EIDSCH DAGBLAD ;eld 18 MILJOEN VERWACHT „Niet binnen de 20 jaar" Franse politie komt in opstand IDINK WIL GROTE STEDEN HELPEN Visie dood gijzelaars nu herzien vandaag Nu echte dieren postzegel gratis bijEsso. Breestraat niet in één keer afsluiten teuws ■richt 1 maart 1860 WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1971 No. 33504 ir: G. Koopman «dacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDÉN EN OMSTREKEN t 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singe) 1. Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nahezorging tot 20 uur. tel 30500 izat uur) HAAG Het autoreden zal in »ste toekomst aanzienlijk duur- j rorden. Naast een verhoging j accijns op benzine, waardoor trprijs met minstens 2Yi a 3 il stijgen, wordt steeds duide- dat het kabinet-Biesheuvel meer onprettige verrassingen Ie autobezitters in petto heeft. onder het vorige kabinet is (gelijkheid ter sprake geweest |drage aan het Rijkswegen die via opcenten op de Mo- ligenbelasting wordt geheven, [roten. lisering daarvan is nu te ver een verhoging van het tage opcenten ten bate van de plaats van het Rijkswe- ds nieuw te creëren Ver- inds leidt automatisch tot een ing van de tarieven van de ijtuigenbelasting. reeds door het kabinet-De [esproken over de mogelij k- grondslag van de wet op de ijtuigenbelasting zodanig te d, dat deze belasting ook kan geheven op niet aan het deelnemende motorrijtuigen. belasting van langdurig op penbare weg geparkeerde, tijdelijk niet gebruikte au- motor-rijwielen kan echter irden geheven, nadat de be et is gewijzigd. Een twerp daartoe is momenteel iet ingediend, maar de moge- blijft als een zwaard van s boven de hoofden van au- elbezitters hangen. autobezitters, die hun auto's regeld gebruiken, in de af- ii maanden ook af getroffen loor een verhoging van de gemeentelijke parkeertarie- aat hiervan volkomen los. De gemeenten gegeven moge- naar <ügen inzicht de tarie- n parkeermeters, openbare fterreinen e.d. te verhogen, is liver plaatselijke aangelegen- Met de eventuele resultaten et gemeentelijk parkeerbeleid rijksoverheid geen gaten in roting dichten. Antilliaanse leiders over onafhankelijkheid SCHIPHOL (ANP) Sprekend als leider van de PPA en niet als lid van de huidige Antilliaanse regering heeft de minister van Justitie, dr. H. R. Dennert, vanochtend bij zijn te rugkeer naar Curasao op Schiohol verklaard, dat van Antilliaanse onaf hankelijkheid binnen de eerstvolgen de 20 jaar geen sprake kan zijn. „Wij hebben nooit om onafhanke lijkheid gevraagd," aldus dr. Den nert. „Nu gaat het er plotseling op lijken alsof Nederland van ons af wil hetgeen ons in de Antillen een ge weldige teleurstelling heeft bezorgd. Het volk is er ook helemaal niet op geprepareerd. Het wil bepaaldelijk de Nederlandse nationaliteit behou- HAAG De speciale aanpak woningnood in de vier grote bouwminister drs. B. J. heeft aangekondigd houdt bij de gemeentegrenzen, Beidt nadrukkelijk ook voor lelijk gebied rondom de vier .Ret is een agglomeratie zei de woordvoerder van de 'r vanmorgen. belemmerd beschikbaar stel- 0 bouwvergunningen aan de Me gemeenten zou, naar de van deskundigen, een loos Dn als de ministeriële vrij- bij de gemeentegrens zou h. ACHTVORST Nt verwacht van vanavond tot >&vond: droog en overwegend *eer en in het algemeen wei- ■d Min temperaturen vlak aan ïeveer 10 graden, in het bin- van plus 5 tot min 1 graad 1 veel plaatsen nachtvorst. Ma- borgen rond 17 graden. (opgemaakt om 12.40 uur). De voorzitter van de federatie van woningbouwcorporaties in Rot terdam, de heer P. Th. Biersma, en de voorzitter van de Algemene Wo ningbouwvereniging in Den Haag, de heer J. Meijer, zeiden vanmor gen desgevraagd dat in deze Zuid hollandse grote steden bijna geen bouwrijpe grond voorhanden is. „Het beschikbaar zijn van bouwrij pe grond is bepalend voor de hoe veelheid woningen die gebouwd kunnen worden," zeiden zij. Wat de Haagse agglomeratie betreft zag Meijer in Zoetermeer een mogelijk heid om van de nieuwe maatregel te profiteren. Udinks nieuwe aanpak van de wo ningnood in de grootste steden be treft ook de reconstructie van oude woningen en stadsdelen. Een specia le subsidieregeling moet deze recon structie stimuleren. Voorts heeft de minister het initia tief genomen tot de instelling van een permanente werkgroep, waarin volkshuisvestingsdeskundigen van zijn ministerie en van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht gezamenlijk