,ZO MAG HET NIET MEER Oppositie eist onderzoek naar schrikbarend tekort )s. Mackaay (Zendingsraad) over de Memisa-actie: I9} van een oer- „Deze zaken liggen in ons land nu eenmaal erg ge voelig. Dat weten we en daar be hoort rekening mee te worden gehouden* OK UNICEF onenig. GESCHONKEN BOOT IN INDONESIË MISBRUIKT PvdA TEGEN HUIZENPLAN M. VAN DAM Vakbonden en werkgevers vrezen inflatie jSDAG 21 SEPTEMBER 1071 LEIDSCH DAGBLAD EIDEN Het wervende gekeuvel van Willem Duys behoeve van de Memisa-actie „Geef gezondheid" lag vers in de oorschelp, toen vorige week de Raad voor lending van de Nederlands Hervormde Kerk tamelijk rpe kritiek spuide over de vorm en inhoud van de |f Zendingsraad betreurde dat de actie de indruk wekte meen te zijn, hoewel het een zuiver r.-k. aangelegen- tier vond. de Raad dat er zo de nadruk werd gelegd op het feit pets aan de strijkstok zou blijven hangendat andere acties nee in een vals daglicht werden gesteld. Het gebruik van het i ontwikkelingshulp achtte de Raad misplaatst, omdat daarmee «frufc werd gevestigd dat de problemen van de derde wereld iit soort acties konden ivorden opgelost. Tenslotte betreurde nad de verkeerde beeldvorming van „blank geld voor blanke •en". NRC-Handelsblad sprak in een commentaar over „een \ederlandse tioist" en over een „minibries in een borrelglas", nd zij de irritatie van de Zendingsraad wel begrijpelijk. J. Mackaay, secretaris van iad voor de Zending in Oegst- v%t hierover: „Het is eigenlijk lal begonnen toen die lieve zus- ölf in de uitzending kwam, cbts om één uur. Duys vroeg: ook religieuze? Waarop zuster antwoordde: nee, ik ben een antse zuster, maar het is toch een deel van de gelden naar en naar de Medische Zending Toen zwenkte prompt de came- Op dat moment is by vele een lampje gaan branden' Nooit benaderd De Raad voor de Zending is door Memisa benaderd' «n het is mij nog altijd niet ;2 waarom niet. De Memisa gb maai- steeds dat zy con- stft gehad met Simavi en dat tanisa is voor roomskatholie- mavi is voor protestanten. Dat Simavi is een stichting, stijds door oud-zendingsartsen nicht, maar algemeen en niet Daarom mag zy ook natcollecte houden. Dat Me- ar naar Simavi ging, daar is tegen, maar dan moet zij wel niet met een zendingsorgaan en te hebben." Ds. P. J. Mackaay: IPaauw aak is twee jaar geleden sen. Toen is Memisa naar mi- Udink gestapt om zijn mede- te vragen aan een grote or medische hulp voor de rereld. Toen heeft de minister goed, maar als u het als na- actie wil presenteren dan i naar een niet-katholieke om te zien. Toen is Simavi Siaald en daarop zegde de mi- IY2 miljoen te zullen waai-van een deel zou gaan de niet-katholieke stichting, februari van dit jaar stapte uit de boot daartoe gedwon- het bestuur van het collec- Je zou denken dat Memisa !vraagt: hoe nu? Maar dat se zich niet af, ze gaat ge- öor. En het ministerie doet ïe. Dat stuurt tot drie dagen actie brieven naar Simavi- het Nederlands comité Unicei iten weten niet geheel geluk- ajn met de Memisa-televisie- Jet bezwaar van Unicef is, dat RO tijdens de uitzending „een nd beeld" heeft gegeven van rbviiikflingswerk. kritiek komt overeen met die van de zending van de ndse Hervormde Kerk en -de mger van Memisa, Simavi weede Kamerlid Pronk (PvdA) schriftelijke vragen gesteld gift van anderhalf miljoen van de minister zonder por- (Ontwikkelingssamenwer- re. C. Boertien ten behoeve Memisa-actie. ril van de minister weten of ft eens is met de Raad voor ding, dat deze gift niet strookt strenge normen die tot nu toe ontwikelingsprojecten zijn td. schrijven lemisa-actie B er wel spoedig bij met uw itaar over de kritiek welke d voor Kerk en Zending had Memisa-actie. Ik dacht dat protestants blad las, althans ?I* blad van protestantse signa- "ïs. Bij de Memisa-actie is Kegd, dat zij een r.k. organi- f l Ook Willem Duys is er in ld. Dat getuige zijn medede- 311 ii het voor rooms en protes ts. De zending kan