Brezjnew weinig welkom in Belgrado Strijd om invloed in Midden-Afrika Londen weer zonder krant Denen naar stembus: grote kans voor Krag Drum Tito lijkt niet bereid te wijken voor Russische druk Tegenstanders van Kaoenda in Zambia gepakt W /NATUURLIJ DAys DfiUMS. rouen., Westen probeert Chinese invloed af te dammen 5 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 21 SEPTEMBER (Van onze correspondent) BELGRADO Joego-Slavië verwacht morgen het bezoek van de Russische partijleider Brezjnew, waarmee beide landen voor het eerst sinds de Russische invasie in Tsjecho-Slowakije weer contact op hoog niveau met elkaar opnemen. Deze reis valt midden in een periode, waarin de wederzijdse relatie op nieuw op een dieptepunt is beland. LOESAKA (Reuter) President Kaoenda van Zambia heeft gisteren voor dag en dauw oppositieleden la ten arresteren. Onder hen is echter niet Simon Kapwepwe, de gewezen vice-president die een maand gele den het regime van Koeanda de rug toekeerde en leider van de oppositie werd. Onder de gearresteerden zijn de meeste leiders van de Verenigde Progressieve partij. Kaoenda zegt dat deze partij de omverwerping van zijn bewind voor bereidde, onder meer door mensen naar het buitenland te sturen voor een militaire opleiding. Kapwepwe ontkent dit. Tot de gearresteerden behoort vol gens onbevestigde berichten ook Na- loemino Moendia, de plaatsvervan gend leider van Zambia's andere op positiepartij Harry Nkoemboela's Afrikaanse Nationale Congres. „Ze schijnen alleen mij te hebben over gelaten." zo zei Kapwepwe, die dé ar restaties als primitief gedrag te be stempelde. President Kaoenda deelde voor de radio mee dat de gearresteerde „mor rende politici" steun hadden gezocht bij de verboden Loempa-sekte van de „profetes" Alice Lensjina. Het komplot was volgens hem al sinds 1965 aan de gang. Wanneer voldoen de mensen in vijandige staten als Angola een militaire opleiding zou den hebben ontvangen, had een in vasie in Zambia moeten volgen. On der deze omstandigheden, aldus Ka oenda, bleef hem geen andere keus dan arrestaties te laten verrichten. Hij sprak van een „vreedzame re volutie". Gisteren is de uitvaartplech tigheid gehouden voor één van de gevangenen die het slachtoffer werd van de politiébestorming van de gevangenis van Attica. Ruim achthonderd personen woonden de plechtigheid "bij. Rouwenden bij de uitgang van de Ame Zion kerk in Rochester (staat New York) brachten de Black Power groet toen de lijk kist passeerde. In de afgelopen dagen zijn overal betogingen ge houden tegen het politieoptreden in Attica en het gevangenisbeleid van de regering. Kans op oplossing conflict (Van onze oorrespondent) LONDEN Vandaag versohenen er in Engeland opnieuw geen na tionale dagbladen, m«ar er is kans dat het conflict met één van de ty pografenbonden, de ..NaH<rail Gra phical Union" in de oop van de dag zal worden >pgelost. "oor he- inge wikkelde dispuut hebben de bonden en de secretaris-generaal van de Britse vakcentrale, de vaderlijke Victor Feather, na tien uur verga deren overeenstemming over een nieuwe formule bereikt, welke van daag aan de Vereniging van Dagblad uitgevers werd voorgelegd. Oorspronkelijk hadden de werkge vers in Juli de loonverlangehs van ae bonden geheel ingewilligd. Het kwam neer op een algemene verho ging met eenzelfde bedrag uitgedrukt in pond sterling. Maar er ontstond een breuk tussen de vijf bonden en de National Graphical Union, toen de laatste ter handhaving van de op vakbekwaamheid berustende loondif- ferentiatie een verhoging, uitgedrukt in percentages, eiste. De werkgevers schijnen daar niet voor te zijn. Het werd daardoor in werkelijkheid een conflict tussen de National Graphical Union wier le den zich als vanouds beschouwen als de aristocraten van het typografen- vak dat de meest geschoolden omvat. Er is voortdurend wrijving tussen deze bond en de andere grote typo grafenbond Sogat, die vele half- en ongeschoolden, en volgens sommi gen