Nervositeit Den Haag had fatale gevolgen f KNAP VERWEER VAN VERSTERKT BONA u NOORD WIJK LAA' KANSEN LIGGEN,1 WVF NIET: 1-1 LEIDSE JEUGD TWEEDE IN 15e HUTTON SCHAAKSTRIJD Gelijkspel voor gehandicapt Oegstgeest: 2-2 Ondanks nederlaag nog optimisme bij Randstad Sport HVL komt goe»; weg tegen Animo; 12-11 UVS(zaterdag) weigert kansen te benutten tegen Duinoord MAANDAG 13 SEPTEMBER LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD Hans Eykenbroek: „Ik snapte niets van die Haagse achterhoede. Ze dekten bijna niemand ROTTERDAM Die allereerste minuut! Zij was ver uit de belangrijkste van de negentig op het sfeervolle Kas teel. Janusz Kowalik kopte toen de secondewijzer het eer ste rondje nog niet had gehaald listig raak en schoot daar mee tegelijkertijd wreed de zorgvuldig uitgestippelde Haag se tactiek enigszins defensief afgestemd aan flarden. Bovendien werd de toch al een tikje nerveus naar Rotter dam getrokken formatie (Aad Mansveld: „We hadden die 42 van vorig seizoen nog in ons achterhoofd") er nóg zenuwachtiger door en ging dusdanig blunders maken dat profiterend Sparta terecht tot een 52 triomf kon uit lopen. Het afstandsschot van Jan Klijnjan, dat FC Den Haag/ADO op Het Kasteel bijna letterlijk èn figuurlijk "velde": machteloos en ver bijsterd zien de Hagenaars het daverende schot van de niet-zichtbare Spartaan on der de lat tegen het net be landen. In het doel Dick Advocaat (l) en Theo van den Burch (2). In het mid den een tevergeefs zwevende doelman Ton Thie en rechts aanvoerder Aad Mansveld (4). Het tweede (van de vijf) Sparta-doelpunten is een feit. Overzicht zaterdagvoetbal M Ontgoochelde Vaclav Jezek na af loop: „In het veld ging het eigen lijk gelijk op. Maar doordat wij zo wel aanvallend als verdedigend meer fouten maakten, won Sparta". En hoe kwam het, dat de Schwartz-formatie nu wél in staat was om fouten af te straffen en spontaan het initiatief nam? Door dat zij in tegenstelling tot in de voorgaande wedstrijden tegen AJax en FC Twente dit keer zelfver trouwen toonde, brutaal was, lef had. En deze deugden vloeiden óók voornamelijk voort uit de allereerste minuut, waarin Janusz Kowalik zijn elftal die geweldige mentale opkik ker gaf, zoals spelverdeler Jan Klijnjan het uitdrukte. De nervositeit bij FC Den Haag, dat duizenden supporters mee bracht, had defensief dus fatale ge volgen. De hoofdschuldigen waren daarbij voorstopper Kees Weimar en Piet de Zoete, die deze plaats later overnam. Zij lieten herhaalde lijk steken vallen, die ijverige en technisch begaafde Kowalik dank baar opraapte. Ook Mansveld en doelman Thie konden gisteren geen rust brengen in de chaotische ver dediging. Hans Eykenbroek: „Ik snapte niets van die Haagse achter hoede. Ze dekten bijna niemand". Slechts één man deed dat wél Theo van der Burch. Hij klitte voor de rust dapper vast aan vleugelar- Door Rob Vente tiest Jörgen Kristensen, die zich echter begrijpelijk niet aan het lijntje liet houden. Maar juist Van der Burch had bij de zwervende Deen géén consequente mandekking moeten toepassen. Vaclav Jezek: „Ik had Van der Burch in 'plaats van Wijngaarde genomen, omdat Theo aanvallend sterker is. Maar nu kwam er in de eerste helft offensief niets uit, omdat hij enkel Kristen sen volgde. Maar een ènder had Kristensen moeten overnemen, als hij ging zwerven. Nu speelden we het fout". Een verbolgen Aad Mansveld: „Ach, er werden vandaag zoveel fouten gemaakt ook door Sparta, da' het net zo goed 55 had kunnen worden". Tevreden Sparta-trainer Elek Schwarz daarentegen: „Als je je, zoals wij deden, onbevangen