*AK wil drempel voor verkeer Kans op militaire uitstel dienst voor onderwijzers DE LEID' SE Bf.fiD Opgelucht naar de Stadsgehoorzaal... lest9 is bang voor afsluiting ineens van Breestraat In fasen of niet? Esso voor 60 mille benadeeld PAK stapt uit het senioren convent Kent u geroosterde achterham met Grand Marnier? (SDAG 21 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD 30 lu elvis,, leinei 5 kt ,EIDEN In tegenstelling tot de andere bleken de in PAK verenigde fracties gisteravond te staan achter het irstel van B. enW. om het wandelgebied in de Leidse oa nenstad op korte termijn uit te breiden met Steenstraat, cstraat, Hoogstraat en Nieuwe Rijn. Er kwamen geen waren naar voren om de proef met de Haarlemmer- sd at om te zetten in een definitieve regeling, er kwamen dbezwaren tegen de Hoogstraat en de Nieuwe Rijn (op atief van de winkeliers helemaal), de Steenstraat zal ondanks bezwaren wel halen, maar de Breestraat bleek werk. hete hangijzer. de hoorzittingen was dit geen verrassing en B. en W. had- rich „ingedekt" met een soort alternatief voorstel, waarin Ireestraat in fasen zal worden afgesloten, waarhij de fase- afhangt van het gereed komen van de omleidingswegen, ePauwbrug en de dam in de Mare. Het college hield even- liever vast aan de in de nota wandelgebied vervatte voor- ben m W. vonden het PAK achter dat zich evenwel verzette tegen ebruik van Rapenburg en Pie- rtwyk voor doorgaand verkeer iding van het verkeer via bor- bleek voor het PAK niet vol- PvdA-er Jonker lanceere een de monumentrijke Pieters- Y h ijk ongeschikt te maken voor v :and autoverkeer. irtoe heeft hij een drempel ge- dit gebied, dat dan wel kan gebruikt voor het parkeren 'lvis.Jmtö's, maar niet voor doorgaand Deze barrière heeft als bij- .1 hari mde kant, dat een stuk binnen- eveneens toegankelijk wordt 3 kisïe de auto en wel het stuk histo- e Leiden rondom de Pieterskerk, raadslid wil dit stadsdeel met i.d. een nog aantrekkelijker geven. de zijde van het PAK droegen sprekers him steentje by in de aan ^êe discussie maar de steen Jonker was het meest inter- i een inleidend debatje over procedure, aangespannen dooi •fractieleider In 't Veld ver- (ex?) kabouter Gerkema een «sief standpunt, waarin hij er. vapdrong, dat men zich thuis zai de Leidse binnenstad. Rii sloot zich aan bij de brief van de vereniging Oud-Leiden, die voor standster is van autovrije gebieden, vroeg naar een beleid op het vlak van de vestigingen (wat hoort wel en wat hoort niet in een binnen stad?) en brak een lans voor inten sieve controle op de naleving van af sluiting voor het verkeer, waarbij hij huisvrouwen in parttime-functies aanbeval. Opstapbus Mede-PAK'er Jonker drong aan op spreiding van de binnenstadsfuncties, op het maken van een overslagcen trum om het zware vrachtverkeer uit de city te weren, brak een lans voor een opstapbus, een „glipper" als ERLANDS CONGRESGEBOUW Prins Willem Alexanderzaal Slechts één voorstelling 1SEMBLE SENEGAL irtfl» W fRIKAANSE FOLKLORE DANSERS/MUSICI traditionele dansen exotisch, mysterieus en authentiek, een „féerie africaine" WOENSDAG 22 SEPT. 20.15 uur APELDOORN Twee personeels leden van Esso Nederland NV zijn gearresteerd op verdenking van op lichting. Zij zouden samen met een eveneens gearresteerde makelaar Esso voor zestigduizend gulden heb ben benadeeld. De makelaar kocht voor Esso vla de twee aangehouden werkne mers een stuk grond voor een benzinestation in Keppel voor 50.000 gulden. De grond werd aan de Esso doorverkocht voor 110.000 gulden. Van de 60.000 gulden stak de ma kelaar de helft in zijn zak, de twee Esso-employé's verdeelden de ande re helft. De fiscale opsporingsdienst ontdekte de fraude toen een onder zoek werd ingesteld. De dienst vermoedde dat een van de twee werknemers een flink be drag aan inkomsten voor de belas tingen zou hebben verzwegen. Drie miljoen verduisterd: 3% jaar DEN BOSCH Het gerechtshof In Den Bosch heeft de 47-jarige ad ministrateur H. L. uit Nieuwkuijk conform de eis in hoger beroep ver oordeeld tot drie-en-een-half jaar