.„Lugdunum heeft een pittig stel spelers LET OP UW ZAAK overwinning van Japanner Okano was weekeinde in Leiden Nieuwe trainer Joop de Busser (55) in Njjo buitenzorg Koerstips De Zijl A op dreef in jeugd waterpolostrijd Zwemploeg Amerika superieur Enith Brigitha snel op 100m INDAG 13 SEPTEMBER 1971 PAGINA 9 »BL LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD eni9 LEIDEN Zonder het te weten hebben elf voetballers van Lug- dunum gisteren een nieuwe trai ner in functie gevoetbald. Am sterdammer Joop de Busser (o.a. ex-Elinkwijk, Volewijckers en NOAD) had naar aanleiding van een advertentie in Neerlands Voetbal gesolliciteerd naar de va cante functie van oefenmeester bij de Leidse eerste klasse ama teur. d de Busser:Volmondig ja" (Foto Holvast) nri Buitenzorg maakte fouten l ["RECHT - Jan van Dooyeweerd QVe gisteren op Mereveld met Jojo Tenzorg het Van Wickevoorc nmelin Memorial, maar had we^ Vrouwe Fortuna aan zijn daar de grote favoriet Henri ^^■«izorg, die 65 meter aan de kop- C"a: rden moest geven door enige fou - s deze achterstand nog aan- lti lijk zag vergroot. Aad Harmsen -j met John Areta het beste weg g_ kreeg direct Jojo Buitenzorg op hielen. Bij het ingaan van de j Ite lijn sprintte Jojo Buitenzorg de kop, ging in één ruk door jevierde onbedreigd in 1.24- d. Jan Wagenaar deed met iri Buitenzorg nog een uiterste de kansen te doen keren, kwam niet verder .dan de plaats, dichtbij gevolgd door ...Jn Areta, die uitstekend werk had zien. Merevelds Vier Kilometer, als een attractief nummer, namen ForlEver' Don Faune en Goldfinger _i. tijd een vooraanstaande posi- in. De favoriet Fluitlijster S viel galop en werd kansloos. In de ste fase van de strijd zorgde assistent Piet de Boer een zege van dit entrainement t 1 met Flamingo Six in 1.24.4 te Tïvleren over Alchimist en Arrow Jorbhy. a i lat Florissant weer in volle vorm ewees deze in de 1700 meter dra- Met een machtige eindsprint arde Bertus Leeuwenkamp zijn naar een fraaie 1.21.2 triomf een verrassende Galant Way, try Volann en Daimler, die lang kop het tempo had aangegeven. UITSLAGEN r la-prijs: 1. Ideal Prise (C. Het- jg) (1.26.2), 2. Imone, 3. Joris Six. I W. 2.70. pl. 1.50, 3.-, 1.60, kop. trio 167.10. tdorp-prJjs (le afd.): 1. Ingridj Huydts)(1.26.4), 2. Joyce, 3. -50. Toto w. 10.60, pl. 2.10. 1.20, Jp. 6.-. xllngen-prijs: 1. Icare Quick (J. ►naar Jr.) (1.26.-), 2. Irwln Buiten- I 3. Gratie Norton. Toto w. 2.90, P-30, 1.40. 1.60, kop. 9.80, trio 62.-. van Wickevoort Crommelin Me- Jojo Buitenzorg (J. v. ïeweerd) (1.24.-), 2. Henri Buiten- L 3. John Areta. Toto w. 4.10, pl. [1.10 1.10, kop. 7.-. "«tvoorne-prljs: 1. Hurry Up (J. lenburg) (1.23.6) dead het: Flint- «V, Hea Alkestls VE. Toto w. 8.20, £•70, 7.20, 4,. kop. 16 en 11.70, trio BK0 en 1704.60. •velds Vier Kilometer: 1. Fla- Six (J. R. de Boer) (1.24.4), 2. mist, 3. Arrow Axworthy. Toto w. I pl. 3.70, 2.90, 1.50, kop. 20,20. "*-*~Ti-prijs: 1. Florisant (B. mp) (1.21.2), 2. Gallant ~ntry Solana. Toto w. 3.50, pl. M-90, 2.50. kop. 5.10, trio 505,80. son W, 3. Graaf Callant. Toto w. 2.50, pl. 1.70, 3.-, 1.70, kop. 4.10, Schiedam-prljs: 1, Henriette Signal (H. Slagter) (1.25.1), 2. Ivan Atkit, 3. Fandango. Toto w. 8.70. pl. 2.10, 1.70, 2.80, kop. 13-, trio 230.90. Nootdorp-prijs, 2e afd.: 1. Hunter W (P. Koppejan) (1.27.9), 2. Idvlle. 