rotestmars van honderden tegen aanleg Leidse Baan STOOMTIJDPERK HERLEEFT Sportvrienden" de nieuwe Leidse hengelkampioen Openbaar vervoer wil praten met werkgroep De zaak van het Leids MOB Voor de staf-Teuns: 2500 handtekeningen ELFDE LEIDATO TOCH IN DE GROENOORDHAL 'Zuiderkwartier1 45 jaar actief DUIVENSPORT Baandag 13 september 1971 LEIDSCH DAGBLAD 1IDEN Naar schatting 1500 mensen hebben gister- Idag gehoor gegeven aan de oproep van het actiecomité •idse Baan! Nee". Zij verzamelden zich bij het in aanbouw ide viaduct op de Papelaan in Voorschoten. Het viaduct itemd voor de secondaire weg 16 bis tussen Leiden en Den ag (in de volksmond „Leidse Baan" geheten) bevindt zich m dden in één van de laatste grote natuurgebieden in de Rand- Jd. De nieuwe weg zal de bossen van kasteel Duivenvoorde de koninklijke bossen in stukken snijden. De Leidse univer- aire werkgroep "Milieubeheer" had op deze plaats een groot 3t i tionaal park gedacht. ie aanleiding voor de protest- lenkomst van gistermiddag was 4 sgen in de antwoorden van minis- Drees op vragen uit de Tweede mer over de aanleg van de Leidse n. De minister antwoordde, dat aanleg van de Leidse baan door t. Met hun demonstratie wilden Leidse biologen, milieubescher- 2 -s en natuurliefhebbers nog eens tg. een op de ernstige gevolgen voor tótuur. Stopzetting 'olgende maand, op 21 oktober, in de Provinciale Staten van d-Holland de aanleg van de Leid- 3aan aan de orde worden gesteld. zullen de Staten beslissen of li niet voorlopig tot stopzetting et worden besloten van deze weg, ertoe al in '56 plannen werden ge- akt. Ie biologen Wim ter Keurs, G. J. Bruyn en Udo de Haes spraken de de menigte gisteren toe, erbij zij wezen op het gevaar van het verliezen van een uniek stuk natuurgrond van 50 ha. "Maar", zo als zij zeiden, "protesteren of afwij zen alléén is een gemakkelijke zaak. Wij hebben alternatieve plannen. In dien op 21 oktober beslist wordt deze weg voorlopig niet aan te leggen, zul len wij deze plannen indienen. Zodra de Statenleden besluiten de weg stop te zetten, gaan de grote openbare vervoersmaatschappijen in dit gebied, te weten de Nederlandse Spoorwegen, de NZH en de Haagse Tramwegmaatschappij samen met een werkgroep van de Leidse Universiteit rond de tafel zitten om te komen tot een praktischer open baar vervoer tussen dit druk bevolk te deel van de randstad Holland". Viaduct De protestactie "Leidse BaanNee" verliep overigens zeer rustig. Een paar duizend wandelaars verzamel den zich bij de Wijngaardenlaan in laan. De stoet werd voorafgegaan Voorschoten en liepen met spandoe- door een politiewagen en begeleid ken naar het viaduct op de Pape- I door de tweede en laatste politiewa- LEIDEN De zaterdagmiddag zün staf herhaaldelijk ontslagen, gevoerde actie, die tot doel heeft de staf van kinderpsychiater dr. J. Teuns voor Leiden te behouden, heeft ongeveer 2500 handtekeningen opgeleverd. Voorts werden over deze zaak een kleine 5000 manifesten on der de bevolking verspreid. Zoals bekend, zijn dr. Teuns en zijn staf met ingang van 1 november ontslagen bij het Leids Medisch Opvoedkundig Bureau aan de Rijns- burgerweg als gevolg van een con flict met het bestuur dat ruim twee jaar geleden in de openbaarheid kwam. Sinds die tijd zijn Teuns en EIDEN Nadat DVS 1 drie narer lang de hoogste hengelsporteer Leiden voor zich had opgeëist p i het gisteren het team van Sport- ijen inden, dat ze