gevangenisstraf met aftrek. In tien Jaar verduisterde L. onge veer drie miljoen gulden van zijn werkgever de NV Verkade. Hij had zijn administratie zo goed georgani seerd, dat hij zich begon te vervelen omdat hij "overbodig" was gewor den. De Bossche rechtbank veroordeel de L. enige tijd geleden tot drie Jaar met aftrek. De administrateur heeft aangekondigd bij de Hoge Raad in cassatie te gaan tegen het arrest van het Bossche gerechtshof. op het terrein van het Academisch ziekenhuis en deelde mede, dat een enquête heeft geleerd, dat 61 pet voelt voor openbaar vervoer voer winkelverkeer. Jonker, die het „drempelplan" voor de Pieterskerk- wijk lanceerde, zei, dat de argumen ten van de winkeliers geen hout sny- den. Om by het PAK te blijven en de chronologische volgorde te verge ten PvdA'er Waal citeerde het VVD-verkiezingsprogram, waar privi leges voor het openbaar vervoer wor den voorgestaan, vroeg parkeerplaat sen te reserveren voor bewoners van de binnenstad en informeerde naar het vestigingsbeleid van het college: wil men concurreren met het nieuwe winkelcentrum Leidsenhage „breek dan af en schep ruimte") of de bin nenstad van Amsterdam („maak het dan gezellig') D'66-er Oosterman bleef erbij, dat de binnenstadsnota eerder had moe ten worden behandeld, wees op het gemis aan gegevens en het kwalijke gemis van een advies door de nog niet in het ieven geroepen raad voor de binnenstad Ontheffing Hij vond VVD'er Portheine achter zich. die erop wees, dat omleidings wegen niet klaar zyn en parkeerga rages op korte termijn niet in zicht. Hij acht een andere fasering nodig, waarbij de Breestraat niet meteen dicht gaat, Een ontheffingensysteem voor het bedrijfsleven achtte het li berale raadslid nodig willen bedrijven niet dood gaan. DS'70-er Zunderman, die een plei dooi hield voor de auto als door de mensen gekozen middel van vervoer, zei tegen de Steenstraat-promenade te zijn. omdat deze de moeilijkheden verschuift, drong eveneens aan op ontheffingen voor bedrijven, vroeg duidelijkheid en aan te geven, dat men vanaf de Boommarkt de Bree straat niet meer kan bereiken en bleek voorstander van afsluiting van het Rapenbuig Hij wil de Breestraat ln fasen afsluiten. Houtman 'Prot Chr.) wil de ont heffingen tot het uiterste beperken, maar de Oude Rijn voor bevoorra ding zo veel mogelijk alleen op zaterdag niet openhouden Het afwenden van de risico's van afslui ting op de Breestraat-winkellers vindt hij te ver gaan. Er zijn vol gens het raadslid geen garanties voor eventuele nadelige gevolgen. Overzicht van de raadsverga dervng in de Stadsgehoorzaal. Autovrij De Breestraat in fasen afsluiten Dat was ook de samenvatting van het betoog door KVP'er Cornelis- sens, die op een interruptie van In 't Veld wel zei te streven naar een autovrije binnenstad. Het PAK maakte overigens veel gebruik van de speciale interruptie-microfoon (een nieuwtje voor de raad), o.m. om te stellen, aat de raad eerder een prioriteit heeft gesteld: het autover keer in de binnenstad aanpassen aan een wandelgebied. Rest in dit kort bestek te vermel den, dat communist Hoeven zich achter de fasering van het Leids City Centrum ten aanzien van de Breestraat stelde, maar daar wel kwam vla loonmaatregelen en de NAVO.. Wethouder Kret, die meer aante keningen maakte dan wij, zal daarop volgende week wel niet ingaan Gisteren kwam er iem~nd in de winkel voor een paar A eerste kwaliteit elektriciteitshuisjes. Hij bedoelde Philips batterijen^ Meer staangeld woonwagens DEN HAAG Woonwagenbewo- wagens afremt. „Als voldoende pas- ners die op goed geoutilleerde een- I sende woonruimte beschikbaar zou tra staan, zullen in de toekomst j zijn voor woonwagenbewoners die meer staangeld moeten betalen. Deze Ingeschreven staan voor een woning beslissing van het ministerie van Cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk heeft mede tot doel om het verschil in kosten van het wonen op een centrum en ln een huls te ver kleinen. De verhoging zal met in gang van het volgend Jaar in fasen worden uitgevoerd. In de toelichting op de