eerst op >tje Dij Memisa komen. Over Sheid gesproken. ®el heiligt nog steeds de mid- Luther is nog steeds in de 'tar blijft de openheid waar ïenwoordig de mond over vol lopen in Nederland veel zo- Ij! -de objectieven rond waartoe ür uw redactie behoort Wat doel en middelen en Lutner k u blijkbaar vergeten. A. Versteeg, Katwijksewea 9, Wassenaar. Memisa, terwijl het heel goed weet dat Simavi niet meer meedoet. En als de directrice van Memisa nu zegt, dat Memisa toch een kwart aan Si mavi zal uitbetalen, ook al is ze uit de boot gestapt, dan is dat een on juiste weergeving van de feiten. Ze móet dat deel wel geven, want an ders krygt ze die andere driekwart niet. Dat is immers de voorwaarde geweest van de minister". De Zendingsraad heeft zich van tevoren niet met kritiek in de actie van Memisa willen mengen om het resultaat niet nadelig te beïnvloeden. Maar er waren ook de nodige ar gumenten om niet meteen erna te reageren. Volgens de AVRO is er sprake van jalouzie, de Zendingsraad zou verrast zijn door de gulheid waannee de mensen gaven. Ds. Mackaay: „Toen het voorbij was, hebben we gezegd: nu willen we de zaken ordenen. Want wat nu gebeurd is, mag zo niet meer. Dat kun je bijv. ook doen in november. En dat hebben we ook even overwo gen, hoor. Maar u weet hoe dat gaat: dan zijn er andere zaken aan de orde en heeft geen hond er meer belang stelling voor. Wat die jalouzie van ons betreft: we gunnen de mensen van Memisa het geld en de goederen van harte, dat wil ik met de hand op mijn hart verklaren. We zijn niet verrast door het resultaat. We heb ben zelf gewerkt met de actie „Kom over de brug" voor medische hulp voor de protestantse zending. Dat was heel duidelijk aangegeven en er werden ook alleen christelijke men sen voor benaderd. Die actie leverde 28 miljoen op. We konden dus ver wachten dat Memisa een bedrag in die orde van grootte zou krijgen". Gevoelig De indruk bestaat dat zeer veel mensen hebben gegeven louter uit humanitaire overwegingen. Mensen die voldoende hadden aan de verze kering van Memisa dat er bij de hulp niet zou worden gelet op ras, geloof en politieke gezindheid. Is het dan zo belangrijk wie er op dat moment aan het roer staat? Mackaay: „Voor u misschien niet. maai- voor zeer velen in Nederland wel. Deze zaken liggen in ons land nu eenmaal erg gevoelig. Dat weten we en daar behoort rekening mee te worden gehouden. Je moet de men sen in dat opzicht geen rad voor ogen draaien. Mijn vraag aan de AVRO is dan ook: waarom heeft u niet aangegeven onder welke vlag er werd gevaren? De Memisa gaf naam. adres en girorekening op, maar ze zei niet wie ze was. En dat is niet om iemand naar beneden te halen, maar dat wil ik gewoon weten, dat behoort bij de informatie. Er is op de avond van de actie meer dan eens ge vraagd wat is die Memisa eigenlijk, want we hebben er nog nooit van gehoord. Er waren mensen die belden en vroegenmeneer Duys, is het voor roomskatholieke organisatie. Hij had moeten zeggen: „Ja, het is een rooms-katholieke organisatie, hebben Jullie er wat tegen? We roepen jullie op om er allemaal achter te gaan staan, want ze doen geweldig werk". Ik juich het ontzaglijk toe dat al gemene organisaties nu eens iets gaan doen voor niet alleen maar neutrale organen. Maar heus, als wij af willen komen van de diverse drempels in Nederland dan kan dat alleen door in alle openheid te zeg gen wie voor wat staat en niet door het te verzwijgen". Gegrepen Een ander aspect: vroeger wil den vele mensen alleen maar geven als het uitdrukkelijk voor „alle ge zindten" was. De laatste jaren was dat wat aan 'het vervagen. Men re kende er op dat de Kerken zo waren meegegroeid, zo reëel waren dat hulp zou worden gegeven waar die nodig zonder aanzien des persoons. Door de reactie van de Zendingsraad bestaat de mogelijkheid dat velen weer gaan denken: de oude tegen stellingen zijn er zeker nog of gaan misschien herleven. Ds. Mackaay: „Laat