'eking mag zetel Formosa i Veiligheidsraad hebben firatn PPOSITIE IN LSTER IN CLEMENT Natrinon! Een Bonn-bon met nare bijsmaak Palestijns- Jordaanse verzoening: weinig kans Zoutarm dieet? FINSE ERKENNING TWEE-DUITSE REALITEIT coebergh stemmen onder sterke druk van bondgenoten in I K Rockefeller: gijzelaars in kruisvuur van politie gedood Een jaar na burgeroorlog met coebergh nieuwe oogst hebt u beste bessen onder de (gratis) schenkkurk PAG 17 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD fYORK (Reuter) De Verenigde Staten hebben er, on- rke druk van hun bondgenoten, mee ingestemd in een ie over de vertegenwoordiging van China in de Verenig- aan te bevelen dat Peking de zetel in de Veiligheids an nationalistisch-China overneemt. goedingelichte kringen is van de resultaten van een jg bij de Amerikaanse dele ter leiding van ambassadeur die werd bijgewoond afvaardigingen van 30 lan- raan gevraagd is de Ameri- esolutie mede te onderteke- resolutie zal waarschijnlijk week bij de algemene verga- worden ingediend. De van de vertegenwoordiging zal vermoedelijk in ie helft van oktober aan de YORK «DPA, AP) Het inse tijdschrif Look, met 'n an 6,5 miljoen één van de van de VS, zal volgende niet meer verschijnen. De Communications Ine" te i deelde gisteren mee tot op- 5«1 wongen te zijn door stij- [erliezen, veroorzaakt door arde inkomsten en toene- roduktiekosten. „Look" ver in de twee weken, de opheffing worden meer medewerkers getroffen. gisteren gehouden perscon- gaf president Nixon formeel openbaarheid prijs dat de Staten de toewijzing van in de veiligheidsraad aan leunen en dat dit betekent dat Formosa dan niet langer in deze raad vertegenwoordigd zal zijn. Nixon zei er echter bij dat de VS zullen trachten te voorkomen dat Formosa uit de volkerenorganisatie, zal worden gestoten. Uitstekend Nixon zei dat de besprekingen met China over zijn reis naar Pe king en een ontmoeting met de Chi nese premier Tsjoe en-lai „uitsteken, de" vooruitgang maakten. Hij zei dat de plannen zich op de juist wijze ontwikkelden, maar hij weigerde te zeggen wanneer zijn bezoek aan Pe king zou plaatsvinden of wat hij daar zou bespreken. De president werd vragen gesteld over verklaringen van premier Tsjoe En-lai in interviews met kranten die zouden hebben betekend dat China een onbuigzame houding zou aan. nemen tijdens de besprekingen met de VS over Taiwan, Japan en Zuid oost-Azië. Nixon antwoordde dat noch hijzelf noch Tsjoe En-lai het sentimentele denkbeeld aanhingen dat door gewoon elkaar te ontmoeten alle problemen zouden verdwijnen. „Hij weet en ik weet dat er zeer grote problemen tussen onze beide landen bestaan", het zal nuttig zijn deze mogelijkheden te bespreken. Dat zou tenminste een begin van betere betrekkingen kunnen betekenen. ree b correspondent) IN Op 5 oktober zal het belangrijkste Noord-Ier- ■artijen, de sociaal-de- en Labour-partiJ en de Jtische Partij, opgerichte ive parlement in London- het eerste bijeenkomen, berekening zal het zes so- tcraten, vier nationalisten, nafhankelijke bevatten. De- e instelling, die wat getal- betreft nauwelijks indruk ken, draagt de grandioze ti- „Assemblee van het Noord1- Maar in feite is het een ing van één partijblok. De sen de Unionistische rege- de minderheid zal er nog, vergroot. 