KVP-partijraad doet een jeroep op prof. Steenkamp WEER SMOG-ALARM ÏN RIJNMONDGEBIED c/RADID\mgrMnmM) Amusant spektakel bij het Nieuw Rotterdams Toneel vandaag... ...en gisteren onfessionele samenwerking begeleiden J Kijktaamawordt een publiekstrekker Theater' presenteert flonkerend sprookje Caféhouder schiet op late klanten met een vuurbuks IfAAMDAG 20 8BPTEMBER W7| LEIDSCH DAGBLAD JTRECHT Prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, de man die als formateur de basis heeft gelegd voor het vijfpartij enkabinet- iesheuvel, moet de KVP begeleiden op de weg naar verdere menwerking met de protestants-christelijke partijen ARP en f. Deze wens bracht de partijraad n de KVP zaterdag tot uitdruk- na een aansporing in die htlng van de KVP-radicaal P. Beugels stelde Steenkamp or als voorzitter van een breed nengestelde beleidscommissie in KVP. Waarnemend KVP-voorzitter Tli. an had in zijn toespraak tot de rtijraad op de mogelijkheid van commissie gewezen. Volgens jan zou hij uit ongeveer vijftien nsen moeten bestaan. Een aantal nmissieleden zou moeten worden levaardigd naar een door KVP, en CHU in te stellen stuur - oep. Laan zei, dat de interne KVP-com- Issie de bouwstenen zou moeten ndragen voor een politieke be- dsvisie. De commissie zou daarin achterban van de KVP moeten gekken. Symbool Beugels greep de suggestie van de waarnemend voorzitter aan om oud- informateur Steenkamp als voorzit ter van de beleidscommissie aan te bevelen. „Steenkamp is het symbool van openheid", diep hij. By val uit de zaal was groot. Beugels herinnerde eraan, dat open heid (d.w.z. het mogelijk maken dat niet-christenen lid van de partij wor den) een voorwaarde van de KVP- partijraad was en is voor samenwer king met ARP en CHU. „Wij moe ten van die afschuwelijke exclusivi teit af", zei hij. Jonger en voorzitter mr. C. Win ters vond, dat de KVP in mei '72 moet kiezen. Tussen voortzetting van het overleg met de protestantse partijen of beëindiging ervan. tt Adele, Leen en Kika A.l Het cabaret-drieluik „Kykdaarna" urmee Andèle Bloemendaal en Jongewaard als "sterren", lardig gesteund door Kika Mol en >b Meeberg, door het land gaan tkken - de première was gister- rond in Haarlem - kan een gewel- k publiekstrekker worden, want /lies voorstelling is uiterst professio- elkaar gezet. fïisseur Rob Touber heeft er met nnelijke mierenvlijt aan ge- ihaafd. Die schaaf haalde het ve en de azijn uit de teksten van eerste deel „Gezelligheid, gezel- [heid" van Jaap van de Merwe, lalde het „fel-realistisehe" uit de nakter „Kijkdaarna" van Eli Asser kon niet verhullen, dat het Crhanden talent het niet hele- al haalde in het derde deel Soppels" van Guus Vleugel. har de liedjes zijn aardig, de mu djes pittig, het combootje van irry van Hoof uitstekend, en Adè- en Leen zijn onweerstaanbaar r een groot publiek. Voor mij I Kika Mol, een theaterpersoon- jkheid als de tv-ster Mary Tyler loore, de show: geestdriftig, fris en veelbelovend. ORI iet schetsje „Kykdaarna" van Eli sser is vervaardigd op de formule ,Het Schaep"; een kykje in in folkloristisch Amsterdams gezin de sloopbuurten, gelardeerd met ardige) liedjes. Het acteren van et gezelschapje houdt op het le lde toneel, anders dan voor de amera's, niet over, men zaagt lanken van zeer dik hout, maar e formule is een tv-succes en dat belooft veel voor de kassa. Ie opsieringen waaronder het aan- van Jaap van de Merwe tot le- :?n moet komen doen veel suiker in azijn: „Sabotaboemdiee" van Meeberg (de man die de nieu- Internationale van Jaap van