LEIDSCH DAGBLAD SPORT Schoenmaker Veer' de prijsschutter: 0-1 Dieptepunt: Keizer uit veld gestuurd; Neeskens op de bon EN VERDER IN DE EREDIVISIE Feijenoord liet Go Ahead wedstrijd maken Scorebord LD-treffers van sportweekeinde Oom toch Elek in zorgen SPORTTOTO I ■1 1 ■I 1 EN LOTTO Feijenoords 'scherprechter' Lex Schoenmaker (links) voltrekt het vonnis over Go Ahead Eagles. Oud-Feijenoorder Henk War nas (5) en doelman Nico van Zoghel proberen tevergeefs het schot nog te blokkeren. Gezellig naar het voetballen GELSENKIRCHEN Een geladen gaspistool met twee ma gazijnen, twee dolkmessen, een groot aantal fietskettingen en H meer dan een dozijn andere slagwapens nam de politie van Gelsenkirchen zaterdagmiddag kort voor het begin van de Bun- desliga-wedstrijd Schalke '04- Borussia Dortmund in beslag. 27 politiefunctionarissen hiel den die oogst over na een groot scheeps onderzoek op die tribu nes, waar voornamelijk Jeugdige supporters een plaats hadden gevonden. Het merendeel van de eigenaars van de „wapens", waarvan een groot gedeelte m de clubkleuren van Borussia was geverfd, was tussen de 14 en 18 jaar oud. DEVENTER Zelfdiscipline is een deugd. Barry Hughes, al zo vaak die driftige foeteraar, die een voor zijn ploeg ongelukkige arbitrale beslissing hekelde, klemde de kaken stijf opèèn. Wat niet inpliceerde dat de trainer de bekeuring die Theo Boosten aan het adres van Egbert ter Mors uitschreef, met de mantel der liefde wenste te bedekken. Want later, nét toen iedereen er zich over verwonderde dat Hughes, de emotionele, zich zo voortreffelijk beheerste, verloor de Engelsman alsnog zijn kalmte. Toen gromde hij de omstanders toe: ,,Zó'n scheidsrechter zou toch na de wedstrijd doof moeten zijn. Maar hij kwam dan ook nooit over de landsgrenzen, al heeft hij wél mooi haar". EREDIVISIE MWVitesse 0—0 Go Ahead Eagl Feijenoord 0—1 DWS—FC Utrecht 2—0 NECTelstar 2—1 PSV—Volendam 4—0 NACFC Den Bosch 1—0 FC GroningenAjax 0—0 SpartaFC Den Haag 5—2 ExcelsiorFC Twente 0—0 Feyenoord 5 5 0 0 10 10— 2 Ajax 5 3 2 0 8 5— 1 Sparta 5 3 1 1 7 13— 5 MW 5 3 1 1 7 7— 4 NEC 5 3 0 2 6 8— 6 Telstar 5 2 2 1 6 5— 4 NAC 5 2 2 1 6 6— 5 FC Twente 5 2 2 1 6 2— 2 DWS 5 3 0 2 6 5- 7 FC Den Haag ADO 5 2 1 2 5 67 PSV 5 2 0 3 4 64 FC Groningen 5 0 4 1 4 2- 3 FC Utrecht 5 2 0 3 4 5— 6 Volendam 5 1 2 2 4 4—10 Go Ahead E. 5 1 0 4 2 69 Excelsior 5 0 2 3 2 0— 3 FC Den Bo6Ch 5 0 2 3 2 2— 7 Vitesse 5 0 1 4 1 1— 9 Hughes' ontstemming gold voor het feit dat de voor Ger de Winkel opge draafde Egbert ter Mors na afloop van Go Ahead EaglesFeijenoord (Uitslag 01) wéér voor de derde keer dit seizoen fungeerde Lex Schoenmaker als beul) zijn aan voerder Henk Warnas toesiste: „Ik begrijp niet dat je zo'n man nog een hand geeft." Waarna Boosten dan de naam Ter Mors in zijn „prentenboek" schreef wegens bele diging, wat ook niet werd uitge- gomd, toen de zondaar Boosten, verschrikt kwam vertellen dat hij niet de arbiter had bedoeld maar Feijenoords aanvoerder Wim van Hanegem. Die affaire bleek het lawaaierige verlengstuk van een vlekkeloze Go Ahead EaglesFeijenoord. Een wed strijd waarin Feijenoord dan wel volgens Ernst Happel verdiend won, DWS-Utrecht 2—0 51 Husers 85 Van Slooten 20. Scheids- ichter Aalbrecht. Toeschouwers 1.000. Sparta-FC Den Haag 52. 1. owalik 1—0, 24 Klijnjan 2—0, 28 erg 2—1, 29 Bosveld 3—1, 70 Ko- alik 4—1, 77 Pas 4—2, 90 Bosveld 2, Scheidsrechter Van Ra- is, toeschouwers 23.000. NAC-FC Den Bosch 1—0. 