on de aanval gooit en je maakt er vijf, is het een logische consequentie dat Je er ook een paar tegen krijgt. Aan die tgengoals til ik dus echt niet zwaar". Niettemin kreeg ook FC Den Haag gisteren zóveel mogelijkheden, dat er beslist meer dan twee goals had den kunnen ontstaan. Maar ook in VVOG—Quick Boys 2—1 (10) 35: Van Bruggen 10, 52: Bruining 2—0, 54: Wim van der Plas 2—1. Scheidsrechter: Hilbrants. Toeschou wers: 1.000. Zonder goalgebter Leo Pluimgraaff (geblesseerd geraakt tijdens be drijfsvoetbalheeft Quick Boys in Harderwijk geen winstpunt kun de aanval (zonder een echte links buiten en met een zwakke Rogge veen) vierden de zenuwen hoogtij. En daardoor kon de grootse Pim Doesburg de moeilijkheden, die meestal door Berg ontstonden, doorgaans de baas. Onbevangen Het beweeglijke Sparta wierp zich dus vanaf het vertrek onbevaflgen op de aanval. Een taktiek, waarbo ven een fraai aureool kwam te zwe ven, doordat er vlot doelpunten uit voortkwamen. Na de belangrijke doeltreffende kopstoot van Kowalik waarbij Ton Thie aantekende dat hem het zicht werd ontnomen volgde in de 24ste minuut de tweede Spartaanse victorie. 'Kristen sen draaide op rechts een corner voor het doel; Ton Thie stompte de bal buiten het strafschopgebied, evenwel in de richting van Jan Klijnjan. De kanonnier van de Kasteelheren legde aan voor een daverende kogel, die ziedend hard in het toch goed bevolkte Haagse doel sloeg20 voor Sparta. Na Klijnjan's juweeltje even een schittering bij de Jezck-plocg. Ad vocaat gleed op rechts langs Visser; gaf een hoge voorzet, waarna Ter Horst en Kila een luchtduel aan gingen. waaruit de bal bij Berg te recht kwam. Een diagonale schuiver volgde, die zelfs Doesburg te mach tig was: 21 en nieuwe hoop in Haagse harten. Pechvogel Twee minuten slechts was FC Den Haag één doelpunt van Sparta ver wijderd. Toen kon in de 29ste minuut Bosveld van buiten het strafschopgebied vrij aanleggen (waarom werd er door de Jezek-elf niet meer in de tweede lijn gebro ken?); het schot van de Rotter damse routinier werd door pechvo gel Weimar van richting veranderd, waarna Thie niet zo'n bliksemreac- tie kon opbrengen als tevoren Does burg op een inzet van Berg: 31. Toen greep Vaclav Jezek in. Wei- mar kon de dug out gaan opzoeken, René Pas mocht opdraven. Pas rechtsbuiten, Kila terug naar het middenveld, De Zoete de nieuwe voorstopper. Al leek het of de Tsje chische trainer via deze wisselingen grote- defensieve gaten kleiner wilde maken, toch beweerde hij na af loop: „Het ging alléén om de aan val. Met Kila op het middenveld en Pas vóór hoopte ik dat er offensief meer uit zou komen. Wat wil je? We stonden met 31 achter, dus móésten we wel op de aanval spe len" Dat probeerde FC Den Hoag na de rust ook even dapper. Prompt nieu we mogelijkheden. De doorgebroken Berg liet zich echter onthutsend ge makkelijk door Doesburg de bal van de schoen plukken en hoge voorzet ten vonden een roemloos einde op de hoofden van Eykenbroek en Ter Horst. Nee. reële kansen ontstonden er ei genlijk alleen aan de andere kant. Maar actieve Nol Heijerman hij raakte gisteren drie kilo kwijt: van 80 naar 77 passeerde wél Thie, maar vergat dat De Zoete er nog was en de voor Klijnjan (geveld door Advocaat) ingevallen Van der Veen zag zijn eerste de beste inzet rakelings naast flitsen. Maar in de 24ste minuut moest Ton Thie toch weer bakzeil halen. Ja nusz Kowalk glipte op magnifieke wijze langs De Zoete en tikte daar na uitgekookt de bal in een heel klein gaatje: 41. Het mentaal zwaar aangeslagen FC Den Haag, met Wijngaarde