jax zit lelijk zijn rats Dor strijd gen Dynamo Onbekend Olympiakos herinnert zich Noord-Korea, Fei jen oord UT Arad... r PIET KEIZER ZWIJGT NOG TOT VRIJDAG I vacs: Spelers soezen nog door op oude roem Koerstips Jan Klijnjan 80 procent kans op Sofia Grapjes bij kennismaking op Schiphol ml zag L is van npiakos 14 SEPTEMBER 1971 PAGINA 15 DSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD el i RDAM Noch de trainer noch het elftal geeft het toe, maar Ajax zit lelijk ts voor het internationaal optreden morgenavond tegen Dynamo Dresden. En k helemaal niet zo verwonderlijk dat de Europacup-houder zich gistermiddag ;jes opsloot in Wassenaars Duinoord-hotel. Want al oogstte het Kovacs-korps van het seizoen dan nog redelijk, de Roemeen kon zijn ploeg nog niet één overtuigende arbeid inspireren. het de nog altijd opgevyekte oefenmeester ook niet mee. Blessures van Suurbier weer in groepsverband, Kovacs verwacht hem binnen twee, drie weken te il, Swart en de broertjes Mühren plus ziekte van Hulshoff en Cruijff dwongen [er van Michels tot steeds andere formaties. Geen wonder, dat Stefan Kovacs lait van de pret nu Hulshoff, Swart en Arnold Mühren zich straks toch kiplek- de schijnwerpers melden, zodat alleen Suurbier langs de lijn achterblijft. 3 bet dan weer bijna het S (hoewel Je daar na het Vasovic en Rijnders =dnog van kan spreken), ch stadion is morgen- eenszins van voetbal op Iveau verzekerd. Daar- di e het vijf weken lang anj individueel vertoon, dè weleer. Swart en esten Ajax al eens red- Cruijff domweg Cruijfl Keizer het vorstelijke am nog nauwelijks be- Belachelijk cs zit ermee, omdat hij ook al vrolijk schutte- uitsers Juist van zijn hebben. Pas met twee. nten verschil kan de t roken voor de return en. maar het verweer He maand noopt hem Dffen achter de hand te veldspel Ie vleugels, maar geen Cruijff, Keizer en Van i niet één keer op doel. L Als ik twintig minuten rijgt elke keeper toch Jjnallen van mij te ver- lam; ïse aanval toont zich iktief en Kovacs is daar loos over. Zijn kritiek: realist zijn. De droom inen van de Europacup ïe zijn aan een nieuw en, maar vooral de soezen nog wat door Aanval en midden- meer op doelpunten denken die bal er op hun klasse wel in te gen, maar dat gaat na- I. Tot no gtoe is er op ien gevoetbald, maar nu voetbalschoenen aan gressief worden." Overgang Johan Cruijff bloost niet onder het vonnis van zijn trainer, vecht op zijn beurt de werkwijze van zijn nieuwe baas aan. „Natuurlijk heb ben de jonge spelers het moeilijk, maar niet omdat ze dromen. De overgang van Michels naar Kovacs is enorm groot. Vooral op de trai ning is iedereen nu veel meer op zichzelf aangewezen. Ik mag dat wel. maar anderen kunnen daar veel moeilijker tegen." Bukt een aantal spelers onwennig onder de grote zelfstandigheid waarmee Stefan Kovacs hen heeft bedeeld. Cruijff heeft nog meer op zijn kerfstok. „Het middenveld was tot nog toe te zwak door die blessu res. Verdedigend ging het wel. maar aanvallend kwam er weinig uit. Er werd te weinig gevoed. En als je dat weet, moet je de taktiek aan passen. Meer mankracht in de aan val. Elke wedstrijd hebben we 4-3-3 gespeeld, maar vooral thuis, waar je spectaculair werk moet afleveren, hadden we best met vier spitsen kunnen spelen." Voor morgenavond wordt die oede in ieder geval verhoord. Kovacs. bijna theatraal: ..We gaan met vier man in de aanval. We moeten wel. En dan niet door het centrum, maar over de vleugels. Dynamo is met Sammer en Dörner sterk in het hart, van zijn verdediging, dus moeten wij het over de flanken zoeken. Trouwens, de geschiedenis