ievangenisoproer kost 37 evens lobbies machteloos bij bankoverval JARRING ZOU MOETEN WEGGAAN AUTO MAAKT RUÏNE tOREN VAN OPSTAND OP OORLOG JLJt Egypte vraagt Brits initiatief Vrouwen naar bisschopsynode :ven kraken Lloyds Bank terwijl politie wist dat er wat aan de hand was Betoging tegen regering-Marcos op Philippijnen 14 SEPTEMBER 1971 LEID9CH DAGBLAD PAGINA 9 OCA (DPA/AFP/Reuter) De opstand die bijna gedetineerden donderdag j.l. ontketenden in de ge- nis van Attica in de Amerikaanse staat New York, eren bedwongen maar tegen een hoge prijs. Een ning van de gevangenis door duizend man van de en de nationale garde had een bloedbad tot gevolg ij zeker 37 mensen het leven lieten: 28 gevangenen ren van de 38 gijzelaars, het m speelden zich in de cel- van hen in het ziekenhuis overleden. T (AFP) Vijf personen eravond bij een bomexplosie lan st ernstig gewond. De ont- zich voor ln de wijk en verbitterde gevechten af zwaarbewapende ordetroe- gasmaskers op het gevange- i op waren gestormd, ter en hun hoofden helikopters leger wolken traangas uit- j. Op een binnenplaats wer- Hjken van negen gijzelaars tffen. De muiters hadden keel afgesneden zo-dra de elikopter boven de gevange- cheen. De overige gijzelaars en andere gevangenisem- wisten te ontkomen of wer- rjjd, maar de meesten van en gewond, vier zwaar. Vol- jevestigde berichten is een nexplosies Belfast: ewonden een half uur deden zich wijk verscheidene andere voor. Hierbij werd alleen schade aangericht. stadscentrum werd een roffen door een bomaanslag, werd hierbij gewond, katholieken wijk Falls Road militairen slaags met een jongelui die hen met ste- ogelden. De soldaten vuur- lerkogels af om de menigte te fzen van 'ohol en Kik hoger r Fransen De Franse regering steren bekend gemaakt dat nzen op tabak en alcohr procent zullen worden ver maand werd ook voo' even van spoorwegen, gas, Öt, metro en post al 'n niet olijke verhoging afgekon- lndustriëlen en andere za- nlettemin te weerhouden slechte voorbeeld te volge emier Chaban Delmas hen reek het voorstel een wapen- op het front van de prijzen alarissen te tekenen. De re rerbond zich aan de belofte Ier niet meer aan de directe jen of de tarieven voor de sdiensten die dus juist rhoogd te zullen raken. regering, onder het nauwe echte motief de Fransen te- overmatige gebruik van a i nicotine te willen bescher- t accijnzen nu ook al hoogt zal de definitieve af- van een anti-inflatieakkoord werkgevers en vooral d' iiers vermoedelijk niet verge len. Onder de muiters vielen volgens de politie zeker 100 gewonden. Kritiek Van veel kanten kwam tijdens de aanval al kritiek op de houding van de autoriteiten. Sommigen vroegen zich af waarom zolang met de actie was gewacht, anderen vonden juist dat er langer onderhandeld had moeten worden. Zo sprak de advo caat William Kunstier, die bekend is geworden als verdediger van leden van de buitenparlementaire opposi tie in Amerika en nu zitting had in het bemiddelingscomité van burgers dat met de muiters onderhandelde, van een „monsterlijk besluit". In naam van orde en wet werden hier volgens hem ijskoud mensen levens op het spel gezet. „Ik schaam me toch zo verdomd, dat ik in dit land leef", zei hij. Een leider van de beweging der Zwarte Panters, Bobby Seale, beschuldigde de autori teiten van „massamoord". Maar gouverneur Rockefeller van New York, die de laatste dagen ver scheidene verzoeken om zelf naar de gevangenis te komen afwees, meent juist gehandeld te hebben. „Wij heb ben zolang gewacht als wij konden verantwoorden. Nu moesten wij in actie komen", zei hij. Rockefeller heeft een diepgaand onderzoek ge- Rel om de begrafenis Chroesjtsjow MOSKOU (AP, Reuter) Rou wenden tijdens de begrafenisplech tigheid van Chroesjtsjow gisteren op de Nowodjewitsji begraafplaats heb ben Westerse verslaggevers verteld dat de voormalige Russische partij leider vorige week woensdag door een hartaanval werd getroffen. Hij werd onmiddeljjk opgenomen in het ziekenhuis waar hij zich goed leek te herstellen. Zaterdagochtend was hij weer zo ver de oude dat hij een glas bier mocht