'i—freiding van de opening van kuur parlement dat slechts de Juist genoemde partijen de afgevaardigden van het ïse Lagerhuis en van de bestaat heeft veel tijd ge- r de noodzakelijke raadple- constitutionele deskundigen Egels voor dit schijn-parle- Msten opstellen. Zijn taak is van de minderheid krachti- ooit te laten horen, itiefnemer, de sociaal-demo afgevaardigde John Hume, de dat de assemblee duide- maken d'at er in Noord-Ier- stemmen bestaan en dat regeringssysteem is vast- Hume ziet het alternatie- tent vooral als een middel snheid en de discipline van tie te versterken. Hij zei ook _og niet alle geïnterneerden I lekten, de oppositiepartijen ^fEigeren deel te nemen aan de Britse minister van Bin- Zaken Maudling voorge- ®de tafel conferentie van tree politieke en geestelijke haduw parlement kan na- ?een wetgevende functie uit want het beschikt niet n5, 1 ambenarenapparaat bo de leden van het parle- ïiuitend gekozen als lid van Bont-parlement. Doordat tiliepartijen op één lid na 'boycotten, kan dit het re- ifcem, dat zij zo snel mo- val willen brengen, ernstig »en. Warring wordt echter ver bat 'n derde oppositiepar- toms-katholieke) republikein- "^-partijeveneens van plan ffcn „parlement" te begin- Qegen graafschappen van 11 moeten omvatten. Het ei- Clster is namelijk groter dan van het bij Verenigd Ko- behorende Noord-Ierland toafschappen telt. De rest Hgt binnen de Ierse pu bliek, door deze politiek bij het noor den te betrekken, betekend dat een duidelijke uitspraak voor Ierse her eniging. John Taylor, de Noord-Ierse' mi nister van Binnenlandse Zaken, verklaarde dat het alternatieve par lement helemaal geen assemblee van het Noord-Ierse volk is, maar in hoofdzaak een bijeenkomst van één poütieke partij, de sociaal democrati sche en Labour-partij, die zich vol gens hem hoe langer hoe meer iso leert. Afgewacht moet worden in hoeverre de rooms-katholieke bevol king achter Hume staat. SIMFEROPOL (DPA) De Russische partijleider Leonid Brezjnew was gisteren zelf op het vliegveld van Simferopol, de hoofdstad van de Krim om de Westduitse bondskanselier Willy Brandt te begroeten, die met een Westduits militair vliegtuig aan kwam voor besprekingen met hem. Brandt is in gezelschap van zijn deskundige op het gebied van de Oostpolitiek, Egon Bahr. De be sprekingen worden op de Krim gevoerd en zullen waarschijnlijk tot en met morgen duren. Na de begroeting gingen Brandt en Brezjnew en hun begeleiders per auto naar het 90 km verder geleden Oreanda, een badplaats aan de Zwarte Zee, waar de con ferentie wordt gehouden. Politieke waarnemers verwach ten, dat de beide staatslieden be halve kwesties van bilateraal be lang zoals verdragen betreffende handel, cultuur en verkeer, ook vraagstukken van multilateraal belang zullen behandelen. Wat deze laatste zaken betreft, denkt men aan het Russische voorstel tot een Europese veilig heidsconferentie en het initiatief van de NAVO tot wederzijdse troepenvermindering Bij zijn vertrek uit Bonn ver- ALBANY (Reuter) De gouver neur van New York, Nelson A. Roc kefeller. heeft gisteren gelegd, dat de negen gijzelaars, die maandag om het leven kwamen toen de politie de gevangenis van Attica bestormde, in kruisvuur terecht gekomen waren. De politie viel van vier kanten aan. Het verbaast me dat er niet meer doden zijn gevallen, zei de gouver neur op een persconferentie. Hij noemde het buitengewoon, dat de 28 andere gijzelaars het er levend hebben afgebracht. De politiemannen schoten volgens Rockefeller evenwel niet in het wil de weg. Zij hadden opdracht van vier kanten aan te yallen en te schie ten zodra zij zagen dat een gijze laar door gevangenen werd bedreigd. Daardoor kwamen sommige gijze laars in een kruisvuur. Een arts die aan de lijkschouwing van de omgekomen gijzelaars heeft deelgenomen verklaarde gisteren, dat hij bereid is foto's te verstrekken waaruit duidelijk blijkt dat de gij zelaars niet met