EIDSCH DAGBLAD KABINET: PIJNLIJKE BEPERKING logere belastingen maken het leven aanzienlijk duurder SANOcELt Uitstel Leids wandelge bied Rijnmond is de smog beu (9«</9Tu 10% BTW t e a 3 t ct per liter ^are m- invallen noorden ietnam VRIJ WARM NIET TE SCHEIDEN Green oplossing Regeer akkoord Drempel teuws sricht I maart 1860 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 No. 33509 acteur: G. Koopman jfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 30.65 per kwartaal (postabonnementen f 33.05), f 6,95 per maand (bU vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur), Elektrische stroom Dwangbevel 2% Wegenbelasting opcenten Op frisdrank wordt vanaf 1 een accijns gelegd van 14 \<i iper liter. ;nzine wordt volgend Jaar ruim per liter duurder (2% cent 05 plus 5 procent wiebeltax). wegenbelasting gaat met tus- een kwart en een vijfde om- aanleg van rijkswegen wordt aagd. be wiebeltax blijft één Jaar idhaafd en wordt verhoogd tot cent. foor elektra wordt niet langer 4 otomzetbelasting fBTW),maar «ent berekend. komt een assurantiebelasting procent per afgesloten polis. Geen weddeverhoging voor Iplichtigen. rangbevelen worden de helft er. 'ie buitenlandse werknemers buiten de EEG) in dienst moet 200-/300 heffing- beta- ckomstenbelasting wordt ver- geïnd voorlopige aanslagen ie lin termijnen, nadere voor- en definitieve aanslagen in binnen twee maanden ge- vorden betaald. »r de overheid ten behoeve iurgers te maken kosten wor- leer doorberekend. Irotere klassen in een belangrijk in het beroepsonderwijs: lesuren bij het algemeen pzet onderwijs; hoger school- 1973. MAAR: aterklassen worden kleiner •tienJarigen gaan volgend Jaar DEN HAAG „Pijnlijke beperkingen", zo noemde lingin Juliana vanmiddag in de Troonrede de maat- elen, waarmee minister Nelissen (Financiën) even later de Tweede Kamer verscheen: bezuinigingen en be- lingverhoging tegelijk. :GON (Reuter) De Ameri- luchtma'cht heeft gisteren luchtaanvallen uitgevoerd op ïoelbatterijen in Noord-Viet- Dit heeft een Amerikaanse mi- i woordvoerder in Saigon mee- *erden ongeveer 200 aanvallen nerd op luchtdoel-artillerie en 'tellingen in een gebied tot 56 lfter ten noorden van de gede- ^eerde zone tussen Noord- en 'Vietnam. aanvallen vormden een ant- 1 op recente beschietingen van ipende Amerikaanse verken- 'liegtuigen boven Noord-Viet- en bewapende toestellen die Uos vlogen. De inflatiecorrectie wordt voor 80 procent uitgevoerd: de tarieven loon- en inkomstenbelasting worden volgend jaar lager, al zal men daar door de wiebeltax niet erg veel van merken. Maar die wiebeltax ls vol gens minister Nelissen tijdelijk, de belastingverlaging blijvend. Steun aan kleine zelfstandigen door verhoging van de zelfstandige aftrek. Wie alleen inkomsten door de AOW of AWW heeft blijft buiten de inkomstenbelasting. Uitbreiding van de woningbouw (132.000 woningen), aanvullende in dividuele huursubsidies. Meer geld voor defensie. Meer geld voor openbaar vervoer. „Ons land", zo zei de Koningin, „kampt met financiële eh economi sche problemen. Om deze het hoofd te bieden moeten wij ons beperkin gen opleggen, die als pijnlijk zullen worden ervaren. Deze beperkingen zijn onmisbaar voor het herstpl van onze economie. Dit is een voorwaar de om te kunnen voortwerken aan de duurzame verbetering van onze maatschappij en aan onze bijdrage voor de oplossing van internationale vraagstukken". De begroting voor 1972 vermeldt uitgaven tot een totaal bedrag van miljard gulden. Het tekort van 1.1 miljard gulden kan door een reeks maatregelen io.a. wiebeltax. le ningen, versnelde inning belasting» worden teruggebracht tot 315 mil joen gulden. Voor dit jaar wordt het tekort door de minister Nelissen ge raamd op 3,9 miljard wat 1.7 mil jard mee is dan de raming van ex- minister Witte veen. In deze krant verder over de ka binetsplannen op pagina 