Personeel v. Rhijn verwacht nog meer ontslagen ALPHEN MOET DE „TOPPERS" MISSEN Sfvloeiing vooral onder personeel constructiewerkplaats tV ongeman Ireigde ïSiet mes bank Succes voor 'NAS'- Vertegenwoordiger reed als coureur Toekomst v. Rhijn niet rooskleurig NIEUWKOOP HEEFT NIEUWE ADJUDANT iAG 21 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD )fdadministrateur D. Kikkert iTWIJK Het ontslag aan veertig man personeel van de ingsmaatschappij Van Rhijn Katwijk N.V. vormt thans itwijk hèt onderwerp van gesprek. In vele huisgezinnen grote onrust. Wat zal er met de overgebleven 125 werk- iers gebeuren? De zwaarste klappen zijn nu gevallen in de itructiewerkplaats en onder het kantoorpersoneel, maar er twee uitvoerders en mensen van de opslagafdeling en :he dienst bij. Gezien de situatie van dit ogenblik zijn mensen die bij Van Rhijn werken de meesten komen itwijk, maar er zijn er ook onder uit Leiden, Leiderdorp, [stgeest, Sassenheim, Rijnsburg, Leimuiden, Valkenburg en •woude zeer bezorgd en hebben geen vertrouwen meer ce geruststellende mededeling ..van de directie, dat niet ver- iht wordt dat er in de toekomst nog meer werknemers moe- afvloeien. it er na de fusie met Noorlander uit Leiderdorp een reorganisatie iomen was voor iedereen duide- Van Rhijns adjunct-directeur P. Kamper (35), die na het samen- imet de heren S. en G. Noorlan- in de directie van het Katwijkse jjl was opgenomen, had al een daartoe ontworpen. Dit hield in afvloeiing van niet meer dan dg mediwerkers. Zijn plan is ge deerd door een bedrijfsadviseur Slavenburgs Bank N.V., welk grote financiële macht heeft Katwijkse aannemingsmaat- ppij. Deze stond bij de bank dik 'ïode cijfers". Door die be- 9(iviseur zou niemand van het oontoeel, ook niet van de top, zijn drijüpleegd. Geen krediet schijnt zo te zijn, dat de geen geld meer wilde stop- In dit bedrijf, dat de laatste financieel snel in de afgrond "^jlrold, uit zijn kracht groeide en ie J, Èold was. Het Leiderdorpse ore-. rd i Kien 1 1 [ara JPHEN AAN DEN RIJN Een ie a tnjarige inwoner van Alphen gisteren zo boos, dat hij bij de klMffflleenbank een bankbediende bedreiging van een mes tot an# ie gedachten bracht. jongeman wilde bij de bank «pnemen van zijn salaris. Dit op de salarisrekening van zijn te zijn gestort, zodat de bank- fcnde het geld weigerde uit te be de jongen had geen machti- van zijn vader. Hierop haalde Alphenaar zijn broer er naar ook daarvan kwam de ring! tbediende niet onder de indruk. Pd jongeman sprong toen over de en onder bedreiging van een dwong hij de bediende van de tnleenbank tot betaling over te lacht terwijl zijn broer oplette dat de politie kon waarschu- le ïkM^Uuurlijk kon de politie later toch i-verbaal opmaken, omdat en adres bekend waren. Bouw- en Aannemingsbedrijf Noor lander heeft eveneens geen geld meer willen of kunnen investeren in Van Rhijn waarmee het in mei fusio neerde, om zelf niet in liquide moei lijkheden te geraken. Als gevolg van de moeilijkheden en de overeenkomst met Noorlander werden de drie Van Rhijn-dlrecteuren wel weer in het bedrijf opgenomen: H. van Rhijn als bedrijfsleider en A. J. van Rhijn als hoofduitvoerders. In bouwvakkringen noemt men hen vakkundige en harde werkers. Zij menen echter, dat de Van Rhijns wel wat al te veel hooi op hun vork heb ben genomen en te snel hebben wil len groeien. Het bedrijf, dat vele grote opdrachten uitvoerde en nog onder handen had het Katwijkse zwem bad en het Fioretti