ik u dit zeg gen: er bestaan inderdaad geen ka tholieke of protestantse pleisters, geen katholieke of protestantse in jecties en geen katholieke of protes tantse pillen. Maar er bestaan wel protestantse en katholieke ziekenhui zen. En daar wordt iedereen die er komt geholpen. Dat is nu iets wat men rustig aan ons volk kan zeggen. Dat had de AVRO ook moeten doen. Juist dat er om heen lopen, maakte dat vele mensen zich later gegrepen voelden". „Nu de herleving van oude tegen stellingen waar u op doelt. Dat zal niet gebeuren. U zult namelijk dezer dagen geconfronteerd worden met een uitspraak van de Nederlandse Missieraad, roomskatholiek dus. waarin zy naar voren zal brengen dat dit aspect van de Memisa-actie onwaarachtig is geweest. Ik weet dat zy dat gaan zeggen. We hebben juist een week lang in Nunspeet met de Missieraad gesproken in verband met de gezamenlijk op te zetten actie „Kom over de brug" van volgend jaar. En daar hebben zij ons gezegd dat ook in him ogen in de Memisa- actie de zaak van algemeen en ka tholiek werd verduisterd". U vreest dus niet dat bij een volgende actie van dit genre het pu bliek huiverig en achterdochtig zal zijn? Ds. Mackaay: „Nee. De volgende actie is in 1972. De zendingsraad en de missie zullen dan gezamenlijk 50 miljoen vragen aan het Nederlandse volk. Daarover hebben wij in Nun speet vergaderd, daarover zyn we het volkomen met elkaar eens, daar over worden goede afspraken ge maakt. We zullen dat zo doen dat iedereen dat duidelijk herkent. Er zal worden aangegeven wat we geza menlijk gaan doen, welk deel voor protestantse projecten en welk deel voor de katholieke is. We zullen het Strijkstok Nog even terug naar dat strijk stokargument, waarop de zendings raad kritiek heeft geuit. Ds. Mackaay: „Ja, door met zoveel nadruk te zeggen dat er in de actie niets aan de strijkstok zou blijven hangen, werkte Duys de indruk dat dat bij andere acties wel het geval zou zijn. Dat is een verkeerde voor stelling van zaken. Elke actie kost geld. Ook deze. Wat dacht u? Voor deze actie is een groot aantal journa listen uitgezonden. Dat kost geld. De Memisa heeft een blad in 300.000 exemplaren laten drukken. Dat kost geld. De directrice van Memisa heeft gezegd dat de kosten niet met dan vijf procent van het ingezamelde geld (dus ongeveer een miljoen) zullen bedragen. Als dat werkelijk zo is, dan vind ik dat keurig. Dat is een heel reële zaak en daar kun je ook rus^ tig voor uitkomen. Tenslotte het argument dat de Memisa-actie een verouderde vorm van medisch missiewerk te zien gaf. Ds. Mackaay: „We kregen alleen maar te zien en te horen wat toege wijde blanke mannen straks met het geld gaan doen. Waarom, zo vragen wij ons af, werd nergens de rol van de autochtone artsen en andere niet- blanke werkers aan de orde gesteld? Het helpen van zieken is een belang rijke zaak, maar belangrijker is er aan te werken dat ziekten worden voorkomen, met andere woorden, wat doen we aan preventieve genees kunde. Dat kan alleen maar als de lokale gemeenschappen geaktiveerd worden. Wanneer hun eigen mensen in staat worden gesteld de juiste voedingsmiddelen te produceren en betere hygiënische toestanden te scheppen. Alleen dan kunnen de ge meenschappen van de derde wereld hun eigen medische problemen op lossen. Dat is een gigantisch werk, dat heeft te maken met wijzigingen in de structuur. Maar deze moderne opzet van medisch werk in de tropen is nergens in de actie ook maar aan geduid". Ds. Mackaay over de verandering van denkwijze die er bij de hulpver lening moet komen: „Ze laten je bijv. is nu hier en ze kan een prohese van cement. Dan wordt er gezegd: ach, wat zielig hè. Maar goed, dat kindje Is nu hier en ze kan een prothse van leer krijgen. We zeggen niet: een prothese van cement, ze hebben daar kennelijk niet anders, wat knap, wat goed dat ze het dan met cement pro beren. En wat mij verder bezighoudt, is: hoe gaat het met het kind