|iroesjtsjow, dictator, die zich oest atigen endig glipte hij door alle mazen van alle netten heen :i )e boer op Indruk Stalino 1 Verzet Kiem Bloedbad Verandering Vergissing Macht Nikita in Westen zeer gezien 113 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD >ergejewitsj Chroesjtsjow zal bekend blijven als de >ok «ie zich moest matigen, als de man die er, zonder ipules na jarenlange machinaties in slaagde de iacht in de Sowj et-Unie te bereiken, maar die toen liek bewind kon voeren zoals zijn vroegere meester ïpfn: "D i op 17 april 1894 geboren in het dorp Kalinowka in cie Koersk, vlakbij de grens van de Oekraïne. Dit et s voor hem reden om zich soms als Oekraïner voor lan weer als verbeten tegenstander van alles wat ^naar Oekraïns nationalisme. Over de jeugd van de Tint ator is weinig mét zekerheid te bekend. Zijn vader |pg<J ichijnlijk mijnwerker; verhalen dat deze een ver- >°rde eilijke landeigenaar en ambtenaar geweest is. die :an volutionaire actie in ongenade was geraakt, zijn rschijnlijk onjuist. t SCOi dat roesjtsjow moet in zyn con I baantjes hebben gehad, zich later graag op. Dat fa hij zich inmiddels had in wa4nen deze partij slaag - ldver dra in secretaris van een worden. Zijn kameraden J t een blijvend onderge^ tie niets voor Nikita Ser en ze noemden hem „de ih naar voren dringt" Uook zeer karakteristiek jtsjows latere carrière had echter nog veel te Ikkeling om tot de wer- -elite te kunnen be- bezocht hij een z.g. arbeidsfaculteit. een Ibare school voor jonge die daar tevens werden erd in het leninistisch voortdurend leefden in gssfeer. Twijfelen aan de reiKfleer, zelfs op het gering- fas onmogelijk en alle moraalbegrippen moes- ipgegeven. Op deze „rab- te Joezowka in het Do- noest Chroesjtsjow kei- Hij viel op bij zijn par en. werd door hen naar oven en ze maakten hem twoordiger van de partij k", in feite de machtig de school. Zijn eerste reeds overleden en op de rde hij zijn tweede vrouw ia Petrowna. die als ac- gaf in staatshuis- Chroesjtsjow hoger in rang dan zijn latere rivalen Boelganin en Malen- kow. Hij werd lid van het Centrale Comité en eerste partij-secretaris in het gebied van Moskou; daarnaast bekleedde hij de functie van hoofd van het departement van landbouw- spel mijnwerker was geweest, Altijd is Chroesjtsow trou- fi|n 1917 de Duitsers de wens een jandbouw-man" gebleven. r»vi o inenc*ronSen en er ont" Toch deed hij ook veel voor de ont- i derrChie hCt d ni" Plooiing van de industrie, daarbij hij zie*1 aap de Rode bovenal aandacht bestedend aan de -'an de B°lajewieken. c*le,.de bouw van Moskou's pompeuze onder- tea en de Duitsers verdedig- gron£jSe spoorweg. Hij toonde zich iof ellende rol speelde hu een Wiend van de arbeiders, maar e en in Lenins oktoberre-1 zy m0esten zo nodig voor de partij ^1917 trad hij in geen en- en vooral voor zijn eigen positie wii- naar voren. Tijdens de 1 ken. van 1920 ging hij, I t, wa drijvend de boer op g onf 6 halen voor zich en zijn |was inmiddels getrouwd vrienden en kennissen. Chroesjtsjow deed geën pogingen verzweeg hij zijn lid- om voor de onschuldigen van Sta- no van de communistische Hnss zuiveringen op te komen. Inte gendeel: in 1937 werd hy door Sta lin, die zijn mensen niet graag te lang op dezelfde post wilde laten, naar de Oekraïne gezonden om daar „volksvijanden", d.w.z. allen die zich niet tijdig naar Stalins wensen had den gevoegd, te liquideren. Hij bouw de een hem en Stalin welge zind partijapparaat op en wist tege lijkertijd de indruk te wekken