hij veel betekenend de schouders op: „Dat is Den Hertog nu eenmaal". Uitslag 1. Regis Ovion (Fr) 5.38.23 (met bon 5.38.08), 2. Pustjens (N?d) 5.43.33 (met bon 5.43.23), 3. Duche min (Fr) 5.46.26 (met bon 5.46.21), 4. Boishardy (Reg Fr) 5.47.01, 5. Steinmayer (Oost) 5.48.53, 6. Hub- sohmid (Zwits) 5.48.53), 7. Hava (Tsj. SI.) 5.50.40, 8. Van Dongen (Ned) z.t., 9. Melero (Sp) z.t„ 10. Perez Soliva (Sp) z.t., 11. Den Her tog -Ned) 5.52.41, 20. Kuiper (Ned z.t. 28. Van Pol (Ned) 6.07.29, 29. Sohür (Ned) 6.09.30. Algemeen klassement In de afdaling kreeg Ovion vleugels en vergrootte zijn winst nog. „Hij heeft revanche genomen", zei Fedor den Hertog terwijl hij vanuit de ver te toekeek hoe de Fransman in de gele trui werd gehesen. Of Fedor nog hoop koesterde om terug te kunnen komen, werd er gevraagd. Het ant woord was klassiek: „Weet ik veel.. Dank zij Cees van Dongen, die in de klim van de Izoard zijn falende kopman had moeten achterlaten („ik ben in mijn eigen tempo verder ge gaan en heb in de afdaling geen ri sico's genomen", aldus Van Dongen) en de goed rijdende Kuiper bleef de schade voor Nederland in het ploe- genklassement tot een achterstand van ruim drie minuten op Frankrijk beperkt. Misschien gaat Middelink de komende dagen een andere koers varen en alsnog op deze eind- prijs mikken. De ploegleider was wei nig tevreden over zijn kopman. „Fe- 1. Regis Ovion (Fr) 30.27.32, 2 Den Hartog <Ned> 30.35.13. 3. Hava RevanrKe' (TsJ- sl) 30.40.13, 4. Thalmann j (Zwits) 30.41.29. 5. Melero (Sp) 130.43.16, 6. Perez-Soliva -Sp» 30.44.17 I 7. Hrazdira (Tsj. S.) 30.45.55, 8. Pusl- Jens (.Ned) 30.46.47, 9. Nogues (Reg. I Fr.) 30.48.11, 10. Duchemin (Fr) I 30.50.38, 17. Van Dongen (Ned) I 31.00.51, 18. Kuiper (Ned) 31.12.27, 1 24. Van Pol -Ned» 31.21.05, 29. De slag is gevallen: Rêgis Ovion aan de leiding van de kop groep die hij later ook achter zou laten. Achter Ovion rijden de Fransman Marcel Duchemin Cr.), de Oostenrijker Rudolf Mitregger Cl.), die later zou vallen, en 'bergkoning' Mathieu Pustjens (achter). DAG-PLOEGENKLASSEMENT 1. Frankrijk 17.17.34, 2. Nederland 17.26.11, 3. Spanje 17.34.01. Alg. Ploegenklassement AMSTERDAM (AP) De wereld schaakbond is zo arm als een kerk rat. Dat heeft de Nederlandse pen ningmeester P. Smit aan het con gres in Vancouver kunnen duidelijk maken. Als resultaat van zijn be moeiingen zijn de inkomsten gemid deld met zo'n 25 procent gestegen, misschien zelfs meer. We komen tot deze mededeling, wijl de wereldschaakbond ook heeft mogen mee schudden aan de boom met de gouden appeltjes, die Fischer en Petrosjan hebben doen groeien. In de kas van de FIDE zal 1.500 dol lar vloeien. Dat is dan meegenomen, maar er wordt meer geïncasseerd. Om een congresganger te citeren: "De arme Gunnar, de Argentijnse afgevaardigde, is uitgebeend". De Argentijnen hebben na het bezoek van meester Bekker aan het Amsterdamse IBM-toernooi en diens vrijblijvende gesprekken met pro fessor Max Euwe (die aan Bekker gastvrijheid had verleend) haren op snaren gezet, om de tweekamp naar Buenos Aires te krijgen. Dat was geen eenvoudige zaak. daar vele lid-staten van de wereldschaakbond op het vinkentouw zaten. De wet van vraag en aanbod trad daarop in wer king. waarbij tenslotte Griekenland en Argentinië overbleven. De stoe lendans ging toen al om een prijzen- fonds van 12.000 dollar: 7.500 dollar voor de winnaar, 4.500 dollar