voor Van der Burch, kon daarna nog eenmaal een vuist (je) maken. René Pas was in de 32ste minuut eerder bij de bal dan Doesburg: 42. Zoals gisteren zo vaak bij FC Den Hgg volgden er echter na een ople ving prompt weer defensieve blun ders. Eerst toonde Sparta zich aan vallend nog lankmoedig (situaties met een man meer werden niet uit gebuit); één minuut voor tijd haal de het nog een keer uit. Jörgen Kirstensen gaf een pass „over de hele" naar Bosveld, die heel be heerst de arme Thie weer mist liet grijpen: 52. Op het moment dat dit gebeurde, waren vele Haagse supporters overi gens al op de terugreis. Niet zó vreemd. De Spartaanse en neutrale toeschouwers hadden van het uit bundige voetbalfeest echter genoten. LEIDEN Dr. P. Selier, voorzit ter van de Leidse Schaakbond, ver richt de openingszet van het 15e Hutton-schaaktoernooi, dat za terdag in de kantine van de Leids- Sajetfabriek Clos en Leembruggen NV werd gehouden. Aan dit toernooi namen vijf jeugdtwaalftallen uit on derbonden van de KNSB deel. Na een \\'2 uur durende spannende strijd, (op de 30 partijen waren slechts 5 remises) kwam het Stichts-Gooi- se twaalftal met 8V2 punten als win- I naar uit de bus zodat de wisselbe- ker het komende jaar in Utrecht staat. De vertegenwoordigers van de LSB eindigden met 7 punten op de tweede plaats, juist voor het twaalf tal van de Noordbrabantse schaak bond dat 6% punten vergaarde. (Foto Holvast) OUDE WETERING Het met 'n vijftal invallers uitkomende Oegst geest heeft bij SVOW een verdiend 2_2 gelijkspel uit het vuur weten te slepen. In de 20ste minuut gaf T. Werner Oegstgeest een voorsprong van 1—0. Pas in de 40ste minuut slaagde SVOW er in om via Verhoe ven weer op gelijke hoogte te ko men. Na de hervatting had Oegst geest een voorsprong van 10. Pas in de 40ste minuut slaagde SVOW er in om via Verhoeven weer op ge lijke hoogte te komen. Na de her vatting had Oegstgeest het beste van het spel. Dat resulteerde tn de 55ste minuut in een treffer van de actieve Werner (1—2). SVOW kwam vervolgens meer in de aan val, maar de Oegstgeester verdediging wist treffers te voorkomen. SVOW, had fortuin nodig om aan de ge lijkmaker te komen. In de 85ste mi nuut kreeg Wieman de bal verkeerd op het hoofd, de bal sprong voor de voeten van Langereis die dankbaar van deze meevaller profiteerde en doelman Pauw kansloos liet. (2—2). f Het was voor de Leidse Roei- en Zeilvereniging Die Leythe" zaterdag een grote dag, want niet minder dan zes nieuwe boten werden te gelijk te water gelaten: de "Taurus", een gladde houten wedstrijd skiff, gedoopt door mevr. De Haan-Groen; (op de foto Holvast): de "Witte Singel", een gladde houten twee (mevr. Parmentier)de "Trekvliet", een dubbel wer- rie (wethouder Kret); ,,'t Zwin", een polyester jeugd- skiff (de heer Bieg straat en de "Amer", een polyester twee (mevr. De Haan-Groen) en tot slot de "Waver" een poly ester dubbel twee (wethouder Kret)Piet Biegstraaten bood voorzitter Gijsman van "Die Leythe" namens de Sport stichting een fles champagne aan („Ik vind, dat wij slim mer moeten zijn dan Verol- me, die dergelijk flessen ka- potgooit en dat u vanavond maar een toast uit moet brengen op deze dag. Boven dien vrees ik, dat ik eerder de boot dan de fles kapot zal gooien"). Alle boten werden gedoopt met origineel "Galgewater" en met de woorden: „Ik doop uen wens u behouden vaart". Na het doopceremonieel, werd in het Galgewater een vlootschouw gehouden, met onder vele anderen de zes nieuwe boten. LEIDEN Een versterkt Bona Stars trad zaterdagavond aan tegen de Belgische