Rijnsburg grond beschikbaar oor uitbreiding veiling 'Flora' Schoolbestuur wil gemeente voor kosten laten opdraaien ïek Hemmes: "Ik e nog niet dat ïora Rijnsburg e rug toekeert )ÜlDAG 23 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 [HUIZEN In de raadsverga- fan vrijdag zal opnieuw de de bijzondere school lisonderwijs (School met den behandeling komen, college van B. en W. deelt e zaak mee het zeer te be- dat zo weinigen op werklijk söeve wijze hun gedachten iiten gaan over een zaak, die ter nadrukkelijk is geregeld, glijke voorschriften. B. en W. mening dat van hun zyde al- sdaan >m tot positieve resul- een goede benaderingswij- men. Bt verband", zo stelt het col sder, 'hebben wij ook indi- pogingen alle ruimte gela- jar wanneer later blijkt dat sensationele sfeer of emotio- sichten worden verpakt om bepaalde wijze het bestuurs- i deze gemeente aan de stellen, dan moet zulks in sate worden afgekeurd en is sprake meer van een correc- ndeling van de zaak, waarom it. Zeer in het bijzonder doe- hier op de activiteiten van de schoolvereniging, die die relatie ook opstelde als bverkwikkelijke zaken rond school in Benthuizen secretaris van de plaatselijke afde ling der Anti-Revolutionaire Partij, de heer G. H. Barendrecht". Vreemde verhalen Op 11 augustus van dit Jaar belde de heer Barendrecht de burgemees ter op en verzocht hem nadere In lichtingen te geven over de uitbrei ding van de school. Burgemeester Keizer besprak deze kwestie bin nen het college en nog diezelfde avond mocht de vragensteller op het gemeentehuis alle gegevens van deze kwestie doornemen, iets waar voor de chef van de afdeling onder wijs speciaal kwam. In twee brieven vertelde het college de heer Baren drecht, dat het gemeentebestuur al le formaliteiten had verricht en het schoolbestuur direct met de bouw kon beginnen. Zelfs werd een fotocopie van de bouwvergunning meege stuurd. De enige reactie van de hier Barendrecht was een vergadering bijeen te laten roepen van de school vereniging. "Omdat vanzelfsprekend allerlei vreemde verhalen de ronde zouden kunnen gaan doen" zeggen burge meester en wethouders, "kwam het idee naar voren ter wille van een positieve benadering tijdens die le denvergadering, ook als gemeente bestuur aanwezig te zijn". In een brief aan net schoolbestuur wees het college hierop, om het standpunt van B. en W. duidelijk te kunnen maken. De schoolvereniging antwoordde echter dat dat helemaal niet nodig was. In de vergadering gingen de le den van de schoolvereniging akkoord met het beleid van het schoolbe stuur. De heer Barendrecht had echter al eerder actie ondernomen: in een brief van 17 Juni verzocht hij Gede puteerde Staten bekend te maken of de vereiste goedkeuring was ge geven of niet. Deze gang van zaken doet het col lege de opmerking maken dat het duidelijk is "dat activiteiten zijn ontwikkeld over een zaak, die van grote portantie is voor een deel van onze bevolking, maar waarvan bij voorbaat het gemeentebestuur "de schuld moet krijgen, als het gaat om het zeer vertragende of het geheel niet tot uitvoering komen der voor gestane activiteiten". Voor een belangrijk deel hangt de ze hele zaak op het feit, dat het ge- meentebestuur heeft geweigerd voorbereidende honorariumkosten van de architect te vergoeden, waar tegen het schoolbestuur bij de mi nister in beroep is gegaan. Over de uitslag van dat beroep heeft een schoolbestuur ook een geheel "eigen" opvatting. Wordt het schoolbestuur in het ge lijk gesteld, dan zal de uitbreiding in semi-permamente