int Maarten bijna een merikaans wingewest in Nederlands koninkrijk Mafia kwam in toeristenspoor HG 18 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 iCAO Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius, drie op Schiermonnikoog-formaat, die als het gebied der findse Eilanden deel uitmaken van de Nederlandse j I. liggen op ruim 800 kilometer van Curasao, in een is vergeten hoek van het koninkrijk. Ze vormen een jke eenheid met een reeks eilandjes van Britse en origine, die op de grens tussen de Caraibische Zee en itische Oceaan, een uiterst moeizaam bestaan leiden. :he band. met de Bene- Eilanden Aruba, Cura- ,ire is mede door de aag en kunstmatig. Bovenwindse Eilanden dollar een grotere rol in jkse geldverkeer dan de gulden. Sinds de hebben ontdekt, dat plaatselijke autoriteiten valt. ontwikkelen idjes zich in een snel het grootste Ameri- [ewest binnen het Ko- ;r Nederlanden. Niet al- jjayground" voor gefor- i-plussers en gokpara- beroepsspelers, die na ook wel eens iets an- Habraken Tjiri racht 31 n, maar ook als een ui- ratief werkterrein voor use grondspeculanten, die wapengekletter redelijk laagd, de drie eilandjes Toverspreuk ls de toverspreuk, die >rmlast.ige eilanden moet :n in een welvaartsstaat en St.-Eustatius is het zeer vaag toekomst- Maarten blijkt door de goedgekeurd als com- ïoor de recreatiegronden verloren zijn gegaan, ie en kunstmatige toeris- |es zijn er In overdaad Philipsburg. de hoofd- op een landtong tussen lische Zee en het zout- is nauwelijks ruimte voor praat en een achter- 3? ar tax-free shops schou- schouder naar de touris- n a te lonken. Een fles st er nog geen twee dol- 'lof sigaretten nog min e's, horloges en juwelen »lft van de prijs die Je Verenigde Staten voor ■11 het overige kost in „tax-free" duurder, andere eilanden, waar "echten worden geheven, stad, eindeloze verblin- stranden. De Caraïbi- die blauwer blijkt dan Ikaarten suggereren en UI0 zon, die het mogelijk in de schaduw van de amen wat verkoeling te wegen zijn erbarmelijk, wen je aan en wie haast? Soms staat er weg een bord „sleeping volgt dan na 50 meter srsdrempel Degene die snelheid over zo'n listefj? rijdt, vliegt met zijn of door het autodak. keer is het een verras- «f je vergeet het nooit Dolla rs van St.-Maarten, in kering variërend van Week tot dof zwart is iendelijk en vertoont geen kleur complexen, them by the show of zei een Amerikaans die terrein kwam ver- het komende seizoen, pïeden zijn: zolang een b" dollars ruikt dan When. attractie is er dan nog tot St.-Maarten bestaat ^erlands en een Frans Zoiets geeft de vakantie i&s tintje, waar Ameri- s gevoelig voor zijn. Ie- kóauffeui" brengt ze zon- naar de „windmill" Amsterdam store" in en naar de „Moulin restaurant „Saint Tro- Franse kant. Grens- pen llr A [ad formaliteiten bestaan er niet tus sen de twee delen van het eiland. De grenspaal dient uitsluitend als achtergrond voor een onnoemelijk aantal vakantiefoto's. Eens per jaar ontmoet gezaghebber burge meester) R, van Delden er zijn Franse ambtgenoot voor het uit wisselen van confectiespeeches met betrekking tot de goede onderlinge verstandhouding. Dagjesmensen De Amerikanen, die St.-Maarten bezoeken, bestaan voor een groot gedeelte uit dagjesmensen, die met cruiseschepen worden aangevoerd. Ze zijn een dankbare prooi voor de taxichauffeurs, die de opper vlakte van het eiland aanmerke lijk vergroten door zo langzaam mogelijk te rijden. Na de' rondrit volgt een bijna verplichte shop ping tour langs de tax-free shops, waarna de trip besloten wordt, met een kleine aderlating in één van de casino's. De dagjesmensen in 1970 waren het er 58.000 meestal midden standers, die een Jaar lang voor hun cruise hebben gespaard, vor men slechts een bijprodukt van de toeristenindustrie. Het hoofdpro- dukt ligt op het strand of rond de swimming pool van de luxe ho tels: beroepsgokkers en rijke oude heertjes die aan de zijde van een Brigitte Bardot-figuur de genera tiekloof liggen te overbruggen. Laat in de avond verschijnen ze feestelijk