Vier Nederlandse ontslaan 920 man bedrijven personeel e Weekend retour Na de moord op Anton aangifte van z'n vrouw deed vermissing Raad voor Zending heeft kritiek op Memisa-actie Na Fokker ook Vredestein9 Ruys-Haarlem en Moltini Extra vergadering over aanleg van de „Leidse Baan" ARP SCHUIFT CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ OP LANGE RAAN EXPEDITEURS STORTTEN PUIN IN BROEDGEBIED 125 jaar], tuinartikëk ZIGEUNER- FAMILIE MOET HET LAND UIT Politie lost unieke zaak op VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG Vier Nederlandse bedrijven hebben gisteren aangekondigd dat een deel van het personeel zal worden ont ogen. Vredestein Doetinchem gaat 70 van de ongeveer 900 werkne mers ontslaan; door een reorganisatie bij Ruys-Haarlem N.V. komt 65 van de 350 man personeel op straat te staan; l in Eindhoven werd 35 man van de betonfabriek Moltini op staande voet ontslagen; bij Fokker moet in een jaar 750 man afvloeien (zoals we gisteren reeds in een deel van onze oplage meldden). Inmiddels heeft de metaalbedrijfs- ond van het NW aangekondigd dat de vermindering van het aantal ar beidsplaatsen bij Fokker-'VFW "niet omaar geaccepteerd zal worden", fetrictshoofd J. de Jong gaat samen Duitse vakbond een gesprek loeren met de leiding van het Fok- er-'VFW-concern in Düsseldorp. De heer De Jong meent dat wan- Ker er tot vermindering van perso- eel moet worden overgegaan dan erst de van de Nederlandse en En- rise uitzendbedrijven "geleende" trknemers in aanmerking moeten omen. Daar komt nog bij dat deze ©endbearijven niet over een ver- anning beschikken Volgens de NW-bond hebben üe »eilij kheden binnen het concern let uitsluitend gevolgen voor de lederlandse vestigingen. Ook in de londsrepubliek dreigen zijns inziens Dtslagen en met het oog daarop eeft de Europese metaalvakbond alangs vergaderd. Naar aanleiding iarvan heeft men minister Schiller steun verzocht bij de bouw van et eerste straalverkeersvliegtuig, de iFW 614. De regering van West- hiitsland heeft op dit verzoek gun- llg gereageerd. Vredestein 100,- onderzoek naar de bedryfs- sultaten bij Vredestein heeft ge- id tot het besluit om zeventig man ontslaan. De ontslagen zijn vol- ïns de directie noodzakelijk om de rijwielbandendivisie goede het besluit is reeds vroeg overleg ge pleegd met de vakbonden. Er werd volledige overeenstemming bereikt over een passend sociaal be geleidingsplan Verder zal er een be geleidingscommissie worden gevormd, waarin werknemer en werkgever ge lijkelijk zullen zijn vertegenwoordigd. De ingrijpende rationaliseringsplan nen zullen nu in een versneld tempo worden uitgevoerd. Ruys Haarlem Ook bij Ruys Haarlem zijn de on bevredigende bedrijfsresultaten de aanleiding geweest tot een sanering bij het bedrijf. Over de essentiële punten van een afvloeiingsregeling is met de betrokken vakbonden uit de grafische industrie volledige over eenstemming bereikt. Ruys Haarlem, dat deel uitmaakt van de groep Tho- rfiassen en Drijver/Verblifa NV zal de produktie van bepaalde enkelvou dige verpakkingsfolies stopzetten. De heer H. W. van Arnhem, hoofd bestuurder van de ANGB, deelde mee dat de ontslagen nogal "gp- spreid" vallen onder jongeren, oude ren. beambten en produktiepersoneel. Moltini Beton in Son bij Eindho ven heeft gisteren zijn 35 personeels leden met uitbetaling van loon op staande voet ontslagen. De zoge naamde "penweek" werd niet uitbe taald. Het gehele bedrijf is stilge legd. Directeur Moltini was onbe reikbaar, ook