heeft het al bewezen: het gevaar is nooit uit het noorden of het zuiden gekomen, maar altijd uit het oosten of het westen." Aandacht Ajax zal straks zélf het spel moeten maken en daarom rept Stefan Ko vacs nauwelijks over zijn tegenstan der, die Henk Groot twee keer en hulptrainer Grijzenhout één keer bespionneerde. „Dynamo Dresden is goed georganiseerd. Het speelt niet spectaculair, maar het heeft vee' kracht en er wordt veel gelopen." Waarbij alleen de internationals Kreische en Sammer de speciale aandacht van Kovacs genieten „Kreische is de beste speler, hij krijgt mandekking. Sammer komt gevaarlijk op bij hoekschoppen, daar moet Hulshoff op letten." En dan maar hopen, dat de zaken goed uitpakken. Een garantie i' daar nauwelijks voor. Ajax knarst al in de verstandhouding tussen trainer en spelers en mocht Dyna mo de ploeg eens temmen, dan zou Stefan Kovacs wel eens onder kri tiek kunnen worden bedolven. In Amsterdam zijn ze daar nogal snel mee en wat er dan gebeurt? Gisteren kwamen alle spelers van Dynamo Dresden nog gemak kelijk over de Ajax hindernis (sen) morgenavond zal dat be duidend moeilijker gaanAls het al gebeurt DUINDIGT, 15 SEPTEMBER - 2.30 Danneilesprüs, 1ste afd.: Jet West- landia, Irona. Jan Pom B. Idylle O - Double Spotlightprijs: Karin van Hovi, Kitty G. Karin van Zorka, Kampiko T - Marfleetprijs: Josje W. Inca. Joke. Ingrid Bulwark - Caro- lineprijs: Hardy Regina. Ina v. Hovi. Ireland, Gudo van Bonni - Harden MascotteprysFletcher D, Eronica W, Everprise. Fernanda D - Magie Fairyprys: Jos Westlandia, Janco v. d. Lente. Jack For tuna, Importeur O - Hollypark Skyprys: Junior. Idylle Miss, litis Hollandia, Iliza - Marfleet Menkatoprys: John Buitenzorg Iva- novna Heather, Ideal Buitenzorg. Gracia Sylvia - Hurstwood Chief- tainprijs: Irish Kan. Interest. Han nibal. Indien - Danneliesprijs, 2de afd: Jonathan, Ino Buitenzorg. Ja riolaine. Jacaran du Bois Tennis Voor de derde dag in successie zijn de open tenniskam pioenschappen van Amerika in Fo rest Hills wegens regenval afgelast. Van onze speciale verslaggever Schiphol De enkelblessure, die Jan Klijnjan afgelopen zondag na een felle charge van Hagenaar Dick Advocaat opliep, lijkt voorspoedig te genezen, al is het nog lang niet ze ker dat de Spartaanse spelverdeler er donderdag in het Europa Cup duel tegen Levski bij kan zijn. Jan Klijnjan vanochtend vlak voor het vertrek naar Sofia: „De dokter heeft geconstateerd dat er in elk geval niets gebroken is. Maar wél zijn de enkelbanden beschadigd, j Doordat de blessure goed vooruit I gaat, acht hij de kans dat ik don derdag kan spelen op tachtig pro cent." In Sofia zal de medische staf van Sparta er hard aan werken om Klijnjan volledig fit te krijgen. „Want", zegt trainer Elek Schwartz, die ook al Janusz Kowalik moet missen. „Klijnjan is de sleutelfiguur van ons elftal". Amsterdam Vrijdagavond pas belicht Piet Keizer het incident in Groningen, waar scheidsrechter Hoppenbrouwer voor hem de wed strijd iets „inkortte". Ook gisteren zweeg hij principieel over zijn twee de gedwongen aftocht in zijn car rière. Vrijdag echter moet hij zijn lezing over het verwarde moment afsteken voor de tuchtcommissie, die dan ook Hovenkamp en Neeskens in hetzelf de Utrechtse zaaltje zal berechten. Keizer: „Ik overdenk zoiets langdu rig. Toen ik er tegen Joegoslavië uit moest, hield ik ook mijn mond dicht. En dat doe ik nu zeker, want zo duidelijk is het niet". De afgang van de Ajacied „door spekte" de verhalen van gisteren in De Meer. Trainer Kovacs „Er wordt beweerd, dat hij naar Hoven- kamp zou hebben