de 'e op tv en grammofoonplaat »ng> verliest zijn opruiend karak- onder die theatrale slagroom, laar „als Jij Je moeder toch niet is er een geweldig theater- lummer door geworden, met Kika als een verrukkelijke comedien ne, die in de vreemdste standen ingt. Het derde deel van Guus Vleugel is ils theater het meest geslaagd. „Het loon der deugzaamheid" (in de he mel) zit heel knap in elkaar, en de onderlinge haat en nijd in het komen in het schetsje I „Kleedkamerscène" mooi uit de verf. Maar Adèle en Leen zyn niet helemaal bij machte om dat com pleet overtuigend op het toneel te zetten, en een liedje als „Atteriter' over een autoritair zevenjarig meis je in een anti-autoritair gezinnetje ligt buiten het bereik van Adèle Bloemendaal - ze mist het venyn. Maar het wordt allemaal heel zeker en vormvast gebracht, en by elkaar is het goed voor een avond plezierig uit. Jaap Joppe Spinnenplaag op vrachtschip VAL PARADISO <EFE) De ha venarbeiders van de Chileense plaats Valparaiso hebben zaterdag gewei gerd de lading van het 7.512 ton metende Nederlandse vrachtschip Wonorato van de Nedlloyd te lossen, nadat verscheidene van hen in de rui men door spinnen waren aangeval len. De havenautoriteiten gaven de ka pitein daarop bevel, de haven te verlaten en in open zee de ruimen uit j te gassen om de spinnen te verdel gen. Iji Utrecht vergaderde del (links) in gesprek met ex-infor- KVP-partijraad. Minister van mateur prof. Steenkamp. Buitenlandse Zaken Schmélzer I Het testament van cle hond' DID AM De 53-Jarige caféhouder H. J. K. uit Didam is gisteren door de politie aangehouden onder ver denking van poging tot doodslag. Om streeks een uur gisternacht wilden een 28-jarige inwoner van Didam en zijn 28-Jarige vriend D. uit Wester voort in het café van K. een maaltijd hebben. Bij de deur werden zij door de vrouw van de caféhouder tegen gehouden met de mededeling dat het sluitingstijd was. De Jongemannen maakten hierna nogal wat lawaai en gingen op ver schillende deuren en ramen van het café slaan. Toen zij in hun Volkswa gen wilden stappen om naar huis te gaan, kwam de caféhouder woedend naar buiten en vuurde vanuit het portiek van het café vanaf ongeveer 5 meter twee gerichte schoten af op het tweetal. Hij maakte hierbij gebruik van een zes millimeter vuurbuks. Uit een reconstructie van de politie is geble ken dat een schot is afgeketst op de voorbumper van de auto en een ko gel in het reservewiel van de auto is blijven 6teken. Als dit laatste schot vijf centimeter hoger was gericht, zou de bestuurder geraakt zijn. Ook de hulzen zijn later teruggevon den. De caféhouder is door de politie gearresteerd en in bewaring gesteld. Morgen zal hij aan de officier van Justitie worden voorgeleid. Minister Stuyt niet ongerust over cholera in Spanje SCHIPHOL (ANP) "Het lijkt er op dat de Spaanse autoriteiten de si tuatie wat de cholera betreft goe handen hebben", zo heeft minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhy giëne) gisteravond op Schiphol bij zijn terugkeer van een vergadering van de Wereldgezondheidsorganisa tie in Madrid verklaard. "De laatste gegevens over chole ra in Spanje waren volgens hem "erg geruststellend". "Er zijn inderdaad Bevallen van cholera geweest. Die waren vooral gelokaliseerd in de bu'irt van Barcelona en Valencia". Maar het is volgens dr. Stuyt zeker, dat de gevallen die zich hebben voor gedaan van lichte aard waren Het is ook zeker dat er geen sprake is van een epidemisch karakter, aldus de minister. Een modern Braziliaans stuk komt hier