Brandt informeert Westen Indira Gandhi Fleetstreet ligt plat ALARM AAN SUEZ-KANAAL dringt weer aan op vertrek vluchtelingen Over resultaten van gesprek met Brezjnew Mairaux meldt zich als strijder CDU-CSU uiterst kritisch Cholera- paniek in Zweden Bestand nog maar uiterst broos PAGINA 6 LEXZMCH DAGBLAD MAANDAG 20 SEPTEMBER 197} (Van onze correspondent) BONN Onmiddellijk na de terugkeer van Bondskanselier Brandt uit de Sowjet-Unie is de Westduitse regering begonnen de Westelijke bondgenoten en de oppositie in Bonn te informe ren over het resultaat van 16 uur praten met de Russische par tijleider Leonid Breznjew. Het doel daarvan is o.a, vermoedens en verdachtmakingen te ontzenuwen dat de regering in het contact met de Sowjet-Unie op eigen houtje handelt. voerder wenste niet te verklaren dat het overleg op de Krim van po sitieve invloed zal zijn op het Ber- lijn-gesprek met de DDR. In het algemeen wordt over het contact tussen Bondsrepubliek en DDR in het slotcommuniqué gezegd, dat "normalisering van de betrek kingen op basis van volledige gelijk- gerechtigheid. non-discriminatie, het eerbiedigen van de onafhankelijk heid en van de zelfstandigheid der beide staten thans mogelijk heid lijkt". Een belangrijke stap in deze richting zal het opnemen var. beide staten in de organisatie der Verenigde Naties en in haar gespe cialiseerde organisaties zijn, zo meldt het communiqué. Bonn en Moskou zullen deze ontwikkeling "op gepaste wijze" bevorderen. Uitbreiding van de bilaterale be trekkingen lijkt beide politici op de meest uiteenlopende gebieden moge lijk. Voor het verbeteren van de economische samenwerking zal een "gemengde commissie" worden ge vormd. Brandt heeft Brezjnew voor een bezoek aan Bonn uitgenodigd, nadat de Russische-partijleider al eerder had verteld graag naar Bonn te zullen komen als hij daartoe werd geïnviteerd. De kans is groot dat Brezjnew zal wachten op ratifice ring van het Verdrag van Mo9kou door het Westduitse parlement. Regeringswoordvoerder Conrad All Iers verklaarde gistermiddag in Bonn„Bovendien zal duidelijk wor den gemaakt, dat de Bondskanselier niet alleen als Duitser, maar ook als Europeaan en als lid van het Westelijk bondgenootschap met de partijleider heeft gesproken". De eersten, die gisteren per brief door Brandt persoonlijk werden ingelicht, waren de presidenten Nixon en Pom pidou en de Britse premier Heath. Het nadrukkelijk demonstreren van openheid en goede bedoelingen, was wenselijk geworden door de be denkingen. die in brede kring tegen Brandts nogal verrassende uitstapje waren gerezen bedenkingen, die door de oppositie in Bonn stevig wa ren aangedikt. Voordat de Bonds kanselier Brezjnews invitatie voor 'n ontmoeting in het vakantieoord Oreanda op de Krim spontaan aan nam. had hij de Westerse bondgeno ten niet ingelicht, laat staan gecon sulteerd. Het uitbundige onthaal door de vroe ger zo grimmige partijleider Bresjnew het zwemmen en varen in de Zwar te Zee en het in vakantiekledij wan delen met de Russische gastheer il lustreren naar het oordeel van de re geringswoordvoerder "dat het con tact tussen de twee landen zijn bij zondere karakter gaat verliezen". Zonder twijfel hebben echter veel Duitsers moeite het tempo der ont wikkelingen voor zover dat blijkt uit het persoonlijk contact tussen de als goede vrienden babbelde Brandt en Brezjnew te verwerken. Komende tijd] Het slotcommuniqué, dat zaterdag middag voor het vertrek van de Bondskanselier in Oreanda werd ge publiceerd, maakt duidelijk dat de besprekingen zich hebben geconcen treerd op de politieke ontwikkelingen in de komende tijd. De Bondskanse lier zal met de Sowjet-Unie enerzijds en anderzijds in het Westen met haar bondgenoten overleg plegen. om het tot stand komen van een j conferentie over veiligheid en sa menwerking in Europa (waaraan ook de Verenigde Staten en Canada zouden moeten deelnemen) te ver snellen. Zo'n conferentie wordt door de Sowjet-Unie al lang bepleit. Over