BELASTINGEN IN '72 Huizen kraken wordt misschien strafbaar IJKGELD OVER TWEE JAAR WEER OMHOOG Krijgsmacht doet 'pas op de plaats' Voor strijd tegen vuile lucht min. meer k Kranten drie jaar zonder btw-heffing Accijns op benzine 2.75 ct per liter Frisdrankaccijns 14.5 ct. per liter Elektriciteit in hoog btw-tarief Stijging van premie fondsverzekering bejaarden beperkt DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD DEN HAAG Het kraken van leegstaande hulzen wordt mis schien strafbaar gesteld. Minis ter Van Agt (Justitie) onder zoekt of een wijziging van de strafwet moet worden voorge steld. De minister verstaat on der kraken „het onrechtmatig in gebruik nemen van leegstaan de huizen". De justitiebegroting bevat een reeks staatjes en cijfer reeks over allerhande onder werpen waar de Justitie mee te maken heeft. O De medische consultatiebu reaus hadden eind vorig Jaar ongeveer 950 verslaafde drug gebruikers onder behandeling. Een stijging van 230 vergeleken met het Jaar daarvoor. Vorig jaar werden bijna zesduizend gratieverzoeken in gediend. Een dikke zeventig procent van die gevallen werd afgewezen. Over levenslang gestraften zegt minister Van Agt: een verkorting van hun straf zal moeten berusten op een aparte wet. Die moet dan voorzien ln een voorwaardelijke invrij- heidsstelling. Personen die ter beschikking van de regering worden gesteld blijken steeds vaker uit hun inrichting te ontvluchten. De minister gaat na hoe de maat schappij beter tegen de gevol gen van deze ontvluchtingen kan worden beschermd. Vreemdelingen In de periode van 1 Juni 1970 tot 1 juni van dit Jaar hebben 464 vreemdelingen asiel gevraagd in ons land. Ruim zestig verzoeken werd afgewe zen en ruim vijftig verzoekers vertrokken nog voordat een be slissing was genomen. De af wijzingen waren gebaseerd op onvoldoende gronden voor het verzoek. Ruim 5300 vreemdelingen werden vorig jaar uit ons land verwijderd, en ruim 123.000 vreemdelingen werd de toegang tot ons land geweigerd. Minis ter Van Agt constateert een toenemend geknoei met pas poorten. verblijfsvergunningen en toelatingsstempels. Meestal beoogt men daarmee op on rechtmatige wijze toegang tot ons land te verkrijgen. Voor de naleving van de vreemdelingenwet, opiumwet en vuurwapenwet wil minister Van Agt speciale recherche-assis- DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT in miljoenen guldens"incl.a.p enexcl. w.h) Kostprijs, verhogende belastingen (omzetbel.. V3/io9C Belastingen winsten" vermogen 16.863 Winsten etc. v. bedrijven 763 Opbrengst 1148 Ontvangen aflossingen en bele<jae gelderr 1060 Luistergelden kijkgelden». TV-reclame 323 Domeinen 97 0i versen 2066 Diversen Buitenl (landbouw Justitie Alq. Nation. Volks, b 1803 (fèltritwfy v,sscr'j Politie bestuur Volksgez vwlïfsh. *hvld ting 9P0 1353 |1102 1679 1456 5044 3797 2537 3255 1 in 1976 1IEN HAAG De k\jk- en luister den gaan in 1973 omhoog als ge- de toenemende tekorten bij idioen tv. lorig Jaar dacht minister Klompé dat pas in 1974 de omroepbij- ragen zouden worden verhoogd, laar de kosten snellen omhoog, de ikomsten uit de STER vallen te gen m en uit die reclamepot krijgen ïnischi kranten nog schadevergoeding oor gemiste advertenties. Andere hoofdpunten op het van cultuur, recreatie aatschappelijk werk Er wordt een wet voorbereid aardoor bedrijven en instellingen k bUitenianders in dienst hebben 5 maar a heffing moeten betalen, waaruit ,-jjj opvang en begeleiding van die ie arknemers kunnen worden betaald, cciaal-culturele begeleiding iirlnamers