niet alle dagen langs, maar de toneelgroep Theater heeft zijn publiek zaterdag in Nijmegen voor het eerst dat genoegen bereid. Nu is modern en modern twee, want de schrijver, de 44-jarige Ariano Suassuna, van „Het testa ment van de hond," dat in de laat ste veertien jaar langzamerhand een internationale reputatie behaal de, pleegde een uitwerking van le vende Braziliaanse mythen en le genden, de niet al te scherp door prikkende maatschappijkritiek voor Brazilië kennelijk opmerkelijk is in een veilig historisch kli maat geplaatst. Een bonte wereld van schijnheill- geestelijken, boze schurken, olij ke schavuiten en zwendelende mid denstanders is verzameld om een gegeventje van een hond van de bakker. Her dier wordt gezegend omdat de geestelijkheid een schen king ruikt. De verantwoording daarover speelt op aarde en in het hiernamaals tussen Jezus Maria en duivel. Dit simpele uitgangspunt is met temperamentvolle Braziliaanse kleu ren aangeblazen, ongeveer stam- ROTTERDAM (ANP) Het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft listeravond omstreeks elf uur weer teogalarm fase 3 gegeven. Rijn mond heeft dit gedaan uit veilig- tddsoverwegingen, hoewel er ^avonds geen meldingen van prik kende lucht waren geweest. Wel *as er uit Spijkenisse een twintigtal Nachten gekomen over zware olie stank. Het gaat hier om de alarmfase 3, *aarbij een aantal fabrieken wordt terzocht hun uitworp van stikstofoxi en onverzadigde koolwaterstoffen staken. Dit verzoek ging zondag naar de Albatros Kunstmest-fa- briek, de Windmill Kunstmestfa- briek, de raffinaderijen van Shell, Esso en Chevron, de chemische fa briek Vondelingenplaat en Zoutche- mie Botlek. Van vrydagavond af had voortdu rend de alramfase 3 gegolden, waar bij de 23 samenwerkende bedrijven bij deze regeling hun lage stankbron nen moeten afsluiten. Ook na zon dagavond kwart voor zes bleef de fa se 2 gehandhaafd. De klachten bestreken dit weekein de hele noordoever, aldus de woord voerder van Rijnmond. Er kwa men meldingen uit Vlaardingen, uit Schiedam, Rotterdam-west-centrum en noord, Schiebroek, Overschie uit Ommoord en zelfs enkele uit Den Haag. Het alarm fa-se 3 wordt ge geven als er meldingen van prikke lende lucht binnenkomen. Van dit soort klachten werden er zondag van 9 tot 12 uur 's-morgens 70 bij de meldkamer ontvangen. Fase drie moet volgens de worden ingetrokken als de klachten wegvallen. Rijnmond heeft de bedrij ven echter verzocht ook na kwart voor zes zondagavond extra attent te blijven in verband met de wind stilte. mend uit de verbeeldingswereld, die wij hier aan het immense Zuidame- rikaanse land verbinden als een we reld, die bruist van carnavaleske turbulentie. Elise Hoomans is er in haar regie- opvatting niet vanuit gegaan, dat een klimaat van demonische bizar heid moest worden gehaald als men bijvoorbeeld kent uit de film van Glauber Rocha Dat redden wij koudbloedigen niet. Neen, zij laveer de naar een commedia dell'arte- sfeer met een Braziliaanse opschik en die ambitie werd volledig bin nengehaald. In de eerste plaats wel door de oogverrukkende aankleding, die Hep van Delft er in lichte, montere tonen voor bedacht. Het testament van de hond" werd een feestelyk gebeuren, Elise Hoo mans wist een speelwereld te schep pen, die inn de goed klinkende ver taling van Dolf Verspoor voor gees tige flonkeringen ten aanzien van het geloofsleven zorgde. Carol Lins- sen en Arthur Boni waren als een soort Goldoni-schavuiten zo Brazi liaans getransformeerd, dat men even nodig had om ze in hun ver