College in Lisse maakten zij onder meer is te snel uit zijn jasje gegroeid. Door minder goede organisatie en beleid en door veel te krap calculeren zouden op de vervaardigde bouwwerken grote ver liezen zijn geleden. De constructie werkplaats, die nu de grootste "ont- slagklap" te verwerken heeft gekre gen, zou altijd met winst hebben ge draaid en mocht tot een zeer modern bedrijf worden gerekend. Onrust De onrust bij Van Rhijn Katwijk N.V. is groot. Er werd gisteren bijna niet gewerkt. Het ontslag van de veertig man en de sombere vooruit zichten voor de anderen vormden onderwerp van gesprek. De werkers zien het niet meer. Onder hen die zijn ontslagen is ook de bedrijfsleider van de constructiewerkplaats C. v. d. Tol (48). Hij zegt: "Dit had ik nooit verwacht. De werkplaats draaide winstgevend en er waren weer onder handelingen gaande voor nieuwe op drachten. Ik heb nog drie maanden LEIMUIDEN De Leimuidense wandelsportvereniging "NAS" heeft met 48 leden deelgenomen aan de herfsttocht in Hoek van Holland. NAS heeft hier goede successen ge boekt. De groep, die acht kilometer aflegde, behaalde een eerste prijs; B-groep, 12 kilometer, derde prijs en de A-groep, 12 kilometer, eerste prijs. Op 9 oktober neemt de vereni ging deel aan de zesde najaarstocht in Hilversum. ®EGRAVEN „Het zou echt wureursstukje zijn geweest dat bchte zou hebben uitgehaald", a 't oordeel van de verdediger van •Narige vertegenwoordiger, die ven met de door hem be- auto. vreemde capriolen zou uitgehaald. E: i 5ü 1 zag geen kans een voor hem t vc 'nciö vrachtauto te passeren en deed hij dat aan de linker van het voertuig, schoot weer rechts om een andere ar to te eren en kwam vervolgens weer linker weghelft terecht, andere automobilist, die het ^al had zien gebeuren, noteer- dj kt nummer van de auto en zo coureur-chauffeur worden "d. Er hadden zich ook an- rv Betuigen gemeld, o.a. 'n arts. die [afS kn ergerlijk stukje vond dat ^hte had uitgehaald w® dergelijks zou hij ook al eer- der in Zwammerdam hebben gedaan. Evenwel opperde de vertegenwoordi- ge, dat hij op het aangegeven tijd stip elders was. Hij verklaarde voor de Haagse rechtbank een dergelijke manier van rijden zo onbehoorlijk te vinden, dat hij zich niet kon voor stellen zo te handelen. „Ik kan er niets op zeggen, ik weet van niets", aldus verdachte. Aan de hand van de getuigenverklaringen vond de officier hetgeen tenlaste was gelegd wel bewezen en vorderde een boete van f. 300 benevens voorwaar delijke ontzegging van het rijbe wijs gedurende zes maanden met proeftijd van 2 Jaar. De verdediger merkte op, dat vol gens de inlichtingen de vertegen woordiger tussen Alphen aan den Rijn en Zwammerdam ook gevaar lijk zou hebben gereden, doch daar van is hij zich evenmin bewust, zo dat hij tot vrijspraak concludeerde. Vonnis over 14 dagen. de tyd. Er zijn er ook die vrijdag al op straat staan. De weekloners. Er blijven maar vier van de vijftien man van de werkplaats over. Daarmee kunnen de opdrachten nooit tijdig worden afgewerkt, 't Wordt voor hen die mogen blijven een tijd van voort durende onzekerheid. Ik begrijp niet, dat het reële reorganisatievoorstel van directeur Kamper niet is aanvaard. Heus ik weet wel dat sanering nodig was. Moest het nu zo radicaal? Ik zie het niet. Het is heel erg triest. Mo gelijk dat de hele werkplaats ver dwijnt". Een andere topfunctionaris onder de ontslagenen is hoofdadministra teur D. Kikkert (30). Van de 10 man kantoorpersoneel