pvallende spelprestaties „Driekoningenavond" firatn Veel emotionaliteit Vijand van ons Volk vandaag... ...en gisteren1 $j^&ogrmna} ÊJGSE COMEDIE OPENT SEIZOEN MET SHAKESPEARE I AVRO-voorzitter ssier kluis >topt N- M. J. Keyzer geen voorstander van openbaarheid NOS m Foto's publieke tribune werden vernietigd Ex -werknemer sticht brand in fabriekshal Overdonderde opening van nieuw popseizoen 13 SEPTEMBER Kffli tSIMCB DAGBb/» oiset heeft zich in een ii als jong toneelleider ►ij het Arnhemse Thea- dan voor het eerst als artistieke raad van de de Koninklijke void g regisseert, is het in- Watfe zien tot welke verwe- er&r onr 8t koos voor zijn Haags I sakespeare's „Driekonin- xa alles mag", de komedie 3/elke zaterdag voor het het Voorhout werd ge- Lee ser Jeugdige versie, er imand meer in, die er in Haagse Comedie onder Laseur in had meege- a Wich als de ontwer- toneelbeeld en Jurriaan als de componist waren ize opzet betrokken, had al ervaring door nie Theater in 1967 ,p d dus de vrij unieke ge- jn inzichten op dit spel Verwarring te vervolma- toeschouwer '«fegt is alsof Croiset met een heel oud schilderij ernislagen heeft willen een des te helderder W* Shakespeare zelf te ope- »nt „Driekoningenavond" I dat met veel komisch ir de tijden heen is op- roejhet amoureuze spel en J i en elegante zwier. regie voor een groot deel wat natuurlijk een ge- derneming betekent in ^espel als dit, dat in zijn 1 ktheid minder psycholo- biedt, hetgeen er toch 041 ivermaat in aanwezig is. in het programma lsseur dat Viola. Olivia naar leeftijd volwassen ■2 (inaar gevoel adolscenten, een groot vraagteken, lescent in Shakespeare's bestond! pningenavond" in de di- tekst van Dolf Verspoor moeite tot een plaats te komen, de figuren van elkaar staan, ble- igdelmlge gevallen onder de g vluchtige schetsjes uit zoi c geen lieve moeder aan, hakespeare alle eer zelfs i, de regisseur moet in lorstelling toch het hal- in. Bescheidenheid is in ng geen deugd, rerwaterde ee cipe van lieverlede en losse elementen steeds stromen, mede door op- ïlprestaties. Bijvoorbeeld fan Anne-Wil Blankers n hartverkwikkende ar- waar tegenover Trins onaangenaakbare no- stelde. Guido de Moor reel terughoudener Bib- ronden te hebben dan ans ziet. Daarom a verrassender dat hij Jbaar grappig toonde. 1-d k heeft met een olijke T ïhien wel de aansteke bui in onze toneelge- eorganiseerd. Joris Diels beelde ijdeltuit Malvolio H|n donkere uitmonstering mee, vooral in de Henk van Ulsen ga- schrandere nar, Jules aft lide niet naar het barok- .10 meestal aan Jonker To- «M de regie heeft hem yj schien wel kort gehou- Q1 rerkwijze die zelfs nog rvlf eH EN Door een nog on- dader is gistermiddag 'n s, B epleegd op de Boeren- in Dongen. De kassier W. Brouwer (27) had itaf uur een afspraak met om een hypotheek in naken en was daarvoor mrt ftiertje eerder naar de laan om de papieren leggen. el Ing stond een gewapen- met een nylonkous over i d voor hem die hem kluis te openen, waar- kassier in 'n kast ach- latpuis opsloot. De dader vervolgens met ruim den. 