en Antillianen wordt vanaf 1972 bekostigd door ontwikke- Een herbezinning op orkesten- lingshulp. De uitgaven voor de aankoop van natuurgebieden worden dras tisch beperkt. Er wordt gewerkt aan een nationaal plan voor het veilig stellen van natuurgebieden. De subsidie voor muziekscholen wordt niet zoals beloofd ver hoogd; de lesgelden moeten even tueel omhoog. Bij de subsidiëring van wijkcen tra zal de komende jaren het ac cent sterker op de centrale accom modaties in stadswijken komen te liggen. Er worden voorlopig geen nieuwe raden voor jeugd- en Jongerenwerk, culturele raden en sportraden wor den gesubsidieerd. De al aangekon digde Raad voor het Welzijn gaat de mogelijkheid van een sociaal- cultureel planbureau bekijken. premie voor de ziekenfonds Kekering voor bejaarden gaat ko- j' send jaar niet meer dan vijftien ocent omhoog. Om dat te berei- trekt de regering bijna twintig U°©n gulden' extra uit. terwijl ligen. uiig. Ook voor de minder draagkrachti- vrljwillig verzekerden, die in «merking komen voor een reduc- van de premie, zal de premies- iïing beperkt blijven tot vijftien focent. Minister BoersmatSociale Zaken) de Sociaal-Economische Raad »edig advies vragen over een *ks verbteringen in de sociale (bekeringen: de volksverzekering tegen recht Ijfrteidsongeschiktheid' (de tegen- oordige WAO is een werknemers- oiidèr t^ekering wn wettelijke regeling voor een «vullende pensioenvoorziening werknemers. staande voorzieningen worden «ieuw bekeken. Naast de invoe- van een beperkt eigen risico in ziekenfondsverzekering behoort daartoe een al aangekondigde „be vriezing" van de kinderbijslag voor het eerste en eventueel het tweede toneelbestel en op de operasitua tie zal noodzakelijk zijn. Het salaris van orkestleden en onmiddellijk daarmee verbonden kuntenaars wordt verbeterd. Voorlopig wordt geen nieuwe subsidietoezegging gedaan voor de restauratie van monumenten. Voor medische sportkeuringen wordt geen subsidie meer gegeven. De vraag naar sociale en culturele voorzieningen zal toenemen, zegt Minister Engels minister Engels. Dat dwingt tot een keuze. De burger zal meer zelf moe ten betalen. De minister wil het subsidiebeleid hechter funderen om tegelijkertijd in alle sectoren De belastingdruk zal in 1972, uitgedrukt in procenten van het nationaal inkomen, ongeveer een half procent stij gen. Daarvan komt 0,2 pet. voor rekening van de directe belasting en 0,3 pet. van de indirecte belastingen. De belastingmaatregelen, die door in haar tweede fase en worden de de regering in de miljoenennota worden aangekondigd, zijn gedeelte lijk nieuw. Daarnaast is naar com pensatie gezocht voor het verlies middelen, die het gevolg zijn reeds vaststaande wijzigingen in de belastingsfeer. Verder worden maatregelen aange kondigd, die een tijdelijke over schrijding van de begrotingsruimte in 1972 ten bedrage van 315 miljoen moeten dekken, die de conjuncture le overspanning moeten afremmen die mede moeten leiden tot een vermindering van het financierings tekort in 1972. Nieuw Tot de nieuwe maatregelen beho- intrekking van het door het vo rige kabinet ingediende wetsontwerp waardoor over belastingschulden (of -teruggaven) rente zou worden be rekend (of vergoed); O versnelling van de invordering van inkomsten- en vermogensbelas ting. Aanslagen na het tijdvak waarover de belasting wordt gehe ven. zullen in één termijn moeten worden betaald. Alleen voor voorlo pige aanslagen, die worden vastge steld in het tijdvak waarover de belasting wordt geheven, blijft de mogelijkheid