club Pitzemburg. Met Ronnie en Rudy van Eyk en Ber- hard van der Molen als gastspelers, heeft Bona Stars zich volledig de ge lijke getoond van de Belgische profs. Na een verrassend sterke start, waarin een 102 voorsprong werd opgebouwd. Pitzemburg kwam on der leiding van zijn lange Amerikaan se pivot McMillon terug en had bij de rust een kleine voorsprong: 39 33. In de tweede helft kwam Bona Stars nog éénmaal gelijk (53—53), maar moest na een aantrekkelijk duel toch de eer en de overwinning aan de Belgen laten: 7680. Bona Stars, met in de basisopstel ling Bernard van der Molen, Rudy van Eyk, Jaap Maassen, Peter de Jong en Harry Stol, p&kte direct een stevige voorsprong (102) en wist die zeer lang te behouden. Af en toe versnelden de Belgen even, maar konden het gat toch niet geheel dich ten. Pas in de 16de minuut kwam via de practisch onverdedigbare Mc Millon, op gelijke hoogte: 2727. Bo na Stars gaf het spel nog niet uit handen en kwam telkens weer twee punten voor. Tot vlak voor de rust. Toen schoot Pitzemburg-aanvoerder Bourguignon zijn ploeg naar een veilige voorsprong: 3933. In de tweede helft moest Bona Stars zijn tegenstander even laten gaan, maar niet voor lang. Peter de Jong (altijd goed op schot) en Ber nard van der Molen (zeer fraaie pun ten) sleepten de ploeg door deze im passe heen en halverwege de twee de helft was de stand weer gelijk: 53—53. De Belgen liepen telkens weer een punt of zes uit, vooral door de zeer zuiver schietende Ibens, maar Bona Stars hield de schade beperkt. Het enthousiasme waarmee Bona Stars zijn tegenstander te lijf ging deed het publiek, dat zich af en toe als vanouds gedroeg door te stampen en te yellen, zelfs in een overwin ning geloven. Zover kwam het niet, maar de eindstand 7680 was voor de Stars toch zeer hoopvol. Het enige wat bij Bona Stars nog ontbreekt, is de extra lange man naast Jaap Maassen, die er zater dag in de figuur van Bernard van der Molen, wel was. VOORSCHOTEN Ondanks de ruime 30 nederlaag tegen het Rot terdamse Unicum heerste er bij Randstad Sport nog optimisme. Het vertoonde spel was van goede kwali teit en de inzet was zelfs zeer goed. In de eerste helft gaf Randstad Sport prima partij, maar een foutje van Teske leverde de eerste Rotter damse treffer op. (01). In de tweede helft kwam Randstad Sport aanvallend goed voor de dag maar het mankeerde aan een afmaker. In de slotfase speelde Randstad alles of niets. Dat kwam de Voorschotenaren op nog 'n tegen treffer te staan! 0—3. nen veroveren. De Katwijken >jj 1) ren in de matige strijd wi minst slechtsten, vooral in het ste half uur kwam WOG er ni? ar te pas, maar zij slaagden er n veldoverwicht in void g f doelpunten uit te drukken. Wat Jes van d'e dikwijls ver-opgedrt defensie werd Quick Boys fataa! HeerjansdamTer Leede et 11 (2—1) 8: Hoogerwerff 1-0, Blom 20, 18: Bennie Barten (i f schop) 2—1, 86: De Beeld 3—1 «lk scheidsrechter: Schroots. Toesck ers: 1000. Een zwakke start is Ter Lee er Heerjansdam fataal geworden3118 Sassenheimers zonder: Jan Hl tenberg (bruiloft), Nico van der La' ge (blessure), Frits Zandbergen 31 blessure) en Dick van Biezen w steeds in het tweede) kwam als die onzekere beginfase wel hari de2 kend terug tot 2—1, maar verder h ten de Dammers het toch nie n™ men. Een werkelijke kans op a 5 d lijkmaker hebben de Sassenhe in eigenlijk niet gehad, Noordwijk—WVF 1—I (0—0 51: Rudi Bröring 10, 53: Tet w ge 11. Scheidsrechter Van Burg. Toeschouwers 1200. Noordwijk heeft in de eerste de kans laten liggen Zwols WVï q de nederlaag te leiden. Er werd hutsend slordig