's Middags om werd de heer Brouwer inmiddels ongerust efcft echtgenote bevrijd, de politie een onderzoek ii gebeurde instelde. tnat dat de dader zich iidagavond in de bank itf ken insluiten kenne- Mj de bedoeling om maan- "i zijn slag te slaan, ontbreekt nog elk n-f&n de dader. De heer was zondagavond nog ttuur van het gebeurde. VLISSENGEN De nieuwe voor zitter van de AVRO is de heer M. J Keyzer. oud-staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat. Hfj werd zater dag met zeer grote meerderheid ge kozen in de algemene vergadering in Vlissingen. De nieuwe voorzitter, die 60 jaar is, volgt de heer L. H. Slo- temaker op, die statutair is afge treden. De heer Keyzer zei in zijn eerste toespraak dat in de omroep met omzichtigheid en groot gevoei voor verantwoordelijkheid moet wor den opgetreden en hij noemde als uitgangspunt daarvoor onder meer dat radio en televisie by him infor matieve taak zo objectief mogelijk moeten blijven, maar zo nodig con structieve kritiek mogen laten ho ren en dat de wereld niet door ne gativisme en nog minder door des tructief optreden kan worden verbe terd en dat tegenover medemensen loyaliteit en respect moet worden op. gebracht, het koningshuis niet uit gezonderd en ook zei hy: „We moe ten niet alleen het goede bewaren, maar ook open staan voor nieuwe ideeën en nieuwe wegen". De nieuwe voorzitter verklaarde na afloop van de vergadering de actua liteitenrubrieken te zien als gezichts bepalende uitzendingen van de om roepen. dat het verdwijnen van ra dio Veronica in programmistisch op zicht door Hilversum kan worden I opgevangen en dat hij niet enthou- siast is over invoering van openbaar- heid bij de NOS. Dit kan belemme- j rend werken op de besluitvorming en j het is naax zyn mening niet in het i belang van de omroepstichting. NEDERLAND I 6.45 6.55 7.05 7.30 Trins Snijders en Henk van Ulsen in Shakespeares Drieko ningenavond, meer op enkele serieuze rollen als die van Jaap Wier inga (Orsinoi en Reinier Heidemann (Sebastiaan) leek te drukken. Deze „Driekonin genavond" behoeft zeker nog wat inspelen om tot volle ontplooiing te komen. P. Ruivenkamp Globe met stuk van Ibsen UTRECHT (ANPI De begin augustus van de publieke tribune in de Utrechtse raadszaal gemaakte overzichtfoto's zullen niet in handen van de politie worden gesteld. De met de telelens gemaakte foto's en negatieven zijn alle vernietigd. De wethouders waren niet op de hoogte van het optreden van een gemeente lijke fotograaf in de raadszaal, die foto's voor het jaarverslag van de gemeente moest maken en tevens opdracht had twee overzichtfoto's van de publieke tribune te maken in verband met het politieonderzoek naar de diefstal van de ambtsketens van de burgemeester. Dit heeft de burgemeester van Utrecht geantwoord op schriftelijke vragen van de PAK-raadsleden me vrouw S. M. H. Freriks en de heer J. M. Theunis. die hun verontwaar diging over de foto-activiteit hadden uitgesproken. In een radiouitzending was de veronderstelling geuit, dat de foto's mede zouden zijn gemaakt om de anonieme schrijvers van de in Utrecht verboden muurkrant op te sporen. Ontsnapte Hagenaar aangehouden HAARLEMMERMEER In de Haarlemmermeer heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag de 20-jarige Haagse koopman aange houden, die vorige week met zijn 23-jarige broer en nog twee andere I gedetineerden uit het Huis van Be- j waring in Scheveningen ont- i snapte. De politie was hem reeds op het spoor. Bij een verkeerscontrole werd hij ingerekend. De beruchte Hagenaar wordt er onder meer van verdacht eind juli te hebben ingebroken in hetzelfde Huis van Bewaring vanwaar hij vo rige week ontsnapte. Toen werd een bedrag van achtduizend gulden ge stolen. Ook zou hij een groot aandeel heb ben gehad in de activiteiten van de uit elf leden bestaande Haagse ben de die vorige week in zijn geheel werd opgerold. De bendeleden zou den in de afgelopen maanden voor ruim een ton hebben gestolen. Zijn broer en de twee andere ont snapten zijn nog steeds op vrije voe ten. V Milieuverontreiniging is