drinken. Maar tegen het eind van de ochtend ver slechterde plotseling zijn situatie. Ten slotte verloor Chroesjtsjow het bewustzijn en rond het middaguur stierf hij. In de Russische hoofdstad is een kleine rel ontstaan rond de toelating van belangstellenden tot de begraaf plaats tijdens Chroesjtsjows ter aar de bestelling. Pjotr Jakir, zoon van een van de bekendste slachtoffers van Stalins zuiveringen zei dat de politie hem niet doorliet bij de be graafplaats. Jakir en zijn vrouw wa ren naar het politiebureau gebracht, waar men hem zei dat hij een "anti sociale daad zou begaan". Na de be grafenis waren ze vrijgelaten. Jakirs vader werd in 1937 doodgeschoten tij dens de zuivering van het Rode Le ger. Zijn naam is later in ere hersteld en de familie Chroesjtsjow raakte bevriend met de familie Jakir. Hoewel Pjotr Jakir niet werd toege laten was dat wel het geval met Westerse correspondenten. Zij hoor den twee lijkredes uitspreken. Chroesjtsjows schoonzoon Alexej Ad- zoebei zei o.m.: "Hij liet weinigen onverschillig. Er zijn er die van hem hielden, er zijn er die hem ha ten, maar -hij liet weinigen onver schillig. Wij zullen niet spreken over een groot staatsman, zoals de kran ten in de wereld, op enkele uitzonde ringen na, hebben geschreven. Dat is hun recht". Politietroepen rukken op om de gevangenis van Attica te bestor men. last naai- alle factoren die tot de opstand hebben geleid, „waaronder de rol die krachten van buiten lijken te hebben gespeeld". Volgens hem is „de tragedie te weeggebracht door de grondig voor bereide. revolutionaire tactiek van militante figuren die alle pogingen om tot een vreedzame regeling te komen verwierpen, een confrontatie afdwongen en in koelen bloede moor den pleegden waarmee ze vanaf het begin hadden gedreigd". De muiters die de gijzelaars dood den, werden op hun beurt gedood door scherpschutters van de staats politie die zich 's nachts in wacht torens hadden genesteld. In de cel- lengangen schoten ordetroepen alle muiters neer die verzet boden. Een rode-kruisman zei: „Het leek wel oorlog. Sommige gewonden zullen waarschijnlijk sterven. Het was het verschrikkelijkste dat ik ooit zag". Niet de moed .Ben gijzelaar vertelde dat een der rebellen, die opdracht had hem te doden, had gezegd dat hij niet de moed had dat te doen. „Ik zal je al leen maar licht verwonden", zo had de muiter gezegd, de daad bij het woord voegend en hem een lichte sriijwond bezorgend zodat hij begon te bloeden. De muiter was vervolgens over hem heen gaan liggen opdat men niet zou merken dat hij nog in leven was. „Een gruwelijke aanblik", vertelde een gardist. „In een gang lagen vier mannen in hun bloed. In koelen bloede afgemaakt. „Een van de gij zelaars die wist te ontsnappen, hoofdcipier Elmer Hume, vertelde buiten, trillend van emotie, dat een muiter hem een tijdlang een mes op de keel had gehouden, „Ik had de moed al opgegeven, maar toen de nationale garde op het gebouw af stormde deisde die kerel ervoor terug mij te doden". Een andere gijzelaar stamelde met tranen in de ogen: „Ik bad voordurend, en God verhoorde mij". Tijdens de bestorming had de po litie via megafoons de muiters toe geroepen: „Laat de gijzelaars vrij, ga op de grond liggen met de han den op het hoofd, dan gebeurt jullie niets". De opstandelingen kozen voor de strijd, en circa 30 van hen vielen onder de kogels van de ordetroepen, die op verbeten verzet stuitten en verscheidene barricaden moesten nemen. Specialisten maakten spring ladingen met elektrische ontstekin gen onschadelijk, die door muiters in haastig gegraven tunnels waren ge plaatst. Ook waren celdeuren onder stroom gezet. Een van de gijzelaars vertelde nog dat hij door muiters in een put was gegooid, waai- ze ook benzine in goten kennelijk om hem levend te verbranden. Maar toen de aanval kwam waren ze van gedachte ver anderd en hadden ze hem eruit ge haald. Het merendeel van de gijze- laax-s die er het leven afbrachten, Familieleden van de gijzelaars die buiten de gevangenis staan te wachten zoeken troost bij elkaar, terwijl het geluid van geweer