overbodigen omvat. De moei lijkheden vloeien voort uit een ty pisch Britse situatie, die de economie in het algemeen al zo lang fnuikt, namelijk: te veel, met elkaar con currerende bonden in hetzelfde be drijf, en vooral de voortdurende strijd tussen de vakverenigingen van geschoolden en die van minder- of ongeschoolden. De krantenstop heeft voor de no dige paniek gezorgd. De Londenaars die stoicijns bleven in de tweede we reldoorlog, blijken het niet zonder hun dagelijkse kranten te kunnen stellen. In Fleetstreet, het kranten-Mekka was het voor de bureaus van de pro vinciale kranten druk met mensen die ijverig het laatste nieuws lt De krantenverkopers proberen hun brood te ve!rdienen met de verkoop van de vreemdste soort en tijdschrif ten, weekbladen en stencils. Deze vonden toch nog gretig aftrek omdat de Londenaar weigert zonder een krant in de bus of de trein te stap pen. Mensen die normaal geen radio zou den aanraken, zetten ze aan om din gen te horen die him normaal niets interesseren. Door An Salomonson De oorzaak daarvan is de onder grondse Russische agitatie tegen het regime van Tito en de publiciteits campagne van de Oost-Europese sa- telietlanden tegen de vorming van een pro-Chinees, anti-Russisch blok (waaronder Joego-Slavië) op de Bal kan. Een riskante noot ontbreekt dan ook niet by dit bezoek, te meer daar de sympathie van het Joegoslavische volk voor de Sowjet- Unie in de loop der jaren is geslon ken naarmate de bedreiging van die kant groeide. Onderwerpen van gesprek zijn op bilateraal gebied de Russische hou ding In het conflict tussen Joego-Sla vië en Bulgarije over Macedonië, en eventuele economische hulp van de Russen aan Joego-Slavië Op t gebied van de internationale politiek staat bovenaan op de agenda de groeiende invloed van de volksre publiek China, verder het Midden- Oosten, de Balkanpolitiek en de toe stand in Europa met betrekking tot de geplande Europese veiligheids- conferentie. Het meest brisante on derwerp vonmt zonder twijfel de eis van de Russen, die zè al in juni van dit Jaar in een nota aan Tito zouden hebben geformuleerd. Deze eis zou militaire faciliteiten behelzen voor het Warschau-paot, te weten het ge bruik van de haven in de Sloweense stad Koper, het gebruik van het vliegveld op het eiland Krk in de Adriatische Zee en een vrije lucht- oorridor plus dito autoweg van Hon garije naar de Adriatische Zee. Uit zijn recente redevoeringen en uit de commentaren in de Joegosla vische pers blijkt evenwel, dat Tito niet bereid is ook maar een duim breed toe te geven. In Belgrado ver wacht men dat Tito zijn Russische gast zal herinneren aan het gemeen schappelijke communiqué na het vo rige bezoek van Breznjew in 1962. Daarin stond dat zij eikaars territo riale integriteit zouden respecteren «en wederzijdse geldjkgerechtigheid en niet-inmenging in interne aange legenheden zouden garanderen. Dat communiqué betekende in feite een hernieuwing van de zogenaamde "declaratie van Belgrado" van 1955 met dezelfde inhoud, die in 1956 in de "declaratie van Moskou" op par tijniveau werd bevestigd. Maar de toen gegarandeerde principes zijn lijnrecht in tegenspraak met die van de beperkte soevereiniteit in de zogenaamde "Breznjew-doctrine", waarmee Moskou sinds de invasie in Tsjecho-Slowakije pleegt te opere ren. In 1962 evenwel bestond er tus sen de Sowjet-Unie en Joego-Slavië nog geen meningsverschil over de politiek ten aanzien van China. In de afgelopen maanden heeft Brezn jew herhaaldelijk met een invasie gedreigd wanneer de banden met Peking van Joego-Slavië en de ande re twee rebelse landen op de Balkan al te vriendschappelijk zouden wor den. Erezaak Na het spectaculaire bezoek van president Nixon aan Joego-Slavië in oktober 1970 is het voor de Russen een erezaak om van deze visite een niet minder grootse aangelegenheid te maken. Zij schatten dat toch op zijn minst 50 procent van de Joego- slaven althans in hun hart met het vaderland van de revolutie