een constructieve leider te zijn. Fel be streed Chroesjtsow 't Oekrainse na tionalisme, waarbij hij er zelfs niet voor terugdeinsde gebruik te maken van agents provocaeurs. Oekrainse patriotten deden in 1939 een aanslag op de gehate proconsul, maar Chroesjtsow raakte slechts licht ge wond. In dat jaar sloot Stalin zijn pact met Hitier en overweldigde kort daarop, samen met de Duitse dicta tor. Polen. Chroesjtsjow kreeg toen een nieuwe taak. die hij met graagte aanvatte: zuivering van het deel van Oost-Polen dat bij de Oekraïne werd gevoegd. Onder Chroesjtsjows toe- zich werden bijna anderhalf miljoen ongelukkige Polen naar dwangarbei derskampen overgebracht. De Jo- de werden als groep gedeporteerd: een uiting van Stalins en Chroesjts jows onverholen antisemitisme. Toen overviel in juni 1941 nazi-Duits- land de Sowjet-Unie. Chroesjtsjow kreeg de leiding van de economi sche mobilisatie in de Oekraïne en van de evacuatie van fabrieken en bevolkingsgroepen. Hij toonde over grote organisatorische gaven te be schikken en werkte letterlijk dag en nacht. Hij kreeg de rang van luite nant-generaal en voerde in de win ter van 1942-'43 partisanengroepen aan bij Stalingrad. By de strijd om deze stad sneuvelde Chroesjtsjows oudste zoon Leonid Jits ijks: tie .itudie te hebben voltooid Sesjtsjow partij-secretaris k in Joezowka. welke stad - veelbetekenend tot herdoopt, n Vtferieur was Lazar Ka- wiens kielzog hij jaren- aren, maar die hij later :nen. oze discussies die geen waren, werden en en bevelen van Stalin, dictator van de Sowjet- oken, totdat iedereen aan ld was gebracht hoe juist Ities wel waren. 7 OOI )ow werkte toen al nauw de geheime politie in de «rechtse en linkse af wij- z|i een erd Chroesjtsjow uitge- leen studie te volgen aan jche Hogeschool te Moskou, le een nog meer leidingge in de partij te lemen. Hij voltooide deze niet en werd in januari an de districtssecretaris- akou. Snel kwam hij ho- fseheel aanpassend aan de Stalin, die in de Russl- stad een organisatie op- e hem in alle omstandig- i' zou zijn. Velen werden rd, een voorbereiding van Ikkelyke slachtingen van ten later. Weldra stond Toen de Duitsers waren verslagen had de leiding van de Sowjet-Unie nog altijd te kampen met de Oekrainse verzetsbeweging die een onafhankelijk Oekraïne nastreefde en grote streken bezette. Met alle middelen werd deze beweging bestre den en tenslotte, onder Chroesjt sjows ervaren leiding, in bloed ge smoord. Spoedig was hij machtiger in de Oekraïne dan ooit tevoren. In 1947 werd hij evenwel in zijn func ties beknot. Waarschijnlijk nooit te voren is Chroesjtsjow zo bang ge weest dat Stalin ook hem zou liqui deren. De storm spaarde hem echter en twee jaar later keerde Chroesjtsjow in Moskou terug als een van de se- cretarisssen van het Centrale Comi té van de communistische partij der Sowjet-Unie. Hij was toen een van de vijf machtigste mensen in zijn land. Natuurlijk bestond er een enor me rivaliteit tussen deze leiders. Chroesjtsjow evenwel, handig als steeds, wist door alle mazen van alle netten heen te glippen. Eindelijk, op 5 maart 1953, stierf de wrede dictator Stalin, die aan het eind van zijn leven duidelijke teke nen van abnormaliteit had vertoond. Na een vergeefse poging van de po litiechef Beria om zich van het op pergezag meester te maken werd Ma- lenkow premier en partijsecretaris Maar deze had te hoog gegrepen en moest al na enkele dagen deze laatste functie opgeven. Reeds toen was de kiem gelegd voor Chroesjtsjows op perheerschappij, al