35 Bish 0, scheidsrechter Beek. Toeschou- ers 10.000. NEC-Telstar 2—1 10 De Wit 0—1 Peijs 1—1, 48 Thijssen 2—1. cheidsrechter Weerink. Toeschou- ers 9.000. MVV-Vitesse 00. Scheidsrech- ir Berrevoets, toeschouwers 10.000. Go Ahead Aegles-Feijenoord 01 Schoenmaker 01, scheidsrechter oosten. Toeschouwers 24.000 (uit- srkocht). FC Groningen-Ajax 00 :heidsrechter Hoppenbrouwer, beschouwers 17.500. PSV-Volendam 4—0 6, 55, 74 en Arbiter Hoppenbrouwer Excelsior-FC Twente 00 Scheidsrechter Van Gemert. Toe schouwers 4.000. MAANDAG 13 SEPTEMBER Applaus in Deventer voor Lex Schoenmaker, fluitcon certen in Groningen voor AjaxOP DEZE PAGINA Na twee competitiewedstrijden is in de eerste klasse (zondag) van de Afdeling Leiden geen club meer zonder puntenverlies PAGINA 6 UVS, Roodenburg en Lugdunum zorgen in die volgorde voor groter en kleiner stuntwerk PAGINA 7 De Danaiden kon tegen PKC geen moment imponeren PAGINA 8 Voetbaltrainer Joop de Busser en topjudoka Okano wa ren in Leiden PAGINA 9 maar waarvan de andere waarheid was dat de Adelaars de niet uitge loofde prijs voor de strijdlustigste afdwongen. Maar dat was het gevolg van Feij enoords nieuwe strategie in uitwed strijden, die wil dat de thuisspelen- de elf de wedstrijd dient te maken en dat het almachtige Feijenoord Door Ger Stolk Hughes daarover: „De hele wed strijd zijn wij de aanvallende ploeg. En dan verlies Je door één schle mielig foutje." Waarna de trainer ook kwijt wilde dat hij bang was geweest voor een grote aframmeling. (Hughes: „je moet dit Feijenoord niet nemen, maar zo spelend zijn wij een van de sterkere eredivisieploegen") En een grote nederlaag kan de Deven- ter-trainer momenteel helemaal niet hebben. Want Deventer mort over de prestaties van de Adelaars. De venter vraagt ook om Gerard So- mer als centrale verdediger. Maar Somer moet van Hughes „afgaan" fluisteren boze tongen. Daarom is Somer niet langer aanvoerder en staat hij na zeven Jaar centrale verdediger te zijn geweest, ergens op het middenveld in de mandek king. Om het Hughes mogelijk te maken, Günther de Haan die bij Haarlem nog niet tekende, straks in december aan te trekken, weet de Go Ahead Eagles-fan pertinent. zich laconiek bepaalt tot vertragen en ontregelen. De vergelijking met NECFeijen- ord ging zelfs op veel punten op. andermaal die feilloze voetbalcom- DUter Feijenoord, die koel en on aantastbaar in de breedte bleef schuiven. Zonder aanvalsdrift; op het eerste gezicht weliswaar niet ef ficiënt, maar op de lange duur do delijk. Om het simpele feit dat Feij enoord het engelengeduld kan op brengen op die ene fout van de op ponent te wachten. Die er ook te gen Go Ahead-Eagles weer kwam. Wim van Hanegem, als gevolg van een pijnlijke enkel plaatselijk ver doofd: „Dat gaat goed zo. Kijk, vo rig seizoen hadden we een échte spits. Die hebben we nu niet, dus moeten we het op een andere ma nier doen." In welke trant ook Ernst Happel sprak: „Steeds een extra man van het middenveld la ten opkomen, is net zo effectrijk." Het feit dat Lex Schoenmaker zich vaak tot in het middenrif liet terugpakken, had bovendien een andere consequentie. Johnny Oude Wesseling, aanklever van Schoen maker, liet zich in zijn ijver zijn man te volgen uit het hart van de defensie trekken. Waarna van Ha negem en Hasil steeds speersnel het gat indraafden. wat ook Barry Hughes graag van ™or het emde van het grimmige ROTTERDAM Ondanks de 5-2 triomf op FC Den Haag toch zorgen voor Elek Schwartz, die morgenoch tend vroeg met zijn équipe naar Sofia vertrekt. Want Janusz Kowalik blijft thuis: hij is officieel nog geen Ame rikaans staatsburgerdus waagt hij zich nog maar niet in een land