6, 7, 8 en 9. x nisjes any t aai loas vroeger een feest van drukte in de Residentie. Scholieren hadden vrij en vanaf de vroe ge ochtend zochten duizen den een plaatsje langs de dranghekken die de route van de stoet markeerden. Die tijden lijken nu al lang ver vlogen. Vanochtend tegen tien uur was er tenminste maar één vrouw, die op het Voorhout het traditionele stoeltje had uitgeklapt. Voor de duizenden van vroege? was de televisie genoeg. Bilt verwacht van vanavond 'igenavond ïgend zonnig en vrij warm net in het algemeen weinig 'n de nacht en vroege ochtend 51 daar mist. Minimumtempera- oogeveer 7, maxima rond 22 l (Opgemaakt om 12.40 uur) de enige matras met de juiste celbalans LEIDEN Het lukt niet meer het wandelgebied in de Leid- se binnenstad op maandag 4 oktober a.s. te laten ingaan. Het wordt 15 oktober als gevolg van de behandeling van de voet gangersnota in de Leidse raad. Zoals te verwachten viel, kwam de raad vannacht niet toe aan een beslissing, maar stelde die uit tot komende maandag. Ook dan zal beginnend om half acht in de Stadsgehoorzaal worden vergaderd. Consequentie is uitstel van de datum van ingang, aldus wethouder Kret om één uur vannacht, toen de zaak in eerste instantie door de raad was afgehandeld. Nu is het dus de beurt aan B. en W. en in het bijzon der van de wethouder van verkeers zaken. Stilzwijgend gaf de raad zijn fiat aan verlenging van de proefpe- Record aantal klachten ROTTERDAM - Het aantal klachten over hoofdpijn en misselijkheid ten gevolge van de luchtvervuiling in Rijnmond neemt sinds vanmorgen sterk toe. De klagers zijn bozer, geïrriteerder dan op de eerste smogdagen. Het aantal klachten steeg vanmorgen naar een record: tweehonderd in ruim twee uur. Een bericht dat astma- en bron- chitispatiënten uit Vlaardingen zou den worden geëvacueerd, zoals gisteravond door de NOS werd ge meld. bleek later op een misver stand te berusten. Wel deelde de di rectie van de scheepswerf van Verol- me vanochtend mee dat personeel met astmatische aandoeningen van daag niet op het werk behoefde te verschijnen in verband met de ern stige graad van luchtvervuiling. Bij de werf Gusto in Schie dam wordt overwogen om door middel van een korte staking de aan dacht te vestigen op de onhoudbare situatie in het Rijnmondgebied. Het huidige ozongehalte in de lucht, ongeveer tweemaal zo hoog als normaal, kan volgens dr. Wolfs tot „onschuldig aandoende klach ten" („irritatie van slijmvliezen") leiden. Zijn Rotterdamse collega dr. L. Burema heeft evenmin iets bij zonders te melden. De smogsituatie, die nu al ruim vierdagen duurt, begint te lijken op de situatie van 12 en 13 oktober 1970. gezien de aard en de intensi teit van de klachtenstroom Van morgen noteerde de Centrale Meld en Regelkamer één klacht per mi nuut uit Rotterdam-centrum en - zuid, Vlaardingen, Schiedam, Maas sluis, Rozenburg en Den Haag (vanmorgen tien) en het Westland. Sinds gisteravond half tien is „alarmfase 3" weer van kracht. Drie bedrijven zijn toegevoegd aan de lijst van zeven industrieën, die rechtstreeks door Rijnmond zijn be naderd met het verzoek alles te la ten. dat smogvorming kan bevorde ren. Het zijn: Continental Carbon, Ketjen Carbon en Chemische Fa briek Rijnmond. Bij Continental Carbon worden het roetblazen en het herstel van een ketel, waarin restgasen worden ver brand, uitgesteld. Bij Chemische Fabriek Vondelingenplaat staat een inseeticidenfabriek stil, bij Windmill (Vlaardingen) is de indampcapaci- teit van de fosforzuurfabriek tot de helft teruggebracht en bij Albatras- superfosfaat draait de salpeterzuur- j fabriek op 65 procent van de nor male capaciteit. riode met de Haarlemmerstraat-pro menade tot de datum van ingang van de rest van het wandelgebied. Met die Haarlemmerstraat had de raad geen moeite, evenmin als met de Hoogstraat en in meerderheid de hele - Nieuwe Rijn. Meer bezwaren werden aangevoerd tegen hét wan delgebied Steenstraat en nog meer tegen het semi-voetgangersgebied, waarin B. en W. de Breestraat al lemaal op proef willen veranderen. Overigens was het colege de eerste om een stap terug te doen. Welis waar werd vastgehouden aan het oorspronkelijke in de wandelnota vervatte voorstel, maar op het laatste ogenblik werd op grond van de inspraak van de burgerij in dit geval de middenstand) een alterna tief voorstel gedaan om de Breestraat fasegewijs af te sluiten. Merkwaardig feit in deze Leidse raad, de partijen, die wethouders hebben geleverd, bleken in meerder heid achter het minst verstrekkende voorstel, het alternatief dus. te staan, en de in het PAK verenigde frac ties staan pal achter B. en W De progressieven hebben wel een voor waarde gesteld. Ze zijn bang voor aantasting van Rapenburg en Pie terskerk wijk door doorgaand verkeer bij afsluiting van de Breestraat. Daarom hebben ze voorgesteld hier een „drempel" in te bouwen, die de wijk ontoegankelijk maakt voor dit doorgaand verkeer. Het is de vraag hoe B. en W zul len reageren op deze aanvulling van hét PAK, die inhoudt, dat ook een deel van de Pieterskerk wijk o.a. het aantrekkelijke Pieterskerkhof in het wandelgebied wordt opgeno men. Het naadsverslag staat uitgebreid op de stadspagina. Nog steeds heet het overzicht van onze rijksbegroting miljoe nennota hoewel het stuk dit jaar de cijfers van de veertig miljard al aardig gaat benaderen. Voor 1972 vormen Troonrede en Mil joenennota een onverbrekelijk geheel. Vorig jaar was het thema gezag en orde een opvallend punt in de laatste Troonrede van het kabinet-De Jong. Ditmaal staat de zorg voor de economie cen traal, zówel in Miljoenennota als in de Troonrede. Op zichzelf is dat begrijpelijk in een land dat duidelijk de gevolgen ondervindt van de aarzeling in de internationale economische toe stand. Bovendien behoort Neder land tot de koplopers met zijn steeds doorgaande inflatie. De regering hoopt zo spoedig mogelijk weer evenwicht te be reiken tussen middelen en beste dingen. Minister Witteveen de financieel expert uit het kabinet- De Jong heeft een „gat" van 3.9 miljard gulden overgelaten als erfenis voor zijn opvolger Ne lissen. Een groot deel daarvan wordt veroorzaakt door prijsstij gingen en de salarissen die de overheid moet uitbetalen. Voor het lopend jaar bedraagt de toe neming van de loonsom bijvoor beeld dertien procent. Dat is op zichzelf inderdaad zorgwekkend. Maar wie nu wil weten wat deze regering hieraan denkt te doen. zoekt moeizaam en vindt geen echte oplossing. Dit kabinet heeft het overleg met het bedrijfsleven weer een stoot willen geven. Van daar intrekking van de lonen- en prijzen beschikkingen, die het ka binet-De Jong vorig jaar nog op een één-uurstaking kwamen te staan. Maar het ziet er naar uit dat de regering nu weinig meer kan doen dan hopen dat het be drijfsleven een bijdrage zal leve ren tot haar beleid. Een erg doelmatig wapen lijkt die hoop vooralsnog niet. Temeer omdat deze regering wel is begon nen met een reeks beleidsombui gingen. maar nog nauwelijks kan aangeven, waar de staat wezen lijk gaat bezuinigen. Maar over dat laatste mag men de regering- Biesheuvel niet te hard vallen, omdat zij nog maar enkele maan den aan het roer staat en niets zo moeilijk is als het ombuigen van een beleid. Hoe het kan toont iemand als minister Drees die een beleid be looft. gericht op het bevorderen van een selectief gebruik van de auto en van goed openbaar ver voer. Het kabinet-Biesheuvel is dit voorjaar tot stand gekomen van uit twee denkrichtingen. De christelijke partijen wilden méér doen en daarvoor de belastingen verhogen. WD en DS'70 wilden overheidstaken afstoten en be lastingdruk verlichten. Maar de regering-Biesheuvel zat met een gapend gat voor het komende jaar. Vandaar