voor de verliezer. Daarmee is echter nog lang geen tweekamp tot stand ge bracht, er zullen ook nog sekondan- ten en een arbiter dienen te worden vrijgehouden. Evenwel, Robert Fischer speelt zonder sekondant, daarom lopen er thans geruchten, dat mevrouw Petrosjan in de Argen tijnse toernooi-boekhouding zal fun geren. Dat mevrouw Petros jan haar echtgenoot vergezelt staat bui ten kijf. Hij speelt namelijk praktisch geen partij van enige importantie, zonder de stimulerende aanwezig heid van zijn zeer goed Engels spre kende echtgenote. Het arbiter-vraagstuk is inmiddels opgelost. Als zodanig zal de West- duitse grootmeester Lothar Schmid fungeren. Voor hem een nieuwe be zigheid. Sohmid is populair in de kringen dér professionals, en geliefd bij de Jeugd over de gehele wereld als uitgever van de Karl May boeken. Grappig is, dat het dollar-touw trekken als dag-zakgeld 4 dollar per persoon heeft opgeleverd: dat is nu niet bepaald vetpot. De dollars zijn deskundig uit de bui del van de Argentijnen geplukt door de Amerikaanse onderhandelaar E. B. Edmondson en de Russische ge delegeerde Rodionow. Die zijn elkaar eerst vrijwel dagelijks in de haren gevlogen over "de plaats waar zou worden gespeeld" met op de ach tergrond sussende interventies van professor Euwe doch hebben een coalitie gevormd toen het er om ging de schaakkunst ten gelde te maken. Bij het plaats-bepalen speelde nog een rol, dat Petrosjan voor geen goud ter wereld in Joegoslavië wil de spelen. Voor dat land heeft de oud-wereldkampioen een heilige angst, Fischer is er zeer geliefd. De voorkeur van de Russen ging naar Athene uit. de Amerikanen drongen op Argentinië aan. Uiteindelijk be sliste het lot. Tenslotte de vraag "wie gaat het winnen", waarop we spoedig terug komen. Barcelona wint jaarbeursbeker BARCELONA Coach Rinus Ml- chels heeft met het Spaanse Barcelo na eindelijk een succes geboekt. Na twee nederlagen in de drie tot dus ver gespeelde wedstrijden voor de Spaanse competitie (resultaten waar door de supporters al ernstig begon nen te mokken en het Barcelona- bestuur zich genoodzaakt zag Michels in bescherming te nemen) veroverde Barcelona gisteravond de Jaarbeurs- stedenbekër. Het Michels-tam won met 21 van Leeds United en leg de definitief beslag op de trofee in het jaarbeursbekertoernooi. Leeds United en Barcelona wonnen die be ker elk tweemaal en omdat het Jaar beursbekertoernooi dit Jaar voor het laatst werd verspeeld (het wordt ver vangen door de strijd om de UEFA Cup), had het bestuur van de UEFA besloten Barcelona en Leeds United om het definitieve bezit van de beke'r te laten spelen. Schür (Ned) 31.27.27. De strijd werd gestaakt door Mit teregger (Oost), Richeux (Reg. Fr.) Chabran (Rhone Alpen) en Podesta (Fr) Bergklassement 1. Pustjens (Ned) 99 pnt, 2. Ovion j (Fr) 72 pnt, 3. Steinmayer (Oost) 64 pnt, 4. Duchemin (Fr) 31 pnt, 5. Perez-Soliva (Sp) 30 pnt. Puntenklassement 1. Hubschmid (Zwits) 73 pnt, 2. Ovion (Fr) 61 pnt, 3. Van Pol (Ned) 50 pnt, 4. Hava (Tsj) 49 pnt, 5. Hraz dira (Ts. SI.) 47 pnt, 6. Den Hartog (Ned) 42 pnt. DE KAAG Het is voor een iportvereniging niet prettig om le competitiewedstrijden op een ndermans veld te moeten spelen, 'oor voetbalvereniging „Kagia" at er echter niet anders op. Twee reken geleden, na de wedstrijd egen WSB, werd het terrein door Ie KNVB Afdeling Leiden voor- ped afgekeurd. Het (oude) Kagiaveld aan de