3. Hlniopila. Toto 1.50, kop. 47.90. 13.-. pl. 2.30, 2.-, Hlniopila, 30, kop. 47 Totallsatoromzet: f. 420.763, Koersen Duindigt De uitslagen van de zaterdag op Duindigt gehouden koersen zijn: Edelroosprijs: 1. Iliona Marijke (P. Knynenburg) (1.27.2), 2. Jay Lee, 3. Ino Buitenzorg. Toto w. 2.60, pl. 1.50. 2.10, 1.40, kop. 3.50, trio 243.80. Stormyprijs: 1. Junior (A. de Wrede) (1.25.3), 2. Jury, 3. Jelle v. d. Lente. Toto w. 2.50, pl. 1.20, 1.10, kop. 2.00. Eloniaprijs: 1. Importeur O (J. Olst- hoorn) (1.26.-). 2 Jacobus O, 3. Jo hannes Trix. Toto w. 8.40, pl. 1.90, 1.70, 4.10, kop. 9.80, trio 209,70. Poly d'Orprys: 1. Atlas (mej. L. Da- vis), 2. Ladie Casle, 3. Master Philip. Toto w. 1.60, pl. 1.30, 2.00, kop. 2.90. Edelmanprijs: 1. Josje W. (P. Pe tersen) (1.24.3), 2. Joke, 3. Izmir. Toto w. 2.70, pl. 1.60, 1.30, 6.60, kop. 5.00. trio 187.20. Sceptreprijs: 1. Jolly Expresso S (F. Vandeuren). 2. Honeysuckle Rose, 3 Pixicato. Toto w. 1.40, pl. 1.10, 1.10, kop. 1.70. Noreprijs: 1. Evelyn Hollandia (M. Vergay) (1.21.9), 2. Cornet Volann, 3. Flls dm Coq d'Or. Toto w. 13.10, pl. 4.30, 3.40, 5.10, kop. 33.20, trio 2592.80. Rudvprljs: 1. Heros (W. Geersen Jr.) (1.23.6), 2. Janky Buitenzorg, 3 Inte rest. Toto w. 17.30, pl. 2.40, 1.40, 2.80. Ik wist niet op welk veld en in Leiden ben ik sinds de betaalde pe- riode van UVS niet meer geweest. 4 Ik wist eigenlijk niets van het hui dige amateurvoetbal, want ik heb de laatste jaren alleen profclubs ge traind (o.a. ook Elinkwijk zo'n ne gen Jaar en De Volewijkers, zes jaar) en als je lang genoeg mee loopt. wil je een ploeg toch eerst zien spelen. Niet om de kwaliteit, maar om de houding van de spelers. Ze willen er in ieder geval voor voetballen Ervaring „Lugdunum mist nog erva ring, routine en inzicht, anders zou bijvoorbeeld deze wedstrijd nooit in een. gelijkspel geëindigd zijn. Ik kan natuurlijk niet zeggen wat er met deze ploeg te bereiken is omdat ik de top van het amateurvoetbal niet ken maar als een trainer ze die ervaring en dat inzicht bij kan brengen kan Lugdunum kwalitatief sterk groeien. Conditie is het punt nietGroter compliment had de Busser de inte rim-trainers Bekkering en Panjer, onbewust niet kunnen maken. Voor hen was het spel van Lugdunum het resultaat van wekenlang getoonde clubliefde. En ook van hen is een last afgevallen. Bekkering: „Ik ben wel opgelucht ja". De Busser weer: „Ik dacht dag Lugdunum wel op mijn grote ervaring gevallen is. Ik m ben in 1947 gaan trainen dus nog voor X het betaalde voetbal werd ingevoerd Van 1948 tot 1952 heb ik Elinkwijk getraind en in die periode werd Elinkwijk kampioen van de tweede klasse en promoveerde naar d'e eer ste klasse. Van 1960 tot 1965 heb ik Elinkwijk weer getraind en toen zijn ze uit de eerste naar de ere divisie gegaan. Ik ben waarschijnlijk de enige trainer die een en dezelfde ploeg in de amateur en de profpe riode naar de hoogste klasse ge bracht heeft. Ik ben trouwens ook nog betrokken geweest bij de oplei dingscursussen van de KNVB: do cent en examinator voor de B en C-cursus. Ik geloof wel dat Lugdu num mij om mijn ervaring heeft ge nomenEn ik zeg volmondig ja. Het is een leuk avontuur. Elke nieu we club is een avontuur voor een trainer, zoals elke nieuwe trainer, voor de club een avontuur is". nu hebben. Hij heeft een bijzonder