sympa thiseren, en schijnen op navenant enthousiasme bij de begroeting te rekenen. Voor kenners van het land lijkt dit een fatale vergissing van hetzelfde soort als in de zomer van 1968 in Tsjecho-Slowakije. Ook toen seinde de Russische diplomatieke vertegenwoordiging een naar la ter bleek veel te optimistische schatting over de sympathie voor de Sowjet-Unie naar huis. Onder de Joegoslavische bevolking vormt de pro-Russische groep een kleine en daarenboven nog geïsoleerde minderheid. In het officierskorps, vroeger een broeinest van stalinisme, overheerst thans eveneens, dankzij een drasti sche verjonging, het nationalistische element. Joego-Slavië koestert naar aanleiding van Breznjews bezoek geen enkele illusie. Als ook Brezn jew zonder illusies op reis gaat. is er een kans dat zijn reis inderdaad bijdraagt tot betere wederzijdse be trekkingen. ADVERTENTIE u bóft als u van vis houdt. WIJTING LEKKERBEKJES OM TE WATERTANDEN... 1 kg wijtingfilets, 80 gr bloem, 1 ei, zout, 1 dl melk, slaolie of frituurvet. De wijtingfilets door een deegje halen van bloem, ei, zout en melk en dan goudbruin bakken In dampen de slaolie of frituurvet. Warm opdienen. Kostelijk! Vis houdt fit ADVERTENTIE ZEVEN PAKJES t>RUH\ Kan m. hl li STATen- generaal een sjekkie, héle beste halve zware.© (Van onze correspondent) KOPENHAGEN Vandaag zijn de Denen ter stembus getrokken en werd beslist over het lot van de hui dige coalitieregering onder premier Hilmar Baunsgaard. 3 februari 1968 werd duidelijk dat er een einde was gekomen aan het socialistische be wind in Denemarken. Premier Jens-Otto Krag, die nu overigens weer een goede kans heeft, moest vertrekken en een coalitie be staande uit sociale liberalen, gema tigde liberalen en conservatieven nam het heft in handen. Premier werd de in 1920 geboren Hilmar Baunsgaard met de slogan: „Welvaart voor ie dereen". Zichzelf daarbij beschrij vend als de nieuwe radikaal. Het kabinet-Krag struikelde over een wetsvoorstel, dat maatregelen voor de belastinghervorming en af remming van de voortschrijvende in flatie behelsde. De premier zag zich gedwongen de stembussen van zolder te halen en zowel de opkomst van de stemgerechtigden als de uitslag was een nare verrassing voor hem. Het wonderkind van de Deense po litiek. zoals Krag wel wordt ge noemd, werd op 33-jarige leeftijd al minister, een primeur in de Deen se parlementaire geschiedenis. Een come-back van Krag kan momenteel niet worden uitgesloten. De laatste opinieonderzoeken hebben Brauns- Van een speciale correspondent ILOENGA Portugal, Zuid- Afrika en Rhodesië spannen sa men om de aanleg van de "Chine se spoorweg" door Zambia te sa boteren en een staatsgreep in dit land te provoceren Daartoe infil treren zij in de binnenlandse poli tiek en proberen zij stammentwis ten uit te lokken. Dit zijn beschul digingen van Zambia's president Kaoenda aan het adres van de "witte landen" in zuidelijk Afrika Een uiting van vrees voor een nieuwe crisis in een toch al roerig deel van dit continent. De toestand is ernstig... Zuld- Afrika, Portugal en Rhodesië steu nen met grote financiële bijdragen de Zambiaanse Verenigde Progres sieve Partij een nieuwe politieke beweging, die een alliantie is aan gegaan met de oppositie (het Afri kaans Nationaal Congres), die openlijk de dialoog met Zuld-Afrika voorstaat. Bovendien proberen zij de bevolkingsgroepen tegen elkaar op te zetten, aldus Kaoenda tij dens een bijeenkomst met buiten landse verslaggevers en diploma ten in het schitterende wildreser vaat van de Loeanga Valley op een 600 kilometer afstand van de hoofd stad Loesaka. He^ was (ie t®t dusver laatste van vele gelegenheden, waarbij president Kaoenda de blanke mo gendheden in het zwarte wereld deel onder vuur nam. Aanleiding tot alles is de honderden kilome ters lange spoorlijn, die op het ogenblik in een halsbrekend tempo wordt aangelegd tussen de zeeha ven van Dar-es-Salaam (Tanzanië) en het door 'and omsloten Zambia. Peking