eft Alphense tordenmarkt nog wel zin Mooie dahlia's in Treslongtuin NVOER IS DE LAATSTE JAREN ZEER GERING ewoonnet Is overal... 14 SEPTEMBER toYl LjMDSCH H«3ötAD IN AAN DEN RIJN Heeft de Alphense paardenmarkt, die iedere derde in september wordt gehouden, nu nog wel zin? Al jaren is de aanvoer zeer [iet eens een handvol paarden) en de belangstelling die de standhouders aan neemt ook zienderogen af. Sinds 1963 is het aantal kraampjes bijna ge- zegt de heer ofd-reinigingsdienst en ïeester„hadden we er met de paardenmarkt Ik weet ook niet wat ta ik ervan moet denken. Vermoedelijk had ik er beter aan gedaan om vorig jaar. toen we het absolute dieptepunt bereikten, burgemeester en wethou ders van de stand van zaken te rap- jRAVEN Als je hte 'Leienaar' naar mmarkt in Bode- gaat, verwacht je een aantal toestan- et boerenvlak. Zoals lansers en frisge- boerenzoons. Als je nog hoort dat er een t) bij is, ga je van i al vergelijkingen met het Lunapark [tober. Je weet na- je dat niet moet aar toch braderie bleek al schromelijk ik me frst. Geen boerenkie- pt klompengeen die je aan zou zien et de kaasmarkt van bben. Maar echtpa- dek naar een nieuwe ierne gashaard. Of elletjes, verloofd of i bijna aan verloven vertederd staan te tor een fraai aervies. jeugdzoals je ze tt: in spijkerpakken ito. ook als overalde zoek naar een toi samen kermis te 'ieter Taf fijn hekpleister van deze itand was natuurlijk dat geheel com- n een spit wordt ge- te komen moest je door een mensen heen werken, voor vtjes per glas het mitse bier aan het den enkeling waag- Mn een glas witte Frankrijk. Het var- dde intussen verder. [wnd, die het vlees *rs kent dan netjes afgesneden bij de slager, is het toch wel een beetje zielig gezicht, zo'n heel varken pootjes, oortjes en staart nétjes in de alumimumfolie. Voor de 'vaste' bewoners van Bodegraven bestaan die ge voelens over het algemeen niet. Zij keken vast ivelk stukje het lekkerst is. Waar ik wel naar liep uit te kijken was de Kaaskonin gin. Berichten van andere jaren maakten er melding van dat dat altijd een zeer mooie jongedame zou wezen. Uit de foto blijkt dat dit ook dit jaar weer het geval is, maar zij liet zich gisteravond niet zien op de markt. Aar dige meisjes zag je wel op het kermisje. Vrolijk en tege lijkertijd wat angstig draai end in de zweefmolenof ge ïnteresseerd toekijkend hoe haar 'galant' zijn geld ver speelde in de goktenten. Maar ook hier geen opgewonden taferelen, gewoon een kermis met vooral veel jongelui, op zoek naar plezier. In de café-restaurants van Bodegraven zie je, dat men in Leiden nog wel wat te leren heeft op het gebied van service en klantenbinding. In de eerste kregen we netjes een glas water bij de koffie, in vele gelegenheden elders een uitgestorven gewoonte. In de volgende werd de da mes het bier geserveerd in een fraai glas op een voet gratis en voor niks was er ook nog een schaaltje pinda's bij. Neeal kon ik niet wachten tot de slagers het varken uit gingen benen en al heb ik dan de Kaaskoningin niet gezien, spijt heb ik zeker niet van mijn bezoek aan de Na- jaarsmarkt in Bodegraven. Daarvoor was het te gezellig. (Foto Wim Dijkman) porteren. Dit jaar zal ik nog aankij ken wat het wordt. Is het weer een flop. dan zal ik het college op de hoogte stellen. Dan moet het maar zien wat 't met de paardenmarkt wil doen" Nieuw leven inblazen „Volgens mij zou het best mogelijk zijn om de markt wat nieuw leven in te blazen. Maar dan zal er geld op I tafel moeten