Leefmilieu en economie baren zorgen BOUWPROGRAM: 132.000 Financiële noodverbanden voor Den Haag, Rotter- en Amsterdam Troonrede Minister Udink optimistisch Ontwikkelingshulp 1050 miljoen gulden PAGINA 8 LEIDSOH DAGBLAD DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 VREDE en veiligheid, rechtvaar dige verdeling van welvaart, eer biediging van de rechten van de mens en bescherming van het leefmilieu zijn vraagstukken, die dringend ons aller aandacht opei sen. Zij vormen een uitdaging die wij met verantwoordelijkheid, toe wijding en creativiteit moeten te- gemoettreden. Wij weten ons hier bij gesterkt door het algemene verlangen naar een meer humane samenleving, waarin de solidariteit met de misdeelden groeit. Het stemt tot voldoening, dat onze betrekkingen met vele landen zich verstevigen en verdiepen. De rege ring denkt hierbij in het bijzonder aan Indonesië. De vriendschap en de gastvrijheid waarmede regering en volk van dat land mijn man en mij hebben ontvangen, zullen voor ons altijd een kostbare herin nering blijven. Door de Verenigde Naties is een internationale strategie tot stand gebracht voor de samenwerking met de ontwikkelingslanden. De regering aanvaardt de daarin neergelegde afspraken als richt snoer voor haar beleid. Aan U wordt een nieuw vierjarenplan voor de Nederlandse ontwikke lingssamenwerking voorgelegd. Voor de politieke ontspanning in de wereld acht de regering het onmisbaar dat de Chinese Volks republiek gaat deelnemen aan het overleg in de Verenigde Naties. BERLIJN De regering hoopt dat de tot standkoming van het beginsel-ak koord over Berlijn zal worden ge volgd door verdere maatregelen voor de verbetering van de be trekkingen tussen Oost en West. De regering neemt deel aan het overleg in de NAVO aangaande de mogelijkheden voor een conferen tie over veiligheid en samenwer king in Europa. Het Noordatlanti- sche bondgenootschap blijft de waarborg voor onze veiligheid en het uitgangspunt voor een doel treffend ontspanningsbeleid. Daarom is het van belang dat de Nederlandse defensie-inspanning wordt gedragen door de overtui ging van ons volk. De regering hoopt dat het werk van de com missie van civiele en militaire deskundigen, die dezer dagen wordt ingesteld, ook hiertoe zal kunnen bijdragen. In het komende zittingsjaar kan de indiening worden verwacht van een wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake de niet- verspreiding van kernwapens. De uitbreiding ven de Europese Gemeenschappen zal een nieuwe fase inluiden van de Europese in tegratie. Deze uitbreiding brengt grote verantwoordelijkheden mee Jegens de overige delen van de wereld en voor de verdere Europe se eenwording. De regering zal zich blijven inspannen voor de versterking van de positie van het Europese Parlement en de andere instellingen van de Gemeenschap pen. ECONOMIE De onzekerheid die is ontstaan in het internationale handels- en be talingssysteem, geeft reden tot be zorgdheid. Veel van wat na de oorlog is opgebouwd, voor de we reldhandel en daarmee ook voor de Nederlandse economie, staat thans op het spel. In nauwe en gewaardeerde samenwerking met onze Benelux-partners spant de regering zich in om een zo spoe dig mogelijk herstel van ordelijke verhoudingen te helpen bevorde ren. Zij acht hierbij een eensge zind optreden van de lidstaten van de EEG en de toetredende landen van zeer groot belang. Onze economie heeft de laatste jaren een sterke ezpansie ver toond. Deze gaat ook dit jaar ge paard met een aanzienlijke over- besteding en een krachtige stij ging van lonen en prijzen. Thans begint zich enige ontspanning op de arbeidsmarkt af te tekenen die zich in 1972, bij een te verwach ten vermindering van de economi sche groei, waarschijnlijk zal voortzetten. De overbesteding tot uiting ko mend in tekorten op de lopende rekening van de betalingsbalans houdt echter aan De sterke prijs- en loonstijgingen leggen een groot beslag op de ruimte die voor de totale groei van de rijksuitga ven beschikbaar is. Daarenboven zullen de belastingontvangsten in verhouding minder toenemen. Deze vooruitzichten vervullen de regering met zorg. Zij acht het noodzakelijk dat zo snel mogelijk weer evenwicht wordt bereikt tus sen middelen en bestedingen. De regering wil haar beleid daarop richten, waarbij zij de belangen van kwetsbare