moeten er zeven verdwijnen. De drie overgeblevenen administrateur A. v. d. Nador uit Leiderdorp, loonadministratrice A. van Rijn en kantoorbediende H. Spie renburg beiden uit Katwijk, zullen in de toekomst de geheel administra tie moeten doen. Dat is nogal wat als men weet dat het bedrijf een hoofd administratie heeft en voorts admini straties voor het bouwbedrijf, de con structiewerkplaats en het materieel- park. Kikkert liet weinig meer los dan: "Erg voor de mensen die op straat komen te staan en voor hun gezinnen. We hadden dit niet ver wacht. Hoe het in de toekomst zal worden weten we niet. Rooskleurig is alles bepaald niet". Van het begin Een beetje timide stond bankwer ker A. van der Plas (52) gisteravond in de hal van het jeugdhuis. Hy was de eerste die acht jaar geleden in de constructiewerkplaats begon. Deze werd 15 september 1963 geopend. Er was toen nog niets. Zelfs geen hamer. Hij heeft dit onderdeel van Van Rhijn helemaal helpen opzetten. Vau der Plas kan de draagwijdte van deze re organisatie niet helemaal omvatten. Op dit moment althans nog niet. Wat hij weet is, dat de constructiewerk plaats goed heeft gedraaid en nog draait. Meer dan er in dat simpele ontslagbriefje staat weet hij ook niet. Bankwerker D. v. d. Oever (25) kreeg zijn ontslagbrief vrijdag op zyn Een overzicht van de aan wezigen in de zaal van het Her vormd Jeugdhuis aan de Voor straat in Katwijk aan Zee waar de Ned. Chr. Bond van Werkne mers in de Hout- en Bouumijver- heid een vergadering hield in ver band met de ontslagen bij Van Rhijn. ziekbed. Met een week, dus vrijdag, moet hij de laan uit. Hij zegt"Ik laat me zo snel mogelijk inschrijven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau en hoop dan maar spoedig weer een baan te krijgen. Meevallen zal dat wel niet. Moed houden maar. Ove rigens doen ze maar met je wat ze willen. Zekerheid bestaat schijnbaar niet meer". Katwijks bouwwethouder C. van der der Plas kwam laat op de avond ook nog een kijkje nemen in het hervormd jeugdhuis. Hy vertelde, dat het gemeentebestuur en trouwens heel Katwijk wel wist, dat het fi nancieel niet zo best ging met Van Rhyn. Dat er echter zo snel ontslagen zouden vallen had hij niet verwacht. KATWIJK De toekomst ziet er voor het aannemingsbedrijf Van Rhijn Katwijk N.V. niet rooskleurig uit. Er zal een won der moeten gebeuren als er niet meer ontslagen vallen dan de veertig van nu onder de in to taal 165 werknemers. Dat kon men wel opmaken uit de som bere geluiden na afloop van de gisteravond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee door de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid ge organiseerde vergadering. Dis trictsbestuurder H. van den Berg lichtte de ongeveer tach tig aanwezige personeelsleden voor zover hem dat mogelijk was in over de precaire situa tie en vertelde het een en an der over de onderhandelingen tussen de directie en de verte genwoordigers van de vakbon- Een uur later dan vastge steld begon de bijeenkomst. Dat kwam omdat de beer Van den Berg op deze dag nog twee ont slagkwesties had moeten be handelen. Van een bespreking in Wormer, die rond half acht eindigde, was hij in allerijl naar Katwijk gekomen. Toen de bijeenkomst begon werd de pers dringend verzocht de zaal te verlaten, omdat de districts bestuurder meende dat er wel eens zaken aan de orde zouden kunnen komen, die niet bestemd waren voor de buitenwereld. Na afloop van de vergadering deze duurde slechts een goed