dat men toch heeft gekozen voor een belastingver zwaring. Daarvoor heeft het kabi net ook de wiebeltax uitgekozen, indertijd duidelijk ingesteld om de geldstroom te helpen beheer sen en geld uit de circulatie te houden. De regering meent echter deze weg te kunnen bewandelen door deze verhoging „tijdelijk" te noe men. Daar valt een en ander op af te dingen. Wat heet tijdelijk in een kabinetsperiode van vier jaar? Eén jaar of langer? En de oppositie zal volgende maand bij de begrotingsbehandeling onge twijfeld betogen dat de regering er verkeert aan doet de wiebeltax op deze wijze te hanteren. Maar politiek belangwekkender wordt nog de houding van de niet- christelijke regeringspartijen. Wat dat betreft wacht het kabi net nog een hard gevecht. Met name DS'70 zal niet snel over tuigd worden. Op zaterdag 19 Juni van dit jaar konden wij 23 punten publi ceren uit het regeerakkoord waarover de coalitiepartners van het toen nog aanstaande kabinet- Biesheuvel het eens waren. In de Troonrede van nu en in de Mil joenennota is een aantal van die punten nauwelijks of niet ge noemd. Bijvoorbeeld de democra tisering van de onderneming. Met de verlaging van de leerlingen- schaal wordt maar een heel ma ger begin gemaakt.. Over het milieu was het regeerakkoord heel wat veelzeggender dan de Troonrede en zelfs dan de toe lichting op de begroting van mi nister Stuyt. Als geheel is de Troonrede een weinig inspirerend stuk. waaruit wel veel zorg spreekt. Maar gezien de omstan digheden mocht men verwachten dat het kabinet-Biesheuvel een team van bekwame mannen zou zorgen voor leiding en voor een stroom van ideeën hoe we de problemen te lijf moeten. Dat zul len we in deze kabinetsperiode beslist wel nodig hebben. Het is logisch, dat een zaak als het instellen van een wandelge bied in de Leidse binnenstad ver schillende reacties opwekt. Een gebruiker van het openbaar ver voer denkt er anders over dan een automobilist, die gewend is zijn bezit te gebruiken voor ver- voer-van-deur-tot-deur, een mo numentenliefhebber anders dan een middenstander, de ene mid denstander anders dan de andere Logisch gevolg: ook uiteenlo pende meningen in de Leidse raad. die er in eerste instantie tot in de nacht nog niet over uit gepraat kwam. Het is moeilijk hieruit een zelfs voorzichtige conclusie te trekken, want de kaarten zullen pas volgende week op tafel komen. De vraag is ge worden: hoe liggen de kaarten in het college van B. en W.? Het merkwaardige feit doet zich namelijk voor, dat het col lege, dat uit andere partijen voortkomt, ditmaal het PAK achter zich vindt en de rest niet helemaal, i.e. de onmiddellijke afsluiting van de Breestraat. De kaarten lijken dus geschud: de nota haalt met PAK en col lege de meerderheid. Maar het PAK heeft een voorwaarde inge bouwd en de vraag is of het col lege zich hierachter zal scharen. Gezegd moet worden, dat de voorwaarde een aantrekkelijke uitbreiding van het city-wandel gebied inhoudt met o.a. het Pie terskerkhof. Zijn we in Leiden zó ver, dat we parkeerplaatsen gaan opofferen aan verhoging van de kans een fijn wandelge bied te krfjgen? Nog een vraag: zijn we in Lei den bij machte, hebben we het geld om dit wandelgebied tot een gezellig centrum te maken? Want dat is een punt, dat o.i. te weinig ter sprake kwam. Als dat niet kan worden waargemaakt, blijven we in de sfeer van discussies met aan de ene kant de mening, dat de auto te veel een heilige koe is en aan de andere kant, dat een wandelgebied een heilige koe is. Uit het Leidsch Dagblad van 21 September 1871: Heden (20 Sept.) heeft de aangekondigde onderlinge schietwedstrijd der Leidsche scherpschutter svereeniging onder begunstiging van prachtig weder plaats gehad. Berlijn 19 Sept. Prins Bis- j marek is hedenmiddag uit München hier ter stede aan gekomen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1