groepen van de be volking en van structureel zwakke gebieden in het oog zal houden Zij hoopt dat het nog deze week aanvangende brede overleg met het bedrijfsleven een bijdrage zal leveren tot dit beleid. Op een aantal terreinen zal het beleid worden gewijzigd om de stijging van uitgaven te beperken en de inkomsten te vergroten. Op deze wijze kan ook ruimte vrijko men voor dringende voorzieningen op andere terreinen. Enige van de beleidsombuigingen zullen evenwel in 1972 nog geen gunstige invloer' kunnen hebben. Mede daarom wordt voor dat Jaar als tijdelijke maatregel voorgesteld de voorziene verlichting van de omzetbelasting op investeringsgoederen te beper ken. Om zelfstandige ondernemers ten dele tegemoet te komen zal, eveneens voor het jaar 1972, de zelfstandigenaftrek worden ver ruimd. BELASTINGEN In de sfeer van de belastingen zal voorts een aantal blijvende ver schuivingen tot stand moeten ko men. Deze zijn nodig om de bud- gertaire gevolgen van enkele ten dele reeds vaststaande fis cale verlichtingen, zoals die voor de werkende gehuwde vrouw en de verlaging van invoerrechten, op te vangen door verhogingen elders. Daartoe stek de regering voor een verhoging van de benzine-accijns. de omzetbelasting op elektriciteit en de assurantiebelasting, alsmede de invoering van een accijns op frisdranken. Voorts zal de verho ging van de vermogensbelasting nog twee jaar gehandhaafd blij ven. De regering acht het noodzakelijk de voortdurende overbesteding te rug te dringen en tevens het be roep van het Rijk op de kapitaal markt te beperken. Daartoe steil zij voor de tijdelijke verhoging van belastingen die in 1971 o cunjucturele redenen tot stand werd gebracht met ingang van januari 1972 op het wettelijk toe gestane maximum te brengen. Met het voorgenomen beleid beoogt de regering de spanning in onze economie te verminderen en de inflatie geleidelijk af te rem men. Om te komen tot een verdere uit werking van de taak die de rege ring zich heeft gesteld op het ter rein van de sociale verzekeringen, zal aan de Sociaal-Economisch' Raad een nadere adviesaanvrage warden voorgelegd. De opstelling van een integraal structuurplan voor het Noorden van het land is ter hand geno men Een nota zal worden uitge bracht over de perspectieven voor Zuid-Limburg. Voorts hoopt de regering het ko mende parlementaire jaar voor stellen te doen tot. onvoering van een selectieve investeringsheffing op nieuwe bedrijfsgebouwen in het Westen. ZELFSTANDIGEN Voor de zelfstandigen in het mid den- en kleinbedrijf zal een inte gratiebeleid worden gevoerd dat zich niet zal beperken tot de fi nancièle en socisle sector, maar zich ook zal uitstrekken tot he terrein van de ruimtelijke orde ning. Ter begeleiding van de snelle en ingrijpende structurele veranderm- gn in de land- en tuinbouw wor den de middelen voor ontwikke ling en sanering verstrekt. Na de te verwachten beslissingen over het agrarisch structuurbeleid binnen de EEG zal de regering U hierover een nota toezenden Ook zuilen U voorstellen tot herziening van de Pachtwet bereiken. De hoge prioriteit die de regeruig geeft aan de volkshuisvesting blijkt uit haar streven volgend jaar 132.000 woningen in aanbouw te doen nemen. Een regeling ter verbetering van verouderde woon buurten is binnenkort te verwach ten. Hierin zal een gewijzigde be nadering van de stadsvernieuwing tot uiting komen Over het geheel van vraagstukken betreffende de volkshuisvesting zal U in het komende zittingsjaar een beleidsnota worden aangeboden. De regering bereidt een regeling voor waarin de bevoegdheden van de centrale overheid op het gebied van de ruimtelijke ordening wor den verstrekt. VERKEER Daarnaast zal zij op korte termijn voorstellen doen om de mogelijk heden tot inspraak voor de bur gers op dit terrein te verruimen. De regering acht een geïntegreerd verkeers- en vervoersbeleid er- onmisbaar element in een gezonde planologische ontwikkeling. Met het oog daarop staat zij een krachtig beleid voor ter bevorde ring van een goed en verantwoord openbaar vervoer. De instellb van een algemeen verkeersfonds zal hiertoe een belangrijke bijdra ge kunnen leveren. Daarop voor uitlopend zal de regering voorstel len met ingang van 1 Januari 1972 de werking van het rijkswegen fonds enigszins te verbreden door naast de aanleg ook