EIDSCH DAGBLAD Ihroesjtsjow in tilte begraven El Directeur van Volkswagen weg LP Kanaalzwemmer moet volger redden "'■'""'"'«■""WORï.iD.j.jUffiE» PROTEST TEGEN m Spiritus fles explodeerde vandaag (§uc/ leuws projectkosten: fi.ooo.ooo.. de I ontluistering [TIE WIL STAND IN f ANGENIS )ER- tUKKEN EER ZON Opnieuw stemmen in Saigon GEWOND BU ONTPLOFFING Hek te laag geen voetbal n.v. v.d. Velde Citroën I maart 1860 MAANDAG 13 SEPTEMBER 1971 No. 33502 G. Koopman icteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,93 per maand (bU vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 HIER BEGINT ÓfïïlULSTEfilNG ■UJU^ /1L ljV ISTE GROTE NATUURGEBIED in Z.W Fa"1TP TT. SCHADE FL.jéTEBECürEÉEn"/ .1 „Hier beglllt WEN „Hier begint de ttering van het laatste i:natuurgebied in het zuid- \ijk deel van de randstad. ade. niet te becijfe ren bard met dit opschrift Istermiddag onthuld aan van een protestmars te lt Leidse Baan. Het organi serend comité had zijn cynische mededeling pal onder het aan nemersbord getimmerd. Naar schatting 1500 man nam deel aan de mars, die om twee uur gistermiddag begon in het hart van Voorschoten. Personen met wapperende haren boven een spijkerpak of met glad ge knipte hoofden boven het zon dagse pak, mensen die nog net of nog net niet konden lopen, wandelden al of niet met pro testborden (één zelfs met een dode vogel aan een galg) over de Papelaan naar de plaats, waar de zandhopen en betonconstruc ties voor een viaduct van de Leidse b^.an al J^laar liagen. A&- ptaus en 'gejuich barstte Tos", toen een reclamevliegtuigje met Leidse Baan Nee" boven de menigte cirkelde. De Leidse bioloog dr. Udo de Haes maakte bekend dat de NS, de HTM en de NZH de koppen Witte Singel L Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nahezurgtag Cot 20 uur cei 30500 (zat 18 uur) bij elkaar gestoken hebben om te zorgen voor een beter open baar vervoer tussen Leiden en Den Haag, waardoor de 80 meter brede autoweg met zes rijstro ken overbodig zou kunnen wor den. Afgelopen donderdag is de eer ste bespreking gehouden tussen de drie maatschappijen, zei h\j. Het resultaat: vóór de vergade ring van Provinciale Staten op 21 oktober komt er een geza menlijk grote-lijnenplan waarin wordt aangegeven welke verbe teringen noodzakelijk worden geacht voor het openbaar ver voer. Als op de Statenvergadering de uitvoering van de Leidse baan althans voorlopig kan worden stilgezet (min. Drees jr. heeft pas meegedeeld daartoe geen aanleiding te zien) dan zullen de maatschappijen een uitgebreider onderzoek opzetten naar de alternatieven voor de Leidse Baan. (Zie stadspagina) DU (Reuter, AP) Jer openbaar vertoon is [chtend de voormalige che partijleider en Jier Nikita Sergejewits ïsjtsjow begraven. In iekenhuis waar Chroes- zaterdag op 77-jarige |jjd aan een hartaanval :ed werd een korte tigheid gehouden waar- Jlechts familieleden en jle oude vrienden zouden ]en deelgenomen. Van- werd het stoffelijk fchot naar de tweede plaats van Moskou, [owodewitsj gebracht en een sombere herfst- ter aarde besteld. Kort de begrafenisstoet de gangsbewijs hadden werden toege laten. Enkele honderden belang- v stellenden hadden zich bij Chroesjtsjow echtgenote Nina en andere familieleden gevoegd om de dode de laatste eer te bewijzen De huidige Russische leiders waren niet vertegenwoordigd, maar zij hadden een grote krans van chry santen en lelies gezonden De be grafenisstoet bestond uit ongeveer 40 auto's, voorafgegaan door een luidsprekerwagen van de politie Mevrouw Chroesjtsjow was verge zeld van haar zoon SergeJ. haar dochter Rada. haar schoon zoon Alexej AdzoebeJ en Chroesj tsjow dochter uit een eerder hu welijk Julia. Zie ook pagina 13. 