van het Oostblok en de blessure van Jan Klijnjan liet zich gisteren ernstig aanzien. Schwartz: „Voor Kowalik zal, denk ik, Koudijzer spelen. En dan maar duimen dat Klijnjan kan spelen, want hij is de sleutelfiguur van ons elftal Een enorm pijnlijk kijkende Klijnjan: ,,Mijn enkel is nu zó slecht dat ik er niet eens mee kan hinken. Maar je weet het nooit wat er in een paar dagen veranderen kan. Afwachten dus maar". MVV-Vitesse Go Ahead-Feijenoord DWS-FC Utrecht NEC-Telstar NAC-FC Den Bosch Excelsior-FC Twente Sparta-FC Den Haag{| Graafschap-PEC Volewijck- Helmond Roda JC-Eindhoven Wageningen-FSC SVV-Cambuur VVV-Blauw Wit De winnende getallen 2 - 8 - 18 - 24 - 25. Reservegetal33 zyn: 1 - Olympianummer 0177. EERSTE DIVISIE De GraafschapPEC Zwolle t3 De VolewyckersHelm. Sport 11 HeerenveenFortuna VL 10 Roda JCEindhoven 10 WageningenFortuna SC 10 sw—SC Cambuur 1—4 FC WV—Blauwwit 0—0 AZ '67—DFC 1—0 HaarlemHVC 20 HeraclesVeendam 31 Heerenveen Haarlem Eindhoven Wageningen AZ '67 Volewijckers FC WV Blauw Wit SW HVC Fortuna SC Fortuna VI. Veendam Roda JC Cambuur Heracles De Graafsoh. Willem 2 PEC Zwolle DFC Helm. Sport 7 4 3 0 11 7 5 1 1 11 7 4 2 1 10 8 7—5 8 12— 8 8 5—5 8 10—11 6— 7 8—11 3— 9 10— 9 10— 9 5— 6 66 8—15 1. Kowalik (Sparta) I Schoenmaker (Feijenoord) en De- vrindt (PSV) beiden 5, 4. Geels (Go Ahead Eagles) 4, 5/6/7. Brokamp, (MW), Bosveld en Klijnjan (beiden Sparta) allen 3. (Van onze speciale verslaggever) GRONINGEN Zeven minuten Ruud Geels had gezien. Maar naar Geels zich terug trok, nam Theo Laseroms zonder met, de ogen te knipperen de dichtst bijzijnde man over. Hughes spijtig: „Dat is de grotere routine. Want Laseroms trapte er niet in." Tóch kon Go Ahead Eagles zich via veel ijver en inzet soms uit het door Van Hanegem geweven web be- duel tussen FC Groningen en Ajax bereikte de Amsterdamse formatie zijn absolute dieptepunt. Aanvoerder Piet Keizer meende zich aan de Groninger middenvel der Hugo Hovenkamp te moeten vergrijpen en deze op zijn beurt leek van plan wraak te zullen nemen. Dat leverde een verwarde, zeer onoverzichtelijke situatie op, die door scheidsrechter Hoppen - vrijden. Maar Eddie Treytel lag brouwer werd opgelost met het uit het yeld van Keizer en Hovenkamp. Voor de 18.000 toeschouwers in het Oosterpark-stadion was de verwilde ring van beide spelers het trieste „hoogtepunt" van een wedstrijd waarin op het scherp van de snede was geduelleerd en met name Ajax zich bezondigd had aan grove acti viteiten in een poging de Groningers op de knieën te Krijgen. Een en an der had voor FC Groningen het min der plezierige gevolg dat Piet Fran sen, na een charge van Krol, kort na rust met een ernstige kniebles sure naar de kleedkamer moest. Voor Ajax was de keerzijde van de me daille dat Neeskens 'n officiële waar schuwing opliep. Het taaie, maar alleszins sportieve verzet van FC Groningen de 0—0 werd als een overwinning gevierd- prikkelde de Amsterdammers derma te, dat vooral in de tweede helft het spelpeil daalde tot een bedenkelijk niveau. De consequente mandekking (Groenewoud na afloop: „Mijn spe lers hebben zich uitstekend aan hun opdrachten gehouden") haalde bij Ajax de vaart er volledig uit. Van de frontlinie ging vrijwel geen ge vaar uit. Johan Cruijff kreeg geen horizontaal toen Geestman werk van Verdonk koppend de eindbehandeling wilde geven en Ruud Geels en Ter Mors zagen ver bluft toe hoe de Feij enoor dkeeper hun furieuze knallen eruit ranselde. Toch zouden de Eagles aan een doelpunt komen. Maar Boosten liet doodgemoedereerd een vrije trap