uur was districtsbestuurder Van den Berg bereid zjjn visie op de ontslagen te geven. Hij con cludeerde, dat de vakbonden weer eens veel te laat waren in gelicht. Dat geschiedde eerst vorige week dinsdag, terwijl de ontslagbrieven vrijdag de deur uitgingen. „We zijn," zei hij ..voor de zoveelste maal voor een voldongen feit gesteld. Daar nemen we geen genoegen mee. We hebben de directie verzocht de ontslagtermijn in acht te nemen, w aaraan inmiddels Is voldaan en de ontslagenen ge adviseerd te protesteren". Nu de regering, vooral wat de utiliteitsbouwwerken de kraan steeds dichter draait, is de toekomst voor de bouwvak ken niet hoopgevend. De heer Van den Berg stelde het zo: „Ik weet persoonlijk niet wat er allemaal zal gaan gebeuren, maar ik zie het somber in. Ook voor de werknemers van Van Rhijn Katwijk. We zullen hun belangen zo goed mogelijk blij ven behartigen. Het is een on gezonde situatie, dat een bouw bedrijf, dat jarenlang voor de buitenwereld goed heeft ge draaid, ineens in elkaar klapt. Wat in het bericht over de fu sie met de Bouw- en Aanne mingsmaatschappij Noorlander N. V. uit Leiderdorp op 14 mei J.l. werd gesteld is een fabel tje gebleken". In dat bericht stond onder meer: „De financiële positie van Van RhRn Katwijk N.V. is door het akkoord en de fusie (Noorlander kreeg een meerder heidsbelang- Red.) aanzienlijk gezien een sterk concern is ge vormd. De activiteiten van bei de vennootschappen zullen ge zien de sectoren, waarin ze zich bewegen, zoveel mogelijk ge scheiden worden gehouden. De gezamenlijke capaciteit beloopt thans circa f 40 miljoen per jaar. Er bestaan goede vooruit zichten, dat deze capaciteit de komende jaren ten volle benut kan worden. Voor het personeel zal deze fusie geen nadelige ge volgen hebben". NIEUWKOOP In het gemeente huis van Nieuwkoop is gistermiddag de nieuwe groepscommandant van d'e Rijkspolitie, de heer C. van der Hoef, door burgemeester A. H. van Montfoort geïnstalleerd. Hiervan waren collega's uit de omgeving van het dorp getuige. Na een welkomst woord van de burgemeester en van opperwachtmeester Eitsma, dankte de uit Gelderland afkomstige adju dant voor de fijne ontvangst. Op fo to (Dijkman): Burgemeester Van Montfoort heet de nieuwe adjudant welkom. Door gebrek aan accommodatie ALPHEN AAN DEN RIJN „Toppers als Wim Kan, Wim Sonneveld en Toon Her mans willen niet optreden in Alphen omdat zij de accommodatie niet geschikt achten voor hun show. Kijk als we nu een cultureel centrum zouden hebben gehad, dan was er geen vuiltje aan de lucht geweest. Het is natuurlijk erg jammer, dat dergelijke artiesten hun medewerking weigeren, want zij zouden ongetwijfeld stampvolle zalen trekken". Zo leidt Henk van Berkel (Culture- la Zaken) het gesprek in „We len echt wel, dat een cultureel cen trum er erg snel zal moeten komen. Maar er moet ook geld zijn. En de financiële situatie, waarin Alphen op het ogenblik verkeert is nu be paald niet zo, dat er met geld kan worden gesmeten. De realisering van een ontmoetingscentrum vergt zeker enkele miljoenen guldens" Snel beslissen Er zal snel moeten worden beslist over de bouw van het culturele cen trum, dat is gepland in het te vor men cityplan. Met de cityvorming hoopt men over een, hoogstens an derhalf jaar te beginnen. Dan zullen er, als men het ontmoetingscentrum in dit plan wil creëren, toch concre te plannen op tafel moeten liggen. Maar het één zal het andere toch ook weer niet mogen stagneren. Henk