niets i sultaat werd ,,Een vijand van het nieuws. Een negentig jaar geleden volk", voorbeeld van sociaal na- gebruikte de Noorse toneelschrij- turalisme. ver Hen'rik Ibsen twee gebeurte nissen, die zich kort tevoren had- Dokter Stockman is een wat naieve den voorgedaan in een Duits1 idealist, die denkt de gemeen- badplaatsje met een medisch ad- schap een dienst te bewijzen met viseur en in de Noorse hoofdstad aan te tonen dat het water in een met een apothekerbadplaatsje vervuild is. Hij vindt Hij schoof die twee voorvallen zijn broer, de burgemeester op zijn vrij getrouw in elkaar en het re- Atletiek De Nederlandse atleet Edward de Noorlander is dit week einde bij een internationale tien kamp in München op de vier de plaats geëindigd het een totaal van 7470 punten. De Rotterdammer sprong onder meer 2 meter hoog. De overwinning ging naar de Zweed Lennert Hedmark, die bij de Euro pese kampioenschappen van Helsin ki de zilveren medaille won. Hij kwam nu tot 8057 punten, een nieuw Zweeds record. DEN-HAAG Een grote fabrieks hal in de Haagse Siriusstraat, die in gebruik was als magazijn en werkplaats van het electrotechnisch constructiebedrijf Vihamij-But- tinger NV is in de nacht van vrij dag op zaterdag geheel uitgebrand. De brand werd aangestoken door een voormalig werknemer van het bedrijf, de 42-jarige bedradingsmon teur H.H. uit Den Haag. die om kwart over drie in de nacht, nadat de brand was geblust, de politie bel- Tevens vertelde hij dat hij vanuit een politie-alarmcel opbelde. „Kom me maar halen", zo zei hij. hetgeen de politie ijlings deed. Door de brand Is een schade aangericht van onge veer driehonderdduizend gulden. NOS boos over publicatie programma gegevens in de dagbladen HILVERSUM (ANP) Het be stuur van de NOS heeft in een aan het dagblad "De Telegraaf' verzon den brief van deze krant geëist, dat de wijze, waarop op het ogenblik de omroepprogramma's worden gepubli ceerd. direct wordt gestaakt. Het NOS-bestuur heeft de Telegraaf la ten weten, dat men zich alle rech ten voorbehoudt. NOS-voorzitter E„ A' Schuttenhelm zei op een perscon ferentie na afloop van de bestuurs vergadering, dat de NOS ook ten op zichte van andere bladen de ver strekking van programmagegevens stopzet, als zij in strijd zijn met de regels gepubliceerd blyven. Omtrent de publicatie van de pro grammagegevens in 't algemeen' be staat nog steeds een verschil van mening tussen de NOS en de Neder landse Dagbladpers. Er bestaat op dit moment geen overeenkomst. Prof. Haardt uit Wassenaar, hoog leraar in het administratief recht, is door de minister van CRM aangewe zen om over deze zaak aan hem ad vies uit te brengen. Arbitrage is des tijds door de NOS afgewezen, om dat daarbij geen beroep mogelijk is, pad, een feodaal politicus die eerst een liberale krant en daarna de be volking van het stadje geslepen op zijn hand weet te krijgen. De dok ter en zijn gezin komen alleen te staan en moeten zicji realiseren dat men in het gewetensvol verdedigen van de waarheid gemakkelijk alleen komt te staan. Zo zwartwit als drama's gelijk dit zich in de vorige eeuw ontwikkel den. voltrekken zij zich nu niet meer, maar in de kern hebben zij met wat meer nuances nog zoveel overeenkomst dat men „Een vijand van het volk" actueel kan noemen. Ibsen had zijn twijfels over de poli tici. Als de politiek zich van een zaak meester maakt telt de waar heid niet meer zo en de burgerij geeft meer om vrijheden dan om vrijheid. Dat Arthur Miller zich geïnspireerd voelde om kort voor hij „The cruci ble" schreef dit stuk te bewërken