iport voor minder validen ndervindt veel problemen SPELEN... OOK VOOR HEN' 'Ik kan geen medelijden verdragen' Gehandicapte Netty v. d. Krieke: RuTow JERDAG 23 SEPTEMBER 1971 PAGINA 23 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD iterdag start grote puzzelactie Sommige mensen rijden in een olstoel. ïzonden kijken naar hen net een gevoel van deernis. De Scbamelijk gehandicapten haten lat medelijden, want het is slo- 1 voor hun eigenwaarde. Ze er ook maatschappelijk niet aee gebaat. Tweeduizend invaliden in Ne- lerland bedrijven sport, dat wil eggen basketbal, zwemmen, iogelstoten, speerwerpen, boog- ichieten en tafeltennis. De ha-n- iicap in aanmerking genomen ajn hun prestaties formidabel. 1972 zal een aantal van hen ïorden uitgezonden naar de Olympische Spelen voor gehan dicapten in Heidelberg. onderneming, begeleid joor een staf van doktoren, ver pleegsters, broeders en andere ielpers, kost geld. Geld kost ook iet speciaal aangepaste zwem bad dat de Nederlandse Invali den Sportbond wil aanleggen ■ooi' invalide zwemmers, die jver het algemeen nergens an jers terecht kunnen. Het Leidsch Dagblad brengt amen met de Sijthoff-Pers waartoe behoren de Haagsche lourant, het Rotterdams nieuwsblad en de Goudsche Courant)de puzzelactie ten uit- ioer, die ten bate van dit doel loor de NIS wordt georgani- ieerd. A.s. zaterdag en op zater- iag 2 en 9 oktober zal in ge roemde bladen een grote puzzel ïorden afgedrukt, waarvan de pede oplossingen met een reeks chitterende prijzen worden be- jond. betekenis en waarde van de in validensport. Ons motto bij dit alles is „Spelen.. ook voor hen". Alleen onze lezers kunnen dat waarmaken. De hoofdprijzen: Een Simca 1000 ter waarde van f 5.ï Van der Gun NV (Den Haag, Rijswijk, Wassenaar, Voor schoten) i Een reis voor twee pex'sonen naar Seghersclub in Spanjè ter waarde van f 1.600, aan geboden door Air tour Nes- panda. Zevenhonderdvijftig gulden, te besteden naar eigen goed dunken, aangeboden door de DAF-fabrieken, Eindhoven. 1000 liter Esso-benzine. 1000 liter Shell-benzine. 9 Een Vendomatic dubbeldeurs koelkast, aangeboden door Vroom en Dreesmann. 9 Een nerts-collier en nerts- hoed ter waarde van f 500 aangeboden door Bonthuis Van Egmond, Leiden. f Een opblaasbare PVC-boot, compleet met twee roeispa nen, kleur oranje-wit of blauw-wit ter waarde van f 159, aangeboden door Ma gazijn De Bijenkorf. Van de weekprijfcen noemen wij: 9 Een Malafesta elektronisch orgel. 1 Een reis van 10 dagen voor twee personen naar het Gar- dameer, aangeboden door reisbureau De Magneet, Alk maar. 9 Vier sprint-autobanden, aan geboden door Vredestein. 9 Een reuzenpakket levensmid delen ter waarde van hon derden guldens, aangeboden door Unilever N.V. Tientallen elpees van de Ne derlandse grammofoonpla tenindustrie. Een' Tourette-tent ter waarde van f 127,50, aangeboden door Sporthuis Centrum, enz, enz. Met Netty van der Krieke (20) uit Schoonhoven kun je zonder schroom praten over haar handicap. Zij vertelt: „Toen ik anderhalf jaar was kreeg ik polio. Van mijn vijf de tot mijn dertiende zat ik in een revalidatiecentrum in Delft. Eerst liep ik met twee beugels en een korset, nu nog met een beugel en twee krukken". Ik ontmoette Netty vorige maand tijdens de Stoke Man- deville Games, het internationale toernooi voor sport lieden met ruggemergaandoeningen of polio. „Ik zwem", zei ze, „het is goed gegaan. Brons op de schoolslag, zilver op borstcrawl en goud op de rugslag. Ik vestigde ook een nieuw wereldrecord". Plaats van het interview: in de berm del, weet u wel. Op een dag raakte langs een van de hoofdpaden naai de speelvelden. Netty in de rol stoel, benen nonchalant over de leuning. Leuk meisje. Lang blond haar, heldere oogopslag, jongens achtige manier van praten. „Ik zit op het gymnasium in Gou da. Ik houd van sport. Op