schoten opstijgt vanuit het ge bouw verklaarden tijdens de gevangen schap goed behandeld te zijn. President Nixon heeft in een tele foongesprek met gouvereur Rockefel ler diens maatregelen goedgekeurd, aldus een woordvoerder van het Wit te Huis. Rockefeller betitelde de dood van de gijzelaars als „koelbloedige moord". Hij zei niet de grondwette lijke bevoegdheid te bezitten om met de gevangenen te onderhandelen „en zelfs al had ik die, ik zou het niet doen, want dat zou het omlaag van onze gemeenschap en de rechtvaar dige en onpartijdige uitvoering van de wet betekenen". Tom Wicker, een der redacteuren van de „New York Times" aan wie was verzocht aan de onderhandelin gen, deel te nemen, zei na de aanval op de gevangenis: „Wij hadden een manier moeten zoeken om dit te ver mijden. CASTEL GANDOLFO (AP) Paus Paulus heeft gezegd, dat twee vrouwen zich bij de priesters en le ken zullen voegen als adviseurs op de derde wereldsynode van bis schoppen, die in oktober wordt ge houden. Het zal de eerste keer zijn dat vrouwen aan een dergelijke bij eenkomst deelnemen. De Paus zei dat de beide vrouwen experts zouden zijn op sociaal ter rein. Hij gaf niet de namen van de beide vrouwen maar uit bronnen in het Vatikaan werd vernomen, dat vier vrouwen in aanmerking zouden komen: Marga Klompé, voormalig Neder lands minister, Rosemary Goldie, onder-secretaresse van de commis sie voor recht en vrede in het Vati kaan, een Australische Barbara Ward (Lady Jackson) een Britse econome en Innes Paereira, een Bra ziliaanse non. TEL AVIV JERUZALEM (AFP, Reuter, AP) De vele kritiek op de weigering van de Zweedse ambassa deur in Moskou, Gunnar Jarring, om de Nobelprijs voor letterkunde in Moskou aan de Russische schrijver Solzjenitsyn te overhandigen, kan er toe leiden dat de diplomaat aftreedt, zowel als bemiddelaar als in de hoe danigheid van VN-bemiddelaar in het Midden-Oosten. Dit zegt de correspondent van het Israëlische blad „Maariw" in New York van wel ingelichte diplomatieke zijde bij de volkerenorganisatie te hebben ver nomen. Jarring die al tien Jaar zijn land in de Sowjet-Unie vertegenwoordigt, nadert de pensioengerechtigde leef tijd. In Israëlische kringen in New Yo'rk staat men met gemengde gevoelens tegenover een mogelijk vertrek van Jarring als bemiddelaar. Volgende week wordt hij in Amerika verwacht om deel te nemen aan het debat in de Algemene Vergadering over het Midden-Oosten. Volgens „Maariw" is het twijfelachtig of hij nog naar het Midden-Oosten zal terugkeren. Amerika zou hier niet voo'r voelen, omdat Jarrings terugkeer zou bete kenen dat het Amerikaanse initia tief voor een beperkt akkoord over de heropening van he Suezkanaal de finitief is mislukt. De Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk zouden wel een hervatting van de missie-Jarring wensen, maar zij zouden de VS niet voor hun standpunt hebben gewon nen. Egypte heeft Engeland gevraagd zijn invloed rechtstreeks en via de Verenigde Staten en de zes landen van de EEG te wenden om Israël te bewegen zijn houding ten aanzien van een vredesregeling voor het Mid den-Oosten te wijzigen. Naar in wel ingelichte kringen in Caïro verluidt, heeft de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Machmoed Ri- ad, dit gisterochtend zijn Britse ambtgenoot, Sir Alec Douglas-Home, verzocht. De Britse minister kwam zondag in Caïro aan voor een bezoek van drie dagen. Daarna gaat hij naar Marok ko en keert dan 't komend weekein de via Gibraltar terug naar Engeland Douglas Home ondertekende gis teren in Caïro een overeenkomst met Egypte over de schadeloosstel ling voor de onteigening van Engelse eigendommen. Egypte zal een be drag van iets minder dan 18 miljoen gulden betalen. Douglas-Home is de hoogste Britse diplomaat die sinds vijftien jaar Egypte bezocht heeft. OTTERSUM Met zijn auto heeft een onder invloed verkerende koop man uit Venray gisteren in Otter- sum (L) een enorme ravage aange richt. Na het hek van een huis aan dig gelen te hebben gereden schoot de koopman met de auto langs de voor kant van het huis, waarbij de gevel uit het lood