van Berkel begrijpt, dat het niet gemakkelijk zal worden. "De bouwcommissie, die onlangs is ge vormd. is druk met het plan bezig. Tot een definitieve oplossing is men tot op heden nog niet gekomen. Waar het gebouw moet komen te staan is ook nog niet bekend. Als het aan mij zou liggen, zou ik het het liefst midden in het "dagelijkse le ven" zien opgenomen. Hiermee be doel ik tussen de winkels. Het moet geen "kale kak" toestand worden, maar zoveel mogelijk fungeren als ontmoetingscentrum". Van Berkel is overigens niet de enige Alphenaar die het ontbreken van een cultureel centrum als een sterk gemis voelt. Vooral de nieuw komers in de gemeente vinden de huidige accommodatie, waar aller lei activiteiten worden georgani seerd. maar povertjes. "Ze klagen echter niet", zegt Van Berkel, "want ze weten hoe de situatie er nu een maal voorstaat. Daar ben ik van zelfsprekend erg blij om". Potje Heeft de gemeente al een potje gevormd waarin jaarlijks een be drag voor de stichting van een cultureel centrum wordt gestort? „Voor zover ik weet niet. Wel wordt er jaarlijks rekening gehou den met de bouw van een ontmoe tingscentrum. Ik geloof dat men daar honderdduized gulden voor uittrekt. De slechte financiële situatie van de gemeente, zoals ik al eerder heb ge zegd, zal ongetwijfeld een rol spelen het feit dat men nog geen .spaarpotje" heeft gevormd. Als de plannen eenmaal zijn uitgewerkt, zal er zeker ook een beroep op de inwoners van Alphen worden ge daan. Tien procent van het totaalbe drag moeten we zelf op tafel leggen. Ik dacht niet dat de gemeente al leen voor deze grote som gelds moet opdraaien. Tenslotte profiteren de inwoners ook van een dergelijk gebouw" Enkele jaren geleden werd er op het culturele vlak in Alphen bar weinig gedaan. Er werd wel geklaagd maar initiatieven wer den er niet genomen. Hoe is de stand van zaken nu? "In Alphen is thans een duidelijke culturele ontwikkeling gaande. Toen een jaar geleden de "Kulturele Raad" in het leven werd geroepen, kwam hij tot de ontdekking, dat er op het uitgaansgebied bijzonder weinig te doen was. Hij zag daarin een taak om deze leemte op te vullen en is daar. dacht ik, ondanks de gebrekki ge accommodatie, goed in geslaagd Het is echter wel een moeilijke taak. We moeten steeds weer probe ren een aantrekkelijk programma tt brengen. Er moeten artiesten var naam worden aangetrokken, want daar gaan de mensen vaak op af". Belangstelling Toont de Alphenaar ook belang stelling voor de activiteiten di worden georganiseerd? "Tot nog toe hebben we beslis niet te klagen. De publieke belang stelling loopt erg goed. Als er inder daad bekende artiesten optreden, h de zaal altijd uitverkocht. Dat uit- de zaal altijd uitverkocht. Dat uit verkocht betekent dikwijls niet, dat wij er financieel ook mee uitspringen. Dikwijls moet er geld bij. Dit komt omdat wij niet van die hoge prijzen kunnen vragen als in een schouw burg het geval is, maar toch het vol le pond aan de artiesten moeten be talen". "Het is dus zaak", besluit Van Ber kel, "dat het culturele centrum er zo gauw mogelijk komt, waarin al les zo professioneel mogelijk kan worden aangepakt. In dit centrum moet ook een ruimte voor een film cabine worden ingericht. De film- HENK VAN BERKEL (Foto Will Dijkman) avonden voorzien in een duidelijke behoefte. Dat bleek afgelopen zater dag nog. Nabij was vol. We moesten zeker zestig mensen teleurstellen".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11