school kon ik nooit meedoen. Toen kreeg ik een auto. Geweldig natuurlijk, maar autobezitters worden erg lui. dacht, voor ik een stijve oude tante word, moet ik gaan sporten. Vijf jaar gelden werd er op het revalidatiecen trum in Delft een sportclub opge richt. Daar ben ik lid van geworden. Ik zwem al van myn vijfde jaar, eerst met een bandje om mijn mid- e invalide mens beantwoordt soms vanuit een esthe- standpunt niet aan de ideale mensgestalte. Dit be de invalide schroom en valse schaamte. Hij loopt niet [te koop met zijn invaliditeit en houdt zich op de ach- ond. Sport echter eist uiting. Sport toont de mens in n schoonheid van beweging en kracht, maar ook laat an de toeschouwer gebreken in het kunnen duidelijk De invalide moet daarom tot een soort zelfoverwin- komen, zijn valse schaamte overboord gooien. Dit verloo'pt soms uitermate traag en remt de groei van antal invalide sportbeoefenaars". hoofdbestuur van de Ne- !se Invaliden Sportbond in een in de Nederlandse Sport Fed,- aame de laatste conclusie kan prekende cijfers worden ge ld. Vier jaar geleden telde het Nederland 375.000 invaliden, pen van dit getal de percen- van groepen die beslist geen tonnen bedrijven (kinderen, ds en gehandicapten, die het üsche redenen niet is toege- sporten) dan blijven er on- 90.000 invaliden over. Van dit zjjn er slechts 2100 in sport ingen ondergebracht. Anders een groot aantal invaliden in wordt een brok levensge houden. Bovendien geraakt de mens met bewegingsdrang, aan aangepaste lichaamsbe- doet, zowel psychisch als fy- een vicieuze cirkel, waar hij tfeomt. Het ene effect werkt ög in op het andere. Groei «1 er dus nog te weinig inva- actieve sportbeleving zijn en breidt het aantal spor- gehandicapten zich snel uit. N.I.S. een ploeg afvaardigde Olympische Spelen voor ge- 'Pten in Tokio, beschikte zij 300 leden. Tegen de 2100 betekent dat een verrassende Oe 51 verenigingen die bij de |n aangesloten zullen dit jaar worden vermeerderd. 15. zit niet stil. In haar stre- ar uitgebreider sportbeoefe- 'tmoet zij echter moeilijkhe- 'niet geringe aard. ban zeggen dat de wereld niet 'validen is gemaakt.' Er zijn at faciliteiten en gebeurtenis voor invaliden gewoon niet aan. Het lopén in zwembaden keld is voor éénbenige men- bijzonder riskante onderne- feelal zijn er trappen, gan- toegangen waar rolstoelen tor naar binnen kunnen. Er sportzalen toegankelijk voor i maar dan bevindt bij voor- fe doucheruimte of een kan- 'ir een verdieping hoger of to die omstandigheden moet men dan wel van een heilig vuur bezield zijn om de sport trouw te blijven en vol te houden. De niet aangepastheid van sportaccommoda ties ondervindt de NIS als een grote handicap in zijn poging tot uitbouw Duurder leven Een -ander probleem. Als men met een klein aantal sportbeoefenaren werkt dan zijn er niet genoeg deelne mers voor plaatselijke competities en moet men dus verder van huis. Het reisprobleem is daarom groot. Zo rei zen zitvolleyballers op één avond van Roosendaal naar Venlo voor één wedstrijd van vijf sets. Wil men toch stimuleren dan moet de NIS de reis kosten gedeeltelijk vergoeden, het geen een financiële aderlating bete kent van een toch al beperkt budget. Daar komt bij dat invalide mensen ondanks de goede sociale voorzienin- ZQU zjjn de invade mens in de clubs den die nu nog niet betreden zijn zo gen veelal een duurder leven heb ben. Velen van hen kunnen huis houdelijke werkjes niet zelf verrich ten.