Lis- erdij k is een afgeschoten stuk wei land. De boer, van wie dit stuk land lepacht werd, liet op het voetbalveld Ö]n vee grazen en zelfs zijn varkens Jegen de kans om het veld om te Joegen. Wedstrijdsecretaris Nico van der 'oom: „Ik ben namens de vereni- met die man gaan praten, met »n het bestuur de toezegging, dat ik Je pachtsom mocht verdubbelen. Wij noesten dan wel de garantie heb- >en, dat er géén vee meer op kwam. Dat is niet gebeurd. Hij zei eerst, dat *e er af moesten, maar na gepraat fjte hebben met de dorpsraad van De Kaag, mochten we nog een Jaar blij- *Q. De afrastering was echter telkens weer kapot en schrikdraad hielp ook niet meer met als gevolg, dat de varkens op ons veld bléven. Nog vóór de eerste wedstrijd tegen WSB wa ren de nieuwe graszoden die wij erop hadden gelegd, weer kapot. We schaamden ons dood voor de scheidsrechter. De goede man be greep niet, dat wij nog langer op zo'n terrein mochten spelen. Abbenes Een paar dagen later belde Van Leeuwen (de administrateur van de Afdeling Leiden) mij op met de me dedeling, dat ons terrein was afge keurd. Toen begonnen de moeilijk heden pas goed. In aller ijl hebben we de gemeente ingeschakeld en die heeft haar uiterste best gedaan om een ander terrein te pakken te krij gen. We hebben nu een veld in Ab benes. waar we volgende week hopen te gaan spelen. Inmiddels moe ten we twee wedstrijden inhalen en de spelers hebben ook wat in te ha len, want in die weken hebben we ook niet kunnen trainen. Er zijn (vooral oudere) mensen in de vereniging, die niet erg gelukkig zijn met Abbenes. Reden daarvoor is in de eerste plaats de naam Kagia, die onvermijdelijk met De Kaag verbonden is. Bovendien heeft het nooit Jekker" gezeten tussen de be volking van de Kaag en die van Ab benes". Het is de tweede keer dat Kagia in terrein-moeilijkheden zit, want in de Jaren '41-'46 heeft het eerste alleen maar uitwedstrijden gespeeld. Ook omdat er geen veld beschikbaar was. Het probleem van kleedruimten is inmiddels ook opgelost. De directie keten, die Kagia eerst op 't oog had bleken te duur. De gemeente heeft nu verrijdbare lokalen ter beschik king gesteld, die mogelijk nog deze week worden geplaatst. Zaterdag speelt Kagia uit tegen Lisser Boys. Nico van der Voorn ziet het sober in: „Ik dacht niet, dat er winst in zat. Zelfs ate ik een gelijkspel zeg, doe ik dat tegen beter weten in, want Lisser Boys draait erg goed en ik zie voor ons in deze competitie weinig brood. We zijn verschillende spelers kwijtgeraakt en ik verwacht, dat we in de onderste regionen zullen eindigen". De overige voorspellingen van Ni co van der Voorn luiden: Zaterdag le klas: MVKV Hazers- woudse Boys 1, VWS Alphia 1, VVSB-GWS 3, Woubrugge— Val ken '68 1. 2e klas: Sleutels KRV 3, LSVV '70—SJZ 2. Sportclub Lisse— Kickers '69 1, Unitas L.Stompwljk- se Boys 2, Sint BernardusMeer burg 1. Zondag le klas: Oranje GroenWe- teringse Boys 1, Sint Bernardus- Randstad Sport 3, SVLVLDWS 2, VVO AStompwijkse Boys 2. 2e kl.: Leidse Boys—ZLC 3. VNL—Meer burg 1, VN AKickers '69 1, en KRV—Unitas L. 1. Percentage vorige voorspellers: Paul v. d. Reijden (ZLC) 3552 pet. en Aad v. d. Spek (Sleutels) 31 pet. Jan van der Nat. Er is waarachtig wel een jonge jenever diezacht is als fluweel. Die straalt van zuiverheid. Diedubbelgebeidis. Dat magtoch wel een lichtpunt heten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25