laat zich horen. De toneelgroep Glo be speelde gisteravond in Den Bosoh voor het eerst deze bewer king van ,,Een vijand van het volk" geënsceneerd door de Griek Minas Christidis. Die liet het tot een be zienswaardige kennismaking worden. De opvolging van gebeurtenissen laat zich. hoezeer ook aan de wer kelijkheid ontleend, niet helemaal als naturalistisch meer vertalen en dat Christidus soms een zuidelijke emotionaliteit verkoos boven een psychologische verfijning stoorde zo doorgaans niet. Alleen Onno Mole- namp ging als de schoonvader van de dokter wat te ver, maar hij had ook goede momenten. De dokter zelf werd door André van den Heu vel heel zuiver geplaatst net als diens vrouw, gespeeld door Mart Gevers. Lo van Hensbergen helde te ver over naar een Dickens-boos- wioht. P. Ruivenkamp 8.00 8.21 8.45 10.20 10.30 10.35 (Kleur) Pip en Zip (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) De Flaxton Boys (NCRV) 't Komt In de bus. programma t.g.v. het 15-jarig bestaan van het Prinses Beatrix-fonds (NCRV) (Kleur) Journaal (NOS) Hier en Nu, aktualiteitenrubriek (NCRV) (Kleur) Doek Green (NCRV) (Kleur) Godfried Bomans spreekt met de heer P. Jongeling (NCRV) Ander nieuws (NCRV) (Kleur) Journaal (NOS) Cursus economie les I (TELEAC) NEDERLAND II 6.45 6.55 7.05 7.30 10.05 10.30 10.35 (Kleur) Pip en Zip (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Kunstsignalering (NOS) (Kleur) Coronation Street (VARA) (Kleur) Journaal (NOS) De somebere rivier, tv-feuilleton, deel 2: (VARA) (Kleur) Liedjesprogramma (VARA) (Kleur) Achter het nieuws (VARA) (Kleur) Journaal (NOS) Cursus EHBO (TELEAC) herh. Het de dertiende „Zomaar een ïomeravond" kwam zaterdag ?en eind aan dit programma, dat zijn laatste seizoen beleef de met een interessant experi ment. Nadat Koos Postema, om het nog even voor te doen, de eerste uitzending ouder ge woonte had gepresenteerd, gaf hij het estafettestokje over aan Netty Rosenfeld. waar na we achtereenvolgens in actie zagen: Berend Boudewijn, Jeanne van Munster, Herman Stok. Letty Kosterman. Dore Smit, Pier Tania. Joop van Tijn. Ageeth Scherphuis. Ruud Jans. Henk Molenberg en Herman Wigbold. In hoeverre gaat voor hen de variatie op de dichtregel „Zij waren dertien in getal, geen zal de avond zien?" op?. Som migen hebben teleurgesteld, en kelen verrasten, de meesten voldeden aan de verwachtin gen. nagenoeg allen bewezen dat het presenteren van zo'n gemengd programma, ook wel „personality show" genoemd, geen sinecure is. Als zodanig presenteerden zij het ook aan het publiek: zuch tend en steunend gaven zij de wacht over aan hun opvolger, hem ..good luck" toewensend, of „toy toy toy" (speelgoed, speelgoed, speelgoed, uit het Engels vertaald) altijd de in druk wekkend alsof zij in ademnood iets groots hadden verricht. Een opdracht die zij, slechts door plichtsgevoel ge dreven. hadden aanvaard, om de VARA uit de moeilijkhed°n te helpen. Dat was natuurlijk schijn. In werkelijkheid droom den zij er allen van in een klap de „blits" te maken en uit de golven op te rijzen als de nieuwe Willem Duys of de nieuwe Mies Bouwman. Dat kon Je ook wel merken, menigeen had met zijn of haar zenuwen te kampen, hoewel zij allen bij de televisie of de ra dio hun sporen toch op eniger lei wijze verdiend hadden. Dat bewees weer eens dat het pre senteren van zo'n programma, waarin Je afhankelilk bent van je gasten-tegenspelers. en voor al van Je eigen inventiviteit en reactievermogen, een vak apart is. In de laatste uitzending slaag de Herman Wigbold er niet in zich bij de