onttroonde. Het was rigens maar een dubbeltje op z'n weg it want tijdens het laatste "vis- Tl in de Vliet bij Westgeest eelde het maar drie visjes of de de ploegen waren alsnog gelijk klat )VS 1 ging echter niet zonder be> s naar huis. Met 677 gevangen atvissen waren zij verreweg de «t vangende club". Sportvrien- I kwam op dit punt niet verder 1562 gevangen vissen. De Leidsch gblad-.visselbeker, voor het hoog- aantal, kwam daardoor evenals ig Jaar in het bezit van DVS. Tevens mocht W. van Loon van li '8 uit handen van P. Erades, l sc bitter van de Leidse Hen gel- sec öpetitie, een eerste prijs in ont- ïnii igst nemen omdat hij met 188 ge lgen vissen de persoonlijke kam- ges «en 197 werd. De eindstand van wf Leidse Hengelcompetitie ziet er Afl de laatste wedstrijden als volgt Sportvrienden 26 pnt. (562 st.), 'VS 1 24 pnt (677 st.), 3. Hengel- Tort 19 ont. (443 st.), 4. HSV 18 (483 st.), 5. Sportvrienden 2 16 f (432 st.). 6. Zuid-West 1 14 pnt. L ropnt.), 7. De Brasem 14 pnt. (441 uui >.8. DVS 2 13 pnt (314 st.), 9. DVV ^pnt. (483 st.), 10. S en G. 8 pnt. st.). li. Zuid-West 28 pnt. (352 12. De Ruisvoorn 8 pnt (289 st.), [ng de Leede 2 ont (50 st.) 0p de teto: (Holvast) staand vJ. P. Erades (Voorz. Leidse Hen- 'competitie), L. Pielemon (voorz. »rtvrienden), J. Mark, J. van u); ">n, H. van Loon, A. Staphorst, W. n Loon (allen DVS), zittend v.l. u r- C. Schouten jr, C. Schouten sr., Schouten, W Schouten, C. Schou- a) h (allen Sportvrienden). Midden 1 de voorgrond "sponsor" H. Teu- Bsen. gen van Voorschoten. De vier man sterke Voorschotense politiemacht wist ieder in het spoor te houden. Gevolg was wel, dat de processie al het verkeer tussen Voorschoten en Wassenaar, inclusief het openba re vervoer, plat legde. De gemeente Voorschoten hield er enige platge trapte plantsoenen aan over bij de start van de wandeltocht op de Wijn gaardenlaan. De buurtbewoners kre gen te maken met een ernstig par keerprobleem. Want autobaan of niet zeer vele natuurliefhebbers lieten tijdens deze protestdemonstratie te gen de autoweg hun eigen auto niet thuis. LEIDEN De elfde Leidato wordt volgend jaar van 8 tot 17 septem ber in de Groenoordhal gehouden. Dat betekent, dat de vrees, die eni ge tijd bestaan heeft, dat de Leidato niet in de Groenoordhal terecht zou kunnen en zijn toevlucht zou moe ten zoeken tot een tent op het Schut tersveld achtaf ongerechtvaar digd was. In de periode dat volgens de organisatoren de Leidato gehou den zou moeten worden (en dat is later dan normaal in verband met de Olympische Spelen) zou de Wie ner Eisrevue in de hal opereren. Overleg tussen de directeur van de Groenoordhal, de heer T. Daey Ou- wens, en de Wiener Eisrevue heeft er toe geleid, dat de ijsrevue op een nog te bepalen ander tijdstip gehou den zal worden. Gewapend met spandoeken en protestborden liepen circa 1500 deelnemers de anti-Leidse Baan- mars mee. (Foto Holvast) ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v.d. Werf- straat. Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht (Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken) Het loont de moeite om deze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, briljant. Juwelier-Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. LEIDEN Vele zaterdagvliegers, namen deel aan de laatste wed vlucht in dit seizoen, die vanuit Quievratn (afstand 200 km) werd. gehouden. Voor de diverse verenigin gen luidt de uitslag als volgt: „De Snelvlieger" (245 duiven) M. de Lan ge en Zn. 1, 2 4. 