momming te herkennen. NEDERLAND I 6.45 (Kleur) Pip en Zin (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal UÏOS) 7.05 (Kleur) De Flaxton Boys (NCRV) 7.30 (Kleur) Dier en vriend (NCRV) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.21 Hier en Nu (NCRV) 8.45 (Kleur) Doek Green (NCRV) 9.30 (Kleur) Koor: De L'rker Zangers (NCRV) 10.20 Ander nieuws (NCRV) 10.30 (Kleur) Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 (Kleur) Pip en Zip (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 (Kleur) Kunstsignalering (NOS) 7.30 (Kleur) Coronation Street (VARA) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.20 De sombere rivier (VARA) 9.20 (Kleur) (VARA) Tour de chant met Serge Reggiani 9.50 (Kleur) Achter het nieuws (VARA) 10.30 (Kleur) Journaal (NOS) 10.35 EHBO les 2 (herh.) (Teleac) Vergelijking van de beide, in grotere programma's geïnte greerde spelletjes „Wie van de drie" en „Wat doe je voor de kost", valt wel sterk in het voordeel van het eerste uit. Vooral dit weekeinde viel dat op. omdat het panel in „Wat doe je voor de kost" (dat voor het eerst mocht raden naar plaatselijke beroepsuitoefenaars op het eiland van uitzending Texel) weinig vindingrijk tegen de instructeur-parachitesprin- gen bleef ophikken, terwijl „Wie van de drie" met een zeer geslaagd clownsnummer voor de dag kwam. Drie clowns op een rijtje, alle drie „net echt", nummer 1 was de enige echte, maar Albert Mol gokte toch op nummer 3, die zich ontpopte als Simon van Collem. Wie had het ooit achter hem gezocht, Simon van Collem in de bocht. Waarom is dat ene spelletje nu zo veel aardiger dan het andere? De ontraadseling van dit probleem kan heel instruc tief zijn voor de amusements makers, dus laat ik eens een kans wagen. In de eerste plaats kan Je als kijker bij „Wie van de drie?" meeraden, want Je weet ook niet wie de echte is. Bij „Wat doe Je voor de kost" weet Je het beroep al en resteert dus slechts het ple zier om de manier van vragen van de panelleden, In de tweede plaats is er bij „Wie van de drie" min of meer sprake van een wedstrijd tus sen twee teams: het panel te gen de drie beroepsuitoefe naars: een gelijkere strijd. Bo vendien is er bij „Wie van de drie" meer ruimte voor creati viteit, voor beide partijen. De panelleden kunnen door heel gewiekste of geestige vragen toch antwoorden uitlokken die de identitiet van de ware Ja cob duidelijker maken, terwijl de panelleden van „Wat doe Je voor de kost" alleen via logi sche vragen tot een oplossing kunnen komen. Het slachtoffer mag bovendien alleen met Ja of nee antwoor den, krijgt, dus weinig kans zich te ontplooien, terwijl de drie bij „Wie van de drie" he lemaal zichzelf kunnen zijn, of juist helemaal een ander. Zie Van Collem. Met andere woorden: „Wie van de drie" bergt veel meer moge lijkheden tot .creativiteit" in zich en omdat creativiteit het toverwoord van de televisie is (althans dat is mijn mening), houdt dat automatisch in dat daarom dat spelletje ook het leukst is en de meeste levens kansen heeft. „Wat doe Je voor de kost" is in feite een spelle tje dat is afgeleid van „Wie van de drie" <man bekend maar beroep niet en beroep bekend maar. de man die het uitoefent niet) Men heeft een variatie bedacht op de inhoud zonder de crea tieve mogelijkheden vast te houden, terwijl men Juist an dersom een variatie op die mo gelijkheden had moeten zoe ken, eventueel met verwaarlo zing van de inhoud. Een goed voorbeeld is „Zo vader, zo zoon". Ook hier moet Je kiezen uit een aantal vaders, waarvan er een de echte is maar dat ge beurt nu via de tussenpersoon van de zoon. De creativiteits- factor is bij „Zo vader, zo zoon" weliswaar kleiner dan bij „wie van de drie", maar weer veel groter dan bij „wat doe Je voor de kost". Geen wonder dus. dat „Zo vader, zo zoon" ondanks wekelijkse uitzending zo'n lang leven beschoren is. NICO SCHEEPMAKER 7.00 NCRV. 1200 KRO. 