het onderwerp "verminde ring der troepensterkten in Europa" heeft, blijkens het communiqué, geen volledige eensgezindheid be staan. Beide partijen erkennen de betekenis van "een oplossing voor dit moeilijke probleem". Hun opvat tingen over die oplossing bleken "overeenstemmende elementen" te bevatten. Deze elementen zijn, aldus een toelichting door woordvoerder Ah- lers: de reducering van het aantal militairen mag niet alleen een aan gelegenheid der mogendheden wor den. maar moet voor alle betrokke nen gelden. Het zal niet alleen gaan om reducering van "stationerings- troepen" (Amerikanen in de Bonds republiek en Russen in de DDR), het gebied waarvoor de reducering geldt, wordt niet tot Duitsland be perkt Stap Als een beslissende verandering in de betrekkingen tussen hun lan den beoordelen Brandt en Brezjnew "het spoedig van kracht worden van de verdragen tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek en tussen de Volksrepubliek Polen en de Bonds republiek". Voorts wordt de over eenkomst. die de grote vier in de kwestie-Berlijn hebben bereikt, "één grote stap op weg naar Europese en internationale ontspanning" ge noemd. De huidige moeilijkheden in het Berlijn-overleg tissen de Bonds republiek en de DDR zijn, volgens Ahlers. niet behandeld. De woord- Conflict grafici-krantendirecties (Van onze correspondent) Standpunt LONDEN Engeland zit zonder dagbladdirecties staan op het j nationale dagbladen en ook de Lon- standpunt, dat degenen die de pro- dense^ boulevardbladen. The Evening duktie hebben vertraagd, in feite 'hun contract hebban verbroken en Standard en The Evening Ni schijnen niet. Ook waren er prak tisch geen zondagsbladen. Er kwamen slechts enkele vroege edities voor dc verafgelegen streken van de pers. De reden is. dat de dagbladuitge vers in Londen en Manchester col lectief hun bedrijven hebben stopge zet naar aanleiding van een loon- conflict met de "National Graphical Union", één van de vijf typografen bonden. Leden van deze bond hadden de afgelopen week reeds tot driemaal toe door het houden van vergaderin gen tijdens werkuren de krantenpro- duktie onderbroken. Vrijdag was al les weer normaal, maar zaterdag avond hield men opnieuw bijeen- J™" broken Bij Lanvin in Parijs op het ogenblik druk bezig met het borduren van de uniformen die de Perzische ambassadeurs zullen dragen bij de feestelijkhe den in Persepolis. Deze feestelijk heden staan in het teken van de 2500-jarige herdenking van de Guerrillaleider Carlos Lamarca zou zijn gedood RIO DE JANEIRO (DPA) De meest gezochte guerrillaleider in Brazilië. Carlos Lamarca, is volgens de politie zaterdag in de Braziliaan se staat Bahai in een vuurgevecht doodgeschoten. Zijn schuilplaats zou tewerkstelling hebben beëin- I door een van 7,'n Kuprrilla-orea- men stichting van het Perzische kei zerrijk. Door de huidige Perzische keizer, Sjah Rehza Pahlevi wordt deze herdenking aangegrepen als een gebeurtenis waarbij hij de wereld zijn goede bedoelingen wil bewijzen. hun digd De bond ontkent dit en gaf zijn le den opdracht normaal op de krant te verschijnen en de maandagbla den te drukken, indien tenminste de Journalisten hun kopij naar de zette rijen zouden sturen. Maar de kran tendirecties weigerden toestemming j nisatie verraden ziji De politie volgde al drie weken het spoor van Lamarca. Hij werd tenslotte door een grote politiemacht omsingeld. Op de oproep zich over te geven reageerde hij met schieten. De 33-jarige ex-kapitein was lei- de ondergrondse organisatie komsten op het moment, dat de edi ties werden klaargemaakt. In totaal gingen in de afgelopen dagen de op brengsten van elf miljoen kranten, alsmede advertentie-inkomsten, ver loren. De Britse vereniging van dagblad uitgevers had vrijdag al gedreigd, dat, indien aan deze gang van zaken geen einde zou komen, alle dagbla den zouden sluiten. Overwinning Wassenaarse brandweer ARNHEM Het Wassenaarse brandweerkorps heeft afgelopen za terdag de