naar een oplossing van de problemen zullen zoeken. den. De grote meerderheid wenst geen onafhankelijkheid, waarvoor trouwens een overgangsperiode nood zakelijk zou zijn". Oud-premier dr. R. J. Isa van de Democratische Partij, die samen met de minister terugvloog naar Cura sao, voegde er aan toe, dat de An tillen onmogelijk onafhankelijk kun nen zijn zonder een of andere vorm van intensieve samenwerking met een groter land. •UE5FTU MM FDSTZB6BL 4L 9 Plak die op de leuke, lange wandkalender. /ccc A tüHqIÜL- nc. „ti Leiden geeft kwart miljoen Willem Duys was vannacht in een stemming om iedereen te zoenen. De Kongolese gast- vrouwe van de K.L.M., die als tolk had gefungeerd, werd er het „slachtoffer" van. AVRO- televisiedirecteur Siebe van der Zee (rechts) zag het lachend aan. Iedereen was in een stra lend humeur. Begrijpelijk, want de grote actie „Geef gezond heid" was een daverend succes geworden. Zes uur, nadat een van de zenuwen trillende Willem Duys in de Rotterdamse Doelen het startsein had gegeven meldde de computer, dat op dat ogen blik 'n bedrag van f. 13.398.147,72 binnen was. En toen waren nog lang niet alle giften en gaven geteld, terwijl ook via bank en giro (voor de nakomers 188.000-Rotterdam) nog belang rijke bijdragen zullen binnen komen. De Memisa, waarvoor de actie op touw werd gezet, ver wacht dat in totaal een bedrag tussen de 18 en 20 miljoen gul den beschikbaar zal komen voor het werk in de „derde wereld". Leiden droeg een belangrijk steentje bij aan dit hoge eind bedrag. Via de kruideniers en drogisterijen kwam een bedrag van ruim een kwart miljoen gulden binnen. Om precies te zijn: f. 270.000, wat ruim een rijksdaalder per ingezetene is. Inwoners van Alphen aan den Rijn en omgeving brachten f. 62.000 bijeen en in Katwijk en Noordwijk werd respectievelijk f. 37.000 en f. 24.500 ingezameld voor de Memisa-actie. De in woners van Bodegraven gaven f. 9.500 en Boskoop kwam met f. 23.500 uit de bus. (Zie pag. 7) ATTICA (NEW FORK) (AP) Russell Oswald, hoofd van het ge vangeniswezen in de staat New York heeft na 24 uur de officiële lezing over de dood van de gijzelaars in At- tica herzien. Nu heet het dat him ke len niet zijn doorgesneden, maar dat zij zijn omgekomen toen de ge van- I genen hen als schilden voor zich uit- j dreven toen het geweervuur van de politie losbarstte. Oswald wilde niet zeggen van wel- j ke partij de kogels afkomstig waren. J Op zijn lijst van in de gevangenis ge- I vonden wapens komen geen geweren I voor. Andere functionarissen van de j staat New York hadden eerder ver- klaard, dat ruw, met de hand ge maakte geweren waren gevonden. De nieuwe lezing van Oswald kwam enkele uren nadat een lijk schouwer had verklaard, dat de gij zelaars niet om het leven waren ge komen door de messen van de rebel lerende gevangenen, zoals het in de oorspronkelijke officiële lezing heet te. PARIJS (GPD, AFP) De Franse politie is razend. Voorwerp van die woede is minister Marcellin van Binnenlandse Zaken, die zojuist de secretaris-generaal van de landelij ke bond van politieambtenaren heeft ontslagen en vier andere politievakbondsfunctionarissen met pensioen heeft gestuurd. De politie- vakbonden hadden nogal rigoreuze salariseisen gesteld en om daaraan kracht bij te zetten een reeks drei gementen geuit. Zo werd gedacht aan een bezetting van het depar tement van Financiën en zelfs van de ambtswoning van premier Chaban-Delmas. De Franse regering heeft deze drei gementen als een bedenkelijk teken aan de wand gezien. Een der grie ven van de politie was al dat de regering haar veel te vaak de kas tanjes uit het vuur liet halen. En dat droeg natuurlijk bepaald niet bij tot de poulariteit van oom agent met name in een stad als Parijs. Nu. na het ontslag van een reeks vakbondsbonzen, worden de dreigementen luider. Zelfs zouden ontevreden politiemannen er wel voor voelen 't paleis van president Pompidou te gaan belegeren en be zetten. Een delegatie van de poli tiebond heeft zich naar minister Marcellin gespoed, maar de be windsman gaf niet thuis. Zijn chef- de-cabinet kon niets toezeggen. Voorlopig staan de partijen verhit tegenover elkaar. Een staking van de politie behoort zeker tot de mo- gelijkheden.Waarschynlyker is nog een reeks modelacties. De politie zou bijvoorbeeld veel meer volledig ingevulde proces-verbalen kunnen uitdelen. Dat zou betekenen dat rechters van instructies veroor deeld zouden worden tot het horen van