komen. En of het ge- meentebestuur dat er voor over heeft is een vraag die ik uiteraard niet kan beantwoorden. In de eerste plaats zal er dan veel reclame moeten worden gemaakt en wat ook erg belangrijk is. is dat men bij een vereniging, die goed thuis is in de paardenhandel, te rade moet gaan hoe men alles moet organiseren. Waarschijnlijk is er dan nog wel iets van te maken". Door Jan Westerlaken „Bovendien zou het misschien niet eens zo gek zijn om een premie be schikbaar te stellen voor ieder aange voerd paard. Dat heeft men enkele jaren geleden in Rijnsburg ook ge daan en daar heeft het echt wel suc ces gehad. De aanvoer nam t en daarmee ook de handel. Aan de an dere kant kan ik me ook wel weer voorstellen, dat B en W zullen zeggen we kunnen ons geld wel voor andere doeleinden gebruiken. Dit is slechts mijn mening. Het college zou er ver moedelijk heel anders over denken". De heer Scholten geeft zijn perso neel de laatste jaren niet eens meer de opdracht om de nodige voorzie ningen voor de paardenmarkt te tref fen De palen, waaraan de paarden kunnen worden vastgebonden, liggen wel gereed. Ze worden echter niet in de Zaalbergstraat geplaatst „Dat heeft toch geen zin." zegt de hoofd marktmeester. „We houden alles bij de hand Als er aanvoer zou zijn. dan kunnen we direct maatregelen tref fen. De straat wordt aan het begin van de dag zelfs afgesloten voor het verkeer. Is er om een uur of tien nog geen paard te zien, dan heffen we dit obstakel vanzelf op". Verkopers willen wel „Het is echt niet zo. dat het aan de verkopers ligt. Die willen wel waar het aan schort, is de koper. Vroeger was het zo, dat velen uit de omgeving van Alphen die derde woensdag in september vrij waren. Toen was de paardenmarkt eigen lijk de enige attractie die Alphen had. De aanvoer loog er dan ook niet om. Zo'n honderdtwintig tot honderd- dertig paarden per jaar was in die beginperiode gewoon". Mede debet aan de slechte paar denhandel is ongetwijfeld de mecha nisering in het boerenbedrijf. Daar door heeft de handel zich op slechts enkele plaatsen in ons land georiën teerd. De voornaamste zijn wel Val kenburg. Voorschoten. Zuid-Laren, Hedel en ook Rijnsburg. Scholten: „De handelaars brengen hun paarden liever daar naar toe dan dat ze naar Alphen komen. In deze plaatsen heb ben ze in ieder geval meer kans om hun dieren van de hand te doen dan in onze gemeente". De belangstelling die de Alphena- ren voor de markt aan de dag leggen is groot. „Maar," zegt de heer Schol ten, „ik zie de paardenmarkt meer als een jaarmarkt. Hoewel het aantal kraamhouders de laatste Jaren sterk is verminderd, is het altijd oergezel lig. Deze vermindering is. dacht ik. te wijten aan de wekelijkse goederen markt. Hier staan wekelijks zo'n 94 stands waar van alles te koop is. Zij voelen niet zo veel voor een plaatsje op de paardenmarkt. Het zijn vooral de marktlieden die overal heen trek ken. Ieder jaar zie Je weer dezelfde gezichten. Zelden komen er nieuwe bij. Maar als er niet al te veel valt te verdienen, is het te begrijpen, dat ze wegblijven". Opbrengst Vorig Jaar werd de gemeente zes tig gulden „rijker" van de paarden markt. Dit geld werd opgehaald aan marktgelden. Men moet zich echter wel afvragen of van dit bedrag alle Zo druk was het tijdens de eerste paardenmarkt die in Al phen werd gehouden. Dat was op 19 september 1894. Druk is het ook nu nog wel op de jaarlijkse markt. Helaas ontbreekt het aan paarden kosten die moeten worden gemaakt (afsluiten van