opgetuigd in de casino's. De mannen achter de rouletteta fels, de vrouwen zitten in de cra- pauds die in slagorde langs de wanden staan opgesteld. De sfeer is er plechtig met lugubex*e bijge dachten. Er wordt weinig en zacht gesproken. Af en toe wat zenuw achtige gilletjes van de dames als een jackpot tot uitbetaling over gaat. Onwezenlijk grote havanna's worden deels opgerookt, deels op gegeten door glimmende mannet jes, diè met een geforceerde non chalance torentjes bouwen van dollarfiches op en rond het favo riete nummer. Bijna levenloze croupiers harken de inzetten naar zich toe onder het alziend oog van opzichters, die zonder make-up geschikt zijn om in iedere gang sterfilm te figureren. Exclusief St.-Maarten heeft zich in korte tijd ontwikkeld van een straatarm visserseiland tot een exclusief va kantieoord voor Amerikanen, die de weistandsgrens mijlen ver ach ter zich gelaten hebben. Geen hippies, geen gezinnen in de meeste hotels worden kinderen niet toegelaten ook een Cura- caoëenaar of Arubaan kan zich niet permitteren om in eigen land op vakantie te gaan. De hotelprijzen zi.in bewust inge steld op je set. In een gewoon hotel beginnen de prijzen bij 60 dollar per dag. Wil men iets luxer, dan is er' het Mullet-Bay hotel, waar Je voor 125 dollar per dag ook gebruik mag maken van de golflinks. Taxitarieven, de prijzen van huurauto's en alles wat zijde lings met het toerisme te maken heeft, bewegen zich op hetzelfde niveau. Het doet dan ook nogal irreëel aan, als het hoofd van het toeristenbureau de verwachting uitspreekt, dat in de naaste toe komst ook Europese toeristen naar St.-Maarten zullen komen. Toch zullen er nieuwe toeristen bronnen aangeboord moeten wor den, want voortekenen wijzen erop. dat de Amerikanen uitgeke ken raken op het Caraibische ge bied. In Puerto Rico hebben al enkele grote hotels, waaronder Hilton, hun deuren moeten slui ten. Ook van de andere eilanden komen alarmerende geluiden uit de hotelsector. De relatief hoge vliegtarieven, de dure hotels, de slechte service en een eenzijdig amusementsleven, beach en ca sino worden in de Amerikaanse vakliteratuur als voornaamste oor zaken genoemd voor de sterk da- Boven een kaartje van het Caraibische gebied met rechtsonder de Bovenwindse Eilanden. Kleine stipjes die er in het geheel niet uitspringen. Daarnaast: het strand van Sint Maarten grijzende mannen met Brigitte Bardot-aclitige-g ezellinnen. Daaronder: de voorstraat van Phi lipsburg, tax-freeshops mannetje aan mannetje. Helemaal beneden: senatorClaude Wathey, trotse bezitter van de goudeji sleutel van New York. lende belangstelling in het Carai bische eiland. St.-Maarten. het duurste eiland in de Caraibean dreigt zichzelf uit de markt te prijzen. „Voor een dag in de Caraibean bent u een week in Spanje", ad verteert een reisbureau in New York. Op het ogenblik echter rollen nog jaarlijks zo'n tien miljoen toeris tendollars St.-Maarten binnen. Het grootste gedeelte hiervan rolt met dezelfde snelheid weer terug naar de Verenigde Staten. Alle hotels op de Bovenwindse Eilan den zijn Amerikaans bezit, meest al gedeeltelijk gefinancierd met door Nederland gegarandeerde le ningen in het kader van de ont wikkelingshulp. De eerste tien Jaar hoeven de Amerikaanse onderne mingen geen belasting te betalen. Deze tax-holding in combinatie niet de hoge logiesprijzen zijn meestal wel voldoende om het geïnvesteerde eigen kapitaal plus rente veilig te stellen. Het ruikt, ergens naar roofbouw: zijn de toeristen na tien Jaar weggeprijsd. dan kan de Amerikaanse inves teerder het ergens anders probe ren en St.