messen zijn gedood, zoals aanvankelijk was beweerd, maar door kogels. Robert Fischer, die het officiële onderzoek leidt in deze zaak zei gisteren dat het nog hele maal niet zeker is of de gevange nen' geen geweren hadden. klaarde de Bondskanselier dat de niet-officiële ontmoeting met de Russische partijleider gelegenheid biedt de balans op te maken over het tijdvak dat verstreken is sinds de ondertekening van het Westduits-Russische verdrag op 12 augustus vorig jaar. Hij zal de vraag stellen hoe de weg naar ontspanning kan worden gevolgd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Zoutarme melk van. Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar -g Een RAI vól radio- en T V-nieuws •4^ Primeur: de video cassette •4r Hi-fi-corner 4 kanaal-stereo •yr Orgelzaal met 'magisch orgel' Bel 020-796441 voor inlichtingen over de radioen TV-programma's opdeFirato Zondag laatste dag dagelijks 10-17 en 19-22 uur, zondags 10-17 uur. Toegang I Amsterdam TT-biljetten aan NS-stations BEIROET (Reuter, AP) Een nieuwe poging een Jordaans passa giersvliegtuig te kapen en de groei ende weerstand onder de militante Palestijnen hebben het toch al ge matigde optimisme over een goede afloop van de Palestijns-Jordaanse "verzoeningsconferentie" in de Sa> oedisch-Arabische plaats Djeddah een danige knauw gegeven. Deze conferentie, die door Egypte en Saoedi-Arabië is georganiseerd in een poging de betrekkingen tussen het Palestijnse verzet en Jordanië te verbeteren, zou woensdag in Djeddah begonnen zijn. Hoewel een delegatie van de Palestijnen en één uit Jorda nië zich in deze stad bevinden schij nen zij nog niet met elkaar in con tact te zijn geweest. Jordanië beschuldigde gisteren een guerrillastrijder van Al Fatach ervan een passagiersvliegtuig van de Jor daanse luchtvaartmaatschappij Alia te hebben willen kapen. De man was door rechercheurs gearresteerd toen' het toestel boven Egypte vloog, Hij bleek een handgranaat bij zich te hebben. Het was deze maand een tweede poging tot kaping van een Jordaans vliegtuig. Op 8 september dwong een commando van Al Fatach een' toestel van Alia naar Libië te vliegen. Het overleg in Djeddah wordt door sommige Arabische commentatoren de laatste kans genoemd op een com promis dat de Palestijnse comman do's in staat zou stellen weer bases in Jordanië te vestigen voor him strijd tegen Israël. Uitstel De besprekingen zijn al enkele ma len uitgesteld, voornamelijk vanwege de ernstige meningsverschillen in de Palestijnse verzetsbeweging, waarvan' sommige leiders wel. maar andere vol- (Van onze correspondent) HELSINKI De aangekondig de diplomatieke erkenning van de beide Duitslanden door Finland blijkt een Bonn-bon te zijn die voor sommigen een nare bijsmaak heeft. De parlementaire commis sie voor Buitenlandse Zaken in Helsinki is unaniem verontwaar digd over het feit dat niemand van tevoren werd ingelicht. „President Kekkonen heeft deze zaak notabe- ne tijdens een persconferentie be kend gemaakt, zonder ons daarvan in kennis te stellen", brieste de commissiewoordvoerder Kalevi Sorsa. Door Wim Timmers In Oost-Berlijn werd wat vuur werk geofferd aan het Finse plan en in Bonn werd na enige koele commentaren het geheel in de ijs kast gelegd. Bondskanselier Willy Brandt verklaarde kort geleden nog tijdens een conferentie in Zwe den dat een erkenning van Oost- Duitsland niet de ondergang van de wereld tot gevolg zou hebben, maar reageerde nu uiterst voor zichtig, hetgeen begrijpelijk is. Deze Finse stap in de internatio nale politieke arena omvat meer dan slechts de erkenning van de beide staten. President