begroting van zijn ministerie zegt minister En gels dat dat 1-erschil in kosten in krimping van het aantal woon- LEIDEN Het seniorenconvent in de Leidse raad is een gezel schap. dat bestaat uit B. en W. en de voorzitters van de fraoties. Het dient om overleg te plegen. De in het PAK samenwerkende fracties van PvdA. D'66 en PSP heb ben gisteravond bij monde van PAK- fractieleider In 't Veld meegedeeld hieraan niet meer te zullen deelne men. Aanleiding hiertoe was het be zwaar van het college tegen de PAK- gedachte ook andere raadsleden als toehoorder toe te laten tot de ver gaderingen van het seniorenconvent. De raad nam gisteravond nog een aantal besluiten, vooral op onderwijs gebied. Mevr. H. Trouw- Wijnstra werd benoemd tot hoofdleidster van de openbare kleuterschool ..De Boterbloem", drs. J. H. F. Koot werd aangewezen als conrector van de Louise de Coligny scholengemeen schap. Tot commissarissen van de ge meente van de NV Leidse Duinwa ter MaatsohappiJ werden benoemd ir. M C de Jong en het PvdA-raads- lid Van Aken. Na afhandeling van de wandel nota wacht de raad nog een flin ke agenda met o.a. de kwestie Me disch Opvoedkundig Bureau en en kele punten, die verband houden met de volkstuinen bij de Merenwijk. De raad vergadert maandag a.s. ver der en wellicht ook de daarop vol gende maandag. Hearing over Leidse Baan DEN HAAG De minister van On derwijs heeft bij zijn collega van Defensie gedaan gekregen dat er meer dienstplichtige onderwijzers uitstel resp. vrijstelling van militai re dienst zullen krijgen. Dit resul taat boekte hij, toen hij dit in het kabinet ter sprake bracht „gezien de huidige situatie met scholen die in moeilijkheden zyn en gezien de vele telefoontjes die ik zelf kryg". De minister zei gistermiddag dat de vorige staatssecretaris van Onderwijs met Defensie had afgesproken dat {Als een Philips batterij in zijn transistortje aan het werk is/V kan je hem niet zien. Maar je moet hem eens horen. J er maximaal 500 vrijstellingen zou den worden verleend. „Dat contin gent is nu al uitgeput," aldus mi nister Van Veen. Met de minister van Defensie heeft hij thans afgesproken dat er op de kortst mogelijke termijn in direct overleg tussen beide ministeries een nieuw contingent zal worden vast gesteld. „Ik verwacht dat mijn col lega van Defensie oog heeft voor de bijzondere problemen", aldus minis ter Van Veen. HIJ voegde er nog het voorbeeld aan toe van een Har- derwijkse schoolvoorzitter, zelf be roepsmilitair, die „toch" smeekte om vrijstelling voor een onderwijzer. Van de tot dusver vrijgestelden' werkt een 70-tal bij het openbaar onderwijs in Rotterdam, een veel geringer aantal bij het Haagse openbaar onderwijs. LEIDEN De fracties in de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland van KVP. ARP en CHÜ beleggen dinsdag 28 september om acht uur in het Bondsgebouw, Leidseweg 100 te Voorschoten een hearing over de problematiek rondom de Leidse Baan. De confessionele fracties willen eerst nogmaals de bezwaren horen en doorpraten alvorens een beslis- volgens de laatste telling 366 in j sing te nemen over deze omstreden totaal zou het aantal woonwagens nieuwe verbindingsweg tussen Leiden wellicht nog verder kunnen inkrim- en Den Haag. De toegang is vrij voor pen", zo staat in de toelichting. I iedereen. Da's één van onze 20 (twintig) verschil lende hammen. Ook: Jambon Jardinière, gekruide ham met verse groenten, Jambon d'Amorique, gerookte ham met een snufje peper. Als Prijswinner: 150 gram gekookte Prager ham van 2.25 voor 1.85. En een héle Schwarzwalder ham van plm. 1 kilo die nor maal 21.50 kost, voor maar 16.