werd gerukt. De hal van de woning werd in een puinhoop veranderd. Vervolgens kreekte de auto een lan taarnpaal en een appelboom. Van de auto bleef slechts een hoopje schroot over. Schade: vele duizenden gul dens. De ongedeerde koopman werd voor observatie naar een ziekenhuis in Nijmegen gebracht, waar hij echter met veel lawaai de boel op stelten begon te zetten. De rijkspolitie sloot de man daarop in in het bureau te Gennep. Van onze correspondent) EN Gedurende het week- heeft een bende in Baker ia het hart van Londen de een filiaal van Lloyds Jeeggeroofd, terwijl de politi- ist dat er in de buurt iets s en zonder succes aohtig meer dan 700 bank- toorgebouwen in een omtrek 15 kilometer controleerde, het was als het zoeken naar told in een hooiberg, buit bestond uit juwelen, an- 11 andere waardevolle zaken 'erende aan particulieren en 0rBen in kluizen, ter waarde honderdduizenden ponden W zelfs met een totaal van 1 miljoen pond (8,5 miljoen gul den). De bende die via een achter de bank gelegen tassenwinkel een tunnel van 13 meter lang had ge graven was door een gat in de vloer binnen de kluis gekomen. Het is zelfs waarschijnlijk dat terwijl bankbedienden vergezeld van po litie zondag nagingen of de kluis deur gesloten was, de daders zich op dat ogenblik in de kluis bevon den waar zij een groot deel van het weekeinde moeten hebben doorge bracht. Maar alles scheen in orde te zijn. Uniek bij deze bankroof was dat de inbrekers gedurende een lang durige arbeid in radiocontact stonden met een ander bendelid buiten het gebouw die op de hoog te werd gehouden van hun vorde ringen. Dit was waarschijnlijk de man die op een hoog dak in de na bijheid op de uitkijk moet hebben gestaan. Het radiocontact schijnt te zijn gegaan tussen de deskun dige op het gebied van explosieven, en degene die de safeloketten moest openbranden en de man op het dak. Het -toeval wilde dat avond laat een arts in de nabij zijnde Wimpol Street die een radio amateur is, de gesprekken van de bende opving, hij legde ze vast op op de band en waarschuwde onmiddellijk de politie die spoedig ter plaatse was om mee te luiste ren. De politie schijnt echter te lang te hebben gewacht alvorens de ra dio-opsporingsdienst van de poste rijen te waarscshuwen. Dat gebeur de pas zondagmiddag om twaalf uur. Toen deze dienst in actie kwam waren de radiogesprekken van de inbrekersploeg geëindigd. Pas toen de bank maandagoch tend openging werd kort na half negen, meer dan 33 uur na het eerste alarm ontdekt dat de bende hier haar slag had Mogelijk De politie gelooft dat het moge lijk moet zijn aan de hand van de opname van de stemmen van de drie bendeleden de daders te iden tificeren. Maar indien ze worden gepakt blijft het de vraag of de buit nog kan worden opgespoord. Deze operatie moet namelijk maanden tevoren in alle details zijn voorbereid. Ook in het geval van de „grote treinroof" in 1963 werden de daders weliswaar gepakt maar kon slechts een miniem gedeelte van de buit. welke uit bankbiljetten ter waarde van 2,6 miljoen pond (tegen de koers van toen 26 miljoen gulden bestond, worden teruggevonden. De bank bevindt zich slechts op een paar honderd meter afstand van een groot politiebureau. Meer dan 200 safeloketten zijn leegge haald. In radiogesprekken werd ook een vrouwenstem gehoord. Eén van de mededelingen luidde: „We zitten op 300 grand" (dieventaal voor 300.000 pond). Later werd er aangekondigd „we gaan sandwiches eten, er werd gesproken over thermosflessen met thee met de toevoeging „we gaan wat uitrus ten". Waarschijnlijk werd de bende ge stoord want niet alle vakken wer den geopend en er lagen juwelen over de grond verspreid. Ook de walkie talkie werd gevonden alsme de hamers en steekvlamboren en ander gereedschap. Ook lag er een hoeveelheid explosieven op de vloer. De bandieten hadden ook een do delijke val achtergelaten. Home gaf Riad gisteren opnieuw te kennen dat 't bereid is deel te ne men aan een Vredesmacht in het Midden-Oosten, die onder auspiciën van de Verenigde Naties zou staan. De Britse minister van Buitenlandse Zaken