goede staat van dienst. Op de ad vertentie die we in Neerlands Voet bal hebben geplaatst, hebben we vijf sollicitanten gekregen, waaronder Steiger (de oud-doelman van het Nederlands elftal) en een Hongaar Kovacs (nee niet die van Ajax). Hij kon de beste referenties opgeven. Ik heb inlichtingen ingewonnen en die waren erg gunstig. Hij is wel duur natuurlijk, duurder dan de Kubber, maar daar staat tegenover dat hij een A-licentie heeft. Het was trou wens ook logisch dat hij het elftal eerst wilde zien spelen. Zo'n man wil natuurlijk niet bij een kroten-club terecht komen. Het leek wel of d'e spelers het al wisten, zo liepen ze te voetballenVooral Hans van der Starp speelde voortreffelijk. En De Busser tenslotte: „Uitblin kers ga ik in dit stadium nog niet noemen, dat zou wel heel weinig psychologisch zijn. Ik kan je echter wel vertellen dat er één heel goede voetballer bij zit. Verder zoek je het zelf maar uit Specialiteit van Okano, een seo-nagé (eerste schouderworp) (Foto Holvast) 15.60, icataprijs: 1. Linota (H. Kraats) 2. Marwim, 3. Goldfinger. To to w. 2.10, pl. 1.20, 1.60, 1.50, kop. 5.20. trio 56.60. Dormyprys: 1. Her Areta (A. Harm sen) (1.24.1), 2. Frlscoline Mac, 3. Ere bus. Toto w. 5.40, pl. 2.30, 2.60, 4.40, kop. 5.80. Totalisatoromzet f. 318.448, NOOTDORP, 14 SEPTEMBER - 6.30 Keulenprijs: Janny P. Johan A Imarseille, Idle Way - Berlijnprijs: Hona Carbonari, Jan Pom B, Io Hen- druk, In the Mood - Frankfurtprys: Gies D, Imca, Junibes B, Iron Bui tenzorg - Hamburg-prijs: Irma, Hap py Day, Isidore, Inus Carbonari - Bonnprys: Ina van Hovi, Florentine, Gertien WS, Gitte Norton - Hilver sum XVIII-prys: Helene Hanover Harras Hanover P, Dirk de V, Ge- berg tegen SVH een knap Opluchting En terwijl De Busser in de kleed kamer aan de spelers, die tot op dat moment nog van niets wisten, werd voorgesteld, trok een gemeenschap pelijke zucht van verlichting door Lugdunum's bestuurskamer: Secre taris Hennie Doove: „Het is voor ons een hele opluchting dat wij hem hade Hollandia - Bremenprys: Iron. Buitenzorg, Hollyane, Hullabaloo Hermance - Hannoverprys: Ideal Buitenzorg, Irman Buitenzorg, Guit. Gizella Double - Berlynprys: Jolly Flight, Jackie Pluto, Joquette, Jorry Buitenzorg. LEIDEN Het vervroegd laten spelen van de Jeugdwaterpolocompe- titie heeft tot gevolg, dat in de eer ste fase ervan nog weinig regelmaat te bespeuren valt Zo worden sommi ge wedstrijden al in het binnenbad gespeeld, terwijl andere plaatsvinden in het frisse buitenwater. De Leidse teams deden het in hun eerste wedstrijden goed. De Zijl zal waarschijnlijk alleen van het Delft- se DZV enige concurrentie te duch ten hebben om de overwinning in Poule A2 te behalen. In de tweede wedstrijd, tegen PSV was het na het eerste kwart al bekeken, de stand was toen al 5—0. De einduitslag werd 7—1, De goals werden voor De Zijl gescoord door: Frits Welling, (3x), Jacob Spijker (2x), Leo On derwater en Albert Spijker. In poule B5 bereikte De Zijl B in Hillegers- ge- lijkspel. Doelpunten van Ton v. Vós (3x) en Ben Voskuil. Sleutelstad won de eerste wedstrijd in afdeling C8. In Katwijk werd het tegen de vereniging van die naam 23 door doelpunten van Jonie Singerling (2x) en Jan de Graaf. LEIDEN „De successen, die de Japanners dit jaar bij de wereldkampioenschappen judo in Lud wigshaf en (Duitsland) j