over vijf jaar, wat doen we er dan voor. Dat zijn vragen die toch passen in een moderne denkwijze over me dische hulp. Bij Memisa zijn ze niet aan bod gekomen". BREDA De Tilburgse recherche heeft een 28-jarige barportier gear resteerd die ervan wordt verdacht een 47-jarige man uit Tilburg na 'n ruzie ernstig te hebben mishandeld. Het slachtoffer verkeert in levensge- De ruzie ontstond over vier gulden die het slachtoffer niet zou hebben betaald. De portier sloeg de man te gen de grond en trapte hem daarna in zijn gezicht en in zijn maag. De man raakte bewusteloos en werd door vrienden meegenomen naar een ziekenhuis waar hij een spoedopera tie onderging. DJAKARTA (AFP) Een door Prins Bernhard, in diens kwaliteit van voorzitter van het Wereldna- tuurfonds, aan Indonesië geschonken drietons motorboot blijkt door de In donesische douane te zijn misbruikt als toeristenvaartuig en is thans voor grote reparaties van Tandjong Priok naar de haven van Laboean Banten op West-Java gebracht. Het heeft zeven maanden geduurd voor men er achter kwam waar de boot ge bleven was. Volgens het hoofd van de Indone sische natuurbescherming, Wamaa Sinaga, was de boot bestemd voor de controle van de zeldzame dieren waaronder de witte rhinoceros in het Oedjoengkoelon-reservaat bij Banten —als maar niet vrijgegeven door de douane van Tandjong Priok. Het mysterie werd opgehelderd toen schout-by-nacht Harjono Nimpoeno. directeur-generaal zeeverbindingen, onthulde dat douanebeambten hem hadden gebruikt om toeristen te vervoeren naar de Duizend Eilanden (Poelau Seriboe) ten noorden van Djakarta. Prins Bernhard heeft geld toegezegd voor de reparatie, aldus Sinaga. AMSTERDAM De federatie jongerengroepen van de Partij van de Arbeid heeft "nee" gezegd tegen de plannen van VARA-ombudsman Marcel van Dam voor goedkope wo ningbouw. Van Dam heeft voorge steld dat loontrekkenden een half procent minder loonstijging zouden accepteren, waardoor de allerergste woningnoodgevallen zouden kunnen worden geholpen. De PvdA-Jongeren menen dat gro te beleggers als banken en le vensverzekeringsmaatschappijen ge dwongen moeten worden een deel van hun beleggingen zonder rente of tegen een zeer lage rente in sociale woningbouw te steken. Van Dams plannen gaan voorbij aan de structu rele oorzaken van de woningnood, zoals de grond- en huizenspeculatie, menen zij. De plannen vragen in de praktijk offers van de werknemers, die onder een cao vallen, terwijl de mensen met hogere inkomens zich hieraan kunnen onttrekken. DEN HAAG (ANP) Het kabinet-Biesheuvel overvalt ons met een schrikbarende vergroting van het tekort van de over heid over dit jaar. Dat tekort is bijna twee miljard groter dan ons de dag voor de verkiezingen door ex-minister Witteveen is voorgehouden. Hoe het mogelijk was, dient te worden nage gaan in een diepgaand parlementair onderzoek, dat zo snel mo gelijk moet plaats hebben. Dit is het commentaar van de PvdA- fractieleider in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Dyl, op Troon rede en Miljoenennota. De financiële situatie die nu aan de dag treedt, zo vervolgt hij, is in hoge mate zorgwekkend. Ze is het resultaat van vier jaar regeringsbe leid van de confessionele partijen en de VVD. Het Nederlandse volk krijgt thans de rekening gepresenteerd van dat beleid. Het betaalt die rekening vandaag al met een prijsstijging van 6.5 pet. De Nederlandse economie ken merkt zich door inflatie, overbeste- ding en de dreiging van werk loosheid. Het kabinet opent geen we zenlijk uitzicht op het overwinnen van de inflatie. Het rekent nu al in zijn beleid met een verdere prijsstij ging in 1972 van 7 pet. Het komt met een verzwaring van de belastingdruk, die veruit gaat bo ven wat de confessionele partijen in hun urgentie-program aan de kie zers hebben voorgehouden en die nog verder afwijkt van hetgeen in het zgn. regeer-akkoord van die partij en met VVD en DS'70 is overeen