straten, het schoon maken van het marktterrein enz.) kunnen worden betaald.... Maar de paardenmarkt is een tra ditie die vooral de oude Alphenaren willen handhaven. Scholten tenslotte „Als er dit jaar weer evenveel kraampjes komen als vorig jaar (38 in 1970) dan ben ik al tevreden. Op dit ogenblik (gistermiddag) heb ik ruim twintig aanmeldingen. Van enkele weet ik dat ze nog zullen ko men." Of dit voldoende is om die 38 te bereiken, is nog maar een vraag HILLEGOM Had Goethe nog geleefd, hij zou wellicht met bijzon der veel plezier door de Demonstra tie tuin van het bloembollenvak aan de Weeresteinstraat in Hillegom hebben gewandeld. Hij zou dan wel licht hebben gewezen op zijn ont dekking. dat een plant ogenschijn lijk allerlei verschillende organen heeft. In feite zijn het allemaal om gevormde bladeren. Het lijkt moei lijk te geloven, als men de hals- kraagdahlia's in de uiterste linkse en rechtse binnenborders ziet staan. Een prachtig donkerrood breed bloemblad dient als achtergrond voor een krans van rode smalle blaadjes, die aan het eind een geel puntje hebben, het centrum bestaat uit de bekende meeldraden en stam pers in helgeel. Trouwens er zijn in die tuin zoveel verschillende soorten dahlia's te zien plus een onwaar schijnlijke verzameling andere bloe men en planten dat men een paar uur zoet kan zijn. Deftig Yj&v Door André Geljc Goethe schreef zijn "Metamorpho se der Pflanzen" in 1790 Niemand had voordien ontdekt, dat alle bloe- menorganen in feite vergroeide bla deren zijn. En geen wonder, dat men het niet meteen geloofde. Als u toch die halskraagdhalia's bekijkt, kijk daar ook naar de pompon Little Wil lem. De blaadjes zijn rood en naar de topjes wit. Recht daartegenover staat Yellow Rayd een cactus dah lia. volmaakt van vorm, zoals sommigen klokkenmakers een klok met zonnestralen bouwden. Prachtig geel en geen meeldraad of stamper te zien. Daar vlakbij staat een deco ratieve dahlia "Yes Sir" een zgn. bolvormige. Prachtig lila van kleur prachtig rond van vorm en rijk bloeiend, ook als men de zij knopjes weghaalt, ze pluist dus. Het aantal vormen van dahlia's lijkt ongelooflijk. Er staan in die tuin Mignon-dahlia's, links vlak te genover de ingang. „Tony Nuyens" is er een voorbeeld van. Daar vlak bij aan de rand van het ingezonken middenborder staat de "zwartbladi- ge" "Rocqencourt". Elke plant is een golf van bloemen en een stel een zee. Dit rood steekt net zo mooi af als het geel van "Orange Flora" iets verder op. Overdreven veel bloe men, men ziet bijna geen blad meer, brengt Park Princess daartussen. We hebben voortdurend met de ogen op de bloemen gericht rondge wandeld. Soms mag het hoofd nor maal om de rose Charles Gounud in het zalm-lila oog te bekijken, iets verderop moet men op de knieën om te zien of dwergdahlia's inder daad dahlia's zijn. Misschien om zijn verschrikkelij ke contrast is de witte decoratieve „Bislet" in een andere hoek. rechts van de ingang naast het platvorm geplaatst. Een geweldige bloem. Ge- schikt voor bruiden van 200 pond ?n meer. zo wit is hij. De veredelde ka mille daarvoor is voor kleinere men sen. Op dat platvorm staan heel leuke miniatuur-begonia's, die merk waardigerwijs naar „Begonia maxi ma" luisteren. Schweizerland is don kerrood. Bijna genoeg van de dah lia's. Nog even vertellen over een zeer hooggeplaatste familie, waar van de zoon zei "We zijn niet rijk, maar wel deftig". Daaraan dachten wij toen we de zeer gedistingeerde Graf Georg Henkei zagen. Hij