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Klassieke en moderne mu ziek (gr.) (7.25 Horen en zien; 7.30 Nws.; 7.32 Hier en nu). 8.00 Nws. 8.11 Gewijde muziek (gr.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisrouw. (9.00 Gym- nastlek voor de huisvrouw). 9.35 Schoolradio. 10.00 Bijbelse verkennln- 'DE BEDELAARSOPERA De achttiende eeuwse, ironische „Bedelaarsopera" heeft in de eerste originele Nederlandse voorstelling door het Nieuw Rotterdams Toneel een aantrekkelijke, in sommige aspecten soms superieure presentatie gekregen. In de vorm van een spel in het spel stelde John Gay in 1728 de zwendel met morele, sociale en politieke waarden, in het Engeland van die dagen aan de kaak. Die elementen vindt men in deze NRT-voorstelling grotendeeld terug: de ironie (op de opera in verrukke lijke soli en duetten van Annet Nieuwenhuyzen en Eric Schneider), de dubbele moraal, bij struikrovers, bordeelhoudsters en gevangenisderec- teuren, in de liefde bij de vrouwen figuren. Er wordt, o wonder, uitstekend in gezongen, de muzikale verzorging van Henk Lagendaal is heel goed, Lynn Wolseley maakte soms heel grappige choreografieën. Regisseur Adrian Brine maakt er, in een ge detailleerd en goed decor van Frank Raven een amusant spektakel van, dat nergens uit de hand loopt, on danks een grote en ingewikkelde bezetting. De enige, algemene, kanttekening die er bij te maken zou zijn: het is hier en daar vooral in de bor deelscènes nog wat te tam, te beschaofd, te provinciaals. Laten we maar aannemen dat na de pop-topper „Marckthe Knife" dereen wel het verhaal van de Driestuiversopera, en daarmee van de Bedel aar sopra kent. We zien hier Macheath, de oorspronkelijke Meckie Messer, die zijn originele gedaante van Robin Hood of Rode Pimpernel, maar zonder de maat schappelijke vergoelijkinggewoon als schelm. En de hele maatschappij waarin hij, en zijn schelmen-kornuiten zich bewegen wordt door die moraal be heerst. Een uitzichtloze maatschap pij: wie aan het spel meedoet komt aan de galg, wie dat weigert kre- peert. Het i6. in deze moraliteit, een harde wereld: laten we er maar om lachen (dat verklaart het eeuwen lange publieks-succes) want we kunnen er toch niets aan doen (en daar heeft Brecht dan weer een antwoord op). Een spel in een spel, met als thea terdirecteur-bedelaar de dichter zelf, die tenslotte in een ironisch nawoord het gelukkige einde for ceert dat zijn publiek wil zien. En in het spel telkens uitbarstingen van muzikaal sentiment, zoals de ouderwetse opera dat wil, en die hier door de tegenstelling met de glasharde moraal van de teksten een uiterst komische uitwerking hebben. ARIA'S Annet Nieuwenhuyzen en Eric Schneider maken van die pseudo- aria's iets bijzonders: zo'n Jaar „Ik do. I do" is dan achteraf geen ver spilde tijd. Marijke Merckens zingt als Lucy natuurlijk ook als een leeuwerik. en Ad Hoeymans blijkt over een prachtige forse stem te beschikken. Het komische talent van Pieter Lutz is befaamd: hier als Peachum. „Verraaium", met soms als tegen speler Steye van Brandenberg als uitstekende oppercipier. Verrassend komisch ook Johan Ooms als Gap- pertje, en de komische Al te van Georgette