-. Waarom altijd dezelfde ham optafel? af d. Levensmiddelen. de Bijenkorf PAK-fractieleider Roel in t Veld zorgde gisteravond voor twee ont spannen gezichten met zfjn voor stel van orde om twee voorstellen inzake de Stadsgehoorzaal aan te houden tot nader beraad met het college. Hy zette daarmee een heet hangijzer op een laag pitje, een door de raad op prijs gesteld stre ven, want ook de VVD en enkele prot. chr. fractieleden gingen mee. Twee ontspannen gezichten, in de eerste plaats dat van wethouder Lyten van economische zaken, die het gehoord zyn antwoord moeilijk had met vragen van Van Aken (PvdA) en Zunderman (DS'70). Beiden hadden bezwaar tegen ta riefsverhoging in de Gehoorzaal, zeker met terugwerkende kracht. Beiden stonden ook niet achter het voorstel om de beheerder een gro ter bedrag uit te keren. Van Aken wees er de wethouder terecht op, dat hij geen antwoord had gegeven. Schorsing volgde. Het college liet de wethouder rekenen op zijn bloknootje. Grote vraag: wat gebeurt nu? In 't Veld bracht ontspanning met zijn voorstel van orde. Door Hans Melkert Ook op het gezicht van Stadsge hoorzaalbeheerder Mill kan, die even later de raad ontving in „zyn" huis. Hy weet nog niet of hy zyn f 20.000 per jaar meer krijgt en had dus geen moeite zyn gezicht in de plooi te houden. Sommige kelners had den dat wel. Die smeten luidruchtig om de raad kenbaar te maken, dat de raadszitting niet als een nacht voorstelling werd gezien Het publiek bleek het met die mening eens. Waren er aanvanke lijk meer dan honderd luisteraars, na half twaalf daalde dit aantal tot enkele handen vol. 't Is niet om wat te zeggen, maar de spreker van dat moment KVP-er Comelis- sens is ook niet iemand met de gave publiek te boeien. Dat publiek verliet de zaal ondanks het boeiende onderwerp vroegtydig en zorgde dus ook niet voor een ver steviging van de buffet-positie, die zó terugloopt, dat de beheerder meer geld wil. Zonder geld is PvdA-fractieleider Van Aken een geregeld bezoeker van het stadhuis. Als men ambte naren geloven mag, vult hij er zyn dag mee. Gehoord de discussie van gisteravond ga je erin geloven. Van Aken wist precies op welk tydstip sommige brieven waren binnenge komen alsof hy ze zelf had ge bracht en laakte het college, dat het de schryverij van de burgerij te laat bekeek. Burgemeester Vis zei de zaken te laten onderzoeken. Voor één geval had hy een excuus: de brief was gericht aan B. en W. en niet aan de raad. In t Veld (voor 't eerst in de raad zonder stropdas en met koltrui, maar volgens zyn eigen zeggen meer bureaucratisch dan speels) merkte op, dat de brief vrijdag in de kranten heeft gestaan. De burgemeester vinnig: „Op za terdag en zondag ben ik niet ver plicht te werken". Desondanks mocht de brief in de beschouwingen worden opgenomen. Kabouter Ger kema (nu PSP) las een groot ge deelte voor. Dat was niet het enige wat hy deed. Hy maakte by de behandeling van de nota wandelgebied een aan tal opmerkingen. Uit één consta teerde WD-er Portheine een bele diging van de middenstand, die voor NSB-ers zou zyn uitgemaakt. Gerkema ontkende dat „hoewel een hoop middenstanders fout zyn ge weest. Gerkema had meer opmerkelyke uitspraken op deze avond, waarop hy zelfbewuster was dan ooit. We willen ze u niet onthouden. DS'70- er Zunderman die pleitte voor se lectief autogebruik vond hy werkzaam by Het Motorhuis hj- ken op 'n Victoriaanse bordeelhou der, die tegen sex isOver wet houder Kret zei hy na drie hoor zittingen de indruk te hebben: „God weet alles, maar ds. Kret weet alles beter.. PSP-er Walle versprak zich en noemde Zunderman een alcoholist. Wel is de DS'70-er een echte wan delaar. die de raad uitnodisde een wandeltocht te maken. Wanneer gebeurt dat of laten Leidse raads leden zich alleen meer verleiden tot spreken? Het nieuwe PvdA-raadslid mevr. E. W. van Seters-Banen onder de ogen van man en kinderen ge ïnstalleerd houdt de moed erin. zy had een haakwerkje meegeno men. „En Elfi haakte voort tot in de nacht Het resultaat was niet genoeg voor verwarming van het lichaam, want ze had een hoofddoekje nodig om de tocht in de Gehoorzaal 'vanaf het toneel, dat weet lk uit ervaring zeker) tegen te gaan. Haar fractiegenote Cock Kerling trok haar Jas aan. Zonde van het eigengemaakte jurkje, dat haar PAK-vormen zo aantrekkelyk accentueerde, vond lk. maar het was misschien de gedachte van een man. voor vie het „hoogste tojd" al lang had moeten klinken -•

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3