- Zij moeten het laten doen. Hun Invaliditeit brengt vaak noodzakelijke werkverandering mee. Het opnieuw moeten beginnen doet hen soms -ach terblijven in de gang van een maat schappelijke positieverbetering. Tal van invalide mensen blijven dan ook financieel beneden het landelijk ge middelde. Iedere dag Het is verwonderlijk dat hier en daar nog de mening bestaat dat de invalide tot de zielige uitzonderingen behoort. Het besef is kennelijk niet voldoende doorgedrongen dat er vooral door de gevaren in het ver keer dagelijks invaliden bijkomen. Zij zijn in de moderne technische wereld niet meer weg te denken, net zo min als de jeugd en ouden van dagen. Bovendien blijven er door de ontwikkeling in de medische weten schap meer invaliden die twintig jaar geleden nog ten dode waren opge schreven, in leven. Zodra iemand in valide wordt komt hjj in de sfeer van de outsider. Hij word niet langer geïntegreerd in de club of vereniging waar hij thuishoorde. Vporal dit as pect heeft de aandacht van de NIS, zij vraagt zich af of het niet juist voor validen te integreren. Immers, een specifieke tak van sport wordt in Nederland door één sportorganisatie behartigd. Dit houdt in dat alle Ne derlanders die deze sport beoefenen bij die sportorganisaties zijn aange sloten. Op dit moment geldt zulks niet voor de invalide sportbeoefenaar. Uit gettosfeer De invalide heeft behoefte zich uit de gettosfeer te bevrijden. Indien hij zou kunhen worden opgenomen in de sfeer die bij een bepaalde sport behoort als faciliteiten van training, oefengelegenheid, hulp bij indeling in competities en deelneming aan lo kale, regionale en landelijke ontmoe tingen pas dan zou van integratie kunnen worden gesproken. De voor delen zijn veelvuldig. De last van een veelzijdige bemoeienis wordt geza menlijk gedingen. Aangepaste speel- en oefenruimten stimuleren de deel neming. In het contact met valide sportlieden verliest hij zijn valse schaamte en zyn eigenwaarde zal toenemen. Grotere bekendheid van de invalidensport zal het aantal in valide sportmensen sterk doen ver meerderen. Er zal ook ruimte worden geschapen voor uitbreiding van de activiteiten naar andere sportgebie- Een zeker integratie bestaat er reeds in de sectoren boogschieten en tafeltennis, maar die integratie is ontstaan op grond van het feit dat in beide sporten voor validen en minder-validen min of meer dezelfde resultaten worden behaald. Gesprek De Nederlandse Invaliden Sport bond ontkent niet dat de praktische uitwerking van de integratie proble men oplevert zoals de medische clas sificatie en de medische begeleiding. Voor het hanteren van die zaken zou de invaliden-sportorganisatie moeten blijven bestaan. De NIS wil ten aan zien van die praktische uitvoering tot een gesprek komen met de diverse sportorganisaties en met hen over leggen- wat mede hun bijdrage aan de invalidensport zou kunnen inhou den. Vooralsnog zouden de invaliden- sportverenigingen moeten blijven be staan, maar him afdelingen (bijvoor beeld de zwemafdeling) zouden te vens lid kunnen zijn van een plaat selijke specifieke sportvereniging. De Nederlandse Invaliden Soprt- bond beschikt reeds enige tijd over een trainingscentrum het voorma- Met goud en zilver beladen kwam de ploeg gehandicapten die aan de Olympische Spelen 1968 voor invaliden in Tel Aviv had deelgenomen op Schiphol terug. De meeste medailles bracht de Amsterdamse Ingrid v. d. Bender mee. Zij kwam uit op vier zwem- nummers en behaalde drie gou den en verscheidene zilveren me dailles. lige fort „De Nis" in De Bilt waar behalve het beoefenen van verschil lende sporten ook de mogelijkheid bestaat tot 't onderbrengen van men sen. Maar voor vele invaliden is het bezwaarlijk en financieel niet haai baai' de vaak grote afstanden van huis naar het centrum te overbrug gen. De gelden die voortvloeien uit de puzzelactie „Spelen, ook voor hen" zullen zeker een nuttige besteding vinden. Want behalve dat een Neder landse groep volgend jaar kan deel nemen aan de Olympische Spelen voor gehandicapten in Heidelberg blijft er zeker nog wel iets over om een basis te leggen vcor de aanleg van een zwembad bij „De Nis". Met name de minder-validen ondervinden reusachtige