heeft voor het werk 6000 technici en arbeiders en een rente loze lening van ruim 2.3 miljard gulden verstrekt. Overigens nadat Westerse mo gendheden met name Engeland dergelijke hulp hadden gewei gerd. En dat terwijl Zambia grote economische schade ondervindt van de blokkade tegen Rhodesië na Ian Smith's eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring. Effectuering van de sancties heeft Zambia al 430 miljoen gulden gekost. Blanke vrees De blanke regimes vrezen ech ter, dat China met zijn steun aan het gigantische spoorweg-project vast voet in Zambia en Tanzanië zal krijgen, wat een regelrechte bedreiging van de Westerse mili taire en economische belangen ln zuidelijk Afrika zou inhouden. Zam bia heeft een dergelijke betrokken heid tot China altijd ontkend, on danks Pekings technische en finan ciële assistentie en de verplichting Chinese goederen te importeren bij wijze van tegenprestatie. Veelzeggend is dat het centrum van de huidige binnenlands-politie ke moeilijkheden is gelegen in het gebied van de Zambiaanse koper mijnen, waar de spoorlijn naar toe leidt. Een aantal buitenlanders en Zambianen 's al gedetineerd uit het oogpunt van staatsveiligheid. Zou het tot een staatsgreep tegen het bewind-Kaoenda komen, dan nog zouden de Westerse, blanke be langen daarmee allerminst zijn veiliggesteld. De hoe dan ook mati gende invloed van Kaoenda zou wegvallen en China, zou van de dan ongetwijfeld onzekere situatie ten zeerste kunnen profiteren. Een dergelijke ontwikkeling zou waar schijnlijk eerder nog in het nadeel dan voordeel werken van de blan ke mogendheden, die nu ln Kaoen da een gevaarlijke "knecht van China" zien. Een Westerse diplo maat heeft in het geval van een coup zelfs een Kongo-achtige situ atie voorspeld, die juist voor de Westerse vestigingen en belangen ln Zambia catastrofaal zou zijn. Gewapend conflict De spanningen in en rond Zam bia staan ook niet op zichzelf. Zij zijn ingebed in een gevaarlijke si tuatie, die een veel groter gebied omvat. Een spanningsveld dat ook wordt opgeladen door het gewapen de conflict tussen Oeganda en Tan zanië. Dit wordt beschouwd als een poging van het Westers georiën teerde regime-Amin in Oeganda, het buurland Tanzanië zijn erken ning af te dwingen en de Oostafri- kaanse Economische Gemeenschap met zijn banden met het Westen, in stand te houden. Het aanvankelijk "slechts" poli tieke conflict ontaardde in een grensoorlog, waarin Oeganda Brit se tanks en kanonnen inzette tegen Chinese lichte tanks en mortieren, en Russisch geschut aan de kant van Tanzanië. Beide landen gaan prat op overwinningen, maar alle twee nemen oo k't zeker voor 't on zekere en versterken hun grens stellingen met modern Brits wapen tuig aan de ene en Chinese wapens aan de andere zijde. Staatsgreep verslechterd sinds generaal Amins staatsgreep tegen het regime-Obo- te in Oeganda. Acties en verklarin gen hebben de spanning stelselma tig opgevoerd. Vooral op sterke aandrang van president Nyerere, van Tanzanië is de laatste top van de CAE niet ln de hoofdstad van Oeganda, Kampala, gehouden, maar in Addis Abeba. In de kwes tie van de dialoog met Zuld-Afrika stonden Nyerre en Amin lijnrecht tegenover elkaar. Amin betichtte Tanzanië van guerrilla-acties tegen Oeganda Generaal Amin is trouwens niet alleen bevreesd voor vijandelijke ac ties van Tanzanië, ook van volgelin gen van de door hem afgezette pre sident Obote heeft hij weinig goeds te verwachten. Het is niet uitgeslo ten, dat die tot een guerrilla tegen het regime-Amin zullen overgaan, profiterend van diens betrokken heid bij de rebellie in zuldelijk- Soedan (Amin verleent de rebellen materiële steun en verschaft vluch telingen onderdak) Onder "camouflage" van het Soedanese militaire optreden tegen de rebellie zouden Obotes uitgewe ken getrouwen de grens tussen Soedan en Oeganda kunnen over schrijden om Amins troepen aan te vallen. Van Chartoem hebben zij daarbij weinig hinder te ver wachten het was