voor de vakbonden. De heer Van Setz van de NKV-bond St. Willebrordus verklaarde dat hier duidelijk sprake was van een onver antwoord beleid. ADVERTENTIE Philips batterijen noemen ze ook wel langspeel-batterijen. Elbee's dus. alii! 30,- EGSTGEEST De raad voor de Zending van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft een reeks be zwaren tegen de Memisa-actie Willem Duys. De raad betreurt het dat die actie de indruk wekte, dat het hier een „algemene zaak" be trof. Men betoogt, dat de Memisa op geen enkele wijze contact heeft gezocht buiten rooms-katholieke hing. Ook betreurt de Raad voor de Zending het gebruik dat in de Memisa-actie is gemaakt van het woord „ontwikkelingshulp" .De bevordering van een wereldom vattende gerechtigheid is van een dusdanige orde" zo zegt de raad, „dat begripsverwarring moet wor den voorkomen en niet de indruk mag worden gewekt, dat deze zaak via dit soort, acties kan worden op gelost". Verder betreurt de Raad de beeldvorming, die via deze actie het medische werk in de wereld plaats vond. Er sprak geen beleid uit. Zo is volgens de Raad nergens de rol van lutochtone artsen en de andere werkers in de gezondheidszorg aan de orde gekomen k.i vraagteken plaatst de Raad bij de terbeschikbaarstelling van an derhalf miljoen gulden door de re gering. Men constateert, dat in het verleden het toekennen van geld uit de „ontwikkelingspot" voor ADVERTENTIE Zaterdag heen, zondag terug. Extra voordelig. dagretour f 1.- ~v voordelig vw uit met NS kerkelijke projecten steeds gebon den is geweest aan zeer strenge criteria. De Raad vraagt zich dan ook af of deze criteria plotseling zijn verlaten en welke nieuwe er voortaan gelden. Inmiddels heeft ds. R. J. van der Veen, algemeen secretaris van de Nederlandse Zendingsraad bij de Memisa geprotesteerd tegen de op zet van de actie. In antwoord op deze kritiek heeft Memisa toege zegd „Dat wanneer protestanten dit wilden, zij ook konden aan kloppen om projecten". Over dit aankloppen zal met andere pro testantse partners overleg worden gepleegd. Met haar bezwaren miskent de Raad voor de Zending toch wel het karakter van een actie als die van Memisa. Men mag nu een maal nooit verwachten, dat in dit soort grote acties, dat gericht op een spontane bereidheid bij een groot publiek om geld te geven, eventjes een mondiaal probleem uitputtend en vooral wetenschap- pelijk verantwoord kan worden behandeld. Het argument dat de Memisa-actie ivas voorbehouden aan r ooms-katholieken klinkt ronduit zuur. Verder heeft het gevend publiek ook geen moment de illusie dat met het geld van DEN HAAG/LEIDEN Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland heb ben een voor 7 oktober extra openba re vergadering uitgeschreven van de commissies voor Verkeer. Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer uit de provinciale staten. Onderwerp is de aanleg van de "Leidse Baan" Provinciale Weg 16 (BIS) tussen Den Haag en Leiden en de daarte gen gerezen protesten, onder meer meer van de kant van de Werkgroep Milieubeheer van de Rijksuniversi teit Leiden één zo'n actie een wereldprobleem als armoede in de derde wereld wordt opgelost. Het is een drup pel op een gloeiende plaat, maar daar wordt bij een actie als van deze iveek ook nooit een geheim van gemaakt. Tenslotte: de gift van de rege ring van anderhalf miljoen. Dat is inderdaad een ombuiging van een regeringsbeleid. Maar verge ten mag niet worden, dat deze regering nieuw is en haar beleid kan ombuigen. Een