van betaling in ter mijnen - tenminste 5 - bestaan; O een verdere herziening van de loon- en inkomstenbelasting, die 1 januari 1973 van kracht zal moeten worden, zal nader worden uitge werkt en aan het parlement voorge legd. Hierbij zullen vraagstukken als de verhouding loon trekken- den/zelfstandigen, bevordering van spaarloon door fiscale maatregelen en de mogelijkheid de belastingvrije voet op te trekken verder worden bestudeerd; in afwachting daarvan zal de bij het parlement aanhangige (nood-) maatregel voor 1971, het buiten de belastingheffing houden van hen, die uitsluitend AOW of AWW trek ken ook voor 1972 moeten gelden; O op kr an te-abonnementen wordt de eerste drie jaar geen btw gehe ven als tegemoetkoming aan de dag- en nieuwsbladen in de huidige periode van herstructuering; als tegemoetkoming aan zelfstan dige ondernemers zal alleen voor 1972, de zogenaamde zelfstandige naftrek worden verhoogd. Kleine ondernemers zullen in ieder geval ƒ300 mogen aftrekken. invoerrechten verlaagd. Ook het in trekken van het wetsontwerp, dat renteheffing bij belastingheffingen beoogde, de fiscale begeleiding van het wetsontwerp beroepspensioenre geling, het handhaven van het nul tarief voor dagbladen en enkele verlengingen van tijdelijke indelin gen in 't lage omzetbelastingtarief komen de overheid op verlies te staan. In totaal bedraagt dit 365 miljoen. Compensatie hiervoor wordt nagestreefd door: voorlopig nog twee jaar het tijdelijk verhoogde tarief van de vermogensbelasting op 6 promil le te handhaven. Opbrengst ƒ57 miljoen; bij de vervanging, per 1 Ja nuari 1972, van de zegel- en re gistratierechten door belastingen van rechtsverkeer de assuran tiebelastingen van 2 procent te verdubbelen. Opbrengst 25 miljoen; verhoging van de benzineac- cijns met 2.75 cent per liter. Opbrengst 125 miljoen invoering van een accijns op frisdranken per 1 april 1972 van IW2 cent per liter. Opbrengst 65 miljoen overbrenging van electriciteit uit het 4 procents-tarief omzetbelasting naar het 14 pro- cents-tarief. Opbrengst f93 mil joen. Dekking De tijdelijke overschrijding in 1972 van de begrotingsruimte ten bedra ge van ƒ315 miljoen moet worden gedekt. Daarvoor moet de omzetbe lasting op investeringen in het ko mende jaar nog even hoger blijven dan was beloofd. Volgens het thans in de wet neergelegd schema tijdelijke investeringsheffing bedra gen: 5.6 procent dit Jaar, 1,4 pro cent in 1972 en nihil in 1973. een nieuw wetsontwerp wordt voorgesteld de heffing in 1972 op 4.62 procent te brengen, waarna in 1073 de volledige afbraak zal zijn voltooid. Nu de vooruitzichten voor het ko mende Jaar wijzen op een voortdu ren van de overspanning, wil de re gering de wiebel tax verlengen en tegelijkertijd het tarief van 3 naar 5 procent verhogen. Ook in 1972 zal de omzetbelasting buiten de wiebel- tax worden gehouden. De regering heeft de indirecte be lastingen niet willen verhogen. In plaats daarvan echter heeft zij ge- Compensatie j"™"1 slaakt de Het kleinste begrotingshoofdstuk is dat van minister Stuyt (Volksge zondheid en millieuhygiëne)ruim 420 miljoen. Dat is nog altijd 80 miljoen meer dan voor deze posten vorig jaar op de begroting van on gesplitste Sociale Zaken en Volksge zondheid stond. De kosten voor de bestrijding van de luchtverontreini ging worden in 1972 met 22,5 mil joen verhoogd (tot 20 miljoen). De uitgaven gaan naar: Fonds luchtverontreiniging, dat niet te verhalen schaden vergoedt. Schadevergoedingen aan bedrij- Nelissen Profijtgedachte toepassen bij sport, cultuur