Hagendoorn is ook al le gendarisch en hier prachtig op haar plaats. Niettemin is de vrouwelijke inbreng in deze voorstelling niet de sterkste. Het „slettenmenuet" is heel grappig en knap gedaan, maar die meisjes zijn geen sletjes, maar hoerig-doen- de meisjesstudenten. Waarom Geor gette Hagendoorn in haar dubbelrol van bordeelhoudster Mina en Slons heet is ook niet duidelijk: ze is een hysterische douairière, en Marijke Merckens als cipiersdochter is ook ver vervreemd van haar sociale mi lieu. Het zijn kanttekeningen bij een erg aardige voorstelling, met uitstekende theatereffecten, zoals voor en na de pauze, goed verzorgd, wei-overwogen en een lust voor het oog. Jaap Joppe ke gebedssamenkomst. 11.15. Nws. 11.19 Voor de zieken. 11.55 Medede lingen. 12 00 (S) Gevarieerd program ma. (12.22 WIJ van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws.; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar...) 14.05 Schoolra dio. 14.30 (S) Muzikaal middag-ma gazine 16.00 Nws. 16.03 Reaktles en commentaren op Troonrede en mil joenennota. afgewisseld met muziek. Overheidsvoorlichting: 17.00 Van tambu tot steelband ln het Xarlblsch gebied. Een klankbeeld van Raymun- do Debrot. 17 10 Voor de kleuters. 17.15 Hal!: Jeugdprogramma. Polleke Partijen: 18.19 Uitzending van de Ne derlandse Middenstands Partij. 18 30 Nws. 1841 Actualiteiten, 19.00 (S) Lichte muziek <opn.) 19.30 Informa tief programma voor mensen die creatief bezig zijn met liturgie. 20.00 (S) Semi-klassleke en moderne mu ziek (gr.21.30 (S) Klassieke muziek (gr.) 21.50 Een klein beetje pijn (The child), literair hoorspel. 22.26 Overweging. 22.30 Nws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.15 (S) Lichte muziek (opn.) 23.55 Nws. HILV. II. 298 m. en F.M-kanelen <.00 AVRO. 9.00 NOS. 10.00 AVRO. 13.00 NOS. 16.00 AVRO. 22.55 NOS. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnastiek 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) 8.00 Nws. 8 li Radiojournaal. 8.20 iS) Dag met een plaatje (vervolg). (8 30 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Uitgebreide reportage. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Muziek uit de Mid deleeuwen en Renaissance (opn.) 10.00 Voor de kleuters 10.10 Populair verzoekplatenprogramma (11.00 Nws.) 11.30 Rondom 12: programma voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Uitzending voor de landbouw. 12.40 Wekelijks radloverkeersmagazne. 13.00 Nws. 13.03 Lichte grammofoon- muzlek. 13.10 Troonrede. Aansluitend: extra nieuwbulletln en Komt u maartelefonische reacties op de troodrede en op de uitspraken van enkele ministers. 15.00 Aanbieding Miljoenennota ln de Tweede Kamer. 15.10 Toelichting op de Miljoenenno ta door de Minister van Financiën. 15.20 Gesprek over de miljoenennota. 16.00 Nws. 16.03 Muzlekmldda*. waar- In om: 16.03 (8) Serie uit zendingen van het Internationaal Bef^rdcon- cours 1971. 17.00 Beantwoording van vragen n.a.v. de troonrede en de mil joenennota. 17.55 Mededelingen 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 (S) Licht orkest met zangsollste. 18.55 (S) Lichte orkestmuziek 19.25 Paris parle. 19.30 Nws. 19.35 Geva- Radiojournaal 22.65 (S) SÏgnaalcon- certen 1970yl971: Radio Blazers En semble: moderne muziek. 23.55 Nws. tenprogramma. 11.00 Nws. 11.0. opvallend vrolijke gevarieerde visite (12.00 Nws.) 13.00 Nws 13 03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Drie-draal 16 00 Nws. 16.03 Mix- gevarieerd platenprogram- ma (17.00 Nws.)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5