verantwoor ding zal dienen plaats te vinden in de volksvertegenwoordiging waar minister Boertien dit najaar zijn begroting zal moeten verant woorden. (Redactie Leidsch Dagblad) Gisteren is de jaarlijkse vis wedstrijd gehouden tussen de le den van het parlement en de pers in de ir. Juliusput bij Barneveld. Oud-premier De Jong (links) laat aan tweede-kamervoorzitter Van Thiel zijn gevangen forel zien. In totaal ving hij er tien. Van onze politieke redactie. DEN HAAG De Anti-Revolutio naire Partij heeft het gesprek met KVP en CHU over de vorming van één algemene christelijke volkspartij op de lange baan geschoven. Voordat dc bestaande samenwerking wordt uitgediept en verbreed wil de ARP een onderzoek houden onder haar ongeveer negenduizend leden. Het bestuur laat daarbij onbeantwoord de vraag of het zelf wel of niet naar de ene partij toe wil werken. Dezer dagen krijgen de leden een vragenlijst in huis vergezeld van een beschouwing met de titel: „Eén al gemene (christelijk) volkspartij?" Een van de vragen luidt: .Moet naar uw mening de samenwerking met J en KVP in de toekomst worden geïntensiveerd Jn de loop van 1972 zal een ver zamel rapport van de terugontvangen vragenlijsten worden samengesteld", meldt de voorlichter van de ARP. In de toelichting op de vragenlijst wordt eraan herinnerd dat de KVP UTRECHT De Utrechtse kan tonrechter heeft gisteren twee Hil- versumse expediteurs, vader Jan van (59) en zoon Willem (33), veroor deeld tot tienduizend gulden boete of honderd dagen hechtenis voor het puin 6torten in een uniek natuurge bied. Zoon Willem kocht vorig Jaar een stukje moerasland In Loosdrecht mid den in een broedgebied van zeldza me vogels. In oktober en november werden er containers vol met puin leeggestort. De gemeente Loosdrecht stuurde daarop schriftelijke waarschu wingen en er werden boetes uitge deeld. In maart en Juli werd er ech ter opnieuw puin gestort. "Hoe haalde u het in uw hoofd om maar puin te blijven storten in dat natuurgebied", vroeg de kanton rechter gisteren. "We wisten niet dat we fout waren want we hadden afge sproken alles weer keurig met zand te bedekken", kreeg hij ten ant woord. De kantonrechter veroordeelde be val vader en zoon bovendien er voor te zorgen dat 't puin wordt afgegra ven en het terrein binnen een half Jaar weer in de oude toestand te herstellen. „U begrijpt toch dat je bij een der gelijk zeldzaam natuurgebied niet kan volstaan met te zeggen, zand erover", aldus de kantonrechter. ADVERTENTIE Het is bijna ontroerend om te zien hoe goed het grote Philips voor zijn kleine batterijtjes zorgt. zich in 1967 al heeft uitgesproken voor de vorming van een algemene christelijke volkspartij. ,3ij de CHU leven nu ook soortgelijke denkbeel den. Het is mede daarom nodig, dat ook de ARP (op alle niveaus) zich met dit belangrijke punt bezighoudt" aldus de toelichting. Het is de bedoeling, dat de vra genlijst en de toelichting in de ko mende maanden worden besproken in plaatselijke gespreksgroepen. In de toelichting staat daar over: „In verband met de discussie over eventuele nauwere samenwerking tussen ARP. CHU en KVP is het noodzakelijk ons ook in eigen kring opnieuw diepgaand te bezinnen over onze diepste motieven en drijfveren voor ons politiek handelen". ADVERTENTIE in het centrum van amsterdam nuookin haarlem Winkelcentrum Schalkwijk amstelveen J.B. WIJS ZOON Koninklijke Zaadhandel Singel 508-510 Amsterdam te". 