Obote, die de Westdultse huurling-kolonel Rolf Steiner aan de Soedanese regering uitleverde. Steiner vocht aan de zij de van de Soedanese rebellen, na dat het Biafraanse verzet, waarin hij een constructief aandeel had, instortte. Amin was destijds tegen uitlevering. Om alle werkelijke en vermeen de gevaren 't hoofd te bieden heeft Oeganda zich tot de tanden toe be wapend. Nadat Amin bliksem-be- zoeken aan Israël en Engeland had afgelegd, stuurde Londen een mili taire missie om hem te adviseren, inzake de aanschaf van wapens. Amin heeft zich in ieder geval verzekerd van de leverantie van Britse pantserwagens. Londen wil de echter geen straaljagers leveren ter vervanging van de twintig verouderde toestellen van Oegan- da's luchtmacht, waaronder een ze vental Russische Migs. Overigens omvat de erfenis van. het linkse regime-Obote ook nog enkele Russi sche instructeurs, die vliegers en artilleristen opleiden. Het is echter duidelijk, dat de rechtse Amin de bewapeningsbalans weer in het voordeel van het Westen heeft doen doorslaan. Ondanks het wapengekletter heb ben buitenlandse waarnemers in Oeganda en Tanzanië goede hoop, dat beide landen door hun onder linge economische belangen tot rede zullen komen. Daarmee zou al thans deze 'ont in het kruitvat van een veelomvattende militaire en po litieke crisis worden gedoofd. gaard een tweeprocentsvoon P voorspeld en dat het een dm procenten wordt, staat vrijwel Verwacht wordt, dat het de partijtjes zullen zijn, die neti teldrempel overschrijden om doorslaand gewicht te wordi een coalitievorming. Voor de I is het een beetje omzien in m 6 februari 1968 presenteerde pi Baunsgaard een regerii ma met een serie besnoeiinge eerst maar eens de staa/tsui binnen de perken te gaan b Maar van het in balans breng de staatsfinanciën is weinig 5gaar Toen het kabinet-Baunsg__ op zaken ging stellen, was er kort op de betalingsbalans vai 1 miljard gulden, dat nu tot he bele is gegroeid. De buite schulden zijn van 4 miljard miljard geklommen, tot ieder wondering, en een heet hangi) dat de belastingen vrijwel zlja dubbeld gedurende deze Jara besnoeiingspolitiek. Het Deense overkoepelende 0 van vakbonden wijst op het gn de probleem van de werktal een zaak die de premier aan dl ve ondervond, toen hij onlang een paar bouwvakkers bijna gedwongen op de vuist te gaai danks alles kan worden vastg dat premier Baunsgaard vrij lair is en een redelijk ova heeft in het parlement. De re| beschikt namelijk over 98 zetell de in totaal 171, een ongewone atie in Denemarken, waar men gaans met minderheidsregering wankele coalities door het pol leven moet. Aangenomen wordt, dat de ring-Baunsgaard, dank zij del splinterpartijtjes, aan de machl blijven. Uitgezonderd de social mocraten staan ter keuze de S listische Volkspartij, de linkM listen en de communisten. Legf communisten en de links-sociil bijvoorbeeld beslag op samen 3 maar overschrijden respect» niet de 2 pct-zetelgrens, dan deze verloren voor de sociaal-I craten en is de nederlaag vol oppositie een feit. Blijft de vraag wat de Jonge zers gaan doen, die in 1968 Bi gaard aan een uniek aantal winstzetels hielpen, verkregen anti-Navo-politiek, anti-EEO tiek. het eisen van diplomatie! kenning van Hanoi en meer vu gelijke radicale slogans. Nieti dit alles kon worden verweze» onder pressie van de twee andert alitiepartners en men rekent dat de mensen die toen voor Bl gaard stemden zich geen keer aan deze steen zullen De leukste bijdrage in het vü zingsdebat werd overigens gf" door een kandidaat van de Sod tische Volkspartij, lector C. Frahm. Deze blijft volhoud» het regelmatig roken van hu ertoe heeft geleid, dat hij de politieke problemen in het la^ wel als er buiten nu volledig I de knie heeft. Het zal hem *;- de stemmen van een paar 3 getripte vogels opleveren, zo P men aan in Denemarken, maü verkiezingsuitslag blijft tot mo avond in nevelen gehuld. ,D" mort

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10