uitverkoren kop groep te plaatsen. Hij was een beetje baldadig, nerveus ook. liet Carel Enkelaar door de mazen van zijn net ontglippen. Hij had, kortom, de juiste toon net niet te pakken. Mensen met een olifantsgeheu gen zullen zich overigens her inneren dat het oorspronkelijk de bedoeling was dat Wim de Bie en Kees van Kooten de laatste aflevering voor hun re kening zouden nemen. Zij wil den er dan iets heel eigens van maken (Wim die het liedje van Sylvia Alberts zingt op de tekst van Kees zal ik maar zeggen), maar daarvoor ontbrak hun de tijd in verband ook met de Duitse versie van „Hadimassa", waarvoor zij samen met Ton van Duynhoven en Dimitri Frenkel Frank de komende drie weken in Duitsland zullen vertoeven. Ik ben niet van zins citroen- prijzen uit te reiken, maar wil wel mijn keuze van de boven ste helft aan u voorleggen. Uitgesproken winnaar vond ik de radioman Ruud Jans, met op de tweede plaats, onbe twistbaar. Joop van Tijn. Op de derde plaats zou ik, merk waardig genoeg, een koppel voor de toekomst willen aanbe velen. te weten Herman Stok en Letty Kosterman, die mijns inziens samen uitstekend zo'n programma zouden kunnen presenteren. Zij hebben, door een langdurige radio-samen- werking, affiniteit met elkaar, dezelfde „gein". Je merkt dar zodra ze samen zijn op het scherm. Dat is dus mijn kopgroep. Be rend Boudewijn en Henk Mo lenberg zou ik als eerste reser ves willen laten opdraven en van de overigen kan gezegd worden dat zij wel zo ongeveer aan de verwachtingen voldaan hebben. Nico Scheepmaker Meer dan 15.000 jongeren hebben dit weekeinde de opening van het pop-seizoen meegemaakt. Vijfdui zend daarvan streken 24 uur lang neer in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy voor de eerste van vier Dop- manifestaties, die daar dit seizoen worden gehouden. Twaalf groepen uit Engeland. Amerika en eigen land konden daar niet voorkomen dat het festival met verlies en een teleurstelling eindigde. Het Amster damse Concertgebouw was het werkterrein van alle grote popim- pressario's in ons land. Paul Acket en het meest uitgebreide uit de pop. bracht daar vrijdagavond voor tweemaal een uitverocht huis Cree- dence Clearwater Revival, zaterdag kwam de topattractie van de Rot terdamse popshow The Everly Bro thers naar Amsterdam onder auspi ciën van Berry Visser en zondag avond speelde voor Lou van Rees Cat Stevens. Ook Eindhoven deelde met een concert 'van The Everly Brothers in de opening van het popseizoen. Een overdonderende opening, die te vens de concurrentie-strijd tussen de drie impressario's Acket, Visser THE EVERLY BROTHERS en Van Rees weer actueel maakte. Acket. weigerde zijn medewerking aan de Rotterdamse popshow. om dat hij daarin volgens organisa tor Jan Juffermans een „markt- bederf" zag voor de gewone concer ten. Het poppubliek heeft de gang naar de concertzalen weer gemaakt en zal dat vele maanden lang doen voor een programma, dat het beste historie kan worden genoemd. Wielrennen Ce es Priem (Goes) die binnenkort prof. wordt by het Franse merk BIC, heeft zaterdag de Ronde van de Achterhoek, een wegwedstrijd voor amateurs met start en finish in Doetinchem gewonnen. De Zeeuw reed de 203 kilometer in 4 uur 36 minuten en 18 seconden. De Limburger Jo van Pol bezette met een achterstand van 49 seconden de tweede plaats. DINSDAG 14 SEPTEMBER HILY. I 402 m. en FM-kanalen. 7.00 K\. 12.00 KRO. 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 klassieke muziek. (7.25 Horen en zien; 7.30 Nws; 7.32 Hier en nu). 