gekomen. De heer Den Uyl heeft bezwaar te gen de voorgestelde veelheid van ver bruiksbelastingen en van tarieven van overheidsdiensten. Dat is geen bijdrage tot doorberekening van de loon- en prijsspiraal. Vakbonden Het overlegorgaan van de drie vak centrales (NW. NKV en CNV) vindt dat de rijksbegroting voor 1972 niet voldoende voorrang geeft aan de wo ningbouw. Daarom zal met name voor uitbreiding van de gesubsidieer de woningbouw meer geld beschik baar moeten komen dan de regering heeft voorgesteld. Het overlegorgaan meent, dat de hiervoor benodigde gelden kunnen worden gevonden door de inflatiecor rectie op de loon- en inkomstenbe lasting terug te brengen van 80 tot 40 pet. Daardoor krijgt de overheid een extra bedrag beschikbaar van 200 miljoen gulden, welk bedrag als volgt kan worden besteed is 100 miljoen gulden voor de bouw van 2000 woningwetwoningen meer dan in de begroting voor 1972 is voorzien., is 50 miljoen gulden voor verde re verhoging van de individuele huur subsidies voor de laagst betaalden., is 50 miljoen voor het regionaal beleid. Hét huidige tempo van de inflatie en zeker de verwachte versnelling hiervan in 1972 brengen ernstige problemen met zich mee. Het over legorgaan denkt hierbij aan de in komenspositie van de werknemers en de gepensioneerden, de ontwik keling van de werkgelegenheid en de financiering van de g ewenste collec tieve voorzieningen. De vakcentrales zij nb ereid met inachtneming van hun eigen specifieke verantwoorde lijkheid en op basis van hun actie program, op constructieve wijze deel te nemen aan het door de regering aangekondigde overleg met de socia le partners Werkgever» Het kabinet heeft met de miljoe nennota een grote buiging gemaakt naar de vakbeweging. Dat is de voor lopige indruk van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Vergelijking van de door de vak centrales en ook in politieke pro gramma's vermelde wensen en ver langens met de miljoenennota kan haast niet tot een andere conclusie voeren. Men kan z.i. alleen van me ning verschillen over de omvang. „De centrale ondernemingsverbon den in het midden en kleinbedrijf (K.V.O., N.K.O.V. en N.C.O.V.) heb ben met grote zorg kennis genomen van het trieste beeld, dat de Mil joenennota 1972 te zien geeft. Daaruit blijkt, dat de zeer ernstige inflatoire ontwikkeling in 1972 on verminderd voortgaat, de onaan vaardbare hoge loonkostenstijging van 13,5 procent en de daarmee ver band houdende stijging van het prijspeil van 7 procent tegen de ach tergrond van de vertraging in de eco nomische groei en de daling in vo lume van de investeringen, zullen ernstige gevolgen hebben voor de welvaart. De bijdrage van de overheid aan de inflatiebestrijding is naar het ge voel van de verbonden onvoldoende en een stringente begroting is drin gend vereist, zodat geen herhaling optreedt van het uit de hand lopen van de overheidsuitgaven zoals in 1071". Ook het Verbond van Nederland se Ondernemingen ls bezorgd en ver wonderd. Zorg over de ongunstige economische vooruitzichten, verwon dering over liet gevoel van onmacht dat uit de Miljoenennota spreekt. Het Centraal Planbureau voorspelt voor 1972 een stijging van de loon som per werknemer van 13 >4 pro cent en een prijsstijging van zeven procent. Dit zou betekenen dat in in- De politieke beeldengroep bij Madame Tussaud is aangepast aan de nieuwe politieke situatie: weg gingen de bewindslieden De Jong, Roolyink, Witteveen, Luns en Klompé. Nieuw zijn de heren Veringa, Udink, BiesheuveL Schmelzer. Drees jr. en Oeertse- ma. Op de foto samen tn het „schip van staatmet oppositie leiders Den Uyl en Van Mierlo. flatie in 1972 met dezelfde hevigheid zou voortwoeden als in 1971 en dat de concurrentiepositie van het Ne derlandse bedrijfsleven ten opzichte van het buitenland opnieuw fors ach teruit zou gaan. met ernstige gevol gen voor produktie en werkgelegen heid.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9