het onder houd van rijkswegen in dit fonds op te nemen. Daartoe zal een ver hoging van de opcenten op de motorrij tuigen belasting worden voorgesteld. Met voortvarendheid zullen de bestaande wetten op het ter rein van de milieuhygièn worden uitgewerkt en zal nieuwe wetgeving, waaronder een herziening van de Hinder wet. worden voorbereid. LEEFMILIEU Op korte termijn zal U een nota worden voorgelegd over de opstelling van een urgentieplan tegen milieuvervuiling. Ter bescherming van ons leefmi lieu acht de regering onder andere maatregelen tegen de verontreini ging van onze rivieren en de Noordzee noodzakelijk. Zij zal de totstandkoming van bindende in ternationale overeenkomsten be vorderen. Voor het voeren van een goed en evenwichtig onderwijsbeleid acht de regering een programmering over een antal jaren van maatre gelen en van de daarvoor beschik bare middelen, onmisbaar. Zij zal voor het kleuteronderwijs de leer- lingenschaal verder verlagen en voor het basisonderwijs de aan stelling van boventallige onderwij zers enigszins verruimen. De nieuwe lerarenopleiding wordt verder uitgebreid. De experimen ten met de schoolbegeleidingsdien sten vinden voortgang. Met ingang van 1 augustus 1972 zal voor de 16-jarigen die geen volledig dagonderwijs volgen, leer plicht van één dag per week wor den ingevoerd. Voorts zullen U in het nieuwe zit tingsjaar voorstellen bereiken met betrekking tot een schoolgeldhef fing voor het gehele voortgezet onderwijs. Het wetsontwerp herstructurering wetenschappelijk onderwijs wordt in het kader van een nadere rege ling van de samenhang van we tenschappelijk onderwijs en hoger beroepsonderwijs in grote lijnen gehandhaafd. Over de verbetering van de pro grammering voor het post-secun- daire' onderwijs hoopt de regering op korte termijn met U in overleg te treden. In afwachting van de totstandkoming van deze structu rele maatregelen zal bij een aan tal studierichtingen bij instellin gen van wetenschappelijk onder wijs overschrijding van de huidige capaciteitsgrenzen niet zijn te vermijden. Wettelijke maatregelen zijn in voorbereiding, die een tij delijke beperking van de toelating van-studenten mogelijk maken. PROFIJT De regering is van mening dat een hogere financiële bijdi-age mag worden gevraagd van dege nen die profijt hebben van het volgen van wetenschappelijk on derwijs. Voorstellen hiertoe zullen U worden aangeboden. Deze zullen het streven van de_ regering om de kansen voor alle burgers tot het volgen van iit onderwijs mogelijk te maken, niet in de weg staan. De regering hecht veel belang aan het ontwikkelen van een samen hangend wetenschapsbeleid, waar- door wetenschap en techniek meer dan thans zullen kunnen bijdra gen tot de vernieuwing van de sa menleving. Een wetsontwerp zal worden inge diend om de financiering mogelijk te maken van maatschappelijke en culturele voorzieningen voor personen met een andere nationa liteit en een eigen culturele ach- tergrond die in ons land werken. De regering is van mening dat de aan deze voorzieningen verbonden kosten ten laste moeten komen van de ondernemingen waarin deze personen werkzaam zijn. Het beleid ten behoeve van de be jaarden zal worden gevoerd op basis van de ingediende nota. De voortzetting van het maat- schappelijk en cultureel welzijns beleid zal samengaan met een na dere bezinning op de onderlinge samenhang van de activiteiten en op de /raag wat binnen dat ge heel prioriteit zal moeten hebben. Het vraagstuk van de bescher ming van de persoonlijke levens sfeer in verband met de registratie van persoonsgegevens zal op zo kort mogelijk termijn tot een oplos, sing worden' gebracht. In het komende zittingsjaar wor den wetsontwerpen voorbereid, over de vermogensstraffen. de maatregel van terbeschikkingstel ling van de regering en de straf, oaarheid van de rechtspersoon. GRONDWET Over het beleid aangaande de algehele herziening van de grondwet is een nota voor ih voorbereiding. Omtrent de staatkundige ver houdingen met Suriname en met de Nederlandse Antillen be reidt ook Nederland zich voor op de overeengekomen studie in Ko-, ninkrijksverband. Leden van de Staten-Generaal, in het komende jaar staat U een zware taak te wachten. Ons land kampt met financiële en economi-' sche problemen. Om deze hoofd te bieden moeten wij ons beperkingen opleggen, die als pijnlijk zullen worden ervaren.' Deze beperkingen zijn onmisbaar voor het herstel van onze econo mie. Dit is een voorwaarde om te kunnen voortwerken aan de duur zame verbetering van onze maat schappij en aan onze bijdrage voor de oplossing van internatio nale vraagstukken. In dat per spectief zullen regering en Sta ten-Generaal in goed overleg het wenselijke moeten afwegen tegen het mogelijke. Met de bede dat God U de wijs heid en de kracht zal geven om Uw veelomvattende taak te vol brengen, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal geopend. 