020 - 221261 Gratis catalogus op aanvraag. DEVENTER (ANP) Vieren twintig leden van de zlgeuneurfami- lie Pierre Bergerie uit Deventer mo gen na een verblijf van zes Jaar niet langer in Nederland vertoeven. De politie van Deventer overhandigde gisteren namens het ministerie van Justitie de statenloze Bergeries de weigering voor een verblijfsvergun ning. De vier gezinnen met in totaal zestien kinderen die worden bedreigd met landuitzetting, wonen zes Jaar in de omgeving van Deventer op het regionale woonwagencentrum Sal- land. De Bergeries, die noch lezen noch schrijven kunnen, willen per se ln Deventer blijven. "Al moeten we er voor vechten", zo was het commen taar. De familie heeft een maand de tijd om een beroepschrift in te dienen. DEN HAAG Nadat hij haar I leren kennen als een uiterst intelli- had gewurgd en begraven deed gente man. die op geslepen wijze Anton doodleuk aangifte van de I zijn verdediging voerde. Tijdens een „vermissing" van zijn vrouw. Ter wijl Rijswijkse politiemannen pro beerden de kwasi-bezorgde echt genoot en huisvader gerust te stellen, lag Hennie's lichaam in een versgedolven graf aan de oe ver van de Merwede bij Dor drecht. En hun zoontje sliep nog steeds de slaap der onschuldigen in hetzelfde flatje aan de Rijs wijkse Paulus Potterlaan, waar luttele uren tevoren door vader een einde was gemaakt aan mam ma's leven. Sommige politem annen voelen zelfs aan het meest waterdichte verhaal nog nattigheid. Zo ook de Door Sybe Stamm Rijswijkse hoofdinspecteur N. P. Muusse. Het kat en muisspel tussen de moordenaar en de politie duimde drie weken lang. Toen ging Anton door de knieën en bekende hij onder een vloed van De extra vergadering wordt ge- tranen dat hij Hennie in de nacht houden op verzoek van de fracties van 26 op 27 januari tijdens een van de PvdA, D'66 PPR en PSP in heftige ruzie in een vlaag van woe- provinciale staten van Zuid-Holland, de had gedood. Hij wees de plaats Op 21 oktober wordt de aanleg van aan waar hij haar had begraven, de Leidse baan in de vergadering Maar de recherche was niet tevre- behandeld. den. In drie weken had zij Anton indringend onderzoek, dat gisteren door de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank de hoogste lof kreeg toegezwaaid, hadden vijf re chercheurs dag en nacht om elke centimeter bewijs moeten vechten met deze unieke verdachte. Na zijn bekentenis gingen zij dóór. De verbeten vasthoudende politie mannen wonnen het van de talent volle maar onervaren moordenaar. Toen Antons laatste verklaring op papier stond was een „zaak" rond die zijn weerga niet heeft in de analen van de Rijswijkse politie. De 26-jarige electronica monteur be kende dat hij zijn vrouw had ge dood, niet in een vlaag van woede, maar volgens plan. Een waterdicht plan, als de politie maar minder argwanend was geweest. Snipperdag De dag voor de moord nam Anton een snipperdag. Hij huurde een auto. een grote Amerikaanse slee, waarvan de kofferbak ruim genoeg zou zijn om plaats te bieden aan Hennies lijk. Hij reed er mee naar Dordrecht, een stad waar hij goed bekend was. Eerst zocht hij een ge schikte plaats voor het toekomstige graf. Hij koos een afgelegen plant soen. Toen kocht hij een spade Tenslotte produceerde de aspirant doodgraver een alibi voor de snip perdag en de tocht naar Dordt door een soilicitatiebezoek te brengen aan een vroegere werkgever. Hij zou Hennie 's nachts doden, in haar slaap, zachtjes, met een veren kussen op haar hoofd. Maar het liep anders. Traditiegetrouw laaide de ruzie die avond weer hoog op in de Rijswijkse