'ORK (Reuter, AP) De rond de opstand in de ge- van het plaatsje Attica In was vanochtend nog niet De politie bereidde zich ïlopen nacht voor op een |0, terwijl een bemidde- een beroep deed op de eur van de staat New York Rockefeller een bezoek aan igenis te brengen om bloed- i te voorkomen, ld 1000 muitende gevange den 38 bewakers vast als gij- 5e hebben gedreigd hen te Is hun opstand met geweld nderdrukt. Met helicopters voert de politie in- braakgas en mu- to. De gevangenisautoriteiten van de muiters onmiddellij- ïdiglng van de opstand en 1? van alle gijzelaars geëist. Ds het bemiddelingscomité onderhandelingen met de ge in mislukt omdat de ge van- toriteiten over twee van de IJkste eisen niet wilden pra len rechtsvervolging voor fe feiten die samenhangen rebellie en de overplaatsing mvangenisdirecteur Vinoent U. De onderhandelingen 11e- nadat de bewaker William e donderdag door de gevan- it het raam was gegooid, aan bondingen overleed. In de ew York kan de doodstraf uitgesproken wegens moord Politieman of een gevangenis- Ut verwacht van vanavond Benavond: fee perioden en overwegend weer. Zwakke tot matige Psteiyke wind. Minimumtem- *n van 14 tot 9 graden omstreeks 18 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur» 811 uur; onder: 18.59 uur. 0.04 uur; onder 17.09 uur. 'Ier te Katwijk te 11.21 uur, fer te 6.29 en 19.12 uur. begraafplaats bereikte, was het opgehouden met regenen. Pas vanochtend zijn de Russen op de hoogte gesteld van het nieuws van het overlijden van Chroesj stjow. In uiterst summiere bekend making werd voor de radio een mededeling van het centrale comi té van de communistische partij er de ministerraad voorgelezen. Het, partijblad Prawda bracht het nieuws weliswaar op de voorpagi na maar zonder enige opsmuk. De bekendmaking die aan twee zijden met rouwranden was omgeven werd zonder kop, portret of be schrijving gebracht. De bekendmaking luidde: Het cen traal comité van de CPSU en de mi nisterraad van USSR maken met leedwezen bekend dat op 11 septem ber 1971 na een ernstige en langdu rige ziekte in de leeftijd van 78 ja ren is overleden de vroegere eerste secretaris van het centrale comité en voorzitter van de ministerraad de met ere gepensioneerde Nikita SergeJewitsJ Chroesjtsjow". De omgeving van het kerkhof was vanaf negen uur afgezet door mi litairen. Een omvangrijke orde dienst controleerde het ver keer en de wegen naar de begraaf plaats. Slechts mensen die een toe- DEN HAAG (ANP) De beman ning van een Neptune van de Ko ninklijke Marine houdt op het ogen blik nauwlettend een Chinese vracht vaarder op de Noordzee in de gaten. Het schip de „Xinfong" (ca. 8000 brt) is volgens de Mar me Voorlich tingsdienst sinds kwart voor twaalf vanmiddag olie aan het uitpompen op dertig myl westzuidwest van Hoek van Holland. Radio Schevenin- gen heeft de „Chinees" al aangezegd het lozen te staken. Hoe groot de door de vrachtvaar der veroorzaakte olievlek op de Noordzee is, Is nog niet bekend. SAIGON (AP) De verkiezingen in Zuid-Vietnam zijn op grote schaal vervalst. In een rapport over de falsifcaties zegt een speciale com missie uit het Zuidvietnamese par lement dat nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. De ver valsingen waren zonder uitzondering in het voordeel van de regeringskan didaten. Op een vandaag gehouden vergade ring hoorde de commissie de getui genverklaringen van twee leden van de oppositie. Een van hen, Ngo Due legde de commissie materiaal voor, waaruit bleek dat in verschillende districten het aantal uitgebrachte stemmen groter was dan het aantal geregistreerde stemgerechtigden. Due zei dat hij door Intimidatie van rege ringszijde slechts over 20 man kon beschikken om 152 stembureaus te controleren. Due werd tenslotte door de regeringskandidaat verslagen. Een andere oppositiekandidaat Thanh vertelde dat hij op de dag van de verkiezingen werd gearres teerd NOORD WIJK - Brandwonden aan borst en benen liep een 61-jarige Rotterdammer op, toen een spiritus- fles explodeerde. Het ongeluk ge beurde toen hij bezig was barbecue- apparatuur met spiritus te vullen. Een hoeveelheid, dat hij op zijn han den had gemorst, vatte vlam waar na ook de fles in brand vloog en ex plodeerde. De Rotterdammer, die vakantie hield in een bungalowpark aan het Langeveld in Noordwijk, is naar het Academisch ziekenhuis