21 SEPTEMBER 1971 DEN HAAG De over de woningbouw optimistisch gestem de bewindsman heeft voor het komende jaar 132.000 woningen op zijn bouwprogramma gezet. Dit jaar rekent hij op 130.500 huizen. Het is de bedoeling om uiterlijk in 1975 een jaarpro gramma van 137.500 woningen waar te maken. Het programma '72 bestaat uit 109.500 woningen waarvoor rijkssub sidie zal worden verstrekt en 22.500 ongesubsidieerde woningen. De te bouwen woningen waar het rijk in de financiering bijspringt zijn uit gesplitst in 49.450 woningwetwonin gen en 60.050 particuliere huur- en eigen woningen. In beide sectoren zullen elk tenminste 6 000 bejaar denwoningen moeten worden ge bouwd. Minister Udink wil de tweede etap pe van de huurharmonisalie tegelijk met de jaarlijks huurverhoging op 1 april volgend jaar laten ingaan. De huurharmonisatie wordt namelijk Staatsloterij brengt steecis meer op DEN HAAG De verkoop van loten van de Staatsloterij stijgt nog steeds en dat betekent dat de op- bregnst naar verwachting zal stijgen van 47 miljoen in 1971 naar 55 mil joen in 1972. Voorbeeld van de gestegen verkoop: voor de 604e Staatsloterij, de jult- augustusloterij van dit Jaar, werden bijna 15 series van 100.000 loten verkocht tegen 12 series van 100.000 loten voor de overeenkomstige lote rij in 1970. wel per woning in één keer vastge steld. maar de betaling wordt over een aantal jaren uitgesmeerd. De rijksgebouwendienst moet in 1971 en 1972 een pakket van werken en aankopen ter waarde van 400 miljoen gulden uitstellen. Dit bete kent dat ter verbetering van de huisvesting van vele rijksdiensten voorlopig niets kan worden gedaan. Hoewel de Koninkrijkscom missie. die zich over de ver houding tussen Nederland. Su riname en de Nederlandse An tillen gaat beraden, evenredig is samengesteld, geeft de Ne derlandse regering de voorkeur aan bilateraal overleg met Su riname en met de Antillen af zonderlijk. De staatkundige ontwikkeling van deze beide rijksdelen be hoeft immers niet parallel te lopen, aldus de toelichting van de vice-minister-president op zijn begroting. Aan de regeringen van Surina me en de Nederlandse Antillen is verzocht deskundigen aan te w-ijzen om tezamen met Neder landse deskundigen de proble men van opvang en begeleiding van Surinamers en Antillianen in ons land te besturen en APART OVERLEG hierover aanbevelingen te doen. Vooral de sterk groeiende stroom van Surinamers maakt dit vraagstuk zeer actueel. De behoeften op het gebied van de culturele samenwerking moeten volgens de vice-minis ter-president wat „meer ge nuanceerd" worden benaderd. Suriname en de Nederlandse Antillen moeten meer dan tot nu toe blijk geven van een grotere betrokkenheid in hun beleid en financiëel bij de eigen culturele zaken. De uitvoering van de meerja renplannen zal veel meer geld vragen dan de 240 miljoen gul den van het nu nog lopende vijfjarenplan voor de beide overzeese rijksdelen. Dit houdt vooral verband met de sterk toegenomen loonkosten en prijsstijgingen van importgoe deren. De Nederlandse bijdrage in de ontwikkelingssamenwerking wordt in overeenstemming met het „regeerakkoord" voor 1972 op 1050 miljoen gulden begroot. Dat betekent een stijging van 80 miljoen vergeleken met het begrote bedrag van vorig Jaar Bij de bilaterale samenwerking komen stijgingen voor in de programma's voor hulp aan Suriname en de Nederlandse Antillen, aan Indonesië en Zuid-Oost-Azië in het algemeen Ook voor de medefinanciering van particuliere organisaties, het vrijwilligersprogramma en de humanitaire hulp zijn grote bedragen begroot. Voor de kabinetsperiode die dit Jaar is begonnen zijn in totaal (dus voor vier jaren) de ruim 5 miljard gulden uitgetrokken, die in het regeerakkoord wor den genoemd, nl.: 1050 