-Maarten is een illusie armer. Buitenlandse hotels met, zeker in de goed betaalde baant jes, buitenlands personeel. De toe ristenindustrie op de Bovenwindse Eilanden is een exclusieve aange legenheid van en voor Amerika-* nen, die zich in deze lucratieve onderneming gesteund weten door de lokale politieke elite. Claude Wathey, voorzitter van de Democratische Partij en sedert tien jaar politiek alleenheerser op de Bovenwindse Eilanden, is geen moeite teveel om zijn Amerikaan se vrienden terwille te zijn Als volksvertegenwoordiger van de Bo venwinden in de Staten van de Nederlandse Antillen, heeft hij zichzelf de titel van „senator" aangemeten, wat bij zijn Ameri kaanse relaties, waaronder senato ren en andere vip s nogal wat in druk maakt. Dankzij zijn welwillende houding wat betreft grondaankopen, ver- blijfs- en werkvergunningen, is se nator Claude Wathey mededirec teur van alle hotels op St.-Maar ten. Ei- zyn trouwens maar weinig ondernemingen op het eiland op te noemen, waarvan Claude Wa they of zijn broer Chester geen eigenaar of mede-eigenaar is. „Je kan op St.-Maarten onmogelijk zaken doen, zonder medewerking van „Wathey Enterprises" SSN zegt oppositieleider Will Johnson. Ook op het politieke vlak kan se- nator Wathey rekenen op zijn Amerikaanse vrienden. Zijn campagne voor de Eilands raadverkiezingen van 7 mei jl. werd gefinancierd door Ameri kaans kapitaal. Omdat de Demo cratische Partij desondanks met aanzienlijke blikschade uit de stembusslag te voorschijn kwam. werd Claude Wathey compleet met steelband en voetbalelftal naar New York uitgenodigd waar hij met groot ceremonieel de sleu tel van de stad in ontvangst mocht nemen. Zijn politieke ima go kaai nu weer een stootje heb ben. Zo'n sleutel brengt naturlijk ook verplichtingen met zich mee. Iede re Amerikaanse onderneming, die met een. liefst zo wild mogelijk, hotelplan naar St.-Maarten komt. krijgt zonder veel moeite een stuk grond tegen een heel schappelijk prijsje. Het Eilandbestuur is ook nog bereid deze grond bouwrijp op te leveren, wat meestal niet nodig is. want de hotelplannen worden snel vergeten en het verworven grondgebied gaat in een snel tem po van hand tot hand. In iedere hand blijven wat dollars achter: een terrein, dat een Jaar geleden voor 1200 dollar in de markt lag. bracht kort geleden 25.000 dollar op. De terreinen verwisselen zo snel van eigenaar, dat de grondbelas ting in de meeste gevallen achter het net vist: de aanslagen komen steeds bij de vorige eigenaar te recht. Naast de groothandelaren zijn er nog de particulieren, die een stuk- Je grond kopen, of in erfpacht krijgen, omdat zij zich in St.- Maarten willen vestigen. Nadat het terrein enkele malen van eige naar is veranderd erfpachts- grond wordt even druk verhandeld als eigendomsgrond komt er uiteindelijk wel een rentenier, die er een huis op zet. waar hij zelf een paar maanden per Jaar in gaat wonen. De rest van het jaar mogen zijn landgenoten er gebruik van maken k raison van 250 dol lar per week. In het vakantiesei zoen worden de prijzen verdub beld. Gokkers Het grootste deel van St.-Maarten is op het ogenblik Amerikaans ge bied. Een St.-Maar ten aar die op zijn eigen eiland een huis wil bouwen komt voor de grond bij een Amerikaan terecht. „Als het zo doorgaat heb ik eerdaags een Amerikaans visum nodig om op mijn eigen eiland te mogen wo nen", zei een knorrige kehier. De ijver om toeristen en inves teerders binnen te lokken, maakt de autoriteiten uitermate soepel in hun toelatingsbeleid. Zo soepel, dat een toenemend aantal duistere figuren de weg naar St.-Maarten weten te vinden. Beroepsgokkers en randfiguren, die in de schaduw van het casino leven en wer ken. Voor de casino-managers zijn de echte toeristen weinig interes sant: ze verkopen per avond een paar honderd dollar en liggen daarna waarschijnlijk vol wroe ging in hun bed te draaien. De gokbazen tonen meer interesse in de keiharde Jongens, die een paar duizend dollar vergokken en de volgende avond weer achter de roulettetafel verschijnen. Wekelijks arriveren op de Julia- na-luchthaven chartervliegtuigen met beroepsgokkerspersonen die zich in Las Vegas een bepaalde faam hebben verworven en die nu op uitnodiging van de Hotel-Casi- no-directie het werkterrein voor een paar dagen verleggen. Reis- en verblijfkosten zijn voor reke ning van het casino: van de ge nodigden wordt slechts verwacht, dat zij zich in het casino niet kinderachtig gedragen. Ze hebben zo hun eigen manieren. Nog onlangs moest één van de ca sino's een paar dagen sluiten, om dat alle cheques totaal 185.000 dollar die een gokgezelschap via het casino bij een lokale bank had verzilverd, ongedekt bleken. Nadat de casino-directie de scha de had vergoed, kon de roulette weer draaien. Als een St.