8. J. Roest 3, 5 7. B. Geenjaar 6. J. Staffeleu 9. LEIDEN De oudste speeltuin vereniging van Leiden, "Zuider kwartier", vierde zaterdagmiddag haar 45-jarig jubileum. Dat de ver eniging ondanks vergrijzing van de Gebr. Bink 10. wijk- de speeltuin staat in de An je- ..De Blauwkras" <97)J. Hansen lierstraat nog een groot aantal 1. 2. 3. 5, A. M. Lee 4. N. Boot 6, actieve bestuursleden bezit bleek P. Gijsman 7. W de Wetering 8. P. wel tijdens de '•eceptie die werd ge- Neuteboom 9, P. Sloos 10. houden in het gebouw van "Zuider- j „Het Oosten" <219>: 1, 7, 10 P. Juf- kwartier" aan de Anjelierstraat. fermans. 2. 5. 6. 8 F. Bouwman, 3. "Ik heb dat in andere tuinen vaak c. de Mooy. 4. C. Gijsman, 9. C. anders gezien", aldus de heer Gor ter. die sprak namens de Nationale Unie van Speeltuinorganisaties. Na hem sprak de heer J Weber na mens de Bond van Speeltuinen in Leiden. Namens de Bond bood hij een enveloppe met inhoud aan. Namens de speeltuinvereniging "Om de Doorbraak" hield de heer P. Brandt een tamelijk fel betoog. Hij vond het gebrek aan belangstel ling van de overheid "een schande". Overigens feliciteerde hij de vereni ging, niet zozeer met het feit dat zij 45 jaar oud geworden is, maar het 45 jaar lang in de opbouw zijn. De heer Lancel, sprekend namens "Woningbouw", prees de verhou ding tussen Woningbouw en Speel tuin. Hij hoopte dat het speeltuin werk nog lang levend mag blijven in deze wijk. De voorzitter van het damescomi té bood mevrouw R. van Es een hy- j permoderne filmprojector aan. Gijsman. Lezers schrijven Trainen met 38° koorts Naar aanleiding van een artikel over sportgeneeskunde in uw blad, van 8 september '71 moge ik bij deze het volgende opmerken: dat een sportbeoefenaar met „38 graden koorts gerust kan doortrainen", zo als u mij abusievelijk in de mond, legt, is niet zonder meer mijn mening en berust op een misver stand. Het is aan te raden bij koorts in een trainingsperiode altijd de (sport) arts te raadplegen alvo rens zware lichamelijke arbeid te ver richten. H. J. J. Spook. Universitair sportarts. maar steeds meestal onder druk van de oudervereniging weer in dienst genomen. Het ontslag dat per 1 november is gegeven, lijkt defini tief te zfjn. Het conflict van de staf-Teuns met het inmiddels afge treden bestuur komt hierop neer. dat de staf-Teuns met het MOB in Leiden geestelijke volksgezondheid op grote schaal wilde bedrijven, terwijl het MOB-bestuur. waarin os. drie hoogleraren van de Leidse universi teit zitting hadden, een klein, ge makkelijk te hanteren instituut voor ogen had. De actie om de staf-Teuns voor Leiden te behouden, werd opgezet door de Leidenaar Ben Turk, bouw vakker van beroep. Is hij tevreden met. de 2500 handtekeningen? „Ja, dat ben ik zeker. Je moet re kenen dat de tijd van voorbereiding maar erg kort was. De 20ste komt de MOB-zaak in de raad en ik had er nog maar kort geleden voor het eerst iets van gehoord. Je bent met dit soort dingen eigenlijk altijd te laat. Een klein ploegje mensen heeft er zich voor ingezet, die 2500 hand tekeningen zijn in drie uur tijd op gehaald. Het viel niet altijd mee. Kijk, een actie tegen bijv. milieu verontreiniging is vrij eenvoudig. Daar weet iedereen vanaf, daar te kenen de mensen grif voor. Maar het conflict waar Teuns bij betrok ken is, ligt niet zo eenvoudig. Wie er iets over gelezen