zou 't nog enkele jaren duren eer hij zich premier en partijleider kon noemen. De post van eerste secretaris van het Centrale Comité verkreeg hij al in september '53 maar dat was niet voldoende. Ma- lenkow. die tot september 1955 pre mier bleef, hield in belangrijke mate rekening met de wensen van hel volk en besteedde aandacht aan de produktie van consumptiegoederen. Het autoritaire communistische regi me bleef bestaan, maar toch voelden de mensen in de Sowjet-Unie dat een zware druk van hen was afgenomen Chroesjtsjow moest zich hieraan wel aanpassen. Hij droomde weliswaar van een oppermachtige positie als Stalin, maar de andere hoge partij leiders maakten hem eens en vooral duidelijk, dat dit niet kon. Hij kreeg niet het recht zuiveringen door te voeren, en Chroesjtsjow moest zich wel losmaken van het stalinisme Zijn omgeving noodzaakte Chroesjt sjow ook vrede te sluiten met de Joegoslavische rebel Tito. De val van Malenkow bracht Chroesjtsjow nog niet het premier schap; dat kreeg Boelganin, die Chroesjtsjow de eerstkomende jaren naast zich moest dulden. Als „twee ling" bezochten ..B. en C". de pre mier en de partij-secretaris, talrij ke landen, uiterlijk in volmaakte vriendschap. Tot het uitspreken van de befaamde anti-Stalin-rede van 24 februari 1956 op het 20ste partijcon gres heeft men Chroesjtsow ook min of meer gedwongen; eigenlijk voelde hij er niets voor. want hij was veel te veel met de Stalin-mythe verbon den geweest, ook na de dood van de dictator. Chroesjtsjow evenwel, slim doch niet principieel, legde zich bij het onvermijdelijke neer. Hij sloeg zelfs volkomen om en maakte Stalin nog veel monsterachtiger dan hij was. om zichzelf en anderen te ont lasten Drie historische foto's van Chroesjtsjow. Boven (links) de Russische partijleider in gesprek met de Amerikaanse president wijlen John F. Kennedy. Rechts één van de meest spectaculaire momenten uit Nikita Sergejewits' leven: zojuist heeft hij met zijn schoen een roffel gegeven op de Russische tafel in de vergader zaal van de VN. Daaronder Chroesjtsjow met Mao Tse-toeng. Een vriendschap die slechts kort stand hield. Het anti-stalinisme leidde ook in de satellietstaten tot reacties, deels van nationalistische aard en gericht tegen de Moskouse bevoogding. In Polen weigerde het leger te gehoor zamen aan de bevelen van de door de Russen aangestelde maarschalk Rokossowski. Toen het op een krachtmeting dreigde aan te komen trok Chroesjtsjow zich terug. An ders verliep 't in Hongarije, waar de revolte tegen de Russen net iets te ver ging. Na enkele dagen van vrij heid gaf Chroesjtsjow persoonlijk be vel tegen de Hongaren op te treden. Op 4 november 1956 deden Russische tanks een massale aanval op Boeda pest en het verzet ging in bloed ten onder. De ogen van de Westelijke we reld die Chroesjtsjow niet ongeschikt waren gaan vinden, gingen toen open. Tezelfder tijd won hij in de neutralististische landen echter aan sympathie door in het conflict over Suez de zijde van Nasser te kiezen en Engeland en Frankrijk met oorlog te bedreigen. Binnenslands vonden het Jaar daarop de vijanden van Chroesj tsjow (stalinisten als Molotow en Chroesjtsjows vroegere chef Kaga- nowitsj. en daarnaast „liberale" figu ren als Malenkow en Perwoechin) elkander, met het doel de aspirant alleenheerser terzijde te schuiven. Tezamen werden zij na hun ne derlaag de „anti-partijgroep" ge noemd. Door handig optreden en door zijn aanhangers in het party- apparaat je verzamelen wist Chroest- sjow deze bdreiging