geslagen. Maar dat is pertinent onjuist Hij heeft wel geschreeuwd naar de scheids rechter Dat had-ie niet moeten I doen. Maar hij blijft rustig aan- j voerder voor woensdag. In Gronin- j gen zijn grovere fouten gemaakt, j die onbestraft bleven. En dan. Kei- j zer is nu weggezonden, omdat hij op zeer ruwe wijze de tegenstander omklemde. Zo staat het tenmiste op het formulier. Maar wat zijn de re percussies. als straks tegen Feiien- oord Neeskens bijvoorbeeld Van Ha- negem omarmt en hem op beide wangen kust. Ook Cruijff. omlangs vrijgesproken, kwam op voor zijn bekritiseerde mede-aanvaller. „Ik weet precies wat er gebeurde. Er was niets aan de hand. Beiden vielen over elkaar heen, toen ze poogden een opstui tende bal te pakken. Beiden zetten zich tegen elkaar af bij het op staan. En wat die scheidsrechter daar nou van maakt: gewoon niet te geloven. Trouwens. Hoppenbrou wer kan het nooit hebben gezien. Want hij stond het schot na te kij ken, dat hoog over het doel vloog". Neeskens begreep al evenmin het fijne van zijn offciële waarschu wing, die hij had te wijten aan herhaaldelijk ruw spel. „Dit was mijn minst harde wedstrijd van de vijf tot nog toe. In Groningen heb ik vier overtredingen begaan. Vaak waren het er veel meer. Die charge tegen Jaap Bos was bovendien on opzettelijk. Hij kapte de bal. In mijn vaart steek ik een been uit. j waar hij over heen slaat. Draal Je maar om. beval de scheidsrechter. Die was toch al niet te volgen. Nee. in het vorige seizoen heb ik in de competitie niets uitgehaald. Uit te- j gen Celtic werd ik door Lo Bello j opgeschreven. Maar dat telt niet j voor dit geval". Indien Keizer. Hovenkamp en Nees- Piet Keizer in training. "Hij blijft aanvoerder" kens desondanks werkelijk onspor tief handelen, zal vermoedelijk al leen kroongetuige Hoppenbrouwer dat vrijdagavond de tuchtcommissie kunnen uitduiden. Maar de Leid- schendammer leek al in Groningen aan hevige twijfels ten prooi. Schaken Het Niemeyerschaak- toernooi. dat dit jaar voor de tiende maal wordt gehouden, is op het con gres van de wereld schaakbond (FIDE) in Vancouver erkend als of ficieel Europees kampioenschap voor spelers tot 21 Jaar. RDAM Ernst Hap- gistermiddag, op invi- VARA's Jan Leijen- Bussum films beke- Olympiakos. Feijen- lenstander in de eer van het toernooi om Cup I. Maar de is niet veel wijzer heeft weinig klas- opvallende spelers", PPel "Ik heb ook nog joggende informatie van een Cypriotische die schreef dat s twintig jaar be- frie keer in de Europa 'gevoetbald. Ik heb er Piets aan. Bovendien zo'n tegenstander ')k niet veel. Het gaat 1 maar om, dat wij als een volwaardige bouwen en tot de hinuut blijven spelen mogelijk goals te verlangt het pu- *&maal. En terecht". SCHIPHOL Blond en blozend stapte hij gistermiddag, geflankeerd door donkergetinte Cypriotische voetballers uit het lijntoestel Athene-Amsterdam. Ron Bradley 32 jaar, ooit in zijn beste dagen aanvallend middenvelder bij West Bromwich Albion, volgens eigen zeggen een blauwe maandag hoofd-technische dienst Wolverhampton Wanderers en sinds 1 augustus trainer/coach van Feijenoords onbekende Europa Cup-opponent Olympiakos Nicosia. Waar na Bradley zich zonder nadenken met Britse hoffelijkheid bereid verklaarde de knagende nieuwshonger van de verzamelde Nederlandse sportpers te stillen Of hij, Ron Bradley ,in een gunstig resultaat voor Olympiakos geloofde, wilde iemand toen prompt weten. Het antwoord deed een tikkeltje lu diek aan, maar was nochtans bloed serieus obedoeld. „Waarom niet?" klonk het verbaasd. „Tenslotte heb ben wij goede spelers bij ons