hebben behaald, zijn voor een groot deel te danken aan de trai ningsmogelijkheden die zij in hun land hebben. De besten wo nen niet, zoals bijvoorbeeld in Nederland het geval is, ver bij elkaar vandaan. Zij worden in de woning van de trainer onder gebracht en kunnen dan op elk gewenst uur van de dag oe fenen". „Ik kan je zeggen dat er een zeer goede voetballer bijzit. Ik zeg niet wie (Foto Holvast) En dat trainen is "beestachtig" zwaar, zoals Okano, die dit weekein- j de bij de Leidse sportschool De Vries doorbracht, dat uitdrukt. Zelf was hij tweemaal wereldkampioen in het middengewicht, een keer Olympisch kampioen in dezelfde ge- 1 wichtsklasse en tweemaal kampioen alle categorieën van Japan. Dit laatst» betekent, dat de Japanner met z(jn 79 kilo, judoka's van zo'n l honderdtwintig, honderddertig kilo moeten neerhalen. Een prestatie, die nog niemand in deze gewichtsklasse heeft geëvenaard. „De Japanse top judoka's trainen ongeveer drie uur per dag", ver volgt de 23-jarige Okano. "Er wordt niet uitsluitend geknokt, ook hardlo pen en gewichtheffen staan op het programma. Door deze wijze van trainen moet je gewoon wel resulta ten boeken". Hoe denkt de geweldenaar uit het land van de rijzende zon over het Nederlandse judo? Erg goed "De Nederlandse Judoka's zijn erg goed. Vooral technisch staan ze in Europa hoog aangeschreven. Hun manier van judoën verschilt echter toch wel veel van die van de Japan ners. De enige Nederlandse judoka, die de stijl van een Japanner heeft, Is Willem Ruska. Wat deze man in Duitsland heeft gepresteerd is zon der meer groots. Ik ben bijzonder trots op hem, mede omdat hij zich drie maanden voor de wereldkam pioenschappen bij mij heeft voorbe reid. Ook zijn tegenstander in de fi nale, de Westduitser Klaus Glahn, Door Jan Westerlaken heeft enkele maanden bij mij ge traind. Voordat Willem weer naar Nederland vertrok, heb ik hem ge zegd, dat hij door één van onze men sen zou worden verslagen. Maar dat is niet gebeurd en daar ben ik, hoe vreemd het ook mag klinken, toch wel een beetje blij om. Want hij verdiende die wereldtitel zonder meer". (Een van Okano's leerlingen Tsuzawa. werd wereldkampioen in het halfmiddengewicht) Is er een "excuus" voor dat de Japanners in het zwaargewicht nooit zoveel klaar spelen? "Ja zeker. De Japanner is over het algemeen, door zijn lichaams bouw, klein van stuk. Hij is of te licht of erg zwaar. Is dit laatste het geval, dan neemt de judoka deel aan alle categorieën. Deze titel is voor ons veel meer waard, dan die van het zwaargewicht. Al moet ik daar direct aan toevoegen, dat we deze titel toch ook wel graag in de wacht hadden gesleept. Maar je kunt tenslotte niet alles winnen. Elf plakken (vijf gouden, vier zilveren en twee bronzen) in zo'n wereld kampioenschap, is toch geen "slech te" prestatie". Okano reist tot 23 september door Europa.' Dan gaat hij weer terug naar Japan. Op zijn programma staan nog een bezoek aan de dojo van Anton Geesink in Utrecht als mede een reis naar Wenen en Tirol ADVERTENTIE Als u toch van plan bent om een pakte kopen, loop dan deze week nog even binnen in de herenmodezaak tussen Botermarkt en Breestraat. Daar krijgt u een goed idee van wat er op het ogenblik aan pakken te koop is. Van het klassieke vestpak tothetjeanspak, van de grijze krijtstreep tot het cabanpak