8.00 Nws. 8.11 gewijde muziek (gr.) 8.30 Nws. 8.32 (S) Voor de vrouw. (9.00 Gymnastiek voor de hulsvrouw). 9.35 Schoolradio. 10.00 De bijbel ln de kinderbijbel, lezing. 10.15 Geestelijke liederen. 10.20 (S) Opera-aria's (gr). 11.00 Nws. 11.03 (S) Opera-aria's (gr). 11.15 Voor de zieken. 11.55 Me dedelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot I twee. (12.22 Wij van het land; 12.26 i Mededelingen t.b.v. land. en tuin bouw; 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten; 1-3.00 Raden maar...) 14.05 Schoolra dio. 14.30 (S) Muzikaal middag-ma gazine. (16.00 Nws). 17.00 Folkloristi sche muziek van Curacao, een klank beeld. samengesteld door Raymundo Debrot. 17.10 Voor de kinderen. 17.15 Voor de Jeugd. 18.19 Uitzending van de CHY. 18.30 Nws. 18.41 Actualitei ten. 19.00 (S) Lichte muz. uit KRO- produktie6. 19.30 Practlsche Informa tie voor mensen die creatief bezig zijn met liturgie. 20.00 (S) Klassieke en moderne muziek (gr.) 21.30 (S) Klassiek strijkkwartet (R(. 21.55 lite rair hoorspel, (herhaling). 22.25 Over weging. 22.30 Nws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Toeristisch magazine. 23.15 (S) lichte muziek (opn). 23.55 Nws. HILV. II 298 m. en FM-kanalen. 7.00 AVRO 9.00 NOS. 10 00 AVRO. 13.30 NOS. 15.10 AVRO 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7 20 <S) Dag met een plaatje (gr.) 8 00 Nws 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (Om 8.30 de groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Uitgebreide reportage. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Muziek uit de Mid deleeuwen en Renaissance 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws). 11.30 Rondom 12: pro gramma voor de vrouw. iOm 11.55 Beursberichten). 12.30 Uitzending voor de landbouw. 12.40 Wekelijks radloverkeersmagazlne. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Den Haag vandaag. 13.65 Muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.05 Boptvema's en swlngsesslons. 14.30 (S) Licht or kest. 15.00 Rubriek over het leven in de taal. 15.10 Muzlekmlddag,waarin om: 15.10 (S) Nieuwe grammfoonpla- ten met toelichting; 16.00 Nws; 16.03 Alert! op het vlak van muziek en maatshapplj; 16.35 (S) Rotterdams Phllharmonlsch Koperensemble met orgel:; 17.05 Gitaar recital. 17.30 Bra bant Journaal. 17.55 Mededelingen 18.00 Nws. 18.11 Radlohournaal. 18 25 (S) Licht ensemble met zangsollste. 18.55 (S) Big Band Beat. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Nws. 19.35 Lichte, latljs-amerlkaanse muziek. 20.00 IS Licht strijkorkest. 20.20 (S) Aktle Geef Gezondheid. (Het programma wordt onderbroken voor de nieuwsbe richten om 22.30 en 23.55 uur en voor het radiojournaal om 22.40 uur) HILV. III 240 m. en FM-kanalen. 9.00 VARA. Uitzendingen vanaf de FIRATO te Amsterdam: 9.00 Nws. 9.03 Plaatjes voor de pep. 10.00 Nws. 10.03 licht platenprogramma. 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gavarleerde vi site. 12.00 Nws). 13.00 Nws. 13.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nws). 15.00 Nws 15.03 Drie-draai. 16.00 Nws. 16.03 Mix: 120 minuten rijp en groen op alle toeren. (17.00 Nws). 18.00 Nws. 18.02 Plaatjes voor de pep. 19.00 Nwt. 19.02 Ekspres II. 20.00 Nws. 20.02 Extra visite. 21.00 Nws. 2101 Drie Draal II. ADVERTENTIE Een RAI vól radio- en TV-nieuws •y^ Primeur: de video cassette •yt Hi-fi-corner 4 kanaal-stereo Orgelzaal met 'magisch orgel' TV-programma's op deFiraio 10 T/M 19 SEPT. dagelijks 10-17 en 19-22 uur, zondags 10-17 uur. Toegang fi I Amsterdam TT-biljetten aan NS-stations

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11