Kekkonen heeft namelijk ook andere wensen op tafel gelegd: het voorstel de Finse neutraliteit te erkennen en het plan binnenkort in Bonn en Oost-Berlijn de rekening te presen teren van de door Duitse troepen in Finland aangerichte verwoestingen aan het einde van de Tweede We reldoorlog. Hiermee is ongeveer een half miljard gulden gemoeid. Vooropgesteld dient hierbij te wor den dat Finland sedert de Tweede Wereldoorlog een vrij consequen te buitenlandse politiek heeft ge voerd. Opzienbarend Tot dusverre werd Oost- noch West-Duitsland diplomatiek erkend en hetzelfde geldt voor Noord- en Zuid-Vietnam en de beide Korea's. Te pas en te onpas werd door Fin se diplomaten en regering de eigen neutraliteitspolitiek benadrukt, iets dat minder acceptabel bleek te zijn voor hen die het vriendschapsver drag met de Sowjet-Unie bij de zaak betrekken. Een antwoord op de vraag waarom deze opzienba rende stap nu genomen is is in Hel sinki niet makkelijk te vinden, maar theorieën zijn er volop. De twee belangrijkste zijn deze: president Kejtkonen heeft een sein tje uit Moskou gekregen, dat in dien hij het goede voorbeeld geeft eventueel meer landen in Europa zullen volgen en aan deze wens ge hoor gegeven of president Kekko nen heeft op eigen initiatief beslo ten tot deze koerswijziging in de buitenlandse politiek (hetgeen on der andere blijkt uit de reactie van de commissie voor Buitenlandse Zaken). Daarbij mag niet vergeten worden dat hij reeds eerder heeft bewezen wijze beslissingen te kun nen nemen, die oostwaarts gewenst zijn en westwaarts acceptabel wor den gevonden. Finland is weliswaar bekend om de uitstekende kwaliteit van de daar gebouwde jjsbrekers, maar men ontkent in officiële kringen in Helsinki dat er sprake is van een ijsbreker-taktiek op diplomatiek niveau. Een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken aldaar wees er op dat theorie nummer één de vin gerwijzing uit het Kremlin niet in overeenstemming kan zijn met de werkelijkheid. Voorstel De beide Duitslanden diploma tiek te - erkennen is gebaseerd op een definitieve oplossing van de kwestie-Berlijn, zo verklaarde hij, en daarbij wordt bevestigd dat net wederopnemen van de betrekkin gen alleen gelijktijdig kan gebeu ren voor beide staten. We hebben het dus ook gedeeltelijk aan Bonn overgelaten te bepalen wanneer een positief antwoord verstrekt kan worden, waarmee onze neutrale lijn zoals gewoonlijk wordt ge volgd. Hetgeen eigenlijk wel een beet je klopt, de reacties van de com munistische partij in Finland in aanmerking nemende tenminste Daar wordt nu reeds de regering ervan beschuldigd de uiteindelijke beslissing over de diplomatieke er kenning in Westduitse handen te hebben gelegd. In een commentaar citeerde president Kekkonen Char les de Gaulle en zei dat het altijd goed is de wereld te beschouwen zoals die is. Volgens politieke te genstanders van Kekkonen is een klein beetje kortzichtigheid ook erg lastig. Pijnlijk wordt het geheel eerst goed wanneer de schadevergoeding door Duitsland aan Finland ter sprake komt. De verwoestingen die in Noord-Finland in 1944-'45 wer den aangericht door plunde rende Duitse troepen was enorm, zei president Kekkonen in een vraag gesprek. Tot nu toe bestond er ech ter geen moeilijkheid onze eis tot schadevergoeding te regelen Oost- Duitsland heeft officieel ontkent verantwoordelijk te zijn voor de miljardenschade veroorzaakt door de opkomst en ondergang van het Derde Rijk, terwijl West-Duitsland al enige tientallen miljarden aan vergoeding heeft betaald. Zou Fin land nu een uitzonderings geval worden dan kan er namelijk op