overwinning behaald in' de zwaarste klasse van de nationale brandweerwedstrijden. Wassenaar werd bovendien tweede bij het tank autospuiten, achter het Brabantse Herpen-Ra venstein. Voorschoten' werd tweede in de eerste klasse. De brandweer van de vlieg basis Deelen gaf op de goed bezochte wedstrijden een spectaculaire demon stratie van het blussen van een vliegtuigbrand. Marcos stelt vrouw voor als president MANILLA President Fernanand E. Marcos heeft vandaag toe gegeven dat de kans bestaat dat zijn vrouw, Imelja, zich kandidaat zal stellen voor het presidentschap. In 1973 loopt de tweede en laatste ambtsperiode van Marcos af. Bei den hadden tot nu toe gezegd dat zij 'reeds lang genoeg in de politiek wa ren en dat zij vastbesloten waren meer tijd en aandacht aan hun drie kinderen te schenken. Maar vandaag vertelde Marcos aan journalisten in het presenditiële pa leis dat zijn 41 Jaar oude vrouw zich misschien kandidaat zou stellen als dat nodig was om de kandidatuur van senator Bengho A. Aquino Jr. te be strijden. Marcos beschreef Aquino, die reeds lang zijn politieke vijand is, als „een werktuig in handen van de communisten". Marcos heeft zaterdag de veilig heidsmaatregelen opgeheven die wer den genomen na een bomontploffing op een bijeenkomst van de liberale oppositiepartij in Manilla, vorige maand. Daarbij werden acht men sen gedood en 96 gewond. De oppositie noemde de afkondi ging van de veiligheidsmaatregelen een poging om door gebruikmaking van de communistische „boeman" een dictatuur te vestigen. De directies van de enkele natio nale bladen, die zelf geen moeilijk heden hebben ondervonden, tonen zich solidair met de andere kranten. Omdat het een collectief contract be treft was men van oordeel, dat alle 5.000 typografen hun contract had- daardoor niet langer aan het werk konden blijven. Algemeen gelooft men echter, dat het dispuut spoedig zal worden op gelost. Vandaag zou Vic Feather, de algemene secretaris van de Britse vakcentrales, het Trade Union Con gres. proberen te bemiddelen. Indien het conflict echter langer zou duren, bestaat het gevaar dat Fleet Street zijn eigen graf graaft, omdat de fi nanciële situatie van vele nationale bladen zorgelijk is. „Vanguardia Popular Revolucio- naria" VPR (Revolutionaire Volks voorhoede, aie als slagvaardigste en best georganiseerde groep van de stadsguerrillastrijders geldt. De VPR was o.a. verantwoordelijk voor de ontvoering van de Westduitse ge zant in Brazilië Ehrenfried von Hol leben in juni 1970 Hij was in 1969 met een aantal onder-officieren en een wagenvol wapens uit het Brazi liaanse leger gedeserteerd, waar na hij zich aansloot bij de VPR. die toen nog door de communistische parlementariër Carlos Marighela geleid werd. Nadat Marighela in een vuurgevecht met de militaire politie omkwam, nam Lamarca de leiding op zich van de ondergrondse be weging, die naar schatting 200 mili tante leden heeft. (Van onze correspondent) STOCKHOLM In Zweden lig gen momenteel drie toeristen in het ziekenhuis, die na een verblijf in Spanje cholera hebb enopgelopen De Spaanse autoriteiten, die de be- kenmaking van de epidemische uitbreiding van deze ziekte tracht ten te voorkomen, namen zondag al le apparatuur in beslag van een ploeg van de Zweedse televisie, die hierover op Majorca wilde filmen. Men slaagde erin film. camera en geluidsapparatuur te lenen en rap porteerde gisteravond dat rond 20 patiënten in het ziekenhuis van Pal- ma verpleegd worden voor cholera. Majorca is één van de hoofddoe len van de Zweedse vakantiegan gers. Zondag vertrokken rond 1500 Zweden per charter met vakantie er heen. Desgevraagd verklaarde een groot gedeelte van hen op het vlieg veld, dat ze vanwege de cholera lie ver niet zouden zijn gegaan, maar dat van een restitutie door de reis bureaus geen sprake was. Twee Engelsen die onlangs een va kantie in Spanje hebben doorge bracht zijn eveneens met choleraver- schijnselen in het ziekenhuis opgeno- NIEUW