en is er altijd nog zoiets als een bal die rond is". Waarop Andrew Matsou- karis. Olympiakis' algemeen-secreta ris aanvulde: „In 1966 grinnikte in Londen ook iedereen om het dwer genelftal van Noord-Korea. Maar de spijkernarde Italiaanse broodprofs werden toch maar door hen omver- gekegeld." En omdat het allemaal zo leuk aanhoorde, deed ook Feijenoords voorzitter Guus Couwenberg toen maar grappig. Zo in de trant van: „Ik weet een beter voorbeeld. Er was eens een club die UT Arad heette". Amateurs Maar goed, Olympiakos is een ploeg die het glasheldere amateurisme hoogacht. De vedetten, achttien in totaal, blijken het dagelijks brood te verdienen als politie-agent, brandweerman of als elektriciën. En om de houder van de wereldcup te bekampen nam ieder van hen zon der morren een deel van de spaar zame vakantiedagen op. Ron Bradley: „Normaal komen we op Cyprus niet verder dan conditie training. Zes keer in de week zijn we om vier uur bij elkaar. De week die er tussen de wedstrijden tegen Feijenoord ligt, benutten we nu mooi om wat figuurtjes in te stude ren. Eindelijk een bal was het com mentaar, dat de spelers leverden toen bekend werd dat we zolang in het KNVB-sportcentrum in Zeist zouden logeren". Die honger naar de bal is het logi sche gevolg van het feit dat Olym piakos op 29 augustus in een beker wedstrijd voor de laatste maal wed strijdsfeer opsnoof. Opponent Egalio nagelde de Europa Cupstrijder toen met 10 vast. Hoe speelde Olympiakos in die wed strijd? Ron Bradley na enig aan dringen: „In een 4-3-3 opstelling. Met de opdracht aan de middenvel ders veel op te komen". De Cypriotische kampioen blijkt trouwens niet helemaal zonder Eu ropa Cup-ervaring. De ploeg kwam in 1967 tegen het Joegoslavische Se- rajewo op eigen terrein tot een 22 onbeslist, maar werd in de return via een 31 kloof toch het toernooi uitgeduwd. En twee jaar later wees de loting uit dat Real Madrid, zes voudig Europa Cup-triomfator de tegenstander zou zijn. Via marges van 6—1 en 8—0 was het ook toer. snel afgelopen. Toch beschouwt Ron Braley de e gant die Feijenoord voor Olympia kos is. als een uitdaging. Daaror wenst de trainer aan de koude oor log mee te doen, die zij die verant woordelijk zijn voor het taktisch concept aan de vooravond van Eu ropa Cup-duels voeren. Daarom ook antwoordde hij listig op de vraat wie de Cypriotische doelpunten er in schopt: „In welke wedstrijd, be doelt u?" Pech Ongelukkig voor Ron Bradley be gon een van de donkere baasjes in blauw gstoken toen echter ijverig ja te knikken. En na enig navragen bleek Olympiakos' spitsspeler dan naar de naam Panicos Efthymiades te luisteren. Waarna Ron Bradley het maar opgaf. Uitlegde dat Olym piakos het niet eens zou bolwerken tegen een Engelse vierde divisionist. Dat hij toch al zo'n pech had dat keeper Andrew Phylokas geblesseerd op Cyprus achterbleef, maar dat die uitdaging hem toch wel leek. Brad ley: „Ik wil niet zeggen dat ik alles van Feijenoord weet. maar ik heb de ploeg op tv diverse keren zien spelen. De vermoedelijke opstelling van Olympiakos: doel: Costas Vassiliou of Nicoselia; achterste vier: Kokos Michael. Sotirakis Georgiou, Pampos Partasides en Dinos Mayrogenis; middelste drie: Michael Argyrou, Nick Mailos en George Kettenis; voor: Panicos Efthymiades, Andrew Lymbouris en Marcos Marcou. Panicos Efthymiades de aan valsleider van 'diuerg' Olympiakos die tegen 'gigant' Feijenoord voor de doelpunten moet zorgen, kreeg op Schiphol van Feijenoords voor zitter Guus Couwenberg een extra-stevige hand

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15