en recreatie wet gegeven bevoegdheid de De staat loopt geld mis dat ergens j tie van de tarieven van de loon- en anders vandaan moet komen. Zo i inkomstenbelasting ln verband met starring te voorkomen. Hij wil dat ]gomt de verruiming van de aftrek I de inflatie te beperken tot 80 pro- ook bereiken door nieuwe experi- voor merkende gehuwde vrouw I cent. menten en initiatieven te steunen. DEN HAAG De gemeenten krijgen in de eerste miljoenen nota van minister mr. R. J. Ne lissen de les gelezen over de pro fijtgedachte. Minister Nelissen verwijt de gemeenten dat het hen vaak heeft ontbroken aan een afweging van nut en offer bij het aanvatten van nieuwe taken. Met name noemt hij de sectoren cultuur, sport en recreatie. Ietwat misprijzend wijst hij erop. dat de gemeenten in deze sectoren teza men vijfhonderd miljoen gulden uitgeven. Ook herinnert hij eraan, dat de uitgaven in deze sectoren al jarenlang elke vier jaar zijn ver dubbeld. Minister Nelissen meent, dat door toepassing van de profijtgedachte (wie profiteert betaalt) kan worden nagegaan in hoeverre bepaalde voorzieningen door het publiek ook werkelijk „op prijs" worden gesteld. „Maar," schrijft de minister elders, „de profijtgedachte is geen dogma voor het kabinet." Hij geeft een voorbeeld op het terrein van het toerisme. Het is niet mogelijk het algemeen te zeggen: op het ter rein van het toerisme moet de pro fijtgedachte worden toegepast. Wel kan een analyse tot de conclu sie leiden dat voor het gebruik van een jachthaven een hogere bijdrage dan tot dusverre van de gebruikers moet worden gevraagd. ven die door overheidsoptreden koe ten moeten maken. Ontwikkelingsonderzoek en lan delijk luchtmeetnet. De kosten worden gedekt door de opbrengst van heffingen op vervui lers als gevolg van de Wet op de Luchtverontreiniging. Verder op komst op het volksge zondheids- en milieugebied: Bundeling verenigingen, stichtin gen en actiegroepen voor het mi lieu. Wetsontwerp over abortus op grond van wat daarover in het Regeerak koord staat. Er zit haast bij. Wet op gevaarlijke geneesmidde len, waaronder geestveranderende middelen vallen. GELUIDSHINDER Er komt een Interdepartementale commissie die de geluidshinder he lemaal gaat bestuderen. Ook: Een wettelijke maatregel tegen ge luids- en trillinghinder. Rijnmond wordt binnenkort defi nitief aangewezen als saneringsge- bied. Het centrale meetstation voor luchtvervuiling in Bilthoven is vol gend jaar klaar. Een ziektepreventieplan, waarin het bevolkingsonderzoek wordt ver sneld. Nationaal plan voor reuma-be- strijding. Meer aandacht voor het stijgend aantal verkeersongelukken. De bevolkingsgroei is geringer; in het jaar 2000 telt Nederland 17,1 miljoen inwoners. Het laatst bere kende aantal was 17,9 miljoen. Tus sen 1960 en 1970 steeg het aantal mensen van 65 jaar en ouder met elf procent. Volgend jaar 7 ton Staatsbezoeken kosten clit jaar 1.4 miljoen DEN HAAG De staatsbezoeken van dit Jaar kosten 1.4 miljoen gul den. Voor volgend Jaar is aan kosten voor dit soort bezoeken 7 ton geraamd Sinds dit Jaar kan de Koningin deze kosten declareren, voordien ontving zij een hogere uitkering, maar daar gingen de kosten van de paleizen en de reizen af. Voor het eerst komen daarom nu cijfers voor staatsbezoeken voor op de begroting (van Buitenlandse Za ken). DEN HAAG De krijgsmacht doet volgend jaar noodgedwongen „pas op de plaats". Minister De Koster kan namelijk moeilijk vooruitlopen op hetgeen de op basis van het regeringsakkoord ingestelde commissie van mili