flat. En zoals vaak gebeurde wilde Hennie boos de deur uitlopen. Dat paste niet in Antons plannen. Want de auto stond voor dë deur, de spade lag klaar. Dan moest het maar wat minder elegant gebeuren, besloot de doder. Hij greep Hennie met beide handen om de keel en drukte net zo lang tot zij dood was. Carrièremaker Een keurige man, een super-intelli gente werker, een carrièremaker met een gouden toekomst. Wat maakte hem tot moordenaar? In een onberispelijk kostuum, ver schanst achter een gouden brilletje, vertelde Anton de Haagse recht bank gisteren zachtgevooisd en dee moedig van zijn mislukte huwelijk, de voortdurende ruzie en van Hen- nies weigering om te scheiden. Maar waarom moord? „Er zijn toch zo veel mislukte huwelijken", zei president mr. Berkhout, „dan gaat men uit elkaar, met of zonder scheiding. Waarom moord?" „Ik weet het niet. Ik was waar schijnlijk zo ver weg dat ik geen andere oplossing meer zag". „Was u in gedachten soms bij die vrouw in Italië?" „Nee!", kreet Anton, „nee meneer de president". De vrouw in Italië kwam verder niet meer ter sprake, behalve in het psychiatrische rapport. Anton had haar ontmoet toen hij door zijn werkgever voor het volgen van een cursus naar Italië was gezonden. Bij haar vond hij de bewondering en waardering die Hennie hem vier jaar lang had onthouden. Kleine hel De Haagse officier van Justitie mr. C. van Steenderen wilde deze zaak niet eenzijdig zien. Tot op zekere hoogte kon hij begrip opbrengen voor Antons ellendige huwelijkssi tuatie. Zij waren op Hennie's aan dringen getrouwd. De Jonge vrouw vreesde alleen te zullen overblijven, hoewel zij pas 22 Jaar was. Hennie kreeg haar zin, maar het huwelijk werd voor beiden een hel. In plaats van een oude vrijster werd Hennie een ontevreden ruzie makende echtgenote, die haar man voortdurend tegenwerkte in zijn po gingen om hogerop te komen. Ten slotte werd zij het slachtoffer van moord. ZIJ werd gedood door een man met een scheefgegroeid karak ter, een zeer intelligente man, maar een onmogelijke huwelijkspartner. Want Anton is iemand die nooit raad heeft geweten met zijn gevoe lens. Hij benadert alles strikt ver standelijk. Ook ln het kapotte hu welijk werden zijn emoties door hem ingedamd en weggedrukt. Zo hoopte de spanning zich jarenlang in hem op. Tot de rampzalige ex plosie onhoudbaar losbarstte. „Het huwelijk werd van beide kanten verziekt", zei mr. Van Steenderen: „het moet in dat flatje een kleine hel zijn geweest". Psychiaters Twee psychiaters achten Anton in verminderde mate toerekeningsvat baar voor zijn gruweldaad. Kans op herhaling lijkt echter redelijkerwijs gezien onbestaanbaar en er is dan ook geen 'aanleiding om hem ter beschikking van de regering te stel len. Onder deze omstandigheden kwam mr. Van Steenderen tot een eis van acht jaar gevangenisstraf met aftrek. Advocaat mr. K. W. Zleleman pro beerde welbespraakt de voorbedach te rade weg te pleiten. Hij betoogde dat Antons radeloosheid over het huwelijk tenslotte tot een obsessie werd om zich van deze vrouw te ontdoen. In die toestand was hij niet meer in staat tot „rijp beraad en kalm overleg", aldus mr. Ziele- man, die vroeg dat Anton terzake van doodslag zal worden veroor deeld tot een veel kortere straf dan acht Jaar. Anton zelf kreeg het laatste woord. Maar, zei de verdachte, „woorden schieten te kort om te zeggen hoe veel spijt ik heb van deze ver schrikkelijke daad". Uitspraak 30 september.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7