vele getuigen voor de meest on benullige voorvallen, waardoor het gerechtelijk apparaat binnen de kortste keren dolgedraaid zou wor den. Zo valt er nog wel het een en ander te bedenken. En 't ziet er naar uit dat dienaren van de heilige Her mandad in Frankrijk nog wel even voet bij stuk willen houden en ten minste intrekking van het ontslag van hun voormannen blijven eisen. Minister Udink is weer in zijn element. De voortvarende be windsman van Ontwikkelingshulp sloeg geen best figuur als politiek leider van de CHU bij de verkie zingen. Maar terug in het kabi net-Biesheuvel is hij kennelijk met fikse energie aan het werk gegaan. De eerste resultaten daarvan zijn nu bespeurbaar. De minister en zijn ambtenaren heb ben een reeks plannen opgesteld. Het regeringsprogramma wil, dat in 1975 137.500 huizen wor den gebouwd. Bij het debat over de regeringsverklaring, vorige maand, ontstond over dit getal onzekerheid. Maar minister Udink treft nu maatregelen om dit ge tal werkelijkheid te maken. Ook wordt de produktiviteit in de bouwnijverheid doorgelicht. En de minister maakt het voor de grote steden ook gemakkelijker om te gaan bouwen. Als zij met bouwplannen komen, kunnen ze rekenen op een onbeperkte hoe veelheid bouwvergunningen. De energie van de minister en zijn departement verdient een groot enthousiasme van andere betrok kenen, zoals de bouwwereld en de gemeenten, die nu aan het werk kunnen. 24 PAGINA'S Bejaarde vrouw bij brand omgekomen AMSTERDAM (ANP) De 67- jarige weduwe W. E. de Meijerv. d. Veen is de afgelopen nacht om het leven gekomen bij een brand, die haar gehuurde kamer op de derde etage van een pand in de P C Hooft- straat verwoestte. Vermoedelijk heeft de vrouw in bed liggen roken en Zie ook pagina 9) heeft het beddegoed vlam gevat. KANS IS GROOT LEIDEN Het ziet er naar uit, dat het plan om de Breestraat in één keer af te sluiten voor autover keer het niet zal halen. Dat is de voorzichtige conclu sie. die men kan trekken uit de ver gadering van de verkeerscommissie, die gistermiddag over de zo in de be langstelling staande nota voetgan gersgebied bij wijze van uitzondering in het openbaar vergaderde. Die conclusie is gebaseerd op uit spraken van raadsleden, die evenwel duidelijk stelden voor zichzelf en niet voor hun fracties te spreken, die nog over dit onderwerp moeten spreken. Men had om tweeërlei redenen bezwaar tegen de abrupte afsluiting Leidens belangrijkste straat. De één wil dit niet met een schokeffect maar staat achter de frasering, zo als het Leids City Centrum heeft gelanceerd. De ander is ertegen, om dat hij vreest, dat het drukkere ver keer in de Pi eterskerkwijk onherstel bare schade zal toebrengen aan de vele monumenten. Wethouder hield in de commissie vergadering vast aan het standpunt van B. en W., dat het het beste is de Breestraat in één keer af te slui ten. De vertegenwoordigers van het openbaar vervoer waarschuwden voor moeilijkhden aan het eind van de Breestraat bij het Gangetje als wel de trottoirs worden verbreed, maar het doorgaand autoverkeer toe gelaten. Daar schiet het openbaar vervoer niets mee op. De raad vergadert maandag over de nota. Dat gebeurt vanwege de verwachte belangstelling in de Stadsgehoorzaal. De zitting begint om half negen na een vergadering in het stadhuis, waarin de overige agen dapunten worden afgewerkt. Die be gint om 7 uur. Zie verder stadspagina. Geen mens, maar een „koeDeest" vandaag op deze plaats. In cen trumgemeente Leiden vond een agrarische gebeurtenis plaats, die de band tussen stad en platte land versterkt. Veel over de VEBO op de STADSPAGINA De „oude" Pipo: „De kinderen zijn me nog niet vergeten" PAGINA 5 Morgen begint in Den Haag een gesprek over lozing van vuil op de Noordzee PAGINA 7 In Amerika kritiek op het bloed bad in de gevangenis van Attica PAGINA 9 FC Den Haag heeft het eerste Cup-karwei goed volbracht, maar Ajax, Feijenoord en Sparta moe ten er nog tegenaan PAGINA 17 Middelink verwacht „geel" voor Den Hertog in de Ronde van de Toekomst PAGINA 19 SIKK£NS AUTOLAKKEN (§ud êföe Uit het Leidsch Dagblad van 15 September 1871: H. AI. de Koningin en ZJt. H. Prins Alexander zijn eer gisteren (11 September) te Friederichshafen in Wurten- berg aangekomen. Weenen, 12 September. Blij- kens officieele meededeeling is graaf Ghotech, Oostenrijks gezant te Petersburg, voor- loopig tot stedehouder in Bo- hemen benoemd.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1