te keren. Zijn tegenstanders werden gedegradeerd, maar niet, zoals onder Stalin het ge val zou zijn geweest, gedood. Eindelijk wist Chroesjtsjow ook Boel ganin ter zijde te schuiven en op 27 maart 1958 werd hy tot premier ge kozen, terwijl hy ook partij-secreta ris bleef. Het grote doel was bereikt! Doch kwasi-nederig nam Chroesjt sjow met gebogen hoofd kennis van zijn aanstelling. Hij stond nu aan het hoofd van de op één na machtigste mogendheid ter wereld, welks spoetniks en kern wapens echte beslist niet het resul taat waren van het communistische stelsel. Behalve met de andere lei dende figuren in de communistische partij, die zich niet in 'n volkomen ondergeschikte positie wilden laten dwingen en Chroesjtsjow verhinder den zuiveringen la Stalin door te voeren, had hij te maken met een veranderde werkelijkheid: het gemo derniseerde Rusland met zijn toene mende invloed van specialisten en deskundigen. Het is juist typerend voor Chroesjtsjow. dat hy zich bij deze situatie ten volle kon neerleg gen. Hij was nu ook de feitelijke lei der van de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie geworden. Reeds di rect bleek, dat communistisch-China, dat tegen Chroestsjows opvattingen in. het dwangstelsel van de „commu- nens" organiseerde, zich niet aan Moskou zou onderwerpen. Chroesjt sjow verhoogde de spanning om Ber lijn, maar dit resulteerde in een uit nodiging van zijn tegenspeler, de Amerikaanse president Eisenhower om de Verenigde Staten te bezoe ken. Niemand weet hoe groot de in drukken waren, die Chroesjtsjow van dit hoogontwikkelde „kapitalistische" land. waar hij in een heftig debat met arbeiders raakte, heeft meegeno men. Met Eisenhower kwam hy in Camp David overeen het volgend Jaar een topconferentie te zullen houden. Alles leek pais en vree. Doch deze conferentie, in mei 1960 gehouden, liet Chrosjtsjow bij voorbaat misluk ken naar aanleiding van een spiona- gvlucht van een Amerikaans vlieg tuig boven de Sowjet-Unie. Hij voelde zich toen zeer sterk en leidde in september de delegatie van zijn land naar de Verenigde Naties, waar hy het aanzien van deze vergadering trotseerde door met zyn schoen op tafel te slaan. Het bleek echter dat de neutrale, niet gebonden landen van Azië en Afrika hem toch minder naar de ogen zagen dan hy had ge hoopt. Met de nieuwe Amerikaanse pre sident Kennedy had Chroesjtsjow in juni 1961 een ontmoeting te Wenen en hij meende na afloop ten onrech te dat „hy deze jongeman wel in zijn zak kon steken." Hij tartte het Westen door in Berlijn de kwalijke muur te laten bouwen en door kern proeven te laten nemen van onvoor stelbare kracht. Toch vergiste Chroesjtsjow zich ten enenmale in het Westen en vooral in Kennedy. Toen hy een jaar later de Verenigde Staten van Cuba uit met raketten bedreigde, beduidde Kennedy zijn Russische tegenspeler, dat deze te- ver ging en hij eiste ontmanteling van de Cubaanse raketbasis. Chroesjtsjow zag zich geconfron teerd met het gevaar van een atoomoorlog en hij bond in. Zyn hel dere verstand had hem niet in de steek gelaten en hij trok uit het ge beurde de conclusie, dat hij be ter aan deed met zijn enige gelijk waardige tegenstander, de Verenig de Staten, een akkoord inzake sta king van kernproeven te sluiten, dat dan ook in de zomer van 1963 tot stand kwam. Chroesjtsjow liet nooit zijn dreigende houding jegens het Westen geheel varen, maar het conflict met Peking, binnenlandse economische moeilijkheden, speciaal op het gebied van de landbouw en vooral zyn nuchtere