met de vaak I kansen omgesprongen. Toen Bröririg in de tweede helft me 'L beheerste treffer de improdu!ie, teit van Noordwijk had verda maakte Anton Marijt de fout Noordwijk de zege zou kosten hm zelfverzekerde Marijt verspeeld L, bal aan Wieher Tersteege, de s ktl linkerspits van WVF, die vervci geen moeite had te scoren. Dat ve 1—1 en daarbij bleef het, al k ipc vooral Noordwijk nog eenmaal goed weg Rijnsb. BoysASWH 1—2 Jna 10: Van Kooten 0—1; 49: ik Duyvenbode 1—1; 76: Ritmeeal lie —2. Een snel doelpunt van ASWH, tiende minuut door Van Koote; t een vrije trap gescoord, heeft Ri k Boys volledig "van de kook" bracht. De geelzwarten die van start waren gegaan slaagdf m niet in deze tegenslag goed te werken. Toch bracht Van Duy? vlak na de rust de partijen op gelijke hoogte, zij het op gelukkige wijze. Een kwartier het einde haalde een veel ASWH via Ritmeester de volle i binnen. LEIDEN De zaterdagvoetballers van UVS hebben tegen Duinoord (12) vele kansen laten liggen: de blauwwitte aanvallers weigerden eenvoudig van de fraaiste mogelijk heden gebruik te maken. Nadat Gor- reur na vijftien minuten in kansrij ke positie had gefaald nam Duin oord na een half uur de leiding. Veefkind knalde via Valk in eigen doel. Na de rust zette UVS een groot offensief in. Dat resulteerde al snel in een treffer van Brand (na een hoekschop van Veefkind). UVS ver zuimde toen echter door te drukken en nadat Brand nog eens op de lat had geschoten bezorgde Caron Duinoord tenslotte een tiental minu ten voor tijd de zege: 1—2. LEIDEN H.V.L. kwam gist tegen Animo met een 12—11 goed weg. Na een overtuigende ste helft, waarin Hans Ladan, rende afstandsschoten, George itj ma, bij vlagen ongrijpbaar, Lucas, Hans Heseke en Ruud Zijp, kansen op koel beheerste it ze hadden benut en daarmee H n op een 8—5 voorsprong hadden e zet, sloeg Animo in de tweede hard terug. Met nog 10 minuten i de boeg had de Haagse formatt op een treffer ingelopen, 11—10 een zich met man en macht te? stellend HVL. Een snelle waarbij de bal nu eens van man man ging bracht op de lindervk Frank Bonte in vrije positie, gave pass van Piet Hiestand vo en de roodwitte veteraan boogbal in die voor de Animo-d man niet meer te bereiken wai —10. Nog eenmaal kwam de B se ploeg, fel vechtend, terug, 12- Was het schot dat de Haagse liffi vleugel-aanvaller een seconde tijd afvuurde vanaf de doelcirkd dig of had hij een cirkelfout maakt? De meningen daarover ren verdeeld, maar de arbiter de het doelpunt zeer beslist ai. bleef dus 12—11 voor H.V.L. dat tweede zege in successie boekte de net begonnen competitie. De H doelpunten werden gemaakt George Tiesema 3, Kees Lucas, Ladan en Piet Hiestand iedei Hans Heseke, Ruus van Zijp, meten boogbal na een fli schijnbeweging, en Frank B( Doelman Alex Swinkels toonde in het doel weer een betrouwt opvolger van Piet Hiestand. KATWIJK Opnieuw mistel wijk een afmaker. In de weds tegen Schoonhoven slaagden Kat wij kers er weer niet in een 1» vol fraaie kansen naar behoret te ronden, waardoor het resultaat 0—0 geen bevreemding kan ken. Toch lijkt Katwijk op de 8 weg. Het veldspel wordt goed zorgd en ook de combinaties "ft pen vaak zeer vlot. Er ontbreek! genlijk nog maar een ding: doel! ten maken. Dat uitte zich eerste helft, dat bleek ook in tweede helft toen Katwijk opniefl beste ploeg was. maar voortdü bedacht moest zijn op snelle 1 stoten van Schoonhoven. En ook S wijk kwam nog een keer goed toen een van de Schoonhoven-) vallers een unieke kans niet koe nutten

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10