van ribfluweel, ze hangen er allemaal. U vindt het pak dat u zoekt bij C& A en deze week bovendien als extraatje het aktuele blazerpak met wapenknopt van kamgaren serge voor hij te gast zal zijn bij Walter Gasteiger een sportleraar uit Oos tenrijk. Mei; ey bezoek aan Amster dam besluit hij zijn tocht. "Als ik weer thuis ben", eindigt de judo- reus, "dan ga ik mijn huis uitbrei den. Uiit alle delen van Europa ko men aanvragen bij mij binnen om topjudoka's te trainen. Op het ogen blik kan ik niet aan de vraag vol doen vandaar dat er zo snel moge lijk moet worden verbouwd". MINSK Door een zeer ruime zege in de drielandenwedstrijd tegen de Russen en Britten hebben de Amerikaanse zwemmers(sters) hun superioriteit nogmaals onderstreept. Acht dagen na de 221123 triomf op de sterkste Europese zwemnatie. Oost-Duitsland, werden de Russen met 137 en de Britten met liefst 201 punten weggevaagd. Amerika 342, Rusland 205, Engeland 141. Van de 29 nummers er werd een volledig Olympisch programma verwerkt verloren de Amerikanen er slechts twee: de 100 en 200 meter schoolslag bij de dames, die beide overwinnin gen opleverden voor Galina Stepano- va. waarbij deze Russin op de 200 meter schoolslag haar eigen wereld record evenaarde. Zes wereldrecords van de Ameri kaanse wonderzwemmers vormden het hoogtepunt van deze drielanden on tmoeting. Opnieuw was Mark Spitz de zwem mer die aller ogen op zich vestigde. Als startzwemmer van de 4 x 200 meter vrije slag estafetteploeg, die 'n nieuwe wereldrecordtijd van 7.43.3 neerzette (was 7.45.8) verbeterde hij zijn nauwelijks vijf dagen oude re cord op de 200 meter vrije slag met liefst 0.7 seconden tot 1.53.5. Maar opnieuw faalde hij in zijn poging het wereldrecord op de 200 meter vlin derslag aan de Westduitse Hana Fassnacht te ontrukken. Hij kwam tot 2.04.1 slechts 0.8 seconden boven het wereldrecord De ster onder de Amerikaanse vrije slagzwemsters was natuurlijk de 18-Jarige Ann Simmons. Nadat zij op de 400 meter vrije slag met een for midabele tijd van 4.22.8 een nieuw Amerikaans record opstelde en daar mee slechts 1.6 seconde tekort kwam om de Australisch Shane Gould van de troon te stoten, bleef zij op de 800 meter vrije slag op de laatste dag als eerste vrouw onder de negen mi nuten: 8.59.4. Zij verbeterde daarme de het oude record van de Australi sche Karen Moreas met precies drie seconden. Even daarvoor had de Amerikaanse wisselslag estafetteploeg met 4.27.3 eveneens een nieuw we reldrecord gevestigd (was 4.27.4). Op de 4 x 100 meter vrije slag estafette zwom de Amerikaanse damesploeg ook een record: 4.00.7. Terwijl de Oostduitse zwemmers door Roland Matthes op de rugslag nog tot twee overwinningen waren gekomen, bleef de winnaar van de Europa Cup 1971, Rusland, met lege handen. Bij de dames hield Stepa- naova tenslotte de eer van Europa hoog, zij was de enige die een wig in de zeer sterke Amerikaanse gele deren kon drijven. UTRECHT Tijdens de finales van de NOS-Jeugdzwemwedstrijden, die zaterdag voor weinig belangstel lenden in het zwembad De Hommel in Utrecht werden gehouden, heeft Enith Brigitha van 't IJ een klasse- tijd op de 100 meter vrije slag laten afdrukken: 1.00.6. Zij versloeg Hansje Bunschoten en Anke Rijnders, die beiden 1.01.3 kregen toegewezen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9