boerenver stand dwongen hem tot matiging. Zo drukte het Westen hem het stempel van de „vreedzame samen leving" op. Voor het Oosten bleef zijn naam echter altijd verbonden met het neerslaan van de Hongaar se opstand en het optrekken van de Berlijnse muur, symbolen van on buigzaam g-zag binnen het Oost blok. De moeilijkheden en veranderin gen die hem tot een soepeler hou ding tegenover het Westen dwon gen, hebben uiteindelijk ook tot zijn nederlaag geleid: de vreedzame li quidatie van zijn party- en rege ringsmacht. Tot grote verrassing van de wereld werd Chroestsow op 15 otober 1964 onttroond, of. in Kremlin-retoriek: „het centrale co mité willigde zyn verzoek om ont slag in, wegens zyn gevorderde leeftyd en slechte gezondheid", zyn functies werden opgedeeld over par tijleider Brezjnew en premier Kosi- ging. Chroesjtsjow ging letterlyk stil- wonen, in een isolement waaruit hy slechts een enkele keer te voor- schyn kwam, by voorkeur by een stemming. Nikita Chroesjtsjow was een in telligent mens. die zich bovendien door zyn energie een aanzieniyke ontwikkeling op velerlei gebied had verworven. Het was geen duivelse intelligentie, maar toch een die niet gepaard ging met objectief morele scrupules. Alles werd ondergeschikt gemaakt aan party en eigen machts leven. Daarom ook kon hy jaren lang een trouw handlanger zyn van Stalin. Hy maakt vaak verkeerde berekeningen en bezag situaties on juist. Maar wanneer het werkeiyk tot grote moeiiykheden of tot een crisis kwam, toonde hy een feilloos inzicht, ook om zich terug te trek ken of een nieuwe weg in te slaan. Hy kon in zyn optreden zeer grof en onhebbeiyk zyn, maar ook harte- ïyk en innemend. Vooral op recep ties van buitenlandse ambassades in Moskou was hy vaak in een uit stekend humeur, overtuigend dat iedereen hem een alleraardigste ke rel vond. Dan gaf hy staaltjes weg van zyn grote humor. Misschien wa ren dit wel de gelukkigste momen ten in zyn leven, wanneer alle om standers aan zyn lippen hingen en hy genoot van het besef dat hy. de arme jongen, het gebracht had tot de geduchte heerser over honderden miljoenen, op wiens woorden en da den de hele wereld lette. MOSKOU Terwijl zijn heen gaan in de Sowjet-Unie tot vandaag nog werd verhuld is er in het Westen een stroom van reacties losgekomen op het overlijden van de voormalige Russische partijleider en premier Ni kita SergewitsJ Chroesjtsjow. Aan de ene kant is het begrijpelijk dat de Russische nieuwsmedia natuurlyk op last van hogerhand niet onmid dellijk reageerden op het bericht van zijn overlijden. Nikita heeft in de Sowjet-Unie voor en na zijn val nooit de populariteit bezeten waar hij in het Westen op kon bouwen Behalve in schrijverskringen die zeer Ingenomen waren met zijn li beralisatie van het culturele klimaat hoorde men na zijn vertrek bijna nooit meer iets van hem. De reacties buiten de Sowjet-Unie getuigen van de betekenis die Chroesjtsjow heeft gehad. Met het overlijden van Nikita Chroesjtsjow is volgens het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken één der meest dynamische en temperamentvolle Russische staatslieden van deze tijd heenge gaan. Zijn naam, aldus de woordvoerder van het ministerie zaterdagmiddag in een reactie op het overlijden, zal steeds onverbrekelijk verbonden zowel met verstrekkende ontwikke lingen in eigen land. zoals de perio de van de zogenaamde de-stalinise- ring. als met ernstige internationale gebeurtenissen waarby zyn land ten nauwste was betrokken, met name de oktobercrisis van 1962. Zonder