nemen op de plaats waar Geestman Hasil naar beneden sjorde, nadat De Winkel, Geels en Verdonk waren uitgebroken. Boos commentaar van Hughes: „Glaszuiver doelpunt die kopbal van Geestman." Waarbij Frans Hasil aanvulde: „Maar die lange middenvelder trok mij daarbij wel naar beneden." Het foutje, dat Go Ahead Eagles volgens Feijenoords berekeningen zou moeten maken kwam na bijna een uur In de veertiende minuut van het tweede bedrijf legde Van Hanegem weer een smulpass neer. Dick Schneider kon er Henk Wery door aanspelen, waarna Coen Mou- lijn om de bal riep. Coens trekbal (Moulijn speelde ove rigens een g ave party) bleek niet zuiver, waardoor Bart Kolkman leek te corrigeren. Toen Moulijn zich weer meester van de bal maakte, bleek ineens Lex Schoenmaker de ziedende prijsschutter. centimeter ruimte van de voortref felijk spelende Cornells: Dick van Dijk zwierf doelloos rond en Piet Keizer moest keer op keer zijn meer dere erkennen in Schipper. Tekenend voor de onmacht van de Amster damse aanvalslinie was, dat voor doelman Nordstrom het gevaar uit de tweede linie kwam via schoten van onder meer Krol, Blankenburg en Gerrie Mühren. Alleen by de da verende knal van Krol kort voor de rust moest de atletische Zweed al zijn talenten tonen. Voor de rest had hij een Vrij gemakkelijke avond. Voor scheidsrechter Hoppenbrou wer was het niet eenvoudig de zaak Piet Keizer kijkt nog boos naar Hugo Hovenkamp, op de foto in discussie met trainer Groenwoud. Beiden werden na een handgemeen uit het veld ge stuurd. Hovenkamp na afloop: ,Jtet was niet meer dan een wat ongelukkig uitgevallen botsing. Er is niets gebeurdEen kluif dus weer voor de Ajax-advocaten. binnen de perken te houden. Nerveus trekkend aan een sigaretje zei hij na afloop: „Er werd aan beide kanten bijzonder fel gespeeld. Ik heb er wer kelijk alle moeite mee gehad". Met de verwijdering van Keizer en Hovenkamp wekt hij de Indruk een voorbeeld te willen stellen in een poging de wedstrijd tot een goed ein de te brengen. Hy ontkende dat overigens: ..Ik heb beiden alleen uit het veld gestuurd, omdat ze duide lijk te ver gingen". Hovenkamp werd naar de kant ge stuurd wegens het op ruwe wijze wegduwen van een tegenstander en Keizer moest het veld verlaten wegens het op zéér ruwe wijze om klemmen van een tegenstander. Een nuanceverschil, waarbij de heet Hoppenbrouwer duidelijk liet we ten dat hij Keizer de hoofdschul dige vond. Keizer zelf wilde geen en kel commentaar geven. Plet Fransen over hem: „Ik zag dat hij de vuis ten balde en Hovenkamp wilde slaan". Hugo Hovenkamp ontkende dat Keizer en hij elkaar hadden bedreigd. Hij: „We kwamen op een wat ongelukkige manier met elkaar in aanraking. Maar voor de rest is er niets gebeurd". Er van uitgaande dat een slechte generale gevolgd pleegt te worden door een goede uitvoering moet er voor Ajax woensdagavond in het Eu ropa Cup-duel met Dynamo Dres den geen vuiltje aan de lucht zijn. Volgens dokter Roünk kan Barry Hulshoff in Groningen node ge mist spelen; en zijn er geen ge blesseerde spelers. Of Stefan Kovacs een paar rustige dagen en nachten voor de boeg heeft valt echter te be twijfelen, want ln Groningen liet, Ajax zien dat het nog lang niet het Ajax van Rlnus Michels is. FC Groningen intimideerde op een niet onsportieve wijze en daar had het mentaal zwakke Ajax geen ant woord op. Dat zal woensdagavond wél gegeven moeten worden, want Dynamo Dresden mag in staat worden geacht het verzet van FC Groningen op zijn minst te verdub belen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5