vorm tot stand komen, maar wanneer het gemeen tebestuur gelijk krijgt, dan zal het schoolbestuur afzien van deze uit breiding van de school met één per manent lokaal en als het aantal leerlingen snel stijgt, met twee loka len. Hierdoor zit het schoolbestuur "goed". Als men in het gelijk wordt gesteld, moet de gemeente het geld van de architect betalen, maar als het andersom afloopt gaat de archi tect weer aan het werk, de koeten worden een wezenlijk onderdeel van de plannen en moeten dan door de gemeente worden vergoed. Het beroep van het schoolbestuur op de minister geeft een geweldige vertraging. In oktober kan men naar alle waarschijnlijkheid de twee too lenen die er nodig is voor de uit* breiding, maar de beslissing van de minister zal wel tot volgend Jaar op zich laten wachten. En dan zal de f200.000 wel weer niet genoeg zijn. Rustig mag worden gezegd dat het dan een kwart miljoen is. De eerste raming was f 150.000, ofwel, de ge meenschap moet f 100.000 meer op brengen. Burgemeester en wethouders wil len nu een streep onder deze onver kwikkelijke kwestie zetten. Men stelt de raad voor vrijdag een extra krediet beschikbaar te stellen van f20.000 (voor de architect) boven het normale krediet. Dan zouden er dus geen belemmeringen meer zijn om op korte termijn met de uitbrei ding te beginnen. Het voorlopig -» laatste woord is dus nu aan de raad. Maar het schoolbestuur heeft al ge zegd dat men zekerheid moet heb ben of de gemeente wei terecht han delt, wat men daarmee ook bedoelt. Het lijkt er dan ook niet in te zitten dat het slotakkoord spoedig aal wor den gehoord. Men kan zich zelfs ai- vragen of het schoolbestuur de uit breiding wel echt wil. a hl INSBURG Er is al een jarenlang durende strijd gaande tussen het bestuur van iling „Flora" en het gemeentebestuur van Rijnsburg over grond, waarop in de mst mogelijke uitbreidingen van het bloemenveilingcomplex zullen kunnen wor- erealiseerd. De Kroon is er zelfs aan te pas gekomen. Deze heeft de bezwaarschrif- in „Flora" grotendeels van de hand gewezen. Toch is er het gemeentebestuur gevolg van de dreigingen naar Voorhout te vertrekken wel iets aangelegen iling voor Rijnsburg te behouden. Daarom heeft het nu het voorstel gedaan, drie '31 'e grond, westelijk van het bestaande complex, beschikbaar te houden voor even uitbreiding als binnen een periode van vijf tot zeven jaar daartoe aanleiding tzijn. as een hearing op 11 oktober de leden van de bloemenvei- lona" door het bestuur volledig ingelicht over het voorstel gemeente en over wat tot nu nieuwbouw is gerealiseerd, eventuele verplaatsing naar ienlaan op Voorhouts grond- maar .vlak tegen Rijnsburg toegelicht worden. Een week dus op 18 oktober zullen 1600 leden zich moeten uit- over de vraag in Rijnsburg i of te proberen in Voorhout w veilingcomplex te bouwen, een perceel grond beschik- an ongeveer 25 tot 30 hectare. Conflict 'OTSING WMMER- ÏETGANGER ®8WOUDE Een 50-Jarige uit Hoogvliet brak gisteren *rewoude zijn kaak. toen hij ftns om half acht plotseling ■Meipad langs de Rijndijk en tegen een bromfietser Tt De bromfietser, een 16-Jari- len uit Hazerswoude. liep een thudding en een aantal bonden op. staan, omdat de veiling in de toe komst in zuidelijke richting dus naar Oegstgeest wilde uitbreiden. Deze grond had het gemeentebestuur van Rijnsburg in het kader van het uitbreidingsplan „Frederiksoord" be stemd voor de woningbouw. Er wordt daar nu een begin gemaakt met de bouw van 116 woningwetwoningen. De grond welke thans beschikbaar