worden gerekend dat nog meer landen schadevergoeding gaan eisen van zowel West- als Oost-Duits- land en een soort werkverschaf fingsobjecten kunnen gaan wor den voor het Internationale Gerechtshof in Den Haag. Pikant Een andere pikante noot is dr Finse wens de eigen neutraliteit of ficieel erkend te zien. Het vriend schapsverdrag met de Sowjet-Unie, werd kortgeleden voortijdig ver nieuwd en blijft van kracht tot in de jaren '90, waarbij het verdrag gebaseerd is op een gezamenlijke ver dediging tegen een mogelijke West duitse daad van agressie. Het on derhandelingspakket dat nu door President Kekkonen op de groene tafel werd gelegd bevat ook een voorstel voor een vriendschapsver drag met Bonn, waarbij uitdrukke lijk de term non-agressiepact wordt vermeden evenals dit het geval is in de overeenkomst tussen Bonn en Moskou. De Westduitse reactie was kort: men wees er op dat de ontwikkeling nog niet zover gevorderd was dat een onbeperkt po sitieve beoordeling tot de mogelijk heden behoorde. Een kleine terecht wijzing, volgens politieke waarne mers, omdat Finland geen gelijke tred heeft gehouden met Brandt en consorten in de ontwikkeling van de beide Duitslanden. Maar in Fin land hoopt men op de bekroning, van dit politieke steekspel: het hou den van en Europese veiligheidscon ferentie in Helsinki, iets waarvan, velen denken dat dit het uitein delijke doel is van de laatste poli tieke manoeuvres van presi dent Kekkonen. strekt niets van een verzoening met Jordanië willen weten. De verklaring van de Jordaanse re gering, die gisteren' liet weten dat haar delegatie in Djeddah betwijfelt of de Palestijnse delegatie wel repre sentatief is voor alle guerrillagroepen, is ook niet bevordelijk voor een goed verloop van de besprekingen. De twij_ fel van de Jordaniërs is echter wel begrijpelijk, want twee radicale com mandogroeperingen, beide behorend tot de "Palestijnse Bevrijdingsorgani satie", hebben op de aanwezigheid van de Palestijnse delegatie in Djeddali afgegeven en gezegd dat zij zich niet door de op deze conferentie genomen besluiten gebonden achten. Eén' van die groeperingen, het "Volksfront voor de Bevrijding van Palestina" herhaalde gisteren zijn oproep tot omverwerping van het be wind in Jordanië en zei dat de Djed- dah-delegatie de rechtse krachten in de verzetsbeweging vertegenwoordigt. Volgens het front is het een "ver schrikkelijke samenloop", dat van daag, precies een jaar na het begin van de tiendaagse strijd in Jordanië tussen de commando's en het Jor daanse leger, Palestijnen aan een tafel gaan zitten met degenen die het bloed van de commando's hebben vergoten. Jordanië heeft gisteravond Irak en de Palestijnse guerrillastrijders ervan beschuldigd te hebben samengewerkt bij de poging het passagiersvliegtuig van de Jordaanse luchtvaartmaat schappij Alia te kapen. Volgens Jor danië was dit een komplot om het overleg in Djeddah te saboteren. In de Jordaanse verklaring wordt verder gezegd dat Iraakse straalja gers klaar stonden om de Jordaanse Caravelle op te vangen en naar het Iraakse luchtruim te escorteren. Irak heeft herhaaldelijk scherpe kritiek geleverd op de w{jze waarop Koning Hoessein de Palestijnse geur- rillabeweging in zijn land tot on macht heeft gedwongen. De Iraakse autoriteiten hebben tot Üusver niet op de Jordaanse beschul diging gereageerd. ADVERTENTIE Verras uw gasten, trakteer uzelt: Coebergh's nieuwe oogst bessenjenever is uit. Drink Coebergh püür: 'n verrukkelijke borrel met temperament. Meng Coebergh in een longdrink: 'n zomerse verkwikking!

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9