moeilijkheden bij de trai ning in de bestaande zwembaden, omdat er meestal geen tijd voor hen beschikbaar is. Het is u, de lezer, dat waar te maken. het bandje lek. In paniek begon ik met mijn handen te spartelen en ontdekte dat ik niet zonk. Toen ben ik verder gaan oefenen, eerst in het ondiepe bad, later in het diepe". Zij laat mij haar linkerhand zien. „Kijk, die kan ik slecht bewegen. Ik krijg mijn vingers niet bij elkaar. Aan de jury heb ik gevraagd of ik er een elastiekje om mocht doen. An ders kun je niet zwemmen". ..Hoe leef je met je handicap?" „Gewoon. Ik kan geep medelijden verdragen. Natuurlijk, als kind heb ik ook wel eens verlangd om touwtje te springen of 's winters te schaatsen. Toen ik vijftien, zestien jaar was wil de ik ook wel eens dansen op een feestje, maar dat ging nu eenmaal niet". „Hoe reageert men op school?" Overslaan „In het begin kon je aan de mees te docenten zien dat ze dachten: hoe pak ik dat nou aan. Mijn natuurkun- deleraar sloeg mij consequent over als hij beurten gaf om iets op het bord uit te rekenen. Op een keer noemde hij per ongeluk toch mijn naam. Ik liep naar voren en deed wat hij mij vroeg. Later bood htf zijn excusus aan. Ik heb toen gezegd dat ik blij was dat hy zich had vergist. Per slot van rekening zit ik op een normale school en dan moet je zo goed mogelijk met de anderen mee draaien". „Mijn vriendinnen zien niet meer dat ik gehandicapt ben. Ze ontzien me ook niet. Ik zal nooit de reactie van een andere leraar vergeten. Bij het wisselen van lesuren kwam ik als eerste de andere klas binnen. Ik vond dat opmerkelijk en zei het ook hardop. De leraar die al voor de klas stond antwoordde: „Wij zijn ook niet allemaal zo vlug ter been als Jij". Het stak me even, maar later besefte ik dat die opmerking niet wreed be doeld was. Hij zag mijn handicap niet meer". Lerares „Is dat onbewust een verlangen om nu eens anderen afhankelijk te laten zijn van jou?" Bewust in ieder geval niet. Nee, het lijkt me gewoon een heerlijke baan. Wat kun je nou als gehandicapte doen? Naar kan toor. Altijd zitten, altijd schrijven of tikken. Daar zou ik compleet gek van worden. Ik zou me afgesloten voelen van alles en iedereen. Dat ideaal om lerares te worden is .ontstaan toen lk mij er op betrapte dat ik me voortdurend zat af te vragen hoe do centen les geven, hoe ze het bren- Netty v. d. Kriek Ik houd van sport gen. Vooral bij nieuwelingen reali seerde lk me dat ze dingen fout deden, dat ik het anders zou hebben gedaan. Heel vroeger wilde ik kinder arts worden. Maar dan zou ik de kinderen in mijn praktijk nooit kun nen dragen en er nooit mee kunnen lopen. Bovendien is een invalide dok ter voor een kind iets geks, je wint zijn vertrouwen niet meer". „Ja, ik zal ze nooit vergeten". Nietig ,fleeft het zien van andere ge handicapten je zelfbewuster ge maakt en kun je er nu beter tegen?" „Allebei. U heeft toch ook die ern stige dwarslesies gezien, jongelui die alleen nog maar kunnen ademen en via die adem een motortje onder de rolstoel in werking stellen waardoor ze zich kunnen voortbewegen. Ik vraag me af wat ik zou doen als ik zoiets had. Ik geloof dat ik mezelf van kant zou maken. Eigenlijk is mijn handicap zo nietig. Ik héb een auto, een prettig leventje, lieve ouders en een prestige school. Wat wil ik nog meer?" Nooit moedeloos?" „Natuurlijk, dat hangt van mijn gemoedstoestand af. Ik ben wel eens somber. Dan wordt er gezegd: je moet kijken naar de mensen die het minder hebben dan jjj. Dan ant woord ik altijd: er zijn er miljoenen die het beter hebben. Ach, er zijn van allebei een hoop. Ik mag niet klagen". ADVERTENTIE Ruton R01311: een was automaat met een wolwas programma, goedgekeurd door het Internationaal Wolsecretariaat. Ruton wasautomaten reeds v.a.f 718.—

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23