heeft niet veel bloembladeren, maar die hij heeft zijn prachtig geel tegen oranje aan en edel van vorm, even als het hart. Eenvoud is het kenmerk Planten en bomen Dit keer hebben we de blik zeker een keer van de grond afgewend, want het viel ons op. dat de twee bo men tegen het restaurant niet dee moedig het hoofd naar het Oosten hebben gebogen. Het zijn twee prachtige zuilvormige olmen. Ulmus exionensis volgens de hovenier De Wit. Deze prachtige bomen komen niet eens in de Agrarische Winkler Prins voor. Ze zyn wind en zout vast. zei de Wit en dat komt maar weinig voor. Van de ingang gezien rechts ach- i terin is een heel klein paadje Daar staat een zeer merkwaardig boomp je, dat in Nederland wordt geteeld. Het is een Ar alia. Hij heeft blade ren als een groene kamerplant, groen met een wit randje. Officieel heet de bloeiwijze "scherm", maar officieus is het een luchtige grote dot wol die op de bladeren ligt. Achterin tegen het kantoor aan staat een zeer wonderlijke boom. Het is een moerascypres, een naald- verliezende conifeer. Men heeft hier van fossielen in het stenen tijdperk gevonden. In zijn Jeugd is hij niet helemaal winterhard. Hovenier De Wit toonde ons twee merkwaardige zaken, een zonne bloem als vaste plant, de Helianthus multiflorus. Hij bloeit rijk met dub bele gele bloemen. Hoogte tot 1.50. Daarbij staat weer het doodsbeende ren boompje, waarvan de takken lijken op gebleekte doodsbeenderen. Succes voor Warmonds team WARMOND Een Warmonds mo- torteam gesponsord door „Ut Sloepie" en „Western Bar Saloon 82 V heeft deelgenomen aan de sterrenritten. die waren uitgeschreven door de KNMV en werden gehouden op het cir cuit van Zandvoort. De onderstaan de rijders hebben deze gemiddelde snelheden behaald J. Rietdijk (BMW 500 cc) 127 km., D. Roest (Laverda 750 cc) 113 km., J. de Winter (BMW 500 co 99 km., W. Munnik <BMW 500 cc) 99 km.. G Louwrier (Kawasaki 500 cc) 99 km, A. v. Wiering (Honda 300 cc) 91 km., K. Voordouw (Yamaha 250 cc) 98 km. Vijf kandidaten uit maatschappij voor de U-raad LEIDEN De eerste universiteits raad heeft vyf van de zeven kandi daten voorgedragen, die als maat schappijvertegenwoordiger de raad die bestaat uit vertegenwoordigers van wetenschappelijk personeel, technisch en administratief personeel en studenten moet aanvullen tot veertig man. Het zijn drs. G van Benthem van den Bergh. lector aan het Institute of Social Studies in Den Haag: dr. D. Dolman, lid van de Tweede Kamer voor de Party van de Arbeid: drs. F. Gransch, weten schapsredacteur van het Chemisch Weekblad en drs H. M. de Lange, directeur van het Instituut voor Normen en Waarden in de Moderne Samenleving in Den Haag en mevr mr. H. Verweij-Jonker, Kroonlid van de SER. Man overlijdt door dampen insecticiden WASSENAAR HILLEGOM Een 36-jarige vertegeenwoordiger in ver delgingsmiddelen uit Hillegom is za terdagmiddag in de Vleijsmanlaan in de villawijk Rijksdorp te Wasse naar dood in zijn wagen aangetrof fen De man is hoogstwaarschijnlijk door verstikking om het leven geko men. Een bewoner van de villawijk waar schuwde de politie, dat een man al lange tijd roerloos in zijn gepar keerde wagen zat. De politie bracht het stoffelijk overschot naar het bureau, waarna de anatoom-patho loog dr. Zeldenrust sectie verrichtte. Vermoedelijk hebben giftige dampen van de grote hoeveelheid bestrij dingsmiddelen. die in de koffer ruimte was opgeslagen, de bestuur der het leven gekost.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13