taire en burgerdeskundigen vóór de indiening van de volgende rijksbegroting zal adviseren. Deze commissie moet de taak van onze defensie binnen de NAVO analy seren en daarna een vast percen tage noemen van ons netto na tionale inkomen dat voor de krijgsmacht jaarlijks mag worden uitgegeven. De „ingeklemde" begroting van De Koster komt uit op 4,5 miljard gul den, dat ls een dikke 300 miljoen méér dan voor dit jaar werd uitge- verschoven. Kritieke punten blijven trokken. Mar door de groei van ons gezamenlijk inkomen blijft de hap die defensie daaruit neemt, evenals dit jaar rond de 3,6 procent zweven. Bij de berekening is uitgegaan van het budget van vorig jaar (4,2 mil jard) waarbij rekening werd gehou den met een groei van 6 procent. Bij dit bedrag werd nog eens 55 miljoen gulden opgeteld om een be gin-te maken met het inhalen van de in de laatste Jaren ontstane achterstand. Doordat defensie binnen de magi sche 3,6 procent blijft, zal de aan loop-financiering van een aantal zaken die hoog op de verlanglijst staan tot na 1972 moeten worden daardoor vooral de anti-tankbewa pening, de luchtverdediging en de bestrijding van onderzeeboten. Investeringen MARINE De onderzeebootjagers van de Holland- en Frieslandklasse zullen door één type fregat worden vervangen. De aanbesteding van de eerste serie van vier zal echter pas ln 1973 plaats vinden. LUCHTMACHT De definitieve keuze van de opvolger van de F- squadrons weer op volle sterke zul len worden gebracht, terwijl daarna ook de in de mottenballen gelegde raket-squadrons weer tot leven zul len worden gebracht. LEGER Op korte termijn zal be sloten worden welke draadgeleide anti-tankwapens moeten worden ge kocht. Echter pas in 1972 zal met de invoering bij de parate eenheden kunnen worden begonnen. Definitief is besloten om in dat zelfde Jaar een paraat tankbataljon ln West- Duitsland te stationeren. Ook de voor het gevecht nodige munitie 104G „Starfighter" zal in de loop brandstoffen zullen als de Duit van 1972 worden gedaan, minstens ggj-g het goedvinden daar worden een half Jaar later dan in de be- opgeslagen, doeling lag. Daar staat tegenover dat de ln 1970 ingekrompen F104G I De dienstplichtigen hoeven voorlo pig niet op meer geld t« rekenen; zend minister De Koster ziet „geen nieu- gezichtspunten". Hun geoefend heid zal daarentegen moeten wor den verbeterd. Jonger Minister De Koster van Defensie vindt dat de dienstplichtigen op Jongere leeftijd moeten worden op geroepen voor eerste oefening. Dat zou zowel in het belang van de krijgsmacht als in vele gevallen van de dienstplichtigen zijn. De bewindsman heeft de commissie Dienstplichtbeleid gevraagd op korte termijn te vertellen hoe zij daar over denkt. Zelf zegt hij in z'n toe- liohting op de defensie-begroting, dat jaarlijks meer dan twintlgdui- dienstplichtigen uitstel van eerste oefening krijgen, meestal we gens studie. Dat heeft vooral dit Jaar problemen opgeleverd. Er moet vooruit worden gegrepen op de licthing '72 om het ontstane tekort van tienduizend man aan te vullen. Het huidige systeem, zegt hij, heeft niet alleen als nadeel dat na afloop van het uitstel ln een aanzienlijk aantal gevallen alsnog vrijstelling moet worden verleend. Het brengt ook mee dat vele dienstplichtigen na afloop van hun studie militaire functies moeten vervullen waarvoor hun ontwikkelingspeil te hoog ligt- Als het aantal dienstplichtigen de komende Jaren verlaagd zou worden zou alles zelfs nog verder in de soep lopen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7