is gesteld voor de Flora-uitbreiding drie hectare was oorspronkelijk bestemd voor de bouw van een flat gebouw met in de onderlaag winkels, dat dus prachtig zou aansluiten op de Remiflat. Een deel van de gron den is reeds in het bezit van de ge meente, een ander deel moet nog worden aangekocht. Dat flatgebouwplan bü de Valken - burgerweg ls in eerste instantie door Gedeputeerde Staten afgewimpeld, omdat dit college van mening was, dat het daar geen zin heeft winkels te bouwen in verband met die, welke er al zijn. B. en W. zoeken nu naar mogelijkheden om in „Frederiksoord" toch enkele winkels te bouwen: bij voorbeeld een groentewinkel, een sla gerij en een bakkerszaak, zodat de bewoners voor hun dagelijkse levens behoeften niet steeds naar het cen trum hoeven te gaan. Wanneer de Flora-leden het aan bod van het Rijnsburgse gemeente bestuur aanvaarden, zal men in to taal de beschikking krijgen over 11 hectare grond, want men beschikte reeds over 8 hectare. Het ls natuur lijk niet te overzien hoe over een week of drie de uitspraak zal zijn. Het bestuur heeft het oog op onge veer 25 hectare in de gemeente Voor hout, niet ver van de brug bij de Bisschoppelijke Nijverheidsschool in de richting Rijnsburg en in de omge ving van de Vinkenweg en de Rijns- burgerweg. De aankoop van zo*n per- Door Cees Combee Foto's Holvast ceel zou ruwweg gerekend alleen al een investering van een kleine f 1 miljoen gaan vergen, waarbij dan nog de bouwkosten komen, die ook in de vele miljoenen zullen gaan lopen. Op enige subsidie in EEG-verband hóeft men niet te rekenen, want wil men daarvoor in aanmerking komen moet, net als in Aalsmeer, een fusie tot stand komen. De enige fusiemo gelijkheid voor „Flora" zou zijn njet de H.B.G. in Lisse, doch gezien aller lei omstandigheden zit deze er op dit moment beslist niet in. Streekplan Nog een belangrijk probleem is het Streekplan Bollenstreek, dat wanneer de Rijnsburgse bloemenveiling naar Voorhout zou verhuizen, drastisch zal moeten worden gewijzigd. Dus dat kan dan weer een „gevecht" opleve ren tussen de gemeente Voorhout en Gedeputeerde Staten, die niet zonder meer een regionaal streekplan zullen laten vallen. Bovendien komt men in de knoei met de aanleg van de nieu we provinciale weg 6, die van het Groene Kerkje in Oegstgeest vlak langs het terrein dat „Flora" op het oog heeft, naar de kust provinciale weg 1 zal gaan lopen. Het schijnt, dat het Flora-bestuur ook nog be langstellend blikt naar een stuk grond bij het station Voorhout Noordwijkerhout. Men kan zich afvragen of het wel versandig is, dat „Flora" in het hui dige gebouwencomplex, dat door de verbouwingen en nieuwbouw van de laatste jaren een prachtig geheel is geworden, gaat verlaten. Vooral nu de economische toestand bepaald niet zo rooskleurig is en het heel moeilik zal zijn het veilinggebouw op de Splitsing te verkopen, zender al te veel verlies te lijden. Op de balans van 30 september 1970 kwamen de terreinen met gebouwen en inventa ris voor met een bedrag van ruim f 8 miljoen. Nu moet men bü „Flora" niet de gedachte hebben dat, als onverhoopt het besluit tot verplaatsing zou val len, men in een vloek en een zucht ln Voorhout zit. Dan moet er eerst heel wat water door de Rünsburgse Vliet stromen. Jaren en nog eens jaren kan dat duren als het een beetje tegenzit en de vergunningen van hogerhand wat lang op zich laten wachten. Het is een bekend feit, dat de ge meente aan „Flora" de zogenaamde „Kloo6terschuur" aan de Rünsbur- gerweg, niet ver van het perceel