verklaarde in Caïro dat het een essentiële voorwaarde is dat een dergelijke vredesmacht uitsluitend door een besluit van de Veiligheids raad teruggetrokken kan worden. Engeland huldigt volgens Sir Alea nog steeds de opvatting dat de sleu tel tot een oplossing van de in een impasse verkerende Arabisch-Isra- elische crisis de resolutie van 1967 van de Veiligheidsraad is, waarin den te ontruimen, vrijheid van inter nationale scheepvaart voor alle lan den, een regeling van het Palestijnse vluchtelingen-vraagstuk, alsmede een beëindiging van de vijandelijkheden. Veiligheidsraad Jordanië heeft een spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd ter bespreking van „de situatie in het Arabische deel van Jeruzalem na1* Israëlische initiatieven om de hei lige stad geheel Joods te maken en te annexeren". De Veiligheidsraad zou vandaag bijeen komen om de Jordaanse klacht te bespreken. Jor danië zal een ontwerpresolutie indie nen waarin van Israël onmiddellijke intrekking wordt geëist van alle maatregelen die bedoeld zijn om het Arabische karakter van de stad te veranderen. Verzoening Het al enkele malen uitgestelde „verzoeningsoverleg" tussen Palestij- nen en Jordanië zal deze week wor den gehouden. De bijeenkomst vindt plaats in Djeddah, Saoedie-Arabië. Dit - is gisteren bekendgemaakt door Riad Moefleh, de leider van de Jordaanse delegatie, die dit had ver nomen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken van Saoedi- Arabië". Moefleh zei dat Jordanië be reid is aan het overleg deel te ne men. De door bemiddeling van Egypte en Saoedi-Arabië georganiseerde „ver zoeningsbijeenkomst" is al enkele malen niet doorgegaan. Aanvanke lijk zouden de Jordaniërs en de Pa lestij nen op 6 september in Djeddah bij elkaar komen om te trachten een regeling te vinden voor het conflict tussen Jordaanse regering en het Palestijnse verzet in dat land. Later werd de bijeenkomst verschoven naar 8 september. De Jordaanse de legatie was op die datum in Djeddah doch de Palestij nen lieten zich niet zien. De oorzaak was, zo verluidde, een hevige ruzie in de leiding van de Palestijnse beweging tussen een groep onder leiding van HabbasJ, die van geen verzoening wil weten en de vleugel van Jassir Arafat, die wat dit betreft een gematigder stand punt inneemt. De kaping van een lijntoestel van de Jordaanse luchtvaartmaatschap pij Alia vorige week door een Pales tijnse commandoleider en de aan slag op diezelfde dag op de olielei- leiding van „Tapline" aan de Syrisch -Jordaanse grens zouden door de on- verzoenlijken in de Palestijnse be weging zijn georganiseerd om het Jordaans-Palestijnse overleg te doorkruisen. De Palestijnse delegatie vertrekt donderdag naar Djeddah, zo is in Damascus vernomen. Zy bestaat uit Khaled El-Hassan en Aboe Moe-Tas- sem, leiders van de El Fatah-be- weging, Zoeheir Mohsen, een leider van de door Syrië gesteunde Saik'a- groep, Hamed Aboe Sitta een onaf hankelijk lid van het bestuur van de Palestijnse Bevrijdings-organi- satie en een niet met name genoem de vertegenwoordiger van het Pales tijnse Bevrijdingsleger. MANILLA (Reuter) In de Phi- lippijnse hoofdstad Manilla hebben 15.000 mensen gisteren gedemon streerd tegen het bewind van presi dent Ferdinand Marcos. Ze eisen op heffing van de veiligheidsmaatrege len die de president vorige maand afkondigde nadat bij een bomaanslag op een bijeenkomst van de liberale oppositiepartij negen mensen wer den gedood. Marcos besloot toen tot schorsing van het recht op Habeas Corpus, zo dat de politie nu gemachtigd is men sen te arresteren zonder dat er een aanklacht tegen hen is ingediend. De betogers droegen spandoeken met opschriften als "vernietig het fascisme". De deelnemende studen ten, arbeiders, boeren, priesters en nonnen liepen in zes lange rijen naar het plein waar op 21 augustus de aanslag plaatsvond. Sinds de af kondiging van de noodmaatregelen zijn ongeveer 90 mensen aangehou den, onder wie een rector van een universiteit, een radio- en televisie commentator en studentenleiders.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9