miljoen voor 1972 1150 miljoen voor 1973 1325 miljoen voor 1974 1525 miljoen voor 1975. Een vierjarenprogramma voor de Nederlandse hulpverlening zal aan het parlement worden voorgelegd. DEN HAAG Den Haag en Rot terdam kunnen volgend jaar een ex traatje van anderhalve gulden per in woner uit de overheidskas verwach ten. Met dit noodverband hoopt mi nister Geertsema de strop te ver zachten, die deze gemeenten moe ten verwerken door het teruglopend Inwonertal. Ook Amsterdam krijgt extra steun, ten bedrage van één gulden per inwoner. De uitkeringen van het Rijk aan de gemeenten zijn gekoppeld aan het inwonertal. De teruggang van de bevolking in de drie grote steden, zou zonder deze extra voorziening een zeer nadelige invloed hebben op de begrotingen van die gemeenten. Verwacht wordt dat Den Haag dit Jaar twaalfduizend inwoners ver liest, Rotterdam ruim tienduizend, en Amsterdam achtduizend. De sterkte van de politiekorpsen zal worden onderzocht. Minister Geertsena schrijft in de toelichting op zijn begroting dat het voor hem vast staat dat het zwaartepunt van de onderzoekingen moet liggen op verbetering van de bedrijfsvoering in de korpsen. Waarschijnlijk nog dit Jaar kunnen regionale politieradionetten worden geïnstalleerd die ons hele land be dekken <De marechaussee zal daar op kunnen doorprikken", staat in de begroting van Defensie). Ook wordt gewerkt aan vernieuwing van het politietelexnet. De voortgezette vorming zal regio naal geschieden, en daarmee aan sluiten op coördinatie van de bij stand. De minister hoopt het effect nog te vergroten door vorming van materieelpools. Geertsema is ook van plan om het aantal water wer pers uit te breiden, omdat die in de praktijk goed blijken te voldoen. Minister Geertsema (Binnenlandse Zaken hoopt dat binnen vier Jaar een algemene herziening van de Grondwet tot stand zal komen. In een nota aan het parlement zal de regering uitleggen wat haar bedoe lingen zijn en hoe haar beleid in hoofdlijnen er uit zal zien. Pas na dat over die nota is gediscussieerd zal met de wetgeving worden be gonnen. Een regeringscommissaris voor grondwetsherziening wordt op korte termijn benoemd. De commissarissen van de Ko ningin worden verplicht om de ge meenteraden te horen over burge meestersbenoemingen. Daarbij mo gen geen namen worden genoemd. Het gaat om de eisen van geschikt heid en bekwaamheid die de ge meenteraad aan zijn nieuwe burge meester stelt. Het horen van de ge meenteraad moet in principe in een openbare raadsvergadering gebeu ren, maar de openbaarheid is niet verplicht. De oproepingskaart wordt mis schien vervangen door een kiezers- legitimatiekaart. De Kiesraad zal hierover advies uitbrengen. Geertsema hoopt op korte ter mijn wetsontwerpen in te kunnen dienen over de wijziging van het decoratiestelsel. De financiële verhoudingen tus sen het Rijk en de lagere overhe den zullen voorlopig niet worden veranderd. Minister Geertsema ziel geen aanleiding om af te stapper van het systeem waarbij de rege ring een vastgesteld bedrag over do gemeenten verdeeld. Wel zal de ver deelsleutel worden geperfectioneerc De regeling voor kleinere stedelijk gemeenten wordt afgeschaft en daarvoor in de plaats komt een re geling voor gemeenten met een his torische stedelijke kern. Veel vuurwapens opgespoord Criminaliteit stijgt sterk De criminaliteit stijgt sterk. Enkel! cijfers: in de eerste helft van dit Jaar werden al meer vuurwapen' opgespoord (1659) dan in heel 19® «toen 1614). De opsporingsbuit be droeg vorig jaar 2815. Een nog indrukwekkender cijfer: it de eerste helft van dit Jaar werda 56 overvallen gepleegd op banken postkantoren en geldtransporten, waarvan er tot op heden twintll i zijn opgelost. Dit aantal van 56 in een half jaar is al meer dan it heel 1970. toen 46 overvallen van dit type werden gepleegd, waarvan er nu 21 zijn opgelost. Minister Van Agt (Justitie) zoekt naar maatregelen om de opsporim te verbeteren. De bankkantoren treffen zelf ook steeds betere maat- regelen. Zevenhonderd bankkantc ren waren op 15 mei van dit Jaar voorzien van pantserglas, tegen 5" op 1 november van het vorig Jaar- Vorig Jaar kwamen ter kennis van de politie ruim een kwart miljo® misdrijven (om precies te zija: 262.430) waarvan er 106.615 werden opgelost.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8