in Voorhout, dat het veilingbestuur op het oog heeft, als plaats voor de nieuwbouw heeft aangeboden. Die „Kloosterschuur" is ongeveer veertig hectare groot. Kardinale fout Een kardinale fout, gemaakt door het Florabestuur toen het plan „Fre deriksoord" door de raad was aange nomen waarom hebben de naads- I leden uit de agrarische sector toen De vetlingzaal werd enige ja ren geleden vernieuwd en aange past. die beslissing moest vallen niet hevi ger geprotesteerd? en besloten werd in beroep bü de Kroon te gaan, is geweest dat men het „bloemenbe- drüf" niet heeft laten doorlichten door een deskundig bureau met het oog op de verwachtingen voor nu de verdere toekomst, in het büzonder met betrekking tot de uitvoering realisering van uitbreidingen nieuwbouw. Flora-bestuurvertegenwoordiger Niek Hemmes: „Persoonhjk zie ik beslist nog niet, dat „Flora" Rünsburg de rug toe zal keren. De leden hebben echter het laatste woord". Benthuizen verkocht gebouwtje aan eigenaar BENTHUIZEN De gemeen te Benthuizen heeft een gebouw tje met de daarbij behorende grond verkocht aan de kerk voogdij van de Nederlands her vormde gemeente, terwijl dit al sinds meer dan 80 jaar het eigendom was van de kerk. In november 1970 nam de raad het besluit het gebouwtje te verkopen voor een bedrag van duizend gulden. De her vormde gemeente had de ruim te nodig in verband met de bouwplannen voor een vereni gingsgebouw. Sinds mensenheu genis was in het gebouwtje de brandspuit ondergebracht, la ter kwam het BB-materiaal er in. De notaris die de koop in de officiële papieren moest vastleg gen kwam tot de ontdekking dat het gebouw en de grond al sinds 1890 op naam staat van de kerkvoogdij. Omdat de gemeen te, te goeder trouw, al meer dan dertig Jaar de "opstallen" in gebruik had, kon het door verjaring als eigenaresse wor den aangemerkt. Notaris Heenk heeft de par tijen voorgesteld alles in der minne te schikken: de gemeen te stelt niet de procedure in om de verjaring officieel te laten worden maar laat ln een akte vastleggen dat men van het recht van verjaring afziet voor het bedrag van duizend gulden. De kerkvoogdij moet hierover nog een beslissing nemen. Haarlemmermeer kampt met woonschepen probleem HAARLEMMERMEER Dijk graaf drs. M. O. Spaans van het Waterschap de Haarlemmermeerpol der heeft gisteren tijdens de verga dering van hoofdingelanden zijn on gerustheid uitgesproken over het toe nemende aantal woonschepen dat een klandestiene ligplaats zoekt ln de polder. Hij noemde de moelljkhe- den met woonschepen net zo groot als die met de woonwagenbewoners» waarmee sommige gemeenten da laatste maanden hebben te kampen. Alleen is de mentaliteit van de woon schip bewoners anders, aldus de dijk graaf. Vrüwel dagelijks komen er woonschepen ki Haarlemmermeer, Men heeft nu de gedachte geoppenj esn vtuchthaveo te sttohten wassA heen de boten kunnen worden ge? sleept, die een kfondeetiene ligplaats hebben gevonden. De boten vullen dan moeilijk te beroteen zijn er et aal geen licht en etefctefcttett komen, KATWIJK in het parochie huis van Katwijk aan de Rijn li gisteravond de jaarlijkse kerke-vel- ling gehouden, waarvan de baten bestemd zijn voor de rtc parochie kerk St. Jan dc Dooper. In de overvolle zaal kwamen 400 kavels onder de hamer: de meest uiteenlopende zaken die meestal meer opbrachten dan de winkel waarde. De opbrengst, ruim vijftien duizend gulden, zal worden gebruikt om de kosten van de restauratie vac de kerk te bestrijden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11