had, tekende vlot. Maar het bleek al gauw dat er erg veel mensen waren die niet eens wisten wat een MOB was, laat staan dat ze ooit van een conflict gehoord hadden. Dan moest je gaan uitleggen waarom het ging. Nou, dat is een nogal ingewikkelde bezigheid en tamelijk tijdrovend". Wat gaat er nu met de handtekenin gen gebeuren? Ben Turk: .Het resultaat zal wor den aangeboden aan het gemeente bestuur. En een afschrift zullen we zenden naar de Vaste kamercommis sie voor Volksgezondheid. Verder zullen we allerlei personen die in de MOB-zaak geïnteresseerd zijn. het resultaat van de actie laten weten". LEIDEN Enige duizenden men sen zijn zaterdag en zondag getuige geweest van een korte terugkeer van het in 1953 in ons land geëindigde stoomtijdperk. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Neder- landsche Vereeniging van Belang stellenden in het Spoor- en Tram wegwezen (NVBS) reed er weer eens een door stoom voortbewogen sneltreinloc met 14 Nederlandse rij tuigen van Amsterdam naar Rotter dam v.v. Aan deze jubileumrit namen ruim 1100 mensen deel. Behalve de afge vaardigden van buitenlandse zuster organisaties van de NVBS (o.m. En geland, Luxemburg. Denemarken waren ook Nederlandse leden van de vereniging in de gelegenheid deze niet-alledaagse reis mee te ma ken. Dat deed ook de 5.000ste bezoe ker aan de in "De Lakenhal" ge houden tentoonstelling. De reizigers verzamelden zich bij het Centraal Station in Amsterdam, vanwaar zij in 13 trams van uiteen lopende typen naar het Amstelsta- tion werden vervoerd. Onderweg deed zich nog een ongelukje voor. Een tramstel botste bij het uitrijden van de remise op een voor hem rij dende tram, maar geen der passa giers raakte gewond. Wel was de schade vrij groot. De teleurstelling was bij velen zichtbaar omdat deze schade het oudste tramstel (uit 1913) gold, dat in de afgelopen vier maan den door vrijwilligers vrijwel geheel in zijn oorspronkelijke staat was te ruggebracht. De NVBS-trein reed van Amster dam-amstel via Woerden naar Rot terdam. Velen maakten van de "fo- rit in verschillende tramtypen, waar- i de passerende stations en bij de over- 3vande9 Colmenas sherries als F. ijswinners Colmenas: 9 sherrysoorten j die de Bijenkorf zelf uit Jerez de la Frontera im- porteert. Misschien is dit een goeie gelegenheid om te constateren dat het waar is dat de kwaliteit zoveel hoger is dan de prijs? Royal (dry fino) van 4.50 p.fles: 6 voor 25.-, 12 voor 45.- Imperial (very dry) en zoete Cream van 5.95 per fles: 6 voor 31.50,12 voor 59.- Aanvankelijk hadden de organisato veel technische problemen aan te pas to-stop" in Rotterdam gebruik om na de terugreis via Den Haag naar wegen veel bekijks. Ook op het Leid- ren een locomotief 3737 (uit het spoor I dat besloten werd een sneltreinloc de loc te vereeuwigen. Ook in de Amsterdam werd gemaa,kt. De trein se station zag het zwart van de men- Maasstad maakten de passagiers 'n I trok onderweg op de perrons van sen (Foto Holvast). wegmuseum in Utrecht) de rit willen van de Deutsche Bundesbahn te hu- laten maken, maar er kwamen zo- ren. Niet als Prijswinner, maar nog steeds niet duur: onze Bodegas (pale dry) 4.50 per fles, Amontillado (medium) Delicate (dry) en Oloroso, per fles 4.95, Manzanilla in magnumfles van 2% liter 13.95. Decoratieve mandfles met ruim 2 liter dry fino, (cadeau-idee?) 14.95 afd. Wijnen de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3