in Leiden overgebracht. WOLFSBURG De president-di recteur van de Volkswagen werk a g, prof. dr. Kurt Lotz, treedt af wegens meningsverschillen over belangrij ke kwesties. Dat heeft de raad van commissarissen van de onderne ming vandaag bekendgemaakt. Beschuldigingen tegen prof. Lotz betreffende mislukken van bedrijfs- of modelbeleid zijn niet gegrond en de raad van commissarissen heeft "vertrouwen in de onVr leiding van professor Lotz getrofliA maatrege len". In de korte mededeling van de commissarissen werd niet nader op die maatregelen ingegaan en de datum waarop prof. Lotz aftreedt werd evenmin vermeld. Het contract van Lotz met VW loopt in mei 1972 af. De laatste tijd is de president-directeur in het nieuws ge weest doordat er kritiek werd gele verd op zijn modelpolitiek en zijn uitgavenbeleid Ook beweerde men van hem dat hij zijn directie in autoritaire stijl voerde. Naar ver wachting zal de raad van commissa rissen in zijn vergadering van 24 sep tember besluiten wie de opvolger van prof. Lotz wordt. In dat ver band is de naam genoemd van Ru- dolf Leiding, de algemeen directeur van Audi-NSU ag, een dochtermaat schappij van Volkswagen. Ralph Nader, de Amerikaanse rechtskundige die voor belangen van de consument opkomt, vindt dat Volkswagen alle thans in gebruik zijnde „kevers" moet terugroepen, om veiligheidsgebreken te verhel pen en dat alle Volkswagen-busjes aan het verkeer dienen te worden onttrokken omdat zij volkomen on veilig zijn. Naar schatting bedragen de kosten die Volkswagen zal moeten maken voor verbeteringen aan de „kevers" in Amerika 184 miljoen dollar. Na der meent dat Volkswagen alle bus jes tegen marktprijs moet terugko pen of alle eigenaren van busjes gratis van een hoge verzekering moet voorzien. Een woordvoerder van Volkswagen of America Inc. zei naar aanleiding van de uitlatingen van Nader, dat de VW-produkten voldoen of ruim voldoen aan alle vei ligheidsmaatstaven. Zeven charmante manne quins van de Franse modekoning Courrèges zijn vanochtend uit Pa rijs op Schiphol aangekomen. Zij vertonen vanavond de volledige collectie van Courrèges op een modeshow in het Hilton Hotel in Amsterdam. De opbrengst komt ten goede aan het kinderharten- fonds van de Nederlandse Hart stichting. Courrèges had zijn mannequins voor de reis naar Amsterdam in licht transparante witte body- stockings gestoken, vervaardigd uit gebreid acril. WAGENINGEN Twee loodgie ters zijn vanochtend ernstig gewond bij een ontploffing in de kelder van het Instituut voor Landmeetkunde In Wageningen. De explosie deed zich voor toen zij op zoek waren naar een lek in de aardgasleiding. De gewonden zijn de 56-Jarige C. A. van der Hoeven en de 23-Jarige K. J. van Gaaien, beiden uit Renkum. RIJP WETERING/LEIDEN Omdat de palen van de afrastering te laag waren, keurde de afdeling Leiden van de KNVB het tweede voetbalveld van de s.v. Rijpwete- ring af. Voor de leden van deze club sloeg deze mededeling in als een bom: maandenlang was er gewerkt aan drainage, dempen van sloten, verzorgen van de afrastering, plaat sen van doelen en uitzetten van het veld. Dat bleek nu allemaal voor niets te zijn geweest. Rijpwetering-bestuurder Van der Geest vertelde in Leiden dat het maar voor één of twee Jaar zou zijn, tot het nieuwe sportpark van Alke made klaar was. Dat argument kon echter geen genade vinden in de ogen van het Leidse KNVB-bestuur "Ik heb toen gezegd, dat het afde lingsbestuur in onze ogen tot een op merkelijke laagte was gedaald. berichtte Van der Geest zijn leden. Op het tweede veld, waartegen de gramschap van de KNVB rich richt, zijn al 12 wedstrijden gespeeld zon der ook maar een enkel ongelukje Maar ook daarmee waren de "voet balbonzen" niet te vermurwen: de es bleven te laag en daarmee basta. Volgens Van der Geest rijn er nu maar twee mogelijkheden. Of al le paaltjes van de afrastering verho gen tot de verlangde 1.25 meter of ze helemaal weghalen. Maar dan moet de bal elke keer uit de sloot worden gevist. v. ZUYLEN v. NIIEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 CALAIS De Haagse zwemonder wijzer Jan van Scheijndel heeft de afgelopen nacht na anderhalve mijl zijn poging in beide richtingen over Het Kanaal te zwemmen gestaakt. Buiten zijn schuld. Een begeleidend roeibootje liep namelijk vol water en de Kanaalzwemmer moest zelfs de Franse eigenaar van het bootje, die niet kon zwemmen, redden en hulp verlenen aan de twee anderen ln het bootje om hen veilig aan strand te krijgen. Precies tien over twee vannacht ging Van ScheUndel, nadat de start enige keren wegens slecht weer was uitgesteld, bij Kaap Gris Nez ln zee om de oversteek naar Dover te wagen. Een roeibootje, met aan boofd coach Robbers en fotograaf Rjjkenberg, begeleidde hem door de branding naar de vissersboot die, met een loods aan boord, buiten gaats lag te wachten. Van Scheijndel arriveerde WJ de vissersboot maar wist geen ant woord op de vraag waar het roei bootje was gebleven. Terug zwem mende zag hij dat het bootje vol water was gelopen en zinkende was. Na de opvarenden van de vissers boot te hebben gewaarschuwd zwom hij opnieuw terug om de Fransman te redden en de twee anderen hulp te bieden. Alle kleren, bezittingen en geld van Van Scheijndel en de apparatuur van fotograaf RIJ kern- berg gingen verloren. Een uur na het vertrek stond Van Scheijndel alleen ln zijn zwem broekje op het strand, de anderen met doorweekte kleren. De auto die hen had weggebracht was inmiddels weggereden in de donkere nacht. Na lange tijd wandelen en tenslotte via een lift van een automobilist arriveerde het gezelschap moe en nat ln Hotel Mauve hij Kaap Gris Nez, waar zij werden opgevangen en de Hagenaar eindelek zijn zwembroekje kon uittrekken. Van ochtend spoelde op het strand de koffer aan van ooach Robbers. Een groot Rijswijks melkbedrijf, dat de Kanaaltocht financiert onder neemt pogingen de loods te bewe gen vanavond of morgen een nieu we poging van Van Scheijndel te steunen. De man heeft namelijk voor de rest van de week afspraken met andere zwemmers en zwemsters die over Het Kanaal willen. ,.jp Lugdunums interim-trainer Hen- nie Bekkering keek gistermiddag tegen Neptunus gespannen toe. Na afloop had de gelegenheids- coach van de „kikkers" echter reden tot onbezorgd lachen. Niet alleen behaalde een attractief spelend Lugdunum een (meer dan) verdiend winstpunt, maar óók het „ja-woord" van de reeds door het bestuur gepolste Amster damse oefenmeester Joop de Bus- ser. De 55-jarige oud-trainer van o.m. Elinkwijk, De Volewijckers en NOAD had Lugdunum eerst eens willen zien spelen Minder reden tot onbezorgd lachen had Ajax. Niet alleen verspeelden de hoofdstedelingen bij debutant FC Groningen een kostbaar punt, bovendien werd Piet Keizer na een handgemeen uit het veld ge stuurd en liep Neeskens een offi ciële waarschuwing op. Om met lachen te eindigen: het gezicht van UVS-trainer Wallie van Schooten was gistermiddag na afloop van het treffen met de sterrenformatie van RVC een en al vreugdevolle plooi. Een in de tweede helft bijzonder sterk spe lend UVS won in Rijswijk, met 12. Een aangename verrassing, waarvan ook wordt verhaald op één van de ZES SPORTPAGINA'S liet Int. Monetair Fonds vindt, dat er meer samenwerking moet komen PAGINA 12 Uit het Leidsch Dagblad van 13 September 1871: Aan de zwemwedstrijd die morgen (13 September) op Rhijnzicht zal worden ge houden nemen 52 mededin gers deel. Uit Coblentz wordt van 9 dezer gemeld, dat H. M. de Koningin der Nederlanden dien. dag des morgens te acht uren hare reis had voortge zet. Na de vorigen namiddag bij de Koningin-weduwe Eli zabeth op het slot Stolzenfels een bezoek te hebben afge legd. De heden (12 September gehouden paardenmarkt te Valkenburg werd zeer druk bezocht; er waren p. m. 1200 paarden aangevoerd. Willemsdorp 10 September. De dertiende spanning voor de groot e staatsspoorwegbrug over het Hollandsch Diep, is weder voltooid en zal zoodra mogelijk naar de daarvoor bestemde pijlers worden ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1