DELHI (Reuter. AP. DPA) Opnieuw heeft premier Indira Gandhi verklaard dat de circa 8.5 miljoen vluchtelingen uit Oost-Pa- kistan naar hun land terug moeten. Op internationaal plan moet daartoe de mogelijkheid geschapen worden. Zij kunnen „een paar maanden" blij ven, maar zich in geen geval in In dia vestigen, aldus de premier op een partijvergadering. De hulp uit het buitenland noemde zij maar net voldoende voor een week. Volgens de Britse kinderarts John Seamen, die werkt bij de Oostpaki- staanse vluchtelingen in India zijn naar schatting al 100.000 tot 150.000 kinderen beneden de 8 jaar in kam pen in West-Bengalen omgekomen. Hij beschuldigde de Indiase autori teiten van tekortkomingen in hun hulpprogramma's, die er toe zouden kunnen leiden dat andere landen, en organisaties ophouden met hun hulpverlening. Dr. Seaman, die in Juli naar In dia kwam om een kinderzieken huis te stichten In een groot vluch telingenkamp in Noord-Calcutta, zei in een vraaggesprek met twee buitenlandse correspondenten, te ge loven dat de ondervoeding onder de kinderen erger was dan tijdens de burgeroorlog in Nigerië, waar hij ook heen ging om hulp te verlenen. Het aantal doden zal spoedig drie tot vier maal zo groot zijn als in de tijd van het drama in Biafra dit is niet alleen maar speculatie, het is onver mijdelijk. zo zei de 27-jarige arts. Hij zei te, verwachten, dat tegen Janua ri een halfmiljoen kinderen zullen zijn gestorven aan ondervoeding en dat in sommige kampen elk kind zou AANSLAG OP OLIEDEPOTS PHNOM PENH PHNOM PENH iReuter) Guer rillastrijders hebben de afgelopen nacht een vernietigende aanval op de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh ondernomen. De olie-depots, van Shell en Esso aan de noordelij ke rand van de stad werden gedeel telijk verwoest. Een kleine guerrilla- eenheid slaagde erin onopgemerkt, over onder water gelopen velden de westkant van de depots te bereiken, vanwaar ze met grote precisie de op slagtanks beschoten. Vrijwel de hele nacht woedde er brand op de opslag plaats tegen de ochtend kon de brand bedwongen worden. De aanslag op de olievoorraden is de grootste actie van guerrillastrij ders in Phnom Penh sinds de verras singsaanval van Januari dit jaar, op het vliegveld Pochentong, waarbij vrijwel de hele Cambodjaanse lucht macht werd vernietigd. De brand in de opslagtanks zal waarschijn lijk moeilijkheden bij de brandstof voorziening en bij de elektriciteits voorziening van Phnom Penh tot gevolg hebben. Hongo Edmond Kaiser, voorzitter en op. richter van de hulpverleningsorganj. satie „Terre des hommes" heeft gij. teren meegedeeld dat hij een hon gerstaking is begonnen die hij pji zal beëindigen als een vliegtuig vd Oostpakistaanse kinderen op Zwit serse bodem is geland. De vroegere Franse minister vac Cultuur André Malraux heeft zich als vrijwilliger aangemeld om Oost-Pakistan te gaan en zich daar onder Bengaals bevel te stellen, verklaarde tegenover een versla ver dat er nog niet sdefinitief gere- ji geld was Sinds het aftreden en de dood vac 5 generaal De Gaulle had Malraui zich van alle politieke activiteiten afzijdig gehouden Of zijn aanbol van goede en daadwerkelijke dien sten door de Bengaalse verzetsstrij- ii ders zal worden aanvaard Is nog nie! bekend. President Jachja Chan van Pakl- stan heeft zaterdag aangekondigd dat zijn deskundigen werken aan voorlopige grondwet, waarover nationale vergadering zich na kiezingen in Oost-Pakistan zal kun nen uitspreken. Hij zei niet wannee deze verkiezingen zullen worden I gehouden, die betrekking zullen heb- ben op de zetels van 79 afgevaardig den van de Awami Liga van SJett i Moedjiboer Rachman, die Inmii dels van deze zetels vervallen zija verklaard. ADVERTENTIE TEL AVIV - Met raketbeschietin gen over en wee.r hebben de Israë lische en Egyptische troepen langs het Suezkana-al het reeds 13 maan den durende bestand verder aan het wankelen gebracht. Aan beide zijden van het kanaal, zijn de troepen in