-Maartenaar over de casino's spreekt, heeft hij het over de activiteiten van de mafia op zijn eiland. Gezaghebber Van Del den trekt een vies gezicht als hij het woord hoort. „Zoiets komt bij ons niet voor" zegt hij. Voor zijn onderdanen klinkt het niet zo overtuigend. Er zijn de laatste tijd in de horeca-sector geheimzinnige moorden gepleegd. En van het vliegveld verdween „zo maar" een vliegtuig, dat door de minister van Verkeer aan de ketting was ge legd. Bij de grensautoriteiten in de Verenigde Staten en Puerto Rico geniet St.-Maarten een zekere re putatie als transitohaven voor drugs. De Puertoricaanse douane, van nature toch al niet zo in schikkelijk, wil per sé de bodem zien van iedere koffer die uit St.-Maarten komt. De vrees is niet ongegrond, want zelfs voor een onhandige amateur is het kinderlijk eenvoudig een paar kof fers vol drugs St.-Maarten binnen te krijgen. Als gevolg van de tax-free-status van het eiland worden er geen invoerrechten ge heven. Er is geen enkele douane controle. „De mafia bestaat bij ons niet", zegt senator Claude Wathey: „Alle Amerikanen die naar St.-Maarten komen, worden gecontroleerd door Interpol, de FBI en de CIA". Waar de controle door dit indruk wekkende consortium plaats vindt, is niet helemaal duidelijk. In ieder geval niet op de Juliana-luchtha ven. De controle op de binnenko mende passagiers is er zo amateu ristisch dat menig toerist, bewust of onbewust, de aankomsthal bin nenkomt zonder medeweten van de immigratie-autoriteiten. En voor degene die toch de offi ciële weg wil bewandelen, is het ook al niet zo moeilijk om zich op St.-Maarten te vestigen: Een Amerikaans paspoort een mooi verhaal en eventueel wat dollars is ruim voldoende om een ver blijfsvergunning te bemachtigen. Die is dan wel tijdelijk, maar wie moet dat. controleren? De politie niet. Een ijverige agent, die in zijn onschuld een Amerikaan zon der geldige verblijfsvergunning in de kraag greep, werd hiervoor op het matje geroepen, omdat hij het toerisme nadelig beïnvloedde. Het zelfde kreeg een belastingambte naar te horen, die een aanslagbil jet durfde sturen aan een Ameri kaanse ingezetene van St.-Maar ten in verband met diens activi teiten in de toeristensector. Roes Ondanks de sombere berichten van de omliggende eilanden, leeft men op St.-Maarten nog steeds in een toeristenroes. „Iedereen profi teert van de toeristendollar", ver klaart gezaghebber Van Delden trots. Oppositieleider Will John son. merkt hierbij op. dat het met de verdeling van de toeristendol lars maar treurig gesteld is. Het grootste deel verdwijnt in de zak ken van de buitenlanders en van de elite van de Democratische Par tij van Wathey. De kruimels blijven over voor de locale bevolking, die dh gelaten accepteert, omdat men vóór het toeristentijdperk zelfs niet voor kruimels in aanmerking kwam. Die kruimels worden intussen wel duur betaald. Als gevolg van het toerisme zijn de „tax-free" levens- middelenprijzen enorm gestegen. De huizen zijn onbetaalbaar, zo Je al een woning kan bemachtigen. De kosten van levensonderhoud liggen op St -Maarten momenteel even hoog als in New York. Voor die kruimels moet de locale bevol king ook alle bijverschijnselen ac cepteren. die in het kielzog van het toerisme het eiland binnen stromen. Het wordt de St.-Maar- tenaren zo langazmerhand duide lijk. dat ook de toeristenindustrie in staat blijkt tot milieuverontrei niging. Interne tegenstelling op de Nederlandse Antillen. De toto geelt een beeld van een brand in Willemstad tijdens de algemene op stand vorig jaar mei op Curagao. Iets dergelijks zou op Sint Maar ten waar wel armoede heerst maar geen proletariaat is niet kunnen gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15