enige twijfel is de periode van zijn bewind aan te merken als een markante fase in de geschiede nis der Sowjet-Unie, aldus de woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Lord Avon, die als Sir Anthony Eden Brits premier was toen Chroesjtsjow een impulsief karakter had. maar dat deze impulsiviteit in evenwicht werd gehouden door een politieke scherpzinnigheid die men maar beter niet kon negeren. Olof Palme, premier van Zweden, zei in Stockholm dat Chroesjtsjow 'n historisch belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de toestand in de we reld tijdens de onrustige jaren na het tijdperk van Stalin. Hij zocht contact en ontspanning op interna tionaal niveau, aldus Palme. Hisanari Jamada, voormalig Ja pans ambassadeur in de Sowjet-Unie verklaarde dat Chroesjtsjow de ge schiedenis moet ingaan als de man die het communisme daadwerkelijk veranderd heeft. De Amerikaanse Senator Hubert Humhprey gaf na het nieuws van Chroesjtsjows overlijden een verkla ring uit in Washington. Hierin staat nen de volkerengemeenschap heeft dat Chroesjtsjow het monolistische karakter van het internationale com munisme doorbroken heeft, de Sow jet-Unie een invloedrijke positie bin- gegeven en veel heeft gedaan om het isolement van de Sowjet-Unie ten opzichte van het westen te door breken. Luigi Longo, secretaris van de Ita liaanse communistische partij zond een condoleancetelegram aan Chroesjtsjows weduwe, waarin hij zegt te spreken namens de „de Ita liaanse kameraden die Chroesjtsjow gekend hebben als een oprechte vriend en vurig strijder voor de vrede en het socialisme". In een vraaggesprek voor de Ita liaanse radio herinnerde de oude so cialistenleider Pietro Nenni aan de grote moed die Chroesjtsjow heeft opgebracht bij de „de stalinsatie van de Russische communistische partij" en tijdens de raketcrisis om Cuba in 1962 toen de Russische lei der" zich een groot man toonde om- dat hij in staat was zich terug te trekken van de rand van een oorlog en zijn nederlaag aanvaardde". Ook de Amerikaanse senator Ed ward Kennedy, de broer van wijlen president John Kennedy, die des tijds Chroesjtjows grootste politieke tegenstander was, herinnerde aan de crisis om Cuba. Toen de wereld op de rand stond van een slachting met kernwapens, aldus Edward Kennedy, verkoos Chroesjtsjow de vrede bo ven het nationale belang van de Sowjet-Unie en dit is zyn grote ver dienste. Het Joegoslavische partijblad Borba schreef dat Chroesjtsjow on danks al zijn tegenstellingen en zijn Impulsieve aard .groot wist te zijn op het goede moment". Voor de Joegoslaviërs was hij een vriend hoe wel hij soms „onredelijk tegen hen kon uitvallen". Volgens het orgaan van de Itali aanse christen-democratische partij, II Popoio, heeft Chroesjtsjow met Paus Johannes de 23ste en de Jong ste president Kennedy „een tijdperk gezicht en karakter gegevenHet tijdperk van de overgang van de na oorlogse wereld, nog verbonden met de tragedies van het verleden, naar de hedendaagse, op de toekomst ge richt het tijdperk waarin de mens heid de wanhoop overwon en de hoop hervond". De perschef van Het Witte Huis, Ziegler, verklaarde namens president Nixon dat Chroesjtsjow „één van de hoofdpersonen op het wereldtoneel is geweest en dat zijn bijdrage aan de geschiedenis van de Sowjet-Unie wel bekend is". Ziegler voegde eraan toe dat Nixon de operledene goed kende" en hem respecteerde als energiek en schilderachtig verdediger van zijn opvattingen".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13