staat van volledi ge paraatheid gebracht, na het neer schieten van een Egyptische jacht bommenwerper, waarop Egypte ant woordde met het neerhalen van een Israëlisch transportvliegtuig. De Egyptische lezing van de be schietingen van vandaag luidt dat alles begon toen Israëlische superso- ne Phantom jachtbommenwerpers vanaf de oostelijke kanaaloever Egyp tische stellingen met "Shrike" ra ketten onder vuur namen. Daarbi zou geen schade zijn aangericht en werd ook niemand getroffen. In Tel Aviv is slechts bevestigd dat de Phantoms beschoten werden toen zij boven door Israël bezet vgebied vlogen. Uit de incidenten van de afgelopen dagen blijkt hoe broos het bestand is. zolang dit niet geschraagd wordt door een politieke oplossing van het conflict tussen beide landen. Van betrouwbare zegslieden in Tel Aviv is vernomen dat Amerikaanse I ouderwetse Boeing "Stratocruiser". Een beleid van repressailles zou in Amerikaanse ogen spoedig kunnen leiden tot een heftige hervatting van de vijandelijkheden aan het kanaal, waaraan door Amerikaans initiatief een eind was gekomen. Oorlog Amerikanen zijn diplomaten over de incidenten met Israëlische functionarissen hebben gesproken. Vermoedelijk om te trach ten de Israeli's te weerhouden van wraakacties voor het neerschieten van het transportvliegtuig, een In een interview met het dagblad Haaretz dat gisteren werd afgedrukt heeft de minister van Defensie van Israël Mosje Dajan gezegd dat het hem niet zou verbazen als de oorlog in het Midden-Oosten voor het eind van dit Jaar zou worden hervat. Da- >an zei tevens dat Israël niet van >lan was die delen van de bezette ebieden prijs te geven waar zich loden hebben gevestigd. Dajan gaf ie Verenigde Staten de schuld van een "verslechtering van de krachts verhoudingen" in het Midden-Oosten Hij zei dat deze verschuiving in de krachtsverhoudingen Egypte ertoe zou kunnen brengen de vijandelijk heden te heropenen. Hij zei dat Israël vermoedelijk de hoogten van Golan, en de Gaza Strook zou behouden, maar dat Is raël zich waarschijnlijk wel zou te rugtrekken van het Suez-kanaal. De raad van de Arabische Liga, die deze week in Cairo heeft verga derd. heeft zaterdag besloten VN-se- cretarls-generaal Thant te verzoeken, onmiddellijk de "Israëlische agres sieve maatregelen" tegen Palestijn se vluchtelingen in de Strook van Ga za te doen beëindigen. De zestien lan den die aan de bijeenkomst deelna men, besloten voorts te vragen om een bezoek van een commissie van onderzoek aan de Strook van Gaza. Deze zou een verslag moeten uit brengen aan de VN. Elf mensen - vijf Amerikaanse toeris ten en zes Arabische kinderen hebben zondag in het oude deel van Jeruzalem verwondingen opgelopen, doordat een Jonge Arabier een gra naat in een mensenmenigte wierp. Eén van de kinderen overleed later. De organisatie voor de Bevrijding van Palestina heeft gisteren in een in Damascus uitgegeven communiqué, de verantwoordelijkheid voor de aan slag op zich genomen. De aanslag had ten doel "aan te tonen dat er, in tegenstelling tot de zionistische propaganda, geen veiligheid en sta biliteit in de bezette gebieden zal zijn zolang het grondgebied niet aan zijn wettige eigenaren is teruggegeven". JZQÜ Voor enkele eenten medf per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, j DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. Burgerlijke Stand van Leiden E. M. Zwetsloot; Martlnus Th zn. van J. H. Arts en C. A. V vJlet; Steven Paul, zn. van C. - Tteleman en N. C. Goewte; Alexand» Maria Helena, dr. van J. Gal J aard M. W. T. van Loon; Cornells Jon nes Andrles, zn. van C. J. Distelveld- A. J. M. M. Stouten; Martlnus Johan nes, zn. van H. J. J. N. Hermans f- H. G. Fransen; Karin Nel, dr. van GETROUWD rïi Kloosterman en T. van VIlet; R. L. Eggermont H. Veen; J. L. A. de Groot en ft van den Oudenhoven. OVERLEDEN K. Offerman, 66 J.. - Berg. 0 J., der Velden, 0 Jaar, dochter.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6